Spanning rond de laatste spanning van de Moerdijkbrug -DE MARINE-MANOEUVRES DONDERDAG 16 JULI 1936 TWEEDE BLAD PAG. 5 OPLEGGEN WEER ONMOGELIJK Vliegende storm geeft angstige momenten Dc bouw van de brug over het Hollandscli Diep heeft spreekwoordenwijsheid gene geerd. Want deze heeft het slagen van een onderneming vastgelegd tusschen een goed begin dat het halve werk is, en een eind waarvan moet gelden: eind goed al goed. Bij de bouw van de nieuwe verbinding tusschen Willemsdorp en Moerdijk doet zich echter deomstandigheid voor, dat het met liet opleggen der overspanningen twee tot en met negen vlot verliep, maar dat de eer ste pas na de tweede poging op de pijlers kwam te rusten, terwijl het tiende en laat ste brugdeel nog meer geduld van de bou wers vroeg. Noodlottige beleefdheid? Dinsdag zou dit sluitstuk op de pijlers worden gelegd. Maar gezien de wind achtte de leiding dit een te gewaagd ondernemen. Men stelde uit tot Woens dag. We hebben een vaag vermoeden, dat men Dinsdag de overspanning zelfs niet naar het Diep zou hebben gevaren, in dien er niet een boot vol genoodigden was geweest, die men toch liefst niet vergeefs liet komen. Maar indien deze beleefdheid een woordje heeft meege sproken, dan is dat qen woordje geweest met ernstige gevolgen. Want nu het gevaarte eenmaal tot vlak bij de pijlers was gebracht, liet men het daar. En dat ging eerst best. De nacht van Dinsdag op Woensdag was rustig. En des morgens was het weer prachtig voor het volbrengen van het gewichtig karwei. Want er was slechts regen, geen wind. Jammer dat het toen niet meteen hoog water was. Want nu moest niettegenstaande het gun stige weer, worden gewacht tot 's middags ongeveer twee uur. In de loop van de morgen bleek reeds dat daardoor de kans zou kunnen keeren. Het ging waaien, soms met stormkracht, zoodat men tegen elf uur zelfs een angstig moment beleefde. Het transport werd snel met extra staalkabels aan de sleepbooten verbonden, die volop moesten gaan draaien om hun zware last in de macht te houden. Het kraakte, en het spande er even. Maar 't ging goed. Weer uitstel Toen tegen twee uur de beslissing moest vallen, was het weer verre van gunstig. Dan eens was de windkracht zoodanig dat men zou kunnen wagen het brugdeel te draaien en op te leggen, dam weer nam de wind zoo sterk toe, dat en geen denken aan was. Op zoo'n gunstig moment werd beslo ten het er op te wagen. Maar de dreigende, jagende luchten, en het onweer even tevo- maakten dat het inderdaad een wagen was. Het bleef dan ook bij een begin. Want nauwelijks was men bezig de eerste toebereidselen te treffen en het gevaarte „los" te maken, of er stak een wind op die in enkele minuten aan groeide tot een regen- en stormbui, wel ke aller volle kracht, activiteit en op merkzaamheid vroeg om te zorgen dat er geen ramp gebeurde, dat niet het ge vaarte op drift zou raken met sleepboo ten en al, waarvan de gevolgen moeilijk te overzien zouden zijn geweest Maar weer hield men het, al was het een moment hachelijk, daar het extra op de sleepbooten aankwam, omdat men reeds was begonnen met gedeeltelijk losmaken Van de ankerkabels. Aan opleggen werd natuurlijk geen moment meer gedacht. Te meer niet, waar de sterke wind aanhield, en uitliep tot een vliegende storm, die van af de wal de belangstellenden met span ning het gebeuren op het water deed gade slaan, en die aan de leiding momenten be zorgde, welke ze heusch niet spoedig zal zijn vergeten. Dat hebben we wel begrepen, al denkt men in zulke omstandigheden na tuurlijk meer dan men zegt. Die moeilijke positie hield een paar uur aan, want de storm duurde voort. Metter tijd kwam de' eb door, die het vasthouden van de zware vracht wat gemakkelijker maakte, en na lange tijd ging ook de wind wat bedaren. Overigens: circa vijf uur was de wind zoo sterk, dat een directie-keet op de brug met meubilair en al in het water schoof, en ook het dak van een keet van het werkvolk van de brug woei. Persoon lijke ongelukken kwamen echter niet voor. Zal het heden gelukken? Voor wegsleepen en terugkeeren naar Dordt was echter onder deze omstandig heden geen gelegenheid. Men was al blij als men het ter plaatse uithield. En dat werd gelukkig schitterend gepresteerd. De hoop werd nu weer gevestigd op de Don derdagmiddag. We hebben helpen hopen dat deze een goed einde mocht brengen aan het minder aangenaam verloop van dit laatste transport. Zeven kabels doorgeknapt Dat het gistermiddag gespannen heeft bij de brug over de Moerdijk tijdens den zwaren Juli-storm, moge blijken uit het feit, dat op een gegeven oogenblik zeven van de twintig kabels waarmede de brug aan den pijler was vastgezet, als een rietje afknapten. Gelukkig wist men erger te voorko men. Vannacht is nieuw materiaal i het euvel hersteld. Verder hebben zich geen bijzondere evene menten meer voorgedaan, Men heeft het veilig in storm en ontij uitgehouden, al kostte het natuurlijk extra inspanning en op lettendheid. De bedoeling is hedenmiddag tussche v 2 en 3 uur opniguw te pogen de brug op te leggen. Ipgediend is een wetsontwerp tot ver- eeniging van de gemeenten IJsselrnui- den, Grafhorst, Wilsum, Kamperveen en Zalk en Veecaten, Tusschen deze gemeenten heeft van ouds her een zekere band bestaan. De naam der nieuwe gemeente zal luiden: IJsselmuiden. De vereeniging zal ingaan 1 Januari 1937. BOND VAN CHR. ORANJE- VEREENIGINGEN J aarvergadering te Scheveningen De verhouding tot de Oranje Garde De Bond van Clir. Oranje-Vereen, heeft gister te Scheveningen in het gebouw der C.J.M.V. zijn jaarlijk- sche Bondsvergadering gehouden. De Bondsvoorz., ds. Is. V o o r s t e e g h, opende de vergadering op de gebruikelijke wijze, waarna de heer G. van Balen de vergadering namens de ontvangende afdee- ling een hartelijk welkom toeriep. Spr. wees er op, dat deze vergaderingplaats een histo rische plek is, waar in 1813 de Prins van Oranje feestelijk ontvangen werd. Ds. Is. Voorsteegh herinnerde in zijil openingswoord aan het doel der vereenigin- gen, waarin -me de Gods werk in deze wereld tot uiting komt. Er zijn zware be proevingen, doch ook veel zegenin gen. De Bond is in 1935 weer ge groeid. Toen spr. in 1922 voorzitter werd, waren er 27 afdeelingen. Thans heeft zich de honderdste af- deeling bij den Bond aangeslo ten. Na dit ope ningswoord wer den dc huishoudelijke zaken afgehandeld. Uit het jaarverslag van den penningmeester, dr. M. Barkey Wolf van Geersdijk, bleek dat er een nadeelig saldo bestaat van 12.04%. De ontvangsten van dit jaar be droegen 829,50; de uitgaven 920,84. Besloten werd een telegram van hulde en aanhankelijkheid te zenden aan H. M. de Koningin en H. K. II. Prinses Juliana. I-Iierop werden twee coupletten van het Wilhelmus gezongen. Herkozen werden de bestuursleden: ds. C. J. v. P aas sen, J. B. Netelenbos en C. Wilg van der Wal. Na een referaat van den heer P. A. van Schuooen, lid van de cen trale raad van de Oranjegarde, waar in deze oprichting en doel van deze garde uiteenzette en haar taak schet ste ten opzichte van andere Christe lijke jeugdorganisaties, volgde een uit voerige gedachtenwisseling, zoodat be sloten werd de overige op de agenda voorkomende onderwerpen met het oog op lnm belangrijkheid te behan delen in een afzonderlijke in Septem ber bijeen te roepen vergadering. Ds. 1. Voorsteegh Autobus te water gereden Passagiers met groote moeite gered Men meldt ons uit V1 a a r d i n g,e n-A m- bacht: Door het onklaar geraken van de stuurin richting is gisteravond half 8 een Vios-bus, welke den dienst onderhoud tusschen Delft en Vlaardingen-Amhacht, in de langs den Kethehveg loopende diepe sloot gereden. In de bus zaten behalve de 2S-jarige chauf feur J. van Es uit Wateringen, vier perso- 'Amsterdamsche Jongere Werkloo- zen van het Am- sterdamsche Cen traal Comité voor Jongere Werkloo- zen bouwden ne venstaande zeil boot, die „De Vriendschapis gedoopt en die Dinsdag op de Nieuwe Meer voor het eerst gebruikt werd. nen: drie dames en een 77-jarige heer uit Delft. De autobus liep direct vol water, zoodat chauffeur en passagiers in ernstig gevaar verkeerden. De chauffeur, die door glasscherven vrij ernstig aan gelaat en handen werd gewond en geheel onder water geraakte, had echter de tegenwoordigheid van geest om zich uit de bus te werken en de in doodsangst ver keerende passagiers op de kant te brengen. Een der clames, mej. van Beurden uit Ke- tbel was reeds bewusteloos. Zij had boven dien evenals mej. de Bruin uit Kathol ern stige verwondingen aan gelaat en handen bekomen. Dr. Sauer uit Kethel was spoedig ter plaat se en verleende de eerst hulp. De passagiers zijn met een particuliere auto naar hun ning vervoerd, terwijl de chauffeur met de politie-auto uit Vlaardingen-Ambacht naar Wateringen is overgebracht. De bus is later door een kraahwagen van ós Vios uit de sloot gehaald. Onder een auto verpletterd Woensdagavond kwam een zeven-jarig knaapje, eenig kind van D. den I-Iartog te 's Gravendeel, toen hij mot eenige vriendjes op een vrachtauto wilde klimmen, onder de auto te vallen, die hem het hoofd verpletterde, waardoor de dood terstond intrad. Rood behaalt een ten strategische uitwijking Tragisch ongeval (Van een specialen verslaggever) A/b Hr. Ms. Gelderland, 14 Juli. De tweede dag van de marine manoeuvres was weinig rustiger dan de eerste. Vapnacht heeft het flink ge spookt op de Noordzee, doch veel heb-, ben we er niet van bemerkt. Gisteravond hebben wij van het dek af het strijken van een motorsloep van de Gel derland gezien, die proviand ging brengen aan de ons omringende schepen van het roode verband. Het zijn: de Hertog Hen drik, de beide Z-booten (de Z 7 en de Z 8), beide G-booten (G 15 en g 16) en de Z 5 oppikboot). Behoedzaam werd de sloep gestreken en met een flinke vaart beklom zij de golven en daalde aan den anderen kant. Er stond een hooge zee en het leek niet gemakkelijk om langszij te komen. Maar het gelukte prachtig en toen het werk was afgeloopen, werd met vereende krach ten de sloep weer aan boord van de Gelder land geheschen. De oefeningen Wij bevonden ons vanochtend om zes uur ongeveer 10 mijl bewesten IJmuiden. De vijand (de blauwe divisie) was daarvan op de hoogte. Rood wist op haar beurt, dat Wauw (dat zijn evenals gisteren de onder zeebooten O 9, O 10, O 11 en O 15) zich in zee ongeveer 50 mijl bewesten de Nieuwe Waterweg bevond. Ook vandaag konden de groepen vliegtuigen weer niet aan de oefe- d Dingen deelnemen. Het blauwe verband heeft ook heden tot opdi-acht rood te ver nietigen. Wij „leven nu nog", want de on derzeebooten zijn nog niet gesignaleerd en hebben nog niets .tegen ons ondernomen. Op korten afstand achter de Gelderland vaart de Hertog Hendrik en daarachter de oppikboot. Aan weerszijden van het leider schip varen de G-booten en 15 mijl aaai bak boord de Z-booten. Bij den aanvang der oefeningen was 'de 'afstand tusschen de Gelderland en de Z- booten 20 mijl. De ooi-zaak van deze veran dering van afstand is, dat de Z-booteQ yan,- ochtend om zes uur onmiddellijk koers naar het lichtschip Noord Hinder (bewesten (Walcheren) hebben gezet De overige sche pen van de roode formatie zijn van IJmui den af gerekend eerst westelijk gevaren en toen zuid-westelijke richting naar het licht schip Noord-IIinder. Het wachten is thans op hetgeen de vijand zal doen. De bedrijvigheid aan dek Er heerscht nu aan het dek een groote be drijvigheid. Er woi-den allerlei karweitjes opgeknapt, die in oorlogstoestand, waarin wij op het oogenblik verkeeren, niet gedaan kunnen worden. Hr. Ms. Gelderland is dan ook eigenlijk geen oorlogsschip par excel lence meer: het is een opleidingsschip voor ax-tillerie-officieren. Vroeger deed de Gelder land dienst als kruiser en als zoodanig bracht het president Krtlger van Lorenco Marquez naar Marsatte. Zijn bouw en inrichting verschilt dan ook in menig opzicht van een modernen krui ser, zooals b.v. Hr. Ms. de Ruyter. Om een voorbeeld te noemen: een schip als de De Ruyter wordt door oliemotorën voortbewo gen en hier stookt men nog met kolen. Dit brengt veel onderhoud mede, want overal ligt kolengruis, of zooals het equi valent in mai-inejargon luidt: „pijpluizen". Op dek wordt nu het koper gepoetst, waar door de pijpluizen verwijderd worden. De sloepen worden met benzine schoonge- schrobd. Vei-der wordt er aan dek „gelest". Een sei-geant van de mariniers geeft college aan een groepje van zijn ondergeschikten, dat in kleermakei-shouding luistert. Trossen worden netjes opgerold en te be stemder plaatse opgeboi-gen. In de kombui zen wordt de avondmaaltijd toebereid en af en toe gluurt een hongerige nieuwsgierige om het hoekje van de deur en snuift de etensgeur op. Op de commando-brug bevinden zich de commandant der marine, schout-bij-nacht Kruys, die bij deze oefeningen de rol van arbiter vervult, de commandant van het schip, schout-bij-nacht titulair Dikkers, commandant van het roode verband en de officieren van dienst. Het resultaat van de oefeningen Zoo juist is het resultaat van de oefe ningen hekend gemaakt. Het roode ver band heeft succes gehad met zijn stra tegische uitwijk-manoeuvre en den vij and blijkbaar een rad voor oogen ge- draaid. Rood heeft zijn eindbestemming bereikt, zonder aan aanvallen van on derzeebooten te hebben bloot gestaan. Gisteren werden wij vernietigd en van daag hebben wij gewonnen. Thans zptten wij koers naar de reede van Vlissingen waar wij vannacht voor anker zullen gaan. Een doodelijk ongeval Woensdagmorgen te half 7 is de ma troos-milicien tweede klasse S. van Dijk toen hij behulpzaam was bij het looden aan boord van Hr. Ms. „Gelderland", zich bevindende bij de noordkust van Walcheren, in zee gestort. Men heeft den drenkeling onmiddellijk een boei nageworpen en sloepen uitgezet. Van Dijk is echter door het getij afgedreven en het staat wel vast dat hij is verdron ken. Het lijk is nog niet gevonden. Het slachtoffer was ongehuwd en had den leeftijd van 21 jaar. Hij was te Amster dam woonachtig. Het zoeken naar den drenkeling heeft nog geruimen tijd voortgeduui'd. Ondanks $torm en regenvlagen hebben de oefeningen van onze vloot op de woelige wateren van de Noordzee nog steeds voortgang. De snelle torpedobooten in volle actie. DE JULI-STORM Vervolg van blz. 1) Tramstoring LeidenDen Haag Gistermiddag omstreeks kwart voor vijf is een zware eik ten gevolge van het storm weer omgewaaid en op de voeddngsdraden van het tramnet van de lijn LeidenDen Ilaag terecht gekomen. Hierdoor ondervond het verkeer op deze lijn eenige uren ver traging. Een juist passeerende wielrijder, de 15-jarige Th. van der B. uit Leiden, werd door de vallende hoorn geraakt en bekwam een. beenfractuur. Hij werd naar 't Diaoonessenhuis te Leiden overgebracht. Groote schade in het Westland Tijdens den hevigen storm zijn in (het Westland vele ruiten van kassen en warenhuizen vernield. Te Hoek van Hollanrd en te Te, Heide werd groote schade aangericht aan de strandinriohtingen. Te Hoek van Holland werd een strand restauratie, eigendom van den heer Groen, geheel vernield, terwijl vooral ook het kam peerterrein en kampeeidiuisjes 6Chade op liepen. Te Terheide werden vele kampeertenten tegeen den grond 'geworpen en vernield terwijl het. gemeentelijk badbedrijf, even eens in gevaar verkeerend, gestut moest wordien. Vele boomen werden ontworteld. Het noodweer in Brabant Gistermiddag woedde in het laind van Heusden en Alt e n a een hevig on- wedior, vergezeld van een zwaren plasregen. De bliksem trof verschillende boomen. Ver bolgens trok de bui Gelderland in, waar bij den landbouwer Marinus Regt te Poede- royen een koe in de weide door den blik sem werd getroffen en gedood. Na het on- weder stak een hevige wind op en werden op verschillende plaatsen heele groepen vruchtboomen ontworteld. Versoheidene da ken werden gehavend. In tal van boomgaar den ligt de grond bezaaid met afgevallen vruchten. Aan den oogst is groote scharde aangericht. De veerpont Sleeuwijk—Gorin- chem ondervond ten gevolge van het nood weer aanzienlijke vertraging. Door boomstam getroffen Gisteravond om kwart over zes is een 60-jarige man in het Maraixplantsooen te Amsterdam door een vallende boom stam getroffen. Hij bekwam een hersen schudding en een gebi'oklen sleutelbeen. Het slachtoffer is naar het Binnengasthuis vervoerd. Onder vallende balk Gistermiddag is in een fabriek aan de Elandgracht te Amsterdam een balk neergestort, waardoor een arbeider ernstig werd gewond. De man bekwam een hersen schudding en een kaakfractuur. Hij is naar het WilheLminagasthuis vervoerd. Fokker op Haamstede beschadigd Gistermiddag is de Fokker F B7 de P.H.A.E.Z., op het vliegveld Haamstede beschadigd, toen het toestel, na het rollen naar de startplaats, in den wind wilde keeren en het door een plotseling opkomen de rukwind' over den rug weid geworpen. De F B7 was een extra-vliegtuig, dat op de lijn HaamstedeRotterdam was ingezet. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor Schade aan het boonengewas Te B1 e i s w ij k is groote schade aange bracht aan het boonengewas, hetgeen voor de tuinbouwers, welke toch reeds gedu peerd zijn, een groote tegenslag is. Telefoonverkeer te Sliedrecht gestoord Ook in Sliedrecht heeft de 6torm danig huisgehouden. Op de Merwebode geraakten eenige sleepkranen op drift, ter wijl een sleepboot het roer verspeelde. Vooral van de vrudhtboomien is veel fruit afgewaaid. De telefoonlijn! Sliedrecht—Bles- kensgraaf werd afgeknapt, zoodat pas in den avond het telefoonverkeer weer kon plaats hebben. In het kanaal gewaaid Te Nieuwerkerk a. d. IJssel Nvaren ROFFELRIJMEN GEZONDE ZIEKTE O wonder kostelijke tijd, O tijd van uitverkoopen, Waarop de vrouw helaas, helaas Slechts tweemaal 's jaars kan hopen Wat zijt gij schoon, wat brengt gij grif De vrouwen in vervoering Wat wekt gij in haar trillend hart Een wondere ontroering! Al heeft de vrouw geen cent in kas, Dat rooft haar het genot niet Te kijken naar de koopjes die Ze menigvoud aan bod ziet Zie hoe ze voor de winkelruit Stil staat te likkebaarden Naar al dat schoons en liefelijks Van incourante waarde Wij, botte mannen, voelen niet Wat in de vrouw moet leven Als zooveel recht begeerlijk goed Bijkans wordt weggegeven. Wij zien het niet, daar w1 op dit punt Met blindheid zijn geslagen. Laat ons probeer en dil haar zwak In liefde te verdragen. Het is een kostelijke tijd De tijd van uitverkoopen; Al dreigt der vrouwen tempratuur Tot veertig op te loopen, Het is een kerngezonde koorts Die in haar is gevaren: 't Verlangen door meer in te slaan Nog veel meer uit te sparen. (Nadruk verboden) LEO LENS eenige vriendinnetjes aan het spelen, toen onverwachts een der meisjes, het 8-jai"ig dochtertje van C. d. IT., op zij werd gedrukt en in het kanaal terecht kwam. Gelukkig zag zij kans zich zelf op het droge te wer ken, zoodat zij met den schrik en een nat pak vrij kwam. Ook is op verschillende plaatsen schade aangericht, vooral aan het houtgewas. Storm en onweer te Sprang Boven Sprang barstte gistermiddag hevig onweer los, gepaard gaande met zwaren regen- en hagelval, waardoor vele tuingewassen geleden hebben. Een uur later brak een storm los, waardoor ver schillende boomen werden ontworteld en kruinen afgebroken werden. Bij de wed. B. viel een zijgevel uit de sdhuur, welke in de tuin bij den heer J. D. terecht kwam, waardoor de tuingewassen veel leden. Ook vele pannen zijn afgewaaid. ONTGINNING VAN NIEUW GUINEA Ernstige bezwaren van Tweede Kamerleden Te groote concessies? Verschenen is het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp houdende machtiging tot het sluiten van overeenkomsten met de N.V, Mijnbouw Mij Ned. Nieuw-Guinea. Verscheidene leden hadden tegen het ont werp ernstige beawaren. Het uit te geven terrein 6 millioen H.A. is veel te groot. Waarom is niet volstaan met de uitgifte van een veel minder gi*oote oppervlakte? Dit zou des te meer aanbeveling verdienen, om dat de staat, zoo de resultaten gunstig va ren, bij verdere concessies zich gunstiger, voorwaaiden zou kunnen bedingen of mo gelijk tot staatsexploitatie of een gemengd bedrijf zou kunnen overgaan. De thans door den staat bedongen voordeelen zijn, naar men meende, wel zeer gering. Dat groote gedeelten van Nieuw-Guinea door de te stichten mijnbouwondernemingen tot ontginning zullen worden gebracht, moet worden betwijfeld. Nieuw-Guinea is voor kolonisatie op groote schaal en voor groote landbouwondernemingen al zeer weinig ge schikt. Voorts werd er op gewezen, dat door do instrooming van tal van vreemde elementen de inheemsche bevolking zal worden verdrongen en deze dientenge volge van de vestiging van mij non der* nemingen, vermoedelijk meer ongun stige dan gunstige gevolgen zal onder vinden. Met name de zending ziet de vestiging van vorenbedoelde onder nemingen met bezorgdheid tegemoet. Verscheidene andere leden verklaarden de indiening van dit wetsontwerp zeer toe te juichen. Zij wezen er op, dat het voor Ne derland als koloniale mogendheid van groot belang is, dat thans met de ontsluiting vau Nieuw-Gqinea voor de cultuur ©en aanvang wordt gemaakt, waardoor opnieuw bewezen kan worden, dat ook een klein land als het onze op koloniaal gebied tot groote dingen in staat is. DIEFSTALLEN RONDOM DEVENTER Vier personen gearresteerd. In den laats ten tijd werden in de ge meenten rondom Deventer gelegen, ver scheidene diefstallen gepleegd. Vooral in de woningen van landbouwers, wanneer deze afwezig waren, werden geld sommen ontvreemd. Op verzoek van de politie van Voorst zijn thans te Deventer vier personen aan gehouden, onder wie een gepensioneerd agent van politie te Loenen (G.). Zij zijn aan een verhoor onderworpen, waarbij zij allen bekenden verscheidene diefstallen te hebben gepleegd. Het viertal is ter beschikking van den of ficier van Justitie te Zutfcn gesteld. DE „WERKLOOZENZORG'1 TE LEEK Oneerlijk administrateur Te Leek (Gr.) is aangehouden de amb tenaar ter secretarie bij die gemeente, H. van der V., wegens gepleegde onregelmatig heden als administrateur bij de „Werkloo- zenzorg" aldaar. Van der V. is ter beschikking gesteld van den officier van Justitie te Groningen,

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5