DE SPAANSCHE STRIJD OM DE MACHT De a.s. Locarno-conferentie F TEXEL VRIJDAG 24 JULI 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 fNlnslgnfine slilt en voorkomt pijnen! Buitenland POLEN EN DANZIG Het blijft merkwaardig stil rond de kwes tie van Danzig. Gelijk men zich zal herin neren heeft nog niet zoo héél lang geleden, het was rond den datum, dat officieel aan de sancties een einde zou worden ge maakt, in Genève een incident plaats ge had, toen de hear Greise, de Danzigsche senaatspresident, voor den Volkenbondsraod gedaagd, aldaar zulk een merkwaardig ge ring respect voor de „faits et gestes" van dit Geneefsche instituut aan den dag heeft ge legd. Hij maakte tegen de heeren more1 een langen neus en heeft dit gebaar, toen óe perstribune blijken van afkeuring meen de te moeten geven, tegen de vreemde cor respondenten nog eens nadrukkelijk, dit maal met een onmiskenbaar fyziek gebaar, herhaald. Gevolg van dit Geneefsche intermezzo 'de instelling van een commissie, onder pre sidium van Eden, waarin afgevaardigden jvan Groot-Brittannië, Portugal en Frankrijk zitting namen, om op de verdere ontwikke ling der Danzigsche gebeurtenissen het oog te houden. De voortgang der vrijmaking heeft zich echter niet laten wachten. In Danzig zijn inmiddels maatregelen afgekondigd tegen de oppositie, welke practisch hierop neerko men dat de nationaal-socialisten in hun ©verwicht worden versterkt, ten koste van de Danzigsche grondwet. Vervolgens is er wederom een pauze ingetreden. Blijkbaar aarzelen alle betrokken partijen, vóór zij een volgenden stap doen. Van twee kanten kan men den zet van Greiser, die onomwon den uitspreekt dat hij Danzig een inaerdaad Vrije Stad" wil maken, los van alle volken- bondsbemoeiienis, met tegenzetten beant woorden. Daar is vooreerst de volkenbond, 'die in den heer Lester te Danzig zijn hoogen commissaris heeft, en voor het statuut van deze stad tenslotte zal moeten opkomen. Doch te<n tweede is daar Polen, dat als naaste ibuur van Duitschland en mede-bezitter van Danzigsche rechten de eerst-gegaoigde is, ©m deze rechten onverkort gehandhaafd te sien. De verbinding tusschen Polen en Vol kenbond is ten opzichte van Danzig zóó ge legd, dat de volkenbondscommissaris in de .Vrije Stad te allen tijde de bevoegdheid heeft, om ter handhaving van oe casus posi tie een beroep op het Poolsche leger te doen. De heer Lester, en dit is het merkwaar dige van de huidige stand der zaken, laat intusschen in het geheel, niets van zich hooren. Blijkbaar wacht hij af, welke uit werking de nieuwe senaatsmaatregelen in 'de practijk op de verhoudingen in Danzig zullen hebben. Doch waar Lester zwijgt kan 'de commissie van drie moeilijk haar stem laten hooren, al zijn er hier en daar teeke- ïien van ongeduld te bespeuren, zoowel in het Foreign Office als aan oe Quai d'Orsav. De ministers, die daar zetelen, leggen ©en zekere nervoziteit aan den dag, daar hun laatste ondervindingen inzake volkenbonds problemen niet bemoedigend zijn geweest en zij blijkbaar beducht zijn voor een nieuwe afbrokkeling van dit allengs oud, doch nog geenszins eerwaardig geworden Wilsoniaan 6che instituut. Ook Polen zwijgt, en waér het spreekt is' het niet de regeering te Warschau, doch de stem van het volk, welke zich laat hooren. In verschillende Poolsche streken hebben betoogingen plaats gevonden tegen vermin dering van den Poolschen invloed in de Vrije Stad en den Corridor. Diplomatieke ac tie tusschen senaats-president Greiser en den Poolschen commissaris-generaal te Danzig, Papée, heeft mogelijke gevolgen van deze betoogingen al vóór deze zich duidelijk af- teekenden weder uitgewischt Klaarblijkelijk wenscht Polen vóór alles vrede en goede [verstandhouding met Berlijn. Wat zou het zich de vijandschap van een machtigen buur op den hals halen, waar het reeds zóó beducht is voor Rusland, dat aan de andere zijde het begrenst, welk land met Polens tweede stut, Frankrijk, een bondgenootschap heeft aangegaan. Door dit bondgenootschap is Frankrijk, nu het met den Russischen erfvijand heult, niet anders dan een zeer bedenkelijk soort van vriend geworden Polen denkt er niet over, door klachten roet' in Duitsch eten te gooien, nog minder overweegt het de mogelijkheid, door inter ventie met zijn leger den huidigen Danzig- schen status te bestendigen. Dit zou niet anders dan zelfmoord zijn; Duitschland is voor Warschau geen partuur. Gevolg is, dat ook in dezen uithoek voorshands het vol- kenbondsprestige verlept, bij gebrek aan een Europeesch Abessinië, dat de spits zou willen afbijten. De jongste volkenbonds- historie is daartoe tè rijk aan veelzeggende vingerwijzingen geweest! Gewapende botsingen rond Madrid Er komt nog geen teékening in den strijd GARANT1E-STANDGROEN GARANTIE.STANDBRU IN GARANTIE.STAND ROOD GARANTIE-STAND ZWART GARANTIE-STANDBLAUW I Speciaal product voor Buitenwerk. HOUDT HET UZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HET HOUT. - Wordt 5 JAAR GEGARANDEERD Levering uitsluitend aan den Handel Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Verniifabriek WADDINXVEEN - TELEF. 50 De gemeenteraad van Madrid heeft alle levensmiddelen-voorraden en steenkool reserves in beslag laten nemen. De stad zou, volgens mededeelingen der Araeri- kaansche ambassade, nog slechts voor twee dagen proviand bezitten. Bovendien dreigt er watergebrek, aangezien de watervoorzie ning, door het optreden der opstandelingen, die de bewakers der reservoirs hebben ge dood, is de war gerakt is. De volksfrontorganisaties zijn er toe over gegaan partij- en clublokalen van rechtsche partijen te bezetten. Verder werden o.a. het paleis der schoone kunsten, het paleis Liria, dat in het bezit is van den hertog Van Alva en het paleis van den hertog van Medinaceli door roode militaire bezet. De bezitters van raditoestellen in Madrid zijn uitgenoodigd, hun toestellen, wanneer officieele berichten worden uitgezonden, zoo luid mogelijk aan te zetten. In de gelederen der volksfrontmilitie be vinden zich zeer veel vrouwen. Een twaalf tal hunner zou reeds zijn gesneuveld. Met steun van het luchtwapen zijn zij erin geslaagd, eenige regecrings-oorlogsschepen, die in de wateren rond Gibraltar waren ge- stationneerd, door een bomaanval te be schadigen. Generaal de Llano verklaarde, dat de tang om Madrid weldra zal gesloten zijn. „Wij kuunnon eerlang" aldus de generaal „onzen broeders in het Noorden de hand reiken". De Liano heeft voorts een radio-bericht van generaal Mola opgevangen, volgens hetwelk de Noordelijke troepen nog slechts ■>p dertig kilometer afstand van do hoo stad zijn verwijderd. Verder wordt nog medegedeeld, dat Pri mo de Rivera uit de gevangenis van Alicante is bevrijd en aan het hoofd van een fascisten-afdecling, welke met een stoot-troep van Mola is versterkt op Madrid aanrukt. Cordova zou zich nog steeds in handen van de rebellen bevinden. Het Madrileensche drama Een vertegenwoordiger van de .Jntransi- geant" is binnen twaalf uur van Parijs naar Madrid vice versa gevlogen om opnamen te maken van de onlusten. Het blad publiceerde een pagina's foto's over tooneelen uit den bloedigen strijd. Het orgaan meldt voorts, dat bij de Mon- tana-kazerne 116 officieren en 200 jonge fas cisten door machinegeweren zijn neerge schoten en hun lijken in een massagraf zijn geworpen. De op het vliegveld van Madrid aan wezige militaire vliegtuigen zijn ouderwet- - C2*v N ^-S&ssc&AS'nAU eftW *"X -'wavarra S>, OSi*»/ *>1 \0vieoo®Mi LUCTO /i «ALIC.IË j Zr1 O VMU00l.ro - V A/ *:,U® O r SALXmRHCA r*' J- S A N J Ne r I AlCAÜ <f MAXIR1D W ,V',est,!V Ef jO Vs-MADUQAV.U c u w$UIHT^p s badajoz rt j g, .--sA N OA. i_ u aiê/ C - jSrviLU ®GRAMAOAJ J.IBRALTAC ^AROKKO^MeuÏLA^ r •-"*%. a*okko Gevechten rond de hoofdstad Ten noorden van Madrid, in het gebied van Guadarrama, zijn opstandelingen-troe pen gesignaleerd. Regeeringstroepen heb ben daarom de passen van de Sierra de Guadarrama bezet. Zij slaagden erin, teza men met de roode militie, eenige terrein winst op de rebellen te behalen, die zich terugtrokken op La Granja. Opstandelingen, die zich hadden ver schanst bij het dorp Quidarrama en de Col Leon hebben zich tegen de regeeringstroe pen met behulp van kanonnen kunnen handhaven. Madrid trekt thans nieuwe troepen samen, ondersteund met artillerie, die eveneens naar het noorden zullen ver trekken om de opmarsch der opstandelin gen naar de hoofdstad te stuiten. Volgens een mededeeling van den minis ter van financiën die blijkbaar in zijn eigen departement geen arbeid heeft! rukt thans een legercorps uit Madrid op naar Albaceta waar de rechtsche troepen zich hebben verschanst. Andere linksche legergroepen marcheerden eveneens op Al baceta aan, en wel van Murcia, Cartagena en Valencia, De uit sociaal-democraten, communisten en anarcho-syndicalisten bestaande volks frontmilitie zou zich hebben gehandhaafd. De afdeelingen, welke bij Guadalajara sur cesvol hebben gestreden, zijn, aldus de mi nister, van Madrid uit met 11.000 man ver sterkt en op weg gegaan, om Burgos en Segovia te heroveren. In het Noorden zouden volksfronttroepen in Bilbao zijn binnengemarcheerd en be reids de provincie Burgos hebben bereikt. Donderdagochtend werden Ceuta en Melilla door vliegtuigen en oorlogsschepen gebom bardeerd. De minister van financiën verklaarde ten slotte, dat de gevechten, welke te Guadala jara en Toledo hebben plaats gehad, de he vigste zijn geweest uit den geheelen veld slag. Het aantal dooden en gewonden moet zeer aanzienlijk zijn, aangezien artillerie en het luchtwapen volledig aan den strijd deelnamen. De regeering heeft voorts medegedeeld, dat de rebellen te Cordova zich hebben overgegeven. De berichten der rebellen Intusschen berichten de rebellen, geheel in tegenspraak met het bovenstaande, dat zij geheel Noord-Spanje tot aan Salaman ca bezet houden. Alle wegen van Salaman ca naar de Portugeesche grens worden door de troepen der opstandelingen be waakt. Overal zijn machine-geweerposten opgesteld. In de Noordelijke provincies wordt de orde door afdeelingen der fascis tische militie en monarchistische troepen gehandhaafd. In Salamanca is op bevel van generaal Mo 1 a streng tegen de communisten opge treden. Twee communistische afgevaardigden en 500 communistische partij-leden zijn gear resteerd, terwijl zeven communistische bur gers voor den krijgsraad moesten verschij nen in verband met een door hen gepleegde overval op een militaire patrouille. Alle zeven werden ter dood veroordeeld, welk vonnis onverwijld door den kogel werd vol trokken. Generaal de Llano meldt uit Zuid- Spanje, dat de aldaar opereerende troepen van generaal Franco in den loop van den dag andermaal successen hebben geboekt. sche modellen. De volksfrontaviateurs gebruiken dan ook bij het bombardeeren van hun tegenstan ders de snellere verkeersvliegtuigen, die thans, in plaats van passagiers, bommen vervoeren. In de omgeving van Gibraltar Een Reuterbericht uit Gibraltar meldt, dat 10.000 Inwoners van Malaga naar de heu vels schijnen te zijn gevlucht Naar verder te Gibraltar bekend werd, heeft generaal Franco een versterking van 500 man vaq het vreemdelingenlegioen naar Algeciras gezonden. Deze manschappen zul len naar Malaga worden doorgestuurd om 20.000 roode miliciens te bevechten. Te Gibraltar aangekomen vluchtelingen vertellen, dat men vreest, dat er een ern stige epidemie in La Linea dreigt Duizen den aan bun lot overgelaten huisdieren sterven in de nabijheid der stad. Tijdens gevechten in de streek van La Linea zijn ruim 100 personen gedood, ter wijl talrijke anderen gewond werden. Het gewone leven is volkomen ontwricht Officieel wordt medegedeeld, dat Spaan sche vliegtuigen ter hoogte van Tarifa een aantal bommen hebben geworpen naar den Britschen torpedojager „Wildsman". Hoewel de bommen nabij het Britsche schip ontploften, werd het toch niet ge troffen. De Jager vuurde enkele waarschuwings schoten af en keerde vervolgens naar Gi braltar terug. Tanger als operatiebasis De Britsche ambassade te Madrid heeft van haar Regeering opdracht gekregen, In contact te treden met de Fransche ambas sade, teneinde te protesteeren tegen het feit, dat de Spaansche regeeringsgetrouwe oorlogsbodems Tanger gebruiken als basis voor het optreden tegen de rebellen. Tengevolge hiervan dreigden de Marok- kaansche rebellen de stad binnen te trek ken. Aangezien de verbinding met Madrid moeilijk is, weet men niet, of deze instruc ties de ambassade reeds hebben bereikt. Tot nu toe is nog geen antwoord ontvan gen op het verzoek aan de Spaansche regee ring. de oorlogsschepen uit de haven van Tanger terug te trekken. De Spaansche gezant te Tanger, Rogas v Moreno, heeft een toevlucht gezocht op de Fransche legatie. Het schijnt, dat hij zoowel door Madrid als door eeneraal Franco wordt bedreigd. Deze laatste verwijt hem, de oorlogsbo dems van levensmiddelen te hebben voor zien. Een speciale correspondent van het blad „Vigie Marocaine" heeft een interview ge had met genpraal Franco, die daarbij verklaarde, dat hij eeenszins voornemens was, complicaties uit te lokken door een opmarsch naar Tanger. Hij wenschte ech- Franco legde er den nadruk op, dat zijn beweging zich niet ten doel stelt, Spanje de monarchie op te leggen, die het niet wil, noch een tyrannieke dicta tuur, welke in strijd is met de intieme gevoelens van het Spaansche volk. „Wanneer de overwinning eenmaal behaald zal zijn, zal het leger op zijn plaats weten terug te keeren", aldus Franco. KON ZIJN HAAR NIET KAMMEN Nu van alle rheumatiek bevrijd Dit briefje, dat wij van een 77-jarigen heer ontvingen, bewijst dat Kruschen Salts ook op hoogeren leeftijd zijn plicht doet. „In mijn krant werd eens de vraag gesteld of er voor iemand van 58 ook een middel te gen rheumatiek bestaat. Het antwoord luid de: „Zodra iemand wat ouder gaat worden neen". Maar in het zelfde blad las ik dat Kruschen Salts bij velen rheumatische pijn verdreven had! Ik zei tot mijn vrouw: „Wij zullen eens kijken, wie van de twee gelijk heeft". Ik begon met Kruschen Salts, bruikte drie flacons en voelde mij een ander mensch. Vroeger had ik 's nachts geregeld last van pijn in mijn linkerbeen, en wanneer ik in mijn stoel zat te dutten, werd mijn been stijf, zoodat het vrij lang duurde, voordat ik weer kon staan. Als mijn schouders pijn de den, moest ik altijd mijn hoofd heel laag bui gen om mijn haar te kammen. Dat was geveer twee jaren geleden, maar nu heb ik geen pijn meer, en kan 7 8 K.M. aan één stuk loopen". W. Y. te S. Wanneer zich in het lichaam öe afvalstof fen ophoopen, ontstaat een teveel aan urine zuur. Dit oefent spoedig slechten invloed uit op spieren en gewrichten, en de rheumati sche pijn doet haar intrede. Maar er is hulp voor U! Kruschen Salts spoort de ingewan den, lever en nieren aan tot intensievere wer king, zoodat de afvalstoffen geregeld verwij derd worden. Het bloed wordt beter gezui verd en de pijnen houden op. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apoth. en erkende drogisten k 0.40, 0.70 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch. zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Am sterdam voorkomt. (Adv.) De woelingen in Barcelona In Barcelona is het thans weer eenigszins rustig. De autoriteiten organiseeren zoo spoedig mogelijk de verschillende diensten. De voedselvoorziening verloopt reeds weer normaal en op verscheiden plaatsen in de stad zijn gaarkeukens ingericht. Aangezien enkele rooverijen hebben plaats gehad, deelde de Regeering mede, dat deze met kracht zullen worden onderdrukt Uit Granollers wordt gemeld, dat de volksmenigte generaal Gay heeft vermoord. De generaal was in 1933 vorzitter van den krijgsraad, die de kapiteins Galan en Gar cia Fernandez ter dood veroordeelde. De kleine expeditie, welke uit Barce lona naar Saragossa vertrok, is in een door de opstandelingen gelegde hinder laag gevallen. Hierbij is de bekende syn dicalist Manuel Prieto, die in 1932 de werklieden van de mijnen van Figols aanvoerde, gedood. De Spaansche torpedojager no 17 Is van de Balearen de haven van Barce lona binnengestoomd onder commando van den eersten stuurman, aangezien de commandant te Mahon gevangen wordt gehouden wegens een poging aan den opstand deel te nemen. De carabinieri hebben in het clubhuis van de watersportvereniging in de haven van Barcelona een waar arsenaal van 1000 hand granaten en 150 bommen ontdekt. Het ge bouw van de club werd door de menigte in brand gestoken. Verder zijn de huizen van de opstandige officieren doorzocht Hier zijn documenten 7lationa/e (Adv.) met instructies voor den opstand gevonden, welke het zegel van den generalen staf droegen. Hierin werd aangeraden in het ge heim te werken, teneinde geen wantrouwen op te wekken bij hen, die niet met den op stand sympathiseerden. Ook werd aange raden, de soldaten aan den vooravond van den opstand op hun vaderlandsliefde te werken. Bovendien moesten hun promotie en betrekkingen in de regeeringsdeparte- menten worden beloofd voor het geval de opstand mocht slagen. De anti-godsdienstige terreur Onder de vluchtelingen uit Barcelona, die de Fransche grens passeeren, bevinden zich zeer veel nonnen en priesters Nonnen ver telden, dat communisten hun klooster heb ben beschoten en het in brand hebben ge stoken. Talrijke priesters zijn doodgeschoten of onthoofd. Het hoofdkwartier van de katholieke volks actie van Gil Robles en van de monarchis tische club te Barcelona zijn bestormd en in brand gestoken. Een groot aantal zusters en priesters, die zich op weg naar Andorra of Frankrijk bevonden, zijn gearresteerd en in de gevangenis geworpen. Tusschen socialistische stormgardis- ten en gewapende communistische groe pen zou het In Barcelona tot botsingen zijn gekomen. Zelfs zou een hevig vuur gevecht tusschen de aanhangers van beide organisaties hebben plaats gehad. Het heeft er allen schijn van, dat de autoriteiten van de volksfrontregeering langzamerhand de macht beginnen kwijt te raken, welke de communisten en anarchisten thans trachten aan zich te trekken. Amerikanen vragen hulp Het staatsdepartement te JVashington Vóórbesprekingen te Londen zijn beëindigd Ook Duitschland en Italië worden naar Brussel genood Gister hebben te Londen bespre kingen plaats gehad tusschen Groot- Brittannie, Frankrijk en België over een nieuw Locarno-verdrag. Deze beraadslaging, die een voor- loopig en voorbereidend karakter droeg, heeft spoedig tot overeenstem ming geleid. In een gemeenschappelijk gepubli ceerd communiqué wordt verklaard dat maatregelen dienen te worden genomen, om zoo spoedig mogelijk een bijeenkomst der vijf onderteeke naars van het Locarno-pact met inbe grip van Duitschland en Italië, te or ganiseeren, ten einde te komen tot een nieuw Locarno-pact en aldns tot de consolidatie van den vrede door middel van een algemeene regeling. Volgens den specialen vertegen woordiger van Havas zal de conferen tie van vijf te Brussel worden ge houden. De eerste bespreking begon gistermor gen in Downingstreet omstreeks half eif. Zij werd geleid door Baldwin en duurde ruim twee uur. Na de bijeenkomst verklaarden de Brit- sche deelnemers, dat de'zitting een bevre digend verloop had gehad. Toen Leon Blum in Downingstreet aan kwam. was de eerste zitting van do con ferentie van drie juist beëindigd. Zonder met zijn Britschen collega of de andere Britsche ministers te spreken, vergezelde hij onmiddellijk zijn minis'er van buiten landsche zaken. Delbos, naar den zetel der Fransche delegatie. Om één uur zaten Blum en Delbos aan bii de lunch, welke Baldwin aanbood aan do leden van de Fransche en Belgische dele gaties. Tijdens deze lunch is een accoord tot stand gekomen betreffende de redactio van het slotcommuniqué. Om half vier werden de besprekingsn weder in Downingstreet hervat Doel der besprekingen, welke op aan dringen der Fransche regeering werden ge houden, was uitsluitend de voorbereiding van een conferentie, waaraan alle ondertee kenaars van het Locarno-pact, met inbegrip I van Duitschland en Italië, zullen deelnemen, i teneinde een nieuw bijstandspact voor West- Europa te sluiten. Officieel communiqué Na afloop van de middagbijeenkomst werd het volgende gemeenschappelijke communi qué gepubliceerd: De vertegenwoordigers van Frankrijk, België en het Vereenigd Koninkrijk, te Lon den bijeen op, 23 Juli 1936, rekening houden de met de overeenkomst van 19 Maart, met de voorstellen van den Duitschen rijkskanse lier van 31 Maart en die van de Franscho regeering van S April, zijn tot dc volgende conclusies gekomen: 1. Het voornaamste doel, waarnaar de pogingen van alle naties van Europa moeten uitgaan, is het versterken van den vrede door een algemeene regeling. 2. Een zoodanige regeling kan slechts verkregen worden door een vrije samen- A' werking van alle belanghebbende mo- gendheden en niets zou rampspoediger q zijn voor de venvachingen, die men te dien aanzien kan hebben, dan een JJ schijnbare of werkelijke verdeeldheid I van Europa in tegenover elkaar staaride pr bloes. Idc 3. De drie regeeringen zijn bijgevolg z'! van meening, dat stappen moeten wor- den gedaan, om zoo spoedig mogelijk een ontmoeting te organiseeren van de vijf Locarno-mogendheden, met inbegrip van Duitschland en Italië. H< De eerste taak, die ten uitvoer moet wor- den gelegd, zal naar haar meening zijn, het voeren van onderhandelingen over een nieu-;>a we overeenkomst, die bestemd moet zijn in de plaats te komen van het Locarno-pact en fc® verder door samenwerking van alle belang- Yi hebbenden den toestand te regelen, die ont staan is door het Duitsche initiatief van 7 MaarL 4. ï)e drie regeeringen stellen zich dus voor in verbinding te treden met de Duit sche en de Italiaansehe regeering, teneinde haar medewerking voor de aldus voorgestel de bijeenkomst te verkrijgen. 5 Wanneer oo deze bijeenkomst vorderin gen kunnen worden gemaakt zullen nood zakelijkerwijze andere problemen betreffen de den Europeeschen vrede ter sprake komen. Onder die voorwaarden zou er aan leiding zijn. de uitbreiding van het terreut van besprekingen onder de oogen te zien* teneinde, met samenwerking van de andere mogendheden, een regeling te vergemakke lijken van de problemen, welker oplossing essentieel lijkt voor den vrede in Europa. heeft een dringend verzoek ontvangen van den Amerikaanschen consul in Bilbao, een oorlogsschip te zenden voor de evacuatie van Amerikaansche vrouwen en kinderen. Er bevinden zich ongeveer 150 Amerika nen in Bilbao. De kruiser „Oklahoma" zal te Bilbao ar- riveeren, teneinde de Amerikaansche vrou wen en kinderen aan boord te nemen. Het Duitsch-Italiaansch- accoord Verdere afbraak van 't Vereailles-verdrag De „Manchester Guardian" onthult den inhoud van een vertrouwelijk me morandum. dat afkomstig is uit officiee le nationaal-socialistische kringen en dat is rondgedeeld onder vooraanstaande persoonlijkheden en speciaaj belangheb bende leden der partij. Nadat is verklaard, dat „de Fransche mentaliteit een zeer belangrijke hindernis vormde" voor iedere goede verstandhouding met Duitschland en de diplomatieke metho den van Eden aan een ironische critiek zijn onderworpen, gaat het memorandum als volgt voort: ..Italië en Duitschland zijn thans mogend heden, waarmede rekening moet worden ge houden, hetgeen niet het geval was voor de opkomst van het nationaal-socialisme. Frankrijk en Engeland zullen zich aan de zen staat van zaken moeten gewennen". Het document zinspeelt vervolgens op een recent accoord tusschen Duitschland en Italië, krachtens hetwelk Duitschland een luchthaven zal verkrijgen op een der Italiaansehe oevers van de Egeïsche Zee, en zegt verder, dat deze luchthaven „zich bevindt in een gebied van groote spanning en dat ze in geval van nood zou kunnen worden gebruikt voor mili taire doeleinden". Het memorandum wijst er vervolgens op dat terugkeer van Danzig tot Duitschland onder zekere guns'ige waarborgen voor Po len de eenig mogelijke oplossing is van het probleem der Vrije Stad en voorspelt de ge leidelijke verdwijning van alle clausules uit het verdrag van Versailles die „oneervol voor Duitschland" zijn. De griep-bacil gevonden Geleerden van de Harvard-universi- teit berichten, dat zij er in geslaagd zijn dep griep-bacil te isoleeren en door middel van ultra-violette stralen te dooden. Trustee- en Accountantskantoor HE9JKOOP Accountancy, Trustee- en Belastingzaken Kantoren te DEN HAAG: WINSCHOTEN: Irlestraat 205; Stationsplein '7; ALKMAAR: UTRECHT: Oude Gracfit 198; Swlndenstr. TWOLLE: ALMELO: v. Nahuyapleln 15; Grootestraat S8. he MALLE PARLEMENTAIRE METHODEN Excessen in het Lagerhuis In Groot-Brittannië bestaat sterke oppo» sitie tegen de nieuwe regeling van den werk- loozensteun. welke door Sir John Simon verdedigd is. Om tegen deze voorstellen t« ageeren is de Labourpartij bezig sinds fa Woensdagmiddag met een stortvloed van bï redevoeringen het debat te rekken, dat van pl toen af tot op heden zonder onderbrekingj heeft voortgeduurd. Deze voorstanders der democratie schijnen niet te beseffen dat zij bt op deze manier de vrije meeningsuiting ill het parlement tot een paskwil maken. Tij dens deze dwaze debatten heeft zich intus schen een ernstig incident voorgedaan. Een afgevaardigde van de linkervleu gel der Labourpartij, Buchanan, be schuldigde Simon van liegen. Toen de zitter hem vermaande, dit woord terug ts nemen, bleef Buchanan weigerachtig en ging hij voort Simon voor leugenaar uit te ma ken. Nadat de zitting eenigen tijd was ge schorst, weigerde Buchanan opnieuw de gebezigde uitdrukkingen in te trekken. Simon diende daarop een motie In tol schorsing van den beleediger, die werd aan genomen. Een andere Labourman. Camp bell, die zich naar aanleiding van dit in cident niet wist te bedwingen en Simon een „kleine verachtelijke rat" vond, werd even- sens geschorst. Kamphuis „DE PELIKAAN Bosch, duinen, zee en strand 80 prima bedden. Elcctriscb licht Volledig Pena 1.75. Telel. Den Koog 27. OOK KAMPEERTERREIN TE HTJUB Kort Nieuws Te Washington is een complot n -lekt tegen den Hongaarschen gezant. De politie bewaakt de ambassade doch wenscht zeen verklaringen af te leggen. Daarvoor t-eroepi zij zich op het diplomatiek geheim. De westkus- van Japan Is dom 'yphoon geteisterd. Een onderzeeër in daar bij op het strand geworpen In dp onu' van Kobe is ernstige schade aanget; De Britsche admiraliteit heeft order gegeven om te beginnen met den bouw van oorlogsschepen, welke op het programml voor 1936 staan. n.l. twee linieschepen. 7 kruisers, 18 torpedojagers, 7 onderzeeërs 2 vliegtuigmoederschepen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2