Spaansche regeering handhaaft zich te Madrid SüKRISm Woningbureau VISSER Co, 7ATFPDAG 25 JULI 1936 EERSTE BLAD PAG 2 Buitenland „HERVERDEELING" DER KOLONIËN? Zullen de kleine staten het loodje leggen (Bijzondere correspondentie) Men schrijft ons uit Parijs: In „Le Temps" van 23 Juli zegt Pierre Mille, dat men tegenwoordig spreekt „over de verdeeling der koloniën van Holland, van Portugal en „zelfs van België" tusschen de Europeesche staten, die klagen over hun bevolkingsoverschot, te weten Polen, Duitschland en Italië". Wat dit laatste land betreft, „het schijnt, dat Abessinië niet vol doende is, of wel dat de eetlust onder het eten komt." Mille is van meening, dat een bcvol kingsoverschot een roof niet rechtvaardigt. Er zijn andere factoren in het spel. van mo- reelen aard, die men geen moment uit het oog mag verliezen. Allereerst vestigt hij den aandacht op den ouderdom van het bezit Hij herinnert eraan, dat het twee van de kleinste volken in Europa zijn, nl. Portugal en Holland, die als de eersten de grootste geographische ontdekkingen hebben gedaan. „Dit komt, zeer waarschijnlijk, omdat ze ge bonden waren aan het water, omdat ze wel gedwongen waren zee te kiezen, aangezien machtige buren hen verhinderden, hun land naar binnenuit te vergrooten. De Portugee- zen hebben Afrika en Indië ontdekt De Hol landers Indië en de groote Maleische eilan den, die ze nog steeds bezitten". Spanje, Engeland en Frankrijk zijn eerst later ge komen. Vervolgens wijdt de schrijver zeer waar- <ieerep.de woorden aan hetgeen door de kleine staten in de koloniën is tot stand ge bracht. „Wat Holland aangaat, de geheele wereld Xveet, dat het koloniale administratieve be stuur, hetwelk het in Insulinde heeft inge steld, zoo humaan is, zoozeer rekening houdt met de Inlandsche belangen, zeden en ge woonten, dat alle andere koloniale mogend heden het tot voorbeeld nemen." Dit geeft volgens hem aan ons Jand „het moreelo recht" op Indië. De medewerker aan ,.Le Temps" verzet zich tegen het nuttelooze en gevaarlijke on recht, dat, naar het schijnt sommigen willen begaan. Het stuit hem tegen de borst, ook maar voor een enkel oogenblik toe te geven, 'dat men de zaken in Europa zou wenschen te regelen op den rug der zwakken. Zoo'n handelwijze zou hij een bewijs achten te zijn .van de verderfelijke crisis in de internatio nale moraal, welke we thans beleven. Tot zoover de heer Pierre Mille. Of zijn Vrees gegrond is, zal eerst later"blijken. We meenen er echter goed aan te doen, de be schouwing, over dit voor ons zoo uitermate belangrijke vraagstuk, van dezen medewer ker aan het Parijsche blad, dat vooral in de buitenlandsche politiek een gezaghebbende stem bezit weer te geven. P.S. In de brief, die is opgenomen in he' ho. van 15 Juli j.L had achter de kopregel een vraagteeken moeten staan. Het ont breken hiervan maakt een ietwat wonder lijke indruk. Het had dus moeten zijn: ,-,Doriot de toekomstige Fransche Minister President?" De vijf-mogendheden- conferentie Italië zal er aan deelnemen In politieke kringen te Rome verwacht ïnen, dat Italië niet zal weigeren deel te nemen aan de conferentie van vijf inzake Locarno. Wel is mogelijk, dat Duitschland en Italië overleg zullen plegen alvorens te antwoorden. Italië handhaaft evenwel zijn standpunt inzake de sancties. De eenige hin derpaal is thans nog het verding inzake de Middellandsche Zee, doch het schijnt dat Engeland dit verdrag wel wil laten schieten. Verder wordt vernomen, dat Italië een plan tot organisatie van Europa heeft op gesteld. doch dit denkbeeld later weer neeft laten varen. Duitschland en Oostenrijk Nazi-adviezen aan Weenen De „Völkische Beobachter" publiceert een proclamatie, gericht tot de Oostenrijksche nationaal-socialistische partij, betreffende het Duitsch-Oostenrijksch accoord, waarin den nationaal-socialisten in Oostenrijk da raad wordt gegeven, zich strikt aan he accoord te houden en van den „tegenstan der" een gelijke houding te eischen. In de proclamatie wordt voorts gezegd' „Indien de vrede duurzaam moet zijn, zal rekening gehouden moe'en worden met een eensgezinde, onverwoestbare nationaal-socia listische beweging, alsmede met de gemeen schap de gevoelens in Oostenrijk". Oostenrijksche kringen te Berlijn wijzen er op, dat de nationaal-socialistische partij in Oostenrijk illegaal is en dat derhalve de publicatie van dezen oproep moeilijk tn overeenstemming te brengen is met para graaf 2 van het accoord van 11 Juli, waarbij iedere inmenging van Duitschland in de binnenlandsche politiek van Oostenrijk ver- boden is. De Danzigsche kwestie In Warschau wordt inzake het incident 'dat te Danzig heeft plaats gehad tijdens het bezoek van den Duitschen kruiser „Leipzig" aan de Vrije Stad officieel meegedeeld, dat de Poolsche ambassadeur te Berlijn dienaan gaande stappen heeft gedaan bij de Duitsche regeering. Tusschen de Poolsche en Duitsche regeering zijn thans nota's gewisseld, waar door de toestand is opgehelderd. De hooge commissaris van den volken bond te Danzig, Lester, heeft een onderhoud gehad met den Poolschen commissaris-gene raal. Papée, met wien hij diens onderhoud met Greiser besprak. Lester heeft tot nu toe alleen de tekst van de nieuwe decreten naar Genéve gezonden, 'doch geen verdere stappen gedaan. San Sebastian centrum van strijd. Barcelona kalmeert weder Generaal Mola, de opperbevelheb ber van den rechtschen nationalen opstand in Noord-Spanje, heeft gister aan de Spaansche bevolking een pro clamatie gericht, welke door middel van vlugschriften is verspreid en die als volgt luidt: Meer dan acht-tienden van Spanje is bereids in onze handen. Eerlang zal het Iberische schiereiland weder be- hooren tot de groep van beschaafde naties. De regeering der republiek is mo menteel in handen van barbaren overgegaan. Broederhaat verscheurt thans het volk. Het is een daad van vaderlandsliefde tegen een dergelijke regeering op te staan. Gistermiddag is in de befaamde stad Burgos een voorloopige regeering ge constitueerd met aan haar hoofd generaal San Miguel Cabellas. een vurig patriot, die reeds verschillende malen den lande groote diensten heeft bewezen. In deze dagen van hevige opwinding mag niemand zich aan zijn plicht onttrekken. Ieder burger, van welken stand dan ook, moet zijn plicht ver vullen. Van belang is slechts het patriottisme te bevorderen. Leve Spanjel" Volgens berichten van het D.N.B. uit Lis sabon heeft, naar de rebellen-zender van Sevilla mededeelde, gister een aanval van de luchtstrijdkrachten van generaal Fran co op Madrid plaats gehad. Verschillen de ministerie-gebouwen en ook het vlieg veld van de hoofdstad zouden gebombar deerd zijn. De kruiser „Almirante Gervera" zou zich hebben aangesloten bij de opstandelingen, die hun hoofdkwartier in Burgos hebben. Cordova zou door generaal Franco zijn ingenomen. Naar uit Burgos wordt gemeld hebben de steden Bilbao, Ciudad Rodriga en Ferrol zich bij de opstandelingen aangesloten. De regeeringstroepen zouden bij Avila, Orense en Zamora na felle gevechten zijn versla gen. Geen FranscHe wapenen naar Spanje Het Fransche ministerie van buitenland sche zaken heeft officieel medegedeeld, dat geen wapenlevering aan een vreemde mo gendheid kan worden verricht, zonder toe stemming van het ministerie van buiten landsche zaken. Tot nu toe heeft dit ministerie van Spaansche zijde nog geen verzoek tot een dergelijke leverantie ontvangen. Een Fransche torpedojager is naar Tan- ger gezonden, om de neutraliteit te hand haven en twee jagers worden naar Sevilla gezonden, terwijl ook in de havens van Valencia en Malaga oorlogsbodems zullen worden gestationneerd. Alfonso wil weer terug! De voormalige Spaansche koning Alfonso heeft in een interview met „Paris Soir" verklaard, dat hij niet over een onmiddel- lijken terugkeer naar Madrid dacht Alfonso, die zich op het oogenblik op een kasteel in Tsjecho-Slowakije bevindt verklaarde verder o.a., dat de opstand een nationale beweging vormt, waardoor de monarchisten en de rechtsche partijen als uitslui tend doel willen bereiken het over winnen en afschaffen van het roode regime der linksche partijen, die zich schuldig hebben gemaakt aan ernstige misdrijven. Spanje zal gered worden. Tenslotte verklaarde de ex-koning zich bereid, terug te keeren, wanneer het vaderland hem roept. De toestand chaotisch! Uit telegrammen, die de Amerikaansche consuls in Spanje naar Washington hebben gezonden blijkt, dot de toestand in de door opstand bedreigde gebieden nog chaotischer is, dan reeds was gemeld. Overal neemt het gezag der plaatselijke auutoriteiten af. Anarchistische en commu nistische elementen dreigen de macht in handen te nemen. Alom wordt geschoten, terwijl het bloed in talrijke steden vloeit. Bomaanvallen en brandstichtingen zijn aan de orde van den dag. De gezantschaps-attaché van de Ame rikaansche -ambassade te Madrid. Halleb Johnson, die sinds eenige dagen in San Sebastian vertoeft, telegrafeert, dat in stad een ware anarchie heerscht. stadsbestuur is verdwenen, terwijl de bindingen met de buitenwereld vrijwel zijn verbroken. Het leven van de in de stad ver toevende buitenlanders is in gevaar. De attaché voegt aan dit bericht nog toe dat de gezanten van Duitschland en Groot Brittannië in hotel „Kontinental" volkomen zijn geïsoleerd. De consul te Barcelona bericht het staatsdepartement, dat hij lang* in- directen weg berichten uit Majorca in zijn bezit heeft, volgens welke de bevolking van dit eiland zich bij de nationale beweging tegen de volks- frontregeering heeft aangesloten. De kamp om San Sebastian De burgemeester van San Sebastian heeft de bevolking verzocht, zich op rantsoen te stellen, aangezien de voorraden vermin leren Niettegenstaande de staking werken de bak kers door en de arbeidersorganisaties zorgen voor het ronddeelen van het brood. Verder werd den leden van de roode mili tie gelast zich te drie uur marsohvaardie te malden. Vermoedelijk moeten zij het hoofd bieden aan de opstandelingen, die uit Pam plona oprukken. De carabineros te San Sebastian die de eerste aanvallen van de opstandelingen moe ten opvangen, terwijl gewapende burgers po litiediensten verrichten, hebben versterking geregelde regeeringsgetrouwe troepen ontvangen. Barricades van zandzakken zijn opgericht rond de bureaux van het volles- front. Jongelieden, die vermoeid zijn door •scheidene dagen zonder slaap, rusten hier bij met het geweer in den arm. Doktoren en verpleegsters wordt verzocht zich aan te melden. Arrestaties worden reeds verricht om enkele woorden, die opstandig schijnen. Volgens de laatste berichten zou de voor hoede der rebellen, bestaande uit belangrijke andere roode groepen hebber, te Barcelona besloten, zich tot één partij samen te smel- welke den naam „Vereenigde socialisti sche partij van Catalonië" zal dragen. In Barcelona rijden de trams nog niet. omdat de vernielde stroomdraden moeten worden gerepareerd, doch dc „ondergrond- sehe" rijdt weer. Aangezien de meeste arbei ders en employé's de door de vakvereeni- gingen gegeven order, het werk te hervatten, hebben opgevolgd, biedt Barcelona een veel normaleren aanblik. De meeste café's zijn heropend, alsmede de oorzaken, die de eer ste levensbehoeften verkoopen. Gisteren is een nieuwe afdeeling anti fascistische mili'ie, groot 2000 man, naar Saragossa vertrokken. Voorts is een colonne van 2000 man ge vormd voor hetzelfde doel in Tarragone Tenslotte is een derde colonne samengesteld die 2500 man zal omvatten, eveneens anti fascistische burgers. De drie colonnes zijn rijkelijk voorzien van wapenen en munitie Zij beschikken over zware cn lichte artille rie en worden begeleid door een eskader vliegtuigen. De positie der regeering De Spaansche minister van binnenland sche zaken heeft via den zender te Madrid Ipekend gemaakt, dat „ter verdediging var de junta" in Oost-Spanje drie Icger-div.sies militaire strijdkrachten, komende van Pam plona, zich ten Zuiden van Oyarzun, op 15 kilometer ten Oosten van San Sebastian be vinden, waar zij tegenover miliciens van het volksfront staat. Men gelooft algemeen, dat gepoogd zal worden een actie op groote schaal tegen San Sebastian te ondernomen. Volgens een dagbladbericht uit Bordeaux is uit naam van generaal Mola aan de Fran sche grensautoriteiten verzocht, de grens plaatsen te kenmerken met de Fransche kleuren, opdat de vliegtuigen, die uitgezon den worden om Irun en San Sebastian te bestoken, geen schade aanrichten op Fransch gebied. De berichten van particuliere zijde over den algemeenen toestand zijn dermate niet elkander in tegenspraak, dat men aan geen enkel geloof kan slaan. De Spaansche vloot Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat het schoolschip „Galatea" naar de op standelingen is overgeloopen. Het schip moet naar de Kanarische eilanden zijn gestoomd, om zich oaar ter beschikking van generaal Franco te stellen. De oorlogsvloot van de regeering heeft ernstige schade opgeloopen in de gevechten met de opstandelingen en het eskader deelde de regeering mede, dat de schepen voor herstel te Malaga bleven. Een verklaring van Franco Generaal Franco heeft een vertegenwoor diger van de „United Press" in zijn hoofd kwartier ontvangen, tegenover wien hij de volgende verklaring aflcgae: „Het is mijn innigste wenseh en eenig doel het boljsewisme te onderdrukken en den in vloed van Moskou op het politieke leven van mijn land uit te schakelen." Ten aanzien van d. strategische problemen merkte de generaal nog op: „Tot dusver is alles volgens het vooropge zette plan verloopen en zijn wij op geen noe menswaardige hinderpalen bij de doorvoe ring van den strijd tegen de rooden gestuit. Het eenige verrassende feit, dat zich voor deed, was de houding van de vloot, van welke wij hadden verwacht, dat zij zich on middellijk bij ons zou hebben aangesloten." Toch koestert Franco nog de verwachting, dat de vloot tenslotte zich bij het leger der nationale vrijwilligers zal aansluiten. Hij rekent erop, dat de oorlogsschepen zich te zijner beschikking zullen stellen, zoodra de bemanningen een voldoenden voorraad mu nitie aan boord zullen hebben kunnen brengen. Barcelona weer rustig Suiker maakt dik, SUKRISTOL NIET. Enorme besparing op Uw suikerrekening. Vooral bij bereiding van Rhabarher en andere veel suiker vragende spijzen. Onmis baar hij pirnic. SUKRISTOL geeft geen bijsmaak', het Is pen zuiver producL In handige platte draaidoosjes 400 stuks, slechts 25 cent. Bij APOTHEKEN en DROGISTEN Import: H. TEN HERKEL Hilversum. (Adv. J zijn geformeerd, die weldra in het veld zul len worden gebracht In Cuenza is een ander militie-leger op gericht, dat tot taak heeft, de iPvcnsruinde- ienvoorziening van de hoofdstad te verze keren. Speciale r&vitailleeringsafdeelingen ziin gevormd, die in Valencia, Alicante en Caste- 'on opereeren. De regeering hoopt voor een regelmatiger levensmiddelen toevoer naar de hoofdstad te kunnen zorg dragen. Tegen hamsteraars zijn sirenge straffen bepaaid. Elke burger van Madrid mag niet meer levensmiddelen in slaan dan noodzakelijk is. Over de gevechten voor Madrid, welke Donderdag hebben plaats gehad, geeft de Madrileensche regeering het volgend relaas Generaal Mola had zijn strijdkrachten in twee colonnes verdeeld. De eene colonne zou van Guadarrama naar de hoofdstad opruk ken, terwijl de andere van Jadraque uit op Madrid zou aanmarcheeren. Jadraque is op vijftig kilome er van de hoofdstad gelegen Volgens een bericht van den voormaligei cortes-afgevaardigde, Antonio de la Viha zouden de regeeringstroepen tot den aanval op de colonnes van generaal Mola zijn over gegaan. De regeeringstroepen zouden er in geslaagd zijn. na hevige gevechten, de con tingenten der nationale vrijwilligers Tig e werpen. De vervolging wordt aldus de regeering. momenteel voortgezet door rort, pagnieën. voorzien van machine-geweren Drie en dertig opstandelingen, onder w." een en twintig officieren, zouden om he leven zijn gekomen. Het aantal gevangenen wordt van regee ringszijde met 106 aangegeven. Onder dezen zouden zich leger-oificieren, civiclgardisien en geregelde soldaten bevinden. Voorts zou den de roode troepen aanzienlijke voorraden munitie en wapenen hebben buit gemaak voornamelijk machine-geweren en automati sche pistolen. Overigens behoorden tot den buit een stuk geschut vijf auto's en een bedrag aan geld van 15 000 po«j<-in'« Quiroga gewond Volgens een bericht in het Madrii<-ensch< blad „Politica" is de voormalige minister president, Casares Quiroga, die als soldaat m de arbeidersmilitie vocht zwaar gewon i De correspondent van dit blad heefi den oud-premier op het ixjrlogsterrein ten Noor den van Madrid nog on moet Hij was toen gekleed in een overall en had een geweer in de hand. Hij moest evenwel de vuurlinie verlaten om den aide de camp van den minister van marine, die gewond was. te vergezellen La ter keerde hij terug om in de arbeiders- militje verder te strijden, met het gemel ie gevolg. De berichten, volgens welke Quiroga bij hei passeeren van de grens naar Frankrijk zou zijn gedood, blijken dus onjuist. Gisternamiddag werd door de radio te Madrid bekend gemaakt, dat de rebellen in Sierra Guadarrama ten Noorden van Madrid volkomen op de vlucht zouden zijn geslagen De opstandelingen, die Guadalajara omsin gelden, zouden zijn uiteen gejaagd De Belgische diamantbewerkersstaking Men komt tot sen vergelijk Door het Belgische ministerie van arbeid en sociale voorzorg is, in verband met de diamantstaking de volgende mededeeling verstrekt: „De nationale gemengde commissie voor de diamantnijverheid, hijeen onder voorzit terschap van den minister an arbeid en sociale voorzorg, heeft vastgesteld, dat het tusschen patroons en arbeiders ontstane ge schil is veroorzaakt ooor een misverstand. Na dit misverstand te hebben opgehelderd is de commissie overgegaan tot een gedach- tenwisseling. teneinde een oplossing to vin den. De twee volgende voorstellen werden ge daan: 1. Het minimum-loc wordt vastge steld op 220 francs pér weck; 2. Toepassing een verhooging van tien procent met ingang van 1 Augustus a.s. Dit voorstel werd door de werkgevers aanvaard, doch door de ■heiders van d^ hand gewezen. Het tweede voorstel behelsde: 1. Toepas- ng van een Ioonsveriiooging van tien pro cent met ingang van 27 Juli; 2. Vaststelling van nieuwe tarieven in de week van 27 Juli tot 1 Augustus met waarborging van het minimum-loon van 220 francs per week. Dit voorstel werd aanvaard door de afge vaardigden van beide partijen, die tevens overeen zijn gekomen, er in hun respectie velijke vergaderingen verslag over uit te brengen. Het resultaat hiervan zal aan den minister van arbeid en sociale voorzorg worden mede gedeeld." Labour en de Britsche defensie De Lagerhuisfractie van Labour, de Brit sche arbeiderspartij, heeft een verklaring gepubliceerd, waarom zij volgende week te gen do begrooting van defensie zal stemmen De arbeiderspartij, aldus luidt het motief, wil hierdoor demonstreeren, dat zij geheel afkeerig is van oe internationale politiek der regeering. Zij bepleit geenszins een een zijdige ontwapening, maar de regeering heeft naar haar m°ening geen eerlijke vol kenbondspol itiek gevolgd, doch veeleer het prestige van dit instituut vernietigd door met den aanvaller te onderhandelen. Zij neem deel aan een bewapeningswed loop, die slechts tot oorlog kan leiden en heeft geen stappen gedaan om te komen tot een internationale conferentie over de oor aken van den oorlog. Luchtvaart en landsverdediging Een rede van Lindbergh Kolonel Lindbergh, die op het oogen blik in Duitschland vertoeft, heeft in hel „Huis der Vliegers" te Berlijn een rede ze- houden over luchtvaart en defensie. Hij be toogde o.a., dat een leger evenmin een luch- aanval kan afweren als een maliënkolder een geweerkogel De luchtvaart heeft de de fensieve oorlogvoering onmogelijk gemaakt Op mijn reis door Europa, aldus de be roemde piloot, ben ik onder den indruk ge komen van den ernst van den tocstani aartegenover wij geplaatst zijn. Wanneet c zie. dat in één tot twee dagen een schade kan worden aangericht, die geen tijd ooi", weer goedmaken kan, begrijp ik, dat wi] voor een nieuwe veiligheid mopten zorgen 'en veiligheid, die dynamisch en niet sta tisch is een veiligheid, die in het verstanJ en niet in de kracht ligt. Maar in het feit dat verstand en Juchtvaart verbonden moo ten zijn, vind ikVveer hoop. Er is meer stand voor noodig een vliegtuig te besturen dan een loopgraaf aan te leggen of met eer geweer te schieten. De opvoeding, die in di luchtvaart noodig is. moet dus ook de waar de van de beschavingsinstellingen leëmi kennen. Onze verantwoordelijkheid bij het 9chep pen van een vernielende kracht wordt lich ter voor ons gemaald door het weten, da' deze kracht met verstand en opvoeding samengaat en dat wij de nacht van de on- we'endheid verder verwijderd hebben. Ik vind hoop in het geloof, dat macht, die mei weten samengaat de beschaving niet gevaarlijk zal worden. Het samengaan van kracht en verstand dat is de verantwoordelijkheid en de taak van de luchtvaart BEGRAFENIS ONDERNEMING N V BEGRAFENIS ONOrRi.umiNG W. J. INNEMEE ZONEN Telefoon 115910 '2 lijnenb.g c 111314 DENNEWEG 71—73 - DEN HAAG De Britsch-Egyptische besprekingen De hooge commissaris van Groot-Brittan nië in Cairo, Sir Miles Lamp son. heeft gisteravond de militaire clausules gepara- pheerd van het nieuwe Britsch-Egyptische verdrag. Nahae Pasja trad daarbij op als gevolmachtigde van Egypte. Deze clausules bepalen o.m. dat de Brit sche troepen in Egypte zullen verminderd worden, en dat het Britsche garnizoen van Cairo naar een meer afgelegen streek zal worden verlegd. Over de Soeann-rlausulp wordt nog on derhandeld. Mac. Mahon staat terecht Mac Mahon. die ar.lanes na afhiiu. een parade te Londen hei le»en van det RngPlschen Koning heeft 'ïprt'/''grl dooi de! van een revolver, staat thans in de Brit sche hoofdstad terecht Bij het verhoor werd door de verdediging de brief voorgelezen die de beklaagde 24uur voor den aanslag aan den minister van Bin ru-niands 'n Zo,"-n geschreven. Hierin beklaagt Mac Muh - zich over een ten omechte geschiede ai restafie en pro'esteert hij tegen -en .sysïi ma ischen afpersingsveldtoc.hr die d'> zekere ambténaren van den m-nisfer va Binnenlandsche Zaken tegen d-m werd p voerd- Aangezipn vroegere beroepen op len Koning zonder succes waren genieven oisch- te hij thans binnen "24 uur volledige gen .eg- doening en intrekking van alle minderwaar dige beschuldigingen. Wanneer h'erann g-e gevolg zou worden gegpven. /.ou hij M a Mahon. he recti* zelf ter hand nemen De verdediger baseerde zijn verried'/ing hoofdzakelijk op de met elkaar in at rij, zijnde verklaringen der verschillend" g-tu gen en bes reed in de eers'e plaats da Mac Mahon. zooals dp aanklacht hew -e* i de bedoeling zou hel ben gehat den Koning met zijn revolver schrik aan t.j iag.-n. DE AANSLAG OP STOJADINOWïTSJ Zooals men zich zal herinner n werd e ni ge maanden geleden in de Zjiil-Slavi* lie Skoepsjtina een revolver aan- ag gen'f-egr1 op minis er-nresiden- Stojalinowitsi Thans ir. Arnaufowitsj. die de -noten he^ft gelost. *ot 15 jaar tuchthuis -»n levenslang verlies van eererechten veroordeeld; Dra- gisja Stojadinowitsj kreeg 5 jaar Tnbi si 4 l'aar en Milowanowitsj iy2 jaar tuchthuis straf. WENDT U bil het ZOEKEN NAAR EEN WONING TOT ONZE KANTOREN te Den Haag: Stationsweg 21, TeL 112110 te Rotterdam: Mathenesserweg 27a, TeleL 30388 te DeUt: Oude Delft 245, Telefoon 618 'e Leiden: Stationsweg 18, Telefoon 2275 N A A R D E N ZOEKT U BUSSUM EEN WONING? EEN VILLA? EEN WINKELPAND? BELEGGINGSOBJECTEN? WENDT tot Makelaarskantoor ,,'T GOOT' B.VAN LEEUWEN, Gen. de Ia Reylaan 21 BUSSUM Telefoon 5463 WONINGGIDS GRATIS OP AANVRAGE BEKOORLIJKE Arnh straat 3 - VELP Telef. 3653 WONINGEN IN ELK EN PRIJS Betrouwbare Adviezen Grootste sendee De schatten van Menelik Door Negus weggevoerd De commissie, welke belast was met het opmaken van de inventaris van den oorlogs- schat van keizer Menelik, heeft gecon stateerd dat Haile Selassie al het goud en zilver van deze schat heeft meegenomen. Alleen de boeken, tapijten en godsdienstige artikelen heeft hii achtergelaten. De Itali- aansche autoriteiten hebben gelast deze zaken aan de Koptische geestelijkheid ter hand te stellen. Kort Nieuws Frankrijk, België en Groot-Brittannië heb ben thans officieel tot Duitschland en Italië uiinoodigingen gericht om deel te nemen aan een conferentie inzake Locarno. -VonStoher, Duitsch gezant te KaTro, is van zijn post ontheven en in gelijke func tie benoemd te Madrid. -— Een Arabier heeft te Tel-Aviv een bom geworpen naar een joodsche school, waar door 9 kinderen werden gewond. De man it gearresteerd. Me' de „Toscane" zijn 1200 Italiaanscho soldaten en 65 officieren van onderscheiden wapens naar Oost-Afrika vertrokken. Voor de eerste maal sedert oen wereld oorlog zal Groot-Brittannië legerofficieren uitzenden ter bijwoning van de Russische militaire manoeuvres. GEMENGD NIEUWS In verband met de het vorig jaar in Maai* tensdijk gepleegde inbraken heeft de getrn» politie aldaar thans een tweetal jongeman nen aangehouden. Twee andere personen, die eveneens bij de inbraken betrokken wa» ren, en die bovendien ook aan tal van in braken in de omgeving van Maartensdijk debet zijn. zijn reeds eerder aangehouden en *n het Huis van Bewaring te Utrecht tna-e- aioten. Alle gearresteerden hebben een be kentenis afgelegd. Mei deze arrestaties zijn de inbraken lot volle klaarheid gebracht. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL Op den rijksstraatweg Amersfoort Nij- kerk heeft een zeer ernstig verkeersongeval plaats gehad. Nabij de exportslagerij te Slichtenhorst fietste de vrouw van den landbouwer van S., wonende te N jj- kerkerveen Zij wilde een link* van haar gelegen zijweg indiaan, doch liet na bet verpischle teeken te geven. Het gevolg wat. dat zij door een auto. waarvan de bestuur der haar juist wilde voorbijrijden werd ge grepen en tegen den grond geworpen Dr. B uit Nijkerk constateerde dat da vrouw ernstig Iptsel aan hoofd, armen ->n beenen, benevens een hersenschudding had opgeloopen Haar toestand was van dien aard dat zij niet naar een ziekenhuis kon worden vervoerd a's gevolg waarvan zij er verpleging >n een nabij gelegpn woning werd opgenomen. 3ABDE OVERVALLEN De 20 jarige .Tavaansche baboe Sop van da familie W F. C. Indische verlofganger- 'e Hilversum woonach-ig. heeft aangifte ee- iaan van het fpit, dat zij door twee mannen 'n de woning der familie i9 overvallen. De ba hoe. die mpt twee kleine kin-leren illeen thuis was. werd door dp mannen op «en hed ge women waarna haar met een ioek dp mond werd gesnoerd Terwijl »po der mannen haar vast bleef houden onder zocht de andere de kamers en kasten Hij maakte zich van een bedrag aan geld en enkele sieraden meester Nadat zij hef huis hadden verlaten, heeft de baboe kennissen gewaarschuwd, die de politie van het geval op de hoogte stelden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2