KERK EN ZENDING De Lagere School in Frankrijk DINSDAG 28 JULI T936 DOOPSGEZINDE SOCIËTEIT CHR. GEREF. KERK Tweetal: Te Rozenburg: cand. J. P. Geels te Apeldoorn en cand. D. van Wilsum te Soest dij k. GEREF. GEMEENTEN GEREF. KERKEN NED. HERV. KERK Beroepen: Te Zaandam-Oost, J. C. Fritzeche te Bergentheim. Aangenomen: Naar Amersfoort (Vrijz. Herv.), F. Oort te Havelte. EVANG. LUTII. KERK AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Proponent W. H. Beekenkamp, van Leiden, deed j.l. Zondag intrede als predi kant der Hervormde Gemeente te Heinen- oord bij Rotterdam. De opening van den bevestigingsdienst geschiedde door Ds. Mr. E. D. G. v. d. Horst, tot voor kort te Hei- ncnoord, "waarna Dr. J. D. de Lind van Wijngaarden, van de Bilt, die ook in 1902 wijlen Ds. G. H. Beekenkamp in Benthuizen bij Leiden bevestigde, preekte over Jesaja 62 6b. Aan de handoplegging namen be halve de genoemden deel de predikanten van der Ree uit Mijnsheerenland, consulent, en Beens uit Hedel. De intreetekst was: „Ik zal u Gods Woord doen liooren". Ds. Bee kenkamp sprak in 't bijzonder de kerke- raadsleden toe, de aanwezige predikanten, o.a. Drs G. J. Hoenderdaal Rem. Geref. pred. te Boskoop en Ds. J. C. van Apeldoorn, van Leiden, en zijn bevestiger, en leden van' het Collegium Theologicum c.s. „F.F.F." te Lei den. Ds. Fred. J. Broeyer, gekomen van Woerden, deed Zondag j.l. zijn intrede bij de Ned. Herv. Gem. te Katwijk aan Zee, na des morgens te zijn bevestigd door Ds. Ph. Peter, van Rhijnsburg, met een predikatie over Ezech. 33 vs. 7. De nieuwe leeraar deed zijn intrede met een predikatie naar aan leiding van 2 Tim. 2 vs. 19. Ds. Broeyer werd toegesproken door zijn ambtgenoot Ds. R. P. A. Rutgers. Aanwezig waren o.a, de loco-burgemeester, de gem.-secretaris, de wethouders, Ds. B. Bollée, em.-pred. te Ocgstgeest, Ds. W. W. Siddrë, van Noord- wijk-Binnen, Ds. A. Verwaal, Kage, Ds. J. van Noort, Noordwijkerhout, Ds. G. J. G. de Rel, Warmond, Ds. Ph. Peter, Rijnsburg, Ds. P. den Duyn, Rijsoord, Ds. P. Pras, Katwijk aan Zee, en voorts velen uit de vroegere gemeenten Oude Wetering en Woerden. Het kerkgebouw was over en overvol. Cand. J. de Jong, van Sneek'. 'deed Zondag j.l. zijn intrede bij de Baptiste Ge meente te Stavoren, na bevestigd te zijn door Ds. H. Visser, van Sneek, met een predikatie over 2 Tim. 4 vs. 2a. Toegezon gen werd Ps. 134 vs. 3. De nieuwe leeraar deed zijn intrede met een pre.dikatie over Ps. 119 vs. 109a. Na den dienst werden toe spraken gehouden door den burgemeester en door vertegenwoordigers van verschillen de kerkelijke gezindten, 's Avonds had een begroetingssamenkomst plaats. Na des morgens door Ds. C. Stam, van Pernis, met een predikatie over Joh. 1 7 in zijn ambt bevestigd te zijn, deed Ds. A. de Groot 's avonds zijn intrede in de Geref. Kerk te Poortugaal. Uit Efeze 3 1419 werd ontvouwd de bede van den Apostel Paulus voor het welzijn der ge meente, bestaande in de inwoning door het geloof van Christus in de harten door de werking van den Heiligen Geest Na de bediening des Woords volgden enkele toespraken, o.a. tot de plaatselijke over heid, die vertegenwoordigd was door bur gemeester en secretaris. Hierna werd de nieuwe leeraar toegesproken door Ds. Stam namens de Classis Schiedam en door ouderling Turion namens kerkeraad en gemeente. Het was voor de gemeente een blijde 'dag. Het eenvoudige kerkgebouw was beide malen, vooral des avonds, tot het uiterste toe bezet. Cand. J. Thomas, van Leiden, deed Zondag j.l. zijn intrede bij de Geref. Kerk van Boxum (Fr.) na bevestigd te zijn door zijn vader, Ds. H. Thomas, van Leiden, met een predikatie over Joh. 3 vs. 29. Toegezon gen werd Ps. 134 vs. 3. De nieuwe leeraar hield zijn intrede met een predikatie over Joh. 1 vs. 35 tot 37. Toegezongen werd Ps. 21 vs. 6. Ds. J. F. JONKERS Ds. J. F. Jonkers. Gereformeerd predikant te Schiedam, heeft wegens voortduren de ongesteldheid met ingang van 1 October a.s. emeritaat aangevraagd, hetgeen, hem door den kerkeraad is verleend. Ds. Jonkers heeft de Gereformeerde Kerk van Schiedam gedurende 30 jaar als predikant Ds. A. Ph. S. SCHAAFSMA Aan Ds. A. Ph. S. Schaafsma, predikant der Geref. Kerk van Den Bommel, is op zijn verzoek eervol emeritaat verleend op 1 Sept. a.s. In ons bericht van Zaterdag j.l. verzuim den wij mee te deelen, dat ook Nieuwveen (Z.-H.) standplaats is geweest .van Ds. Schaafsma (van 1913 tot 1918). KERKGEBOUWEN Te E i n d h o v e n zal aan de Beukenlaan, hoek Plaggenstraat, vanwege de Chr. Geref. Gem. een nieuw kerkgebouw verrijzen met pastorie, kosterswoning en vergaderlokalen op dezelfde plaats, waar vroeger het houten kerkgebouw heeft gestaan, dat door brand verwoest werd. Architect is de heer Roelof Kuipers, die reeds meer kerken in ons land heeft doen bouwen. KERKTELEFOONS voor SLECHTHOORENDEN De allernieuwste telefoons met aansluiting op het lichtnet .geschikt zelfs voor zwaar slechthoorenden, levert ondergeteekende tegen zeer bilijke prijs, en met langdurige garantie. Begrootingen worden gaarne ver strekt zonder eenige verbinding van aan vragers. Aanbevelend, AL C LAMAN, Leiden. Telefoon 2706. •j. 'CAdv.) Algemeene Synode Ned. Herv. Kerk lie Zitt-ing. De Maandagmorgenzitting erd geopend met het lezen van Galaten 6 110 en gebed. De notulen werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Het verzoek van een commissie uit de ge meente HoensbroekTreebeek om een alge meene inzameling te mogen houden voor het stichten van eeji kerkgebouw wordt goedgekeuvd. De vereeniging van Kerkvoogdijen drin gen aan op de uitvoering van art. 14, 9e ali nea (Regl. op de Kerkeraden) en het ker kelijk bevolkingsregister in orde te brengen en te houden. De verschillende kerkbestu- zijn reeds geruimen tijd bezig het be lang van deze zaak bij de verschillende kerkeraden aan te toonen en op uitvoering Van dit art. 14, 9e alinea, aan te dringen. Helaas zijn er Kerkvoogdijen die geijn gel den willen beschikbaar stellen, of ook geen gelden daarvoor hebben. De heer ter Stal rapporteert over een mo tie, ingediend door de Class, vergadering van Amersfoort, welke bedoelt dat de Sy node aan de orde stelle een herziening der verschillende formulieren, in de eerste plaats die van het huwelijk en de bevesti ging van ouderlingen en diakenen. De con clusie van dit rapport luidt, dat er nog al tijd een commissie tot herziening der for mulieren bestaat en aan deze bestaande commissie deze motie door te zenden. Met dank aan den rapporteur wordt •oorgesteld aldus te besluiten. Zoo ge schiedde het. Het vorige jaar was er een ..elfde voorstel. De commissie was nagenoeg gereed met het formulier om het huwelijk te bevestigen. Het voorlezen van het rapport door den heer v. Reeuwijk over de persoonlijke kerk visitatie in de provincie Gelderland lokte een uitgebreide discussie uit. Er was veel waarover wij ons te verootmoedigen hébben, dat doet bidden: Zend, Heer, Uw licht en waarheid neder, maar ook veel dat doet zien de overvloeiende genade van onzen Heere Jezus Christus. De zitting werd nu opgeheven. Er was nog een Synodus contracta en daarna ver gadering van allerlei commissies om de talrijke verzoeken, moties en voorstellen te bespreken en straks ter beoordeeling aan de volle Synode voor te stellen. DE OXFORD-GROEP Te Birmingham is een tweedaagsche na tionale vergadering gehouden van de Ox- ford-groep, waarbij 500 Hollanders tegen woordig waren. Na een inleiding van dokter Buchmann sprak de heer Philips, directeur van de Philips fabrieken te Eindhoven, de Nederlanders uit alle deelen der wereld in het Nederlandsch toe. Na hem voerden het woord een Zwitsersche professor, een Franschman, een Grieksche journalist en een Deensche groot-industrieel, allen in hun moedertaal. Een koopman uit Hankou in China sprak in het Chineesch tot zijn landgenooten. Een Londensch sportjourna list introduceerde een team van internatio nale voetbal-, hockey- en cricketspelers die gevonden hadden hoe zij hun leven in moesten richten naar Gods plan. NIEUWE GODSLASTERINGSPARAGRAAF nieuwe paragraaf in de Duitsche straf wet op de Godslastering luidt aldus: „Wie in het openbaar God lastert of op eenige wijze het religieus gevoel van het Duitsche volk op zettelijk kwetet, wordt met gevangenisstraf gestraft." „Unter dera Wort", het orgaan dei Wuppertal Gereformeerden, merkt op, dat in deze bepaling dus het eigenlijke strafbare feit derhalve het grondprincipe der bepaling „Het kwetsen van het religieus gevoelen in het Duitsche volk" en dat als voorbeeld in dit kwetsen de Godslastering wordt ge noemd en voorop gesteld. Ook merkt ditzelfde blad op, dat de bepaling gelijke bescherming aan elke religieuse gemeenschap verleent, ook aan de religieuse voorstellingen van het nieuwe heidendom. DE PROTESTANTEN IN OOSTENRIJK Het getal Evangelischen in Oostenrijk be droeg eind 1935 naar de thans gepubliceerde statistiek op een totaal van 7 millioen inwo ners 316.000 zieleik Te zamen zijn deze over 125 gemeenten alsmede over tal van predik- stations verdeeld. Het grootjste aantal Protes- tantsche gemeenten heeft het Burgenland (29) dat voorheen Hongaarsch was. Het grootste aantal Protestanten telt Weenen (120.000); daarop volgt Stiermarken met 45.000 zielen. Het aantal overgangen tot de Protestantsche kerk bedroeg in 1935 in totaal 8629 pensonen, van alleen in Stiermarken reeds 2173. DOLE ANTI E-N UMM ER Het driemaandelijksche tijdschrift „Onder eigen vaandel", redacteur prof. dr. Th. L. Haitjema en de. A. B. te Winkel, gaf thans het Doleantie-nummer, onder den titel „De Doleantie herdacht", in het licht. Het is i zeer waardevol geschrift geworden, waar de bezwaren van de belijdende kringen in de Ned. Herv. Kerk tegen de Doleantie uiteen gezet worden. Wij vermelden de afzonderlijke bijdragen, n.l.: van dr. J. Ch. Kromsigt on der den titel ,jMislukt" van ds. H. G. G r o e ewoud over „De Doleantie in Amsterdam" an dr. W. J. de Wilde over „De geschie denis der doleantie buiten Amsterdam"; van ds. G. Th. Scheers over „Hoedemaker en de doleantie"; van ds. H. C. J. vna Deelen over „De theologische achtergrond van de doleantie"; van prof. dr. Th. L. Haitjema over „De doleantie en ons kerkelijk vraag stuk"; van ds. A. B. t e W ink e l in zijn kro niek over „De kinderen der doleantie"; er van dr. K. H. M i s k o 11 e over „Kantteeke- ningen bij het Gedenkboek der Doleantie". Het lijvig boekdeel is afzonderlijk verkrijg baar (uitgevens H. Veenman en Zonen te Wa- geningen). Dr. A. DREIJER IN ONS LAND De zeer bekende Dr. A. Dreijer uit Kaap stad is heden, na een studiereis door Amerika in Holland gearriveerd. In opdracht Synode van de Ned. Geref. kerken in Zuid- Af rika is Dr. Dreijer bezig een historisch werk saam te stellen van de kerkhistorie van Zuid-Afrika. Reeds zijn eenige deelen ver schenen. Teneinde een zoo zuiver mogelijk beeld te kunnen schetsen van de Zuid-Afri- kaansche geschiedenis, zag Dr. Drejjer zich genoodzaakt de archieven in Amerika en Ne derland te gaan raadplegen. Dr. Dreijer heeft zijn taak in Amerika volbracht en heeft daar veel belangrijk materiaal gevonden. Thans zijn de Hollandsche archieven aan de beurt en bestudeert Dr. Dreijer te Amsterdam de stuk ken, die betrekking hebben op het vertrek der Nederlanders naar de Kaap in de vorige eeuw Dr. Dreijer, die een der meest bekwame historici van Z.-Afrika is, heeft reeds tal van belangrijke boeken gepubliceerd. De Synode der Ned. Geref. kerken heeft dan ook Dr. Dreijer enkele jaren geleden als vast predi kant van Kaapstad losgemaakt, en benoemd tot algemeen kerkelijk Archivaris van de Zuid Afrikaansche Kerken, natuurlijk met behoud in alle rechten voor den dienst des Woords, aarin hij nog geregeld voorgaat. Beehalve het uitvoeren dezer kerkelijke op drachten, ligt het in het voornemen van Dr. D. een groote biograplte te schrijven over Ds. Pk Huët, die voor du/eenden tot rijken zegen i. In verband niet deze studie heeft Dr. D. een bezoek aan de stad Goes gebracht, waar Ds. Huët zoo veel jarm gestaan heeft. Verge zeld van De. J. J. Homburg en eenige vrien den werd de „kerk van Huët" en diens graf bezocht. Dr. Dreijer, die de zegenrijke wer king van Ds. Huët's arbeid in Z.-Afrika nog dagelijks in zijn arbeid ondervindt, getuigde bij dit graf, dat de Heere God .veel in Ds Huët aan Z.-Afrika gegeven had. Een photo Ds. Huët's graf werd genomen voor pu blicatie. GIFTEN EN LEGATEN De Ned. Herv. Gem. te Enkhuizen ontving van wijlen de weduwe J. Hovenier- Vis aldaar een legaat van 4000, te verdoe len tusschen kerk en diaconie. KERKELIJKE TUCHT Ds. Schneider, een bekend nieuw-hei- densch gezind predikant der Evangelische kerk in Wuntumberg, stadspredikant van de hoofstad Stuttgart, is door den landsbisschop dr. Th. Wurm en het landskerkbestuur na her haalde aanmaningen om zijn „verregaande veranderingen van de Christueboodschap, zijn verwerping van het getuigenis der apostelen, zijn verachtelijk maken van het Oude-Testa- raent, zijn verwerping van de evangelische be lij de nis en zijn beschimpen van de eigen kerk", waardoor alles hij geacht moest wor den „den bodem van het evangelie naar by- belech-reformatorische opvatting verlaten te hebben", uit de bediening ontzet. Ds. Schneider was blijkbaar ook den „Duit- schen Christenen" te radicaal, want de leider dezer beweging (n.l. de leider van de hoofd groep er zijn veel splitsingen in deze be weging, rëU.) Rehm publiceert, dat ds. Schnei der ale lid dezer beweging geroyeerd is. „KERKGANG" „Reflector" 6chrijft in „De Zondags-bode", orgaan van de vereeniging van rechtzinnig Hervormden te Eindhoven: Wanneer men een getrouw bezoeker is van de Zondagmiddag-kerkdiensten, vraagt men zich vaak af, waar de velen blijven die 's morgens ter kerk gingen. Indertijd schreef „een belangstellend gemeentelid" hierover behartigingswaardige dingen. Maar ik viud dat men nog niet zoover hoeft te gaan om dat te vragen. Veeleer nijpt deze vraag: „waar blijven zij die nog heelemaal niet ter kerk zijn geweest?" En dan blijkt het in de eerste plaats vaak, dat vele gemeenteleden tot regel gemaakt hebben; de man de eene week en de vrouw de andere week naar de kerk. Aan de mogelijkheid: de man 's mor gens en de vrouw 's middags, of omgekeerd, blijkt over het algemeen zelfs niet gedacht te worden. Inderdaad; het antwoord op de vraag naar de beschikbare tijd wordt in de meeste gevallen bepaald door de grootte van onze belangstelling. En wilt ge weten waar go 's Zondagsmid dags ook veel gemeenteleden kunt aantref fen? Dan moet ge naar een voetbalwedstrijd gaan! Ik bedoel niet, dat gij, die dit leest, daar naar toe moet gaan, maar als ge het zoudt doen, zoudt ge zeker heel wat keeren moeten groeten bij het zien va.n bekenden. Heusch, ik weet heel goed, dat wij olkaar niet een lijstje kunnen geven van dingen, die wèl en die niét geoorloofd zijn. Maar ik sta toch een oogenblik versteld, als mij dood leuk verteld wordt, dat men een getrouw bezoeker van de wedstrijden is van b.v. P.S.V. Dan moet ik toch in alle ernst vragen, De vorige weck hebben we iets medegedeeld over een oude Opel uit het jaar 1898, die een tocht van 40.000 KM. (dat is de omtrek van de aarde) zal ma ken door Europa.. Wij geven hier een plaatje van de wagen en de beide Hongaren, die het gevalletje besturen. of dat nu de plaats is, waar een Christen mag komen. Ik denk er natuurlijk niet aan om mij boven dio men6chen verheven te achten, en mijzelf vroom te vinden doordat ik wel twee keeren per Zondag naar de kerk ga. Laat men zich toch steeds afvragen: ,ka*i ik op de plaats, waar ik me nu bevind, mijn Heiland ontmoeten?" ONDERWIJS EN OPVOEDING NATUURFILOSOFISCHE FACULTEITS. VEREEN. AAN DE V.U. Het bestuur van de „Natuurfilosofische fa- culteitsvereen. aan de Vrije Universiteit" verstrekt gaarne inlichtingen over studie aan hen die overwegen in de faculteit van, de Wis- en Natuurkunde aan de V. U. te gaan studeeren. Het adres van den ab-actis, den heer D. J. Lock is: Elzendaal 13, Rotterdam-Zuid. GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM Dr. K. Ivuypers is toegelaten als privaat docent in de philosophie der geestesweten schappen aan do universiteit yan Amster dam. ONDERWIJSBENOEMINGEN Benoemd te Laid en (Kooiparkschool, hoofd C. P. van der Bie) als kweek, met acte, mej. H. Huisman, van Den Haag. Benoemd te B e r k e 1 (Z.-H.) aan de Herv. School (hoofd F. Burger) mej. C. Ho gendoorn te Leiden. J. DIJKSTRA Op 1 Aug. a.s. hoopt de heer J. Dijkstra, hoofd der Zuiderschool te Amsterd am, den dag te herdenken, dat hij vóór 25 jaar zijn onderwijzersloopbaan begon te Lollum (Fr.) en Oppenhuizen bij Sneek. Daarna was hij te Gameren (Gld.) en te Wierden (Ov.). Te Bruehem (Gld.) werd hij hoofd en sedert Nov. 1930 is hij hoofd te Amsterdam. SCHOONHEID SCHUILING EN IN DE SCHOOL DE FEYTER WANDPLATEN oo VAN NEDERLAND jg Vraagt catalogus P. NOORDHOFF - GRONINGEN M«i< Examens Staatacx. Toel. Universiteit. Aracrsfoot Gesl. na voortgezet ex. voor üepl. A: mej. M. Ariöns, mej. M. E. Blankenberg, D. v. d. T en F. M. Dekkers. Fransch M.O. A. Utrecht. Gesl. A. M. Apeldoorn, Boo-rnbergum; H. A. Brouw ricum; F. C. Scho~ da C. Fischer Jr - arde: P. H. jnhoff. Zutphen; Fci sum; A. P-ennlngs, Posterholt; J. 1 horst; M Bauw. GeldermalsenG. 1' melen; A. Körmeling, 's Heerenberg; U. Ver} hoef, Rotterdam; A. de Vries, Zwarbemeer; t. de daan es J. Berfelo. Enschede; J. BUI. Dor drecht; E. v. Henten, Enschedé; G. Masslnl Voorburg' A. v. d. Vleuten, Breda; J. v. Drunc Alphen a.' d. Rijn; L. Kramer, Maastricht; Fuchs, Beiden. Handelskennis E.O. Den Haag. Gesl. I. Kampen, Oostburg; J. Kouwenhoven. Den 1-Iaa C. Kous. Scheveningen; J. H. A- OostcrbrooU EEN NEDERLANDSCHE SCHOOLMAN OP BEZOEK BIJ ZIJN FRANSCHE COLLEGA'S Overal hetzelfde: Klachten over overlading De heesr H. J. van Wijlen schrijft ons: Het Kerkelijk leven Laat ik vooraf kort iets zeggen over het kerkelijk leven in Frankrijk. Dat staat, helaas, niet hoog. Om een voorbeeld te noe men: Nice telt 260000 inwoners. In de Eglise Réformée (letterlijk: Gereformeerde kerk), die 's morgens om 10.15 uur vergadert, tot bij half 12, telde ik een 80 menschen, dat was al; zij heeft een predikant en een hulppredi ker, die om de andere week preeken, een middag- of avonddienst bestaan niet. Tc Moet hier nog bijschrijven, dat de diensten in den winter beter bezocht zijn: ten eerste zijn er dan heel wat kerkbezoekers-toeristen, ten tweede zijn ook nu reeds vele gezinnen om de warmte buitenstads. Maar toch blijkt het kerkbezoek van een gemeente, die op papier 600 gezinnen omvat, slecht. Het gehalte van sommige dier families bleek me uit een ver haal, dat ik hoorde: een jong paar kwam bij den predikant, om hun huwelijk kerkelijk te laten inzegenen. Hij wees het op zijn plich ten onder andere van het doopen der kin deren. O, zei het bruidje, wij hebben afge sproken, de eerste zes jaar hebben wij geen kinderen. Dat werd zoo, als de gewoonste zaak van de wereld, gezegd tegen hun pre dikant. In de zomermaanden, wanneer het kerkbe zoek nog slapper is dan gewoonlijk, is er maar één kerkdienst voor alle protestanten: de Eglise réformée, de Waldenzen-gemeente en de Lutherschen vergaderen gedurende drie maanden in één dienst; elk van de pre dikanten heeft een maand zijn beurt en twee maanden vacantie. Of de classis daar niet aan te pas komt De Zondag als rustdag is hier zoo goed als onbekend. De winkels zijn open, de markten tot 12 uur, alles rijdt en rost. *k Zag zelfs timmeren en metselen. Ook de Rooms che kerken zijn hier in Nice, niet rijk, niet in hooge eere, en dat is, ook in haar uiterlijk en staat, heel goed te zien. Een toeleg die in Frankrijk geslaagd is Een enkel woord over de scholen. Frank rijk heeft de verplichte „leeken- school", de neutrale school; de naam van God wordt er niet genoemd. De toeleg van de machthebbers van vóór 80 jaar, den Bijbel uit de scholen te weren, die in ons land mislukt is, is hier geslaagd. Frankrijk zucht op dit oogenblik onder zijn schrikke lijk experiment. Hoe zullen wij God danken, dat Hij op het spannend oogenblik onder onze vaders de getrouwigheden heeft be waard, dat Hij hun leiders en organisatoren heeft geschonken. En dat de Bijbel zijn in vloed steeds meer in onze scholen herwint. Door de gewaardeerde behulpzaamheid van een onzer voormannen, van ons Ministe rie, van onzen consul in Nice, van de Inspec tion Académique kwam ik terecht eerst in een kweekschool, waar men juist in de eer ste examendrukte zat en ik niet lastig durfde wezen, en toen in een gewone lagere school met 500 kinderen, met 6 dubbele, parallel loopende klassen en 12 onderwijzers, en als kop: een zevende-leerjaarsklasse onder het hoofd. Ik wilde mijn korten tijd enkel gebruiken om een oppervlakkigen indruk te krijgen van het gewone doen in een gewone Fransdie school. Welnu, die algemeene indruk is de zelfde als van een degelijke openbare school bij ons. De orde was er in alle klassen voor beeldig, er werd flink gewerkt, de lokalen waren ruim. De klassen tellen gemiddeld 40 leerlingen; er zijn er met 30, ook met 50. De schooltijden zijn van 8 tot 11, en van 2 tot 5 uur. De Donderdag is een vrije dag: oorspronkelijk is hij bedoeld als de dag, die open is voor kerkelijk onderwijs: Woensdag en Zaterdagmiddag is er gewoon school tot uur; het aantal schooluren is dus 30. Sterke centralisatie Het onderwijs is er veel sterker gecentra liseerd dan bij ons. Frankrijk heeft zoo goed als geen bijzonder onderwijs; de wet van 1 Juli 1904 verbood aan de kloosterorden het geven van onderwijs; daardoor is de open bare neutrale lagere school de algemeene onderwijsinrichting in Frankrijk geworden. Welnu die school werkt volgens een lande lijk urenplan en volgens een algemeen, offi cieel leerplan en sluit af met een eindexamen volgens vast program. De opgaven worden districtsgewijze vastgesteld. Op aanraden van het hoofd der school, wiens vriendelijkheid ik niet genoeg kan roemen, kocht ik ik geef zijn raad door: Maurice Kuhn: Me mento paedagoglque (Programmes, Commen- taires, Emploi du temps). Fernand Nathan, Paris, een boekje van 7 francs, waar alles in staat Ik schrijf er een paar gedeelten uit over, die mij teekenend voorkomen: le. uit het officieel urenplan: zedekunde en inrichting van staat en maatschappij: 114 uur per week (elke dag begint met een kwartier onderwijs in „morale"), Fransch: (in kl. 3 tot 7) 7l/< uur: rekenen: 4^ uur; zingen en teekenen ieder 1 uur een korte les in voordragen en in zingen, was goed, maar stak niet uit; pauzes (récréations): 10 minuten per schooltijd. Dat urenplan is voor alle scholen bindend. Er zijn wel officieele model-roosters, doch de scholen zijn daar niet geheel aan gebonden: „een zekere mate van vrijheid wordt gelaten". Ik kreeg niet den indruk, dat de onderwijzers die mindere speling gevoelden als te strenge binding. Uit het leerplan voor moraal: voor de mid denklassen (leerlingen van 9 tot 11 jaar): lezen en gesprekken over de voornaamste persoonlijke deugden .(matigheid^ werklust, oprechtheid, bescheidenheid, moed, verdraag zaamheid, goedheid, enz.) en over de voor naamste maatschappelijke plichten (gezin, vaderland): voor de hoogste klassen (11 tot 13 jaar): 1. geweten en karakter; zelfopvoeding; de verschillende kijk op gerechtigheid cn soli dariteit: 2. eenige kennis van de politieke, administratieve en rechterlijke organisatie. De burger, zijn rechten, zijn plichten. De leerstof Uit het uitgewerkt leerplan der school, die ik bezocht, schreef ik over de leerstof voor hef vierde kwartaal van het vierde leerjaar: April: De arbeid, beroepstrouw, de school plichten tegenover kameraden. Mei: De moeder, het gezin, broers en zus ters, de nationale solidariteit. Juni: De liefde voor den geboortegrond, de plichten van den burger, het republikeinsch devies, broederschap. De indruk, dien ik kreeg bij het inzien dier programma's en der leesboeken, is deze, dat de Frans che school staat in het tijdperk van den Braven Hendrik, waar wij vóór 80 jaar middenin zaten en nu een halve eeuw,geleden zoowat doorheen waren. Ik vond een epistel van een jongetje over het nut van de school en den schoolarbeid. Eerst twee bladzijden als inleiding van een criticus over al dat werken, dan twee bladzijden ver maan en oproep tot betere gedachten. Mees terlijk: liever: vroegwijs. De groote vraag blijft hier: waar blijft de vaste basis, waarop de zede rust, waar ligt de diepere autoriteit? Wat wü op het oogenblik in Frankrijk zien gebeuren, roept ongewild om antwoord op die vragen. De lagere school heeft haar eindexamen met een eigen officieel program. Het werk voor dat examen wordt districtsgewijze vast gesteld. Het houdt in: een vrij opstel (50 minuten), een dictee met drietal vragen over den inhoud (40 m.), twee sommen (50 m.), een opstel over een zakelijk onderwerp (50 m)., een teekening (voor de meisjes: een opgave voor handwerken). Het mondeling omvat: het lezen van een stukje en het be antwoorden van vragen over den inhoud, het zeggen van een gedichtje en het zingen van een lied van eigen keus, een hoofdreken- opgave, het uitvoeren van een eenvoudig gymnastisch commando. Ook al klachten over overlading De jongelui in de klasse, die voor het examen zat, waren juist bezig de opgaven van een genabuurd district te maken. Ik zag de sommen: ongeveer hetzelfde makelij als bij ons: kranen, afgezaagde blokken. Beiden, het hoofd en de onderwijzer, allebei mannen van ervaring, niet jong meer, vonden de op gaven rijkelijk moeilijk. Ook hier schijnt men dezelfde niet te begrenzen opdrijving van eischen te vinden als bij ons. Met de- zelfde motor als bij ons. Ook met eenzelfde altijd doodloopend verzet als bij ons. Zoo vond ik juist dezer dagen een motie, met algemeene stemmen aangenomen door de leden van de „Groupement National Médical Corporatif des Al pes Maritimes (nati onale medische corporatie in de Zee- Alpen) dde uitsprak, dat het feit van echoolsche overlading door geneeshee- ren, onderwijzers en ouders wordt be- By zijn jongste bezoek aan Zuid.' Frankrijk waarover de heer H. J. van Wijlen in ons blad enkele artikelen schreef bezocht hij ook een Fransche school. Over wat hij daar waarnam, vertelt deze bekende autoriteit op het gebied van het Onderwijs in een afzon' derlijk artikel interessante bizonder heden. vestigd; ten tweede, dat dit uitkomt in veel vaak ernstige ziekten; ten derde, dat zij het abnormaal achtte, dat, ter wijl de Regeering de noodzakelijkheid uitsprak van een 40-urige arbeidsweek, aan scholieren, die in hun groeitijd zijn, dagtaken werden opgedragen van soms 10 en 12 uren. Zij vroeg aan den Mi nister: verlichting der programma's, vermindering van huiswerk, meer spel, een arbeidsweek van 40 uren voor jongeren. Een Portugeesch dokter, dien ik over 't geval sprak, verzekerde mij, dat het iin zijn land al net eender is. Een merkwaardigheid, die ik vond was een maandschrift. De 'leerling maakte daarin aan het eind van elke maand een stelletje proefwerk: dat werd door den onder wijzer gecorrigeerd, gewoon, met blauwe strepen, en met een cijfer gewaardeerd; dat schrift werd den leerling meegegeven en door de ouders geteekend; de gezamenlijke schriften werden door den inspecteur bij zijn schoolbezoek gecontroleerd. De salarissen der onderwijzers komen tot frs 19000, ongeveer f 1900 Nederlandsch; zij blijven dus beneden de onze. Trouwens het heele loonpeil is lager dan bij ons: kan toor- en winkelpersoneel verdient in Frank rijk veel minder dam hier. Het was er mij allerminst om te doen hier iets te geven, dat op studie gelijkt, enkel een korten, persoonlijken indruk. Ten overvloede mislukte, door al dat staken van trams en autobussen, mijn tweede bezoek. Voor dat eene zal ik dankbaar blijven; in het bijzonder zal ik een aangename herinnering houden aan de vriendelijke ontvangst bij die Fran sche collega's. Wat we nog kort over scholen in Tanger willen vertellen, is niet bedoeld als navol- gingswaardigheid. Een hok: donker, 3 M. bij 2 M., laag, tegen den muur op den grond hurkend: een Mohammedaansch priester; hij dreunt teksten op uit den Koran, 'n 15-tal leerlingen, op den grond zittend, dreunt de zinnen na. Hij leert hun den Koran, ook wat lezen, schrijven en rekenen. De scholen heb ben er een soort parochie-stelsel. Maar die zelfde jongelui redden zich, als zij 14 zijn, aardig in Fransch en Engelsch: dat is on derwijs van de straat. Het een met het air vormt er „voldoend lager on- d e r w ij s'\ Nijverheidsonderwijs. Den Haas .Acte Nb (timmeren) H. J. Ch. v. d. Dues Rotterdam. Geëx. 5 cand. Akte NI J. J. Boaman. E»ordccclit; A. J. Gagestedn. Oud-BeiJe>rland; L. J. H. Söholtt Ed/e; A. v. d. Velden. Utrecht. Geëx. 6 cao Akte N III (bouwkunde). Geëx. 2 cand., gel Geëx. 7 cand.. gesl. de Den Ha ag; J. J. v. d. Oude Wetering; C. G. M. v. Reüsen, Den Ha a Groningen. Gesl. deheeren E. Al.= et H. Beer. A. H. P. v. Bngen, H. Koops, H. Koek. J. J. Koopman. E. S. Kappen, J. Bri Haarlem. Geëx. 8 cand.. gaal. mej. M. Vink, Haarlem: de heeren F. H. J. Cam,pan lom- H. P v. Gaasbeek. Bloemendaal. euwarden. Geëx. 8 camd., goal. de M. P. C. Veen en Y.Renem; Goes; B. Verh; Rol i. II). Gesl. M. Verbur w-Bekkerland; A. P. (Comm. I): J. v. V dam; H. B. Uyen en A. Vcringme u-; G. J. v. Weel, Zwol! Schiedam. Zwolle. Gesl. de heeren de WinJ A. v. Tongeren, Dev fi SÉj~' J. ten Cate. Bankhorse. Utrecht. Gesl. J. A. Baanspul Neut. Utrecht: E. W. v. Straten. Amcrefoor A. H. Krop, Maartensdijk: M. Binzel. Soestchj/ Handenarbeid. Eindhoven. Gesl. de d; N. Beuslnk en M. J. Scheut er. WinterswijV J. W. Bruins. Oirsóhot: J. Engelberts. Arn A. H. Groot Obbink, Vorden; H. B. Rejjsen Den Bosch; C. M. Rijk. Roermond; M. W Barneveld; C. C. B. v. Zwet. Ermclo; de h' P. Groen. Overasselt: H. F. Nijlaa— W. Toorn&tra, en de heere Jongejans. Afgew Huishoudkunde. Zetten (Chr. Herminesck Gesl.: voor huishoudkundige A. SchUlein, Ui versum: A. v. Dijke Brlelle; E. A. H. du Quejn von Brlichem. Groningen: A. ten Ztlthof, Ko tenhoef N.H.: B C. v. Til. Hillegom: A. Monnik. Aalten: M. J. v. Binsbergen. Zoole C. P. Heynls. Waasenaar; R. Cupen. Ticl de Kra.ker. Zaamslag: A. E. B v. Er kol. Y selkauaal; E. C. H. A. v. d. Brugh. Tiel. Voor assistentie in de huishouding: J. Middendorp. Baarn: C. J. v. Kossem Wa naar; J. M. Bodder en G. F. Vermeulen. D Haag: R. P. Datema. Och ten: A M._ AJbci en N. D. Ramperti, Zettei Kooynu [bert, G. G. Righolt Zetten. Getuigschrift voor_\ heid in hulshoudeliiken Ollvie iigscl Plet, Amsterdam: H. M. Tidems Utrecht: J. J. Grootveld. Amsterdam. Gctu' schrift voor kinderverzorging: J. J. Klaass Zetten: A. v. Aalst, en H. v. Aalst, Assei M.U.Ii.O. Dordrecht. Gesl.: dtpl. A: M. v. d. Esch. B. C. Borrie. C. H. Oerlemans. Mourus, B. Marcus. A. Mabells, J. M. do Klc zenaar. C. M. H. den Har tog, B. Olijve. X Sohóff, H. Dubbeldam, H. W. HutJser. P. Hou welingen en H. J. Kooy. Dordrecht: T. den Hartog. A. C. Benschop, G. Brouwer. H v. Bergetjk, S. C. de Haan en P. X v. Aa: .rinchem; X B. den Breems, J. P. G. D. B. Spierenburg Examens Handelscorrespondentie Rotterdam. (Vereeniging voor Taalkunfl HandelsonderwUs) Geslaagd voor het dlplon V.T.H.-praktükleeraar handelscorrespondent! Nederlandsch: H. Soharringa, Semarai Dultseh: J W. A. van Halder. Eindh; de Jonge. Amsterdam; J. H. Peters, Rotterdai mej. J. E. Vijverberg Eindho' Engeloch: J. - 1mKÊ D. G. Mayer, Rotterdam; W Slede Den Haag. Fransch: K. Kuipers. Beeuwarden: C. J. v de Wiel, Rotterdam. WILT GIJ VOOR UW ZOON DEGELIJS TOEZICHT en SUCCES bij studie opj Gymnasium of Burgerschool? WENDT U DAN TOT INTERNAAT „HET CRAEYENBOS' VALKENVEEN - Post Huizen N.-H Directeur: J. A. STETNZ Jr., Telefoon Bussum 4084 Inlichtingen bij den Hector van hel LYCXI.'W 2»FAFNA. Naarden. (Adi

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8