flirutur griïtsdjr (tfaurant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Duurzaam noch afdoende LEGERDAG TE TILBURG abonnementsprijs: Pei Kwartaal m Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is Franco per post 2.35 portokosten Pei week 0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.5t Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkriwhaai Bureau: Breestraa* 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WO. 5851 VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1936 16e Jaargang abbertentiepripen: Van I tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer 0.22'h 'ngezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer 0.45 Voor bet bevragen aan "t bureau V wordt berekend 0.10 DE WATERKRAAN IN DE MAAS „Bij verzoekschrift gedateerd 1 Augustus 1936 heeft de Nederlandsche Regeering bij het Permanente Hof van Internationale Justitie de vraag aanhangig gemaakt of de aanleg door België van onderscheiden wer ken in verband met het graven van het AI- bertkanaal cn de wijze waarop thans en in de toekomst in de voeding van de oude en nieuwe kanalen in Noord-België door dit land eenzijdig is voorzien, overeen te bren gen is met de rechten die Nederland ont leent aan het Nederlandsch-Belgisch trak taat van 12 Mei 1S63 betreffende de water onttrekkingen aan de Maas." Aldus kon men lezen in ons blad van 1 Augustus 1.1. en een artikel in hetzelfde nummer heeft de kwestie zóó duidelijk ge maakt, als zulks mogelijk is in het korte bestek, waaraan een dagbladbeschouwing gebonden is. Ligt het enkel aan het korte bestek, za! ongetwijfeld een nadenkend lezer vragen, die het vermoeden uitspreekt, dat de zaak zelf wel ingewikkeld zal zijn, omdat de Ne derlandsche Regeering haar anders toch niet bij het Permanente Hof van Inter nationale Justitie aanhangig gemaakt zcu hebben. Waarom, zoo vraagt men zich af, wordt Öeze kwestie niet in onderling overleg af gedaan, wanneer ze eenvoudig is? Dat is toch de kortere en betere weg! Ondanks deze logische opmerkingen moe ten we volhouden, dat de kwestie op zich zelf vrij eenvoudig is; maar ze wordt moei lijk, omdat de Belgische Regeering gewei gerd heeft de weg der onderlinge onderhan deling op te gaan en ze wordt waarschijn lijk ingewikkeld, omdat volgens een bericht in het Belgische arbeidersblad „Le Peuple' de Belgische Regeering de kwestie van het Moerdijkkanaal weer op het tapijt wil bren gen. En terwijl de Nederlandsche Regee ring spreekt van het aftappen van water uit de Maas ten behoeve van het Albert- kanaal dat gedeeltelijk klaar is brengt „Le Peuple" reeds bij voorbaat ons Juliana- kanaal van Limmel bij Maastricht tot Maasbracht (bij de Belgisch-Noord-Brabant- sche grens) in 't geding. De vraag rijst on willekeurig of men onderhandelingen op zettelijk vermijdt en een bijkomstige kwes tie opwerpt, om daardoor gelegenheid to krijgen terug te komen op een afgedane zaak: het Moerdijkkanaal, dat door Neder land pertinent is afgewezen. Onze Regeering stelt de kwestie zoo een voudig mogelijk. België is reeds bezig en zal het straks als het Albertkanaal tusschcn Antwerpen en Luik geheel gereed is, in nog sterkere mate doen, water te onttrekken aan de Maas boven Maastricht, en dit is in flagrante strijd met het traktaat van 12 Mei 3863, waarbij de wederzijdsche regeeringen de wateraftappingen van de Maas „duur zaam en afdoende" geregeld hebben. Zoodat dus alweer blijkt, dat „duurzaam en afdoen de" in de internationale verhoudingen niet zoo heel veel beteekenen. Dit traktaat het worde nog even in herinnering gebracht hield in, dat Ne derland de voor Antwerpen zoo hinderlijke Scheldetollen zou afschaffen, maar dat Bel gië dan zou nalaten water in elke willekeu rige hoeveelheid uit de Maas te tappen voor de voeding van zijn Zuid-Willemsvaart eu voor bevloeiingswerken in de Kempen, waarvan onze scheepvaart en zuidelijk Noord-Brabant veel last hadden. De Belgische Zuid-Willemsvaart en do bevloeiingswerken in de Kempen zouden Blechts uit een nieuw voedingskanaal bene den Maastricht water mogen ontvangen en de- „kraan" van dit kanaal zou door Neder land bediend worden; m.a.w. wij zouden het aftappen kunnen regelen. Gedurende vele jaren gaf deze overeen komst geen ongemak en Antwerpen kwam tot ontplooiing. Echter vroeg deze haven steeds meer be voorrechting en men kon het niet goed hebben, dat de verbinding van Antwerpen met het Luiksche achterland feitelijk over Maastricht liep. Daarom begon men met het graven van het Albertkanaal, dat Ant werpen en Luik uitsluitend over Belgisch grondgebied zal verbinden en van Luik tot het begin van de Belgische Zuid-Willems vaart precies langs onze grens loopt. De gevolgen zijn duidelijk te voorzien. Het Albertkanaal en dus ook do andere kanalen in Noord-België, zullen straks bij Luik uit de Maas gevoed worden en niet door het (Nederlandsche) voedingskanaal bij Maastricht en daardoor handelt België in flagrante strijd met het „duurzame en afdoende" traktaat van 1863. Het doet dat reeds nu, want het gedeelte van het Albert kanaal van Luik tot Briegden, dat m 3k34 gereed kwam, staat door twee sluizen in verbinding met de Zuid-Willemsvaart en laat bij elke schutting water in laatstge noemd kanaal vloeien dat bij Luik aan de Maas onttrokken is. Zoo gezien is de zaak wel zeer eenvoudig; maar zooals uit het Belgische arbeiders blad bleek, zal onze -nabuur ons Juliana- kanaal wel in het geding brengen. Hij zal beweren, dat dit kanaal bij Limmel water aan de Maas onttrekt en dus de situatie voor de Belgische kanalen ongunstiger maakt. Nu houdt dit betoog echter geen steek. I IWant hoewel het Juliana-kanaal reeds in 1934 gereed was, werd het pas in Septem ber 1935 geopend, omdat de Nederlandsche Regeering zich angstvallig hield aan de geest van het traktaat van 1863. Volgens de letter daarvan had zij het Juliana-kanaal kunnen voeden met Maaswater, doch zij wenschte het traktaat zoo royaal mogelijk uit te voeren en vulde het Juliana-kanaal tusschen Borgharen en Born met water uit de Geul, terwijl dure pompinstallaties het water uit lager kanaalvakken in hooger gelegen gedeelten terug doen vloeien. Daarom staat Nederland naar het alge meen gevoelen in ons land zeer sterk in de procedure, welke het thans noodgedwongen bij het Permanente Hof heeft aangevraagd. Natuurlijk is het te betreuren, dat zulks moest geschieden! Het kan zoo licht de goede verstandhouding met Belgié, welke er in de laatste jaren steeds beter op werd, schaden. Vooral wanneer de Belgische Re geering zich laat drijven door hen, die van deze gelegenheid gebruik willen maken om oude veeten weer aan te blazen. Hoezeer het Nederlandsche volk en zijn regeering dit betreuren, de schending van het traktaat van 1863 is zoo evident, dat wij met het volste recht ons op het Internatio nale Hof mogen beroepen, al was een on derlinge regeling ons honderdmaal liever geweest. Te hopen valt slechts, dat België niet alleen met woorden zal zeggen, maar ook met de daad zal bewijzen, dat het in het aanhangig maken der procedure geen onvriendelijke daad ziet. Dat deze verzeke ring werkelijk gemeend is, zal straks kun nen blijken, als het Hof België in het onge lijk stelt en tot medewerking aan een nieu we, voor Nederland bevredigende overeen komst, verplicht De troebelen in Spanje Nederland en de voorgestelde non-interventie Naar aanleiding van een uit Parijs afkomstig telegram, volgens hetwelk Nederland genoemd wordt onder de landen, die instemming hebben be tuigd met de Fransóhe nota in zr.ke non-interventie in Spanje, deedt men ons van gezaghebbende zijde mede, dat de Nederlandsche regeering eerst gister de betreffende nota ontvangen heeft. Uiteraard zal een beslissing binnen kort tegemoet worden gezien. Wegafsluitingen in ons land In N.O. Overijssel De A.N.W.B. deelt mede, dat de wegen Ane Anerveen en Gramsbergende Haandrik voor alle ryverkeer, behalve wielrijders, zijn afge sloten wegens werkzaamheden aan de verhar ding. Het verkeer CoevordenHardenberg rijde via SlagharenLuttenHeemse, het verkeer CoevordenGramsbergen via SlagharenLut ten en langs de Dedemsvaart naar Ane. DE ROTTERDAMSCHE HAVEN IN JULI Belangrijk grooter verkeer dan verleden jaar Invloed van de verlaagde tarieven In de afgeloopen maand is het ha- venverkeer belangrijk grooter geweest dan verleden jaar, deels tengevolge van zeer groote aanvoeren van ertsen en de nog altijd ongewoon groote verschepingen van enkele massagoe deren als steenslag, basalt en grind. Daarnaast is vooral het aantal af vaarten bij de groote lijnvaart, hoe wel iets minder groot dan in Juni, heel wat boven verleden jaar uitge komen; de vreemde lijndiensten zijn thans, nu de havenheffingen en ta rieven zijn teruggebracht tot een peil waarbij de concurrentie met andere havens weer kan worden gevoerd, weer minder moeilijk te bewegen onze haven in hun vaarplan op te nemen. Met inkomende ladingen zijn in Juli 701 (v. j. slechts 615) zeeschepen aangekomen, waarvan 261 (233) kleine en 114 (117) groo te lijnschepen, benevens 326 (265) geladen vrachtschepen, waarbij o.a. 109 (56) met erts, doch slechts 24 (32) met graan, 66 (71) met hout, 29 (27) met minerale olie en 35 <34) met steenkool. Met uitgaande ladingen vertrokken 622 (509) zeeschepen, waarvan 254 (238) k.ei- ne en 80 (66) groote lijnschepen en voorts niet minder dan 288 (205) geladen vracht schepen, waarbij echter slechts 141 (148) met steenkool en cokes, doch o.a. 24 £3) met steenslag, 10 (3) met oud ijzer, 4 (0) met basaltsteen, 6 (0) met grind, 4 (0) met asfalt. 16 (9) met kunstmest, 16 (3) met graan en 2 <0) met meel. In de andere havens langs den Nieuwen Waterweg zijn 40 (36) kleine en 4 (0) groo te lijnschepen aangekomen; 9 (8) groote schepen hebben te Hoek van Holland par tijen fruit aangebracht en 54 (58) zee schepen in de andere havens diverse goe deren gelost. Uit de kleinere havens ver trokken 38 (38) kleine en slechts 3 (14) eroote lijnschepen, benevens 43 (66) geladen vrachtschepen, waarvan 10 (17) met steen kool en cokes. In het geheel vertrokken uit den Nieuwen Waterweg 34 (32) schepen met. kolen naar Frankrijk, 51 (63) naar Italië, 46 (48) naar Noord-Europa, 5 (8) naar Zuid-Amerika en 15 <14) naar andere landen. Om te bunkeren zijn 51 (45) zee schepen in den Nieuwen Waterweg binnen gekomen, voor herstellingen kwamen 23 (16) zeeschepen naar Rotterdam en 32 (39) naar Schiedam. Het aandeel van Rotterdam in het gezamenlijke verkeer van de haven- trits Nieuwe Waterweg—Antwerpen Hamburg bleef bevredigend en be droeg 32,70 (vorig jaar 30,96) pet., terwijl het aandeel van Antwerpen nog slechts 29,20 (30,51) pet bereikt. In de afgeloopen zeven maanden zijn te Rotterdam 4667 (v. j. 4340) zeesche- Een uitstekend geslaagd défilé Te Tilburg is gister ter heid van de Paleis-Raadhuisfeesten een legerdag gehouden, bestaande uit een défilé van verschillende eenheden. Des morgens half elf verzamelden de autoriteiten zich op het Heuvelplein vóór het standbeeld van Koning Willem II. Het défilé, dat afgenomen werd door ko lonel Hackstroh, bestond uit de trompetters der Rijdende Artillerie, een groep mare chaussee, twee peletons van het tweede regiment huzaren, een compagnie wielrij ders, waarbij het vrijwillig muziekkorps van dat regiment, en twee pelotons van het escadron pantserwagens. Eon groote menigte belangstellenden sloeg het défilé gade. Na afloop verzamelden de gasten zicH in de Burgerzaal van het Paleis-Raadhuis, waar burgemeester Mr. Dr. F. Vonk de Both een toespraak hield. Spreker en het geheele gemeentebestuur hadden deze le- gerdemonstratie met groote sympathie be groet, ten eerste, omdat zij op imposante wijze luister aan de feesten bijzet en ook, omdat het nuttig is, dat de burgerbevolking in deze tijden nader wordt gebracht tot waardeering van de landsverdediging. Spr. las ten slotte een telegram voor van den luit.-generaal Roëll, die zijn gelukwen- schen daarin uitsprak voor het gemeente bestuur ter gelegenheid van de ingebruik neming van het Paleis-Raadhuis. Kolonel Hackstroh dankte voor de hoffe lijke ontvangst en kapitein Strootman bracht hulde aan het gemeentebestuur voor de vriendschappelijke bejegening voor het te Tilburg gevestigde artillerie-paarden- Des middags werden groote demonstraties gehouden op het terrein van het Sportpark, waaraan alle genoemde legereenheden deel namen. Onder enorme belangstelling van de bevolking werd gister te Tiburg een legerdag gehoudenDe nieuwste aanwinst van ons leger, 't escradron pantserwagens, trekt voorbij. pen met inkomende lading aangekomen, waarvan 1719 (1703) kleine en 842 (779) groote lijnschepen en voorts o.a. 700 (603) vrachtschepen met erts, 293 (282) met graan, 221 (252) met hout, 178 (131) met minerale olie en 187 (167) ma! steenkool. Met uitgaande ladingen vertrokken in dit tijdvak 4256 <3714) zeeschepen, waarvan 1747 (1730) kleine en 571 (495) groote lijn schepen en o.a. 1228 (1054) vrachtschepen met steenkool en cokes. Om bij te laden kwamen sedert het begin van het jaar 429 (358) zeeschepen naar onze haven, met rest- lading vertrokken niet minder dan 974 (901) zeeschepen. De afschaffing van den huurbijslag De Ned. Bond van Huis- en Grondeige naren en bouwondernemers heeft een tele gram gezonden aan den Minister van Sociale Zaken, waarin wordt aangedrongen op op schorting van de aangekondigde afschaffing van den huurbijslag, totdat op zeer korten termijn een vermindering van de op de ex ploitatie drukkende lasten is verkregen. Zonder zoodanige vermindering zullen de grootste moeilijkheden voor de nakoming an hun verplichtingen zoowel voor de ver huurders t.o.v. hun hypothecaire crediteuren de overheid als voor de huurders ten aanzien van hun verhuurders ontstaan. Samenwerking tusschen alle omroepvereenigingen Een centraal bureau gevormd Gedurende een aantal jaren hebben de KRO NCRV en VARA een contact-orgaan in stand gehouden, dat naar buiten optrad als het „Co mité vaif omroepvereenigingen". Wij vernemen, dat dit comité dezer dagen geliquideerd is en plaats heeft gemaakt voor een contact-orgaan, dat gevormd wordt door alle vier groote omroep-vereenfgingen, AVRO KRO, NCRV en VARA. Voor het eerste jaar is tot voorzitter van dit contact-orgaan, dat onder den naam „Cen traal bureau vóór den omroep in Nederland" is tot stand gekomen, benoemd mr. A. van der D e u r e te Bennekom, voorzitter van de NCRV, als eerste secretaris-penningmeester treedt op de heer J. W. Lebon te Hilversum, secretaris-penningmeester van de VARA. Fabrieksturf steun 1936 In de St.crt is opgenomen een beschikking van den minister van Landbouw, waarbij bepaald wordt, dat uit het Landbouwcrisis fonds steun zal worden verleend aan de producenten van fabrieksturf. Steun zal worden verleend tot een zoo danig bedrag, dat door de N.V. Verkoop kantoor Fabrieksturf, gevestigd te Assen, voor door haar bemiddeling afgeleverde fabrieksturf aan de producenten een toe slag van ƒ24.75 per dagwerk zal kunnen worden uitbetaald. Sanatorium Oranje Nassau's oord Jaarverslag over 1935 Verschenen is het jaarverslag van het Sanatorium Oranje Nassau's oord bij Ren- kum over 1935. In het verslag wordt het ontstaan van het Lonafonds beschreven. Dit fonds is een stichting van den heer M. C. A. Meischke, cide tijdens zijn leven de stichting herhaal delijk financieel bedacht en na zijn dood in 1935 een bedrag van 115.000 voor het Lona-fonds bestemde. Enkele veranderingen hebben aan het ge bouw plaats gehad. Wat de behandeling der patiënten aangaat, is een matige verschui- ing naar den operatieven ingreep merk baar. Op 1 Jan. 1935 waren er 160 patiënten. Op 31 Dec. 1935 was dit aantal 170. Het aan tal verpleegdagen was 59501. Meer dan 2/3 der patiënten werd geregeld te bed behan deld. Van de patiënten herstelden practisch of verbeterden 72.2 pet.; niet verbeterd 17.8 procent. De verpleegprijs werd tot tweemaal toe verminderd, telkens met 20 oent per ver- pleegdag; op 1 Jan. 1936 bedroeg de ver pleegprijs f 2.90 per dag; met ingang van 1 Mei van dit jaar kon een nieuwe verla ging van 10 cent per dag worden doorge- De ondersteuningsfondsen ondergingen den nadeeligen invloed van koersdalingen en ook op de beleggingen van de stichting werd een niet onaanzienlijk verlies geleden Uit het Emmafonds werd f 19.760.10 uit het vrijbedden fonds f 4.509.75 en uit het Lonafonds f 1.114.55 aan 276 on- en minver mogende patiënten uitgekeerd. De exploitatierekening van het sanatori um toont eem bedrag aan van f 184.920.15; le verlies- en winstrekening f 9.766.66; de •etrlies- en winstrekening Emma-fonds 38.438.66; de balans (inclusief pensioen fonds, Emma-fonds, vrij bed denfonds en Lonavrijbeddenfonds) f 862.647.08. Officieele Berichten NOTARIAAT Benoemd 8 tot notaris te 's-Gravenhage H. C. Schalij te 's-Gravenhage; benoemd is tot notaris te Oudshoorn (gem. Alphen a. d. Rijn). H. G. Boks te Molenaarsgraa RECHTERLIJKE MACHT Benoemd ls tot rechter In de arrondissements rechtbank te Breda Mr. F. G A. E. A. Biel- VOOGDIJRADEN Benoemd Is tot lid van den voogdijraad t< 's-Gravenhage: mevr M. E. James-Brandes tt Delt; Idem P. H. Llgtenberg te Amsterdam. STAATSVISSCHERSHAVENBEDRIJF Aan den heer A. B. Brouwer te 's-Graven- ol ontslag verleend als lid van d» :ake het staatsvls- muiden. In dien; 1s benoemd den heer G. C. Groen, hoofd - afdeeling visscherijen van het departei a landbouw en vlssoheri). UITSTAPJE MET DROEVE GEVOLGEN Auto met vacantiegangers bij Ede verongelukt Twee dooden Hedenmorgen te omstreeks half tien heeft nabij de Ginkel, op ongeveer drie kilometer van Ede, tusschen Ede en Arnhem een auto-ongeluk plaats gehad, dat aan twee personen uit Rotterdam het leven heeft gekost, terwijl twee andere personen eveneens uit Rotterdam wer den gewond. Op genoemd tijdstip reed een auto, waar n vier personen, twee dames en twee hec- ren, gezeten waren, met een vaart van on geveer 80 90 K.M. op den natten beion- weg. Voor dezen wagen uit reed een vracht auto, terwijl uit tegenovergestelde richting een auto naderde, bestuurd door den heer L. C. G Veen uit Nijmegen. Hoewel door de gladheid van den weg het slipgevaar zeer groot geacht moest worden, wilde de bestuurder van de eerstgenoemde auto, de heer Vau de Kraan uit Rotterdam, tussclion de beide andere auto's door passeeren. De gevolgen waren ontzettend. Op het oogeniblik dat de autobestuurder zou passeeren slipte zijn wagen, vloog met groote snelheid tegen een der langs den weg staande boom en om vervolgens met een halven slag om te draaien en weer met de kop in de richting van de weg terug te komen. Direct schoten personen toe om hulp te verleenen. De auto bleek geheel vernield te zijn. De inzittende ongeveer vijftigjarige mevr. Wildeboer uit Rotterdam was op slag ge dood, terwijl haar 18-jarige dochter mej. Wil deboer na eenige oogenblikken de geest gaf. De beidë heeren, de 18-jarige van der Kraan uit Rotterdam, die de wagen had bestuurd en de ongeveer vijftigjarige heer Wildeboei uit Rotterdam waren beiden ernstig gewond Nadat door twee militaire doctoren de eerste hulp was verleend zijn beiden naar een zie kenhuis te Arnhem overgebracht. Het verkeer ondervond door het ongeval eenige stagnatie. De politie, onder leiding van commissaris Hulsman uit Ede zorgde daarbij bijgestaan door de rijksverkeers- politie, voor een goede regeling van het verkeer. De lijken van de beide slachtoffers zijn naar het ziekenhuis te Ede vervoerd. Gebleken is, dat de familie Wildeboer de auto gehuurd had van een autoverhuurin richting te Amersfoort Zij was gelogeerd bij 's Zomers Buiten te Amersfoort en maakte een uitstapje in de omgeving. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit TWEE bladen De Rotterdamsche haven laat over de maand Juli een belangrijk grooter verkeer zien dan verleden jaar. Gister is in het Rijsenburgsche Bosch 'de Zendingsdag gehouden uitgaande van de Geref. Zendingsbond. De Bondswedstrijden-Schaken te Utrecht De twintigste zitting van de 'Algemeent Synode der Ned. Hero. Kerk. Door de ontslagen bij de Kon. Holl. Lloy'd zullen 20 kantoorbedienden zonder werk komen. Bij Ede is een auto met vacantiegangers verongelukt. Daarbij zijn twee personen gedood. De Spaansche nationalisten slagen er in, aanzienlijke troepentransporten over de Straat van Gibraltar te brengen. Naar ver luidt zou thans ook generaal Franco zich in Spanje bevinden. De Fransche regeering houdt zich nog steeds bezig met een non-interventie-overeen- komst inzake Spanje tot stand te brengen. Naar verluidt zou binnenkort opnieuw, wijziging der Italiaansche regeering te wach- ten zijn. In Griekenland is Metaxas overgegaan tol arrestaties der communistische parlements- Auto door trein gegrepen De chauffeur gedood. Hedenmorgen omstreeks half zeven is op den onbewaakten overweg in den Leyenschen weg onder Bilthoven een melkauto van de N.V. Utrechtsche Melkinrichting door den sneltrein UtrechtAmersfoort gegrepen. De auto werd ongeveer tweehonderd meter mee gesleurd. De chauffeur, de 29-jarige W. de Bruin, werd uit den wagen geslingerd en op slag gedood. De auto is totaal vernield. De aanrijding geschiedde toen de auto op het midden van de rails was. Het uitzicht ter plaatse is aan beide zijden goed. Naar men ons mededeelde was het hedenmorgen de derde maal, dat De Bruin met de auto den overweg moest passeeren. De trein ondervond een vertraging van ongeveer zes minuten. Begrafenis Burgemeester J. R. Mees Groote belangstelling Op de Algemeen© begraafplaats te Arnhem is gistermiddag ter aarde be steld het stoffelijk overschot van den heer J R. Mees, in leven Burgemeester van de gemeente Leerdam, die te Mon- treux in Zwitserland is overleden. Zeer velen waren gekomen om den doode de. laatste eer te bewijzen. Op de begraaf plaats werden zeer vele inwoners van de gemeente Leerdam opgemerkt. Voorts ook de heer Sandberg van Boelens, chef van het kabinet van den Commissaris der Ko ningin in Zuid Holland, eenige burgemees ters uit den omtrek, de voltallige afd. Leer dam van B. V. L en vele anderen. Agenten en oud-asrenten van politie te Leerdam hebben het stoffelijk overschot grafwaarts gedragen. Ach tereen vol eens werd het woord gevoerd door den loco-Burgemeester van Leerdam den heer J. Clemens,, den gemeentesecreta ris, den heer G van Breugel, den inspecteur van politie A. v. d. Boomgaard. Voorts door den heer G R. Vonk. Burgemeester van As peren en Heukelum, namens burgemeesters in den kring Vianen. ir. M. J. IJzerman na mens de directie en commissarissen der Leerdamsche Waterleiding Mij., den heer W. A. de Jonge van Halen namens de Oranje- Vereeniging, den heer v. d. Berg van Sapa- roea, als vriend en door Ds. J. Enklaar, VAANDELS-VLAGGEN C. M.V.DIEMEN DORDRECHT Medaille* - Insignes - Bok er» Kranten KIES EEN VAM DE DQIE kosthlw&e menu's v*n het i ASTORIA CHALET DE PERFECTE KOELKAST Reeds vanaf265.- AQUAPR0 - AMSTERDAM DE RUYTERKADE 143, TeL 41303, 41503 f Adv, t 9 zon breekt door at komt ons nu alles be et gaat dan toch verkee Ned.-Herv. predikant te Leerdam. Een broer van den overledene sprak woorden van dank voor de groote belang stelling, speciaal van de zijde der inwoners van de gemeente Leerdam. N.V. Haarlemsche Stoomverffabriek Een dreigend conflict De Ned. Vereen, van Fabrieksarbeiders meldt ons, dat zij enkele dagen geleden bij de N.V. Haarlemsche Stoomverffabriek te Haarlem een ultimatum gesteld heeft als verweer tegen een aangekondigde loons verlaging van 14 cent per uur. De directie heeft hierop nog in het geheel niet ge reageerd, zoodat de staking, naar het zich iaat aanzien, op 10 Aug. a.s. zal ingaan. De directie rekent blijkbaar op een staking van slechts zeer korten duur, want zij heeft aan haar afnemers een circulaire gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat de kantoren van de zaak van 10 tot en met 15 Aug. ge sloten zullen zijn. De Ned. Ver. van Fabr.- arb. echter is van meening. dat deze bere kening uiteraard alleen dan kan uitkomen, indien de directie bereid i6 aan de opvattin gen der arbeiders in voldoende mate teu moet te komen. NED. VEREEN. VAN CHR. KANTOOR- EN HANDELSBEDIENDEN De Ned. Vereeniging van Chr. Kantoor- en handelsbedienden hoopt in Sept. a.s. weer openluchtsamenkomsten te houden, en wel op Zaterdag 5 Sept. by Bloemendaal, Paterswol- de, Leeuwarden, Soest, Den Bosch en Zater dag 12 Sept. by Middelburg, Ommen. Rotter dam en Laag Soeren. Onderwerp: „Wy willen Holland houden".

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1