DE VERBITTERING NEEMT TOE IN SPANJE Engelands buitenlandsche oolitiek DINSDAG 28 JULI 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland FRANKRIJKS BEVOLKING NEEMT AF Een verontrustend verschijnsel (Bijzondere correspondentie) Men schrijft ons uit Parijs: Er is een belangrijk probleem, dat den nadenkenden Fransohman reeds jaren lang bezig houdt, doch waarvoor hij tot nu toe geen oplossing heeft gevonden. Hot is het vraagstuk van het afnemende in woners-aantal. Onder de factoren, die de sterkte van een land en van een volk be palen, neemt de bevolkingsdichtheid een zeer belangrijke plaats in. Verschillende politici, die bij hun opkomst hun vader land in min of meer ontredderden toestand aantroffen, namen, zoodra ze aan de rfiacht gekomen waren, maatregelen, om het getal geboorten te doen stijgen. We heb ben dit gezien bij Italië en bij Duitschland Nu kan niet worden ontkend, dat de pro paganda in deze landen voor de groote gezinnen een gevolg is van het biologisch element in de fascistische en nationaal socialistisohe leer, welk element het bes' werd vertolkt in het gezegde van den heox von Papen, dat de plaats van de Duitsche vrouw in het kraambed is. We meenen dat het kunstmatige opdrijven van hei kinderaantal door middel van allerlei premies niet altijd getuigt van eerbied voor en in overeenstemming is met de betreffende scheppingsordinantie. Een ge heel andere kwestie is het natuurlijk wanneer ten behoeve van de groote gezin nen bijzondere sociale maatregelen worden getroffen. Ook volgens ons is het een be wijs van gezonde volkskracht, wanneer hei aantal geboorten dat der sterfgevallen aanzienlijk overtreft In Frankrijk nu is de toestand weinig verblijdend. Uit de voor eenige dagen ge publiceerde statistiek is gebleken, dat in het eerste kwartaal van dit jaar niet minder dan 24.488 personen meer gestor ven zijn dan er geboren werden. Het is ten verschijnsel, dat verontrusten moet. Vooral als de cijfers van enkele jaren met elkaar vergeleken wordien, krijgt men een kijk op het merkwaardige verloop. Terwijl er in 1S68 nog 1.034.000 geboorten plaats badden. zijn er in 1935 6lechts 650.0U0 ge weest. In 1800 was het gemiddelde kinder aantal Der geziu 4,5; thans is het 2,2. Hier tegenover staat, dat Duitschland in 1870 39.000.OlHD inwoners telde, terwijl dit getai nu 67 millioen is, ondanks het feit, dat bij de vrede van Versailles belangrijke biedsdeelen werden afgenomen. Vooral er in 1935 300.000 Duitsohers meer geboren zijn dan in 1933 maakt indruk op den Franschman. De eerste de beste toerist kan constatee- ren, hoe gering het aantal kinderen is, dat men in de parken en op de 6traten ziet spelen. Als men een behoorlijk Hollandsch dorp naast een dito Fransch plaatst ter .vergelijking, valt het onderscheid wel zeer op. Het gevolg is natuurlijk, dat de hoe veelheid kleine scholen niet gering is. Her haaldelijk treft men onderwijsinrichtingen aan, welker geheele bevolking uit een twintig leerlingen bestaat, verdeeld over vijf of zes klassen, allen onderwezen door één onderwijzer of onderwijzeres. De oorzaken van het verschijnsel aan te geven, zal nietmeevallen. Daartoe is de toestand wel wat gecompliceerd. Onjuist ware het, alles op een zeker zedenbederf terug te voeren. Dit geldt wellicht voor enkele groote steden, doch niet voor het land. Veeleer zullen we de reden hebben te zoeken in de omstandigheid, dat de Franschman zich in zaken betreffende het huwelijk steeds meer door zijn berekenin gen laat leiden. Dit geldt in het bijzondei de provincie. De landbouwer is zuinig, tot op het gierige af, en steeds nauw verbon den aan den grond, welken hij bearbeidt. Daarbij zijn de sociale toestanden dik wijls niet erg rooskleurig. Het gevolg is een vermindering van het aantal huwe lijken. In de steden geldt vooral een andere factor. Tevergeefs zal men er zoeken naar de Hollandsche huiselijkheid. Volgens den Franschen stadsbewonqy is een eigen haard in zeer veel gevallen geen huwelijk waard D- groote blokwoningen, zonder behaaglijk heid ingericht, maken bovendien, dat men er zioh weinig op zijn gemak gevoelt. In plaats daarvan zoekt de Franschman meer dan iemand anders een gezelschaps- mensch, zijn vertier op straat, waar hij eet. zijn krant leest en zijn genoegen vindt in het slenteren langs de brèede boulevards Zijn kamer is niets dan een slaapvertrek, Deze ziens- en levenswijze is van buiten af nauwelijks te hervormen. Misschien zou men door de bouw der woningen te wijzi gen de huiselijkheid eenigszins kunnen bevorderen. Maar zal de Franschman zich hierbij aanpassen? Ook zou een verbete ring in de maatsohappij eenig heil kun nen brengen. Veel stelle men er zich ■echter niet van voor. Immers, we zeiden reeds, dat in 1800 het gemidelde kinder aantal 4,5 was. In 1899, dus lang vóór de crisis en ondanks het invoeren van de eerste sociale maatregelen, was dit getal reeds gedaald tot 3 kinderen per huwelijk Dat de toestand niet kan voortduren, is 'duidelijk. Komt er geen wijziging, clan zal Frankrijk, inplaats van de huidige 41 mil lioen, in 1980 slechts 29 millioen inwoners tellen. Deze cijfer3 geven te dienken. Ze "stemmen ook tot dankbaarheid, omdat we tnu te meer de weldaden leeren beseffen Üie ons eigen volk in stand houden. Beide partijen plegen gruweldaden M arokkanen arriveer en met vliegtuigen De trans-Siberische express verongelukt Volgens berichten uit Charbin Is 'de trans- Siberische exprestrein op de in een steile helling loopende lijn tusschen Khingan en Pokotoe verongelukt. De tweede locomotief van oen trein, twee wagons derde klasse en een postwagen stort ten van een steile glooiing omlaag. De wagons eerste en tweede klasse bleven staan. Het juiste aantal slachtoffers is nog niet bekend. Men vreest echter, dat het aanzien lijk is. Duitsch vliegtuig valt te pletter De piloot redt zich' Op een Duitsch vliegveld nabij Warne- muende is een nieuw model vliegtuig be stuurd door den bekenden vlieger Udet, ge broken tijdens een demnostratievlucht, welke in aanwezigheid van Lindbergh werd uitge voerd. Udet wist zich met zijn valscherm in vei ligheid te brengen. Hij verstuikte een been en kreeg eenige snijwonden bij het neerkomen, doch zal waarschijnlijk over een week weer dienst kunnen doen. De rebellen-generaals, die het zui den van Spanje beheerschen, hebben door midclel van vliegtuigen verster kingen uit Marokko laten oprukken, die landden in de omgeving van Al- geciras. Tusschen Malaga en Gibral tar hebben deze reserves 1200 man regeeringstroepen ingesloten. Er moeten in deze strijd 400 regeerings- aanhangers en 200 nationalisten ge sneuveld zijn, terwijl het aantal ge wonden in totaal omstreeks 1200 zou bedragen. In de buurt van La Linea moet een veldslag hebben plaats gehad, waarbij 300 dooden zijn gevallen, voor het meerendeel aanhangers der linksche regeering. In de kazerne van La Linea zag een Reuter-correspondent ruim 100 gevangen volksfronters. Men neemt aan, dat ongeveer de helft daarvan thans reeds zou zijn gefusilleerd. Omtrent het treffen bij La Linea wordt nader gemeld, dat een afdeeling regeerings troepen van eenige honderden manschappen aldaar in de pan zou zijn gehakt. Niet één man zou levend uit den strijd zijn gekomen. Dc rebellen verloren zestig dooden. Een legioenssoldaat verklaarde tegenover ■n spccialen correspondent van Reuter: Wij hebben strenge instructies gekregen gevangenen te maken en alle communisten te onthoofden. De communisten die in het zuiden zich niet langer kunnen handhaven, trachten hun aftocht te dekken door de bosschen achter zich in brand te steken. Vanuit Gi braltar ziet men duidelijk groote uitgestrekt heden in vlammen staan. Spaansche fascisten en manschappen van it vreemdelingenlegioen hebben na een gevecht te San Roque de huizen doorzocht, waar zij een zestigtal leden van het volks front hebben aangetroffen. De volksfronters werden in het openbaar in groepen van tien terechtgesteld. Te Badajoz, nabij de Portugeesche grens, zouden alle als aanhangers der rechtsche partijen bekende personen zijn gearresteerd in een kerkgebouw zijn opgesloten, daar i gevangenis ter plaatse reeds overvol is. Het kerkgebouw zou daarop door commu nisten in brand zijn gestoken. In hun angst zijn de gevangenen uit de ramen gespron gen, waarbij velen hunner werden gewond. Men liet de lieden hulpeloos aan hun lot over. De nationalisten hebben een offensief be gonnen om Malaga op de communisten te heroveren. Naar verluidt, hebben de Marokkaansche legionnairen een afdeeling regeerlngsgetrou- we carabinèros gedwongen, in de voorste gelederen plaats te nemen, zoodat zij de kogels van den vijand opvangen. Het ligt In de bedoeling van het comman do der nationale troepen, Malaga zoo spoe dig mogelijk te bezetten. Gruwelen In Barcelona Een bijzondere correspondent van Reuter, die zoo juist uit Barcelona naar de Fransche grens is teruggekeerd, deelt mede, dat in de benedenstad een groote reeks winkels is geplunderd en in brand gestoken. De lijken van vrouwen, mannen, paarden en muilezels liggen in de stra ten en het afval hoopt zich steeds meer op, hetgeen een walgelijken stank ver spreidt. De drogisten en apothekers hebben steeds hun winkels opengehouden, doch hun voorraden verband raken nu uit geput. Bijna alle kloosters en kerken van de stad zijn in asch gelegd. Men heeft gezien, hoe anarchisten, die cle Sint Anna-kerk in brand staken, op het altaar dansen uitvoer den, en het kruisbeeld verbrijzelden. Een groep opstandige officieren, die in een klooster hun toevlucht had gezocht, werd, na heftigen tegenstand te hebben ge boden, tenslotte tot overgave gedwongen. Alle.officieren werden ter plaatse vermoord. Eén van ben werden zelfs de armen en bee- nen afgesneden. Het klooster staken de bandieten hierop In brand. De stroommasten van de tram zijn tijdens cle schietpartijen afgebroken, zoodat de ge leidingen overal cle straten versperren. Den correspondent waren op straat verder auto's opgevallen, die door de autoriteiten gcconfiskeerd waren en waarin met revol- ers gewapende meisjes patrouilleerden. De Catalaansche regeering heeft bezit ge nomen van het wereldberoemde klooster van Montserrat, teneinde het te veranderen in een sanatorium voor tuberculozen. Het lot van Madrid Omtrent Madrid, dat als het centrum des lands een zeer belangrijke rol in den bur geroorlog speelt, verneemt men nog immer de meest tegenstrijdige geruchten. Het schijnt dat de opstandige nationalisten, die stad van drie zijden bedreigen, den toe leg hebben, de regeering door afsnijding van den voedselaanvoer tot capitulatie te dwingen. Daarin zouden zij echter, door mi litaire tegenslagen, zooals de val van Alba- cete, voorloopig verhinderd zijn. Uit het nationalistisch hoofdkwartier te Burgos meldt de „United Press" intusschen het volgende: Tien duizend man geregelde troepen, die de laatste dagen uit verschil lende deelen van Navarra alhier verzameld li. zijn naar het Guadarrama-front ver trokken, waar zij zich zullen voegen bij de afdeelingen, die sedert Vrijdag in verwoede gevechten met de volksfront-militie verwik keld zijn. De soldaten maakten een uitstekenden 'ndruk. Zij waren allen van de modernste vapenen en van voldoende levensmiddelen- voorraden voorzien. Zeer goed uitgerust waren ook de afdee lingen vrijwilligers, die later naar het front ertrokken. In aansluiting op het défilé sprak gene raal Cabanelias als zijn meening uit, dat na aankomst van deze versterkingen de opera ties van de militaire groep voor Madrid weder op gang zullen komen. Een lid van den generalen staf verklaar de, dat de militaire situatie voor Franco uitermate gunstig is, aangezien Madrid niet over één enkele geordende afdeeling van het geregelde leger beschikt. Indien de uit het Noorden oprukkende troepen van generaal Mola tot dusver slechts langzaam gevorderd zijn, dan is dc oorzaak daarvan niet zoozeer de tegenstand waarop zij gestooten zijn, als wel de nood zakelijkheid, om de troepen in den rug en in de flanken te beschermen. Men wacht thans, totdat de operaties generaal Franco ten noorden van Sevilla en Cordoba met succes beëindigd zijn, om dan Madrid gelijktijdig van het Noorden en van het Zuiden uit aan te vallen. Franco heeft feitelijk een gemakkelijker taak dan Mola, die in een buitengewoon moeilijk terrein moet oprukken. Daar staat echter tegenover, dat de noordelijke groep de beschikking heeft over alle legertanks, terwijl Mola's manschappen bovendien be ter van munitie en levensmiddelen voorzien zijn dan de volksfronters. Weliswaar kan de Madrileensche regee ring steunen op het grootste deel van de oorlogsvloot, doch deze wordt in haar ope raties aanmerkelijk gehandicapt door ge brek aan brandstof. De regeering zal een vereeniging van de troepen van Franco en Mola dan ook wel niet verhinderen kunnen en is dit eenmaal geschied, dan zal de burgeroorlog spoedig geëindigd zijn. Van de zijde van het luchtwapen is de beslissing nauwelijks te venvachten, wijl de tegenstanders op dit gebied even sterk zijn. DE MIDDELLANDSCHEZEE- GARANTIES OPGEHEVEN Geen ajstand van mandaatgebieden Locarno-besprekingen en Volkenbondshervormingen In het Britsche Lagerhuis heeft mi nister Eden in zijn inleidende rede tot de debatten over Engelands buitenland sche politiek verklaard, dat de accoor- den tot hulpverleenining in de Middel- landsche zee, welke met Turkije, Joego slavië en Griekenland tot stand waren gekomen, thans tot het verleden be- hooren. De Britsche garanties waren verstrakt in verband met de uitoefening der sanct'es en de periode van onzekerheid, die op de opheffing daarvan volgde. Half Juli heeft de Italiaansche regeering zich echter met een verklaring tot de drie betrokken lan den gewend, waarin zij de verzekering gaf. dat Italië geen enkele agressieve daad be oogde op grond van de voorbije santie- politiek. Deze feiten, aldus Eden. rechtvaardigen ten volle de conclusie, dat de toestand, die het wenschelijk maakte, die toezeggin gen te geven, niet meer bestaat en dat bij gevolg naar Britsche opvatttingen er geen noodzakelijkheid meer bestaat die toezeggin gen voort te zetten. Ten aanzien van de besprekingen'der Lo- carno-mogendheden verklaarde de minister dat men zich niet op het verleden wenscht blind te staren, maar de oogen gericht houdt op de toekomst. De drie staten, die te Lon den de voorloopie bespekingen hielden, wil len een nieuwe Europeosclie regeling. Daar om hebben zij zoowel Duitschland als Italië voor de a.s. conferentie uitgenoodigd en ho pen zij op deze in vita'ie een gunstig ant woord ie ontvangen. Er zal echter nog veel werk langs diplomatieken weg noodig zijn voor de conferentie van vijf bijeen zal komen Wij zijn thans in een phase gekomen, waarin, wanneer een werkelijke geest van samenwerking bestaat bij alle belangheb benden, de moeilijkheden zullen wordan pverwonnen. De resultaten van de conferentie van Montreux achtte Eden buitengewoon be vredigend, aangezien de conferentie heeft getoond, dat verdragsherziening door onderhandelingen en accoorden in overeenstemming met de normale pro cedure van internationale betrekkingen en gebruiken tot een gunstiger regeling kan leiden voor alle belanghebbenden, dan de methode van verdragsverwerping Overgaande tot de Britsch-Egyptische on derhandelingen, deelde Eden mede. dat de clausules van het verdrag, welke thans ge parafeerd zijn, onderling afhankelijk zijn, d.w.z. dat een volledige overeenstemming ten aanzien van het algeheele verdrag nood- zakelijk is. Wat Spanje betreft, de Britsche regeering betreurt den ongelukkigen toestand, die zich daar heeft ontwikkeld. Het is niet mogelijk thans te bepalen, welke de uitslag zal zijn van den strijd. Eden gaf in dit verband een overzicht vsn de maatregelen, die Engeland genomen had ter beveiliging en evacuatie van de Britsche Eden onderdanen in Spanje en van de stappen, die bij de Spaansche regeering zijn gedaan. Op de vraag, of de persberichten juist zijn, volgens welke de Britsche regeering de Fransche zou hebben verzocht, niet toe te s:aan, dat wapenen zouden worden geleverd aan cle Spaansche regeering. antwoordde Eden, dat niets van dien aard geschied was. Ten aanzien van Danzig zeide Eden ver der, dat de toestand daar niet zonder onge rustheid kon worden gezien. De Volkenbondsraad heeft verscheidene malen te verstaan gegeven, dat hij van mee ning is, dat Lester zijn moeilijke plichten op bewonderenswaardige wijze ten uitvoer legi. Hij heeft het volledige vertrouwen van den Yolkenbondsraad verworven en verdient het Welke ook de politieke opvatting moge zijn ten opzich'te van de funoties van zijn post, ik ben er van overtuigd, aldus Eden, dat hij recht heeft op een hoffelijke en behoorlijke behandeling. De Volkenbondshervoniilng De hervorming van den Volkenbond was het volgende, door Eden ter sprake gebrach te punt: De Engelsche regeering bestudeert deze aangelegenheid met zorg en met. volledig ge voel voor de verantwoordelijkheid voor bel antwoord, dat zij op uitnoQdiging van den Volkenbond zal moeten geven. Het zou voorbarig zijn thans reeds een gedetailleerde verklaring in het openbaar over dit onderwerp af te leggen. „Wij houden ons niet alleen bezig met de toekomst van den Volkenbond als ideaal, maar met practische problemen en op dit oogenbiik streven wij naar een regeling van problemen, waarvoor Europa geplaatst si aar. Daarbij moet het uitbreiden en versterken van de basis van internationale samenwer king niet uit het oog worden verloren. De Britsche regeering is volkomen be reid, op een conferentie onder auspiciën van den Volkenbond de problemen te be spreken met betrekking tot de noodzake lijkheid of wenschelijkheid van het tref fen van accoorden, welke vreemden lan den een vrije toegang geven tot do grondstoffen en producten der koloniën of onder mandaat staande gebieden. Deze kwestie zou zeer wel aangesne den kunnen worden in de eerstvolgende Volkensbondsassemblee in September. Het vraagstuk van eventueele overdracht van mandaatgebieden ging niet al'een Groot-Brittannië, doch evenzeer de overige mandaatmogendheden aan. Een eventueele overdracht zou groote risico's meebrengen en gevaren van moreelen, politieken en ju- ridischen aard. Tot de verkrijging van zooveel mogelijk gelijke economische rechten in deze gebie den was de Britsche regeering echter bereid ten volle mede te werken. Sir Austen Chamberlain sprak de hoop uit, dat de regeering niet zou toestaan, dat er via Britsch grondgebied wapen/on dingen naar Abessinië zouden plaats vinden. Met betrekking tot hot uitgebleven Duit sche antwoord op de Britsche vragenlijst verklaarde hij, dat dit een slecht voortceken was voor de komende Loqamo-onderhande- lingen. George dat dit vraagstuk allereerst Polen en Duitschland aanging, en niet de rest van Europa. De Britsche regeering zou het continent een groote dienst bewijzen door de Fransch- Duitsche tegenstelling te helpen uitwis- schen. Sinclair zeide niet enthousiast te zen voor een nieuw Locarno, dat door een westelijk luchtpact zou worden aangevuld, tenzij het eenige ontwapening zou mede brengen en gevolgd zou worden door een nieuwe conferentie, waar sovjet-Rusland zelfden status van gelijkheid en rechtvaar dige behandeling zou genieten als Duitsch land thans voor zich opeischt. Sinclair verzocht de verzekering te mogen ontvangen, dat de annexatie van Abessyuië niet zal worden erkend. Pethick Lawrence (labour) sprak na mens zijn partij de hoop uit, dat de confe rentie der vijf mogendheden niet het einds'a dium zou zijn van den Europeeschen vrede. Hij vroeg de regeering te willen verkla ren, of zij bereid is, eenig risco te loepen voor de beschennig der onafhankelijkheid der naties buiten het Britsche rijk en builen Frankrijk en België. In zijn antwoord betoogde Eden o.m.. dat Engeland niet het plan had een zeer ingrij pend amendement op de belangrijkste arti kelen van het Volkenbondspact in te dienen Er zijn principes die van elementair oclanp moeten worden geacht. De regeering wil een organisme voor vreedzame samenwerking en voorkoming van oorlog. De garanties tegen agressie, die Engeland eertijds aan België en Frankrijk had \er- scnaft, bleven ook in de toekomst van kracht GEMENGD NIEUWS De zwendelaffaire van de Hollandsche Escomptobank WAAR BEVINDT ZICH DE HEER HAMLISCH? Naar wij vernemen is thans nader gebleken, dat de eigenaar van de N.V. Handel Maatsohappij „Amstelodanum", welke maatschappij op 22 April fail liet is verklaard, belangrijke bedragen aan den boedel schuldig is. Het betreft Guer Ignaz Hamlisch, thans zonder bekende verblijfplaats hier te lande, door de rechtbank in staat van faillissement verklaard. Naar men zich zal herinneren heeft bedoelde handelmaatschappij laatstelijk te Amsterdam geopereerd onder den naam Hollandsche Escompto Bank, een zwendel- onderneming, die voornamelijk buitenland sche cliënten, Franschen, Belgen en Zwitsers heeft gedupeerd. De curator van beide gefailleerden mr. dr. W. Catz heeft een onderzoek ingesteld lar de tegenwoordige verblijfplaats van Hamlisch. Tot dusverre zijn nasporingen gedaan in Tsjecho-Slowakije, Oostenrijk en België, echter zonder resultaat. 2t is echter niet uitgesloten, dat de man zich toch in een dezer landen ophoudt. Onder een vrachtauto Het zesjarig dochtertje van den agent]; van politie Verhagen te 's-H ertogen- b o s c h, iis tijdens het spelen op een I vrachtauto, bij het terugzetten van dezen wagen, daaraf gevallen en door een der Ij achterwielen overreden. Tengevolge van i daarbij opgeloopen zware inwendige kneu- L zingen en een schedelbreuk is de kleine overleden. Gisteravond omstreeks elf uur geraakte op den Haarlemmerweg te Amsterdam, ter hoogte van den Bosch -en Lommerweg, van een uit de richting Nassauplein komend mo torrijwiel, bestuurd door den 35-jarigen M. uit de H. Trompstraat te Amsterdam, de achterband defect. Zoowel de motorrijder als zijn duopassagiere, de 32-jarige mevr. P. uit de van Hogendorpstraat te Amsterdam, kwamen te vallen. De laatste liep een bloe dende hoofdwonde en een vermoedelijke schedelibasisfractuur op. Zij werd door den geneeskundigen dienst naar het Wilhelmina- gasthuis overgebracht, waar zij is opgeno men. De motorrijder bekwam geen letsel. VAN EEN WAGEN GEVALLEN Een elfjarige jongen, die te Amster dam achter op een auto van de stadsreini ging was geklommen, werd door het schok ken van dit voertuig op den Meteorenweg op de straat geworpen. Een agent van politie zag op een afstand het ohgeluk gebeuren en snelde toe. Hij vond den knaap bewusteloos. Met behulp van omstanders vervoerde hij de jongen naar diens woning, waar de huisarts een hersenschudding constateerde. De bestuurder van het voertuig heeft niets van het ongeluk gemerkt. Hem treft geen schuld. Gisteravond om half negen heeft te M e- d e m b 1 i k een ongeval met doodelijken af loop plaats gehad. Het 13-jarige meisje M. van Doorn speelde nabij Je op den Zeedijk staande mast waaraan indertijd tijdens de Zuiderzeewerken de stormbal werd beves tigd. Plotseling brak de mast, die aan den voet geheel vermolmd bleek te zijn, af, en trof het meisje op het hoofd. Een ijlings ont boden geneesheer kon slechts den dood con- stateeren. Het lijkje is naar de ouderlijke woning vervoerd. JONGEN VERDRONKEN Gister kwart voor zeven is bij den vuur toren te Scheveningen de 15-jarige J. H., wonende in de Koppelstokstraat, in zee verdronken. De jongen stond tot borsthoogte in het wa ter en werd door den sterken stroom omge worpen en zeewaarts weggetrokken. OUDE MUNTEN GEVONDEN Een arbeider, werkzaam in de rietlanden bij N i e u w k o o p, vond, ongeveer 30 c.m. beneden de oppervlakte, 12 gouden mun ten. Hieronder bevinden zich 6 gouden schilden en 6 goudguldens, die alle uitste kend bewaard zijn gebleven. Dc go.uden schilden zijn uit den tijd van Philips den Goede, Jan van Beieren, Willem VI en Jacoba, terwijl de goudguldens, dateeren- de uit de eerste helft van de 15e eeuw, van Duitschen oorsprong zijn en geslagen werden te Keulen., Frankfort, Mainz en Bonn. ONDER EEN MELKWAGEN Een kind van den heer P. J. eenstra te T w ij ze I e rh e i d e, gem. Achtkarspe- len (Fr.) liep achter een zwaren melk wagen. Het kwam vlak voor de wielen te vallen, met het gevolg dat de beide han den verbrijzeld werden. BOERDERIJ AFGEBRAND Gistermiddag is brand uitgebroken In de boerderij van S. van Doorn te Venhorst (St. Jozefspel) onder Boekei. Daar geen brandweer aanwezig was. ging het geheele pand in vlammen op. Een varken kwam in het vuur om, terwijl de geheele stroo- en hooi voorraad, alsook de inboedel verloren gingen. De boerderij was niet verzekerd, de Inboe del wel. De oorzaak van den brand is on bekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2