Jlirmur £ciitsr t)t (Zumront Avang Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken DeSpaansche burgeroorlog De Roode Leeuw BAD BOEKELO HOTEL-HAMDORFF NSJNSPEETs N.V. Hotel Itfmann HUIZE BEERENSTEIN ationtmiieittsprijs: Per kwartaal in Leiden en In plaatsen waar een agentschap gevestigd is f 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.5<"> Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad Ti. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5838 DONDERDAG 23 JULI 1936 16e Jaargang glifoerttntiepripen: Van I tot 5 regelsM7'/i Elke regel meer0.22'/» Ingezonden Mededeelingen -h van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer- - 0.45 Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend0.10 HET ANTWOORD VAN DE S.D.A.P. AAN DE COMMUNISTEN De Nederlandsche socialisten hebben de uitgestoken communistische hand weg- gestooten. Zij hebben daar goed aan ge daan. Het is een bewijs, dat hun althans niet alle nuchterheid ontbreekt. Zij schrikken terug voor de chaos, die in Spanje is ge schapen, voor de kritieke toestanden, die Zich in Frankrijk ontwikkelen. Ons volk, zelfs onze sociaal-democratie, is vrede lievend. Wij handhaven onze oude roem. Toen immers in 1795 de revolutie zich in deze lage provinciën voltrok, werd er geen guillotine opgericht, vloeide geen burgerbloed, maar koelde de revolution- naire woede zich op doodskisten! Blijkbaar lokken de Spaansche en Fran- sche gebeurtenissen de Nederlandsche "socialisten niet overmatig aan. Ook beseffen zij heel best, dat hun belangen in bolsjewistische handen niet •erg safe zijn. Zij herinneren zich nog wel, hoe de Duitsche communisten, vóór Hitier de regeering „overnam", het tot zes millioen stemmen gebracht hadden, maar in stee van samenwerking van de arbeidersklasse tegen oorlog en fascisme voor te slaan, de socialisten minstens even fel bestreden als de rechtsche groepen. Zij herinneren zich ook wel, hoe hun partijgangers in Rusland zijn afgeslacht, alsof zij tot de bourgeoisie behoorden. Misschien hebben zij zich ook te bin nen gebracht, wat het orgaan van het uitvoerend comité van de communistische internationale, l'Internationale Communis te van 5 Juli 1935 over hen schreef: „Het spreekt vanzelf.dat het aller eerst van ons afhangt, van de activiteit van de communistische partijen, om het herstel van de sociaal-democratie te beletten in de landen, waar zij vernie tigd werd". Werkelijk, men kan het partijbestuur der S.D.A.P. geen ongelijk geven, dat zij niet in zee wenscht te gaan, met „een principieel anti-democratische partij als die der communisten". Er is echter in het slot van het ant woord van de S.D.A.P. een enkel woordje dat ons. bizonder onaangenaam in de ooren klinkt en ons achterdochtig maakt. Het socialistisch partijbestuur zegt nl. dat het de communistische partij „voorshands" niet rekent tot de partijen, „die de democratische en grondwettige rechten des volks willen behouden". Wat heeft deze slag om den arm te be- teekenen? Houdt de S.D.A.P. rekening met een mogelijke koerswijziging van de bolsje wisten in democratische en grondwettige richting? Maar dat is ïjnmers uitgesloten. „Het communisme is de grootste vijand en het grootste gevaar der moderne tij den", zei Motta dezer dagen terecht. „Zij zou onmogelijk kunnen verzaken aan de door haar gevoerde communistische propaganda; zelfs indien zij zich daartoe bereid verklaardezou zij het niet kun- Communisme is misdaad. Wat heeft de slag om den arm dan te beteekenen? „Voorshands" nog niet. Is het een be dekte uitnoodiging aan de „democratische en grondwettige" partijen, om met de S.D.A.P. in zee te gaan en niet langer url deze partij af te stooten? M.a.w. een „na tionaal kabinet" met hen te vormen? Is het een verholen waarschuwing aan ge deze groepen, dat de S.D.A.P. niet blij- vend met haar vereenzaamde, geïsoleerde positie genoegen zal nemen en misschien later de communisten de hand zal reiken indien de anderen blijvend elke samen werking met hen van de hand wijzen? Burgemeester J. L. Oosterhofl De heer J. L. Oosterhoff te Ter- naard, sedert 1904 burgemeester van VVestdongeradel (Fr.) heeft tegen 1 Jan. a.s. eervol ontslag aangevraagd. Burgemeester Oosterhoff ving zijn amb'e- lijke loopbaan aan ter gemeente-secretarie van Leeuwérderadeel en wds achtereenvol gens als ambtenaar werkzaam ter secreta rie te IJlst, Dordrecht, om in 1900 als ge- meent e-secr. van Arnemuiden op te treden. In 1901 werd hij in gelijke functie benoemd te Terneuzen en in 1904 werd hij burgemees ter van zijn tegenwoordige gemeente, waar hij in 1929 op luisterrijke wijze zijn zilve ren ambtsjubileum heeft gevierd. De heer Oosterhoff neemt in de Chr. Hist. Unie een vooraanstaande plaais in. Hij is lid van de Prov. Staten van Friesland, seci. van het iKamerkringtbestuur Leeuwarden en lid van het hoofdbestuur van de Chr. Hist. Unie, terwijl hij vanwege de Ver. voor Chr. Volksonderwijs inspecteur ig in Friesland. Roode terreur viert hoogtij in Barcelona Kerken en kloosters gaan in vlammen op Drie oorlogsbodems tot zinken gebracht? Bij decreet van A z an a, den president der Spaansche republiek, is uit de Spaansche regeering een gedelegeerd comité voor de aan de regeering trouw gebleven provincies gevormd, waaronder alle provinciale autoriteiten zullen res sorteeren. Dit comité zal hulp organiseeren voor die streken, die in handen der rebellen zijn gevallen. In verband hiermede deelt de radio zender Sevilla die zich in de macht der muiters bevindt mede, dat dit revolutio nair comité de plaats zou hebben inge nomen van de Spaansche regeering, welke zou zijn afgetreden. Pierre Dumas, de speciale correspon dent van het Fransche blad „Petite Gi- ronde" heeft aan zijn krant uit Pam plona een telegram gezonden, waarin hij o.m. zegt: „De tegenwoordige staats greep gelijkt in niets op de vorige. In beide kampen gaat het om een volksop stand, waarbij het gerégelde leger de rol van kader speelt Bij de Noordelijke opstandelingen, on der wie ik mij op het oogenblik bevindt, zijn evenveel gemobiliseerde burgers als soldaten van generaal Mola. tiet geheel© Noorden van' Spanje, met uitzondering van Bilbao en Barcelona, neemt aan den opstand tegen de regee ring deel"* De orde in de straten van Madrid wordt gedeeltelijk gehandhaafd door met revol vers gewapende vrouwen, die alle voertui gen inspecteeeren met inbegrip van de mi litie-auto's, teneinde de fascistische auto's op te sporen, waaruit herhaaldelijk onver wacht het vuur wordt geopend op de regee- ringsgetrouwe troepen, welken reeds ernsti ge verliezen werden toegebracht, Kenteekenend voor den toestand in de hoofastad is het feit, dat gistermiddag nog op verscheidene plaatsen heftige vuurge vechten hebben plaats gehad tusschen op standelingen en regeeringsgetrouwe troepen. Bij een van deze schietpartijen drong een verdwaalde kogel door in het bureau van het „Deutsche Nachrichtenbüro", waar het projectiel in een muur verdween, zonder ver dere schade aan te richten. De regeering heeft bekend gemaakt dat Toledo in handen oer regeeringstroepen zou zijn gevallen, waarbij talrijke opstandige of ficieren zouden zijn gevangen genomen. De regeering deelde voorts mede, dat de stad Guadalajara in de macht der regee ringstroepen is gevallen. Talrijke opstande lingen werden gevangen genomen. Een co lonne rebellen is nabij Somosierra op de vlucht gedreven door een afdeeling regee ringstroepen, waarbij zij wapenen en mu nitie achterlieten. Almeria zou volgens de regeering even eens weer in handen van de haar getrouwe troepen zijn, na een beschieting door den kruiser „Lepanto". Het schip was uit Tanger vertrokken en trachtte te Gibraltar brand stof in te nemen. De Britsche autoriteiten stonden dit evenwel niet toe- en het schip stoomde naar Almeria, dat door de rebellen was bezet. De aankomst van den kruiser gaf den regeerings-getrouwen, die nog in de stad waren, weer moed en met behulp van de artillerie van de „Lepanto" werden de op standelingen tot overgave gedwongen. De leiding van den opstand heeft nieuwe troepen naar Almeria gezonden, om te trachten de stad te hernemen. Tenslotte zou de regeering bericht hebben ontvangen van haar vertegenwoordiger te Mahon op Minorca, dat de opstandige offi cieren zich hebben overgegeven. De troepen, onder aanvoering van onder-officieren, heb ben zich verzoend met het volk, de civiele garden, de stormgarde, de Carabinieri en de luchtmacht, die allen aan de regeering trouw zijn gebleven. De regeering heeft een kabinetscommissie gevormd voor die provincies, welke nog niet door den opstand zijn getroffen. Het ministerie van oorlog heeft medege deeld, dat een inlichtingenbureau is inge richt, De chefs der vrijwilligers-bataljons zullen aan dit bureau den naam der dooden en gewonden opgeven en de plaats waar zij in het hospitaal liggen. Een .„United Press"-bericht uit Madrid meldt nog, dat volgens een officieele mede- deeling sterke regeeringstroepen infanterie, artillerie en pioniers, voorzien van machine geweren, van Madrid uit naai' Saragossa op rukken, terwijl een tweede lcger-afdceling der regeering van Catalonië uit op dezelfde stad aanrukt. De regeering verklaart, dat zij met ver trouwen hoopt op succes van deze beide le- gercontingenten, aangezien de opstandelin gen in Saragossa die onder opperbevel van generaal Cabanella staan, niet sterk en niet goed bewapend zouden zijn Volgens een bericht van het Spaansche persagentschap „Febus" heeft een regcerings vliegtuig het vliegveld van Leon, dat door de rebellen was bezet, gebombardeerd. Acht vliegtuigen zouden hierbij zijn verwoest. De burgemeester van de stad Colmenar, die op slechts dertig kilometer afstand van Madrid is gelegen, meldt, dat in de nabij heid van de stad een groep insurgenten door regeeringsvliegtuigen met machine geweren is beschoten en met hommen be strooid. Hij heeft veertien lijken van officieren aangetroffen, die klaarblijkelijk het slacht offer zijn geworden van dit bombardement Vordert de opstand?. Volgens te Lissabon ontvangen be richten beoordeelen onpartijdige waar nemers den toestand in Spanje aldus: De troepen, welke- de regeering te Madrid bestrijden, maken overal vor deringen. Het is zeer goed mogelijk, dat de druk, welke op de regeering wordt uitgeoefend, zoo sterk zal wor den, dat zij zich binnenkort gedwon gen zal zien, den zetel der regeerfng van Madrid naar elders te verleggen. De toestand schijfnt er op het oogenblik als volgt uit te zien: Militaire groepen, wel ke de volksfrontrcgeeringen bestrijden, zijn meester in Sevilla, Badajoz, Cadiz, Alge- eiras, Ccuta, Tetuan, Melilla, Malaga, Cor doba Granada, La Linea, Salamanca, Leon, Valladolid, Ferrol, Burgos, San Sebastian, Pamplona, Logrona, Saragossa, Santiago, Girona en Vigo. Naar ten aanzien van de nieuwe junta het revolutionnair comité onder leiding van Azana wordt opgemerkt, schijnt het ver trek van Barrio, den voorzitter van de Cortes, naar Valencia Zondag j.l., in ver band te staan met de toekomstige plannen der regeering. Deze heeft blijkbaar vooruit gezien, dat het oogenblik zou kunnen ko men, waarop zij gedwongen zou worden, den zetel der regeering van Madrid nan Valencia te verplaatsen. Men heeft het oog waarschijnlijk op Valencia laten vallen, omdat daar het meest regeeringsgetrouwe garnizoen van Spanje ligt. Drie oorlogsschepen tot zinken gebracht? De radiozender van Sevilla, die zich in handen van de opstandelingen bevindt, deelde mede, dat drie oorlogsschepen van de regeering Cadiz hebben beschoten. De, opstandeingen zonden daarop eenige vlieg tuigen uit, om het vuur te beantwoorden en deze toestellen slaagden er in, de drie oor logsbodems tot ziuken te brengen. Verder wordt vernomen, dat de lucht macht van generaal Franco een petroleum- schip heeft gebormbardeerd, dat de regee- ringsvloot van stookolie ging voorzien. In wel-ingelichte kringen wordt evenwel in het feit, dat de opstandige troepen-af- dcelingen tot op zestig kilometer ten Noor den en ten Zuiden van Madrid hebben kunnen opmarcheeren, het bewijs gezien, dat de toestand in vele Spaansche provin cies eerder gunstig is voor de opstandige generaals dan voor de roode volksfront- regeering. Via den zender Sevilla heeft 'de aldaar gcslationneerde opperbevelhebber der re bellentroepen in Zuid-Spanje, generaal Llano, bekend gemaakt, dat Zuidelijke troepen, waaronder sterke Marokkaansche contingenten, geleidelijk naar het Noorden oprukken en een deel van het luchtwapen, voornamelijk marine-vliegtuigeskaders, zich bij d enstrijd tegen de linksche regeering hebben aangesloten. Bommen boven Gibraltar Spaansche oorlogsschepen hebben het vuur geopend op opstandelingen-vliegtui gen, die boven de rots van Gibraltar vlo gen, teneinde zich voor de granaten te dekken. Men kon duideijk zien, hoe de granaten iu de lucht tot ontploffing kwamen boven de bioscoop der marine en boven het hoofd kwartier der Britsche luchtmacht.. Shrapnels vielen vlak bij het hotel „Rock" en in het dorp Catalanbay. Voor zoover bekend is, werd niemand gewond. Roode terreur in Catalonië De regeering is thans in geheel Catalonië meester van den toestand. Te Lerida en Gcrona hebben de rebellen zich over gege- Te Barcelona wordt een vrijwilligersleger gevormd, o'at zich gereed maakt om in vrachtauto's naar Saragossa te vertrekken. De I-roer van generaal Mola heeft de l,and oan zichzelf geslagen. Generaal Mola zelf, die den opstand in Noord-Spanje leidde, zou in de streek rond San Sebastian gesneuveld zijn. Na de overwinning der communisten in Barcelona trokken deze door de stad om de kerken en kloosters te vernielen, die in brand werden ge stoken en met den grond gelijk ge maakt. Slechts do kathedraai bleef intact. In een seminarie werden ver scheidene priesters ter dood gebracht. Later trok een menigte in overwin ningsroes door de straten der stad, gekleed in de gewaden der kerkelijke autoriteiten. Na de gevechten van Zondag en Maandag lagen de s'raten bezaaid met lijken en ge- doode paarden. Generaal Goded gaf zich eerst over na dat do opstandelingen aanzienlijke verlie zen hadden geleden. Daarna duurden de straatgevechten echter nog voort. DAMRAK 93 94 Logies met ontbijt F 3.- De Stadt-Schanke Leidschepleio 5-9 Tel. 33072 Amsterdam DINER I DINER I DINER 75 c. 1— I d°1.25"' ELK DINER EEN TOPPRESTATIE! D:, wog naar SCHEVENINGEN voert tang* „DE WITTEBRUG" Een uiterst Interessante blik op het Scheveningsch verkeer bieden U onze op het Zuiden gelegen TERRASSEN Lunch 111.50 Thé complet II 0.75 Diner (I 2.50 (De Zee op de Heide) TEMIDDEN VAN BOSCH, HEIDE, ZEE Breng Uw vacantie door te DOMBURG In Hotel de L'Europe Tel. I§ Het Huis waar U zich thuis gevoelt Mod. comfort Badkamers Voor-en naseizoen f4.— Hoogseizoen f5.— A. MEYER, Chef-kok LAREN (Gooi) Speciale tarieven voor langer verblijf en week-ends Casino Japansche iuin Licht - Lucht - Zon Hotel „BEEKHUIZEN" Velp Hotel „STAMEREN" Maarn b. Doorn 3 Hotel „ZILVEN" Loenen (Veluwe) Hotels met een apart karakter Geillustr. Prospect! op aanvrage „HUIZE OKKENBROEK" POST BATHMEN (O.) Tel. Heeten 11. Heerlijk rustoord fn ongerepte natuur. I-lei en Dennen. Alle moderne comforts. Prima referenties van TI.H. Doctoren en Particulieren. VRAAGT PROSPECTUS Pens.pr. VOOR- en NASEIZOEN 4.50 p.p. Vanaf 15 Juli tot 25 Aug. 5.per pers. Prospectus wordt gaarne toegezonden. Directie: J. W. STRUVE. Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN Benoemd Is tot ridder In de Orde van Oranle Nassau, H. Oberman te Rotterdam; en F. P. M van Helden. Toege- BURGEMEESTERS zrz Opnieuw M. H. Klardie; van Empel en Meerwfjk^A^Z H. de Bekker; van Etten en Leur, H. A. L Ha milton; van Vlight, mr H. J. M. Loeff; van Caa- tricum P. H. L. J. Lommen; van Schoor], S. G L. F. baron van Frldaghvan Poortvliet, W. Dronkers; van Tholen, mr A. J. van der Hoe ven; van Maarn, F. E. Everwijn Lange; van MUTATIES BIJ DE MARINE DEPARTEMENTEN RADEN VAN BEROEP RECHTERLIJKE MACHT DE VOORZIENINGEN OMTRENT WEERGORPSEN Het wetsontwerp niet gericht tegen bepaalde bevolkingsgroepen Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake het wetsontwerp hou dende voorzieningen omtrent weerkorpsen, is het volgende ontleend: De indiening van de onderhavige wets- voordracht bij de Staten-Generaal is door het kabinet bevorderd, omdat het kabinet als zoodanig de voordracht in 's lands be lang geboden achtte. Indien verscheidene, in de Staten-Generaal vertegenwoordigde, politieke groepen te voren op een ontwerp van deze strekking hebben aangedrongen, blijkt uit die omstandigheid enkel, dat deze groepen de belangen van den staat op de zelfde wijze zien als de regeering. Deze over eenstemming van inzicht rechtvaardigt ech ter in geenen deele de stelling, dat rle re geering den wil dier groepen als richtsnoer zou aanvaarden van haar handelen. Regee ring en volksvertegenwoordiging dragen ieder een eigen, zelfstandig op to vatten ver antwoordelijkheid. De positie der Regeering is met de woorden van het verslag „slechts de mandataris van de volksvertegenwoordi- ;ing" juridisch en feitelijk onjuist gesch Evenzeer onjuist is de stelling als zoi •oorgestelde regeling geheel gericht zijn tegen een bepaalde bevolkingsgroep, te weten de N.S.B. Het wetsontwerp heeft ten doel de orde en het staatsgezag tegenover elk en een iegelijk te handhaven. Het heeft daarbij geenerlei bepaalde bevolkingsgroep in het bijzonder op het oog. De zg. weerafdeelingen dier beweging kunnen niet op één lijn worden gesteld met de vrijwillige burgerwachten en den bijzon- deren vrijwilligen landstorm. Deze laatste organisaties bezitten een a-politiek karakter en zijn uitsluitend opgericht tot steun aan het wettig gezag. Beide karaktertrekken ont braken bij de weerafdeelingen. Het ligt in het voornemen de organi saties welke in stand worden gelaten, ook na haar toelating van regeerings- wege bij voortduring in het oog te houden. Het kanalenptan in Groningen Door Prov. Staten goedgekeurd Provinciale Staten van Groningen hebben gistermiddag goedgekeurd het voorstel van Ged. Staten van deze provincie'waarin de verbetering voorgesteld wordt van de kana len van Groningen over Winschoten naar de nieuwe staten Zijlen en die van de Veen- kanalen, terwijl voorts de voor de voeding van deze kanalen benoodigde werken zullen worden uitgevoerd. Het plan omvat de volgende onderdeelen: 1. aanleg van een nieuw kanaalgedeelte tusschen Eemskanaal en het Winschoterdiep 2. Verruiming van het Winschoterdiep met bouw van een nieuwe schutsluis. 3. aanleg van een kanaalgedeelte ten noorden van Hoogezand en Sappemeer. 4. Verruiming van het Westerdiep, de Rensel de Pekel A. 5. Aanleg van een kanaal tusschen Zuid broek en het Stadskanaal te Barneveld met verruiming van het bestaande kanaal te Veendam en de aanleg van een kanaal gedeelte 'van de Pekel A. De totaalkosten bedragen f 6.875.000 Spaansche Gezant vertrekt De Spaansche Gezant te 's-Gravenhage, de lieer José Maria Doussinague y Texidor, heeft wegens verschil van politiek inzicht met het huidige Spaansche kabinet, ont slag uit zijn functie gevraagd. Dit ontslag is hem door de Spaansche regeering verleend. De heer Doussinague v Texidor zal bin nenkort Den Haag verlaten en naar Frank rijk vertrekken. De Eierexport naar Duitschland Maximumprijzen met ruim 20 pCt. verhoogd. De maximumprijzen voor den uitvoer van eieren naar Duitschland zijn mot ingang van heden belangrijk gewijzigd en als volgt vastgesteld. B. kwaliteit f 4.10 per 100 (tot dusver f 3.20), A. kwa liteit f4.40 (f3.50), S. kwaliteit f4.70 f3.S0). In verband hiermede is de mo nopolie-toeslag van 10 ct., dien de regee ring gaf bij export, vervangen door een monopolieheffing van 80 ct. per 100 eieren. Wij mérken hierbij op, dat deze prijsver- hooging van ruim 20 pCt. een evenredigen teruggang van onzen eier-export naar Duitschland beteekent. daar, zooals bekend, hiervoor een geldcontingent is vastgesteld, dat dus eerder uitgeput zal zijn. Extra-hoevelheid van 12000 cwt. Na een bijeenkomst te Londen van ver tegenwoordigers der bacon-prbducenten. -grossiers en -detaillisten is een regeling ge troffen. volgens welke, bij wijze van tijde- lijken maatregel, uit het buitenland een extra-boeveelheid wordt ingevoerd van lit totaal 12.000 cvt., de helft waarvan direct zal worden geïmporteerd en de andere helft zal worden verdeeld over dg volgende twee ZOMERSCHOENEN!! voor Dames en Heereu! Luchtig, licht en buigzaam, en toch qualitelts- schlenez! I VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit TWEE bladert Verschenen is 'de Memorie van 'Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende het wets ontwerp houdende voorzieningen tegen weer corpsen. De Spaansche gezant verlaat ons land. Hoogere eierprijzen voor Duitschland. De gewijzigde regeling van de spelling* Een interview met Minister Slotemaker de Bruine. Het Zuiderland VI (slot). Interessante bijzonderheden over de in 193$ gehouden verkeerswaarnemingen. Heden beginnen te Londen de vóórbespre kingen tusschen de Locarnisten Engeland, Frankrijk en België. In Spanje wordt met wisselend succes irt den burgeroorlog gestreden. Geen der par tijen heeft nog de overhand kunnen behalen BELANGRIJK NIEUWS! Door invoering van ons tarief A is het mogelijk geworden HEERENCOSTUMES, MANTELS ert ONNEN tegen 20 tot 4 C prijs chemisch te laten Tarief A moet speciaal worden opgegeven* PALTHE Niets riskeeren Ingwersen Co. Keizersgracht 382 Amsterdam Belast zich met de uitvoering van Effectenorders, het incas- seeren van Coupons en het nazien van Lotingen. TeL 32121 en 33879, onder Beurstijd 31207 BUSSUM PENSION MM PRACHT LIGGING bij Bosch en Heidfl Rustige terrassen voor theeën etc. Luqclien Dineerea IIHIH TENNISBANEN Jongen in levensgevaar Gistermiddag, omstreeks half twee, is de 15-jarige J. S., wonende te Rotterdam, toen hij te Scheveningen in ze aan het Noorderstrand ter hoogte van het Groene huisje, aan het baden was, door den stroom meegesleurd, waardoor hij in levensgevaar kwam te verkeeren. Hij werd gered door 'n drietal zwemmers* den H., B. en M., te Den Haag woonachtig* S. was intussjchen buiten bewustzijn geraaKt* De Geneesk. Dieust vervoerde den dren keling naar het Roode Kruis Ziekenhuis ba Den Haag, waai* hij is opgenomen. LANDBOUWSCHUUR AFGEBRAND Gisteravond te ongeveer 7 uur is brand uitgebroken in een groote schuur van den landbouwer Droppert te Delfgauw. De schuur, waarin 2500 rietmatten Waren opgeslagen, brandde geheel af. Het belendende woonhuis kon. dank zij spoedig ingrijpen van de brand weer uit Delft, behouden worden. De schade wordt geschat op 3- a 4000 gulden. UIT HET SOCIALE LEVEN LANDBOUW-BEDRIJFSRAAD VOOR WESTELIJK NOORD-BRABANT Bij Kon. besluit is ingesteld een be- drijfsraad voor het landbouwbedrijf in Westelijk Noord-Brabant. De werkingssfeer van dezen bedrijfsraad strekt zich uit tot de navolgende gemeenten. Woensdrecht, Ossendrecht, Halsteren, Steen bergen, Nieuw-Vosmeer, Dinteloord, Fijnaart Standdaarbuiten, Wouw, Oudenbosch. Ze venbergen, Klundert, Hooge- en Lage- Zwaluwe, Willemstad en Terhijden. Het aantal leden en plaatsvervangende leden van den bedrijfsraad zal 12 bedra gen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1