De Spaansche burgeroorlog TEXEL Zware mijnramp in Engeland VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1936 EERSTE BLAD PAG 2 1 Buitenland EEN GRIEKSCHE „STAATSGREEP" In Griekenland schijnt men ditmaal een voor het staatsleven gevaarlijke stroomver snelling te hebben kunnen passeeren, zon der dat daaruit een catastrofe ontstond. Voor dit land, dat zoozeer aan inwendige rust behoefte heeft, omdat het aan troebelen nimmer gebrek had, een reden om dank baar te zijn. Minister-president Metaxas, door koning George geruggestcund, heeft op het juiste oogenblik weten in te grijpen, waardoor men een impasse heeft kunnen ontgaan. Zien wij het goed, dan hadden de Mo; koumannen het erop aan gelegd, in Hellas een soortgelijke situatie uit te buiten, als waaronder Frankrijk en België hebben ge leden, in de dagen toen de groote stakings golf over deze beide landen ging. Het economische leven gaf bij onze zui derburen aanleiding tot sociale onrust, en het gemanoeuvreer der communisten wist het smeulende vuur te doen oplaaien, juist op het critieke oogenblik, dat het land zich in een regeeringscrisis bevond. Slechts door een prijzenswaardige mate van doortastend heid, waardoor aan deze crisis een einde werd gemaakt, wisten de Belgen een zeer fel uitslaan van den socialen brand te voor komen. Zij hadden dan ook een les aan Frankrijk, alwaar een onnatuurlijk regee- vingsinterregnum voor alle onruststokers en ontevredenheidszaaiers een soort godenschemering beteekende, waarin zij naar hartelust hun duisteren arbeid ken den verrichten. Het leek er bedenkelijk veel op, alsof het in Hellas denzelfden kant zou opgaan. Grie kenland is steeds in twee groote politieke kampen verdeeld geweest, die niet zoozeer zich richtten naar bepaalde beginselen, dan Wel naar gemarkeerde persoonlijkheden, als wijlen Venizelos, Tsaldaris e. a. Nu deze meest uitstekende politieke figuren des lands zijn heengegaan is de merkwaardige toestand ontstaan, dat feitelijk het leven dpr partijen verschrompeld is en verdroogd. Zij 1 staan nog wel voort, doch kracht gaat er van hen niet meer uit. Intusschen bleven zij, althans nominaal, de oude machtsver houdingen in het parlement handhaven, en daar hun stemmenaantal nagenoeg gelijk was, bleek het niet mogelijk de staals- machinerie volgens het parlementaire systeem behoorlijk op gang te houden. De volksvertegenwoordiging werd een belem mering voor het volgen van een bepaalde koers en het bevorderen van den opbloei des lands. Van dezen toestand van innerlijke malaise trachtten de uiterst links georiënteerde Grieksche groepeeringen gebruik te maken, om tot een verzetten der bakens te komen. Ontevredenheid over zekere sociale maat regelen der regeering, zooals overheidstoe zicht op de arbeiderskassen, waren een ge reede aanleiding om te probeeren, ,,heel het raderwerk" stil te zetten. Was dit eenmaal van gang, dan zou het niet moeilijk vallen, zoo redeneerde men, om van oploopen en relletjes tot onlusten van breeder strekking te geraken, en stond de weg open voor Mos- kou's nieuwe taktiek, het goochelen met ivolksfrontcn, dat ook de nuchtere elemen ten onder de arbeiders het hoofd op hol iweet te brengen, omdat het op revolutie pangaat „langs lijnen van geleidelijkheid". Te rechter tijd heeft Mexatas echter inge grepen, door de regeeringsgebouwen op af doende wijze te laten bewaken door esca- 'drons huzaren, terwijl hij tevens het on machtige parlement naar huis zond en do leiders der uiterst roode groepen achter slot pn grendel deed zetten. Het is te betreuren, dat het tot dit extre misme heeft moeten komen, doch het is 'duidelijk, dat voor de regeering niet anders overbleef, wilde zij het gezag handhaven en de staatsmachinerie intact houden. Ver moedelijk zal thans voorloopig het bewind langs dictatorialen weg plaats moeten heb ben, ook al is de koning, het is voldoende bekend, daarvan geen voorstander. Doch de omstandigheden dwingen. Wellicht dat na een korte tusschenperiode het Grieksche politieke leven zich voldoende zal hebben hersteld, om zich opnieuw in partijen, die levensvatbaar blijken, te kristal liseeren. Het leger is aan koning George integraal trouw gebleven. Ook dit is een creditpost Voor het huidige bewind. De Grieksche ge neraals hadden vanaf oude tijden een schier onbedwingbare lust tot opstand-spelen; blijkbaar is daar thans een einde aan ge komen. In Macedonië intusschen zijn vrij scherpe maatregelen genomen, o. a. postcensuur on een beperkt vergaderverbod. Blijkbaar is ook ditmaal dit nieuwe Griekenland een voor het centraal bestuur uiterst gevoelige plekl De stakingen in Frankrijk Interpellaties in de Kamer In de Fransche Kamer hebben eenigo techtsche afgevaardigden geïnterpelleerd over de bezetting der fabrieken door sta kende arbeiders. Van de Regeering werd dringend verlangd, dat zij maatregelen neemt, om een einde aan dc bezetting der fabrieken te maken. De minister van Binnenlandsche Zaken, Salengro. beantwoordde de interpella ties. De meeste fabrieken, zeide bij, waar een maand geleden nog gestaakt werd, heb ben het werk hervat en het is niet noodig geweest, geweld te gebruiken. Thans zijn nog slechts 73 fabrieken door 4000 arbei ders bezet, aldus de minister. Nadat de minister-president nog gewezen had op het verheugende feit. dat een zoo ernstige crisis thans geëindigd is, zonder dat eenig onherstelbaar kwaad is aange richt, nam de Kamer met 3S1 tegen 197 stemmen het voorstel aan, om de verdere behandeling der interpellaties te verdagen. Intusschen seint Reuter uit Carnaux, dat In het steenkoolbekken aldaar een alge- meene staking is uitgebroken uit protest tegen een 6traf, welke een arbeider was op gelegd en welke zijn collega's onrechtvaar dig achtten. Een drietal mijnschachten werd door de stakers bezet, incidenten hebben zich tot dusver niet .voorgedaan.. IS GENERAAL FRANCO IN SPANJE? Aanzienlijke troepentransporten uit Marokko Naax Reuter verneemt zou generaal Franco zijn hoofdkwartier in Tetoean, (Sp. Mar.) hebben verlaten en zich thans in Spanje bevinden. Zijn bewe gingen zouden echter stipt geheim wor den gehouden. Het aantal Marokkaansche troepen in Spanje wordt de jongste transporten meegerekend, op acht duizend man geschat. Het bericht, dat generaal Franco er andermaal in geslaagd is, 4000 man Marokkaansche troepen in Algeciras aan land te zetten, is in het hoofdkwartier der nationale troepen met onbeschrijfe- lijken jubel ontvangen. Een speciale correspondent van de „Tri- bu-ia" heeft dezer dagen in Spaansch Ma rokko met generaal Franco een onder houd gehad, waarin deze o.m. verklaarde, dat de nationalisten, behalve op de schepen, die zich bij de beweging hebben aangeslo ten, kunnen rekenen op een machtig eska der linieschepen, die op de reede van Fcr- rol liggen en die omvatten het pantserschip „Espana". vier kruisers en twee hulp schepen. De nationalistische strijdkrachten hebben echter gebrek aan torpedobooten, torpedo jagers en onderzeeërs, hetgeen de oorzaak is, dat het te Ferrol samengetrokken es kader nog geen slag heeft geleverd met de aan Madrid trouw gebleven vloot. De luchtstrijdkrachten der opstandelingen daarentegen zijn machtig en actief. De orga nisatie der luchttransporten heeft het mo gelijk gemaakt, uit Marokko belangriike troepencontingenten, gewapend en uitge rust, naar Snauje te vervoeren. Op sommige dagen is men erin geslaagd, tot 800 man in Spanje aan land te zetten. Overigens bewaken de vliegtuigen der nationalisten de regeeringsvloot en vallen die aan terwijl zij de stellingen der tegen standers bombardeeren. Generaal Franco gaf den interviewer de verzekering voldaan te zijn over den loop dei militaire operaties in alle sec toren. Aan het einde van bet onderhoud gaf Franco uiting aan zijn levendige sym pathie voor Italië voor den Duce en het fascisme, waaraan hij toevoegde, dat het opbouwwerk, dat het fascistisch regime tot stand heeft gebracht voor de hervorming van Italië tot een groote natie, waard is, anderen ten voorbeeld te worden gesteld. Hevige gevechten bij San Rafael In tegenstelling met de „optimistische" berichten, welke Madrid uitzendt, kan ik verklaren, aldus de U.P-correspondent Reynolds Packard, dat San Rafael zich nog steeds in handen van het noordelijk leger der Nationalisten bevindt. Ofschoon de troepen van de militaire groep nog pas door de regeeringsstrijd- krachten onder heftig vuur genomen wer den, dat hun zware verliezen heeft veroor zaakt, beheersohen zij nog steeds deze sleu telpositie op den weg naar Madrid. De he vige en zeer bloedige strijd was ten gunste van dp nationalisten beslist. De nationale strijdkrachten stonden on der bevel van generaal Ponte, die er alles op zette, het gewichtig strategisch centrum te behouden en op het hoogtepunt van den strijd sterke reserves in het vuur bracht, die den doorslag gaven ten voordeele van de nationalen en de regeeringstroepen tot den terugtocht dwongen. De nationalen maakten zestig gevange nen, o.w. een vrouw, die vertelde, dat een bataljon van 300 vrouwen met de Madri- leensche militie had meegevochten. Na haar nederlaag te San Rafael deelde de Regeering van Madrid via de radio mede dat haar troepen San Rafael veroverd had den, doch om redenen van tactischen aard de stad weder ontruimd hadden. Het is mij echter duidelijk gebleken, dat Mola's troejjen den toestand in San Rafael volkomen beheerschen, ook al heeft gene raal Ponte zijn hoofdkwartier moeten op slaan in den kelder van een half verwoest gebouw. Ook nabij Bonar heeft volgens Reuter een hevig gevecht plaats gehad tusschen natio nale strijdkrachten en communisten. De communisten leden aanzienlijke verliezen. Volgens inlichtingen uit de meest be trouwbare bron bedraagt het aantal perso nen, dat tot op heden aari de drie fronten in het Noorden is gedood, nog geen 700 man. Men gelooft echter, dat de verliezen aan regeeringszijde tweemaal zoo groot zijn. Madrid verricht arrestaties De vroegere commissaris-generaal van de Spaansche politie, Mariano Molina, die tijdens de dictatuur van Primo de Rivera een leidende rol heeft gespeeld, is tegelijk met zijn zoon door de roode militie gearres teerd. De regeering publiceert dagelijks lange lijsten met namen van beambten en officie ren, die uit den staatsdienst zijn ontslagen. Daaruit blijkt, dat de „Guardia Civil" ook al niet unaniem regeer! ngsgezind is, want een groot aantal loden dezer garde, officieren en onderofficieren, behoort tot de ontslagenen. Volgens bericht uit Hendaye bombardeer de de artillerie van de regeering vanuit de forten San Marcos en San Marcial den ge- heelen dag do omstreken van Oyarzum. Alles schijnt er op te wijzen, dat de re geeringstroepen van Renteria en [run uit een aanval zullen ondernemen, om de re- hallen van de grens van Navarra te verdrij- Uit Bayonne meldt Reuter, dat de positie der nationalisten in Asturië kritiek is. De strijdkrachten van kolonel Aranda, die in ae buurt van Oviedo omsingeld worden, zou den verloren zijn. De „Paris Midi" bericht uit Barcelona, dat het normale leven in de stad nog niet is hersteld. Nog geen contact tusschen noord en zuid Opnieuw heeft het noordelijke nationalis- tenleger geprobeerd om met het zuidelijke leger in verbinding te komen. Een kleine motorafdeeling rukte tot dat doel uit van Valladolid en Salamanca en had reeds bij de Guadayana-rivier langs Porlugee6che grens Badajoz bereikt, waar zij de rivier wilden oversteken, toen zij door regeeringstroepen tot den terugtocht wer den gedwongen. Intusschen werkt de Noordelijke armee der nationalisten onafgebroken aan de con solideering en uitbreiding van haar posi ties op bet Guadarrama-front, speciaal bij San Rafael. Naar verluidt zijn de nationalisten van plan een concentrischen aanval op Tardien- ta te ondernemen. De geheele mannelijke bevolking Navarra is thans onder de wapenen; verre weg het grootste deel in de nationale gele deren. Onder de vrijwilligers, die zich te Burgos meldden, om dienst te nemen in het natio- Trustee- en Accountantskantoor HE1JKOOP Accountancy, Trustee- en Belastingzaken Kantoren to te Gracht tflg; Grootestraat 3-1 tel. 2295 tel. 2957 7WOULB: UTKBCHT: naJe leger, zag men Jongens van twaalf jaar naast grijsaards van zeventig. Mola neemt geen vrouwelijke strijdkrach ten in zijn leger op, in tegenstelling met de regeering van Madrid, oio ook vrouwen in het vuur brengt. Evenmin laat Mola de boeren tot het leger toe, zoolang zij niet kunnen bewijzen, dat zij den oogst van hun velden hebben gehaald. Duitsche protesten te Barcelona en Madrid De buitenlandsche afdeeling van de N S. D-A.P. verneemt thans definitief, dai op 24 Juli vier Duitschers door de roode militie Spanje zijn doodgeschoten. Zij trachtten ineen auto van Barcelona uit de Fransche grens te bereiken, doch werden in de voor stad van Barcelona, San Martin, door com munisten aangehouden en na een kort ver hoor door een zoogenaamde marxistische revolutierechtbank terechtgesteld, hoewel zij in het bezit waren van geldige papieren. Volgens een telegram van het Duitsche consulaat-generaal te Barcelona heeft cou- sul-generaal Koecher Woensdag in verhand met deze moordpartij bij de Calalaansche regeering een zeer scherp protest ingediend, waarbij hij het instellen van een onmiddel lijk onderzoek eischte. Voor Larache, in Spaansch Marokko, is op 4 Augustus j.l. het daar »oor anker lig gende Duitsche stoomschip „Sevilla'" zonder eenige aanleiding en voorafgaande waar- huwing. door de Spaansche torpedoboot „Almirante Valdes" vijf en veertig minuten lang beschoten. Getroffen werd het schip niet, maar even later werd het door den zelfden onderzeeër aangehouden, die verbood, dat het de haven van Larache zou binnen loopen. Ook tegen dit optreden heeft de Duitsche regeering te Madrid een scherp profest doen hooren, terwijl de bevelhebber van het Duitsche linie-schip „Konteradmiral Carls" den chef der Spaansche regeeringsvloot na drukkelijk te verslaan heeft gegeven, dat bij herhaling van der gel ij ke in cidenten, onverwijld maatrege len worden genomen. Kolonel Cuervo, die het bevel voer de over een regi- ment Spaansche regeeringstroepen, werd door eigen manschappen qe- fusilleerd, die hem verdachtendal liij hen in een hinder laag had geleld. De kolonel (derde van rechts) vmrdt door zijn man schappen onder vraagd voordat hij wordt gefusil leerd. NON-INTERVENTIE IN SPANJE Wordt Moskou tot rede gebracht? De Fransche regecving heeft thans van Engeland, Duitschland, Italië. Sovjet-Rus land. België en Tsjerlio-Slowakije belicht ontvangen, dat men instcm't, zij het. zooals men weet. onder voorbehoud, met het denk beeld van non-interventie ip Spanje. Men wacht thans nog op het antwoord van Portugal. In Fransche diplomatieke kringen wordt gewerkt aan de opstelling van een tekst, vol gens welke de overeenkomst zal worden ge- slo'en. Hierbij zullen allo leveringen van wapens, munitie, oorlogsmateriaal of lucht vaartmateriaal aan Spanje, Spaansch Ma rokko en ander gebied onder Spaansche souvereindteit worden verboden. Wapenbcstellingen in Londen Intusschen deelt Stefani mede van ge loofwaardige zijde te hel ben vernomen, dat de Spaansche ambassadeur te Londen na mens de Spaansche regeering hij de wapen fabriek Vickers-Armstrong 2000 projectie len voor de luchtdoelartillerie van den krui ser „Cervantes", 3000 projectielen voor den torpedojager „Antequera", 5000 projectielen voor den torpedojager „Charruca" en 2000 projectielen voor den kruiser „Cervantes" heeft besteld. De koopvoorwaard-m zijn; contante betaling en vervoer op Britscho schepen. De Britsche socialistische bond van ge neeskundigen heeft beslo'en, een ambulan ce samen te stellen, welke naar Spanje zal worden gezonden en ter beschikking zal worden gesteld van de regeering. Frankrijk en Moskou Gezien het belang, dat men in officialise Parijsche kringen hecht aan de nputrali- teitsvoorsfellen der Fransche regeering, wijst de Parijsche correspondent van de „Pop.v.r di Roma" erop. dat een duidelijke en ondub belzinnig neutrale houdinR van Frankrijk bij het begin der Spaansche crisis wel da beste inleiding ware geweest voor deze actie tot niet-inmenging, een veel boter in ieder geval, dan dc diplomatieke manoeuvres, waarmede de Fransche regeering thans de verschillende hoofdsteden bewerkt. Zooals de dingen nu staan, heeft het Fransche voorstel voor Duitschland en I'alië, en in zekeren zin ook voor En geland, slechts dit aantrekkelijks, dat het de mogelijkheid opent, dat aan de schandalige inmenging van Sovjet- Rusland in de Spaansche aangelegen- helen een einde wordt gemaakt Onder alle Europeesche mogendheden is Frankrijk het besi in staat, Moskou tot rede te brengen. En dat is te nood zakelijker, wijl in Parijs het hoofdkwar tier der komintern tot leiding van de communis"ische agitatie in Spanje ge vestigd is dat met zijn misdadige actie in het Iberisch schiereiland een zware verantwoordelijkheid laadt op Frank rijk, dat dergelijke revolutionaire cen tra op zijn bodem duldt. De pan-Amerikaansche conferentie Op 1 September a.s, bijeen Te Buenos Aires is gisteren van officieele zijde meegedeeld, dat de Pan-Amerikaan sche conferentie 1 September bijeen zal komen. De volgende onderwerpen zullen worden behandeld: de organisatie van den vrede, de perfectionneering van de anti-oorlogs pacten, die nog van kracht zijn, benevens beperking van nieuwe accoorden, oprich ting van een inter-Amerikaansch hof, de neutraliteit, beperking van de bewapenin gen, veroordeeling van het gebruiken van geweld, vermindering van tariefmuren en intellectueele samenwerking. Een voorstel om de burgerlijke en poli tieke rechten tot de vrouwen uit te breiden, dat door Bolivia was ingediend, /al wegens den tegenstand van Guatemala niet in te- handeling worden genomen. WIJZIGING IN ITALIAANSCHE REGEERING Uit. Rome wordt thans gemeld, dat Mus solini waarschijnlijk aan het einde van deze week uit Rimini naar Rome zal terugkee- ren. Zijn terugkeer zou volgens geruchten in verband staan met eenige wijzigingen in het kabinet. Achter deze wijziging zou geen politieke beteekenis moeten worden gezocht, de bedoeling ervan is om een aantal ge ziene en bekwame personen thans de lei ding van bepaalde ministeries in handen te geven. Zoo zou de tegenwoordige voorzitter van de federatie van industrie-arbeiders Tullio Gianette, onder-secretaris voor dn corporaties worden. Deze post was niet bezet sedert Mussolini de leiding van de corpo raties niet meer persoonlijk voerde. Verder zouden de drie onderstaatssecre tarissen in de militaire departementen, Baistrocchi voor Oorlog, Valle voor Lucht vaart en Cavagni voor Marine tot minister yorden benoemd. Er is verder sprake van, dat de secretaris van de partij Achille Starace, minister van Binnenlandsche Zaken zal worden, doch dit gerucht doet reeds geruimen tijd de ronde, evenals dat, volgens hetwelk Grandi, de tegenwoordige Italiaanschc gezant te Lon den, secretaris van de partij zal worden .en Aloisi hem zal opvolgen te Londen. ONGEREGELDHEDEN IN ORAN In Oran (Algerië) hebben ernstige inci denten plaats gehad bij de begrafenis van een communist, die bij relletjes in de haven was gedood Van een huis nabij de begraaf plaats waren op de deelnemers aan de plechtigheid eenige schoten gelost. De com munisten lieten de huizen door de vrouwen en kinderen ontruimen en staken ze in brand. Militairen werden gorequireerd om de communisten te verspreiden; eenige ar restaties werden verricht en verscheiden personen liepen kneuzingen op. Tn den avond scheen de rust te zijn weer gekeerd. DE STAAT VAN BELEG IN GRIEKENLAND Metaxas over den toestand De communisten achter slot De Grieksche minister-president M e- tax as heeft in een ontvangst der buiten landsche pers verklaard, dat de door hem genomen maatregelen een minimum bctee- kenden voor de verdediging der Regeering. Naar uit Belgrado wordt gemeld, weet men nog niet, welke houding de verschil lende partijen tegenover de Regcering van Metaxas aan zullen nemen, maar men go- looft, dat ook de partij van Sofoelis en ver der de extremistische partijen van minder beteekenis zich aan do zijde van de com munisten zullen bevinden. Men meent te weten, dat Metaxas, al vorens zijn proclamatie bekend te maken, het eerst eens is geworden met de liga van de officieren, die In ruil voor hun hulp, van Metaxas de verzekering zou hebben ge kregen, dat deze geen wijzigingen aan zal brengen, noch in dc leden, noch In de or ganisatie van het huidige corps van offi cieren. Gisteren heeft men alle communistische afgevaardigden gearresteerd, behalve den leider van de partij, Sklavenassa, die op het oogenblik in Zwitserland vertoeft. Gisteren is ook een aantal politici van de linkerzijde gearresteerd, die niet tot de communistische partij behooren, doch die wel met de communisten samenwerkten. Allo verbindingen met het buitenland zijn nog verbroken, evenals de telegrafische ver bindingen van Athene met de andere plaat sen in het land. Men neemt aan, dat de oud-minister van Oorlog, de tegenwoordige chef van den generale» staf, generaal Papagos, een be langrijke rol zal spelen hij de grondvesting van de dictatuur van Metaxas. In de straten van Athene patrouilleercn nog acht afdeelingcn cavalerie en gendar mes. Bovendien houden soldaten de open bare gebouwen bezet. In Macedonië zijn proclamaties aange plakt, dat het legerkorps aldaar de cen suur op brieven cn telegrafische en telefo nische berichten had ingesteld en dat bij eenkomsten op straat tusschen midder nacht en vier uur 's morgens verboden zouden zijn, evenals de verspreiding berichten, die onrust kunnen verwekken. Zonder toestemming mochten geen vergade ringen worden gehouden, op straffe voor den krijgsraad Ie worden gedaagd cn het dragen van wapenen was verboden, even als het verkeer op de straten tusschen mid dernacht en vier uur in den ochtend. Kamphuis „DE PELIKAAN" Bosch, duinen, zee en strand 80 prima bedden. Electrisch licht Volledig Pens. 1.75. Telef. Den Koog 27 OOK KAMPEERTERREIN TE HUUR De toestand in Abessinië Er heerscht rust in het land Ten aanzien van de bij herhaling van zekere zijde gelanceerde berichten over bloedige troebelen in Abessinië, wordt thans van officieele Italiaansche zijde mee gedeeld. dat in het gouvernement Amhara volledige rust heerscht. Alles is veilig en de bevolking werkt spontaan samen met de Italianen. lederen dag brengen enkele Ita liaansche motorrijders zonder incidenten de post naar Gondar en Debra Tabor. Gouverneur-generaal Bi roll heeft zonder escorte een tocht door zijn gebied gemaakt zonder lastig te worden gevallen. In verschillende streken aanvaardt de be volking bankbiljetten van de Italiaansche bank als betaalmiddel, terwijl zij vroeger steeds weigerde papieren geld van de bank van Abessinië te aanvaarden. Ook de Koptische geestelijkheid werkt samen met de Italiaansche regeering. Aboe na Abraham, de bisschop van Westelijk Abessinië, heeft doen wuten, dat hij na den regentijd een bezoek zal brengen aan Addis Abeba. De markten van Debra Marcos en Debra Tabor worden weer meer dan ooit door de bevolking bezocht. Ras Syoems onderwerping Gister heeft in het paleis van den gou verneur te Addis Abeba Ras Seyoem met groote plechtigheid voor de Italiaansche autoriteiten, Abessijnsrhe hoofden en ver tegenwoordigers van de geestelijkheid, op nieuw zijn onderwerping aan de Italianen aangeboden. Maarschalk GrazianI hield een korte rede tot Syoem en tot andere vooraanstaande Ahessijnsche leiders, onder wie dfdzinzmatsi Metafaria Safeghesse, oud-secretaris van de keizerlijke goederen, Afework, oud-secre taris van het ministerie van Oorlog, die eveneens opnieuw hun onderwerping aan boden. Ras Syoem hield eveneens een korte toespraak, waarin hij zijn wensch om onder Italiaansch bevel te mogen werken, tot uit drukking bracht. Amerikaansch vliegtuig neergestort Alle inzittenden gedood Een tweemotorig passagiersvliegtuig van de lijn St. Louis—ChicagoNew-Orleans is op vijftig K.M. ten Zuiden van SL Louis neergestort. De acht inzittenden zijn hierbij om het leven gekomen. Het ontzetlende ongeluk speelde zich at in de nabijheid van het vliegveld St. Louis, eenige oogenblikken na het vertrek van het toestel. Het vliegtuig stortte van een hoogte van 300 meter neer. De oorzaak is volkomen onbekend. Het uitzicht was helder en de uachine was van de allermodernste con structie. Het toestel ging in vlammen op. Zooals ge meld, kwamen alle inzittenden, twee pilo ten en zes uassagiers, om he1 loven. Hun lijken zijn onherkenbaar verklood. Moordaanslag in Belgische rechtzaal In de Mechelsche rechtzaal heeft Donder dag een moordaanslag plaats gehad, die groote beroering heeft gewekt. Voor den rechter verscheen een zekere v. d. A., beschuldigd den adcovaat Olbrechts te hebben beleedigd. Mr Olbrechts had tegen beklaagde een verklaring afgelegd en wilde weder plaats nemen, toen de beschuldigde plotseling op hem toesprong, gewapend mei een mes, dat hij met geweld in het lichaam van den advocaat stak. De toestand van 't slachtoffer is zeer ernstig. De dader werd onmiddellijk gearresteerd en ter beschik king van het gerecht gesteld, BRAND VERWOEST HISTORISCH SLOT Het kasteel Rve House, ten noorden van Londen, de historisch bekende plaats van het complot, dat ten doel had in 1663 koning Charles I van Engeland te vermoorden, is door een hevigen brand ten deele verwoest. Daarbij werden kostbare antiquiteiten, o.m. het Florcntijnsche pronkbed van koningin Elisabeth, een -vrooi dar yjammen. I BAARLOSCHE IJ Z E R- EN METAALGIETERIJ TEL. 5 BAARLO (L.) - TEL. 6 De bij uitstek geoutilleerde gieterij voor massa-gietwerk in IJzer en Aluminium en Gietstukken tot een stuk gewicht van 2000 Ko. Speciaal adres voor GIETWERK VOOR BAGGERMOLENS WAARSCHIJNLIJK 57 DOODEN Reeds 21 verminkte lijken geborgen In de Warnclifftmijn bjj Barnsley (Eng.) heeft een ontploffing plaats ge had, tengevolge waarvan 57 mijnwer kers werden ingesloten. Het werk van de reddingsploegen vordert slechts zeer langzaam. Tot op heden zün 21 af schuwelijk verminkte lijken boven ge bracht. Artsen en redders, die in de mijn zün afgedaald, verklaarden bü hun terugkeer aan de oppervlakte, dat hoogstwaarschünlijb alle ingesloten mijnwerkers bij de exploisie om het le ven zyn gekomen. De reddingsploegen werken niettemin on- onderbroken voort. Zij zijn voorzien van gas maskers en hebben kanarievogels bij zich, om de aanwezigheid van gassen tijdig kunnen vaststellen. Een vertegenwoordiger van de mijndirec- tie heeft een verklaring afgelegd, waaruit -v bleek, dat men alle tot nu toe gevonden lij ken heeft kunnen identificeeren. De eenige mijnwerker, die tot rog too lo vend geborgen kon worden en die zich on geveer een Kilometer van de plaats der ont ploffing bevond, lijdt aan ernstige brand wonden, welke hij had opgeloopen. De oorzaak van ie explosie is nog niet b«< kend. f Geen hoop meer Een later berioht meldt, <ïat men tih'ans practisch alle hoop heeft laten varen nog! een der 36 vermisten levend aan te treffen, Wanneer zij niet tengevolge van de ontplof ling gedood zijn, moeten zij hoogstwaar schijnlijk het leven hebben verloren dooi* de verstikkende gassen, die na de explosie ie mijngangen vulden. Honderden vrouwen, kinderen, bloedver wanten cn vrienden der slachtoffers, die geduldig op berichten omtrent de vermisten gewacht hebben, vrijwel Steeds in den stroo menden regen, zijn nu -..ooi-nat huiswaarts gekeerd. Het was niet noodig, vrijwilligers op te roepen voor het bergingswerk, aangezien arbeiders uit de mijn en mijnwerkers uit de naburige mijnen, zich in groeten getale heo- hen aangemeld om pogingen te doen, hun kameraden te redden. HUISZOEKING BIJ TROTZKY Tn de woning van den Russischen revolu tionair Trot zk y, die thans nabij Oslo (Zweden) woont, is tegen middernacht dez.er dagen door een aantal indringers een' huiszoeking gpdaan. De communist was niet aanwezig. In zijn woning bevond zich enkel een jong meisje, dat tevergeefs tegen het optreden der mannen protesteerde. De indringers doorzochten het bureau van Trotzky en namen, toen het meisje dc poli tie telefoneerde, per auto de vlucht. Politie agenten begonnen onmiddellijk een achter volging en slaagden erin, de daders aan te houden. Een onderzoek van de auto bracht geen enkel document aan het licht. Men noemt aan dat de binnendringers behooren tot de partij der nationale een heid, welke een fascistische tendenz heeft. Kort Nieuws Tn Palestina is men van meening, dat de Arabieren van plan zijn de stakingsbewe ging weder aan te wakkeren. Zij houden er n.l. aan vast, dat hun recht moet ge schieden. De mandaatregeering zal uiter aard aan hun eischen niet voldoen, zoodat voorshands het einde der wanordelijkheden nog wel niet in het zicht zal zijn. Naar vernomen wordt zou prinses Maria ran Piemont in het begin van het volgend laar een blijde gebeurtenis verwachten. De Prinses heeft haar gemaal niet naar Berlijn vergezeld en verblijft met haar dochtertje, prinses Maria Pia, op het kasteel Val Aosta hetgeen dit bericht schijnt te bevestigen. GARANTIE.STANDGROEN GARANTIE.STAND BRUIN GARANTIE.STAND R O O D GARANTIE. STANDZWART GARANTIE-STANDBLAUW I Speciaal product „oor Buitenwerk. HOUDT I HET IJZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HET I HOUT. - Wordt 5 JAAR GEGARANDEERD Levering uitsluitend aan den Handel Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernisfabriek WADDINXVEEN - TELEF. 50 XAdv.i

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2