|iirna>r ^ciïtsdjr (Üüuraitt mm Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Slbomiemtntsprrjiï: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 23f Franco per post 2.35 portokosten Per week0.1c Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending. 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 5847 MAANDAG 3 AUGUSTUS 1936 16e Jaargang £Hrt)ertentteprij?en: Van I tot 5 regels 1-17'/» Elke regel meer 0.22'/i Ingezonden Mededeelinge» van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Voor bet bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 OPHELDERING GEWENSCHT De roode vakbeweging heeft j.l. Zaterdag te Heerlen in Zuid-Limburg en demonstra tieve vergadering gehouden, waarop een be stuurder van het N.V.V. nog al hoog de toren heeft geblazen; terwijl er woorden zijn gesproken, welke een nadere ophelde ring noodzakelijk maken. Wat het eerste beti-eft zei de spreker, dat toen de Regeering van plan was de werk- loozensteun te veiTagen, het N.V.V. gedi-eigd heeft met een agitatie als nooit te voren en de Regeering heeft deze waarschuwing ter harte genomen. Wel is er een en ander ge beurd met de werkverschaffing, maar de steunnormen bleven gehandhaafd en thans zal zelfs in ongeveer 450 gemeenten eenige verbetering komen ten aanzien van de allei"- laagste uitkeeringen. Het N.V.V., zoo luidt feitelijk de conclu sie, kan ten deze dus tevreden zijn; 't heeft de wind er onder bij de Regeering, die in de voorgeschreven richting gaat. We laten deze snoeverij voor wat ze is; zoo noodig kan er in de Kamer wel eens over gesproken worden. Nu echter komt de Regeering met het plan om de huurtoeslagen geleidelijk af te schaffen ten einde daardoor verlaging der M'oninghuren te verkrijgen. Daai-over valt, vooral in verband met de intrekking van tiet vaste-lasten-ontwerp, wel iets te zeg gen. Maar aan gevaarlijke taal ging de lei der van de roode vakbeweging zich te bui ten, toen hij zei: „als de arbeiders de ver laging door afschaffing van de huurtoeslag krijgen, dan moeten zij dat op hun huis eigenaren verhalen en de huiseigenaren meedeelen. dat de huur verlaagd moet wor den en dat zij niet meer huur zullen beta len, dan de oude huur verminderd met de .Vervallen toeslag". Ter vergadering te Heerlen werd een mo tie aangenomen om met alle geoorloofde middelen te streven naar verbeteringen in de steunregeling voor Zuid-Limburg. Be hoort de aangeprezen huurstaking ook tot de geoorloofde middelen? Men zou het haast wel zeggen, wahneer men. nu in het verslag leest, dat het N.V.V. den Minister van te voren heeft medege deeld dit advies te zullen geven, wanneer het werkelijk tot afschaffing der huurtoesla- ""jreri zou komen. Het schijnt zelfs, dat de Minister de aan- spox-ing tot hum-staking heelemaal niet erg vond, want de spreker te Heerlen deelde mee, dat de Minister zou gezegd hebben: „als de eigenaren bij mij komen, zal ik mijn maatregelen wel nemen". En op grond daar van nam de spreker aan, dat de arbeiders de verlaagde huur wel zullen krijgen. Het een met het ander lijkt ons nog al be- denkelijk; niet alleen de dx-eiging van het N.V.V., maar ook de houding van den Minis ter; aangenomen natuurlijk, dat hierover juiste mededeelingen zijn gedaan. Opheldering is in elk opzicht gewenscht. HERDENKING H.M. KONINGIN-MOEDER Kranslegging bij het monumen' Een ontroerende plechtigheid Aan den vooravond van den ge boortedag van wijlen H. M. de Ko ningin-Moeder hebben eenige vereeni- gingen haar nagedachtenis willen eeren door aan den voet van het monument kransen neer te leggen. In den namiddag te drie uur was dit reeds geschied door den Oranjebond te Delft, welks leden zich met vaandel en muziek opstelden. Een krans van beu kenblaren en leliën, met oranjelint, bleef als herinnering aan deze korte hulde achter. Te half acht verscheen het bestuur van de Haagsche afdeeling van Protestantsch Neder land, welker voorzitter, Ds. K. H. E. G r a- v e m e ij e r, een korte rede hield om te ge tuigen van de groote liefde, die Koningin Emma voor ons volk had en waarvan zij bij iedere gelegenheid opnieuw getuigde. Men blijve haar gedenken als een bijzondere ze gen voor ons land. Namens de afdeeling leg de spr. daarop een krans met gele rozen en blauw lint op het monument. Vervolgens verscheen een deputatie van Amboneezen. waarvan de heer Lokollo, Ambonsch lid van den Provincialen Raad van Java, zich tot woordvoerder maakte en in een korte rede naar voren bracht hoe ook in de verre gewesten de bevolking eerbied, lief de en aanhankelijkheid koesterde voor de beminnelijke figuur van Koningin Emma. De linten van de krans droegen het opschrift „Ambonsche regenten en volk". Hierna trad het koor van de Haagsche af deeling van de Ned. Ver. voor den volkszang naar voren om onder leiding van Herman Stenz drie liederen ten gehoore te brengen. Als eerste nummer zong het koor „Mein Waldeck", daarna „Gelukkig Vaderlandt" uit Valerius' ..Gedenckklank" en ten slotte het „Wilhelmus", waarna twee kransen, een van de afdeeling en de andere van het koor, wer den neergelegd. De laatste hulde was die van het Haagsch Comité voor Volksfeesten, welks bestuursle den zich voor het monument opstelden, waarna de voorzitter, generaal-majoor B. D. J. GWagner, een krans met lint in de Haagsche kleuren bij de andere voegde. Voorts is ter herdenking van den geboorte dag van wijlen H. M. de Koningin-Moeder door de Vereenigirg „Oranjedag" te Delft pen krans gelegd op het graf in de Nieuwe Kerk. DE SPHINX JUBILEERT HERDENKING VAN HET HONDERD-JARIG BESTAAN Onderscheidingen uitgereikt Zatei-dag herdacht de N.V. Kristal-, Glas- en Aardewerkfabriek De Sphinx voorheen Petrus Regout Co. te Maastricht, het feit, dat voor honderd jaar begonnen werd met de fabricatie van huishoudelijk aardewerk. De intiem gehouden herdenking werd bij gewoond door de ministers Gelissen en Slingeriberg, Mr. Dr. W. G. A. v. Sonsbeeck, Commissaris der Koningin in Limburg, Dr. H. M. Hirschfeld, dix-ecteur-generaal van Handel en Nijverheid, Mr. L. B. J. van Op pen, burgexn. van Maastricht en anderen. Na een korten rondgang door de fabrieken sprak de voorzitter van den raad van be stuur derN.V., de heer Adolphe Regout. een korte x-ede uit, waarin hij o.a, den stich ter der fabriek Petrus Regout herdacht als een man met groote energie, die niet alleen deze fabriek tot bloei gebracht heeft, maar ook o.a. meewerkte aan het totstand komen an vei-scheidcne andere industrieën. Na een overzicht van den groei der fabrieken gege ven te hebben, zeide de heer Regout, dat in le laatste jax-cn de voor het grootste deel erloren gegane export gedeeltelijk werd compenseerd door de binnenlandschc markt, waax-bij spr. zijn erkentelijkheid betuigde aan de regeering, die waar noodig en moge lijk haar steun ten deze verleend had. Minister Gelissen hield een korte toe- spiuak. waarin hij de geschiedenis, den groei en de toekomst van de zaak van technische zijde belichtte en mededeeling deed, dat be noemd waren tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau de heer J. F. E. Regout tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau heer J. J. Tans. Daax-na hield minister SI in gen be een rede, waarbij hij vooral den nadruk leg^ de op het groote sociale belang, aan deze industrie verbonden. Aan het slot betoogde hij het gewicht van den socialen vrede en het inzicht dat bij de werknemers ontstaan is. dat hun belangen samengaan met die van de onderneming. Minister Slingeriberg reikte daarna He zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau uit aan den opzichter Rompelberg, en de medaille in brons aan de arbeiders Ramaekers, Keulen en mej. G. Herben. Tenslotte sprak nog de heer L. Robert, consul van België. Spr. wees op de hartelijke betrekkingen, welke steeds tusschen zijn land en De Sphinx hebben bestaan en trots veler lei handelsbelemmeringen thans nog be staan. Hij deed den heer A. Regout, voorzit ter van den raad van bestuur, mededeeling van zijn benoeming tot Officier in de Kroon orde van België. NIEUW SCHII^ yoOR DE KON. SHELL Opdracht aan de Ned. Scheepsbouw-Mij Naar wij vernemen heeft de Kon. Shell-groep aan de Ned. Scheeps- bonw-Mij opdracht gegeven voor den bouw van een dubbelschroef tank schip van 4000 ton, geheel van het zelfde type als er door de N.S.M. dit Jaar één, en verleden Jaar twee zijn afgeleverd. Het schip, waarvan de machines geleverd zullen worden door Werkspoor, is bestemd voor de vaart tusschen Curapao en Maracaiba Ongetwijfeld zal deze nieuwe op dacht van de Kon. Shell, aan welk lichaam verscheidene werken in ons land reeds zooveel te danken hebben, nit een oogpunt van verdere werk gelegenheid ook buiten de kringen van de onmiddellijk betrokkenen, met vreugde worden begroet. Glasfabriek Leerdam Blijkens een bericht van den trustee heeft de uitloting plaats gehad van obligaties der Glasfabriek Leerdam. Uitgeloot zijn in to taal f 36.000 5Y2 pet hypothecaire obliga ties. Deze uitloting heeft plaats gehad in af wijking van het indertijd voorgestelde plan der groep Van Rossum, waarbij f 1S.000 uit geloot zou worden en is thans geschied con form de bepalingen der trustacte. De voor de betaling van de uitgelote obli gaties en rente benoodigde gelden zijn be schikbaar gesteld door de groep Van Ros sum. Hieruit mag worden afgeleid, dat ten slotte een definitieve overeenkomst met groep bereikt is tot voortzetting van het bedrijf. LEGER EN VLOOT Tot tweede-luitenant bjj het Kon. Ned. Ind. leper zijn benoemd: bij het wapen der Infanterie: J. J. Bijl, J. C. F Heep. T J Laupman, HOP Vennik, J A de Jong:, H R van Ham. F F Doff, W Michielsen. F E Broers, W A Bedet. J Staal. A T R Stein. H Fuchter, F E A H de Jong. H Vader, C L. Wethoudersverkiezing te Smiide Is er een onjuistheid begaan? De raadsleden R. van der Werf (v.d.), A. Vredoveld en A. Luiting (s.d.a.p.), H. ten Cate, F. Ossel en D. Bosscher (c.h.) hebben aan den burgemeester een verzoek gericht om een spoedeischende raadsvergadering te beleggen naar aanleiding van de wethouders vei'kiezing gehouden op Dinsdag 28 Juli jl. Voor de verkiezing was een bespreking gevoerd, waardoor verwaoht werd dat tot wethouder gekozen zou worden een v.d. dan wel een ah., doch geen a.r. Na twee vrije stemmingen kwamen in herstemming v.d. en een a.r. Vernacht werd dat nu de v.d. zou worden, doch de uitslag was dat de stemmen staakten, od iederen candidaat vijf stemrhen en een blanco. 1-Iienia had een loting plaats, welke ten gunste uitviel van den a.r. den heer K. Eleveld. Na de vergadering hebben de zes heeren. die de bespreking vooral hadden gevoerd, den uitslag besproken. Eenparig werd verzekerd, dat ieder zijn stem op den v.d. den heer Bijlsma had uit gebracht. Deze had dus geen vijf stemmen doch zes stemmen op zich vereenigd, en zou dus verkozen zijn. Men is dan ook overtuigd, dat het stem bureau een vergissing gemaakt moet hebben en dat de heer Eleveld op onjuiste wijze is gekozen. De genoemde zes raadsleden heb ben hun vei-zoek aan den burgemeester ver gezeld doen gaan van een schriftelijke ver klaring, dat zij hun stem bij de gehouden wethoudersverkiezing uitgebracht hebben op den heer K. Bijlsma. In de aangevraagde raadsvergadering zal een voorstel worden ingediend om de Kroon te verzoeken de be noeming van den heer K. Eleveld nietig te verklax-en. Landbouwbedrijf IJsselmonde Een C.A.O. tot stand gekomen Te Barendrecht had dezer dagen 1 bespreking plaats tusschen de Comm. van Werkgevers, vertegenwooi-digcnd de Holl. Mij v. Landbouw en C.B.T.B., van IJseluion- de, en de Ned. Chr. en Mod. landavb.bonden over het afsluiten van een C. A O. voor het landbouwbedrijf te IJselmonde. Dit was eer vervol gbespreki ng. Na breedvoerige discussies kon alge- heele overeenstemming worden verkre gen op de basis van het contract Hoeksche Waard. De uur- en dagloonen, zoomede de tarie ven voor accoordwerk zijn vastgesteld. V001' gewoon werk is het uurloon gesteld op 22- cent per uur. Voor zwaae werk 26 ceiv: per uur. Voor de drie wintermaanden 2 per dag. Het tarief voor aardappelrooisn is gesteld op 28 cent per H.L. bij een opbrengst van 356—400 HL. per H.A. Bij elke 56 H.L. of gedeelte daarvan meer opbrengst 2Yz cent per H.L. minder, bij elke 50 H.L. of gedeelte daarvan minder opbrengst 2Yz cent per H.L. meer. Hier is dus verband gelegd tusschen de prijs per H.L. en de opbrengst per H.A. Het bietenrooiloon is gesteld op 7 cent per roe. met laden 9 c. per roe; voex-bieten 5 cent per roe, met laden 9 cent per roe. De wci-ktijd blijft zooals voorheen gebrui kelijk was. De duur der overeenkomst is van Mei tot Mei; van kracht wordt deze overeen komst op 17 Augustus a.s. Dit zijn de voornaamste bepalingen. We kunnen hier nog aan toevoegen, dat dit de eerste C.A.O. in het landbouwbedrijf is in dat gewest en dat deze door vrij over leg is tot stand DE COMMISSIE-KOOLEN De commissie belast met de taak een on derzoek in te stellen naar de mogelijkheid van verhooging der veiligheid van het luchtverkeei-, heeft haar verslag aan den Minister van Waterstaat uitgebracht HOOFDBUIZENNET TE DOETINCHEM Te Doetinchem is aanbesteed het leggen van het hoofdbuizennet voor de wa terleiding, ten behoeve van de N.V. Inter communale Waterleiding Oost-GeldexTand. Laagste inschrijfster de N.V. Visser Smits te Papend recht voor 68.522. De gunning is aangehouden. GUNNINGEN De Rijkswaterstaat heeft bestek no. 146, het maken van de aardebaan voor de toe gangswegen naar, en van den onderbouw van de brug over het Mex*wedekanaal bij Loenersloot gegund aan Dirk B 1 an- evoort Dzn. te Bloemen daal jor 216.906. De Rijkswaterstaat heeft bestek no. 139, het maken van wegverhardingen op den Rijksweg no. 4, gedeelte Amsterdam—Sas- senheim, tusschen den Kruisweg en den Bennebroekerdwarsweg met bijkomende werken gegund aan J. H. Reef le 01 d e n- 1 voor 185.049. AANBESTEDING TE ZEVENBERGEN Op Zaterdag jl. had te Zevenbergen ten gemeentehuize de aanbesteding plaats van het aanbrengen van een verharding van asphaltbeton op de wegen genaamd: Noordzeedijk, Platteweg, den Gelderschedijk (genaamd Achterdijk) in de gemeente Ze venbergen). Laagste inschrijver was Hey- mans te 's-Hertogenbosch voor ƒ46.340. ALGEM. SYNODE DER NED. HERV. KERK Zestiende zittinrt. De zitting werd geopend met gebed. De notulen werden goed gekeurd. De heer Cresner heeft voorgelezen een circulaire, die aan de Kerkeraden gezonden zal worden, waarin de belangen bepleit wor den van het Zuiderzeefonds en aangedrongen op het houden van collecten. Er moeten in de nieuw te stichten dox-pen kerken en pasto rieën gebouwd worden. Er is dus heel wat noodig. De president dankt hem voor het op stellen van deze circulaire. Regl. op de Suppletiebeurs De secr. leest nu voor het zeer uitgebreide maar ook overzichtelijke en degelijke rap- Port. dat hij heeft uitgebracht over het ge wijzigde ontwerp-reglement op de suppletie- beurs voor predikanten, weduwen en weezen. Dit reglement is in 1934 voorloopig aange nomen en onderworpen aan de consideraties der Kerk. Het is in 1935 aangehouden en te ruggezonden aan de commissie van ontwerp om het weer in te dienen gewijzigd of onge wijzigd bij de Synode van 1936 en dan reke ning te houden met hetgeen tegen dit ont werp was ingebracht. De commissie heeft zich van deze taak gekweten. Zij kon onmo gelijk voldoen aan den eisch het pensioen van 2600 terug te brengen op 1500. Dan zouden de berekeningen die noodig waren het traktement op een solide basis te brengen zoo in de war komen, dat van de uitvoering van dit reglement geen sprake meer zou kunnen zijn. Er is overigens de noodige soe pelheid betracht om de premiebetaling ge makkelijker te maken. Er is te voren een enquête gehouden over de wenschelijkheid van dit reglement. De uitslag daarvan was verrassend: van de 1360 predikanten hebben er 905 geantwoord; 786 antwoorden waren gunstig, 34 blanco, 73 on gunstig, 12 hadden formeele bezwaren. De meerderheid van de commissie stelt voor het gewijzigde ontwerp-re glement op de suppletiebeurs definitief vast te stellen en aan de hoofdelijke stemming van de leden der Provinciale Kerkbesturen en der Waalsche Com missie te onderwerpen. Een lid stelt voor het ontwerp te verwer pen met het oog op financieele bezwaren. Er zijn nu traktementen van 2000, daarvan moeten reeds groote bedragen af voor pen sioen en weduwenbeurs. Als straks de we duwe 2000 ontvangt heeft zij veel meer in komen dan haar man genoot bij zijn leven, Bij stemming bleek dat 11 leden der Syno de meegaan met de conclusie der meerder heid, 8 verklaarden zich er tegen, echter 7 niet omdat zij tegen dit ontwerp waren, zij wilden dat het nog eens de Kerk zou in gaan en men nog consideratiën in wilde win nen. Met dankzegging en gebed wordt deze zit ting gesloten. DE DOOD LANGS DEN WEG Vier slachtoffers te betreuren Het verkeer langs den weg heeft Zaterdag en Zondag weer verscheidene slachtoffers geëischt. In totaal zijn vier dooden te betreuren. Zaterdagmiddag is op den weg van Nij megen naar Bee k-W ij 1 e r de 30-jarige mej. v. d. P. van de fiets gevallen en juist voor een rijdende auto terecht gekomen De wagen ging over haar heen, zoodat de vrouw op slag dood was. Door autobus overreden Zaterdagavond om twintig minuten over zeven is op het Stationsplein te Apel doorn de 20-jarige kruier A. K. door een autobus van den plaatselijken dienst over reden en op slag gedood. De poli'-ie heeft het lijk in beslag genomen en naar het lij kenhuisje bij het algemeen ziekenhuis laten overbrengen. Naar de schuldvraag wordt een onderzoek ingesteld. Dame door auto gegrepen De 57-jarige mej. K. is te H a a r 1 e m zon der op het verkeer te letten het Statenbol- werk overgestoken, juist toen een vracht auto bestuurd door een bewoner van Bi'oek Ln Waterland, passeerde. Zij werd door de auto gegrepen en liep een schedelbi^euk op. In hoogst ex'nstigen toe stand is zij naar de Maria-Stichting over gebracht. De auto waarvan de remmen niet goed fungtionnee-den, is in beslag ge nomen. Doodelijk ongeval in Schiedam Zaterdagavond is de 5-jai^ge Piet Santra opi den hoek van de B. K. laan en de We3t- Vrankenlan dschestraat te S c h i e d a m te gen een met een paard bespannen wagen aangeloopen. eronder geraakt en overreden Het kind is naar het ziekenhuis vervoerd en aldaar overleden. Ernstig motorongeluk omstreeks 12.20 uur wil de de motorrijder S. Kranendonk uit Maasdam op den rijksweg Moerdijk- Breda in een bocht een auto passeeren. Hij roed h iertoe met groote snelheid. Hij ver loor de macht over zijn stuur en vloog tegen een boom. K. sloeg over het stuur van zijn rijwiel en bleef bewustetous en bloedend uit neus en ooren liggen. Dr. Wiegman uit Terheijden vas spoedig ter plaatse en achtte onmiddellijke opname in het Diaconesseziekenhuis in Brcd.t nood zakelijk. Bij aankomst aldaar is K. spoedig overleden. BAKKERIJ UITGEBRAND Felle vuurzee te Den Helder Bewoners op het nippertje gered In den nacht van Zaterdag op Zon dag, omstreeks vier uur, werd de vrouw van den bakker J. Schornagel, wonende in de Weststraat no. 98 te Den Hel der, plotseling wakker door de scherpe brandlucht, die haar slaapkamer bin nendrong. Onmiddellijk drong het tot haar door. dat er brand uitgebroken was en zij haastte zich haar echtgenoot en zoon, die nog rustig sliepen, te wek ken. Het bleek de hoogste tijd te zijn, want toen de verschrikte bewoners in allerijl het perceel wilden verlaten, kon dit niet eens meer op de normale wijze geschieden. Zij wisten zich in veiligheid te brengen via een raam en een ladder. Korten tijd later werd de brand op het hoofdbureau van politie gemeld, waar men onmiddellijk maatregelen nam en met het slangenwagentje er op uittrok. Op het ter rein van den brand aangekomen bleek al ras, dat men met dit gebrekkige bluschmid- dfil den brand niet aankon en men voelde nog eens ter dege aan den lijve, dat de brandweer ter plaatse een algehcele reorga nisatie en verbetering behoeft. Gelukkig dat deze er binnen afzienbaren tijd dan ook zijn zal. De bi-and, welke bliikbaar in de bakkerij ontstaan is. deelde zich daarop aan het aan- zende woon- en winkelhuis mede, dat wel dra eveneens in lichter laaie stond. De brand nam op dit moment beoaald ontstel lende afmetingen aan, zoodat assistentie dringend gewenscht was. Evenals bij vroegere gelegenheden kwam toen de marine haar onmisbare steun ver- leenen. Van het opleidingsschip voor ma chinisten en stokers Hr. Ms. Schorpioen stuurde men een spuit met een kwieke be diening en tezamen met de politiespuit, bij welke zich verschillende Darticuliere spuit gasten aansloten, werfl het vuur nu krach tig bestreden. Men haalde de schoorsteen van de bakkerij neer en binnen het uur was het gevaar voor uitbreiding geweken, Hel. gelocaliseerde vuur liet zich echter niet zoo spoedig blusschen. Eerst om half zeven kon de marine inmik- ken. Vermelding verdient ook, dat het wa terkanon van Willemsoord nog op het ter rein van den brand geweest is, doch het behoefde geen dienst meer te doen. Bij wijze van demonstratie werd echter tooli een hoe veelheid water op het naibrandende perceel geworpen. Tot 9 uur ongeveer is men met het nablusschen in actie geweest, terwijl ook in den loop van den Zondag af en toe ingegrepen moest worden, als hier of daar het vuur dreigde op te flakkeren. Omtrent de oorzaak van den bi'and tast men in het duister. De schade is aanzienlijk, daar de geheele bakkerij en het woonhuis nagenoeg zijn uitge brande Ook het aangrenzende perceel heeft nog schade opgedaan. De heer Schornagel had zijn have verzekerd. COMMUNISTISCHE OVERVAL TE SCHIEBROEK Een N.S.B.-er bewusteloos Zaterdagavond laat waren vier N.S.B.-ers aan den Molensingel bij de Wilgenpias te Schiebroek bezig met het verspreiden van propagandalectuur en het kalken hun leuzen. Op dit slechts spaarzaam ver lichte gedeelte werden zij plotseling over vallen door een troep communisten die hun te lijf gingen met stukken hout, fietspom pen en zelfs hondenzweepen. De N.S.B.ers moeten geducht zijn afgeranseld en een van hen is zoodanig met een fietspomp op het hoofd geslagen, dat hij bewusteloos bleef liggen. Daarna zijn de communisten, ongeveer een twintigtal er met spoed vandoor gegaan. Men vermoedt hier te doen te hebben met ee.11 van tevoren beraamden overval, waar bij de communisten, die gisteren bij de Wilgenpias een meeting wilden houden, achter den tunnel naar die plas op den loer hebben gelegen. De politie was nadat de strijd was eindigd spoedig ter plaatse. Hoewel zij ver schillende groepjes personen heeft waarge nomen en tegen eenige N.S.B.-ex-s die kalk en plakmateriaal vervoerden proces ver baal heeft opgemaakt, zijn er verder geen ongeregeldheden meer gebeurd. Vermeid wordt nog, dat de communistische aanval lers één der N.S.B.-ers hebben vastgehouden totdat hij, op hun eisch. met de gebalde vuist omhoog „Rood front" had geroepen. TEOLIN van WAGEMAKEP5 Bpl VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit TWEE bladen De Ned. Scheepsbouw Maatschappij heeft van de Kon. Shell opdracht gekregen voor, de bouw van een nieuw schip van 4000 ton. Er is een overeenkomst bereikt tot voort zetting van het bedrijf der glasfabriek „Leerdam". In den Spaanschen burgeroorlog schijnen de rechtsche groepen eenige voordeelen te hebben behaald. Doorslaande successen ech ter werden ook thans nog niet behaald Er wordt een Britsche vliegmachine vermist, die van Quernsey naar Jersey zou vliegen. Vermoedelijk zijn de tien inzitten den in het Kanaal omgekomen. Er gaan geruchten, dat Addis Abeba cit Dessie door Abessijnsche benden zouden aangevallen zijn. Zeiljachtje omgeslagen Twee Amsterdammers ternauwernood gered Twee Amsterdammers, die op het IJ a s e l- meer hadden gezeild, beleefden gister avond bij hun terugkeer een onaangenaam avontuur. Nabij den hoek van het IJ kwam er plotseling een hevige wind opzetten, zoo dat het zeil gereefd moest worden. Bij dil werkje kreeg een der opvarenden een klap van de giek, waardoor hij over boord sloeg. De andere opvarende zag zich genoodzaakt de boot, een klein B.M.-jachtje, in den steek te laten en sprong zijn kameraad na. Het gelukte hem den drenkeling te grijpen en zich drijvende te houden. Het duurde een klein kwartier eer hulp kwam opdagen in den vorm van het jacht Zonnetty 2, die de zeilers aan boord nam. De man, die den klap met de giek gekregen had, was reeds bewusteloos, doch kon met kunsmatige ademhaling weer worden bijgebracht Aan de Oranjesluizen hebben een doktei- en de G. G. D. verdere hulp verleend. F A Vleeschschotels met Soep V| II en Diverse Groenten als: II II S Soep - Biefstuk - Dop. -Aard. V Soep-Oester-Sperb.-Aard. CENT Soep - Carb. - Snijb. - Aard. NA 3 UUR 10 CENT HOOGER COOP. RESTAURANT A'DAM, MOLENPAD 2 b.d. Leidschegrachf (Adv.) Pleizierbpot aan den grond geloopen Met 400 kinderen aan boord „De Schelde" 's nachts weer vlot gekomen Zondagavond te ruim zeven uur is de ple zierboot „De Schelde", van de R. T. M., op ongeveer 200 meter afstand van den steiger* van Oostvoorne aan den grond geloo pen. De boot was des ochtends met eeniga honderden passagiers, leden van „De Kleine Stem" uit Rotterdam voor een bezoek aan het eiland te Oostvoorne aangekomen. Toen het schip des avonds zeven uur weer ver trok is het bij het zwaaien uit de vaargeul op een zandbank geraakt Eerst tegen half één 's nachts bij hoog water is „De Schelde" van zelf weer vlot gekomen. Twee schepen welke ter assistentie vanaf Rotterdam waren uitgevaren, hebben geen dienst behoeven te doen. Vannacht te kwart over drie is de Schelde behouden aan den Schiemond te Rottci-dam met de 400 kinderen aangekomen. De ouders zullen wel in ongerustheid hebben gezeten! Doch gelukkig is alles goed afgeloopen. Daar staat de „doodstraf" op! Fietsen in het donker zonder reflector en zonder wit achter- spatbord kost 'n paar gulden boete (als de politie u ziet) of... uw leven (als het verkeer u niet ziet!) 3k P.S. Wist u, dat alleen „wit" t> wit" is.... GiStnoezelig" vuörj of „verroest" is dus niet voldoende 0 m rtla/a -J" Pijp Tabak Taconis Laauwarden

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1