$limm gttiatfye QTounutt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken N.S.B.-ers aan boord abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending 4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 Van I tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 0.22 Ingezonden Mededeelingen Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 NO. 5839 VRIJDAG 24 JULI 1936 16e Jaargang Door vriendenhand werd mij toegezonden een exemplaar van „Volk cn Vaderland" vi 17 Juli 1936. Mijn aandacht werd door de zelfde hand gevestigd op een artikel ovei „Het leven aan boord van een Ned. vracht schip" van de hand van den N.S.B. dominee v. Duyl, dezelfde dominee die vroeger o wondere ommekeer! in „Kerk en Vrede" I nog al een hooge toon aansloeg. I Graag maak ik van de gelegenheid bruik om een paar aanteekeningen te maken op dit artikel. In de eenste plaats als deze predikant schrijft over de gages van 80.per maand. En doet alsof dit louter voortkomt uit liet historisch-liiberalistisch standpunt van de directies. Voor alle dingen wil ik vaststellen, dat het mijn bedoeling niet is, alle handelingen van alle reederijen in verhand met de gages goed te keuren. Maar ik zou toch dezen N.S.B.-dominee- propagandist wel eens willen vragen of de gages in Duitschland en Italië zoo veel beter zijn. En of de zeemansgezinnen voor de daar uitgekeerde gages zoo veel meer kunnen koopen. Ik denk, dat de vergelijking gerust onder de oogen gezien kan worden en tot steun van de huidige regeering en af breuk van de N.S.B.-propaganda onder oogen van onze zeelieden gebracht kan worden. Ten andere een enkel woord over „de af stand", die bestaat tussc.hen „vooruit" en „de midscheeps". Deze N.S.B.-dominee-propa- gandist 6telt het voor, alsof de „afstand" die bestaat tusschen de officieren en matrozen, dus tusschen hooger en 1 personeel, iets is, dat bij een nieuwe stand van zaken, b.v. N.S.B.-rcgiem, zou kui verdwijnen en ondenkbaar zou zijn. Laat ik daarop antwoorden, dat „het volk" 'deze afstand heel niet als een soort last voelt drukken en er over het algemeen hee geen verlangen bestaat om deze toestand te veranderen. Zelf aan boord groot geworden en tot volwassen man opgegroeid, leefde ik zoowel „vooruit" als in de „midship", ci meen over deze dingen iets te kunnen zeggen. Maar laat deze naïeve- N.S.B.-dominee-pro- pagandist nu eens even tot de werkelijkheid zich keeren. Laat hij eens een bezoek bren gen aan een Duitsöhe boot, waar „Herr Stuerman" en „Herr Kapitan" als een soort half-godendn hup „midsliip-olympus" tronen. Dan zegt iedere zeeman hardop: God be ware ons voor het N.S.B.-regiem, zooals men dat onder de hakenkruisvlag nog wel zal kunnen aantreffen. Is het op de Italiaansche booten net iler als op de Ilollandsche booten? Of leven daar de matrozen misschien in de „mid ship"? En zit daar de kapitein in de „poop"? Ik denk, dat dit niet zoo zal zijn. En ik ben er zeker van, dat op onze schepen over het algemeen een uitstekende verhouding bestaat tusschen wat wij hier maar zullen noemen hooger en lager personeel. Het Pruisisch militairisme wordt op onze vloot gelukkig nog gemist. Doch als de N.S.B. baas wordj, loopt elke boot op elke wacht twee mijlen minder van wege de gedurig hoog-geheven-handen. Ten derde was deze dominee zeer onder den indruk geraakt van de positie, die een kapitein heeft. En andermaal voelde hij de juistheid van hun Leidersgedachte: ,,vei woordelijkheid welke één voor allen heelt". Ja, brave Ds. v. Duyl, maar ga nu eens langs de vloot en ga nu eens vragen wie er be taalt, voor de stommiteit van zulk een leider, die voor allen verantwoordelijk is? Dat is toch zeker de bemanning, hè? Die, als een „knul" op de brug staat, straks de dupe wordt van die „éénhoofdige leiding". Tenzij, en luister nu eens goed, brave Ds. v. Duyl, mitsgaders alle N.S.B.-ers, tenzij nuchter- blijvende stuurlieden zien, dat de kapitein niet wel bij het hoofd is en daarom van het beschreven recht gebruik maken, om in te grjjpen in de dolkopperij van deze „éénhoof- dige'Mjlhoofdige leiding. Waar is in de N.S.B.-staat het correctief? Wie roept aan een op hol geslagen „Lei der" een donderend „halt" toe? Nobody. Niemand!!!!!!! Ten vierde iets over vroomheid en zee manshart De gezagvoerder van de „Djamhi" is mijn beste vriend. Wat hij in zijn trouw belijden van Christus op zee is, daar heeft deze „dominee", die zelf den Christus verloochent, niet liet flauwste besef van. En al wil hij dan ook woorden gebruiken, om dat te waar- deeren, het is hem totaal onmogelijk; omdat de Christus der Schriften voor dezen vrij zinnigen N.S.B.-dominee alleen maar een hersenschim is, een dwaasheid en een ergernis. Dat dan ook op de drie Zondagen, dat hij aan boord preekte, geen enkel lid der be manning als toehoorder verscheen, is te Verklaren. Ieder, die mij kent weet met welk een droefheid mijn hart vervuld is, als ik denk aan de geestelijke verwaarloozing waaraan mijn oud-collega's zijn overgelaten. Niet minder smart gevoel ik als ik(zie, hoe- velen aan God en Zijn Woord, aan Christus cn Zijn kruis den rug hebben toegekeerd. Niemand meene echter, dat hij het geestelijk leven onzer zeelieden beoordeelen kan, als hij alleen let op het feit, dat de zeelieden op de „Djambi" niet opkwamen om dezen vrijzinnigen dominee te beluisteren, die naast zijn vrijzinnigheid ook nog de merkwaar digheid bezat N.S.B.-er te zijn. Geen enkel Christen, die werkelijk Chris tus als zijn Heiland en Zaligmaker be lijdt en als den Zoon van God boven alle sohepsel verheerlijkt, zou onder de toespraak van zulk een man willen nederzitten. De kapitein was natuurlijk verplicht als gast heer daar aanwezig te zijn. Ten vijfde schrijft deze N.S.B.-er; „op goede feronden wel eens huiverig (te) zijn voor een Christenheid, die meer met aardsche politiek, dan met het Evangelie te maken heeft." Inderdaad, Ds. v. Duyl, daar kunt U hui verig van zijn. Maar huiver nu ook eens voor een godsdienst, waar Christus ten eenenmale buiten staat. Dus voor Uw eigen godsdienst Christus, de Zoon van God, is immers niets voor U? Op z'n hoogst een merkwaardige historische figuur? Welnu, U wilt de Nea. Chr. Zeelieden-Vereeniging helpen. Als ge volmachtigde van die vereeniging wijs ik die hulp af. Niet omdat U N.S.B.-er is, maar wel omdat U een man is, die lacht ozn wat de diepste drijfveer is van ons belijden, dat is het Kruis van Jezus Christus. U neemt mij niet kwalijk: hulp van die zijde moet ons zeer verdacht zijn. Want daar vinden wij niet Christen-zijn want dat hebt U niet maar godsdienstig-schijnen en zwaaien met de vrome vlag voor een zuiver politiek oogmerk: en dat is misschien precies hetzelfde waar U voor huivert en dat ik veracht, n.l. Christenheid, die meer met aardsche politiek dan met het Evangelie te maken heeft. Ds J. VERSTEEGT, Lid en Gevolmachtigde van de Ned. Chr. Zeelieden-Vereen. N. Loosdrecht, 22 Juli 1936. DE SPELLING De Minister van Onderwijs heeft in een brief aan de Tweede Kamer kennis gege ven van het K. B., waarin nieuwe voor schriften voor de spelling worden gegeven. In deze brief worden de reeds gepubliceerde zes regels medegedeeld. In een toelichting wordt uiteengezet, waarom regel 1 tot 3 ongewijzigd van Minister Marchant zijn overgenomen. De reeds bekende argumen ten worden herhaald en verder wordt erop gewezen, dat deze regelsreeds zijn inge voerd in Ned.-Indië, Suriname en Curasao. Daarna zet de minister uiteen waarom in regel 4 tot 6 verandering is aangebracht, zooals dat. ook in het gister opgenomen in terview is gedaan. O.m. zegt de minister, dat als hij taaiverstarring vreest en taal ontwikkeling normaal acht, het op zijn weg ligt om het gewenschte proces in juiste ba nen te leiden ter voorkoming van willekeur en uitwassen. Verder is het de bedoeling na overleg met België een commissie saam te stellen die over het vraagstuk der geslachten en in verband daarmede de voornaamwoordelijke aanduiding na gezette studie zal rapportee ren. De opdracht van de commissie-van Hae- ringen is voor het oogenblik geschorst. Aan de nieuwe commissie zal, naar de be doeling van den minister, in ieder geval moeten worden opgedragen het samenstel len van een lijst van de woorden, welke voor de toepassing van regel 5 beschouwd moeten worden „kennelijk mannelijke zelf standigheden" aan te duiden. Niet het in zicht van den afzonderlijken taalgebruiker zal hier dus beslissen, maar er zal een vaste regel zijn, die intusschen in d etoekomst steeds bij de ontwikkeling van de taal kan worden aangepast. Over het tijdstip, waarop de regeering in de officieele stukken de nieuwe spellingre gels zal gaan volgen, wenscht zij zich nog te beraden. Intusschen kan reeds worden medegedeeld, dat het de bedoeling is, dat zij zich in zake geslachten en voornaam woordelijke aanduidingen in de toekomst zal gedragen, als tot nog toe gebruikelijk is. De in regels 5 en 6 mogelijk gelaten afwij king daarvan is uiteraard niet bedoeld voor taal en stijl waarvan de regeering zich he- De Schatkistpapier-emissie Ingeschreven voor ƒ48.063.000. Toegewezen voor ƒ34.420.000 Bij de gehouden inschrijving op schat kistpapier werd ingeschreven: op 3 maands promessen voor ƒ20.340.000, op 6 maands promessen voor ƒ6.740.000, op 1-jarige 3 ƒ20.560.000, op 5-jarige 3y2 biljetten 1.423.000. Tezamen voor ƒ48.063.000. Toegewezen werd: aan 3 maands promes sen ƒ15.530.000 tegen ƒ995.50, aan 6 maands promessen ƒ2.410.000 tegen ƒ992.30, aan 1- jarige biljetten ƒ15.207.000 tegen ƒ1002.60, aan 5-jarige biljetten ƒ1.273.000 tegen pari. Tezamen ƒ34.420.000. CHR.-HIST. UNIE Dertiende zomerconferentie te Lunteren Openingsrede van den heer J. RSnoeck Henkemans Mr. J. J. R. Schmal over: „De toekomst onzer Staatsidee" In het conferentie-oord te Lunteren: Is gisteravond aangevangen de der tiende zomerconferentie, uitgaande van de Chr. Historische Unie De ope ningsrede werd uitgesproken door den heer J. R. Snoeck Henkemans. Deze riep allen een hartelijk welkom toe, waarna hij er op wees, dat op deze confe rentie gewichtige zaken zullen worden be sproken. Er zijn allerwege groote verande ringen, nieuwe dingen op til. Waar wij gaarne het goede in de oude dingen willen bewaren, aldus spr., verstaan wij het, dat ook dit bewaren niet zal gaan zonder dub bele inspanning. Onzerzijds, aldus spr., blijven wij trouw aan bet vaste parool en de oude doelstel ling: verfrissching van den geest, verster king van den broederband, opscherping van het verstand en verdieping van de kennis. Studiekennis, ontwikkeling, verdieping, het is alles mooi en goed, aldus spr. Maar onze tijd vraagt ten slotte toch iets anders. Er is behoefte aan meer concrete dingen. Men Wil iets meer practisch en tastbaars. Ik moge hierbij, aldus spr., wijzen op een klip, die niet alleen voor onze conferentie gevaarlijk kan zijn, maar voor onze i hèele Unie. Zoodra men scherp dringt naar het stellen van vaste aanwijzingen en een zeer concrete doelstelling, komt het begin sel in gevaar. Spreker verduidelijkte dit niet enkele practische voorbeelden. De eitah van „krachtiger optreden van het centrale gezag" kan, zooals in Rusland, uitloopen op een strijd tegen de vrijheid, godsdienst en kerk. Een krachtiger streven naar „eenheid" kan leiden tot een staats- aimacht en beknotting der geestelijke vrij heid, een bedreiging der persoonlijkheid, zooals in Duitschland: Een „sterker orga nisatie van het economische leven" kan leiden tot „bedrijfsuitsluiting" en „uitstoo ting". En wat te denken van een „krachtige ooïiogsbew-apening"? Men denke aan de* jeugd die zich héden reeds meer neigt narir het forsche geweld dan naar het teere recht. Dit moge voldoende zijn, om duide lijk te maken, hoe het streven naar prac tische en concrete uitspraken, verband houdend met de sociale zorgen van een hangen tijd, wëer nieuwe gevaren oproept, misschien erger dan die, tot wier bezwe ring men zich wilde opmaken. De kracht der Chr.-Hist. politiek waS" altijd, dat zij trachtte door te dringen tot den diepen grond der din gen. Wij blijven op den voorgrond stellen de prediking van den eisch tot het hooghouden van het recht en het betrachten van de gehoorzaamheid aan Gods geboden. Naar dit richt snoer moeten alle regeeringsmaatrege len gericht. Op dezen toetsteen moe ten zij gekeurd worden. Blijkt deze keur te falen, dan zij er moed tot veranderen, zoo noodig zelfs tot af breken van hetgeen met eigen hand was opgebouwd. Deze prediking blijve de voornaamste taak onzer Chr.- Historische Unie. uDe toekomst onzer Staatsidee". Na een geestige inleiding deelde spr. mede te zullen spreken over de toekomst der de mocratie, d.w.z. van de Chr. democratische gedachte. Daarmede wil spr. geen propagan- dat beoogen voor een politieke secte, die denzelfden naam draagt, maar wij, Chr.- Historischen, aldus spr., zijn toch ook Chr. democraten. De democratie is in de maai- schappij het einde, waarbij we dus gaan van politieke democratie tot sociale democratie, liet is geen onbegonnen werk, zooals som migen beweren, om de soc. democratie los te maken vaai de politiek. Spr. beschouwt dan ook alleen de politieke democratie. Van de Chr.-democratische staatsidee wil spr. zeggen, dat het is de bewegende kracht, die den Staat beziet, den mensch van object tot subject maakt, aan het volk zelfregeering beschikt en dat alles bezien in Christelijken zin. De Savomki Lohman zeide, dat heel de wereld zich beweegt in democratischen zin. Nu is er echter een teruggang. In West- Europa echter staat men voor het feit, dal dc parlementaire democratie zich heeft baan gebroken. Hier in ons land, aldus spreker, ligt het in onze Chr.-Historische lijn en is het op haar plaats. Spr. grijpt dan terug naar Groen van Prinsterer, dien we niet veraf goden, zooals in sommige kringen maar die we refereerend en critiseeifind bezien. Groen van Prinsterer noemde zich| Evangeliebelij der, niet staatsman. Dit doet niets af aan onzen eerbied voor hem als politicus. Hij keerde zich echter onvoorwaardelijk tegen politiek zonder Evangelie, stelde tegenover de revoulutie 't Evangelie en was een uitge sproken anti-humanist. Nergens staat echter» dat hij tegen democratie 't Evangelie stelde wel tegen de democratische staatsidee van dien tijd, niet tegen den vorm, maar tegen de on-christelijke grondslagen. In ieder ge val was hij riiet tegen de democratie. Calvijn zegt wel, dat menschen in demo cratie leven als ratten in stroo. Maar toch komt Calvijn ook in democratische banen uit. De oorsprong van de democratie is niet de Fransche revolutie, maar de Christelijke Kerk. Wij zullen zijn tegen den totalitairen staat, die uit het huidige parlementaire sy steem, kan opkomen, waar het de democra tie uitsluitend wil laten steunen op de volkssouvereiniteit zonder zich aan Gods Woord te storen. Democratie in kerk en maatschappij be hoeven wij op deze conferentie niet te be zien, aldus besluit spr. zijn belangwekkend referaat. In den Staat echter wensch ik haar in Christelijken zin. DE „HINDENBURG" NIET NAAR NED.-INDIE De Trans-Atlantische vaart gaat voor Dc In verband met de berichten, welke eeni- gen tijd geleden de ronde deden over de mogelijkheid van het maken eener proef vlucht naar Ned.-Indië in het a.s. najaar door het luchtschip L.Z. 129, de „Hinden burg", deelt het Syndicaat voor luchtschip- verkeer met Ned.-Indië thans mede, dat voor de L.Z. 129, welke momenteel op Noord- en Zuid-Amerika vaart, do aanvra gen voor passage het aantal beschikbare plaatsen dermate overtreffen, dat het onder deze omstandigheden onmogelijk is het luchtschip voor langen tijd uit de Trans- Atlantische vaart te nemen voor het maken van een vlucht naar Ned.-Indië. Zoolang de L.Z. 129 het eenige daar voor in aanmerking komend lucht schip is, het luchtschip L.Z. 128, de „Graf Zeppelin", is voor de Indië-vaart te klein zal er daarom geen sprake van kunnen zijn,, dat een proefvlucht naar Ned.-Indië zal kunnen worden ondernomen. Venvacht mag worden, dat het vol gende thans in aanbouw zijnde lucht schip, de L.Z. 130 in October 1937 ge reed zal zijn. Tegen dien tijd zal het maken van een proefvlucht naar Ned.-Indië nader onder oogen kunnen worden gezien. Te 'Curasao werd 25 Juni ft-9oug Tht Tt. W, Gereformeerde kerk» eerste steen gelegd van een Burgemeester van Borsselen geschorst Onregelmatigheden ln de administratie De heer H. C. R., burgemeester van Borsselen en ontvanger-griffier van het binnenbeheer van den calamiteuzen polder Borsselen, is in deze functie door Gedep. Staten van Zeeland voor een maan geschorst wegens onregelmatighe den in de administratie. Van welke aard en omvang deze wanor delijkheden zijn, kon, hangende het onder zoek, niet worden medegedeeld. Tot waar nemend burgemeester en ontvanger-griffier is benoemd de heer A. A. Elenbaas, burge meester van 's Heer Arendskerke. Vergrooting stadion gegund De N.V. Mij tot Expl. van het Neder- landsche Sportpark heeft het vergrooten van het Olympisch Stadion te Amster dam met tribunes van gewapend beton met bijbehoorende werken, onder leiding van de architecten Jan Wils en ir. U. J. en ir. A. J. Langhout, opgedragen aan de Ned Aanneming-Mij voorh. H. F. Boersma N.V. Den Haag. CONFLICT E. TER KUILE, ENSCHEDE Een bemiddelingsvoorstel De Rijksbemiddelaar, Prof. Mr A. C. Josephus Jitta, heeft gister geconfereerd met partijen,- betrokken bij het dreigende conflict bij de textielfabriek der firma E. ter Kuile te Enschedé, eerst met elk der partijen afzonderlijk en daarna met haer gezamenlijk. Hij heeft een voorstel gedaan uit zeven punten beslaande en zoowel de tarieven als de werkwijze betreffende. Beide partijen zullen heden over dit voor stel heslissen. BOODELIJK ONGELUK TE BANDOENG BANDOENG, 23 Juli. (Aneta). Hedenmor gen is een opelette, waarin gezeten waren mevr. Ch. N. de VogelWillemse en haar moeder, in botsing gekomen met een Buick Mevr. de Vogel—Willemse werd gedood. Haar moeder en de Chineesche chauffeur werden licht gewond. Zij zijn in het Ju- liama-ziekenhuis opgenomen. De kwestie van de schuld in deze aanrijding vormt nog een punt van onderzoek. Onze nieuwe gezant te Brussel Naar wij vernemen is binnenkort de benoeming te verwachten van Mr. J. A. N. P a t ij n, Hr. Ms. gezant te Rome, oud burgemeester van 's Gravenhage tot Hr. Ms. gezant bij het Belgische Hof. Mr. Patijn, die Jhr. Tjaröa van Starken- borgh als gezant te Brussel opvolgt, is thans 63 jaar oud. Hij werd in Rot terdam geboren en ontving zijn gymna siale opleiding in 's Gravenhage, waarna hij aan de Leidsche Universiteit in de rechten ging studeeren. In 1897 promoveer de hij tot doctor in de rechtsgeleerdheid op een dissertatie Zonöagswetgeving. Voorts studeerde de heer Patijn te Parijs aan de Ecole Libre des sciences poli- tiques. Na zijn promotie trad Mr. Patijn in diplomatieken dienst en was eenige jaren gezantschapsattaché in Siam. Hij deed groote reizen, en bezocht o.m. Oost-Indië, Japan en Amerika. Toen hij in Nederland terugkeerde, verliet hij den diplo matieken dienst en werd benoemd tot chef der afdéeling Gemeentebedrijven van 's Gravenhage. In 1911 volgde zijn benoeming tot Burge meester van Leeuwarden en in 1918 werd hij aan het hoofd gesteld van de residentie als opvolger van Jhr. van Karnebeek. Tot 1930 was de heer Patijn Burgemeester van Den Haag, toen hem op zijn verzoek, eervol ontslag als zoodanig werd verleend. Eenige maanden later benoemde H. M. de Koningin hem tót haar gezant in Rome. REDDERS BELOOND Duitsche onderscheidingen voor de bemanning van de „Insulind In September 1935 heeft de bemanning van de reddingboot „Insulinde" van het red dingstation Oostmahom, de bemanning van het Duitsche s.s. Bramow onder zeer moeilijke omstandigheden tijdens een vlie gende storm behouden aan land gebracht. De Duitsche regeering heeft thans van haar erkentelijkheid doen blijken. De volgende beloonibgen zijn toegekend: Het eere-teeken in zilver van het Duitsche Roode Kruis aan kapitein Mees Toxopeus, met bijbehoorende oorkonde; een gouden horloge met inscrip tie aan den machinist K. Reinigert en aan den stuurman Klaas Toxopeus; een zilveren sigaretten-etui met inscriptie aan de ma trozen K. Steegstra, Anne Steegstra en Jan nes Toxopeus. Voorts heeft de Duitsche Mij tot Redding van Schipbreukelingen aan kapitein Toxo peus en dien machinist Reinigert zilveren draagmedailles verleend, die van den kapi tein vergezeld van een geschreven oor konde. DE OVERVAL TE WINTERSWIJK Inzake de overval te W i n t e r s w ij k ver nemen wij nader het volgende: toen «te heer M. S. K., wonende op den hoek van de Wilhel- minastraat en de Gasthuisstraat met zijn huis houdster omstreeks middernacht van een jaardagpartij thuis kwamen, bemerkten zij, dat het electrisohe licht den dienst weigerde. De heer K. begaf zich toen in het donker naa ven en kreeg daar plotseling een klap op het hoofd. Er ontstond een worsteling met den bekenden indringer. De huishoudster sloeg ruit stuk en begon „moord" te roepen. Op het hulpgeroep schoten de buren toe en ook de da delijk gewaarschuwde politie en marechaussee waren dra ter plaatse. De indringer was inmiddels door een achter deur verdwenen. Met gebruikmaking van eer politiehond wist men echter zijn spoor te vol gen. Dit leidde naar het huis, bewoond door ze keren P., dat meteen door de politiemannen werd omsingeld. In de donkere huiskamer trof fen zij zes personen aan. Van hen wees de po litiehond zekeren F., Nederlander van afkomst, wonende te Bocholt als de indringer in de ning van deri heer K. aan. Het zestal werd in arrest gesteld. K. heeft bij de worsteling verschillende wondingen opgeloopen, welke opname in het ziekenhuis wenscheliik maakten. Zijn toestand was vanmorgen redelijk wei- Aangezien alle arrestanten tot eenzelfde partij bfihooren en in de woning van den heer K. niets wordt vermist, heeft men den sterken indruk dat deze overval op den heer K.. Israëliet is, een politieke achtergrond heeft. ERNSTIG MOTORONGELUK Ongeveer halverwege tusschen Enschedé en Hengelo heeft een ernstig motoronge luk plaats gehad! De motorrijder J. Kroeze uit Borne wilde een vrachtauto passeeren maar hij bemerkte te laat dat de vrachtauto links wilde afslaan. K. trachtte daarop ai... rechterzijde langs de wagen komen. Hierbij botste h\j in volle vaart tegen een boom. De duorijdster, do 18-jarige mej. Olda Olthof uit Borne, werd zeer ernstig gewond. In bewustelooze toestand is zij naar het r.k. ziekenhuis te Enschedé overgebracht. Het meisje heeft o a. een schedelbasisfrac- tuur bekomen. De motorrijder brak het rech terbeen. TWEE MEISJES MISHANDELD Twee meisjes, die op de nieuwe Prinsen gracht te Amsterdam liepen werden door een paar mannen herkend als colportrices van de N.S.B. Dit gaf den mannen aanleiding deze meisjes, die n i e t colporteerden, te beleedigen en tot handtastelijkheden over te gaan. Zn werden gestompt er, geslagen. Later deden zij aangifte bij de politie, die Woensdagavond nog een van de vermoedelijke daders opspoorde. Gis termorgen werden nog twee der vermoedelijke aanvallers in hechtenis genomen. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit TWEE bladen De transatlantische vaart met Zeppelins gaat door. Van een proefvlucht naar Ned* Indië komt voorloopig niets. Het Schaaktournooi te Zandvoort. 1 De burgeroorlog in Spanje gaat door mei gelijke hevigheid. Er is nog geen kentering, ten voordeele van een van beide partijen. De te Londen gehouden voorbesprekingen \zake Locarno zijn geëindigd met het be sluit, Duitschland en Italië voor een Locar no-conferentie uit te noodigen. Vanaf Woensdagmiddagvergadert Het Lagerhuis ter bespreking van 'de nieuwe werkloozensteun in Engeland. F I Rustig- rijden, rustig le\i ermijdt andren te doen 'eiligheid en eergevoel Adv Basaltine tegels in alle kleuren. TROTTOIRBANDEN - enz. N.V. H0LLANDSCHE BASALTINE TEGELFABRIEK - ROTTERDAM DE TOESTAND IN SPANJE Nederlandsche belangen in Spanje Tijdelijk opgedragen aan vice-consul Met het oog op de afsluiting, waarin de Nederlandsche gezant en de gezant schapssecretaris zich te San Sebasti- aan bevinden, is de behartiging der Nederlandsche belangen in Spanje tijdelijk opgedragen aan den vice-con sul Schlosser te Madrid. Hiervan is aan de Spaansche regeering mededee- ling gedaan. Schipersknecht verdronken Hij wilde „een sleepje tikken" Donderdagavond voer de 17-jarige schip* persknecht van Schijndel, uit Den Bosch, di9 met een zandschip van schipper van Megen te Roermond aan den wal lag, met een roeibootje op de Maas. Juist passeerde een motorschip en wan S. wilde z.g.n. „een sleepje tikken" en zich met een scheepshaak vastmaken aan het aanhangende bootje, om zich aldus te laten meetrekken. Door den schok echter vloog van S. over boord en verdween in de rivier. Eenige schippers sprongen onmiddellijk over boord om hem te redden. Eerst na een kwartier slaagde men erin hem met een drag op te halen. Tot laat in den avond wasm en bezig met het toepassep vari kunstmatige ademhaling. Echter zonder suc ces. Men moest tenlolte den dood consta- teeren. Autobus te water Gister is een autobus van de gemeente Amsterdam, doordat de stuurinrichting defect geraakte, ter hoogte van de le Ooster* parkstraat in de Weesperzijde gereden. Behalve den chauffeur waren er vijf per sonen in deri wagen gezeten, die allen kon den wordne gered. Van de autobus wedren eenige ruiten ver nield, waardoor eenige van de inzittenden verwondingen van glasscherven bekwamen, welke evenwel niet van ernstigen aard ble ken te zijn. DE PERFECTE KOELKAST Reeds vanaf 265.- AQUAPR0 - AMSTERDAM DE RUYTERKADE 143, Tel. 41303, 41503 'Adv.) HOTEL „PRINSES JULIANA" Telef. 8 - VALKENBURG (L.) - Telef. 8 MODERN OOMFORT <- -♦ LOT MATIGE PRIJZEN (Adv.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1