Werkloozentento onstelling en Sportpark Mathenesse MAANDAG 20 JULI 1936 BINNENLAND Uitzending N.C.R.V. Hedenavond te 19.45 uur brengt de N.C. R.V. een interview met den heer De Wit, mede-directeur van de Wit's bergings- en transportonderneming, over de moeilijkhe den tijdens de plaatsing van de laatste span ning der nieuwe Moerdijk-brug. Om 22.30 uur geeft zij een reportage van het noenmaal aangeboden door den Neder- landschen Journalistenkring aan Z.Exc. Jhr. Mr. A. W. L. Tjarda van Starken- borgh Stachouwer, de nieuwe godver neur-generaal van Ned. Oost-Indië. Het Haagsche Jeugdhuis te Noordwij kerhout Is Zaterdag geopend Zaterdagmiddag is het door jeugdige Haagsche werkloozen, leerlingen van de gewestelijke vakcursussen, in 'het „Lan ge veld'' te Nooirdwij kerhout gebouwde Jeugdhuis oncfór groote belangstelling geopend. De openingsplechtigheid werd bijgewoond o.a. door de heeren Meyer de Vries namens den Minister van Sociale Zaken, Weth. L. Huurman namens het Haagsche Gemeente bestuur, het Tweede Kamerlid W. Drees, Prof. Mr. G. A. van Poelje, voorzitter en C. van Wijk, secretaris van de Stichting „Haagsch Jeugdhuis", alsmede door archi tect Wils, leiders van vakcursussen, verte genwoordigers van Jeiugdvereenigingen, de bouwers van het Jeugdhuis en schenkers. Prof. van Poelje heeft in een korte rede de geschiedenis van het Jeugdhuis ge memoreerd. Op 1 Juli 1934 is de stichting in het leven geroepen, die beoogde dezen bouw tot stand te brengen. Op gunstige voorwaarden werd op een wijd terrein vlak onder de duinen de benoodigde grond erfpacht verkregen. Jan Wils maakte plan en op 6 October 1934 kon door Minister Slotemaker de Bruine de eerste steen wor den gelegd. Zonder moderne hulpmiddelen is het gebouw tot stand gekomen. De meu belen zijn op de vakcursussen vervaardigd'. De vrucht van dezen arbeid zal niet loren gaan. Men heeft 't bewijs geleverd! tot goede prestaties in staat te zijn. Met dank baarheid maakte Spr. gewag van de onder vonden medewerking en financieelen steun. In het bijzonder van het Departement van Sociale Zaken en van het Gemeentebestuur van Den Haag. En niet het minst gaat d'ank uit, aldus Prof. van Poelje, tot de jonge werkloozen, die met groote toewijding en liefde aan het Jeugdhuis hebben g beid. In zijn hulde betrok hij ook den lei- dier der vakcursussen, den heer Van Wijk. Het doel is aan de Haagsche jeugd' een eigen gebouw te geven. Moge deze doelstel ling van de stichting, besloot Spr., verwe zenlijkt worden. Wethouder Buurman dankte Prof. van Poelje, die het initiatief voor den bouw heeft genomen. Het verheugde Spr., dat de samenwerking zoo uitstekend is verloopen. Het jeugdvra&gstuk is van groot belang, waaraan gezamenlijk «Se 'beste krachten die nen te worden gegeven. De totstandkoming van dit Jeugdhuis Is een aanwinst voor de Haagsche jeugdbewe ging. De heer Meyer de Vries richtte zich in het bijzonder tot de jonge werkloozen en wees op hetgeen deze in ons land reeds tot standi hebben gebracht. Hieruit kan blijken, dat zij, die beweren, dat de jonge werkloo zen aan hun lot worden overgelaten, onge lijk hebben. De ouderen willen met de jon geren samenwerken en strijden voor een betere toekomst. Wethouder Buurman heeft daarna on der groot applaus, de nationale driekleur geheschen. De aanwezigen hebben daarna het gebouw bezichtigd. We hebben reeds eerder een beschrijving gegeven van dit recreatieoord, dat open zal staan voor jeugdigen werkenden en werkloozen uit Den Haag en „trekkers" Uit andere gemeenten. We kunnen dus ditmaal kort zijn. Beneden is er een groote recreatie-zaal, die tevens als eetzaal dient. Boven zijn dë, volstrekt gescheiden slaapruimten voor nelijke en vrouwelijke logeergasten van Jeugdhuis, met de noodige bijbehoorende ge makken, waschlokalen enz. De directeur het huis heeft voorts zijn woning onder het zelfde d'ak. B. W. Okma t De heer B W. Okma te Ypecolsga die gV durende 26 jaren lid was van Prov. Sta ten van Friesland, het vorig jaar was hij als zoodanig af getreden, is over leden. Hij was ridder in de orde van de Ne- derlandsche Leeuw. De begrafenis heeft Woensdag te Woud send (Fr.; plaats. GEMENGD NIEUWS Auto rijdt trottoir op Vijf personen gewond, waaronder één ernstig Zaterdagavond wilde een bestuurder van een auto in de Fahrenheitstraat te 's Gravenhagc, toen hij twee fietsers, die voor zijn wagen reden, wilde ont wijken, iets naar rechts uithalen. Vermoedelijk drukte hij daarbij op het gaspedaal, want met volle vaart reed de wagen het trottoir op en verder tegen de pui van de bakkerswinkel der firma Stevers, welke geheel vernield werd. In zijn vaart had de auto een 18-jarig meisje M. van D. dat daar meteen jonger zusje en een broertje wandelde meegesleurd en in de etalage geworpen. Met een verbrij zeld onderbeen, dat vermoedelijk geampu teerd zal moeten worden, is het meisje naar het. R.K. ziekenhuis gebracht. Ook de beide andere kinderen werden door de auto getroffen, gelukkig minder ern stig. Het 16-jarig meisje kreeg een kneuzing van den rechterenkel en schaafwonden, ter- ijl het 9-jarig jongetje een gapende hoofd wonde had. De moeder der kinderen, die het ongeluk zag gebeuren, geraakte geheel overatuur en werd eveneens naai* het ziekenhuis ge bracht. Verder werden nog getroffen de 49- jarige mevrouw R. L. uit de Fahrenheit straat, die niet ernstig werd verwond en de 67-jarige mevrouw M. A. J. K. van het Ko ningsplein, die een bloeduitstorting in een der beenen kreeg. Wij vernemen, aat de bestuurder geen rij bevoegdheid bezat. Het was een 16-jarige jongen, die onder toezicht van zijn vader reed. Hiermede is reeds een strafbaar feit gepleegd, aangezien men volgens de wet ook voor het onder toezicht rijden den 18- jarigen leeftijd moet hebben bereikt De familie van D. waarvan het oudste meisje zoo ongelukkig getroffen werd, woont in Schiedam, doch logeerde tijdelijk in een woning in de Begoniastraat te 's Graven- hage. Auto passeert stilstaande tram Zaterdagavond tusschen elf en twaalf uur heeft in de St. Aimastraat te Nijmegen het eindpunt van de tiram een ernstige aanrij ding plaats gehad. Toen de ongeveer 30- jarige ougehuwde Roording, wonende in de van Peltlaan, uit de tram stapte, werd hij op hetzelfde moment aangereden door een in snelle vaart passeerende auto en tegen den grond geworpen. De man bleef met be bloed gelaat op den weg liggen, terwijl de auto doorreed. Oogenblikkelijk weiden de politie en de geneeskundige dienst gewaar schuwd. De doktoren Feykema en Muskens constateerden bij het slechtoffer een hersen schudding en een zware verwonding aan het hoofd. R. werd naar het St. Canisius Zie kenhuis overgebracht, waar hij des nachts is overleden. Zondagmiddag is vanwege de justitie seotie op het lijk verricht. De poli tie is er in geslaagd de auto in een garage in de buurt, waar het ongeluk was gebeurd, op te sporen, Blijkens het onderzoek is de auto vermoedelijk bestuurd door den onge- huwdien T., uit Nijmegen. De vechtpartij in de Vechtstreek Nog enkele bijzonderheden Omtrent de vechtpartij, die Vrijdagnacht in de Vechtstreek heeft plaats gehad tus schen een groote gewapende knokploeg van de N.S.B. en een aantal politieke tegenstan ders kan nader worden gemeld, dat de in het water gereden auto totaal werd ver nield. De voorruit was gebroken en het stuurwiel afgerukt. Een stuk van de kop lamp werd tientallen meters verder terug gevonden. Van de gewonde S.D.A.P.'ers het wa ren geen Communisten zooals aanvankelijk gemeld was het ergst er aan toe de heer G. Worms uit Amsterdam. Deze bekwam eenige bloedende wonden aan het hoofd, terwijl ook zijn linkerarm en hand deer lijk werden gewond. In het Ned. Isr. Zieken huis te Amsterdam werd hij ter verpleging opgenomen. De N. S. B.ers hebben met knuppels, gummistokken, biljartqueu's en al wat dies meer zij, er op los geslagen Daarentegen waren de Marxisten zondei eenig middel van verweer, zoodat de aan vallers gemakkelijk spel hadden. Het is niet gelukt de daders op te spore*. Na het ongeval te Beilen Intrede van den waarnemend burgemeester Zaterdagmiddag om drie uur is de raad van Beilen opnieuw in spoedeischende vergadering bijeengekomen onder leiding van den door den Commissaris der Koningin aangewezen wnd. burgemeester, den heer K. Gerrits, burgemeester van Smilde. Nadat de heer Gerrits binnen getreden is, deelt, hij iu enkele woorden zijn benoeming tot tijdelijk burgemeester mede, maakt ken nis met. de leden van den raad en verzoekt twee minuten stilte om degenen te-gedenken, die uit het midden van den raad zijn heen- Na deze korte plechtigheid spreekt de wnd. burgemeester als volgt: „Donkere scha duwen zijn gevallen over het gemeentelijk leven van Beilen. Er is een schok van ont roering gegaan door de gemeente Beilen en verre daarbuiten. Burgemeester Froentjes en wethouder Eleveld zijn in de kracht van hun leven weggerukt uit het midden van hun werk kring, waaraan zij zich gaven met alle krachten, ontrukt aan hen, met wie zij met zoo teere banden waren verbonden. Ik houd er mij van overtuigd, namens u allen te spreken, wanneer ik met groote dankbaarheid gewag maak van liet vele en nuttige werk, dat uw overleden burgemees ter heeft verricht. Hij was een man van initiatief, van door zicht, met een warm hart voor hen die het moeilijk hebben, hij mocht beschikken over de kwaliteiten om te staan aan het hoofd van deze, zich sterk ontwikkelende gemeente, die zoo een groote plaats bij hem innam, rier vooruitgang zijn levenslust was. Wethouder Eleveld stond den burgemees ter trouw ter zijde, omdat hij zich zijn verantwoordelijkheid en dure plicht ten volle bewust was. Ook zijn werk zal in dankbare herinnering blijven voortleven. De taak, die mij thans is opgedragen, is uitermate moeilijk. Ik roep uw clementie cn medewerking in, in het belang van de ge meente Beilen." Telegrammen en schriftelijke bewijzen van deelneming waren ingekomen van den Mi nister van Binnenlandse he Zaken, van de Kon. Ned. Motorwielrijdersvereeniging, van de Bank voor Ned. Gemeenten te Den Haag, an mevr. van Riel-Smeenge, inspectrice oor het lager onderwijs in de inspectie bij wier woning het ongeluk gebeurde, van den algeaneenen secretaris van het Werk fonds en van verschillende particulieren. Vervolgens heeft de raad hij tweede vrije stemming tot tijdelijk wethouder gedurende de ziekte van wethouder Schuring, benoemd den heer H. Lunshof. Gemeld wordt, dat de toestand van wethouder Schuring en ge- mee ntesecrctaris Thalen bevredigend is. MIJNHEER PIMPELMANS GAAT „EN PENSION" 89. Nu was het werkelijk uit. Mijnheer Pimpelmans moest den volgenden ochtend vertrekken en maar zien, dat hij ergens anders terechtkwam, zei de pensionhoudster; anders hield ze zeker niet één pensiongast over. Daar er te Zomerdorp nergens meer een kamer vrij was, besloot mijnheer Pim pelmans, maar eens in de dorpen in den omtrok te gaan zoeken, en hij huurde tot dit doel een fiet& 90. In het 't eerst ging het best; met het windje in den rug suisde mijnheer Pimpel mans genoeglijk voort Maar al spoedig kwam de tegenspoed, in den vorm van een hoogen heuvel, waar hij tegenop moest. De arme man hijgde als een oude stoommachine en hoe meer hij den top naderde, hoe meer hij begon te beseffen, dat hij 't niet halen zou '(Wordt Woensdag vervolgd) LAND- EN TUINBOUW Overijsselsche Landbouw Mij. De heer Louwens als secretaris afgetreden. De algemeene zomervergadering van de Overijssel.sc.he Landbouwmaatschappij werd onder leiding van den voorzitter, den heer G. W. S t r o i n k te Zwolle gehouden. Na de openingsrede en de afwerking van de huishoudelijke punten van de agenda werd afscheid genomen van den heer Ir. S. L. Louw e s, die secretaris was geble ven, ondanks het feit, dat. hij Regeerings- commissaris was. Kort geleden echter had de heer Louwes ontslag als secretaris ge vraagd en eervol verkregen. Hij werd be noemd tot eere-lid der O. L. M. In deze vergadering werden door den voorzitter de verrichingen van den heer Louwes als secretaris nagegaan. Sedert 1 Febr. 1929 heeft hij de O. L. M. als secre taris gediend en veel verricht, uitgezon derd dan de laatste jaren, toen hij als Rc- geeringscommissaris de landbouw in het algemeen heeft gediend. In zijn plaats is benoemd Ir. J. S. Keijzer, die reeds als adjunct-secretaris de laatste jaren aan de maatschappij verbonden was. In de middagvergadering hield Ir. S. L. Louwes een rede over „de toekomst van de Nederlandsche landbouw", waarin hij er op wees, dat de toestand voor onze land bouw niet hopeloos is. Hij staat op een trap van ontwikkeling als nergens ter wereld. Dit ontwikkelingspeil moeten we behou den en daarom mag de regeering de land bouw niet aan zijn lot overlaten. Deze zou anders door de concurrentie in andere ge bieden ondergaan. In ons land is nog veel plaats voor de landbouw en ons volk moet zorgen, dat deze blijft bestaan. LICHAMELIJKE OEFENING Politie Athletiek-wedstrijden N. P. S. Vele deelnemers Zaterdag werden op het sportterrein „Blijdorp" door de Rotterdamsche Sportver- eeniging „Hermandad" in opdracht van den Ned. Politie Sportbond athletiek-wed strijden gehouden. Aan deze wedstrijd waren tevens de Politie-kampioenschappen verbonden. Het antal deelnemers was bevredigend. Het aantal bezoekers had grooter kunnen zijn. Onder de aanwezigen bevonden zich: Mr. P. Drooglcever Fortuyn, Burgemeester, tevens Beschermheer van „Hermandad", Mr. L. Einthoven, Hoofd-commissaris te Rotterdam, J. A. Kok, Commissaris 2e afd., J. Nieuwold en S. F. Herweijer, resp. voor zit ter en secretaris van den Ned. Politie- Sportbond. De uitslagen waren als volgt: 100 M. hardloopen: 1. J. G. Boek, H. P. S. V. Den Haag. 11.5 sec., 2. H. W. Weerts A. P. G. S. Amsterdam 11.6 sec., 3. D. A. van Dalen, A. P. G. S. Amsterdam 11.9 sec. 200 M. hardloopen: 1. J. G. Boek, H. P. S. V. Den Haag. 2-4.9 sec., 2. R. de Vries, R. P. S. V. Rotterdam 25.1 sec. •100 M. hardloopen: 1. J. A. Koreneef, H. P. S. V. Den Haag, 54.8 sec., 2. L. C. J. v. d. Vloet, A. P. G. S. Amsterdam 56.2 sec. 5000 M. 1. P. Strootman, Pol. Tr. Rotter dam, 17 min. 24.6 sec,, 2, H. Lems, Pol Tr. Veghel, 18 min. 34 sec., 3. A. Romijn, Den Haag, 19 min. 15 sec. Estafette 4 X 100 M. 1. A. P. G. S. Ara- sterdam 47.5 sec., 2. H. P. S..V. Den Haag, 47.6 sec. Zweedsche Estafette: 1. A. P. G. S. Am sterdam, 2 min. 12.8 sec. (nieuw record), 2. Kon. Marech. Apeldoorn, 2 min. 15 sec. 3. H. P. S. V. Den Haag, 2 min. 15.4 sec. Kogelstooten: 1. Th. Oreel, Pol. Tr. Zut- phen, 12.51 m., 2. C. L. J. v. d. Vloet, A. P. G. S. Amsterdam,, 11.77 m., 3. J. Bakker, R. P. S. V. Rotterdam. 11.56 m. Discuswerpen: 1. A. F. W. Weyers, P. S. V. Arahem, 35.48 m., 2. M. Gebuis. P. S. V. Gouda, 32.98 m., 3. J. J. Hiel. Pol. Tr. Zut- phen, 31.76 m. Speerwerpen: 1. J. Knol, A. P. G. S. Am sterdam, 52.77 m., 2. J. Bakker, R. P. S. V. Rotterdam 52.71 m. Polsstokhoogspr.Th. P. v. d. Most, JL P- S. V., Rotterdam 3.30 m., 2. F. Kooy, A. P. G. S. Amsterdam, 3.10 m. Hoogspringen -met aanloop: 1. R. A. Keij- _jr, A. P. G. S., Amsterdam 1.65 m., 2. J. Bakker, R. P. S. V., Rotterdam, 1.60 m., 3. A. J. Teilegen, R. P. S. V. R'dam, 1.60 m. Verspringen met aanloop: 1. R. de Vries, R. P. S. V. Rotterdam, 5.86 m., 2. A. Cor- nelissen, Kon. Marech. Arnhem, 5.80 m., 3. J. Bakker, Rotterdam, 5.79 m. Hink-Stap-Sprong: 1. J. v. d. Berg, A. P. G. S. Amsterdam 12.76% (nieuw record) 2. Dijkstra, H. P. S. V. Den Haag, 12.33% m., 3. W. Vissclier, Kon. Marech. Arnhem, 12.12% m., 4. v. Guldener, Haarlem, 12.04% minuut. Dc prijzen werden na afloop direct door den Hoofdcommissaris uitgereikt, nadat vooraf door den voorzitter van ..Herman dad", de heer J. J. H. Starmans, dank gebracht aan den Burgemeester en Hoofd-commissaris voor hun aanwezigheid en aan de jury en bestuur van Pro Patria, joor hun medewerking. Hoogste stand te Akureyri 763.6. Laagste stand te Stensele 744.2. Stand vanmorgen halftwaalf 755.5. WEERVERWACHTING Matige tijdelijk wellicht nog kracht,;' Zuidwestelijke tot Noordwestelijke zwaar bewolkt met opklaringen, waarachiji lijk nog regenbuien, weinig verandering i temperatuur. ALGEMEEN WEEROVERZICHL De depressiekern, welke Zaterdag!norgc nog over de Iersche zee was gelegen, h-\c zich in Noordoostelijke richting bewogen e bevindt zich thans boven midden-Scan1.!-m vië. Een uitlooper strekt zich nog in Zuii westelijke richting naar de Britscbe eilai den uit Westelijke tot Zuidwestelijke windt waaien over ZukLEngeland, Frankrijk, co ons land, het grootste gedeelte van Duifsci land en Zuid-Scandinavië. Noordelij' Noordwestelijk® wind wordt over IJsla Shetlands en Faroer .Schotland en Ierlan aangetroffen. De algemeen® weerstoeetand blijft ovei geheele waarnemingsgebied nog koel buiig. Sedert gisteren zijn de temperature weer wat gedaald cn alleen in Noordwcs Duitschland. Denemarken en het Zu'de van Zweden en Noorwegen zijn zij hovc normaal. Nabij de depressiekern viel zv.ar elders matige tot lichte regen (Maastric! 11 m.m.). Bij ons blijft het koele buiige weer nt aanhouden, maar morgen is een lang^au verbetering niet onwaarschijnlijk. AARDAPPELZIEKTE In het etmaal van des avonds 17 tot di avonds 18 Juli is op de Zuid-Hollandse! eilanden de weersgesteldheid kritiek genv voor het optreden van aard appel ziekte, houdens iets te geringe bewolking. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 16.6 C. 21 JULI Zonsopgang 5.05 uur, zonsondergang 9.06 u Maan op vm, 8.32 uur, onder nam. 9.51 u 21 JULI Van 's avonds 9.36 uur tot 's morgens 4.3( SCHIEDAM Jhr. Mr. van Karnebeek verricht de officieele opening Een historische dag voor Schiedam Op buitengewoon plechtige wijze is Zater dagmiddag de tentoonstelling van de werk stukken, vervaardigd door de werkloozen- cursisten, te Schiedam geopend. Om ongeveer 2 uur verzamelden zich de genoodigden in het kerkgebouw grenzend aan het Oude SL Jacobs Gasthuis, de z.g. Gasthuiskerk. Onder de aanwezigen troffen we aan: Jhr. Mr. van Karnebeek, Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland; Mr. Draaijer, dir.-generaal van de Rijkswerkverschaffing als plaatsvervanger van den Minister van Sociale Zaken, die door ambtsbezigheden was verhinderd; Mr. Dr. v. Haaren, burge meester van Schiedam; Mr. J. J. Lip, bur gemeester van Kethel; Mr. Bouman, burge meester van Overschie; weth. Van Velzen; weth. Houtman; weth. Slavenburg; weth. Dinkelaar; Mr. N. Post. waarn. gemeente secretaris; vele leden van den Raad: de commissie van advies voor de werkloozen- cursussen; hoofden van verschillende tak ken van dienst: Ds. J. v. d. Meulen, Geref. predikant; Ds. P. Bokma en Ds. Tonsbeelc, Ned. Herv. predikanten; vertegenwoordigers yap verschillende vakvereenigingen; de leeraren en leeraressen aan de cursussen en anderen. De burgemeester spreekt De burgemeester. Mr. Dr. v. Haaren, sprak een woord van welkom tot de aan wezigen en inzonderheid tot Jhr. Mr. van Karnebeek als Commissaris van do Ko ningin en Mr. Draaijer als plaatsvervanger van den Minister van Sociale Zaken. Het verheugt spr. dat deze hooge autoriteiten naar Schiedam zijn gekomen om getuige te zijn van deze plechtigheid. Deze voor Schie dam zoo belangrijke gebeurtenis: de ope ning van de tentoonstelling van de werk- loozencursu3sen, is een gevolg van de droe vige' tijdsomstandigheden waarin wij leven. Schiedam heeft zeer veel onder de crisis omstandigheden te lijden, vandaar dat ex tra middelen noodig zijn om eenigermate de nood te lenigen. Spr. heeft alle waardeering voor wat door deze commissie is bereikt, niet alleen het zichtbare, maar ook het niet dadelijk waarneembare, maar dat daarom niet min der belangrijk is en groote bcteekenis voor de geheele bevolking van onze stad heeft. Met nadruk verzekert spr. dat het een groote (fcr voor Schiedam is. dat de werk loozencursussen ook buiten Schiedam in re- geeringskringen zulk een waardeering vin den. Moge de vrucht van dit werk ook blijven als we nog eens betere tijden mogen be leven. Rede wethouder Dinkelaar Wethouder D i nk" e r, a r 'dankte de Re geering voor haar medewerking, waardoor aan de werkloozencursussen zulk een uit breiding kon worden gegeven. De crisis omstandigheden demoral iseeren dag aan dag duizenden werkloozen en hun gezinnen De vrucht van de werkloozencursussen is onberekenbaar, ook op moreel gebied. Spr. releveert de geschiedenis van deze cursus sen en wijst daarbij op het feit dat in 1931 met 6S4 cursisten is aangevangen en dat thans niet minder dan 2600 deelnemers zijn. Onder de uitnemende leidding van Dr. Smit zijn deze cursussen uitgegroeid tot wat ze nu zijn en het is aan zijn organisa tie-talent te danken dat alle cursisten en ook de leeraren zoo prettig met elkander samenwerken. Er is op de tentoonstelling veel te zien. Het is wel geen vakwerk, maar is er toch soms moeilijk van te onder scheiden. Ook wat bereikt is met de sport velden aan de Laanslootscheweg is vrucht van onderlinge samenwerking. Spr. uit de wensch, dat de bevolking van Schiedam goede nota van dit werk zal nemen. Toespraak Mr. Draaijer Mi*. D r a a ij e r, directeur-generaal van de Rijkswerkverschaffing, sprak namens den Minister van Sociale Zaken. Spre ker heeft voor het werk wat in Schiedam wordt verricht alle waardeering. Spr. Is er van overtuigd, dat deze cursussen van groo te beteekenis zijn voor de werklooze ar beiders. Vooral wanneer jeugdige werkloozen voor lediggang worden behoed is dit van groo te beteekenis voor heel ons volk. Daarom zijn de werkloozenkampen ook van zulk 'n groote waarde en de werkverschaffing aan jeugdige werkloozen, zooals die hier ook is geschied door het aanleggen van sport velden. De Regeering acht het ook van be lang, dat jeugdige werkloozen zooveel mo gelijk in het bedrijf worden opgenomen. Ook acht de Regeering invoering van het z.g. 2 op 1-stelsel in de bedrijven van groo te beteekenis. De hoop wordt uitgesproken dat ook de sportvelden zullen dienen om lichaam en geest te versterken. Officieele opening door Jhr. v. Karnebeek De officieele opening werd verricht door Jlir. Mr. van Karnebeek. Spr. heeft gaarne de uitnoodiging om naar Schiedam te komen aangenomen. Als vertegenwoordiger van 'het centraal gezag geeft spr. gaarne blijk van belangstelling en hooge waardeering van wat hier door de werkloozencursussen wordt verricht. Op zich zelf is het geen aangename taak om een dergelijke tentoonstelling te ope nen, gezien de omstandigheden waaruit dit werk is geboren. Toch is het een groote zegen, wanneer op deze wijze iets kan ge daan worden om de vloek van de werk loosheid te temperen. Spr. juicht het ook toe ,dat deze tentoon stelling op plechtige wijze wordt geopend, ant daardoor krijgt de bevolking de in druk, dat het werk van groote beteekenis is en dit is ook juist. Dat men aan deze opening een zeker relief heeft gegeven kan niet zonder invloed zijn op de burgerij. Met de wensch dat in Schiedam in wij den k;ung belangstelling en .waardeering worden gevonden voor deze werkloozencur sussen, besluit spr. zijn openingsrede. De aanwezigen begaven zich hierna naar het tentoonstellingsgebouw om de werk stukken te .bezichtigen. De autoriteiten betoonden zeer veel waar deering voor hetgeen door de cursisten is1 bereikt. Op het nieuwe Sportpark Tegen circa vier uur kwamen de genoo digden aan op het nieuw aangelegde sport park Mathenesse aan de Laanslootscheweg. Hoewel het weer niet zoo buitengewoon gunstig was bleef het toch droog, zoodat de sportdemonstraties konden doorgaan. Langs de geheele Parallelweg hadden verschillendesportverenigingen in hun kleurige sportcostuums zich opgesteld toen de autoriteiten en de talrijke genoodigden zich naar het sportpark begaven. In de binnenstad was het intusschen bui tengewoon druk geworden en stonden dui zenden langs den weg geschaard om de voorbijtrekkende groepen gymnasten te zien. Vroolijk klonken de tonen van de ver schillende muziekkorpsen door de straten en trokken de aandacht van talrijke toe schouwers. Op het sportveld aangekomen werd aller eerst het woord gevoerd door wethouder Dinkelaar, die namens het gemeente bestuur de sportvelden aan de Schiedam- sche Bond voor Lichamelijke Oefening (S. B. L. O.) overdroeg. De wethouder wees daarbij op het groote nut dat deze werkverschaffing heeft afge worpen, allereerst voor de circa 100 jonge werkers die er aan hebben gewerkt. Spr. brengt dank aan hen die het werk hebben geleid, dè (heeren Dominicusen Geurt- zen, aan den, heer Alexander, die het sportgebouw heeft ontworpen, aan allen die hier zoo spontaan en sympathiek hun me dewerking verleenden. Ook brengt spr. dank aan het bestuur van de S. B. L. O.. die op zulk een uitnemende wijze 't sport- feest heeft georganiseerd. De voorzitter van de S. B. L. O., de heer M. Sta vin ga, hield daarna een rede over de beteekenis van de S. B. L. O. en de be langrijkheid van de sport voor het gezod houden van lichaam en geest. Het bestuit de S. B. L. O. 'heeft groote waardeerir voor hetgeen hier is bereikt en en aanvaai met groote dank deze sportvelden. De voorzitter van de Rotterdamsche Voe bal Vereeniging sprak hierna nog woord* van gelukwensch aan het adres van d S. B. L. O., waarna de sportdemonstratif aanvingen. De opmarsch van een zestal gymnastie! vereenigingen was een groot succes. De verschillende demonstraties op de vil sportvelden werden volgens liet vastgi stelde programma uitgevoerd Hoewel een vrij sterke wind woei bleve de belangstellenden rondom de sportvelde toch met groote spanning de sportoefenii gen gadeslaan. Vooral de voetbalwedstrijden haddc groote belangstelling. Do spelers ware over de sportvelden over het algemeen zei voldaan. Spannend was vooral de wedstrijd wielrijden en buitengewoon aardig 't ham balspel, waarnaar ook met belangstellii werd gekeken. Het medeleven van het publiek met h spel werd duidelijk gedemonstreerd door talrijke uitroepen en niet minder door toejuichingen wanneer deze of gene speli een goede beurt maakte. Het nieuwe sportpark is op mooie wij: in gebruik genomen. Het sportlievende publiek in Scbïeda heeft Zaterdag een goede dag beleefd, dai! zij vooral de uitnemende organisatie vé de S. B. L. O. Wij vestigen er nog de aandacht op, 'di het ontwerp voor de inrichting van het r Jacobs Gasthuis voor de tentoonstelling van de heeren v. Schelven en Gaste Nieuws van de tentoonstelling Op de afdeeling Aquariumkunde is ei mooi stukje natuurleven te aanschouwt Eén der paren Siameesohe kempvissche is bezig een schuimnest te bouwen. De leeraar van deze cursus, de heer van Duijii Jr., hoopt dat gedurende de te i toonstélling eieren afgezet en jonge kern i vischjes geboren zullen worden. JVa 'de opening van hc't sportpark gaven 1200 turners cn'turnsters een demonstratie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8