ïltrumr geihsci\t (Courant AvanG Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken De Roode Leeuw Badhotel BAD BOEKELO HOTEL-HAMDORFF NUNSPEET: N.V. Hotel Ittmann Algem. Synode Ned. Herv. Kerk abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is Franco per posl 2.35 portokosten Per weekƒ0. Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.5 Bij dagelijksche zendingƒ5 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblao /i c Zondagsblad niet afzonderlijk ve-' '-«aat No. 5850 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1936 16e Jaargang aitortentieprijjen: Van I tot 5 regelsI.171/» Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer- 0-45 Voor liet bevragen aan 't bureau V wordt berekend0.10 TWEE-ERLEI LEVENS- BESCHOUWING Nog altijd zijn er onnoozele lieden die meenen, dat matschappelijke actie wel buiten het geloofsleven om kan gaan en oj. neutraal terrein ligt. Maar de praktijk geeft daarop telkens een ander antwoord. Soms door eenvoudig naast elkander te stellen,, wat we in diverse bladen van vakorganisa ties lezen. Een markant voorbeeld moge volgen. In het orgaan der roode bouwvakarbei ders schrijft een jeugdig onderwijzeres uit Friesland brieven aan een vriend in Am sterdam. Zij is soms erg pessimistisch en vreest dan, dat de menschen nooit wijzei zullen worden. Doch dan komt haar vader haar te hulp. Hij zegt, dat zij vroeger vaak een versje van de A.J.C. zong, dat eindigde met de woorden: „De mensch is goed". Daarmee is hij het niet eens. Niet alle fouten van den mensch zijn gevolg van het kapitalistisch stelsel; en we moeten ook rekening houden met erfelijke factoren. Echter, als eerst maar de democratie zegeviert, dan zou het leven al een stuk aangenamer zijn. Wie daarvoor leèft, leeft niet tevergeefs. De schrijfster is dankbaar voor die steun en zal moedig voortgaan te colporteeren met roode manifesten en kranten. Want zij gelooft, wat haar vader zei: Zoodra we een betere samenleving hebben, die op demo cratie gegrond is, zullen de fouten der men schen verzwakken en langzaam geheel ver dwijnen. De leer van Bellamy, zooals men ziet. Stel nu daarnaast een artikel, zooals we dat in het orgaan van de Chr. Metaalbewer kers vonden, onder het opschrift „Zout der aarde". Daarin wordt gesproken over het zedelijk verval, dat zich in schier alle ran gen en standen openbaart. „Het is of alles, wat de wetenschap en de techniek ons heb ben geschonken, ons gewerd, om in dienst te worden gesteld tot verhooging der crimi naliteit." „Corruptie overal en in schier elke kring. Ook in ons eigen vaderland doen zich ir. de laatste tijd verschijnselen voor die de vraag wettigen, of allerlei bederf, dat wij tot nu toe alleen in bet buitenland waar namen, ook In ons .volksleven 2ijn intrede heeft gedaan. Meerdere feiten maken het geven van een beslist ontkennend antwoord op die vraag niet gemakkelijk. Het verantwoordelijkheidsbesef neemt bij zeèr velen zichtbaar af. Dat men een roeping heeft ook ten op zichte van de welstand van den naast9 wordt blijkbaar steeds minder gevoeld. De ego-centrische idee, waarbij men al leen nog maar rekent met eigen belangen, zelfs met opzettelijke yenvaarloozing van die der anderen, wordt al meer in practijk gebracht." Aldus het betoog en de conclusie luidt: Er is nog een andere dan de economische crisis. Doch dat is gelukkig de eindconclusie niet. Deze klinkt echter anders, dan wat W9 eerst hoorden. Op langzame verbetering onder de zegeningen der democratie is de hoop niet gevestigd. Wel op het Christen dom als bederfwerend zout der gemeen schap, wanneer Christus als Koning erkend en getierd wordt Dan kennen we onze roe ping, individueel en als organisatie: „Niet onszelf zoeken en ons eigen voordeel in de eerste plaats, doch ons geheel en al te ge ven voor den strijd ter bevordering van de komst van het Rijk Gods". Kunnen twee levensbeschouwingen beslis ter en scherper tegenover elkaar staan, dan die waaruit de roode vakbeweging leeft en die, welke de Christelijke organisatie be lijdt? andere maatregelen waren noodig: besnoei ing der uitgaven en verhooging der belas tingen. Voor de jaren 1935, 1936 en 1937 moet mep, ondanks bezuiniging, tekorten van om en bij 75 miliioen verwachten. Leeft men er dan maar op los in den Haag? Deze klacht wordt weinig verno men; eerder werpt men het Kabmet-Colijn voor de voeten, dat het niets doet dan aanpassen, alias bezuinigen. En, er is be zuinigd. In de afgeloopen jaren ongeveer 300 miliioen; terwijl bovendien de belastin gen met ongeveer 300 miliioen verhoogd zijn. Wat is er dan toch gebeurd? Mr. Dr. v. Doorninck becijfert, dat aan belastingen voor rijk, provincie en gemeen te in 1924 werd ontvangen 789 miliioen gulden, terwijl in 1935 ter dekking van 't huidige uitgavenpeil een bedrag van 1044 miliioen noodig is. Uitgedrukt in een per centage van het volksinkomen, was de be lastingdruk, globaal genomen, in 1924 20Vs pet. en is deze in 1935 geklommen tot 40.2 pet., dus practisch verdubbeld. Want ook met de gemeenten moet ge rekend worden. In de jaren 1931 tot 1934 bedroegen de gezamenijke tekorten van de gemeenten resp. 20, 54, 44 en 36 miliioen. Er behoeft maar weinig meer bij te ko men, zoo berekent Mr. Van Doominck, of het totale tekort voor het rijk stijgt tot 100 dat voor de gemeenten tot 50 miliioen; samen 150 miliioen per jaar; dat is zoo ongeveer het bedrag, dat volgens de laatste opgaven in 1935 noodig was om de finan cieels gevolgen der werkloosheid te bestrij den. Ziedaar een diagnose van de financieele ziekte, waaraan onze Staatshuishouding lijdt, Men oordeele daarover niet lichtvaardig. Met een oppervlakkige redeneering, dat de belastingen dan maar verhoogd moeten worden, komt men er niet De belastingen hebben de grens naar boven bereikt. Natuurlijk kan bij deze of gene nog wel wat gehaald worden; maar verhooging der belasting leidt thans bijna automatisch tot inkrimping van werkgele genheid; het economisch leven kan geen enkele verhooging meer dragen; de bedrij- ïn bezwijken onder de zware lasten. Het is goed deze cijfers eens nauwkeurig te bezien. Ze teekenen de ernst van de toe stand en de moeiijkeden, waaronder het economische leven gebukt gaat GESTEGEN BELASTINGDRUK Cijfers en getallen kunnen zoo akelig ern stig zijn en zoo zonder omhaal van woor den heele redeneeringen onderstboven wer pen. Op een demonstratieve vergadering van de roode vakbeweging werd nog dezer da gen niet zonder bravour beweerd: de steun- normen dienen eerder verhoogd dan ver laagd te worden, en we laten ons niet wijs maken, dat daarvoor geen geld is: Neder land is nog rijk genoeg. Dat wordt beweerd, doch met cijfers laat men zich liefst niet in. Cijfers zijn voor zulke propagandisten vaak zulke vervelen de dingen. Men kan ze echter niet voorbij- loopen. Mr. dr. A. van Doominck, oud-thesaurier- generaal van Financiën, zette onlangs in De Economist eenige van die lastige cijfers op een rijtje en het is goed, dat wij ven bekijken, ook in verband met wat we schreven over de gewijzigde steunrege ling voor werkloozen; waarbij wij opmerk ten, dat wij de onmogelijkheid van verhoo- mdiging niet durfden tegenspreken, agei Allereerst wees de deskundige schrijver er op, dat de jaren 1931 tot 1934 voor de rijksschatkist tekorten opleverden van resp. 45, 76, 56 en 57 milioen gulden. Deze tekor ten konden voor een deel nog worden ge dekt uit het z.g. Leeningfonds, maar ook De Poolsch-Nederlandsche Handelsbetrekkingen Waardeerende woorden Enkele dagen geleden hebben twee Poolsche Ministers een ibezoek aan ons land gebracht. In zijn land teruggekeerd heeft de Poolsche Minister van Nijver heid Z. Ex. A. Roman aan Poolsche journalisten een interview toegestaan, waarin hij o.m. het rvolgende zeide: Het doel van mijn reis was een beleefd heidsbezoek en het bezoek heeft voorname lijk het karakter van een studiereis gehad. De ontvangst en gastvrijheid, die wij van _-ize gastheeren ondervonden, hebben al mijn verwachtingen overtroffen. Tijdens mijn kort verblijf kon ik mij overtuigen van de uitstekende eigenschappen van het Nederlandsche volk. Een lange en voortdu rende strijd met de zee heeft bij het Neder landsche volk degelijke karaktereigenschap pen gevormd en een groot en ondernemings geest. En de vlijt van -e Nederlanders heeft er toe bijgedragen, dat Nederland heden een van de rijkste landen is van Europa Innemend zijn hun eenvoudige en openhar tige omgang, hun groot scheppend optimis me en hun sterk ontwikkeld familieleven. Hoe vinit u, zoo werd gevraagd, de tegen woordige ontwikkeling van de Poolsch- Nederlandsche betrekkingen? Thans bedraagt antwoordde ministe? Roman de handelsbalans tusschen beide landen 50 mil. zlotys per jaar, en zij vertoont de in dit jaar afgesloten handelsovereen komst een voortdurend stijgende lijn. Hierbij hebben wij ook eenige con cessies verkregen ten aanzien van Ned.- Indië, waarheen onze export zich meer en meer ontwikkelt. Nederland js een vaste afnemer van ons hout, triplex, confectieartikelen, landbouwproducten, In den laatsten tijd heeft zich. dank zij de compensatieovereenkomsten, de Poolsche export van rogge naar Nederland verdub beld. Nederland levert ons voornamelijk vet ten, koloniale waren en electrotechnisohe artikelen. De beteekenis van Nederland als afzetge bied en zijn rol als bemiddelaar in den over- zeeschen handel verheffen dit land tot een ons zeer belangrijken contractant, en het is te hopen, dat in de toekomst de sa menwerking nog meer zal toenemen en uit gebreid zal worden op verscheidene econo mische gebieden. Officieele berichten ONDERSCHEIDINGEN Benoemd is tot commandeur In de Orde van Oranje-Nassau. mr N. C. M. A. v den Dries te Den Haag; toegekend ls de aan de Orde van Oranje-Nassau verbondon eere-medaille in zil ver. aan P J Middendorp te Schiedam en in brons aan P. J. v Soerland te Helmond. CONSULAATWEZEN De heer A. Vital ls benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Jacmel. Haïti. Idem te Aux Cayes. Haïti. K. Scldcl. Idem te Jacksonville, Florida de heer C. C. Arnow. diotds (J^istaMyuwts De Stadt-Schanke LeidschepUin 5-9 TcL 33072 Amsterdam DINER m. bon 4 oeuvre varii 1.25 DINER 4 jujt» 75 c. DINER ELK DINER EEN TOPPRESTATIE! - BRACK'S DOELEN HOTEL AMSTERDAM-CENTRUM Kamers ind. Holl. Ontbijt vanaf T 4.— Rustige sfeer in het centrum van de stad Ieder "modern comfort Telefoon 40661 DAMRAK 93-94 v Logies met ontbijt F 3.- HOTEL WITTE BRUG DEN HAAG SCHEVENINGEN „Het Ideale Vacantieoord" (De Zee op de Heide TEMIDDEN VAN BOSCH, HEIDE, ZEE EN STRAND. V"B AAGT PROSPECTUS *- Breng Uw vacantia door te DOMBURG In Hotel de L'Europe Tel. I§ Het Huis waar U zich thuis gevoelt Mod. comfort Badkamers Voor-en naseizoen f4.— Hoogseizoen 15.— A. MEYER, Chef-kok LAREN (Gooi) Speciale tarieven voor langer verblijf en week-ends Casino Japansche tuin Het Hotel, dat U werkelijk comfort en service biedt Pens.pr. VOOR- en NASEIZOEN 4.50 p.p. Vanaf 15 Juli tot 25 Aug. 5.per pers. Prospectus wordt gaarne toegezonden. Directie: J. W. STRUVE. K. DE BOER Czn. f DE OUD-BURGEMEESTER VAN ASSENDELFT OVERLEDEN Zijn politieke loopbaan Te Assendelft is gister overleden op 83-jarigen leeftijd de heer K. de Boer Czn., oud-Burgemeester van deze gemeente, oud-lid der Prov. Staten van Noord-Holland, oud-lid van de Tweede Kamer en Eerste Kamer der Staten- Generaal. De heer de Boer werd 10 October 1852 ge boren en was de zoon van een boer in goe den doen te AssendelfL Reeds op jeugdigen leeftijd gaf hij zich evenals zijn oudere broer, de latere Groningsche Prof. F. de Boer, aan de studie. Op 26-jarigen leeftijd werd hij benoemd tot Burgemeester van Assendelft, hetgeen hij bijna 40 jaar is ge bleven. In 191S trad hij af om opgevolgd te worden door zijn zoon, den heer J. J. de Boer. In 1888 werd hij lid van de Prov. Staten van Noord-Holland en in 1894 lid van de Tweede Kamer, waarin hij tot 1909 zitting had. Hij was de landbouwspecialist van de liberale partij. Van 1910 tot 1923 vertegen woordigde de heer de Boer Noord-Holland in de Eerste Kamer. Naast zijn politieke activiteit maakte de heer de Boer deel uit van het bestuur van verschillende lichamen op sociaal- en eco nomisch gebied. Als bestuurslid van de Holl. Mij. van Landbouw heeft hij in dit college de landbouwbelangen krachtig be pleit. Zijn verdiensten werden gewaardeerd door het eerelidmaatschap dezer maat schappij. Voorts was de overledene commis saris van de Ver. Blikfabrieken, de Levens- verz. Mij. „De Groot-Noord-Hollandsche van 1845", de Arnhemsche Levensverz. Mij., de Ned. Heide Mij. en president-commissaris van de Centrale Landbouw Onderlinge. Ook was hij ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, Communisme en Atheïsme met de Kerkelijke Belijdenis in strijd Uitvoerige debatten over de zaak Boers en Snethlage Negentiende zitting. Na opening notulen biedt de heer A d d i n k een circulaire aan. die geplaatst zal worden in ,Het Weekblad" en die tevens gezonden zal worden aan Class. Bes.turen. De bedoeling van deze circulaire is om kerkvoogdijen, die nog niet bijdragen aan de kas voor Predikantstractementen, daar toe te bewegen. De heer A d d i n k rapporteert over een verzoek van de classis Leiden e.a. om in de reglementen de bepaling op te nemen, dat predikanten, die de kerk 40 jaar ge diend hebben, emeritaat moeten nemen. Als zij het zelf niet nemen moet het hun gezonden worden. De conclusie der meerderheid om dit verzoek af te wijzen wordt aangenomen. heer Ter Stal heeft een rapport van de Classicale vergadering van Amersfoort. Deze classis vraagt het belijdend karakter der Kerk duidelijk te doen uitkomen. Algemeen waardeerde men dit waardige schrijven. Men wenschte er echter nu niet op in te gaan, daar immers de reorganisa tie daarmede ook samenhangt Aldus be sloten. Zaak Boers en Snethlage Aan de orde komt thans de zaak' Ds. Snethlage en Ds. Boers. De hee- ren Dr. Weeda cn Ds. Winkel bren gen namens de commissie, die deze zaak in studie genomen heeft, daar over uitvoerig rapport uit In deze rapporten wordt naar aan leiding van de vele ingekomen stuk ken bovenal gehandeld over de vraag of het verband tusschen communisme en atheïsme accidenteel dan wel es sentieel is. De President geeft de prae-advisee- rende hoogleeraren gelegenheid hun ge dachten uit te spreken. Prol'. Korff komt na een duidelijke uit eenzetting met de wensch, dat de Synode zich als volgt uitspreke: 1. De Synode erkent met leedwezen, dat er ernstige misstanden zijn in de Kerk. Zij acht het echter verkeerd deze misstanden geïsoleerd te beschouwen en meent dat zij gezien moeten worden in samenhang met den ganschen toestand der Kerk. 2. In dezen toestand kan de Synode slechts heil verwachten van een nieuwe doorwer king van Gods Geest, die ons tot veroot moediging en tot meer levend geloof brengt. 3. Als tnenschelijk hulpmiddel voor deze doorwerking van den Heiligen Geest acht de Synode een herziening van den vorm der Kerk noodzakelijk, waardoor een meer normale ontwikkeling van het kerkelijk leven wordt bevorderd. 4. Met het oog op dit alles acht de Sy node het niet gcwenscht in dit stadium kerkelijke tucht te oefenen op enkele per sonen, wier optreden haar in het oog is gevallen, te minder waar zij de aandacht getrokken hebben minder door hun theolo gische dan wel door hun economische denkbeelden. Prof. De Vrij e r kan zich met veel van wat Prof. Korff zegt vereenigen. Hij acc tueert verder extra de moeilijkheden, ver bonden aan de beoordeelïng van de ideologie van het communisme, vooral' in verband met het altijd hestaan hebben van Chris telijk communistische ideeën in den geest van Handelingen 2. Overigens is hij van oordeel, dat de betrokken predikanten niet ongemoeid kunnen blijven, maar gewezen moeten worden op hun verantwoordelijk heid als ambtsdragers der Kerk. Nog verscheiden andere Synode-leden voeren hierover het woord. De rapporteeren de commissie had aan de Synode het volgende voorgesteld: 1. De zaak Snethlage—Boers ter be handeling naar een lager bestuur te verwijzen (allen voor!); 2. deze verwijzing te doen plaats hebben naar het Provinciaal Kerk bestuur, waaronder zij ressorteeren (zes voor, drie tegen, die verwijzing naar het Classicaal Bestuur voorston den); 3. een motie aan te nemen en alge- meene bekendheid te geven van den volgenden inhoud: „De Algemeene Sy node der Nederlandsche Hervormde Kerk, in haar vergadering van 1936, gevoelende haar groote verantwoorde lijkheid in deze donkere en ver warde tijden, spreekt als haar stel lige overtuiging uit, dat het commu nisme, zooals het zich met name in Rusland en ook elders in dergelijken geest openbaart, niet slechts toeval lig, maar noodzakelijk met een athe ïstische wereld- en levensbeschou wing verbonden zijnde, met de kerke lijke belijdenis strijdt" (acht voor en één tegen). Zooals te denken was, is er veel over ge debatteerd. Ook van orthodoxe zijde was "i tijdschriften op gewezen, dat dit een bizonder moeilijke zaak was. Vooral daar een der beide heeren verklaarde geen be zwaar te hebben tegen de Apostolische ge loofsbelijdenis, art. 11 van 't Algem. Syn Regl. en andere artikelen. Er hadden 3 'stemmingen plaats. 1. Deze zaak te verwijzen naar het Clas sicaal Bestuur of Prov. Kerkbestuur onder hetwelk de heeren ressorteeren 2. Naar welk bestuur? 3. Over de motie. De eerste conclusie werd aangeno men met 15 stemmen voor en 4 tegen. Met meerderheid van stemmen werd besloten de zaak te verwijzen naar de Classicale Besturen. De motie werd aanvaard met 12 stemmen voor en 7 tegen. De heer Brand ligt rapporteert over de consideratie van Class, vergaderingen en Prov. Kerkbesturen over de voorloopig aangenomen wetswijziging van art 57 (Regl. op de vacaturen). Besloten wordt deze verandering en ook de daarmede samenhangende artikelen uit andere reglementen te onderwerpen aan de persoonlijke stemming der Prov. Kerk besturen en van de leden der Waalsche commissie. De heer B o k m a rapporteert over een schrijven uit de gemeente Numansdorp. Deze correspondentie wordt naar de con clusie van het rapport voor kennisgeving aangenomen. De heeren Winkel en Brandligt brengen rapport uit over de persoonlijke kerkvisitaties in Groningen en Drente. Den rapporteurs wordt dank gebracht voor iiun arbeid. De rapporten zijn met groote be langstelling aangehoord. I Z O M E R SCHOENEN!! voor Dames en Heeren! Luchtig, licht en buigzaam, en toch qualiteits- Schoenen!! VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit TWEE bladen De jaarvergadering van 'de Chr. A af. Werkmansbond te Utrecht. De negentiende zitting van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk. De Bondswedstrijden-Schaken te Utrecht Vanaf 20 'Augustus zal in het Westland een groote bloemen- cn fruittentoonstelling worden gehouden. Het i2V2.-jo.rig bestaan van de Boni van Chr. Geref. Knapenvereeru is te Utrecht herdacht. De Bondsdag van de Bond van 'Geref. Mannenvereenigingen te Groningen. De troepenconcentraties rond Madrid du ren voort. In het Guadarrama-gebied wordt een slag verwacht. De Grieksche premier Melaxas heeft een proclamatie tot de bevolking gericht. Rome blijft ontkennen, dat er in Oost- Afrika zwaar gestreden zou worden. Ingwersen Co. Keizersgracht 382 Amsterdam Belast zich met de uitvoering van Effectenorders, het incas- seeren van Coupons en het nazien van Lotingen. Tel. 32121 en 33879, onder Beurstijd 31207 (Adv.), BLOEMEN- EN FRUITFEESTEN TE POELDIJK 2026 Augustus Het Wedt land met z'n mooiste fruit en schoonste bloemen roept op tot een 'bezoek aan de groote bloemen- en fruittentoonstelling, welke van 2026 Augustus (met uitzondering van Zondag 23 Augustus) te Poeldijk zal worden gehouden» Dit ondernemen verdient respect en steun. Want al draagt ook het Westland zijn deel mee van de crisis, er zijn gelukkig toch nog mannen te vinden, die niet hij de pakken neerzitten, maar aanpakken, de handen uit de mouwen steken en trachten de belangen van het mooie en nijvere Westland en zijn belangrijke cultures te dienen. De vereeniging voor Vreemdelingenver keer Monster-Pocldijk-ter Heide, met aan het hoofd den voortvarenden voorzitter, den heer C. J. Saarloos en den ijverigen, onver- moeiden secretaris, den heer C. Mudde, praat niet alleen, praat zelfs weinig, maar doet iets, dat echter van groote beteekenis is. Het jaar 1934 heeft dit bewezen en het moge in 1936 niet minder blijken, als de grootsche plannen, die ditmaal zijn opgezet, zullen zijn verwezenlijkt. We hebben enkele weken terug er reeds een en ander over medegedeeld en zijn thans op een zeer gezellige persconferentie in staat gesteld nog iets nader over het bloe men- en fruitfestijn te vertellen. Op den dag van de officieele opening van het rijwielpad Den HaagMonsterHoek van Holland en wel 20 Augustus a.s. zullen ook deze bloemen- en fruitfeesten een aan vang nemen. Met de medewerking van den Haagschen tuinarchitect, den heer v. d. Zelm, zijn do heeren J. v. d. Berg en P. Onings reeds be zig om te zorgen, dat het Poeldijksche vei linggebouw tusschen 20 en 26 Aug. iets heel bijzonders zal te zien geven. Oud-Westland is al in opbouw; de firma Schroder en Co. werkt daaraan in haar ateliers met man en macht. A.s. Maandag zal met dé werkzaamheden op het terrein •an het veilinggebouw een aanvang worden Wanneer men bedenkt, dat het bekende kasteel „Torenzicht", dat in 1915 te Poeldijk werd gesloopt, weer geheel natuurgetrouw zal worden nagebootst, en het oude Raad huis van Monster weer zal herrijzen, dan begrijpt men, dat elke Westlander dat zal willen zien en er dus een druk bezoek ver wacht wordt. Maar niet alleen de Westlan ders zullen hiervoor interesse hebben. Ook Hagenaars, voor wie een -tochtje naar Poel dijk een kleinigheid en een groot genoegen tegelijk moet zijn, alsmede de inwoners van Delft en Rotterdam zullen zich aangetrok ken gevoelen tot deze expositie, waar de fine fleur der Westlandsche producten te aanschouwen zal zijn. Dat Vreemdelingenverkeer zich groote of fers voor het doel wil getroosten, kan blijken uit de mededeeling, dat alleen de opzet der tentoonstelling f 12.000 zal kosten. Om een juiste uitbeelding van het oude Westland te verkrijgen, zal een vrij diepe sloot van ongeveer 30 meter lengte moeten worden gegraven, waarover de typische oud Hollandsche bruggetjes zullen worden ge bouwd, waarmede de verbinding van oud- Westland met het veilinggebouw tot stand wordt gebracht. Op 7 Juli schreven we reeds over den bouw van het oude Raadhuis met trouwzaal en een raadskelder, waar bruiloften kunnen worden gevierd. Er zal voorts niet alleen een tijdelijke burgemeester zijn, maar op het politiebureau zal Teun de veldwachter heer en meester zijn. Besloten is tot aanleg van een oud-Hol- landschen tuin met bloemen en beplanting, die daarin passen, met oud-Hollandsche beelden en zonnewijzer. Ook bij de monu mentale vruchteninzending zal de verpak king oud-Hollandsch zijn. Aan de andere zijde van het veilinggebouw zal een diora ma worden opgesteld. Tot de attracties behooren verder nog een groot muziek- en zangconcours, een hard draverij, een vuurwerk, een groot kinder feest en nog allerlei meer. Als nu het bezoek maar komen wil! Maar daaraan twijfelen we niet. West landsche tentoonstellingen plegen te slagen. „HUIZE 0KKENBR0EK" POST BATHMEN (O.) Tel. Heeten 11. Heerlijk rustoord ln ongerepte natuur. Hei en Dennen. Alle moderne comforts. Prima relerenties van H.H. Doctoren en Particulieren. VRAAGT PROSPECTUS (Adv.7 BELANGRIJK NIEUWS! Door invoering van ons tariel A is het mogelijk geworden HEERENCOSTUMES, MANTELS en JAPONNEN tegen 20 tot 40 pCt. lageren prijs chemisch te laten reinigen. Tarief A moet speciaal worden opgegeven. PALTH E Niets riskeerer Palthe begeeren, (Adv:] En reeds nu is de belangstelling groot. Stellig zullen duizenden tusschen 20 en 26 Augustus naar Poeldijk trekken om van veel schoons te kunnen genieten. Het Westland verdient die belangstelling. Zij moge een stralende kroon zetten op het moedige werk, dat door het kloeke bestuur Ier vereeniging voor Vreemdelingenverkeer is ondernomen in het belang van dc geheele streek, die tot onze merkwaardigste en schoonste ,tuihbouwindustrie''-gebicden be hoort. De burgemeester van Bunnik Ontslag aangevraagd Dr. W. J. van Beeck Calkoen. sedert 1901 burgemeester van Bunnik. Odijk en Werkhoven, heeft tegen 4 October ontslag uit zijn betrekking gevraagd. He1 weeshuis ;e Nijkerk Herdenking van het 300-jarig bestaan Het is dit jaar drie eeuwen geleden dat te N ij k e r k het particulier Gereformeerd Bur gerweeshuis werd opgericht na een pestziek te, waardoor tal van kinderen onverzorgd als wees achterbleven. De weeshuisinstelling te Nijkerk heeft in den loop der eeuwen veel nut gesticht. Een zeer groot aantal weezen zijn er opgevoed. Het 300-jarig bestaan zal op 3 September a.s. worden herdacht. Tal van oud-weezen zullen Nijkerk met een be zoek vereeren. In de morgenuren worden zij officieel ontvangen, terwijl daarna de kof fie- en avondmaaltijden in het gebouw zullen worden gebruikt. Des middags zal een rondrit door de stad en over een deel van de Ve- luwe worden gemaakt. Voorts zal het carillon worden t RIJKSGEBOUWENDIENST Aan den bouwk. ambten. 2c kl. b|l den rijks gebouwendienst A. v Wük te Groningen is eer vol ontslag Uit 's Rijks dienst verleend: be vorderd is tot electro-techn. ambtenaar bij den Rijksgebouwendienst J. Stokkcntreclf te Utrecht

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1