llieuiue ttft dfrmrant PBJNA WERM Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Gevaren van het politieke leven EBERTO-schoenen BOUWWERKEN waar abonnementsprijs;: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is f 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 et iet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5852 ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1936 16e Jaargang atibertentiepr rijen: Van t tot 5 regels f 1.17'/» Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 2-30 Elke regel meer045 Voor Tiet bevragen aan 'i Bureau V wordt berekend 0.10 T In een vorig artikel wezen wij op het verband tusschen politiek en moraal en werd met name verdedigd, dat het be vorderen eener moreel verantwoorde staatkunde niet behoort te geschieden door een afzonderlijk instiuut, maar dat hier een taak ligt voor de politieke organisaties zelf. De vraag zou kunnen worden gesteld, of er in bijzondere mate aanleiding be staat om de kwestie onder net oog te zien van het verband tusschen politiek en moraal. Immers zoo zou men kun nen betoogen onze gansche levens openbaring moet worden getoetst aan de normen der Christelijke zedewet, elk gebied van menschelijke gedraging dient te worden beoordeeld naar de zedelijke normen, die Gods Woord ons geeft. Zoodat uit deze algemeene these rechtstreeks volgt, dat ook het politieke leven moet worden gesteld onder het beslag van Gods getuigenis: „Betzij ge eet, hetzij ge drinkt, hetzij ge iets an ders doet, doet het al ter eere Gods". Het spreekt wel vanzelf, dat wij er volstrekt geen bezwaar tegen hebben het probleem zoo algemeen te stellen. Wij aanvaarden, dat voor elke levens uiting geldt: „Tot de Wet en tot de Ge tuigenis!" En dit brengt mee, dat ook het staatkundige leven aan de normen van Gods Wet behoort te worden ge toetst. Intusschen is hiermee allerminst ge zegd, dat er geen plaats zou zijn voor een afzonderlijke bespreking van het vraagstuk der verhouding van politiek en moraal. Het tegendeel is waarwant mèt deze erkenning is dit onderdeel tevens gegeven. Ja, het vraagstuk der verhouding, van de samenhang van politiek en moraal dringt zich juist zeer sterk op, omdat men in het politieke leven de moraal zoo menigmaal ziet tekortkomen. Ligt de oorzaak hiervan by het sub ject, bij de optredende personen? Wij kunnen het bezwaarlijk aannemen. De politiek recruteert haar beoefenaars uit dezelfde kringen, die ook op ander bied in onze samenleving een actieve rol vervullen. Hoog en laag, geleerd en eenvoudig, godsdienstig en ongodsdien stig is hier vertegenwoordigd. Van eenzijdige samenstelling kan men althans te onzent en in andere „demo cratische" landen niet spreken. Dat het gemiddelde gehalte van politici en staatkundige partijen lager zou staan dan in andere maatschappelijke kringen kan niet met eenige grond worden aan genomen. Niet de personen, maar het milieu de omgeving, de doeleinden zijn oor zaak, dat het feit van een zedelijk te kort hier menigmaal in het oog springt. Het politieke leven ligt in de sfeer van het rechtzeer zeker, maar ter verwer kelijking van het recht kan de macht niet worden ontbeerd. En dit machts- gebruikdat de Overheid ter volvoering van haar taak niet missen kan, ont aardt in handen van den zondigen mensch maar al te vaak tot machts- misbruik. Vooral in deze ontwrichte tijd kan men de voorbeelden van machtsusurpatie en machtswillelceur internationaal, nationaal en plaatselijk waarnemen. En naarmate de handeling op breeder basis wordt ontworpen en voor ruimer gebied geldt, zal zij ook uit een oogpunt van moreel tekort grooter afmetingen aannemen. Meer dan een werd uit misplaatste overwegingen tot de politiek aangetrok ken: niet uit loutere belangstelling voor het staatkundige leven, maar om te klimmen op de politieke ladder. En ook waar deze bedoeling niet terstond voorzat heeft men soms de zuigkracht van het openbare leven niet kunnen weerstaan, men liet zich lokken door eer en aanzien en liet zijn streven lei den door factoren, die slechts een uiter lijke verschijningsvorm zijn en niet meer mogen zijn. En..., de moraal kwam tekort. aanzien en de plaats, die de handelende personen in de samenleving innemen, alleen omdat het publiek er nimmer van vernam? Menig achtenswaardig burger, die een eerzaam leven achte»- de rug had, mislukte als politicus wij) hij niet in staat bleek te voldoen aan de hooge eischen, die het staatkundige leven stelt en de voortdurende proef van een leven in de openbaarheid niet vermocht te doorstaan. Aan onze staatslieden, aan onze voor mannen in land, gewest en gemeente zijn hooge belangen toevertrouwd, waarom van hen onkreukbaarheid mag worden geëischt. Wie de aard des men- schen door Gods genade leerde kennen, weet wat in den mensch woont en neemt nog dagelijks toe in de kennis der zonde van eigen hart. Wie weet, dat de boosheid woont in het hart des menschen, zal de staat kunde binden aan eischen van morali teit. Hij zal dat temeer doen in een ontredderde tijd als de onze, nu machts politiek onder vele volken de boventoon voert en men leert, dat de staat zich door datgene moet laten leiden, wat nuttig is: „Laat ons hun banden ver breken en hun touwen van ons werpen". Maar Die in de hemel woont zal lachen.'Gods recht en regels van moraal voor het politieke leven blijven gelden. Want zij zijn Gods getuigenis, dat eeuwig zeker is. We spraken van het openbare leven, en juist in deze omstandigheid der openbaarheid ligt de verklaring van veel teleurstelling. Wanneer niet zoo weinigen de meening huldigen, dat dp politiek meer dan eenig ander levens terrein een manco doet zien aan moraal, vergeet men meestal, dat politici in het volle, openbare leven staan, dat elke misslag van hen aan het daglicht komt en aan de publieke öeoordeeling en ver. oordeeling wordt voorgelegd. Hoeveel in moreel opzicht niet te verantwoor den handelingen worden er in het per soonlijk leven, in het zakenleven, in het vereenigingsleven verricht zonder dat zij van invloed zijn geweest op het VOEDSEL VOOR OPRUIERS Half Juli brak er plotseling een wilde staking uit onder de erwtenplukkers in West-Brabant. Deze was slechts van korte duur, want de werkgevers erkenden al spoedig, dat de geboden loonen abnormaal laag waren en na inwilliging der eischen gingen de stakers weer rustig aan het werk; het bleek duidelijk» dat bet revolu tionair sentiment hier geen rol speelde. Dit geldt evenzeer voor de dreigende sta king der vlasplukkers, enkele dagen later. De loonen werden verhoogd en de staking ging niet door. Een bedenkelijk symptoom was wel, dat in elk geval de eerste wilde staking onder invloed stond van de Zwart Fronters, 1 obscuur blaadje van dezelfde naam op gewoon brutale wijze ministers en vooraan staande personen beleedigt, beschimpt en beschuldigt, terwijl de redactie zich dan nog beklaagt, dat op de exemplaren vol on bewezen laster beslag wordt gelegd. Bedoeld blad geeft hoog op van zijn lei ding bij deze „rechtvaardige" staking; ir hoeverre dat juist is, moeten we in hot midden laten. Maar dat er reden was om te staken, wordt ons door een kenner van hei land, zijn bevolking en de maatschappelijke verhoudingen uitdrukkelijk verzekerd. Deze onpartijdige toeschouwer'wijst er op, dat opruiers van professie een dankbaar gebruik maken van de geboden gelegenheid om de ontevredenheid aan te wakkeren en de bevolking in beroering te brengen. Want, zegt hij, de loonen zijn werkelijk beneden peil. En bij voegt er aan toe: „Een groote grief tegen de landbouwers hier is, dat zij overal steun voor ontvangen en zij zoo goed als niets laten verwerken of tegen zeer lage loonen. Het is natuurlijk moeilijk om overal regelen voor te stellen. Er zijn er al te veel. Maar een landbouwer die tarwe zaait en daar steun voor ont vangt, moet minstens gedwongen worden die tarwe behoorlijk te laten wieden. Juist die dingen kweeken verzet bij de massa en geven gretig voedsel aan menschen van Zwart Front enz. om actie te voeren." Men zou de wenschelijkheid van wat hier bepleit wordt kunnen toegeven, maar de uitvoerbaarheid in twijfel trekken; doch dit belet niet te erkennen, dat men de kwestie ook van die kant moet bezien. In troebel water is het goed visschen; dat staat vast. En opruiers hebben nooit zoo veel kans van slagen, dan wanneer hun critiek juist is. Gelukkig laat de Regeermg zich ook in deze gevallen niet onbetuigd. De verplichte arbitrage bewijst het Maar liet is beter, dat het zoo ver niet komt Een wi.lde staking, welke loonsverhooging brengt, levert ge vaar op naar alle kanten en is voedsel voor opruiers. Het is goed met die waarheid rekening te houden. HARING NAAR RUSLAND Een belangrijke verkoop De reedersvereeniging voor de Ne- derlandsche haringvlsscherft bericht ons, dat zjj, optredend voor het Ne- derlandsche haringvisscherijbedrijf In zijn geheel, aan Rusland heeft ver kocht 10.000 ton zomerharing en 30.000 ton September-October-November- Het is de eerste maal, dat een der gelijke geconcentreerde transactie in de Nederlandsche haringexport naar Rusland tot stand kwam. Dit op zich zelf belangrijke feit is te gewichtiger, omdat een zoodanig groot kwantum haring in één transactie te voren van Holland uit naar Rusland nimmer werd verkocht. Onze handelsbetrekkingen met Brazilië Opgezegd verdrag tot 15 Sept. van kracht Ten vervolge op een desbetreffend persbericht kan thans worden gemeld, dat de door H. M.'s gezant te Rio de Janeiro gevoerde besprekingen ertoe hebben geleid, dat hangende de onder handelingen aan een nieuw te sluiten overeenkomst, de op 31 Juli j.l. opgezeg de voorloopige overeenkomst van 16 September 1931 voorshands tot 15 Sep tember e.k. van kracht blijft. Vorming van speciale grenstroepen Beveiliging tegen strategische overvallen Naar de „N. R. Crt." van welingelichte zijde verneemt moet het in de bedoeling ons legerbestuur liggen de troepen, welke met de beveiliging tegen strategische overvallen zullen worden belast, onder commando te plaatsen van twee frontCQm- mandanten, waarvoor twee nieuw te benoe- aen kolonels zullen worden aangewezen. Deze grenstroepen, welke de sterkte zullen krijgen van 12 a. 14 bataljons, komen boven de organieke samenstel ling van het veldleger. Hun standplaat sen zullen zich achter IJssel en Maas bevinden. De kernpunten der verdedi ging zijn de in aanbouw zijnde kaze matten. Uit het voorgaande volgt, dat bij de infanterie, behalve twee nieuwe kolonelsplaatsen» 12 14 nieuwe ma joorsplaatsen beschikbaar zullen komen. Firma WED. J. P. De Maaswater-kwestie De fungeerend president van het permanente hof van internationale justi tie heeft de termijnen vastgesiteld voor het nederleggen door de partijen van de stukken, betrekking hebbende op de schriftelijke procedure in de zaak van het Maaswater, welke de Nederlandsche regeering heeft aanhangig gemaakt, te gen de Belgische regeering. Als gevolg hiervan moet het laatste stuk der schriftelijke procedure zijn gedeponeerd op 12 April 1937. Conform het regle ment van het hof zal de zaak op dien datum voor mondelinge behan leling ge reed zijn. DE BACONKWÈSTIE Vragen van het Tweede Kamerlid Van der Weyden De heer Vander We ij den heeft aan m minister van landbouw de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. is het juist, dat de baconfabrikanten (een uitgezonderd) door onderlinge afspraak een inschrijvingsprijs voor de baconierei- ding hebben opgegeven, die 60 cents per 100 k.g. hooger is dan wat redelijk wordt geacht en waarioor dus 30 pCt, op den normalen slachtprijs is gelegd met het ge volg dat hierdoor f 3000 per week teveel moet worden betaald? is het iuist, dat de regeeringsadviseur met dezen opzet bekend was? 3. indien dit juist is, is dc minister dan niet van oordeel, dat door de herhaalde en telkens weer voorkomende zelfbevoordeeling van de groep baconzouters in een tijd, cat •ie varkenshouders, voor wie de varkens- centrale is ingesteld, reeds vier jaren met groö'e verliezen werken, 't vertrouwen in de doeltreffendheid van de crisismaatregelen in sterke mate ondermijnd wordt? 4. is de minister, gezien den gang var zaken, niet van oordeel, dat het tijd word' de geheele baconregeling op te heffen, met behoud echter van de teeltregeling, de kwa liteitscontrole. de heffing en de toeslagre geling, al naar gelang deze noodig is om den in uitzicht gestel den richtprijs van 4 X meelprijs plus 10 cen'ts te bereiken? 5. is de minister, indien de vorige vraag bevestigend moet worden beantwoord, be reid ten spoedigste maatregelen in den in die vraag bedoelden geest te nemen? ALGEM. SYNODE NED. HERV. KERK Dc laatste zitting Prol. Dr. D. van Embden Treedt af als voorzitter van de V. D.-Vereeniging Aan de leden der Vrijzinnig-Democrati sche Vereeniging te Amsterdam is mede gedeeld, dat Prof. Dr. D. van Embden we gens drukke werkzaamheden het voorzitter schap dezer Vereeniging neerlegt en uit het bestuur zal treden. De vereeniging is plaat selijke afdeeling der V. D. Partij. De diensttijd der grenstroepen zal 11 maanden bedragen. Gedurende 5^ maand worden deze dienstplichtigen met de overi gen bij de regimenten infanterie opgeleid. Daarna gaan ze de rest van den tijd naar hun oorlogsstandplaats, om aldaar in hun speciale functie te worden geoefend en voor de paraatheid aan de grens te zorgen. Uit den aard der zaak moet, alvorens deze zaak haar beslag kan krijgen, eerst de beslissing van de volksvertegenwoordiging worden afgewacht» DE OPSTAND IN SPANJE Waarom de Nederlandsche gezant naar het buitenland vertrok Vice-consul tc Madrid tijdelijk zaakgelastigde De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft geantwoord op vragen van den heer van Vessem in verband met het vertrek uit Spanje van den Nederlandschen gezant al daar. Op 26 Juli besloten de buitenlandsche zen dingen, die zich, overeenkomstig de in Spanje bestaande gewoonte, voor de zomermaanden te San Sebastian bevonden, toen zij door de plotseling in het geheele noorden des lands opgetreden gewapende korpsen van het mid den en zuiden werden afgesloten, die stad te verlaten langs den eenigen nog openstaanden weg: den zeeweg. De toestand was zoodanig geworden, dat men volkomen van de buiten wereld dreigde te worden afgesloten. Hr. Ms. gezant is toen met de leden van de Ameri- kaansche ambassade en den Noorschen ge zant op een Amerikaansch opleidingsschip naar een Fransche haven nabii de grens ver trokken, van waar de heer Roosmale Nep- den volgenden ochtend op Spaansch ge bied is teruggekeerd, waar hij, daarin ge volgd door een aantal andere missies, een tijdelijke kanselarij heeft ingericht te Iran, bij gebrek aan mogelijkheid verder in Spanje door te dringen. Geen diplomatiek of consulair verte genwoordiger van eenig rand in Spanje kan op het oogenblik in het gunstigste geval meer dan in beperkt gedeelte des lands tot de bescherming zijner land- genooten bijdragen. Voor den tijd, waarin Hr. Ms. gezant zich, ofschoon in Spanje aanwezig, niet in verbin ding kan stellen met de regeering, waarbij hij is geaccrediteerd, is in dezen abnormalen toestand voorzien door den vice-consul te Madrid te belasten met de waarneming van den diplomatieken post en hem als tijdelijk zaakgelastigde bij de Spaansche regeering in te leiden, die deze aanwijzing uitdrukkelijk heeft verklaard te aanvaarden. Daarnaast treden in hun ressorten de Nederlandsche consulaire ambtenaren in Spanje, met wie d« regeering vooralsnog in rechtstreeksche ver binding staat, voor de Nederlandsche belan gen op. ntigste zitting. Na De superieure school voor 1 technisch brieFonderwijs ARNHEM Bouwkunde, Waterbouwkunde ■Werktuigbouwk-.EIectrotechn Radio Chemische Techniek De Rijksveldwacht Benoeming van eigen hulpofficieren Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van enkele artikelen van het Wetboek van Strafvordering, hetwelk, blijkens de toelichting, de strekking heeft aan de rijksveldwacht eigen hulpofficieren van justitie te verlee- nen, gelijk de Koninklijke Marechaus see reeds op ruime schaal bezit. Op deze wijziging werd vroeger reeds herhaaldelijk aangedrongen. Voor het oogenblik is zij ook in het bijzonder wen- schelijk in verband met een in overweging genomen hergroepeering van de rijkspoli tie, welke, ter voorbereiding mede van de totstandbrenging van een eenheidskorps, elk der bestaande korpsen op bepaalde ge bieden met den vollen politiedienst belast. Het is de bedoeling de wijziging bij de rijkspolitie geleidelijk te doen plaats vinden. In verband daarmede stelt art 2 van het ontwerp voor de hoedanigheid van hulp officier in het wetboek rechtstreeks alleen te verleenen aan de districts-commandanten en de rijksrechercheurs, doch daarnevens den Minister van Justitie bevoegd te ver klaren bepaalde brigadiers-majoor en bri gadiers, die daarvoor in verband met de organisatie in aanmerking komen, als hulpofficier aan te wijzen. Verlaging Briefport Wordt ze niet op prijs gesteld? Met ingang van 1 Juli j.l. is het port der g. locale brieven verlaagd en bedraagt dit- voor brieven tot een gewicht van 20 gram 3 cent, van 20 tot 40 gram 6 cent» boven 40 gram ongewijzigd. Ingang 1 Augustus 1.1. is het port d< locale briefkaarten verlaagd van 3 cent tot 2 cent, dat der dubbele briefkaarten van G cent tot 4 cent We krijgen zoo de indruk, dat velen deze prijsverlaging niet op prijs stellen, want er worden nog heel wat brieven met het oude portzegel beplakt. Een ongewoon verschijnsel, voorwaar! Een kostenverlaging, welke men onverschil lig voorbij gaat Of, is er te weinig bekend heid aan deze wijzigingen gegeven, of is cr te weinig nota van genomen? Dat laatste gebeurt meer op dit gebied. Telkens blijkt, dat lang niet iedereen zich afvraagt hoe wijd de kring van het lokaal tarief zich uitstrekt of onder welk postkan toor een geadresseerde ressorteert. Daardoor adresseert men dan verkeerd en men plakt te veel port op een brief. gewone opening komt eerst aan de orde de rekening van het hulppensioenfonds voor Weduwen en Weezen. De uitkeering is voor de deelgerechtigden f 38. Dikwijls is er over wogen dit fonds, dat weinig deelnemers heeft te voegen bij een der andere fondsen. Tot nog toe stuitte het af op allerlei bezwaren. Door den heer J. Boonstra worden eenige eindredacties voorgelezen, die zullen onderworpen worden aan de hoofdelijke stemming van de leden der Prov. Kerkbe sturen en der Waalsche Commissie. Het protest van de Classis 's-Hertogenbosch, dat haar onrecht is aangedaan is door een com missie die zich bij monde van den heer Werda uitsprak werd ongemotiveerd bevon den en door de Synode afgewezen. De Synode der Ger. Kerk te Rus tenburg in Zuid-Afrika zond een schrijven over de geloofsvervolging in Sovjet-Rusland. Zij verzocht nadere inlichting over deze vervolgingen en vroeg of men niet gezamenlijk met andere kerken en ook de overheid een biddag kon uitschrijven voor de nood der Christenheid. Zal met een schrijven beantwoord worden. Een predikant, die zich beklaagt dat hem t een der fondsen te weinig uitbetaald is, wordt gewezen op de desbetreffende bepalin gen. Hem is geen onrecht gedaan. De heeren Addink en Tammens heb ben de staten van kosten nagegaan en geen opmerkingen dienaangaande. Met het oog op de toegezonden verslagen en praeadviezen van de Broederschap van cand. Notarissen is er gevraagd aan onder scheiden commissie- of zij ook met het oog daarop wenschen of voorstellen hadden. De antwoorden geven aanleiding tot het oprichten van een commissie van advies voor de instanties die in aanraking gekomen met den burgerlijken rechter behoefte advies hebben om in het belang der kerk te kunnen optreden. De vraag of de voorganger van de Haag- sche jeugdorganisatie lid kan worden van het pensioenfonds wordt toestemmend be antwoord. Ingesteld wordt een Commissie van Toezicht op de uitgave van den nieu wen gezangbundel. Haar leden worden benoemd voor drie jaren. Benoeming dezer commissie heeft plaats op voorstel van den president. De commissie in Brabant en Limburg draagt haar taak over aan het Class. Bestuur van Maastricht en Eindhoven. Nadat nog besproken is de staat der kerk, wordt het verslag van de Waldensische Ker ken, die het zeer moeilijk hebben en zeer noodig hebben gebed en steun, voorgelezen en besproken. De verschillende fondsen worden, terwijl de synode niet zit aan het beheer van de Algem. Syn. commissie opgedragen. Nadat de notulen van deze laatste vergade ring zijn voorgelezen en goedgekeurd, wordt de gewone plichtplegingen de Synode met dankzegging en gebed gesloten. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit TWEE bladen en het Zondagsblad De kwestie van het Maaswater kan op f3 April a~s. voor mondelinge behandeling dooit het Permanente Kol van Internationale Jus titie gereed zijn. De Bondswedstrijden Schaken 'te JJtrechU Bij de Glasjabriek Leerdam is door 'de trustee overeenstemming bereikt met de nieuwe groep. In de Straat van Gibraltar hebben regee* ringsgetrouwe oorlogsbodems gekruist ert CeutaTarifa en Algeciras zwaar, gebomt bardeerd. Koning George van Griekenland heeft eert, bespreking met de partijleiders gehad en is daarop naar Korfoe gegaan. MOOI EDE - 'THOVEKE Chr. Rust-, Herstelt- en Vacantiehuis Rustig en mooi gelegen op den Paaschberg, vlak bij de bosschen. Pracht-omgeving. Uitst. keuken en verzorging. Bill. cond. voor tijdelijk en doorl. Vraagt Prospectus en Zr. I. KOOL Oude Axnhemsche weg 19 Telefoon 402 (Adv.) Sterfgeval tijdens Huisuitzetting Een tragische gebeurtenis In de woninggroep „Meezenbroek" tc Heerlen heeft zich tijdens een huisuitzet ting een sterfgeval voorgedaan, dat groote consternatie teweegbracht. Tegen den middag begonnen in het bijzijn m een deurwaarder en een paar politie agenten eenige werklieden bij den invaliden en werkloozen mijnwerker De B., wegens langdurige achterstand in de huurbetaling, ae meubels en verderen inventaris van het huis naar buiten te dragen. De vijftigjarige vrouw van De B. was alleen- thuis en lag ziek te bed. Later is de vrouw, naar verluidt tegen het advies van den huisdokter in, op een stoel zittend naar buiten gedragen. Daar is zij plotseling in elkaar gezakt eri enkele oogenblikken overleden. Het droeve voorval werd spoedig in de buurt bekend en trok terstond honderden belangstellenden, die op heftige wijze hun afkeuring over deze uitzetting te kennen gaven. EEN HONDERDJARIGE De wed. R o m b 0 u t-H endriks wonende te Arnhem is gister honderd jaar oud ge worden. Zij is door de buurtbewoners harte lijk gehuldigd, Ook de Burgemeester van Arnhem, de heer H. P. J. Bloemers, deed van zijn belangstelling blijken en kwam de honderdjarige persoonlijk feliciteeren. 's Avonds werd een serenade gebracht. BETONHOUT KISTENHOUt Houthandel „ALBLAS" N.V« WADDINXVEEN Opslagplaatsen te: Rotterdam: Zwaanshals 11912f 's-Gravenhage: Fahrenheitstr. 343 TRIPLEX Vraagt prijs LIJSTWERK (Adv.') Storm schadeverzekering j Een specialiteit op het gebied van STORMSCHADE-VERZEKERING I I Algemeen Onderling Waarborg GenootschaR „EENOVATU M" te Amsterdam Spuistraat 219/2L TeL S562G .Vraagt eens een prospectus aan! (Adv. J N.V. AANN. MIJ. J. P. v. EESTEREM ROTTERDAM TAdv.J TRACTOR DOOR BRUG GEZAKT Vrijdagavond zakte een tractor met aan hangwagen, afkomstig uit Bloemendaal, dië beladen was met een lading veevoeder vazn de muscatorfabriek, door de ophaalbrug over de Regge te Zwolle. De kap van dal brug verdween geheel in de ter plaatse die pe rivier, evenals het achterste gedeelte van den aanhangwagen. De chauffeur kwam etf zonder letsel af. De lading veevoeder ia grootendeels in de rivier verdwenen. Tengevolge van een en ander is het ge heele weg- en scheepvaartverkeer gestremd. RIJBAAN VUGHTERHEIDE 12 Aug. a.s. zal aanbesteed worden tfl Breda het maken van een rijbaan van klinkerkeien op de Vughter heide. Raming 29.200.—. De N.V. Visser Smits Aann. be- drijf te Papendrecht was tegen 6S.522.de laagste inschrijfster voor het leggen van het lioofdbuizennet der water leiding in de gemeente Doetinchem. Het hoofdbuizennet zal een lengte van ruim 51.000 M. hebben. DUIKER TE JUTFAAS Aan de N.V. Aann. Mij. v.h. J. M* Strijland te Uithoorn is tegen 14.520.opgedragen het leggen van een duiker van gewapend beton in den weg Utrecht—Vianen onder Jutfaas. OVERDEKTE VEEMARKT TE NIJMEGEN Te Nijmegen zal een overdekte vee markt worden gebouwd. Geraamde kosten; 330.000. BOUW VAN EEN MOTORSCHIP De N.V. C. van der Giessen Zo- n e n's scheepswerven te Krimpen aan de IJ s e 1 heeft opdracht gekregen voor den bouw van een 600 ton metend motorschip voor rekening van de Scheepvaart en Steen- kolenmaatschappij te Rotterdam. Het schip, waarin een 6-cylinder 2 tact Stork diesel motor geplaatst zal worden, zal een snel heid van 12 mijl kunnen bereiken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1