Jlir huit lrijtsdtr (ümtnuit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Ontluistering van den Sabbath BONDSHOTEL „FRANSSEN" abonnementsprijs Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.1 F Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.5C Bij dagelijksche zending. 53' Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/a c' Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 aitoerttntiesrfóen: Van I tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer0.22'/* Ingezonden Mededeelinger» van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer045 Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekendf 0-10 No. 5834 ZATERDAG 18 JULI 1936 16e Jaargang De ontwrichting, die in dezen tijd op elk gebied onzer samenleving valt waar te nemen, heeft velen er toe geleid om bij het constateeren van het feit der ontreddering tevens te speuren naar de oorzaken der algemeene wankeling. En als men dan waarnam, dat de Overheid genoodzaakt werd de grenzen van haar normale taak te overschrijden en in te grijpen op menig gebied, waar zij zich voorheen placht terug te houden, lag de gedachten-associatie niet zoo heel verre om nu ook de Overheid te betichten en aan te wijzen als oorzaak van alle moei lijkheden en ellendede Overheid moest het anders en beter doen. Eigenlijk ligt het op het stuk van den Zondag niet anders. En wanneer menigeen stilstaat bij de doorgaande profanatie van den Zondag in dezen tijd en zich afvraagt, waar toch wei mogelijkheden tot verbetering mogen en liggen, wendt men zich in den regel tot het vraagstuk van de verhouding tus- schen Overheid en Zondagsrust. En men meent dan, dat de Overheid bij de vervulling van haar taak tekortschiet, dat de Overheid behoort te zoeken naar vaj middelen tot verbetering en dat, wan neer bij die Overheid maar de goede wil aanwezig is, de oplossing van het vraagstuk vrij dicht kan worden be naderd. Toch staat zóó de zaak niet. Natuurlijk willen wij allerminst ont kennen, dat de Overheid een taak heeft ten aanzien van de handhaving der Zondagsrust en, wanneer zij zich haar roeping bewust is, op dit gebied iets bereiken kan. Zeker heeft de Overheid ook op dit terrein op te treden als de handhaafster van Gods wet. Maar be' en hierom gaat het zij treedt hier de niet óp als eersteangewezenehaar het taak is van secundairen rang. ian Als het gaat om de bevordering der die Zondagsrust, ligt het zwaartepunt en elders: bij onze maatschappelijke sa- menieving. Primair rust deze taak op de gezinnen, op vereenigingen, op orga- t nïsatiés. Daar, in de eerste plaats ligt het terrein van actie; daar kan ook de meeste kracht worden ontwikkeld, de sterkste invloed uitgaan. Zijn we voldoende doordrongen van het groote belang, dat er gelegen is in de verhouding van het vereenigings- =j leven tot de Zondagsrust? Men is soms geneigd de vraag te stellen, of er van J Christelijke ztfde wel voldoende kracht op dit gebied wordt ontwikkeld, als - men let op de doorgaande ontluistering van den Sabbath, die.van de zijde van rao| tal van groote vereenigingen en orga- nisaties dreigt. Nog ligt versch in het geheugen de averechtsche ijver, waarmee de Avro den aanval op den Zondag opende en de scharen van heinde en verre deed sa- menstroomen, zoodat Sabbathsstilte en Sabbathsrust plaats moesten maken voor Zondagsgedruisch en Zondags- rumoer. En toch maakt de Avro aan spraak op het praedicaat van alge meene" vereeniging! Toch wil zij daar mee te kennen geven, dat men zonder onderscheid van godsdienst of richting zich kan scharen onder de vanen dezer omroepvereeniging en dat een ieders levensovertuiging in dezen kring wordt De A.N.W.B., Algemeene Nederland- sche Wielrijdersbond, Toeristenbond voor Nederland, is een machtig lichaam dat nuttig werk verricht door de schoonheid van stad en land te brengen onder de aandacht van velen en het toerisme te bevorderen. Maar de ver- gaderingèn van het Algemeen Bestuur houdt men op Zondag en handhaafde men onlangs op Zondag. De jaarverga dering verlengt men door op den Zon dag beslag te leggen voor een gemeen- hai schappelijk uitstapje. De Vereeniging Nederlandsch Fabri kaat is een algemeene vereeniging. Maar toen zij onlangs haar jaarverga dering hield te Nijmegen en daaraan een tentoonstelling verbond, stond de tentoonstelling dezer „algemeene" ver eeniging ook op Zondag yoor bezoekers open. En toen een voorstander van Zondagsrust hiertegen zb'n stem ver hief en opmerkte, dat verschillende zijner medestanders op eerbiediging van den Sabbath prijs stelden en we gens het aantasten van den Zondag bezwaar hadden te zorgen voor een in zending naar deze tentoonstelling, moest men deze feiten als juist erken- rijze) nen, maar.... het kon bezwaarlijk anders Wij haalden enkele voorbeelden aan ,ui om uit te wijzen, hoe men in sommige ÏJJ j kringen van dusgenaamd algemeene vereenigingen de aantasting van den Zondag blijkbaar tot de „algemeene" verschijnselen rekent die een ieder maar heeft te aanvaa ien. Intusschen zou het onjuist zjjn te tneenen, dat dergelijke zake den Zondag enkel tot den kring van zulk een vereeniging blijven be perkt. Het tegendeel bleek wel heel sterk bij de viering van de Avro en komt evenzeer tot uiting bij de collec tieve reizen der A.N.W.B. en de ten toonstelling van de Vereeniging Neder landsch Fabrikaat. Een dergelijke hou ding tegenover den Zondag heeft haar onmiskenbaren invloed op het openbare leven: het verkeer wordt sterk bevor derd, de handel neemt zijn kansen waar, sport en spel vieren hun trium- fen, de ontspanningslokaliteiten maken goede zaken en de politie wordt in het geweer geroepen. Zoo kon het voor komen, dat op het pas te Lunteren ge houden congres van den Bond van Christelijke Politieambtenaren in Ne derland geklaagd werd over den veel- vuldigen Zondagsarbeid voor dit per soneel: vele politieambtenaren hebben des zomers geen enkelen vrijen Zondag. Vooral nu men hier en daar den laatsten tijd er de aandacht op vestigt, dat de algemeene organisatie toch eigenlijk het ideaal is, zal men goéd doen zich niet al te zeer te vermeien in idealismen, maar heeft men het oog open te houden voor de werkelijkheid. En dan leeren de feiten, dat veelal het algemeene hierin bestaat, dat men de gelding der Christelijke beginselen, ook daar waar die in historie en traditie vat mochten hebben gekregen in ons volksleven, eenvoudig uitsluit De keerzijde van de medaille kent menleidt deze practijk er ten slotte de Christenmannen toe om te breken met zulke „algemeene" organisaties en zich zelfstandig te groepeeren, dan beklaagt men zich vanwege de gevolgde afschei ding en splitsing. En men vergeet, dat men deze zelfstandige vorming had kunnen verhoeden, wanneer mén tijdig acht. had gegeven op belangrijke fac toren in het vereeiiigingsleven, die een deel der leden dierbaar zijn en die men moedwillig veronachtzaamde. Deze tijd van verwarring vraagt kloekheid en belijning. Het ijveren voor Zondagsrust moet uitgaan van de ver schillende kringen onzer samenleving: daar moet onze kracht doorwerken, daar moet de idee der Sabbathseerbie- diging worden ingedragen en bevor derd. Wie zich „algemeen" wil noemen, toone dat metterdaad door den Zondag te ontzien. Voor de mate, waarin de Christelijke beginselen vat hebben op de zeden en instellingen van een volk, was de prac tijk der Zondagsrust steeds een vrij nauwkeurige graadmeter. Van het Nederlandsche volk getuigen we gaarne dat zijn leven en zijn geschiedenis de inwerking dier beginselen in belang rijke mate hebben ondergaan. Zal de Zondagsrust haar taak als graadmeter blijven vervullen, dan ga men de ont luistering van den Zondag tegen en ijvere in eiken kring voor eerbiediging van den Sabbath der rust. DE „CRISIS" HEEFT EEN BREEDE RUG Dezer dagen herinnerden wij eraan, dat, wanneer een onderneming niet slaagt, men er maar op rekenen moet, dat de „crisis" de schuld krijgt, èn natuurlijk de Regec- ring. Minister Deckers, naar wien het altijd een lust is te luisteren, merkte Donderdag in de Eerste Kamer hetzelfde op, toen hij zich aldus uitsprak: Als tegenwoordig" een bedrijf te niet gaat, wordt dit altijd aan de crisis ge weten en nooit meer b.v. aan gebrek aan bekwaamheid van den leider. Er zijn veel klachten, maar er is ook veel tevre denheid onder de boeren en tuinders. Spr. spreekt vaak met hen, zonder dat zij weten, wie hij is, en als hij vraagt, of zij nog al tevreden zijn over den gang van zaken, is bijna altijd het antwoord: „O, zeker, mijnheer, het kon beter, maar wij zijn er nog en het gaat wel". Men sla niet alleen acht op de ontevredenen. In gestagen arbeid en onwankelbaar Godsvex-trouwen werke men samen om land- en tuinbouw naar een beteren tijd te voei'en. Ook het slot van zijn woorden is prachtig. Op God blijven vertrouwen, moed houden, en ijvei*ig werken. Dit zijn de beste midde len tegen de ongunst der tijden. UIT DE PERS Moed verloren, al verloren De Waarheidsvriend neemt een gedeelte over van ons artikel van Zaterdag j.l.» waarin wij wezen op de zich langzaam voltrekkende kentering op economisch ter rein, en schrijft erbij: zorg en zwarigheid. De Heere heeft diepe wegen met ons volk gehouden. En waar lijk niet met ons volk alléén. Wat nu zoo ellendig is? Dat vele kankeraars daar gebruik, of liever, misbruik van maken. Nu al een aantal jaren hebben ze hun sombere profetieën doen hooren, die al tijd hierop neerkwamen: zooals 't nu gaat, gaat het niet goed; en zooals „men" het nu bestuurt en regeert en leidt, is het allerongelukkigste wat men zich denken kan! Jaar op jaar heeft men nu het volk verteld, dat we er zóó hooit zouden komen. Wat. men vertelde, oio dan eigen inzichten en eigen partij aap te bevelen, seggende dat er dan nog een schoone toekomst wacht, als men zelj maar eens aan 't bewind mocht komen, om de leiding over te nemen. De som berste cijfers verzamelde men. De som berste verhalen zocht men bij elkaar. Leugen, fantasie, halve waarheden, wist men handig door elkaar te mengen en te maken tot één reusachtige verdacht making en leugen aan 't adres van de regeering. En zoo strooide men het zaad van wantrouwen uit, jaar op jaar. En men predikte feitelijk verzet en opi'oer orn zelf het vertrouwen te winnen, net als Absalom deed in de dagen, toen zijn vader David reeeerde. Kankeraars weten altijd wat, maar het is. zelden iets goeds. Ze bekladden ieder mensch en prijzen zichzelf. Ze maken alles verdacht en vragen vertrouwen voor eigen zaakje. Ze grieven menschen en ze hoonön God doordat ze opzettelijk de oogen sluiten voor het goede, dat de Heere door menschen geven wil. Velen zijn er, die deze kankeraars vol gen met woord en daad. 't Slechte voor beeld werkt aanstekelijk. En zoo zal het, als de Heere het niet verhoedt, straks slecht- met ons volk afloopen. Wij vree zen met een groote vi'eeze. Want de be proefde stelregel is: verdeel en heerscli. Maar die zóó werkt om te verdeelen, zai straks ervaren dat degenen, die wind zaaiden, storm zullen oogsten Brékers hebben we genoeg. Bouwers zijn echter beter. En nu verheugt het ons ook in deze rubriek willen we er met een enkel woord melding van maken dat een man als onze Minister-President, die nooit anderen bekladt,, noch schelcft, noch verdacht maakt, doch altijd met voorbeeldige trouw en ijver met z'n eigen werk en taak bezig is, in de dagen die nu pas achter ons liggen, mocht getui gen, dat het met het volksleven en het volkswelvaren weer wat beter gaat dan de laatste jaren het geval is geweest. Neen, we zijn er nog niet. Nog lang niet! Maar heeft de Heere ons volk en Va derland, ook in de jaren die achter ons liggen, niet gezegend boven Andere vol keren en landen? Zeker! de maatregelen zijn .niet zelden straf geweest en streng en ze zijn dik wijls „diep" in 't vleesch" gegaan Maar kunnen en mogen en moeten we tot Gods eer en ook uit dankbaaiTieid tegenover menschen niet erkennen, dat wij voorrechten hebben gehad en gehouden boven onze naburen? En daarom is nu onze Christenplicht rustig en met vertrouwen onzen weg verder te gaan, de oud-Vaderlandsche spreuk in toepassing brengend: „Een dracht maakt macht". Het luchtwapen en de vloot Wat zijn de plannen der Regeering? Kan de minister thans nader mededeelen, wanneer zijn in de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Ka mer no-pens de begrooting van Ned. Indië 1936 uitgesproken vertrouwen, dat hij ten aanzien van het luchtwapen en de vloot, ook in verband met het rapport der com missie-Kan, nog vóór het einde van het zittingsjaar aan de Staten-Generaal zijn plannen zou kunnen kenbaar maken zal worden verwezenlijkt?, De hoogere textielschool te Enschede Behoefte aan krachten met grondige technische textielkennis Men schrijft ons uit Enschedé: Bij de uitreiking van de einddiploma's ven den fabrikantencursus der hoogere textiel school te Enschedé heeft de voorzitter van gecommitteerden, de heer H. W. Jordaarx, fabrikant te Haaksbergen, er op gewezen dat het voor deze tijden verheugend feit zich voordeed, dat geen der gediplomeer len van vorige studiejaren dezer 6chool zonder emplooi was. Zelfs is het voorgekomen, dat aan aanvragen voor de vervulling van functies, waarbij bepaalde voorwaar den werden gesteld, hiet op ten volle bevredigende wijze kon worden vol daan. In het bijzonder deed zich dit voor waar de eischen van commerciee- len aanleg naast die van textieltech- nische kennis werden gesteld. De bezetting dezer inlichting kan dus worden geacht te beantwoorden aan de be hoeften, die in de textiel-industiie en -han del en in aanverwante bedrijven bestaat, cn in de toekomst zeker meer en meer zal be staan aan krachten met gix>ndige technische textielkennis. De zich in Oost-Indië ontwik kelende texfiel-industrie kan, volgens spr., deze behoefte slechts nog meer doen stijgen. Prins Boudewijn op het Kagermeer Hij bestuurt zelf de motorboot Gisteren heeft Prins Boudewijn van België, vergezeld van zijn beide speelkameraadjes, de kinderen van burgemeester Van de Mortel van Noordwij k, een bezoek gebracht aan Warmond. Voor deze gelegenheid was door den heer A. Oudshoorn, eigenaar van de be kende jachthaven „Het Fort" het motorjacht Tarzan beschikbaar gesteld, waarmede een tochtje werd gemaakt over de mooie Kager- plassen. Aan dit tochtje werd tevens deelge nomen door den heer en mevrouw Van de Mortel en de gouvernante van den Prins. De boot werd bestuurd door den heer Oudshoom al mocht het prinsje onder zijn leiding ook wel eens het stuurwiel vasthouden. Na den tocht, waarover Prins Boudewijn opgetogen was, werd een bezoek gebracht aan de sociëteit De Kaag, waar het gezel- Schap werd ontvangen door het bestuur van de Kaag, dat ververschingen aanbood. Om zes uur landde men weer op „Het Fort", waarna de terugtocht per auto naar Noordwijk werd aanvaard. Het Belgische prinsje heeft voorts met den heer en mevrouw Van de Mortel en hun zoontje een bezoek gebracht aan de lucbt- vaarttentoonsteliling te Noordwijk. De jeugdige vorstelijke bezoeker toonde reeds zeer veel belangstelling in de lucht vaart, en toen hij in de cockpit van een 3- motorig Junkervliegtuig was gezeten, en de publiciteitschef van de K.L.M., de heer Prin sen Geerlings, een lesje in het besturen gaf, wilde het prinsje steeds meer bijzonderheden weten. Wellicht nog meer opgetogen was Prins Boudewijn bij den stand der K.L.M., waar vooral zijn belangstelling uitging naar de daar geëxposeerde douglas-modelletjes. En toen de heer Prinsen Geerlings hem vroeg, of hij zoo'n vliegtuigje zou willen hebben, antwoordde het prinsje blij verwonderd: „Ja graag". Als vanzelfsprekend werd aan dit verlangen voldaan, terwijl zijn in België ge bleven zusje en de beide kinderen Van de Mortel eveneens een exemplaar werd toebe dacht. Terugkeer naar België Naar burgemeester Van de Mortel mede deelde zal Prins Boudewijn de volgende week naar België Tweede Kamerlid A. Engels gaat heen Hij aanvaardt geen nieuwe candidatuur De heer A. H. J. Engels heeft medegedeeld, dat hij zich voor een volgende periode voor het lidmaatschap der Tweede Kamer niet meer beschikbaar zal stellen. De heer Engels heeft dit besluit hoofdza kelijk genomen met 'toog op de voltooiing van zijn 67ste levensjaar. VELDSLAG IN WEESPERKARSPEL POLITIEKE VIJANDEN SLAAGS GERAAKT Communisten moeten wijken voor de overmacht In den afgeloopen nacht is het dorpje Weesperkarspel in hevige opschudding gebracht door een veldslag, welke daar ter plaatse geleverd is tusschen een aantal N.S.B.'ers en een groep .Toodsohe communisten uit Amsterdam, dde een smadelijke nederlaag leden, doordat ze ver in de minderheid waren. Vandaag zou te Maarssen een landdag van de N.S.B. worden gehouden. Langs den straatweg van Amsterdam naar Utrecht is deze week overal met kalk gewerkt en re clame voor Mussert gemaakt. Niets werd ontzien .Gebouwen, boomen en last not least het straatoppervlak moesten het ontgelden. In vrijwel alle plaatsjes in de Vechtstreek las men de woorden „Mussert wint" en meer dergelijke opschriften. Het werd zoo erg, dat gister van politie-zijde maatregelen werden getroffen om een verdere actie te verhinderd, terwijl de opschriften zooveel mogelijk werden verwijderd. Echter niet alleen de politie is er gis teravond op uitgetrokken, doch ook een groep Joodsche communisten uit Amsterdam. Deze gingen per vracht auto naar Weesperkarspel en hebben daar aan het opschrift „Mussert wint" „Nooit" toegevoegd. Juist toen dit karweitje was afgeloopen, naderde een z.g.n. „knokploeg" van de N.S.B. in vijf vraohtauto"s geflankeerd dijor dirie motorrijwielen. De beide groepen ontmoetten elkaar en het kwam tot een ware veldslag, toen de N.S.B.'ers bemerkten, wat er gebeurd was. De auto uit Amsterdam werd in het water geworpen, waarna een hevige vechtpartij ontstond. Doordat de N.S.B.'ers ver in de meer derheid waren, moesten de roode ele menten uit Amsterdam het geducht ont gelden. Verscheidene hunner liepen ver wondingen op, terwijl een van hen in het water werd geworpen. Een juist passeerende auto heeft den drenkeling, die tevens gewond was aan hoofd en armen, mee naar Amsterdam ge nomen, waar hij in het Israëlietisch zieken huis ter verpleging werd opgenomen. Na afloop van de vechtpartij zijn de N.S. B.-ers op de vlucht geslagen, bevreesd voor politioneele maatregelen. Via VinkeVeen en Uithoorn zijn zij naar Amsterdam getrokken. Door de marechaussee wordt naar deze vechtpartij een onderzoek ingesteld, doch vermoedelijk zullen de daders wel niet meer te achterhalen zijn. Vacantiereis Koningin en Prinses H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana zullen voor de gebruikelijke vacan tiereis Maandagavond vertrekken naar Hohwald in de Vogezen. DE KWART-CENT Er wordt een nieuw onderzoek ingesteld naar de wenschelijkheid van invoering van de kwart-cent. Dit wordt gevoerd door oeco- nomische zaken en binnenlandsch bestuur, doch het departement van financiën is van den aanvang af ingeschakeld. Aan het vraag stuk zit niet alleen een oeconomische en „bestuurlijke", doch ook een monetaire -ijdc, zooals ook aanstonds wel duidelijk moet zijn. Feitelijk zal de invoering van de kwart cent neerkomen op devaluatie in de desa aldus het Bat. Nbl, Nadat de laatste dagen het plaatsen van de tiende overspanning van de verkeersbrug over het Hollandsch Biev door stormweer IVM bemoeilijkt, is men er gistermorgen in geslaagd de. brug te completeeren. De superieure school voor I technisch briefonderwijs ARNHEM Bouwkunde, Waterbouwkunde. Wérktuigbouwk.,Electrotechn. Radio Chemische Techniek VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit DRIE bladen en het Zondagsblad Be Eerste Kamer heeft het wetsontwerp inzake de oprichting van een Mij voor In* dustriefinanciering aangenomen. Be marine-manoeuvres op de Noordzee. Er gaan geruchten, dat in Spanje bloedige onlusten zijn uitgebroken. Be verbindingen met Madrid zijn verbroken. Be nieuwe conventie inzake de Turksche Vermoedelijk zal te Londen een vóórbesprc* king der Locarno-stalen plaats hebben, waarop een algemeene conferentie te Brus sel zal volgen. Naar verluidt zou Himmler Buitsch vei- ligheidsminister worden. BETONHOUT KISTENHOUT Houthandel „ALBLAS" N.V. WADDINXVEEN Opslagplaatsen te: Rotterdam: Zwaanshals 119—121 's-Gravenhage: Fahrenheitstr. 343 TRIPLEX Vraagt prijs LIJSTWERK (Adv.) VALKENBURG (L.) Het GROOTSTE en MODERNSTE HOTEL TER PLAATSE I Prachtige Tnln LIFT <- Fijnere Kenken Pensionprijs 3 gulden. Hoolds. 3y2 galden. (AA v.) Minister Colijn naar Engeland Heden is de Minister-president Dr H. Colijn naar Londen vertrokken voor een vacan tie verblijf in Engeland. Twee wandelaars door tram overreden Eén doode Men meldt ons uit Den Haag: Gisternamiddag is op den Ouden Scheveningscheweg tegenover de Adriaan Goekooplaan een ernstig on geluk gebeurd, dat aan één persoon het leven heeft gekost. Komende van den Hoogen Weg wilden twee mannen, de 65-jarige P. S. Postema, wonende Weimarstraat 341, en de 56-jarige J. P. A. L. uit de Barentzstraat, daar ter plaatse de tramrails oversteken, doch werden ongelukkigerwijze door een aanko mende wagen van lijn 8 gegrepen. De heer Postema raakte met het hoofd onder de wagen en was op slag dood. Zijn lijk is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal ge bracht. Zijn metgezel L. kwam er beter af. Deze kreeg een hoofdwond, terwijl hij voorts klaagde over pijn in den rechterschouder. Via het Roode Kruis ziekenhuis kon hij naar zijn woning worden gebracht. De politie stelt een onderzoek in naar tie schuldvraag. DOODELIJK RUITERONGELUK Terwijl de 22-jarige J. vau de Munckhoff Donderdagavond te Ven ray bezig was met het africhten van een paard werd hij in volle vaart door het dier afgeworpen, waarbij hij tegen een boom terechtkwam. De ruiter werd met een ernstige hersen schudding opgenomen. In den afgeloopen nacht is hij aan de wond overleden. DE BRAND OP CURASAO GEBLUSCHT Een half millioen schade WILLEMSTAD (Curasao), 15 Juli. (Ane- ta). In den afgeloopen nacht is de brand in de raffinaderij van de C. P. I. M. gebluscht. Tn totaal zfjn twee benzine-tanks vernield, en twee beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De schade bedraagt circa een half millioen gulden, hetgeen door de betrokken maatschappij als ongeveer juist wordt aangenomen, zulks in tegenstelling met eerder genoemde bedragen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1