Geen Voedselvernietiging meer! DUIZENDEN VROUWEN DAGERAAD ZATERDAG t AUGUSTUS 1936 DERDE BLAD PAG. 9 Herverdeeling van de voor Werk verschaffing en Steunregeling beschikbare gelden Minister komt aan tal van bezwaren tegemoet Uitbreiding van de goedkoope voedseldistributie De laatste weken heeft de Regee ring herhaaldelijk contact gehad met de besturen der vakcentrales, die sterk de nadruk legden op het feit, dat als nevolg van de rouleering in de werkverschaffing en de daarmee gepaard gaande vermindering van de tewerkstelling in het algemeen, voor al ten plattelande de nood hoog is gestegen. Bij het ingestelde onder zoek is gebleken, dat inderdaad ecni- ge tegemoetkoming in de geopperde bezwaren gewettigd is. Gezocht is naar de mogelijkheid van een meer gerechtvaardigde ver deeling der beschikbare gelden, waar bij tevens in oogenschouw is geno men het vraagstuk van de huurbij- slag. Het resultaat van het onderzoek is, dat de Minister van Sociale Za ken thans een complex van wijzigin gen in de steunregeling heelt aan gebracht, gepaard gaande met nadere voorschriften La.v. de werkverschaf fing. Tevens zal de distributie van goedkoope levensmiddelen worden uit gebreid. De te nemen maatregelen zijn de vol gende: Huurbijslag. De huurbijslag zal in 'twee étappes worden afgeschaft in dier .voege, dat met ingang van de week 30 Augustus5 September a.s de thans gel dende bijslag tot de helft wordt vermin derd,, terwijl de tweede helft komt te vervallen met ingang van de week, die 9 Mei 1937 aanvangt Voor zooveel ook in verband met deze afschaffing, een verlaging van de huur van arbeiderswoningen wenschelijk zal ziin, stelt dc minister voor zich deze te bevor deren door: 1. mede te werken aan huurverlaging Van reeds bestaande woningwetwoningen; 2. den aanbouw van goedkoope woningen op grond van de woningwet aan te moe digen; 3. den gemeenten te vergunnen, om de huur van particuliere woningen, welke op een h.i. voor de tegenwoordige omstandig heden redelijk bedrag is teruggebracht, od verzoek van den huiseigenaar af te houden van den steun en aan dien eigenaar uit te keer en Steun groote gezinnen De maximum-steunuitkeeringen voor de ondersteunden met middelmatige en groote gezinnen worden voor loonen boven f 15. verhoogd, doordat voor deze groepen het maximum-steunbedrag een hooger percen tage van het loon zal mogen bedragen dan tot heden het geval was. Tarief steunverlaging Platte- Band. De tarieven der laagste klasse wor den met f 0.50 per week verhoogd. Langdurige werkloosheid. Arbei ders, die langdurig werkloos zijn, zullen ten aanzien van de steunregeling niet meer be schouwd worden als te behooren tot hun eigenlijke beroep of vak, weshalve voor deze arbeiders met betrekking tot de steunverle ning in den vervolge een door den minister van Sociale Zaken vast te stellen standaard- loon zal worden aangenomen. Steun aan jongere arbeiders. Voor de jongere arbeiders, die, hoewel zij reeds in loondienst werkzaam zijn geweest, in verband met hun toenmaligen jeugdigen leeftijd nog niet het loon van een volslagen arbeider hebben verdiend, zal door den mi nister van sociale zaken eveneens een stan- daardloon worden vastgesteld, dat meer in overeenstemming is met h'et loon, dat zij op hun inmiddels bereikten hoogeren leef tijd zouden kunnen verdienen. In het komende winterseizoen zal de gelegenheid tot tewerkstelling bij de werkverschaffing worden uitgebreid. Ten einde zulks mogelijk te maken, zijn nieuwe plannen van werkverschaffing bij de Regeering in voorbereiding. 'Aangekocht zijn eenige groote terreinen in de provincie Drente, Groningen, Friesland en Noord-Brabant, welke met werkloozen zullen worden ontgonnen. Bovendien zijn in eenige streken ten behoeve van zeer groote particuliere ontginningen subsidies in uit zicht gesteld. Daarnaast zal medewerking worden ver leend voor eenige belangrijke werken in de provincie Noord-Holland. Ook in Limburg wordt de werkverschaffing uitgebreid. Tevens zullen voor zoover noodig, de werk verschaffingsloonen nader getoetst worden aan de loonen in het vrije bedrijf. Benige technische herzieningen Evenals reeds het geval is ten aanzien van de uitkeering welke inwonende gezins leden uit een werkloozenkas ontvangen, zul len de andere inkomsten van de bij een ondersteunde inwonende gezinsleden, die een bijdrage voor een werkloozenkas betalen, niet, naar den aard der inkomsten, voor 2/3 of geheel op het steunbedrag van den kost winner in mindering worden gebracht, dan nadat deze inkomsten met een bepaald be drag per week per gezinslid zijn vermin derd. Voor gezinsleden beneden 18 jaar is dit bedrag vastgesteld op 20 cent per week, voor gezinsleden boven 18 jaar op 50 cent In aansluiting aan hetgeen reeds lang geldt ten aanzien van de toepassing der steunregeling zal voortaan het loon voor te- werkgestelden, die geen bijdrage voor een werkloozenkas verschuldigd zijn, 0.50 per week minder bedragen dan het loon, dat verdiend wordt door degenen, die wel zooda nige bijdrage betalen. Distributie 1 i Levensmiddelen De Regeering heeft besloten de be schikbaarstelling van levensmiddelen aan werkloozen krachtig ter band te nemen. Daartoe zal de geheele distributie ge centraliseerd vanwege het departement van Sociale Zaken plaats vinden en zullen* voor zoover mogelijk, verschil lende levensmiddelen aan de distributie worden toegevoegd. Zooals bekend zal zijn, wordt, in opdracht van den minister van Sociale Zaken en in samenwerking met het departement van Landbouw, thans gehakt in blik vervaar digd. Een 15-tal fabrieken is met het ma ken van dit product bezig, zoodat. naar mag worden venvacht, de regeering in het najaar en in den komenden winter over een behoorlijk kwantum blikvleesch zal kun nen beschikken. Sinds December 1934 heeft distributie plaats van versche groente. Deze distribu tie is geleidelijk uitgegroeid en zij neemt nog steeds toe. Hoewel versché groente een product is. dat zich uitermate moeilijk voor distributie leent, is hiermede resultaat van bcteekenis bereikt. Bij den huidigen vorm van distributie blijven er echter nog bezwaren en leemten in de distributie bestaan. Teneinde aan deze bezwaren tege moet te komen en de leemten aan te vallen, heeft de regeering beslo ten om een hoeveelheid groente te doen inblikken. Naar verwachting zal hiertoe bin nen enkele weken kunnen worden overgegaan. Geen vernietiging van groente meer Door dezen maatregel zal zoo goed als zeker kunnen worden voorkomen, dat ver nietiging -vjan groente plaats heeft, terwijl de distributie daarmede zeer zal zijn gebaat. Verder wordt als goedkoop voedingsmid del onvermengde margarine, aan werkloozen en armlastigen verstrekt. Daar deze distri butie in het vervolg ook door het departe ment van sociale zaken plaats zal hebben, wordt in een groote behoefte voorzien. Aan dit product zal door de regeering bin nenkort een belangrijk kwantum bak- en braadvet worden toegevoegd. Het ligt in de bedoeling van den minister van Sociale Zaken om in de komende maan den met spoed te doen onderzoeken, of nog meer voedingsmiddelen aan de reeds ge noemde kunnen worden toegevoegd. Tenslotte wordt er met nadruk de aan dacht op gevestigd, dat vorenstaand com plex van maatregelen geen besparing be oogt op de totale uitgaven voor werlcloozen- zorg, doch ten doel heeft door wijziging in de verdeeling der beschikbare gelden reke- 1 ning te houden met de gewijzigde en zich nog steeds wijzigende omstandigheden. Voor zooveel van de bovenbedoelde wijzi gingen het gevolg mocht zijn, dat de steun van bepaalde personen daalt, zal de vermin dering aanvankelijk beperkt worden tot ten hoogste f 1.25 per week t STEUNMAATREGELEN PEULVRUCHTENOOGST 1936 Eenigszins afwijkend van die van 1935 Naar men ons van bevoegde zijde mede deelt, zullen binnenkort eenige ministerieele beschikkingen worden afgekondigd betref fende de steunmaatregelen voor erwten en lange bruine boonen van den oogst 1936. Voor groene erwten (waaronder kroonerw- 'en) en schokker-erwten zal, evenals dat voor den oogst 1935 het geval was, door mid del van een denaturatie-steun, de markt van een overmatig aanbod van consumptie-erw ten kunnen worden ontlast, terwijl ook erw ten van mindere kwaliteit wederom voor steun in aanmerking zullen komen. De wijze waarop deze steun zal worden verleend, wijkt echter eenigszins af van die, welke voor erwten van den oogst 1935 werd toegepast. Waren de groene erwten van den oogst 1935 ingedeeld volgens 4 kwaliteitsklassen waarvoor de stand aard-monsters A, B, C, en D waren vastgesteld en waarvan de richt prijzen respectievelijk op f 9.—, f 8.50, f 8.— en f 7.50 per 100 kg. waren bepaald, voor den oogst 1936 zullen slechts standaardmonsters voor de 3 eerste kwaliteitsklassen worden vastgesteld. De richtprijzen voor deze klas sen blijven op f 9.f 8.50 en f 8.— per 100 kg. gehandhaafd, doch teneinde een meer geleidelijken overgang mogelijk te maken, zal de mogelijkheid worden geopend tus- schenklassen vast te stellen, waardoor b.v. voor erwten welke niet voldoen aan het standaardmonster A, doch welke beter zijn dan erwten van het etandaardmonster B, een iets hoogere steun gegeven zal kunnen worden dan voor in klasse B ingedeelde erwten. Dit beteekent echter niet, 'dat erwten van een dergelijke kwaliteitsklasse (de minder goede erwten) niet voor steun in aanmer king komen. Voor deze erwten zal, wanneer zij ge zond en behoorlijk geschoond zijn (boe- renschoon) eveneens een denaturatie- vergoeding worden gegeven gebaseerd op een richtprijs van f 7.50 per 100 kg. Tegen dezen richtprijs zullen niet al leen groene erwten en schokkererwten, maar alle soorten erwten, mits zij aan bovengenoemde eschen van gezond en boerenschoen voldoen, kunnen worden gedenatureerd. Dc erwten van deze kwa liteit, mits zelf geteeld, zullen slechts gedenatureerd kunnen worden door de telers. Erwten van de andere kwaliteits klassen kunnen slechts door de handela ren worden gedenatureerd. Voorloopig zal niet worden overgegaan tot het vaststellen van kwaliteitsklassen voor schokkererwten doch evenals het vorige jaar zal voor schokkererwten en lange brui ne boonen steun worden verleend doordat de Nederlandsche Akkerbouw-Centrale de bevoegdheid zal hebben van de daarvoor in aanmerking komende georganiseerden we derom voorraden tegen de richtprijzen af te nemen» Hierbij wordt er weer van uitgegaan, dat de richtprijs voor goede schokkers en lange bruine boonen f 1050 per 100 kg. bedroeft Evenals voor den vorigen oogst zullen bij denaturatïe monsters van de te denaturee- ren partijen worden getrokken op basis waarvan de erwten in een kwaliteitsklasse worden ingedeeld en de steun wordt vast gesteld. Tegen de indeeling kan men in be roep gaan bij het dagelijksch bestuur van de Nederlandsche akkerbouw-centrale (herclas sificatie), waarbij het aanbeveling verdient, bij de denaturatie door den opzichter een monster te laten verzegelen en dat te be waren. Wanneer blijkt, dat de telers op de markt voor hun producten den richtprijs niet be reiken. heeft de Nederlandsche akkerbouw- centrale het-recht, tot verbetering van de markt en van den afzet, prijsregelend op te treden door zelf te koopen. KERK EN ZENDING NED. HERV. KERK Aangenomen Naar Santpoort R. H. 01- deman, voorg. van den Ned. Protestanten bond te Varseveld. Naar Spijkenisse, cand. en hulppred. Chr. J. Gall te Rotterdam Bedankt: Voor Delft: S. van Dorp te 's-Gravenhage Voor Nigtevegt (toez.) cand. en hulppred. Chr. J. Gall te Rotter dam. BAPTTSTE GEMEENTEN Ds. G. A. VAN DER HOOFT Ds. G. A. van der Hooft te Over- :hie herdenkt op 27 Augustus a.s. het feit dat hij voor 25 jaar zich aan de Nederl. Hervormde gemeente aldaar verbond. Ds. Van der Hooft, geboren in 1876, werd in 1903 candidaat in Groningen. In 1904 deed hij zijn intrede te Domburg, vanwaar hij in 1911 naar Overschie vertrok. De jubilaris is praetor van den ring Hillegersberg, secreta ris van de classicale zendingscommissie Rot terdam en verder bekleedt hij tal van func ties in plaatselijke besturen en vereenigingen op Christelijk en sociaal gebied, 's Avonds 27 Augustus zal er in de kerk een feestelijke samenkomst worden gehouden. Zondag 30 Augustus zal de jubilaris zijn gedachtenisrede uitspreken. Ds. A. WEEDER Ds. A. Wee der, predikant der Ned. Herv. Gem. te Diepenheim (Ov.), heeft eervol emeritaat aangevraagd. I Ds. A. J. WARTENA Ds. A. J. Wartena, predikant der Ned. Herv. Gem te Z e v e n a a r, is met ingang van 1 Oct. a.s. eervol emeritaat verleend. Ds. JOH. KWAK t Na een ernstige ongesteldheid is Donder dag te Amsterdam in den ouderdom van 55 jaar overleden Ds. Joh. Kwak, predikant bij de Geref. Kerk van T u i ndorp-Oostzaan. Ds. Joh. Kwak werd 25 Jan. 1881 te Am sterdam geboren. Hij deed aan de Theol. School te Kampen admissie-examen en stu deerde aan de Vrije Universiteit theologie. In 1911 candidaat geworden aanvaardde hij 24 Sept. van dat jaar het predikambt bij de Geref. Kerk van Heerde. In 1916 vertrok hij naar Culemborg. Hier vooral heeft hij een groot aantal beroepen ontvangen. Dat naar Ten Boer (Gron.) werd in 1923 aangenomen. Sinds 3 Mei 1931 diende Ds. Kwak de kerk van Tuindorp-Oostzaan wier eerste predikant hij was. De overledene die zich in de molïsatiejaren in_ Culemborg zeer beijverde voor de mili tairen was een toegewijd voorstander van den Bijz. Vrijw. Landstorm. Ook was hij voorzitter van de A.R. Kiesvereeniging te Tuindorp-Oostzaan. Ds. Kwak zou 24 Sept. a.s. zijn 25-jarige ambtsbediening herdacht hebben. De begrafenis vindt plaats a.s. Maandag middag om 1 uur op de Algemeene Begraaf plaats te Heemstede. Vooraf wordt om 11 uur een rouwdienst in de Geref. Kerk van Tuin dorp-Oostzaan gehouden. ALGEM. SYNODE DER NED. HERV. KERK Vijftiende zitting Na opening brengt de heer v. d. Bosch rapport uit over de persoonlijke kerkvisi tatie. Dit rapport dat uitmunt door zake lijkheid en groote helderheid geeft een dui delijk overzicht over collecten en allerlei arbeid, ook over vele toestanden. Het geeft aanleiding tot allerlei opmer kingen en langdurige bespreking. Het wordt met dank aan den opsteller aanvaard. Zoo was het. ook met de rapporten van den heer Cremer, die naar aanleiding van de persoonlijke kerkvisitatie rapporteerde over een deel van Friesland en Utrecht. Prof. Kor ff had eenige voorgestelde wijzigingen in de reglementen als lid van de commissie van eindredactie aangebracht, en van toelichting voorzien zoodat zij ter consideratie aan de Prov. Kerkbesturen en Class, besturen kunnen aangeboden worden. De commissie voor diaconale armenzorg had een uitvoerig verslag gegeven van haar arbeid in 't algemeen en van samenkomsten die zij gehouden had in verschillende dee- len van ons land om allerlei kwestie*, vooral in deze dagpn te behandelen, met diakenen en soms met predikanten. Be stuursleden zijn: Ds. v. P aas sen, de heer Middelhoven, de heer Welling. Dr. A d r i a n i, de heer Hemmes, Ds. A. B. te Winkel. Er was ook veel samen werking met de federatie van diakenen. Samenkomsten werden gehouden te Zie- rikzee. Breda, Apeldoorn, Leiden en te Gro ningen. In de laatste provincie werd ge. waarschuwd tegen het lichtvaardig aan vaarden van de verplichting van onderhoud der graven rondom de kerk tegen een vaak te kleine vergoeding. Veel gebruik werd er gemaakt van de commissie van advies inzake de belasting van de doode hand. De commissie vroeg ook om de opstelling van een circulaire aan kerkeraden en kerkvoogdijen om een nauwkeurig toezicht te houden op de bezittingen en rekeningen. De heer O o s t e r h o f f, lid der commissie voor de nieuwe wetsvoorstellen rapporteer de over de voorstellen van de class, verga deringen van Edam, Leiden en Gouda om beter toezicht, b.v. door een accountant op de verschillende fondsen. Het class, bestuur heeft reeds de bevoegdheid zulk een onder zoek te doen instellen. De voorstellen wor den dus afgewezen. Wegens een synodus contracta en com missievergadering wordt de zitting ver daagd tot Zaterdagmorgen tien uur. BOND VAN CHR. GEREF. MANNENVEREENIGINGEN De zevende Bondsdag te Amsterdam Woensdag hield in het kerkgebouw der Chr. Geref. Gem. te Amsterdam-West bo vengenoemde Bond zijn zevenden Bonds dag onder leiding van den waarn. voorzit ter ds. C. van der Zaal, lid der Tweede Kamer. Nadat de vergadering op de gebruikelijke wijze was geopend, hield de voorzitter een openingsrede, naar aanleiding van het woord uit den Corintherbrief: „Houdt U Mannelijk". Mededeeling werd gedaan, dat de voor zitter, ds. v. d. Molen uit Rotterdam, we gens lichamelijke omstandigheden, als zoo danig zijn ontslag heeft genomen. Besloten werd hem dank te betuigen voor hetgeen door hem in het belang van den Bond was verricht Het jaarverslag van den secretaris getuig de van toenemenden bloei van den Bon<t. In het afgeloopen jaar waren acht vereeni gingen als lid toegetreden, zoodat het aan tal aangesloten vereenigingen thans 23 be draagt. Het financieel verslag gaf reden tot opmerkingen en sloot met een klein ba tig saldo. Op den volgenden Bondsdag in 1937 zal door een daartoe aangewezen com missie een ontwerp-statuten en huishoude lijk reglement worden ingediend, daar het bestaande niet meer aan alle te stellen eischen voldoet. Besloten werd het orgaan van den Bond, genaamd „Ons CorresDon- dentieblaadje", dat bij wijze van proet in het afgeloopen jaar in plaats van twee maandelijks eens per maand verscheen voortaan steeds maandelijks te doen ver schijnen. De behoefte aan een eigen blad wordt algemeen bij de aangesloten vereeni gingen gevoeld. In verband hiermede werd een voorstel van de vereeniging Deventer aangenomen, om de bondscontributie te bp- palen op 1,per jaar en per lid van eik» aangesloten vereeniging, waarvoor dan aan alle leden gratis het Bondsblad wordt toe gezonden. Tot bestuursleden werden herkozen de af tredende leden ds. C. v. d. Zaal te Deo Haag en A. Kool te Dordrecht. De vertegenwoordiger van den Bond van Chr. Geref. Jongelingsvereenigingen, als mede de vertegenwoordigster van den Bond van Chr. Geref. Meisjesvereenigingen ir- Nederland spraken de vergadering toe en brachten de felicitaties van hun respectie velijke Bonden over. Na nog eenige huishoudelijke zaken te hebben afgedaan, waarbij tevens een admi nistrateur voor het bondsorgaan werd be noemd, werd de huishoudelijke vergadering gesloten. Na een kleine pauze werd er een open bare vergadering gehouden, waarin als spreker optrad ds. G. Salomons, van Amsterdam, met het onderwerp „De Bue.b- manheweging". Aan de daarop volgende be spreking van het onderwerp namen n'et minder dan vijftien aanwezigen deel. Een zeer ernstige bespreking en beantwoording der vragen waren hiervan het gevolg. In de beide vergaderingen was de op komst zeer goed. Er heerschte op dezen goedgeslaagden dag een zeer opgewekt Bnndsleven. De vergadering werd te omstreeks vijf uur nam. op de gebruikelijke wijze gesloten.: De Bondsdag van den Bond van Geref. Mannenvereenigingen in Nederland wordt Woensdag 5 Augustus te Groningen gehouden. De Geref. Kerk te Groningen (stad) is de grootste in ons land. Op de Zuiderbegraaf plaats bevindt zich het grafmonument van Ds. Hendrik de Cock. In de provincie Gronin gen begon de Afscheiding, zoodat èn Gronin gen èn de Ommelanden (de provincie) bij de leden van den Bond wel menige herinnering zullen wakker roepen. Voor verdere bijzonderheden omtrent den Bondsdag verwijzen we naar een advertentie, welke vandaag in ons blad is opgenomen. die anders opzien tegen de 4 critiek© dagen, vreezen ze niet meer, dank rij een plan'a ardig middel. uitwendig aan te wenden, HELPT ONMIDDELLIJK tilt Orlgineele flac. 75 c. Proefflac. 15 c. Bij Apotheken en Drogisterijen <- Import: H. TEN HERKEL, Hilversum, die U op verzoek gratie en franco brochure over COS toezendt. Laat Uw reis niet bederven neemt COS mee MAANDAG 3 AUGUSTUS HILVERSUM I 1875 M. Algem. Programma, verzorgd door de VARA. 10.00 vm. VPRO. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding. 11.00 Vervolg voordracht. 11.45 Vervolg voor dracht. 12.45 VARA-Orkest. 2.00 Trio S. de Gorter en gram.pl. 4.30 Voor de kin deren. 6.00 Orgelspel. 6.30 VARA-Orkest. 7.30 VARA-Orkest. 8.03 Berichten A.N.P. 9.20 Voordracht. 10.00 Berichten A.N.P. 10.05 Orkest. hilversum n 301 M. NCRV-Uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst door Ds. S. IJ be ma, Ned. Herv. Pred. te Doorn. 11.00 Chr. Lectuur. 11.3012.00 en 12.15 Gram.pl. 12.30 Orgelconcert. 2.00 Kinderkoor „Klein Hosanna". 2.35 Causerie. 3.15—- 3.45 Vervolg Concert. 4.00 Bijbellezing door Ds. S. G. Bloem, Geref. Pred. te Niezijl (Gron.). 5.00 Concert. 6.30 Vra genuur. 7.00 Berichten. 7.15 Vragenuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Kon. Militaire Kapel. 9.15 Causerie. 9.35 Vervolg concert. 10.1512.00 Gram.pl. Na afloop: Schriftlezing. (Om 10.30 Berich ten ANP.). DROITWICH 1500 M. 11.50 Sextet. 12.50 Orkest. 2.20 Militair concert. 3.40 Het BBC-Welsch-orkest. 4.40 Reportage. 5.15 Reportage uit Berlijn. 5.25 Sportreportage. 6.20 Berichten. 6.50 Orgelspel. 7.20 Orkest. 8.20 Populair concert. 8.50 Radiotooneel. 10.10 Buitenlandsch overzicht. 11.50 Be richten. RADIO PARIS 1648 M. 11.20 Orkestconcert. 4.20 Symphonieconcert. 5.50 Orkestcon cert. 8.20 Zang. 9.05 Symphonieconcert. KEULEN 456 M. 9.20 Solistenconcert. 10.20 Hans Bund en zijn orkest. 12.20 Militair concert. 2.20 Gevar. concert. 4.20 Omroep- Amusements-orkest. 6.20 Populair con cert. 8.30 Opera-uitzending. 11.051.10 Omroepkleinorkest en populair orkest. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.30 Blaas orkest en Olymp. Reportage. 10.35 Olym- pia-Echo. 11.20 Omroepkleinorkest, Hans Bunds orkest en solisten. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN De bijna 60-jarige G. J. van Rhijn, reizi ger en magazijnbediende te Hoogeveen, is Donderdagavond gaan visschen in het Griendtsveenkanaal, nabij de Hanindo- fabrieken. Te omstreeks half negen is hij daar nog gezien. Gistermorgen ontdekte men in zijn pen sion, dat hij daarin niet was teruggekeerd. Zijn bed was onbeslapen. Bij een ingesteld onderzoek bleek de fiets van den heer vart Rhijn nog nabij de Hanindofabrieken te staan, terwijl zijn hengel in de haven van Griendtsveen drijvende werd gevonden. On middellijk werd door de rijks- en gemeente politie het water met een dreg afgezocht. Ter hoogte waar de heer van Rhijn had zitten visschen is na eenigen tijd het lijk opgehaald. KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND Tengevolgevan höoibroei is gisteravond om 8 uur brand ontstaan in de kapitale bqerdorQ _van den veehouder ,G. ten Kloos ter in de buurtscKap te Velde, onder Z-w artsluis Hoewel er zeer weinig wind was, stond in minder dan geen tijd het geheele com plex van schuren, groote hooimijten en woonhuis in lichter laaie. Zeer groote hoe veelheden hooi zijn verloren gegaan. Het vee kon worden gered, alsook veel huis- GASONTPLOFPING Alles goed afgeloopen Gisteravond omstreeks 8 uur heeft in een perceel aan de Nassaukade 151 te Am sterdam op de eerste verdieping een gas ontploffing plaats gehad, die goed is afge loopen, doch waarbij de materieele schade tamelijk groot was. Een kraantje van een gasfornuis was opengestooten en toen eeni gen tijd later de bewoners een ketel water wilden opzetten, ontplofte het vrijgekomen gas. Het fornuis vloog uit elkaar en een groot deel van de keukeninventaris werd vernield. Ook de ruiten in de huiskamer sprongen. Er hadden geen persoonlijke on gelukken plaats en er ontstond ook geen brand. T BOERDERIJ AFGEBRAND Gisteravond brak brand uit in de kapitalo boerderij van den heer J. de Haas te Ros malen. In een oogwenk stond het geheele huis in lichter laaie. De brandweer van Ros malen slaagde erin de in de nabijheid ge legen huizen te behouden. De boerderij is ovenwei geheel een prooi der vlammen ge worden. De landbouw-inventaris en de in boedel gingen verloren. De oorzaak is ver moedelijk te wijten aan een lek in den schoorsteen. De schade wordt slechts g3- deeltelijk door verzekering gedekt. KLOKKEN VOOR LEKKERKERK De twee groote luidklokken voor Lek ke r k e r k zullen gegoten worden door Petit en Fritzen te Aarle-Rixtal. De keuring is opgedragen aan den heer J. Vincent, den beiaardier van het K%n. Paleis. Feuilleton (73 door H. KINGMANS Er verliep een uur, waarin de verwarring al grooter wer'1. Jezuïeten doken even op, slopen door de menigte, die ophitsend, o;n dan ijlings te verdwijnen. Opeens klonk trommelslag uit de verte en het gonzende gesuis van een naderende volksmenigte, welke onheilspellende klanken steeds dichterbij kwamen. Omstuwd door een tierende volksmenigte marcheerden de Leiden Spaansche soldaten uit de voorstad, komend uit de Üostirstraat de Groote Markt op. Op hoed of borst waren zij getooid met groene haagdoorntakjes, hen door de bewoners der voorstad uitgereikt. Deze hadden hen ook met schuiten over de gracht gebracht en ladders aangedragen, waarop do soldaten bij de Steentilpoort de stadsmuren beklommen. De Spaansche soldaten, sinds den tijd van Caspar de Robles er uit geweerd, waren in de stad! En hun vastberaden optreden wees er op, dat zij van plan waren, bezit van de stad te nemen. Uit den mond van Geert van Enschen, die geen nadere orders afwachtte, klonk een snerpend bevel: de vuurroeren werden aangelegd; er weerkaatsten schoten tegen de hooge huizen van de Markt; een geschrei steeg op; er vielen gewonden. Op den hoek van de Gelkingestraat en bij den ingang der Ebbingcstraat waren eveneens burgervendelen opgesteld, tot yuren gereed. Nóg hachelijker werd de toestand, toen van de Vischmarkt het vliegend vendel van Focke Everhardes, ook getooid met Meitakjies, dus met de soldaten gemeene zaak makend, ten getale van een zeshonderd man het marktplein opstormde. Aart Sebensz, hevig geschrokken van de gebeurtenissen, hield zijn hart vast: dat werd een vecht-, een moord-, een bloedpartij! Maar nauwelijks was het vliegend vendel op de Markt, of Van het bordes van het Stadhuis rende de forschè gestalte van George van Liauckema, den bevelhebber der vesting. Onder het loopen trok hij met een vastberaden, kloeke trek op het gelaat zijn lange degen en sprong midden in den wirwar zijner soldatsn met stentorstem om stilte schreeuwend, daar hij met hen praten wilde. Zijn moedig optreden miste niet de gewenschte uitwerking. Het werd stil. Aart Sebensz. hoorde de duidelijke stem van Liauckema, die zijn soldaten bezwoer, geen opstand te maken. Hij deelde mede, dat hij met de burgers zou leven en sterven en dat hij niets anders zou doen dan handelen overeenkomstig den wil van Burgemeesteren en Raad. Het gezaghebbend woerd vond ingang bij de groote meerder heid der soldaten. Zij lieten hun dreigende houding varen, ai bleef het nog lang rumoerig in de belegerde stad. Want het grauw van het Schuutendeep stoorde zich nist aan Liauckema, doch bleef eischen, dat de vesting niet zou worden overgegeven. Een zondebok werd verlangd. Dat zou Ten Buer wezen, «lie immers steeds naar den vijand werd afgevaardigd en van wien men vernam, dat hij uit het kamp te Helpen was teruggekeerd Tierend trok men naar zijn woning, waar de inmiddels gewaarschuwde afgezant niet te vinden was, daar hij zich had verscholen. Geen nood: als de man er niet was, was zijn huis er! Het werd bestormd en totaal uitgeplunderd. Behalve het burgervendel, dat bij de Waag de wacht betrok, waren alle vendels, die niet op de wallen dienst deden, ingerukt. Moe begaf ook Aart Sebensz. zich naar zijn huisje in h°t Noorden der stad, om uit te rusten, teneinde des avonds weer dienst te verrichten. Het rumoer was tot de drie vrouwen doorgedrongen. Met moeite hadden zij Menno in huis kunnen houden, daar de jongen brandend nieuwsgierig was, te weten wat er op de Groote Markt voorviel. Wel bereikten geruchten de woning, doch bizonderheden wisten de vrouwen niet. Vooral Sibrigje was doodelijk ongerust over het niet verschijnen van Aart: was hij dien nacht op de wallen gewond of gedood; of werd hij betrokken in het tumult op de Markt? Met vreugde werd zijn komst begroet Maar Aart, uitvoerig verslag van het gebeurde uitbrengend, was niet vreugdevol gestemd. Wel was het oproer bedwongen, maar hij vreesd.», dat onder den indruk van het optreden der soldaten en het grauw de Vroedschap bakzeil halen zou en het besluit, om tot onderhandeling met de Graven Van Nassau over te gaan herroepen. En dan was de benarde vesting nog even ver als te voren. In den loop van den dag werd dat vermoeden bevestigd. De verslagenheid, gewekt door het feit, dat het oproer aan vijf burgers het leven had gekost, week hij velen, zij het tie minderheid der burgerij, voor het heugelijk nieuws, dat Van Liauckema met de heeren ten Stadhuize had vergaderd en met elkander gezworen had, de stad verder te verdedigen, zoo lang zulks mogelijk zou zijn. Zij hadden elkaar beloofd te leven en te sterven ten dienste Zijner Majesteit. En alsof men elkander op het woord niet vertrouwde was er een geschrift van opgesteld, dat hoofd voor hoofd werd geteekend. Het krijgsvolk werd niet meer naar de voorstad gedirigeerd, maar bleef onder direct bevel van Liauckema in de stad, terwijl burgemeèster Jarges, die uitermate in zijn schik was over den loop van zaken, werd aangesteld tot kolonel over de burgervendels. De groote meerderheid der burgerij was heftig teleurgesteld over de besluiten van dien dag. Maar zij voelde zich machteloos, daar het geweld het heft in handen had. Moedeloos begaf Aart Sebensz. zich aan den avond 'weer naar zijn vendel, dat als steeds op de Markt werd opgesteld, om dan naar de wallen te marcheeren. De vreugde over het feit, dat het beleg op een eind liep, was nu verkeerd in droefheid. Wie weet, hoe lang het nog duren zou, eer cot overgave werd besloten! Ontzet zou wel niet komen opdagen. Maar de sterke vesting kon het lang uithouden, te meer, daar er voor maanden voedselvoorraad aanwezig was. Ook aan kruit en lood was er geen gebrek, want de kruitmolen draaide dag en nacht Nauw was het vendel van Geert van Enschen bij de wallen gearriveerd, of kommandant Van Liauckema verscheen, verge zeld van eenige heeren uit de Magistraat. Men wilde blijkbaar betrouwbare lieden op de wallen, wauf allen werden uitgenoodigd, het geschrift van onderlinge trouw te teekenen, dat op het Stadhuis was opgesteld. Aart Sebensz. aarzelde. Het eenvoudigste was, om te teekenen Dan was hij van alles af. Maar dat streed tegen zijn geweten. Uit het feit, dat onderteekerting werd verlangd, maakte hij op dat de vroeger gedane eed, niet n eer geldig was. Het was dia eed geweest, die hem in het burgervendel strijden deed, tegaa zijn geloofsgenooten. Onderteekende hij nu, dan verbond bij zich opnieuw. Zijn aarzeling behoefde niet lang te duren. Een burger uit de Ebbingestraat, hij beleed de Gereformeerde religie, weigerde te teekenen. 't Werd hem niet kwalijk genomen. Hem werd alleen gezegd, dat hij onmiddellijk naar huis had te gaan ea dat hij zich niet meer op de wallen mocht vertoonen. Aart Sebensz. weigerde ook. En een half uur later was hij thuis, het gebeurde verhalend en rreedeelend, dat hij niet meer tegen Munco en de zijnen te vechten had. .(Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9