SITTERSaKAR DONDERDAG 16 JULI 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland De Heimatschutz confereert NEDERLANDSCH IN BELGIE Hoe een Franschman hierover oordeelt (Bijzondere correspondentie) Men schrijft ons uit Parijs: De Brusselsc-he correspondent van „Le Temps" schreef voor eenige dagen aan zijn krant, dat het besluit van ae Nedcrlandsche regeering om voortaan in plaats van Fransche de eigen taal te gebruiken voor de diplomatieke correspondentie tusschen Den Haag en België, de Vlamingen veel genoegen heeft gedaan. Deze medewerker meent, dat dit besluit, hetwelk met een lange traditie breekt, een bron kan worden van mis standen en van discussies over ae draag wijdte van de tekst der brieven eu geschrif ten, gezien het feit, dat er thans aanmerke lijke verschillen bestaan tusschen het Neder- landsch en het Vlaamsch. Het spreekt vanzelf, volgens hem, dat de Belgische regeering zich het recht heeft ivoorbehouden, om trouw te blijven aan de g< bruiken en aan den algemeenen regel, om in het Fransch te antwoorden op mededee- lingen, welke door vreemde regeeringen m nndere talen worden gedaan. Zoo antwoordt Brussel in het Fransch aan Londen en Ber lijn, terwijl deze steden toch resp. in het Engelsch en Duitsch schrijven. De schrijver meent, dat de Belgische regeering evenepns in het Fransch zal reageeren op de Ncder- landsche correspondentie. Het besluit van de regeering van Koningin "Wilhelmina bewijst volgens hem tweeërlei. Allereerst, dat men in vreemde landen reke ning houdt met bepaalde politieke manifes taties, die in België te bespeuren zijn. En daarnaast, dat de Vlaamsche Roomsch-Katho lieken voortgaan met hun pogingen, om de eerste plaats in te nemen in de regeering jyan het land. We vermelden deze beschouwing van den Franschman in Brussel, omdat men er in kan bemerken, hoe in en om Parijs wordt geoordeeld over de verhoudingen tusschen Frankrijk en België, en tusschen het laatste land en het onze. Zij het, dat zulks niet dui delijk is aangegeven, kan men er toch in lezen, dat het vragen door de Vlamingen ivan wat hun rechtens toekomt vrij overdre ven wordt voorgesteld en dat men van een Overwicht van het Waalsche element bij onze zuiderburen niet afkeerig is. Dit valt Uiteraard te verklaren uit de omstandigheid' dat in Parijs op een nauw samengaan tus- $ohen beide landen wordt prijs gesteld. Waarom critiseert de schrijver niet het ïeit, dat Berlijn en Londen in hun eigen taal 6chrijven? Waarschijnlijk omdat hij meent, dat de Nederlandsche regeering vooral met bet oog op de Vlamingen tot haar besluit ge komen is. En dit heeft volgens hem geen redelijken zin, omdat er belangrijke ver schillen zijn tusschen het Vlaamsch en onze taal. Wij achten dit veeleer een bewijs, dat bet tijd werd, om een nauweren band te leggen om de beide zustertalen. Bovendien zullen deze verschillen eerder voorkomen in bet gesprek van den dagelijk6chen omgang Idan in de stoere diplomatentaal. Over inter pretatiekwesties had de schrijver beter kun nen zwijgen; aeze immers komen in de af zonderlijke talen evenzeer voor. Bij onduide lijkheid hieromtrent zijn de hulpmiddelen Vele. Het is te betreuren, dat de beide beweegre denen, welke door den correspondent worden aangevoerd en die onze regeering tot haar besluit zouden hebben gebracht, zonder be wijs blijven. Waarom wijt hij deze gewijzig de houding niet veeleer aan het groeiende inzicht, dat hier sprake is van talen, die aan elkaar verwant zijn en dus op onderlinge iv\aardeering zijn aangewezen? Terecht is iedere Franschman trotsch op Zijn taal en zijn taalbesef. Maar dit brenge bem er niet toe, ons dit laatste te ontzeggen. Een accoord te Montreux Britsche concessies aan Rusland Tc Montreux is op de zee-engten-conferen- II ie thans practisch een accoord tot stand gekomen. Op voorstel yan Paul Boncour beeft de felcnaire zitting zonder debat het amende ment op artikel 16 van het Engelsche ont werp aangenomen. De nieuwe tekst heeft van het oorspronke lijke Engelsche ontwerp slechts de eerste ialinea behouden, welke als volgt luidt: „Als Turkije in geval van oorlog neutraal ïs, genieten de oorlogsschepen en liulpsche- pen volledige vrijheid van doorvaart en van .verkeer in de zee-engten onder dezelfde voorwaarden, die in de artikelen 9 tot 15 .(regeling voor vredestijd) zijn vastgelegd. Hierop volgt dan evenwel de van Russi- 6che zijde voorgestelde aanvullende bepa ling: „De doorvaart door de zee-engten is echter voor de oorlogsschepen en hulpsche pen van iederen oorlogvoerenden staat ver boden, behoudens de gevallen van art. 23 [(Volkenbondsverplichtingen) en de door Turkije in liet kader van het Volkenbonds verdrag gesloten pacten en overeenkomsten De gedelegeerden van Roemenië, Joego slavië en Japan verklaarden, dat zij den tekst aan hun regeeringen zullen voorleggen en haar zullen aanbevelen, den tekst goec te keuren. Alleen Bulgarije maakte reserves. Het ontwerp-verdrag moet thans nog wor den geredigeerd, doch men twijfelt, of het wel tijdig genoeg gereed zal zijn, om nog aan het einde van deze week te worden onderteekend. Heeft „Rex" documenten ontvreemd Degrelle aan verhoor onderworpen Tijdens de Jongste interpellaties in het Belgische parlement door de Raxistische par tij over de politiek-finantieele schandalen is gezinspeeld op zekere vertrouwelijke docu menten, die in de Rexistische bladen zijn ge publiceerd. De minister van justitie heeft thans ver klaard, dat deze documenten of afschriften ervan op het ministerie zijn ontvreemd, en hij heeft den procureur-generaal opgedragen, een onderzoek in te stellen. Degrelle, de leider der Rexisten, die aan een verhoor ris onderworpen, ontkende, dat deze documenten waren gesiolsn, Hij ver school zich achter het beroepsgeheim van den journalist en weigerde mede te deelen, hoe deze documenten in zijn bezit waren gekomen. Inzake het Dui sch-Ooslenrijksch accoord Stprhemberg heeft te Weenen de districtsleiders van de Heimatschutz bij eengeroepen, om de houding der Heim- wehren ten opzichte van het Duitsch- Oostenrijksche accoord te bepalen. In Oostenrijksclie kringen hecht men veel belang aan deze bijeenkomst, die o.a. wordt bijgewoond door* de Heim- wehrministers in het kabinet-Schusch- nigg en den voorzitter van den Bonds dag, graaf Hoyos. Aan deze conferentie is een incident voor afgegaan. Nadat namelijk vice-kanselier Baar-Barenfels in een interview verklaard had, dat de Heimatschutz het accoord der voorbehoud goedkeurde, heeft Starhem- borg er thans in een pers-communiqué aan herinnerd, dat alleen hij bevoegd is, om uit naam van den Heimatschutz te spreken, en da>t de verklaringen van Baar-Barenfels slechts hem persoonlijk binden. Naar guns iger atmosfeer? De Oostenrijksclie minister van buiten- lancfsche zaken Schmidt heeft in een onderhoud met een redacteur van het „Welt- blatt" verklaard, dat volgens hem de huidige posi.ie van Oostenrijk, voor wat het binnen land be'.rcft, gekarakteriseerd wordt door de verklaringen, die Hitier verleden jaar heeft afgelegd, volgens welke Duitschland er niet aan denkt, zich in de Oostenrijksche aange legenheden te mengen, noch de souvereini- tei't van Oostenrijk te schenden, terwijl in internationaal opzicht de protocollen van Rome, die tegen niemand gericht zijn, da basis blijven vormen eener vreedzame eco nomische en cultureele samenwerking, ook mot andere landen. Schmidt zeide ervan overtuigd te zijn, da- de vernieuwig van de hartelijke betrekkin gen tusschen de beide Duitsche staten in Midden-Europa ook een gunstige atmosfeer zal scheppen voor de komende internatio nale onderhandelingen tot waarborging van den vrede in Europa, Abessinië behoudt godsdienstvrijheid Danzig erkent de annexatie In antwoord op een door Aboena Kirillos, het hoofd van de Koptische Kerk, gehouden rede, heeft Graziani te Addis Abeba tegen gesproken de in zekere buitenlandsche krin gen verspreide geruchten, volgens welke 't de bedoeling van Italië zou zijn, het pres tige van den Koptischen godsdienst in Ethiopië te verkleinen. „Dit alles is valsch, aldus de maarschalk, Wij kennen en wij willen geen godsdienst strijd. Wij zouden geen waardige afstam melingen zijn van de Romeinsehe bescha ving, als wij aan onze onderdanen geen godsdienstvrijheid gaven. 't Verwondert mij echter niet dat bepaalde personen in het buitenland niet gelooven aan onze oprechtheid, want maar al te veel buitenlandsche kringen verspreiden valsche berichten, doch wij zullen de schuldigen weten te identificeeren en de noodige maat regelen weten te nemen". De in Djiboeti in omloop zijnde geruchten volgens welke onregelmatige Abessijnsche troepen Addis Abeba zouden hebben inge sloten en ook Harrar zouden bedreigen, als mede het gerucht, volgens hetwelk maar schalk Graziani bij een moordaanslag ern stig zou zijn gewond, worden van Italiaan- sclie zijde met klem tegengesproken. Uit betrouwbare bron verluidt, dat Mus solini bevel heeft gegeven, drie divisies uit Libië terug te trekken en te repatrieeren. Het terugtrekken van troependeeelen zal geleidelijk parallel met het terugtrekken van Britsche vlooteenheden uit de Middel- landsche Zee geschieden. Grelser erkent Italiaansche verovering Bij het eerste bezoek van den nieuwen Italiaanschen consul-generaal te Danzig, graaf Amadeo Ponzone, begroette se naat spresident Greiser hem in een toe spraak als „vertegenwoordiger van het koninkrijk Italië en van het keizerrijk Abessinië". Hiermede erkent Danzig dus, het voorbeeld van San Marino volgend, of ficieel de annexatie. Naar Itali'aansch-Fransch- Duitsche samenwerking? Mussolini maakt plannen Van in zeer nauwe betrekking met Mus solini slaande zijde wordt vernomen, dat de duce binnenkort een nieuw „vredesplan" aan Europa zal voorleggen. Mussolini zou zich a.s. Maandag naar zijn slot in Rocca della Camminate begeven en daar de laatste hand aan de formuleering van zijn ontwerp-pact leggen.^ De duce trekt zich daar altijd terug, vóór hij belangrijke beslissingen neemt. Men laat doorschemeren dat het nieuwe plan gebaseerd is op het denkbeeld van con sultaties en samenwerking tusschen Italië, Duitschland en Frankrijk. Men gelooft, dat Mussolini's oude idee van een hiërarchie der groote Europeesohe mo gendheden weer erin naar voren komt, die in het kader van den volkenbond moet func tioneeren. Dit zou beteekenen, dat Duitschland iii den volkenbond moet terugkeere*1 Botsingen in Fransche hoofdstad De incidenten, welke gisteren, ter gele genheid van de viering van Frankrijks na- tionalen feestdag te Parijs hebben plaats gehad, blijken een veel ernstiger karakter te hebben bedragen dan aanvankelijk wel werd vermoed. Bij de botsingen tusschen manifestanten politie zijn niet minder dan zestien poli- tie-agenten gewond; vier hunner zijn er ernstig aan toe. Van de betoogers liepen er 30 verwondin gen op. Eenigen moesten naar het zieken huis worden overgebracht. Echter, ofschoon de „vcrlieslijst" zoo hoog is, zijn slechts elf personen wegens verzet tegen de openbare macht gearresteerd. GERARD ADRIAAN VAN SWIETEN TE FREDERIKSOORD OPLEIDING IN ALLE RICHTINGEN VAN DEN TUINBOUW M.O. 7 H.A. SCHOOLTUIN MET 13 KASSEN Vraagt prospectus. DE DIRECTEUR YAdv.). NA DEN MOORD OP CALVO SOTELO Spaansche monarchisten verlaten de Cortes Gistermorgen is de permanente depu tatie van de Cortes te Madrid bijeenge komen, om den toestand te bespreken, die door den moord op Calvo Sotclo is ontstaan. Onder de aanwezige afgevaardigden bevond zich ook graaf de Vallellano, die den vermoorden monarchistenleider ver vangt. Nog voor het einde der zitting echter verliet Vallella.no de vergaderzaal, na dat hij een nota had voorgelezen, waarin werd medegedeeld, dat de mo narchistische en traditionalistische af gevaardigden zich voorgoed uit het par lement terugtrekken. De vermoording van Calvo Sotelo, zoo werd in de nota gezegd, is een staatsver- grijp en de afgevaardigden van het natio nale blok kunnen dan ook geen minuut langer de relatie met de moreel medeplich tigen handhaven. De bloeddaad is 't gevolg van de marxis tische ophitsing tot revolutie welke nog slechts enkele dagen geleden een sociaal democratisch afgevaardigde in het parle ment kon drijven tot het afleggen van de verklaring, dat aanslagen op den persoon van den politieken tegenstander plausibel en wettelijk toelaatbaar zijn. Spanje is geen rechtsstaat meer, doch leeft in anarchie. Het gezag en het recht zijn in dienst gesteld van de misdaad van ruw geweld. Bij het verlaten van het cortesgebouw verklaarde Vallellano nog aan de jour nalisten: „De voorzitter heeft mij gezegd, dat hij de publicatie van zekere passages van de nota, die ik heb voorgelezen, niet kon toelaten. Dr Gil Robles protesteerde tegen het feit, dat mijn nota niet in haar gehee! kon worden gepubliceerd, verklarend dat zulks een flagrante schending was van de parlementaire voorrechten."' Inmiddels komen uit verschillende pro vincies weder berichten binnen omtrent omvangrijke arrestaties van leden van de Spaansche fascistische beweging en andere rechtsgeoriënteerde organisaties. Te San Sebastian hadden Woensdagmor gen onder groote deelneming van de be volking in de verschillende kerken rouw diensten plaats voor de zielerust van Calvo Sotelo. Na afloop van deze plechtigheid organi seerden de deelnemers een optocht, die dooi Marxisten beschoten werd. Een fascist werd DEN HAAG: Columbusstraa' 2, hoek Suezkade, Telefoon 334523 ROTTERD M Nieuwe Binnenweg 160 Telef. 37033 Zwaanshals 374 hierbij gedood en drie andfere werden levens gevaarlijk gewond. De politie ontbond den optocht en herstelde de orde. Naar eerst thans bekend wordt, zijn bij de schietpartij, die na de begrafenis van ■Calvo Sotelo ontstond, drie fascisten ge dood en zes andere deels zwaar gewond. De directeur van den veiligheidsdienst te Madrid ontving de journalisten en deelde hun mede, dat in verband met deze gebeur tenissen honderd-vijftig personep zijn ge arresteerd. Intusschen heeft de permanente deputatie van de cortes besloten den alarmtoestand nog eens met dertig dagen te verlengen. De houding van Robles In de bijeenkomst van de permanente deputatie van de cortes heeft na graaf Val lellano, ook de leider van 4e „Acción Popu lar", dr Gil Robles, het woord gevoerd. Hij kondigde aan, dat hij persoonlijk niet in de cortes zou tcrugkeeren, zoolang de tegenwoordige regeering in functie blijft. Gil Robles waarschuwde verder de regee- ringspartijen dat het niet lang meer zou kunnen duren of de linkschen zouden hun eigen slachtoffers van den burgeroorlog te betreuren hebben. De socialistische leider, Indalecio Prieto antwoordde hierop, dat ..het volksfront niet bang was voor deze dreiging der rechtsche partijen". Slachtoffers der terreur De leider der Volksactie somde hierna de daden van terreur op, die sedert 16 Juni j.l. 'n Spanje zijn bedreven. In deze enkele i'cken. zoo zeide hij, zijn 61 personen ge dood en 220 andere gewond. Tien kerken eerden in asch gelegd, negen priesters wer den met geweld uit hun parochies verdre ven, negen-en-veertig roofovervallen werden gepleegd, tien gebouwen van politieke orga nisaties werden in brand gestoken, vier-en- zeventig bomaanslagen werden gepleegd, vijftien algemeene en honderd-negen-en- twintig partieele stakingen werden afge kondigd. Aan de pers deelde dr Gil Robles nog mee dat de C.E.D.A. de volgende week Dinsdag een buitengewone partijvergadering zal bijeenkomen, om een besluit te nemen in- verdere parlementaire medewerking.^ •„RÖTTSRdaMME* De ideale zomerdrank Ook bij dames zeer geliefd IS spmt.mincraal-of sodawater, al ofmeimctsuiker.cn een scheutje Nu de sancties voorbij zijn Vleeschlooze dagen in Italië achter den rug Afgezien van 't hijschGn der vlaggen, is de opheffing der sancties in Italië niet met speciale betoogingen begroet. Wel ls 'tevens een einde gekomen aan eenige bijzondere maatregelen, die in het na jaar zijn getroffen om op verschillende producten te besparen. De winkels kunnen weer tot acht uur open blijven, tenvij'l ook op Dinsdag en Woensdag het gebruik van vleesch weer geoorloofd is. In politieke kringen verklaar men. dal Italië, na de opheffing der sancties, geen rancune koestert tegen die landen, welke de politiek van Gcnève gevolgd hebben. Bijgevolg is de vrees voor repressailles, door zekere kleine staten geuit, ongegrond. De sancties hebben de poliüekc en econo mische onafhankelijkheid van Italië duide lijk in het licht doen treden. Na de mislukte Geneefsche poging is hei te voorzien, dat het fameuse artikel 16 van het Volkenbondspact niet meer zal worden toegepast, tenminste in zijn tegen- i digen vorm. Italiaansche erkentelijkheid De Italiaansche pers maakt zich tot tolk van de erkentelijkheid van het Italiaansche volk jegens de landen, die niet aan de sanc ties hebben deelgenomen „Onze erkentelijkheid", schrijft de „Mes- sagero", „werd verworven door Albanië, Oostenrijk en Hongarije, die tegen allen in het gevoel van eer bewaarden. Ook dient men zich die landen te herinne ren, die hoewel lid van den Volkenbond, zich met tegenzin in de toepassing der sanc ties, zij het met eenige reserves, geschikt hebben en jegens Italië een correcte houding hebben aangenomen. Ten slotte de vier groote mogendheden buiten den Volkenbond: De Vereen. Staten, Brazilië, Duitschland en Japan, die tijdens de periodie der sancties met Italië dezelfde vriendschaps- en handelsbetrekkingen zijn blijven onderhouden". De bladen verklaren eenstemmig, dat Ita lië nooit de bewijzen van sympathie en vriendschap zal vergeten, die aan den dag gelegd zijn tijdens de „barbaarsche econo mische belegering". De a.s. Locarno-besprekingen Het Britsche kabinet heeft nog geen be slissing genomen ten aanzien van de con ferentie van Locarno-mogendheden, aange zien de regeering het resultaat afwacht van de besprekingen van den Britschen ambas sadeur te Parijs met Blum en Delbos. Men meent te weten, dat Frankrijk voor stander blijft van een bijeenkomst der drie resteerende mogendheden in den loop van do volgende week, terwijl Engeland de confe rentie zou willen uitstellen, teneinde later een conferentie met inbegrip van Italië en Duitschland mogelijk te maken. Te Londen blijft men verwachten, dat het kabinet ten gunste van verdaging der confe rentie een besluit zal nemen. Nieuw Duitsch recht Paniek zaaien wordt strafbaar Het nieuwe Duitsche wetboek van recht, dat ia voorbereiding is, zal strenge maatregelen bevatten tegen personen, die geruchten verspreiden, welke vrees en onge rustheid onder de bevolking kunnen ver wekken. Als voorbeeld wordt aangehaald, dat elk een, die rondstrooit, dat een hongersnood dreigt, dat een inflatie op komst is of dat er revolutie zal uitbreken, gerechtelijk ver volgd en streng gestraft zal worden. Het is niet noodig, dat bij het vei'spreiden van dergelijke meeningen een kwade bedoe ling blijkt, het is voldoende, dat de aard der geruchten zoodanig is, dat vrees en on gerustheid wordt gewekt. Het wetboek zal tevens bepalen, dat elk een, die een deel van de bevolking tegen het andere deel ophitst, of zich op uitdagen de wijze over openbare zaken uitlaat, tot gevangenisstraf van twee jaar kan veroor deeld worden. Frankrijks sociale conflicten Staking te St Nazaire duurt voort In de sociale conflicten, welke Frankrijk teisteren, treedt meer en meer ontspan ning in. In het Noordelijk departement hebben in tachtig fabrieken tienduizend stakers de werkplaatsen ontruimd. Ook in het departement van de Beneden Seine, de Gironde en Charente, hebben de stakende arbeiders de fabrieken ontruimd. In Vaucluse is het conflict in de bouw- akken op weg naar een oplossing. De staking cp de marinewerven, welke thans reeds twintig dagen duurt, loopt nog altijd niet ten einde. De arbeiders houden de terreinen bezet. Op zeven oorlogsschepen, die in aanbouw zijn of gerepareerd worden, ligt het werk stil. De proefvaarten van den nieuwen kruiser „Marseille" zijn uitgesteld, terwijl de te waterlating van den gepantserden kruiser „Strassbourg" niet op den aanvankelijk vastgestelden datum kan plaats hebben. Vier duikbooten van de Middellandsche Zee-vloot, die hersteld worden, kunnen evenmin op den bepaalden tijd weer in dienst gesteld worder Nanking maant Kanton tot vrede Vliegtuigen zaaien pamfletten uit Naar uit Kanton gemeld wordt, zijn daar Woensdagmiddag, ondanks luchtafweer- maatregelen, drie groote vliegtuigen uil Nanking verschenen, die gedurende twin tig minuten boven Kanton cirkelden en vlugschriften neerwierpen, waarin de mili tairen en de burgerlijke bevolking wprden aangespoord, zich aan de zijde van de Nan- king-regeering te scharen. Kantouneesche oorlogsmaatregelen Naar verluidt heeft generaal Tsjen Tsji Tang mijnen in de Paarl-rivier doen leggen en aan de Kantouneesche vloot verboden, zich verder dan de forten Rocca en Tigris die den mond der rivier verdedigen, te wagen. Twee divisies van het Ivwangsi-leger zijn fe Santjoei op -10 k.m. ten westen van Kan ton aangekomen, om de afdeelingcn van Tsjen Tsji Tansr tc versterken, terwijl gene raal Tong Tsjao Hocnan de verdediging van Noord-Kwangtoeng, langs de spoorlijn Han- kou—Kanton, organiseert. Dc directie van de Bank van China deelt mede, dat Tsjen Tsji Tang er niet in ge slaagd is, zich meester te maken van dc douanegelden, die in het kantoor te Kanton bewaard worden. Is de „Queen Mary" te traag? Onderzoek in Droogdok De „Queen Mary" werd Dinsdagavond te Southampton in het droogdok gebracht. Dit heeft vooral ten doel deskundigen in siaat te stellen, oe schroeven aan een onderzoek te onderwerpen. Naar men meent te weten, wensct men te onderzoeken, of het mogelijk za! zijn, verbeteringen aan te brengen, ten einde de snelheid van het vaartuig op te voeien. Het is mogelijk, dat de deskundigen zullen besluiten tot verwisseling der schroeven, ten einde dit doel te bereiken. Bovendien zullen de gebreken, oie de machines gedurende de eerste reis hebben vertoond, hersteld worden Verschillende deelen der turbines werden gisteren naar de werkplaatsen overgebracht Brutale gouddiefstal in Londen Op klaarlichten dag hebben vier brutale roovers gisteren in ae Aylesburystraat to Clerkenwcll (Londen) hun slag geslagen. Een vrachtauto van de Southern Railway met eenige kisten gouden staven en munten als lading was op weg naar een bank toen op een druk punt in de straat een fruitkar voor de auto werd geschoven. De man die dit deed scheen zoo geschrokken dat hij hard wegliep en de chauffeur van zijn zitplaats kwam om het obstakel uit den weg te rui men. Toen hij dit gedaan had cn weer op zijn plaats achter het stuur wilde gaan zitten zag hij dat vier mannen in die halve minuut dat hij van zijn plaats was geweest, de wa gen van achteren opengebroken en er een kist hadden uitgehaald, die ze in een ge reedstaande auto schoven. De chauffeur schreeuwde om hulp en wil de op de treeplank springen, waarop een der mannen echter was blijven staan, die een ijzeren staaf ophief en daarmee den chauffeur de hersens dreigde in te slaan. Op hetzelfde oogenblik reed de auto weg, en voor de chauffeur, die natuurlijk bij dc rest van zijn kostbare lading moest blijven, tijd had gehad den omstanders uit te leggen dat hier een brutale diefstal geschied was, had de auto een voorsprong van eenige hon derden meters genomen en was uit het ge zicht verdwenen. Scotland Yard heeft twee vliegende pa trouilles uitgezonden maar tot gisteravond acht uur was van de roovers nog geen spoor gevonden. Cholera-gevaar in Alexandria Na het bekend worden van het feit, dat een beschonken matroos in het chemisch laboratorium te Alexandrië flesschen had gebroken, waarin cholerabacillen werden gekweekt, heeft zich onder de bevolking een ernstige ongerustheid geopenbaard. Reeds zijn driehonderd personen tegen cholera ingeënt. Indien het onderzoek der in observatie geplaatste personen geen be vredigend resultaat heeft, zullen de autori teiten overwegen, of tot inenting der ge- heele bevolking moet worden overgegaan. Kort Nieuws In de Vereenigde Staten hebben zware on- weders eenige frischheid gebracht in de door de hitte geteisterde streken. Het totaal aan tal dooden is inmiddels echter gestegen tot 2400. Berichten uit Chicago melden, dat de regen te laat is gekomen om de tarwe-oogst nog te redden, maar dat een deel van de maisoogst nog terecht kan komen. In de gevangenis te Exeter is gisteren een 35-jarige vrouw, moeder van vijf kinde ren, met den strop terecht gesteld. Zij was ter dood veroordeeld wegens ver giftiging van haar echtgenoot. Op uitnoodiging van den Duitsrhen minister van luchtvaart, Goering, zal kolo nel Lindbergh een bezoek van verscheiden dagen aan de Duitsche luchtvaartinstellin- gen brengen. Dat gaat niet samen* UIT HET SOCIALE LEVEN HET VERSCHE CADETJE De Minister van Sociale Zaken zou wegen een proef te nemen mot het beschild baar stellen van versch brood voor het ontl bijt in de hotels, om tegemoet te komen aan eventueel© bezwaren van vreemdelingen!» die niet buiten liet versclie cadet je schijnctl te kunnen. p' „De Bazuin", orgaan van den Ncd. Centri Bond van Chr. arbeiders(sters) in de bcdrijL ven van voedings- en genotmiddelen, achC dezen maatregel onjuist en verwaclit daarj van alle mogelijke misbruiken, welke nietje controleerbaar zullen zijn, terwijl de toe- stemming tot vervroeging van het vervoer^ en verkoopverbod, in de wet geregeld, een zeer verwrongen gebruikmaking van di£ bevoegdheid van den minister, in de wel* geregeld, met zich brengt. De vraag kan rijzen of een vergunning als deze er in feite niet mede in strijd ia{ aldus besluit het blad zijn opmerkingen. GEMENGD NIEUWS Biblothecaris geschorst. De politie te Wageningen heeft 1 proces-verbaal opgemaakt tegen den bi- Ds bliotheek-beambte C. S. wegensen ver- f'1 duistering van boeken ten nadeele van j*z de biblotheek der landbouwhoogescliool r aldaar. De verduistering moet over en- je; kele jaren loopen en zeer omvangrijk vo< zijn. bij P Reeds is een aantal boeken die S. tenóoj eigen bate had verkocht door de politie optm gespoord en in beslag genomen. Het ondcroe: zoek is nog in vollen gang. tci S. is door het curatorium der landbouw* 1 hoogeschool voorloopig voor zes weken ge-fe schorst. Pr AUTO TEGEN EEN BOOM Sir Drie gewonden Gistermiddag omstreeks lialf vijf hotste! tengevolge van een defect aan de stuurfc inrichting een personenauto komende uit dejjc richting Apeldoorn met groote snelhei<ir, te T w e 11 o tegen een boom. Van de vier inzittenden allen uit Apel-»e doorn afkomstig werden er drie min of j meer ernstig gewond en moesten naar hefyu ziekenhuis te Deventer worden vervoerd. jj: Een van hen had glas in het oog gekre l0 gen zoodat de mogelijkheid hestaat dat liiidie dit orgaan ?al moeten missen. De chauffeur was er met eenige schram' men afgekomen en kon na verbonden te o< zijn huiswaarts keeren. Officieele Berichten LEGER EN VLOOT De officieren van den marine-stoomv.dienst der 3o kl. H. J. Bouvy en L. Lambo, dienende a.b. Hr Ms „Nautilus" zijn ter beschikking ge steld. Benoemd en aangesteld zön, bij het res - pers. der landmacht. b\j den genecsk. dienst tot res.-off. van gezondh. 2e kl.. de res-2o-luit A Wittenburg. 5e rcg. inf.: en de dienstpl. vaan drig van de le comp. geneesk. troepen A G. Brandsma, arts. lid van de VP nacht J. T. Fi de kap. ter zi G. W. Stövi ARTILLERIE-INRICHTINGEN eervol ontslag der directie van lerie-inrlchtingen, den heer D. RUndei verleend als directeur, voo: het Staatsbedrijf der Ar zulks onder dankbetuiging wichtige diensten door he Jaren aan den lande bewez KANTONRECHTERS ngewezen ls als directeur van het Post- graafkantoor te Vecnendaal, de commies t den PTT-dlenst, A. IC v Eekeren, te Olst. S ÉH; B-S APPARAAT Er zijn tal van scheerapparaten In den handel, doch het apparaat dat thans door de Philips' Gloeilampen fabrieken te Eindhoven ontworpen en gefabriceerd wordt is iets uitzonderlijks overtreft alles en maakt het zelfscheren tot een genot Wat het bizondere dan is van dit nieuwe apparaat? Ie. DOOR EEN VERNUFTIGE VINDING WORDT HET HOOGST MOGE LIJKE SNIJVERMOGEN VAN DE MESJES BEREIKT. 2e. DE MESJES WORDEN DUSDANIG BESCHERMD DAT VERWONDEN ABSOLUUT UITGESLOTEN IS. 3e. HET SCHEREN GAAT VEEL VLUGGER - PRETTIGER EN GEMAK KELI.JKER. ie. HET APPARAAT IS GEHEEL VERVAARDIGD VAN "TIILITE. UIT VOERING IN GLANZEND-GEPOLIJST EBBENHOUT KLEUR. 5e: EEN ZEER SMAAKVOL ETUI, eveneens op genoemde wijze uitgevoerd vormt met het apparaat een KEURIG GEHEEL. Teneinde alle zelfscheerders in de gelegenheid te stellen zoo spoedig mogelijk mei dit nieuwe apparaat kennis te maken, zijn wij tengevolge van een bizondere overeenkomst in staat een BEPERKT AANTAL APPARATEN IN ETUI aan d* gebruikers van onze „Universum" Globe 'mesjes. CADEAU T <5E*'«=N Tegen inzending van onderstaande coupon verzenden wij 30 „UNIVERSUM" GLOBE SCHEERMESJES voor 1.(plus 15 cents porto) terwijl het Philite scheerapparaat in etui GRATIS wordt bijgepakt De scheermesjes worden, zooals trouwens algemeen bekend Is. ten volle gegarau deerd en doen In kwaliteit voor de duurste merken niet onder Betaling DRIF DAGEN NA ONTVANGST dus eerst probeert U de mesjes en apparaat en daarna betaalt U. Bovendien is DE NAAM PHILIPS EEN WAARBORG DAT l IETS C.OF.DS ONTVANGT Aan de HANDELSONDERNEMING „UNIVERSUM" Leuvehaven 49. R'DAM Telefoon No. 57314, Giro No. 127319. Verzoeke toezending van 30 „UNIVERSUM" SCHEERMESJES voor t.— (Plus 15 cents porto) met gratis PHILIPS' PHILITE SCHEERAPPARAAT IN ETUI. Ik zend het bedrag drie dagen na ontvangst (Deze coupon als drukwerk inzenden, naam en adres op couvert)

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2