De mislukte aanslag op Koning Edward VIII jjjkl^ayêa TEXEL VRIJDAG 17 JULI 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 /I 'JT Buitenland Snel ingrijpen redde de situatie Was er eert terroristisch complot Omtrent een gisteren gepleegde poging een aanslag te plegen op koning Eduard VIII van Engeland, heeft Scotland Yard gisteren het volgende communiqué ge publiceerd: „Toen de koninklijke stoet terugkeerde van de plechtigheid, die vanmorgen in Hydepark heeft plaats gehad, ter gele genheid van de overhandiging der vaan dels aan het garde-regiment, drong nabij de Wellingtonpoort op Constitution Hill een man uit de menigte naar voren. Het is nog niet duidelijk hetgeen daar op geschiedde doch een revolver is op den weg gevallen tusschen den koning en de troepen, die hem begeleidden. Het individu is onmiddellijk gearres teerd en naar het politiebureau Hyde park overgebracht. Er is geen enkel schot gelost, doch de revolver was met vier kogels geladen". Het reeds gemelde incident in Hydepark vond plaats, toen de koning, na een garde regiment geïnspecteerd te hebben, op het punt stond, te paard naar Buckingham Pa lace terug te keeren. De menigte verliet het park, zoodat het op een gegeven oogenblik op Constitution Hill zeer druk was. Plotseling drong van uit het publiek een man naar voren, die het politie-cordon ver brak en zich in de richting van den koning begaf. Hij werd echter onmiddellijk door 'drietal politiemannen gegrepen en naar een politiebureau overgebracht De verklaringen der ooggetuigen loopen overigens uiteen. Eén hunner verklaart, dat hij twee mannen heeft gezien, die door po litieagenten te voet en te paard werden jveggeleid. Een ander heeft gezien, dat een flakje in de richting van den koning werd geworpen en het paard van Edward in den flank raakte. Het scheen een oogenblik, dat de koning Van zijn paard wilde stappen, doch onmid dellijk daarna vervolgde hij rijdende zijn Weg. Politieagenten hebben een revolver opgeraapt. Later werd vernomen, dat het paard van den koning niet door het pakje is geraakt. Een vrouw, die zich onder het publiek be vond, vertelde, hoe de koning juist onder de poort van Constitution Hill was doorgere den, toen een individu van achter uit de menigte met een revolver in de hand naar voren drong. Een politieagent en zijzelf grepen zijn liand, waarna het wapen op den grond viel. Alles geschiedde in een enkel oogenblik tn er ontstond niet de minste wanorde. Verhoor van den dader politieagenten te ontrukken, doch hij werd zelf eveneens gearresteerd. Hij heet Mac. Mahon, is een 34-jaar oude Schot en woont sinds vele jaren in Londen. Hij heeft een misvormden voet en draagt speciaal schoeisel Op weg naar het politie-gerechtshof ont kende Mac. Mahon tegenover de hem bege leidende inspecteurs van politie, dat liij Werkelijk het voornemen had een aanslag op den koning te plegen. Hij wilde slechts protesteeren. De minister van binnenlandsche zaken, Sir John Simon, draagt de schuld voor hot incident, volgens den verdachte. Hij had hem nog geschreven en opgebeld. Toen de beklaagde in het politiege- rechtshof arriveerde, vroeg hij of de ko ning gewond was. De man trilde over het geheele lichaam toen de eerste getuige, een inspecteur van politie, gehoord werd. Deze verklaarde, dat in het bezit van den beklaagde een revolver was gevon den met vijf kamera, waarvan er vier geladen waren. Bovendien beschikte hij over twee ban den scherpe munitie, terwijl hij verder in zijn zak had een couvert, een post kaart en een exemplaar van de „Daily. Telegraph". De inspecteur herhaalde daarop de ver klaringen van den dader onderweg naar het gerechtshof. De dader had daarbij nog den Wenscli uitgesproken, zich met een advo caat in verbinding te mogen stellen. De voorzitter bepaalde daarop, dat de be handeling een week zou worden-uitgesteld, gedurende welken tijd de beklaagde in hechtenis zal worden gehouden. De aanklacht tegen Mahon luidt, dat hij In het bezit is geweest van een revolver, met het doel, levens in gevaar te brengen. ycrklaring van Simon In het Britsche Lagerhuis heeft Simon, LUXE DAMESSCHOENEN IN ELKE SOtlEDE ZAAK;' VERKRIJGBAAR Koning Edward VIII in antwoord op een vraag, de reeds beken de détails over het incident na de plechtig heid in Hyde Park meegedeeld. „Wat zich precies heeft afgespeeld, nadat het individu zich een weg had gebaand door de menigte", zeide hij, „is nog niet in details bekend. Het heele lagerhuis zal van diepe dank baarheid vervuld zijn over het feit, dat hot gevaar, waaraan Zijne Majesteit was bloot gesteld, zoo snel werd afgewend". Gelukwenschen voor den koning Na het incident in Hyde Park hebben alle leden van het corps diplomatique zich individueel naar Buckingham Palace bege ven, teneinde een schrijven te onderteeke nen, waarin de koning gelukgewenscht wordt met zijn ontsnappen aan den aanslag. Adolf Hitler heeft onmiddellijk het vol gende telegram gezonden: „Zoo juist kreeg ik bericht van den op Uwe Majesteit gepleegden vloekwaardige!» aanslag en ik bied U ter gelegenheid van de ontsnapping aan dit gevaar mijn harte lijke gelukwenschen aan. (get.) ADOLF HITLER." Een ooggetuige-relaas Voor de eerste maal, sinds de aan slag op nu wijlen koningin Victoria op de Mali werd gepleegd, is het, dat een gebeurtenis zich te Londen afspeelde als de aanslagpoging tegen 't leven van koning Edward VIII. Uit de verklaringen van verschillende ooggetuigen blijkt duidelijk, dat men hier niet te doen heeft met een dwaze onderneming, zonder kalm overleg ge- - pleegd, maar met een wei-overwogen terroristische aanslag-poging. De -aanvankelijke tegenstrijdigheden in de berichten over het gebeurde vin den hierin haar verklaring, dat er niet één maar twee personen bij den mis lukten aanslag zijn betrokken. Een van beide individuen had een moordtuig bij zich, dat men voor een zelfvervaardigde bom hield, de andere een revolver. Een lid van den dionst voor eerste hulp bij ongelukken, die het voorval van zeer nabij heeft zien gebeuren, schetste dit als olgt: „Toen de koning tusschen de hem ju belend begroetende menigte doorreed, werd ik plotseling een man gewaar, die een wit pakje ter grootte van een baksteen, in de hand hield. De man bewoog zijn arm in de hoogte, doch werd op hetzelfde oogenblik door een groep burgers en politiemannen omringd. Het heele voorval speelde zich in een paar seconden af." ,11c kon echter zien", vervolgde de oog getuige, „dat het witte pakje de zijde van het paard raakte, dat de koning bereed. Hei paard steigerde, doch de koning had het dier weer onmiddellijk in zijn macht Daarna keerde de vorst zich in den zadel om en keek achter zich naar wat er ge beurde. Op straat was het een wilde wirwar van menschen en ik kon zien, hoe een bereden agent van de overzijde der straat toerende en bliksemsnel van zijn paard sprong. Het volgende, dat ik kon waarnemen, was de gestalte van een man, die zich als een razende uit den greep van zes politieman nen trachtte los te werken en die half voort geduwd en half gedragen werd. Ten slotle werd hij boven de hoofden van het publiek uitgetild en in een politie-auto gebracht. Op een ander punt van de straat zag Ik een soortgelijk tooneel zich afspelen. Ook 'hier hielden verscheidene agenten een zich wanhopig verzet tenden man vast". Andere ooggetuigen verhalen, dat zij, kort na het incident, een groote vernikkelde re volver op het plaveisel zagen liggen, welk wapen blijkbaar bij de worsteling met de agenten uit de handen van den tweeden arrestant was gevallen. Officieren uit het gevolg des konings had den den monarch onmiddellijk omringd, blijkbaar om hem te beschermen. Het nieuws van de verijdelde aanslag poging op koning Edward verspreidde zich dadelijk als een loopend vuurtje door de stad Toen de vorst Buckingham Palace weer verliet om zich naar zijn eigenlijke woning in St. James Palace te begeven, wachtte hem groote menigte op, die hem door geest driftige uitroepen met zijn redding geluk wenschte. koningin-moeder vernam 't schokkend nieuws eerst, toen haar zoon in Bucking ham Palace aankwam. Ook Mnssolinl feliciteert Mussolini heeft zich, zoodra hij kenns kreeg van het incident in Hyde Park, tele fonisch in verbinding gesteld met den Ita- liaanschen zaakgelastigde te Londen en de zen opdracht gegeven, zich onmiddellijk naar 't Buckingham Paleis te begeven, om den koning „zijn hartelijke gelukwenschen over te brengen, dat deze aan het gevaar, dat hem bedreigd heelt, is ontsnapt", Krofta over het Duitsch-Oostenrijksch accoord „Kan een kalmcerende invloed hebben" De minister van buitenlandsche zaken van Tsjecho-Slowakije, Kamil Krofta, heeft als zijn meening uitgesproken, dat 't Duitsch- Oostenrijkschc accoord, al kan men denzin en de uitwerking ervan niet precies schat ten, voor eenigen tijd een kalmeerenden in vloed In Centraal-Europa kan hebben, aan gezien de overeenkomst den Anschluss eu de de Habsburg-rcstauratie terzijde stelt. „Het is feitelijk onnoodig, zoo ging Krofta vooijt, de in het buitenland uitgesproken meening te weerleggen, volgens welke de door het accoord nader tot elkander ge brachte staten van de vrijheid van handelen zouden willen of kunnen gebruik maken, om ons aan te vallen. Evenzoo kan men hot gerucht betreffende de vorming van een statenblok, dat ons zou bedreigen, weerleggen. De dwaasheid van dergelijke veronderstel lingen is duidelijk voor ieder, die de diepe verschillen kent, welke bepaalde staten, waarvan men veronderstelt, dat ze van zulk een blok deel uitmaken, van elkander schei den en welke vitale belangen bepaalde sta ten van het vermeende blok met andere, waartegen hot blok gericht zou moeten zijn, verbinden". Krofta zeide, niet te denken, dat de thans nader tot elkander gebrachte landen nood zakelijkerwijze een tegen andere staten ge richte politiek moeten voeren. „Integendeel, zoo zeide hij, mag men ho pen, dat de toenadering tusschen Duitsch- land en Italië wellicht de economische orga nisatie van Centraal-Europa, welke steels afstiet op de Italiaansch-Duitsche rivaliteit, zal vergemakkelijken. Tsjecho-Slowakije zal met voldoening iedere ernstige poging tot economische sa menwerking in Centraal-Europa ontvangen, mits deze ondernomen worde in overeen stemming met de algemeene lijn van ie politiek zijner bondgenooten en met bun deelneming". Engeland en de „Duitsche" koloniën In het Britsche lagerhuis heeft Baldwin verklaard, dat er ten opzichte van de kwes tie der oude Duitsche koloniën niets veran derd is in de houding der regeering sedert de vorige desbetreffende berichten. J">e uitlatingen van den Zuid-Afrikaan- scben minister van defensie Pi row in ver band met deze kwestie geven alleen zijn per soonlijk standpunt weer en zijn zelfs niet bindend voor de Zuid-Afrikaansche regee ring. Baldwin heeft Pirow op de vraag of wan eer cischen naar voren zouden wirdcn ge bracht betreffende overdracht van mandalen de Britsche regeering deze in welwillende overweging zou namen, een ontkennend ant woord gegeven. Uploeft de vluchten De a.s. Locarnobesprekingen Engeland wacht nog af Het Britsche kabinet heeft zijn standpunt aangaande de a.s. Locarno-besprekingen nog niet bepaald. Men is van meening, dat deze conferentie tot uitsluitend doel moet hebben het opstel len van een Europeesche regeling. Volgens Britsche opvatting kan dit het best bereikt worden door een conferentie van vijf op een lateren datum, misschien in begin Septem ber. Wanneer Frankrijk echter een confe rentie van drie ter voorbereiding van een grootere conferentie later onontbeerlijk acht, zal Engeland zich daartegen niet verzetten. Het doel dezer conferentie zal echter niet mogen zijn het constateeren van oe misluk king der verzoeningspogingen, die in het witboek genoemd zijn. De opstelling van een Europeesche rege ling moet hoofddoel blijven. Verder is men te Londen van meenïng, dat een versterking van het westelijk blok, Frankrijk-België-Engeland, tegenover het Midden-Europeesche de zaak van den vrede niet zou dienen. Naar men meent weten, is dit standpunt door Eoen bekend gemaakt aan de ambassadeurs van Frankrijk en België De vorderingen der zee-engten-conferentie De zee-engten-conferentie te Montreux heeft opnieuw eenige vorderingen gemaakt. Thans is ook overeenstemming bereikt ver de bepalingen ten aanzien van een toe komstige conventie betreffende de luchtvaart waarbij alleen het vliegen over de versterk- >nes en de zee van Marmora verboden zal worden. Voorts werd de Turksche elsch Inzake op heffing van de commissie voor de zee-engten 'ingewilligd. Besloten werd de nieuwe conventie voor Italië, als onderteekenaar van het verdrag van Lausanne, open te laten. DRIE WEKEN HULPELOOS IN BED Rheumatische rugpijn nu absoluut verdwenen „Ik wil graag dat U weet wat ik aan Kruschen Salts te danken heb Een jaar gele den had ik verschrikkelijke rheumatische pijnen in mijn rug, en ik moest drie weken liggen. Ik kon ln bed niet eens opzitten. Ik besteedde een paar gulden aan pillen, maar het gaf niets. Toen schreef ik mijn moeder en vertelde mijn misère. Per keerende post ried zij mij dringend aan Kruschen Salts te probeeren. Ik kocht onmiddellijk een kleine flacon en kan op eerewoord verklaren dat, voordat ik mijn vijfde dosis had gebruikt, ik al weer kon zitten. Ik ging ermee door en binnen twee weken was ik weer op de been. zonder die verschrikkelijke pijn Ik 'neb Uw wonderbaar middel altijd bij mij. en ik ben overtuigd dat de kleine dagelijksche dosis mij levenslustig en gezond houdt. Ik kan Kruschen Salts niet hoog genoeg roemen, en telkens als zich de gelegenheid voordoet, raad ik het aan." Mevr. A. G. te F. Indien de afvoerorgancn in Uw lichaam te traag werken, ontstaat een ophooping van afvalstoffen, welke Uw bloed verontreinigen. Schadelijke stoffen zullen zich vormen, o.a. het gevreesde urinezuur, dat maar al te dik wijls oorzaak is van rheumatische pijnen. Kruschen Salts bestaat uit zes minerale zou ten. die Uw afvoerorganen tot betere wer king aansporen, waardoor de afvalstoffen op geheel natuurlijke wijze volkomen en ge regeld worden verwijderd. Uw lichaam wordt van overtollig urinezuur bevrijd en de rheu matische pijnen zullen geleidelijk afnemen om tenslotte geheel weg te blijven. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.40, 0.70 en 1.60 per flacqn, omzetbelas ting inbegr. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de bui ten verpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Am sterdam voorkomt (Adv i Economische raad der Balkan-entente De economische raad van de Balkan-en- tente heeft van 1015 Juli te Bied vergaderd. Het Roemeensche exportinstituut werd be last met de organisatie van de samenwer king der economische instituten der vier landen en het uitwerken van concrete voor stellen voor de organisatie van een blijvende wederzijdsche uitwisseling hunner produc ten. In afwachting van een algemeene conven tie der vier landen werd een Roemeensch- Joegoslavische conventie omtrent het toeris me onderteekend. Overwogen werd verder een bijeenkomst der gouverneurs der emisslebankén van de vier landen met het oog op hunne financieele samenwerking. De eerstvolgende bijeenkomst van den eco nomischen raad der Balkan-entente zal 18 Maart 1937 te Athene plaats vinden. De spionnage op de Amerikaansche vloot Nieuwe manoeuvre-plannen De arrestatie van zekeren Farnworth, die ten behoeve van Japan op do vloot der Ver eenigde Staten heeft gespionneerd, heeft in de Amerikaansche pers zeer veel stof doen opwaaien. Het Ministerie van Justitie heeft laten doorschemeren, dat een reeks nieuwe arrestaties verwacht kan worden. Farnworth zou het strikt vertrouwelijke document „informatie- en veiligheidsdienst" dat de plannen voor de gevechtsformatie en de tactiek der vloot op grond van de erva ringen der laats'e manoeuvres bevat en slechts voor de hoogste officieren bestemd is aan een Japansch attaché verkocht hebben. Admiraal Standely heeft verklaard, dat de manoeuvre- en vlootplannen natuurlijk ge wijzigd zullen worden, indien het blijkt, da: Farnworth inderdaad waardevolle geheimen aan de Japanners heeft geleverd. Intusschen noemt men op de Japansche ambassade de beschuldigingen „verwon derlijk". Poolsch militair vliegtuig stort in Zee Alle drie inzittenden gedood In de nabijheid van Gdynia is Donder dag een Poolsch vliegtuig in zee gestort. De drie inzittenden, generaal Oriicz- Dreszer. inspecteur van de Poolsche militaire luchtvaart, kolonel Loph en de piloot Lagewski zijn allen verdronken. Hun lijken konden reeds geborgen wor den. De oorzaak van het tragische ongeluk is nog niet opgehelderd. De verongelukte generaal Or 1 icz-Dres zer was eerst enkele dagen geleden tot in specteur van de Poolsche militaire lucht vaart benoemd. Sedert vele jaren was nij voorzitter van de Poolsche maritieme en koloniale liga en stond bekend al9 een van de bekwaamste Poolsche officieren. De catastrofe had plaats tusschen de zee badplaats Zoppot en de Poolsche badplaats Adlershorst, op slechts enkele honderden meters van het strand. De Danzigsche plezierboot „Falke" snelde onmiddellijk te hulp en sleepte het veron gelukte vliegtuig, waarvan nog slechts da staart boven water uitstak, naar de pier van Adlershorst Daar konden de inzittenden ha laas nog slechts als lijken geborgen worden Voorzoover kon worden vastgesteld, zou het ongeluk aan een motordefect zijn toe te schrijven. Tropische hitte in Russische poolgebieden In de Russische poolgebieden heerscht op het oogenblik een tropische hitte. Men heeft temperaturen gemeten tot 30 graden C., het geen sinds menschenheugenis niet is voor gekomen. In Zuid-Rusland steeg de temperatuur tot 40 graden in de schaduw en er hebben zich talrijke gevallen van zonnesteek voorgedaan Naar de „Angriff" uit geloofwaardige bron zou hebben vernomen moet Sir Henry Deterding, die, naar men weet kort geleden in het huwelijk is getreden met een Duit sche vrouw, een landgoed hebben gekocht in Mecklenburg. Hij zou voornemens zijD zich hier te vestigen. Sir Henry zou verklaard nebben de lei ding van de Royal Shell te willen houden, zoodat hiermee het zwaartepunt van dit concern naar Duitschland zou worden ver plaatst De stalen van het midden-westen van Noord-Amerika worden wederom door een hittegolf geteisterd. Het aantal dooden is gestegen tot 4137, EEN COMMUNISTEN- VERGADERING TE BREDA Geheime besprekingen over revolutieplannen in West-Europa Invloed in Nederland reeds merkbaar Wat er nog te wachten is Het „Dagblad van Noordbrabant" heeft deze week enkele sensationeele mededeelingen gedaan omtrent een geheime samenkomst, welke op 30 April jl. te Breda is gehouden onder de auspiciën van de Komintern, de internationale van de officieel© communistische partijen. Het blad verstrekt over de genoemde bijeenkomst de volgende bijzonderheden: „Trotzky is erin geslaagd in dit voorjaar, geheel onbekend blijvend, eenige West-Euro- peesche landen te bezoeken en daar persoon lijk instructies te geven over het leggen van een min of meer organisatorisch verband tusschen de verschillende links-socialis tische en oppositioneel-communistische ver- eenigingen, deze te richten in Trotzkyïstische richting en de richtlijnen aan te geven voor de directe actie die dit jaar in West-Europa zou worden ingezet De geheime bijeenkomst te Breda was een logische voortzetting van de machinatie. Vergaderd waren daar afgevaardigden van diverse linksstaande organismen, alsmede los staande communistische elementen, die voor heen in communistische organisaties gezeten hadden, maar weer daaruit getreden of gezet zijn. Er waren eenige Belgen. Franschen, een Italiaan, negen Duitschers en vermoedelijk eenige Spanjaarden. De Inhoud der besprekingen Allereerst werd een uiteenzetting gegeven van het verloop van zaken bij de stakings beweging in Soanje, Frankrijk en België, waar duidelijk gebleken was. dat om revo- lutionnaire woelingen te ontketenen geen partij met massa-aanhang noodig was, noch dat men met'veel meer succes een illegale greep naar de macht kan doen, wanneer men beschikte over een kleine kern met uit sluitend geschoolde leiders, die op het juiste oogenblik de psychologie van de massa we ten te beïnvloeden. En zeer zeker wanneer deze massa reeds op andere wijze en dour andere oorzaken in een oproerige stemming is gebracht, waardoor leiders met demago gische talenten voor hun theorieën een vruchtbaren voedingsbodem vinden. In dit verband moet het doel der aangeslotenen niet zijn een groot ledental te verwerven, doch moet ermee volstaan worden zooveel mogelijk plaatselijke contactpunten te vor men en kernen van 12 tot 20 man, welke mot zorg moeten gekozen worden, zoodat men. wanneer het oogenblik is aangekomen om naar buiten op te treden, over een goed ge schoold kader beschikt Voorloopig is de taak van deze contactpun ten en kernen in Nederland nog slechts een nagaan van wat er in verschillende bestaan de linksche organisaties leeft, een zoeken naar de zwakke punten daarvan en het rond zich verzamelen van de meest roerige ele menten. teneinde op het geschikt moment een aanval op deze bestaande organisaties te kunnen ondernemen. Door deze werkwijze ondermijnt men de organisaties, maar laat ze meteen zelf deze ondermijnlngsaroeid betalen. Wat reeds in Nederland gebeurde Hoewel dus van een massa-actie in Neder land geen sprake is geweest, is de Invloed van deze Trotskyïstisch gerichte elementen tifh reeds bemerkbaar geweest, wat op de (redering met genoegen Is geconstateerd. Zoo werd gewezen op de staking ln Uitlui den. waar de visschers tegen het advies der vakbonden in weigerden uit te varen. De invloed der beweging is ook gebleken Kamphuis „DE PELIKAAN'' Bosch, duinen, zee en strand 80 prima bedden. Eloctrisch licht Volledig Pens. 1.75. Telef. Den Koog 27. OOK KAMPEERTERREIN TE HUUR (Adv.) bij de erwtenplukkersstaking ln West-Bra bant. waar een der op de vergadering aan wezigen een leidende rol heeft gespeeld, ter wijl tevens besprekingen werden gevoerd over een nieuw uit te lokken conflict in de Tilburgsche textielindustrie, waarbij men op nieuw hoopt de leiding aan de vakbonden te kunnen ontfutselen. Na de Kamerverkiezingen Uitdrukkelijk werd gestipuleerd, dat erop gerekend moest worden, dat een massa-op treden naar buiten zou plaats hebben na de Kamerverkiezingen in 1937, wanneer naai het oordeel van de leiders dezer beweging de verdeeldheid in het parlement zoo groot zou zijn geworden, dat slechts de vorming van een volksfront óf de vestiging van een dic tatoriale regeering mogelijk zou zijn. In beide gevallen zijn woelingen te verwach ten, die van anderen zullen uitgaan, doch waarbij de Trotzkyïsten op het juiste mo ment de leiding zullen overnemen en met het kapitaal van de vakbonden stakingen zullen financieren, die door de vakbonden zelve niet gewensent worden. Men rekent er daarbij n.l. op, dat bij een stakingsbeweging die zich over het geheele bedrijfsleven uit strekt, de vakbondsbesturen, ook al zijn zij tegen die staking, de stakingskas niet ge sloten zullen kunnen houden. Trotskyïsten en Stalinisten Tenslotte zou op de bedoelde vergadering «en brug geslagen zijn tusschen de Stalinis ten en de Troskyïsten. De bewerker daarvan is Dimitrof. Er wordt de aandacht op ge vestigd. dat de agent van Dimitrof is zekere Morriëns. een Nederlander van geboorte, na dien Belgisch staatsburger en thans burger van de Russische Sovjet Republiek, die op het oogenblik te Antwerpen is gevestigd en vrijelijk rondreist ook in Nederland met een Sovjetpas, waarop een Belgisch visum is verleend van Mei 1936 tot 1938. Het schijnt dat de passencontrole aan de grens zeer .veel O AN HELPEN WIJ ELKAAR! N.V, ORANJESTRAAT 11 DEN HAAG TENNISBANEN H. LANG ZOON ULFT (Gld.) 1 RIETMEUBELFABRIEK 1 „INDUSTRIA" Opgericht 1875. TeL 218. Rietmeubelen voor serre's, terrassen. 6chepen, zie* kerhuizen, sanatoria, etc* c Levering door den handel Naar het Bredasche blad met stelligheid, uit de beste bronnen is verzekerd, zijn eflat reeds op korten termijn nieuwe communispb tische woelingen ln België te verwachten^1' Zoo mogelijk wordt nog in den loop van djjt maand Juli een algemeene staking vooflet België afgekondigd. Zeker is, dat tegen ein<pu' September begin October een communiaPr tische omwenteling in België zal wordei^g beproefd. iee Ingezonden Stukken' (Buiten verantwoordelijk held der Redactie), Om de klandestiene margarinebereidin^ onmogelijk, althans niet loonend te maket g< meent de Minister, door een verhooget te heffing op spijsoliën, dit te bereiken. Ver geten schijnen echter andere verbruiken D van oliën, die deze grondstof voor hun bijen drijf dringend noodig hebben. jeri Door deze verhoogde heffing zal h»ie vischverbruik nog meer terugloopen ej'oc visscherijbedrijf, dat toch reeds zoo noodt e; lijdend is, geheel ten doode is opgeschreSen ven. Reeds eerder werd den betrokkeotei Minister schriftelijk zoowel als mondelinpen op de te zware heffing gewezen. Groot wafecl dan ook de verbazing (op zijn zachtst uitinil gedrukt) toen er inplaats van een verlaginJaa: een verhooging van accijns werd afgeval kondigd. plei Wanneer het in de bedoeling van de beiaa: trokken autoriteiten ligt, het eene bedrijffec' (dat hun zeer na aan het hart schijnt tej7 liggen), ten koste van andere bedrijven tl«M steunen, want andere motieven kunnen tol0.1'1 deze maatregel toch niet geleid hebben. da«le1 is de nu gevolgde weg de juiste. Iai1 - Zijn de heeren er niet van doordrongorrec dat er door de verschillende bedrijven gefle zocht zal worden naar een minderwaard',?161 product, dat deze zoo hoognoodige olie «"iPie. kunnen vervangen? Hierdoor zou ook ddai' volksgezondheid wel eens 'n gevaar kunneir116 komen. pe6 V1SCHHANDELAAR. £'a Officieel wordt medegedeeld, dan 18%e: fascisten kortelings op Spaansch gebied innia arrest zijn gesteld. Het gaat om leiden ietha figuren v.an de „Spaansche Falanx", diftra instructies hadden een opstandige beweOol ging uit te lokken. Ja; GARANTIE-STANDGRO EN GAR ANTIE -STAND BRUIN Garantie-stand rood GARANTIE-STANDZWART GARANTJE-STANDBLAUW Speciaal product voor Buitenwerk. HOUDT r HET IJZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HET C HOUT. Wordt 5 JAAR GEGARANDEERD Levering uitsluitend aan den Handel j Wed. Boonstoppel Zn. Lalt- en Vernisfabriek WADDINXVEEN - TELEF/ 50

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2