De Vierdaagsche Afsfandsmarschen DUIZENDEN VROUWEN DAGERAAD WOENSDAG 22 JULI 1936 Een zeldzaam bemoedigend begin Vier uitvallers op den eersten marschdag Rik-fik-rikketikkefik over asphalt- en graflwegen „Hoofd rechts!" in Molen hoek en „doe open de poort" in Nijmegen (\an ren specialer, verslaggever! N ij m e g e n, Dinsdagavond „Nou Dirk, haal je handjes maar uit je zak!" zei de man van Oranje-Wit uit Dor drecht, toen de afsluitboom was openge gaan en de eerste individueele-vijf-en-vijf- tigers op pad gingen. En daar begon de groote tocht Kapitein Dürst Britt, de man met de zon nige glimlach, had warempel al moeite ge noeg gehad om de van ongeduld trappelen de loopei's aan de dagorde te houden, die Voorschreef, dat te 5.25 en geen seconde eerder mocht worden gestart. De kapitein was echter onverbiddellijk. Ook de handige Piet, die probeerde om 5 uur al samen met e«m der groepen uit te knijpen, werd door hem of door luitenant Brugma resoluut teruggehaald. Aardig al direct: dat vertrek der troepen. Er zijn ei bij, liefst met 'n leeuw, of 'n arend op d'r borst, die er direct een parade-pas in zetten of zeop elke 100 M. voor een generaal van het NederJandsche leger moeten defileerenen dan is er de commandant van een Groot Mokumsche groep, die zegt „Nou mmaène, den salie me maor 's wiggaon!" Het is nog half duister, maar nu al geeft al die kleurigheid der veelkleurige cos- tuums een zoo vroolijke noot in de mor- gengrauwte, dat het deugd doet. Hagelwit zijn de Franschen en geel-wit' groen de deelneemsters van een mij nog onbekende damesgroep. De Engelsclie „road walkers" hebben een wat droger tempo dan de Galliërsho, ho, heeren: dat gaat den verkeerden kant uit! Rechts om naar Berg en Dal. Wandelclub „Jan Pastoors", Haarlem oude herinneringen doemen opoeeldcn uit m'n kinderjaren, toen ik de naam Pas toors honderden malen stempelde onder de foto's van een coalitie-candidaat bij de verkiezingen. Is het dezelfde Pastoors? Never mind: de naam blijft me sympa thiek! Ahadaar gaat de Rotterdamsche poli tie al: 27 man met 4 inspecteurs. Ze snap pen nog net vóór de Hagenaars weg, die om vijf uur al op hun startkaart stonden te. 3 wachten en nu eindelijk toch ook om half zes de poort uit kunnen rukken. Een mooie prestatie van al die politie korpsen om in uniform 50 kilometers te verslinden. Maar hoe mooi is dan de kracht proef van de Leidsche Studenten Weerbaar heid-vereen. „Pro Patria", die er nog een „spuit" bij draagt ook! Ja, die kerels kunnen nog wat méér dan paradeeren met mooie hanenveeren, Trom-ber-de-bom-ber-de-bom...... In het tentenkamp met z'n witte „stra ten" klinken militaire commando's...... dof dreunt even later de stap der regimenten op een binnenplaatsofficieren brengen hoogere officieren den sabelgroet en dan trekken de troepen onder het trom-ber-de bom-ber-de-bom-bom-bom" de achterpoort uit. Groen zijn ze allen of ze komen uit Groningen of Ede, Breda of Leiden, maar toch hebben ze allen iets eigens: het vlagge tje op het achterste rotde grenadiers hebben hun granaat op een blauw veld, de jagers den jagei'hoorn in 't groen en... hun marketentster; alle infanterieregimenten hun cijfer en de „vliegers'' uit Soesterberg een propeller. Mariniers en Jantjes uit Den Helder, de .jonkers" met hun roode kragen, ze trek ken er maar wat vief op uit, den nog kou den morgen in. „Succes!" wensdhen de officieren van de N.B.Y.L.O. en even later dreunen de straten van Nijmegen onder den stap der regimen ten en wie nog in bed is trilt er wel uit. Individualisten Over het vertrek der iirdividueele loopers vertelde ik al wat DaSr heb je typen onder! „Recht door zee" heeft zich een man ge noemd, die aan z'n naam verplicht is een rit matrozenpak te dragen. „Dc flierefluiter" noemt zich een ander, die hevig in den vroegen dag staat te rooken en onwillekeu rig kijk je dan naar Merijntje Gijzen, die je meent te herkennen aan 'n jog dat voor het eerst in de lange broek is en nog door z'n moeder wordt afgezoend vóór hij met veel zegenwenschen aan de 30 K.M. begint. Daar gaat de Rotterdammer Van Santen al met z'n populaire baard en onafscheide lijke pijp. De paden op, de lanen in...... Maar wat staan we hier nog bij het hek te kijkende helft zit al in Berg en Dal! En nog wat verder merken we al gauw. Ja. er komt nog van aMes voorbij aan de pensions, waar de gasten ongelooflijk mati- neus hun kopje thee drinken op het terras, maar de kop van de stoet der 3700 is al verder. Op den mooien weg van Groeske naar Groesbeek vind ik de eerstelingen terug. Hier daveren do liederen tusschen de boschwanden en dwalen vreemdsoortige klanken over de wijde bouwlanden. Echte „vierdaagschè"-zang zooals: „De paden op, de lanen inM Jhr van Weiier. 'de voorzitter van de N.B. V.L.O., informeert belangstellend bij het Roode Kruis. Ouwe zeerob laat je raaie... Maak 'n einde aan die vrijerij Anders ga je naar de haaie Verschijnselen die zich anders niet voor doen, duiken n u op. Heeft U wel eens 'n ka pitein in de stad aan het hoofd van den troep marcheerend een vreemdsoortig en nooit eindigend lied van roovers en moor denaars hooren voorzingen in z'n dooie eentje Hier gebeurt zoo iets, maar dan ergens bij de Plasmolen. Niet alleen regementen (gimenten zijn hier onbekend, zetter!) zingen. Burgers zingen méé. En sommige heel kleine burgers loopen óók mee. Jentje van Groesbeek Zooals de 4-jarige „Jantje" uit Groesbeek, die parmantig achter elk infanterie-rege- ment meestapte, zwaaiend met de armen van inspanning, om die groote soldaten- stappen ook maar eénigszins te kunnen be naderen. Leuk, zoo'n witte krullebol, die de „VierT daagsche-koorts" óók al te pakken heeft, éven hevig als al die vroolijke meisjes diè met de groepen en de troepen meefietsten op hoop van 'n knappe luitenant een knip oogje te krijgen. .....:Van de troep kan ze zeker zijn. maar dat is de sport niet! Door de graftwegen Het is allemaal heel aardig, zoolang het over vlakke banen gaat, maar voorbij Groes beek begint pas het eieren eten. Eerst is het een gezellig stukje weg dat met natte klei en.kiezel wordt gewalst om in de toe komst begaanbaar te zijn, maar dan ko men de „graftwegen" (gegraven wegen) zooals het landvolk ze noemt Dat zijn op z'n Hollandsch doodgewone karresporen. met af en toe 'n kei er tusschen. Een heerlijke natuur van gouden koren velden en straks nabij de Plasmolen ook van mooi hoogop gaand houtmaar oh de voeten! Nu is 't een kwestie van vast-trappen. „Naar Molenhoek!" is de krijgskreet-, die alle 50ers. 40ers en 55ers beheerscht. Daar zijn de eerste 6 stippen op de kaart gepasseerd en vooral de lange-afstand- loopcrs willen over de helft zijn vóór ze de groote rust nemen. Een enkele maal wordt het een groep te machtig. Als uit de reusachtige keukenwa gen van de Amsterdamsche Burgenvacht heerlijke koffiegeuren opstijgen en de cor pulente kwartiermeesters met een voor schoot aan ook nog ,,'n seiltje om op te sitle" aanbieden, kruipt het bloed van de hoofdstedelijke politie waar het niet gaan kan en 'spoedig strijkt het detachement neer Bij Molenhoek Bij Molenhoek De eerste dag is altijd de dag van Molen hoek. Hier treft men de leiders, hier treft men ook de gasten,zooals ditmaal gen. Sillevis, den commandant van do lie Divisie en zoo omstreeks 10 uur zelfs de collega's die zich per auto laten rijden Wij zijn geen militair land, maar het doet toch goed de marschorde en defileertucht te kunnen opmerken als al die regimenten voor den man met de vier sterren defileeren. Even later kan men den plaisant bij een kopje koffie opmerken dat zoo'n groep als de blauwe jongens van „Thomson's Havenbe drijf" hét ook al te pakken hebben en „rich ten" en naar rechts zwenken of het zoo hoort Kapt. Breunese, zelf militair, vindt dat toch maar zóó-zóó: „Burgers moeien an del en!" zegt hij, „liefst met 'n pijp in den mond en zonder al te veel haast". Maar ja, loop nu eens achter de tirailleurs van het 11c R. I. en marcheer dan niet! Till the happy end De 40ers slaan, nadat het gezellige Heu men veroverd is „bananen, heeren? naar rechts af en loopen even later op den Taaiedijk. Of hij taai was weet uw verslaggever niet, omdat hij levensgroot met de groote nannen van de 55 meeehfietste. En wat w,as dat niet alleraardigst! Blééf ie opperbeste stemming, dank zij het zon- ïige weer met een frisch windje niet tos iet eind? Vlak is het land van Overasselt en Dier- volt, vlak zijn ook de wegenehop de cuilen na. „Wacht maar! Morgen hebben we nog heel vat anders!" zegt een ouwe getrouwe. Morgenis morgen, denkt de troep. Nu gaat het nog recht op den Teersdijk lan en vandaar langs St. Anna heeft men niets dan gepolijste tegels. Daar krijgt ook de eenzame tippelaar, die er maar moet zien te komen, weer nieuwe moed. Hij durft het niet te vragen, maar vraagt het toch: „Mijnheer, zijn dat de torens van Nijmegen?"en op het bevestigend ant woord veert hij op. Willen is kunnen! „Willen is kunnen!" zegt hij met het de- es van den N.B.VX.O. Zoo is hetvoor wie getraind heeft. Dat hoort óók bij het willen. In naam van Oranje Drie uur. De stafmuziek van de Mar ne trekt door de Nijmecgsche straten, waar duizenden op de kleine steentjes staan. Opwekkend jubelt de muziek „In naam an Oranje: doe open de poort!" maar de poort van de kazerne staat al wagewijd open en kwiek draaien alle loopers naar binnen. ,Hoe was het?"„Nee zeg, z-a-d-lig gewoon!" Alles goed en wel, maar nu morgen! Dat is volgens alle wandel-psychologen de vaarste dag. Maar als dit nummer verschijnt zit die er ook al weer op. W ij c h e n, Woensdagmorgen Nooit is het kruis zoo gemakkelijk ver diend, zeggen do oude Vierdagenloopers, Het. is ook vandaag weer ideaal wandel- tot 9 uur een grijze lucht, dan afwis selend een zonnetje en wat bewolking en momenteel stralend zomerwee Zooals te verwachten was, is gisteren het aantal uitvallers laag gebléven: slechts 4 van de 3713 (het getal van gisteren is te hoog dóorgekomén) hebben de strijd moetien opgeven. Voorts waren er vanmorgen nog zes, die niet den moed konden verzamelen om door te zetten. Er zijn dus 3683 loopero op den weg. Tot Wijdhcn heeft men asfalt gehad, maar nu loopen de 55-ers op stoffige landwegen. Zij loopen juist voor de 50-ers en zoo juist tegen 11 uur is de eerste van hen Wijchen binnen komen vallen. De 40-ers en de 30-ers zijn er reeds bijna allen en genieten van de stafmuziek op het marktplein. Op het parcours hebben vandaag luite nant-generaal Jhr W. Röell, commandant van het veldleger, en gep. luit.- die anders opzien tegen de 4 critieke dagen, vreezen ze niet meer, dank zij >5 een plantaardig middel, fjjsS uitwendig aan te wenden, HELPT ONMIDDELLIJK I 1 Origineele flac. 75 c. Proefflac. 15 c. Bij Apotheken en Drogisterijen <- Import: H. TEN HERKEL, Hilversum, die U op verzoek gratis en franco brochure over COS toezendt. Laat Uw reis niet bederven; neemt COS mee Op reis onmisbaar! zoo'n handig meialen zakdoosje met S „AKKERTJES", want daarmee verdrijft Ge direct elke hoofdpijn, onwelrijn, kou. Praclisch en goedkoop, slechts 20 cenll JEUGDIGE PREVENTIEF GEDETINEERDEN Bezwaren tegen concentratie in bepaalde huizen van bewaring Op de vragen van hef. Tweede-Kamerlid mej. J. M. J. A. Meijer, betreffende jeugdige preventief gedetineerden, het plaatsen in huizen van bewaring van onherroepelijk veroordeelde passanten en ingebruikstelling van de jeugdgevangenis te Zutfen, heeft de minister van Justitie o.a. geantwoord, dat gelet op de bij een onderzoek in de zeven voornaamste huizen van bewaring verkre gen gegevens, waarbij als vergelijkingsdata 1 Juli 1935 en 25 Juni 1936 zijn genomen, van een zeer sterke toeneming van preven tief gedetineerden in de bedoelde leeftijds groepen (beneden 25 en 18 jaar) niet kan worden gesproken. Door de overbezetting van de strafgevan genissen is in den laatsten tijd in de huizen van bewaring het aantal plaatsen, ingeno men door onherroepelijk veroordeelde pas santen, iets toegenomen. Het is ook in verband met het toezicht zeer gewenscht, dat het aantal der zich in gemeenschap bevindende jeugdige preven tief gedetineerden zoo gering mogelijk zij. Van de preventief gedetineerden van IS tot 25 jaar, op 25 Juni j.l. aanwezig in de zeven eerstbedoelde gestichten was 1/7 gedeelte, waaronder slechts één gedetineerde bene den 18 jaar, in de- gemeenschap geplaatst Wanneer plaatsing in de gemeenschap on vermijdelijk is, wordt zooveel mogelijk selectie toegepast en scherp toezicht uitge oefend. Mocht het. aantal jeugdige preventief ge detineerden onverhoopt blijven toenemen, dan zullen waar dit noodig blijkt bij zondere maatregelen met betrekking tot leiding en toezicht worden genomen. Ook naar het oordeel van "den minis ter zou de indienststelling van de bij zondere strafgevangenis voor jonge mannen te Zutfen zeer gewenscht zijn. De vraag of dit financieel mogelijk zal zijn, is nog in overweging. Tegen concentratie van jeugdige, pre ventief gedetineerden in bepaalde hui zen van bewaring bestaat o.a. het be zwaar, dat daardoor een min of meer groot aantal jeugdige en andere preven tief gedetineerden buiten het dadelijk bereik wordt gebracht, zoowel van de instrueerende autoriteiten en de op hen aangewezen reclasseeringsinstellingen als van de familieleden. Intusschen blijft de aandacht van den minister er op gevestigd voor de bedoelde jeugdige gedetineerden ter plaatse hunner inslui ting het noodige to doen. Jhr Wittert, zoomede luitenant Rieber, com mandant van de achtste infanterie-brigade, de loopers geïnspecteerd. Drie toestellen uit Soesterberg cirkelden boven het wijde land. om hun collega's op de grond te groeten. DONDERDAG 23 JULI HILVERSUM I 1875 M. AVRO-Uttï 8.00 Orgelspel; 8.15 Gram.nvuziek: 9.0 Ensemble Kroon; 10.00 Morgenwijd:^ Gram.muz.; 10.30 Ensemble Kroon. 11.0 Het Omroeporkest; 12.30 Ensemble Fas berow; 2.00 Orgelspel en zang; 3.00 Gras muziek: 4.00 Voor zieken en ouden va» dagen; 4.30 De VioMers; 6.30 Sportpraatjej 7.00 Per fiets door Nederland; 7.2® Radiotooneel; 8.00 Berichten ANP; 8.10 Omroeporkest en soliste; 9.00 Voordracht; 9.20 Omroeporkest en soliste; 10.00 Cau^ serie: 10.20 Dansmuziek: 11:00 Berichte ANP; 11.1012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 301 M. 8.00—9.15 KRO lO.Olf NCRV, 11.00 KRO, 2.00—11.30 NCRV 8.00—9.15 en 10.00 Graimpl.; 10.15 MorJ gendienst door Ds. A. Zwiep, Cliri Geref. pred. te IJmuiden; 10.45 Gram.pfll 11.30—12.00 Godsd. halfuur; 12.15 Gramj pl. en KRO-orkest; 2.00 Gram.pl.; 2.45-^ 3.45 Orgelspel: 4.00 Bijbellezing door DsJ D. J. Vossers, Ned. HerV. pred. tt Vlissingen; 5.00 Voor de jeugd; 5.30 Ds! Gooilanders: 6.45 CNV-kwartiertje; 7,Wj Berichten: 7.15 Gram.pl.; 7.30 Causerid over Lichamelijke Oefening; 7.45 Report tage; 8.00 Berichten ANP; 8.15 Haarlemj sche orkestvereeniging mm.v. solist; 9.13 Natuur-hisrtorische causerie; 9.45 Vervolg concert: 10.35 Berichten ANP; 10.40-J 11.30 Gram.pL Na afloop: Schriftlezing! DROITWICH 1500 M. 11.25 Orgelconcert; 12.20 BBC-orkest en solist; 1.35 ZigeunerJ orkest en solist; 2.20 Orkest; 3.20 R. Tap* ponnier en zijn orkest: 5.05 Het Harpi trio; 5.35 Orkest; 6.50 Kwintet en zang; 7.35 BBC-orkest: 8.20 Geraldo's orkest en solisten; 10.00 Korte kerkdienst; 10.40, I\^ mer muziek. RADIO-PARIS 1648 M. 9.50 Orgelconcert; 10.20 Orkestconcert 8.20 Zang: 10.05 Na» tionaal orkest; 11.50—12.35 Populair com cert. KEULEN 456 M. 6.20 Blaasconcert en balai laikamuziek; 8.20 Boerenkapel en vocaal, kwartet; 9.20 Orkest; 11.20 Ferdy KauN mann's orkest en solisten; 12.20 Het Omi roeporkest; 2.20 Gevarieerd programma 4.20 orkest en solisten; 5.50 Zang ca piano; 6.20 Blaasorkest en Omroepkleinj orkest. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12,50 KeJ orkest; 5.20 Leharconcert; 8.20 Omroep! orkest en solist. 484 M.: 1.30 Kleinorkest; 6.35 Salonorkes 8.20 Sympbonieconcert. KOLSTER BRANDES RADIO SUPERIEURE TOONKWALITEI7 Ged. zomermaanden: inruil campagne Vraagt condities bij: Imp.: N.V. PH. J. SCHUT, Keizersgracht 684 AMSTERDAM (C.) (Adv (Adv.) Een aardige groep jonge dames neemt vol goede moéd deel aan hel zware pareoun Feuilleton (64 door H. KINGMANS Regelmatig bereikten, naar Munco wist, brieven uit de stad Willem Lodewijk. Onder meer hield stadsschrijver Julsing hem tamelijk trouw op de hoogte. En ook anderen. Het werd in het leger, onder de officieren, algemeen beken 1, dat de magistraat van Groningen wanhopig werd, nu de stad meer en meer werd ingesloten en als het ware alleen overbleef in het Noorden. Naar Brussel werden dringende brieven gezonden, om hulp te vragen. Zij werden alleen beantwoord met vage beloften en vermaningen, waarmede men niet verd -r kwam. Teneinde raad werden boden naar Spanje, rechtstreeks naar den Koning gezonden en zelfs naar den Duitschen keiz?r, wien herinnerd werd aan de oude betrekkingen van Groningen met het Duitsche Rijk en wien om hulp werd gevraagd Het was alles tevergeefs. Met zekerheid wist Willem Lodewijk van Nassau, dat de ontevredenheid tegen het Spaansche bewind in de stad meer en meer toenam. Er was absoluut geen handel en vertier. Alleen de plunderingen van het krijgsvolk in den wijden omtrek brachten levensmiddelen in de stad. Munco had gaarne weer een poging gewaagd, in de stad te komen, om de zijnen te ontmoeten, maar de Graaf Van Nassau, met wien hij er over sprak, achtte de onderneming thans te gevaarlijk; vond bnnr ook niet noodig, want hij kreeg inlich tingen te over Er was een v - rende briefwisseling, ook van de staten Generaal, waarin de vrienden in Groningen werden opgewekt, zich aan te sluiten bij de opgestane gewesten, brieven, die op de bevolking diepen indruk maakten. Groningen wankelde. Maar Verdugo bedreigde met zware straffen hen, die neiging .vertoonden, van Spanje af te'vallen. Aan Staatsche zijde was dat alles zeer wel bekend. Groningen was te nemen, als werd doorgetast. Maar er werd niet door getast, al drong Willem Lodewijk er ook nog zoo op aan. Zelfs zijn eigen vrienden in Friesland vonden een beleg niet noodig, daar naar hun oordeel Groningen door nauwe insluiting en uithongering wel te winnen zou zijn. Zij rekenden daarbij op de koele gezindheid van het grootste deel der burgerij, wel Roomsch-, maar niet Spaanschgezind, en afkeerig van dïa brandenden ijver der Jezuïeten. Door dat treuzelen had Verdugo, die bovendien eenige hulp van de regeering te Brussel kreeg, weer moed gevat. Hij waagde een aanslag op Delfzijl, die bijna gelukte en sloeg zelfs het beleg voor Koevorden. Het werd een gevaarlijke situatie. Want als Koevorden viel, dreigden alle veroveringen in het Noorden verloren te gaan en dan lag Groningen weer open. In Den Haag werd dat eindelijk ingezien. De Staten-Generaal gaven tenslotte in het voorjaar van 1594 Prins Maurits toestem ming een groot leger samen te stellen, teneinde Groningen tc reduceeren. Het was dat leger, dat dien dag voor de beide vorsten van Nassau had gedefileerd. In Munco Ketel was de hoop weer levendig geworden. Wel moest nog rekening gehouden worden met Verdugo, die met een 6000 man vóór Koevorden lag en met wien mogelijk een heet gevecht geleverd zou moeten worden, doch een over winning was niet geheel onmogelijk, te meer daar het Spaansche leger voor een deel gedèsorganiseerd werd, omdat velen de vaandels verlieten wegens het niet uitbetalen der soldij. Zoo was de kans dus zeer groot, dat Verdugo's troepen konden verstrooid en opgerukt kon worden naar Groningen, d:it vermeesterd worden" zou, naar Munco's vaste overtuiging. Zou Groningen den overwinnaar van Steenwijk, Nijmegen en Geertruidenberg kunnen weerstaan? Hij haakte naar het oogenblik, .waarop het marschbavel gegeven worden zou. Het kwam. Twee dagen na het 'défilé. De troepen gingen over de Vecht en marcheerden in slagorde, om elk oogenblik tot krachtigen weerstand gereed te zijn, op Koevorden aan. Op deze wijze beheerschte men, althans een eindweegs Oostwaarts, de geheele breedte van het terrein, dat zich uitstrekte Noordwaarts van de Vecht tot aan de yenen en moerassen. Te meer was groote voorzichtigheid geboden, daar ter ver kenning vooruitgezonden cavaleristen wisten te vertellen, dat Verdugo niet meer vóór Koevorden lag. Het Staatsche leger verkeerde in de stellige meening, dat de niet te verachten tegenstander aanvallend optreden zou. Nabij Ommen werd dan ook een versterkt legerkamp ingericht, om eiken aanslag zoo mogelijk te verijdelen. Op aanraden van Graaf Willem Lodewijk werden eenige soldaten verkleed naar Koevorden gezonden, om na te gaan, wat Verdugo in zijn schild voerde. Hij wees Munco als de aan voerder aan. Na een gevaarvollen tocht belandden zij in den nacht van 6 op 7 Mei niet vóór, maar i n Koevorden, want Verdugo had het beleg in dien nacht opgegeven en trok met het grootste deel van zijn troepen naar Twente, terwijl het kleinste deel naar Groningen werd gezonden. In Koevorden kwam Munco met zijn mannen, daar brengend het heugelijke nieuws van des vijands aftocht. Maar eenige uren later keerden zij weder naar Ommen, om daar mede te deelen, hoe de zaken stonden. Het was verrassend nieuws, dat eerst nauwelijks geloofd werd al moest het wel worden aanvaard. Het bleek den volgenden dag, dat Verdugo naar Heemse en Hardenberg was gegaan, maar ook daar niet gebleven was. Hij trok nog verder Oostwaarts cn hield te Laarwo' J halt. Vooruitgeschoven ruiterafdeelingen hielden de bewegingo van Prins Maurits in het oog, zoodat herhaaldelijk schermuts lingen plaats vonden. Te Ommen heerschte onzekerheid, wat te 'doen. Wel ww Koevorden onmiddellijk van het noodige voorzien, werden 4 wallen en schansen versterkt, om te voorkomen, da- eventueel terugkeerende vijand er zich meester van maken zo maar de vraag rees, wat er nu moest gebeuren: verder trekk« naar het doel: Groningen of: Twente en de Graafschap ys vijanden zuiveren. Munco vernam al spoedig, 'dat de beide veldheeren ge? beslissing durfden nemen op eigen verantwoordelijkheid, was een brief gezonden naar den Raad van State, die nog Zwolle vertoefde met de vraag, hoe er gehandeld wordi moest Het waren spannende dagen voor Munco, daar hij Vreead dat Groningen weer niet aan de beurt komen zou. Eerst den 14den Mei kwamen de leden van den Raad State in Ommen aan. Onmiddellijk werd krijgsraad beleg Het bleek toen, dat twee afgevaardigden naar Den Haag wart gezonden, waar geantwoord was, dat alles aan het goede inzie! van de heeren en de beide Stadhouders werd overgelaten, mi er voldoende voor gezorgd werd, dat Overijssel en het Zutfei sche niet geheel onbeschermd en voor den vijand open blcve Gedreven door zijn groote belangstelling en door zijn vur verlangen, naar Groningen te trekken, vertoefde Munco in buurt van de groote tent, waar krijgsraad gehouden werd, 0 zoo spoedig mogelijk op de hoogte van de genomen beslissii te zijn. De eerste, die de tent verliet, was Graaf Willem Lodewij Hij hinkte, toen hij zijn hopman gewaar werd, op dezen toe zeide: „Het gaat op Groningen los, hopman. God Almachtig mty ons geluk geven." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8