Jiktturt $>iït5djr Qumrant ZWARE JULI-STORM EISCHT DRIE DOODEN Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken J reese/ljk ongeluk te Hilversum Groote schade in vele streken van ons land Verscheidene sleepschepen gezonken Het geweld ran den storm De Stadt-Schanke BAD BOEKELO HOTEL-HAMDORFF HUIZE SEERENSTEIN abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2J5 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar M7Y» 0.22'/i Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 N°. 5832 DONDERDAG 16 JULI 1936 16e Jaargang gÖrt)ertentitprij?tn: Van I tot 5 regels Elke regel meer Ingezonden Mededelingen van 1-5 regels2-30 Elke regel meer045 Voor bet bevragen aan 'I bureau V wordt berekend 0.10 VERFLAUWING VAN GRENZEN Terloops maakten we al eenige reserve ten aanzien van bewegingen en organisa ties, als waarvan „Eenheid door Democratie' er één is. Het is wel merkwaardig, dat zoo danig optreden bij de roodo pers toegejuicht wordt. Het bewijst weer opnieuw, dat men daar vooral in het negatieve sterk staat, want het kan niet ontkend, dat deze en soortgelijke acties zich vooral keeren tegen het nationaal-socialisme, al spreekt men positief ook over democratie. Het was ook de roode pers, welke in navol ging van den sociaal-democratischen voor zitter van de nieuwe organisatie, sprak van de snelle groei: een jaar na de oprichting telt ze reeds 3500 leden. Dat men dit een „groote vlucht" kan noemen, is ons niet duidelijk. Men kan met hetzelfde recht de sigaar van die naam in de hoogste prijs klasse rangschikken. Merkwaardig was ook de uitspraak van een der leiders op de jaar- en feestvergade ring, die uitriep: „de tijd is voorbij, dat wij van ons balkon af de massa's minachtend voorbij kunnen laten trekken; wij zijn ver plicht deel te nemen aan het openbare leven, opdat wij in de toekomst, gegroeid tot een leger van honderdduizenden, de laatste onneembare veste voor de demo cratie vormen". Men zal moeten toegeven, dat men met drie en een half duizend wèl op weg is naai de eerste honderdduizend, maar de honderd duizenden zien wij vooreerst nog niet opmarcheeren. Natuurlijk zijn ze er wel; men vindt ze in allerlei principieele par tijen, van welke niet gezegd kan worden, dat zij de massa van het balkon af minach tend voorbij laten trekken, omdat de massa deel uitmaakt van die partijen. Met name de Christelijke politieke organisaties reke nen het zich een eere, dat zij mannenen vrouwen van alleiTei „rang en stand" onder haar aanhangers tellen. Maar die honderdduizenden vinden het minstens overbodig en veelszins gevaarlijk om vóór „democratie" en tegen „nationaal- socialisme" een organisatie te stichten,-wel ke belijders van velerlei politiek geloof om vatten moet. Dat komt voor hén neer op liet „aantrekken van een ongelijk juk met een ongeloovige", want bij deze bestrijding kan de stem van het beginsel niet zwijgen. Het dagelijltsch bestuur van de Roomsch- Kath. Staatspartij drukte zich dan ook eer te zwak dan te sterk uit, toen het de vol gende verklaring publiceerde: „1. dat de Nederlandsche Beweging voor Eenheid door Democratie in de R.K. Staats partij een overtuigde medestandster vindt in de strijd tegen iedere vorm van dicta tuur; 2. dat genoemde Beweging in de geschrif ten der R.K. Staatspartij bij uitstek geschikt materiaal zal aantreffen ter propageering van het streven dezer Beweging, zoodat de verspreiding van dat materiaal onder haar leden aanbeveling zal verdienen; 3. dat het individueele lidmaatschap van deze Beweging feitelijk wordt overbodig ge maakt door een bewust en overtuigd lid maatschap van de R.K. Staatspartij; 4. dat het actie-gebied van deze Bewoging zoo dicht grenst aan hêt gebied waarop, bij de Nederlandsche verhoudingen, de staat kundige partijen haar werkzaamheid en streven behooren te ontplooien, dat gevaar voor overigens ongewilde vermenging en .verwarring niet afwezig is; 5. dat mitsdien aan leden der R.K. Staats partij in het algemeen niet kan worden aanbevolen tot deze Beweging als leden toe te treden, terwijl het voor organen der partij zonder meer duidelijk is, op welke wijze zij in de geest van het bovenstaande, hun medewerking aan het streven van deze Be weging het best en het meest doelmatig kunnen verieenen." Tegen dit oordeel valt o. I. heel weinig in te brengen. j z Steun griendgewas en bladriet In 1936/37 even groot als .in 1935/36 Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, ligt het in de bedoeling, onder bepaalde voorwaarden voor het 4-jarig griendgewas en het bladriet oogst 1936/37 steun te verieenen in denzelfden vorm en tot gelijke bedragen als voor den oogst 1935/36 het geval is geweest. Wijziging Ongevallenwet De minister van Sociale Zaken heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid aan hangig gemaakt een voorontwerp van wet tot wijziging der Ongevallenwet 1921. ONDERSCHEIDING BARON VAN GEEN H. M. de Koningin heeft den beer F. M. L. baron Van Geen benoemd tot Grootkruis in de Huisorde van Oranje. RIJKSGEBOUWENDIENST Eervol ontslag is verleend aan W. Witteveen, t>ouwk. hoofdambtenaar bü den Rijksgebouwen dienst te Den Haag. Een zware Juli-storm, welke herinneringen opwekt aan de Septemberstormen van het vorige jaar, heeft gistermiddag boven ons land gewoed. Nadat nagenoeg den geheelen ochtend de regen bij stroomen was neergevallen (de filiaalinrichting van het Kon. Ned. Met. Instituut te Rotterdam tapte van 8 tot 10 uur niet minder dan 16 m.M. af!) klaarde het weer tegen het middaguur eenigszins op en brak zelfs het zonnetje een tijdlang door het grauwe wolkendek heen. Verbetering bleek dit echter geenszins te beteekenen, want geleidelijk aan kwam een sterke wind opzetten, welke in den namiddag overging in een zware orkaan. Omstreeks half vijf woedde de storm op het ergst. Op de filiaalinrichting van het Kon. Ned. Met. Instituut te Rotterdamwerd een windkracht tien gemeten, waar bij windstooten van 98 K.G. per vierkante meter druk, hetgeen vrij zelden voor komt. Op het Metereologisch Instituut te de Bilt was het niet zóó bar. Daar werd als gemiddelde windkracht 7 genoteerd. Niettemin kon ook in dit gedeelte van ons land van een zware storm worden gesproken. Tengevolge van het noodweer zijn verschillende ernstige ongelukken gebeurd. Te Hilversum werden drie personen door een vallende boom getroffen en gedood. Op tal van plaatsen is zware schade aangericht Vooral de Betuwe moest het ontgelden. In de boomgaarden is voor duizenden guldens schade aangericht Tientallen fruitboomen zijn ontworteld. Van den oogst is vrijwel niets overge bleven. 0 Ook op de rivieren en groote wateren heeft het geducht gespookt Op de Waal zijn enkele Rijnaken gezonken. Voorts zonk een sleepschip bij Hansweert Per soonlijke ongevallen zijn hierbij niet gebeurd. De opvarenden konden tijdig worden gered. Te omstreeks zes uur knapte in de Sta tionsstraat te Hilversum een zware iep doormiddlen. Op dat oogenblik passeer de een bejaarde vrouw, de 67-jarige wed. Krant, woonachtig te Hilversum, met haar kleindochtertje. Op den rijweg bevonden zich tevens de 49-jarige Amsterdamsche koopman Anton Spaan, wonende in de Rustenburgerstraat en een jong meisje in een invalidenwagen. De vier mensohen werden door den neerstortenden boom, die enkele meters boven dein grond afknapte, getroffen. De wed. Krant en haar 4-jarig klein dochtertje werden op 6lag gedood, terwijl de heer Spaan zwaar werd gewond. Zijn: heide beenen waren gebroken, terwijl hij voorts een hersenschudding en inwendige kwetsuren opliep. Onmiddellijk waren en kele artsen ter plaatse, die de slachtoffers behandelden. Het stoffelijk overschot van de vrouw en dat van het kind werd naar de woning vervoerd, terwijl de heer Spaan in dieerniswekkenden toestand per zieken auto naar de R.K. Ziekenverpleging werd overgebracht, waar hij later aan een long bloeding is overleden. De vierde persoon, het meisje in de invalidenwagen, die even eens onder den hoorn terecht kwam, bleef wonderwel geheel ongedeerd, terwijl het ziekenwagentje totaal werd versplinterd. 'Het meisje, dat vanzelfsprekend hevig ontdaan was, werd per taxi naar huis ge bracht. Aan het begin van de raadsvergadering van gisteravond heeft die burgemeester J. M. J. H. Lambooy woorden van deernis aan de slachtoffers gewijd. Van de zijde van het Gemeentebestuur was reeds herhaaldelijk bij de bewoners van de Hakonstraat er op aangedrongen de iepenboomen te laten rooien, omdat deze door de beruchte iepenziekte waren aan getast. Hiervan wilden zij echter wiet we ten, omdat het Gemeentebestuur weigerde daarvoor een schadevergoeding van f 60.— te betalen. Inmiddels heeft de Hilversum- sohe Gemeentedienst onmiddellijk maatre gelen getroffen om de naasts taan de boom, die ook in zeer hevige mate door de ziekte is aangetast, omlaag te halen. De hoornen zouden reeds lang zijn op geruimd, als er overe deze kwestie niet zooveel geharrewar was Oude man onder vallende boom Tijdens den storm van gistermiddag is de 70-jarige S. Hoeks, die langs den Waal- Bandijk te Millingeai liep te wandelen, toen hij een der weinige hoornen passeerde, door een zware stam, welke door den wind werd neergeveld; getroffen. De man kreeg ernstige in- en uitwendige kneuzingen en werd onmiddellijk door toegeschoten omwo nenden opgenomen en naar het ziekenhuis te Millingen overgebracht. Gisteravond zijn toestand hopeloos. Stormschade in de hoofdstad Ook in Amsterdam heeft de storm, welke na zes uur opstak, op verscheidene plaatsen materieele schade veroorzaakt, die echter in het algemeen geen grooten om vang had. De brandweer moest wederom verscheidene, malen uitrukken en op vele plaatsen assistentie verieenen. Te half zeven werd zij gealarmeerd van wege de stormschade, die was veroorzaakt in het Lunapark op het terrein nabij de Centrale Markthallen, dat daar in verband met de feestweek in Amsterdam-West is i. .Van de meeste tenten had de De hevige Westerstorm, die gisteren over ons land trok, heeft in verschillende plaatsen groote schade aangericht. Vooral de hoornen moesten 't ontgelden. Hierboven ziet men een gevallen boom in het Leidsche boschje te Amsterdam. Een dergelijk ongeval te Hilver sum kostte aan drie menschen het leven. storm het zeildoek afgerukt, terwijl sommi ge tenten waren omgewaaid of op het punt van invallen stonden. Toen de brandweer met twee motorspuiten en den gereedschaps wagen ter plaatse kwam, was het een ware ruïne, die de storm in het Lunapark bleek te hebben veroorzaakt De brandweer ruirn- ide zeilen en tentdeelen op, brak tenten, die gevaar van instorting opleverden, af, en hield andere, die minder ernstig bescha digd wanen, overeind met behulp van stut ten en touwen. Op het Leid'soheplein heeft de storm even eens huisgehouden en de daar aangebrachte versieringen en feestzuilen zoodanig be schadigd, dat de brandweer de meeste ervan moest afbreken. Voorts werd de hulp van de brandweer ingeroepen op den Arosteldijk, Singel en in de Da Costastraat, waar boomen om waaiden ien verwijderd moesten worden. Schepen op drift in de Rotterdaxnsche haven In Rotterdam heeft men, ofschoon *t er terdege gestormd heeft, geen ernstige of ongevallen te betreuren. In de Waal haven sloepen drie schepen op drift, van boei 7 het Spaansche s.s. „Indauchu", van bcei 88 het Duitsche s.s. „Fritz Sohoop", van boei 16 het s.s. „Sohleswig". Ter hoogte van de Parkhaven raakte het m.s. „Anna Paulowuia I'' even in nood. Het verloor een gedeelte van zijn uit hossen hout bestaan de deklast. Op de Hoogstraat werd de 30-jarige N. I-I. v. V. door een stuk hout, dat van een dak viel, op liet hoofd getroffen. Hij werd in het ziekenhuis aan den Cöolsingel ter obser vatie opgenomen. In de Rosestraat woei eeen Loom om en viel dwars over den weg, waardoor het-verkeer een twintigtal minu ten gestremd werd. Verschillende schuttin gen moesten het ontgelden. Zoo woei een dertig meter lange schutting bij de kerk van St Antonius Abt aan de Jan Kruijff- straat, om, zonder echter persoonlijke on gelukken te veroorzaken. Dit was wel het geval bij een schutting van het hoofdbureau van politie op het Haagsoheveer. De 30- jarige buffetjuffrouw J. N., die juist pas- sserde, werd door vallende stukken getrof fen. Ze bekwam een verwonding aan het hoofd. Mlen heeft haar in het ziekenhuis aan den Coolsingel vrehonden, In de Residentie Ook de Residentie heeft haar aan deel gehad in den zwaren storm. In twin tig gevallen moest de brandweer assistentie verieenen voor om- of afgewaaide schut tingen, ramen, antennes, markiezen, stuk ken zink enz. Op het voetbalterrein van V.U.C. is een van de vier groote lichtmasten afgeknapt en tegen den spoordijk gevallen. Het trein verkeer ondervond hiervan echter geen vertraging. Ook tal van boomen moesten het ontgel den. Geheele tukken werden door den storm afgerukt en zélfs werden eenige hoornen ontworteld. Op de Laan van Nieuw Oost-Iudië kwam een boom over den rijweg te liggen, zoodat het verkeer tijdelijk over het trottoir moest worden geleid. Verder konden op den Ouden Scheveningscheweg twee groote hoornen de kracht van den storm niet doorstaan, een kwam terecht op het rijwielpad en de andere op den voe dingsdraad voor de tram, met het gevolg, dat het tramverkeer gedurende 1 y2 uur moest worden omgelegd. Geen ongelukken te Utrecht Te Utrecht is nogal wat materieele schade aangericht. In de plantsoenen moesten de boomen het' zwaar ontgelden. Groote takken werden afgerukt en dreven op het rumoerige singelwater of versper den wandelpaden. Bij de Wijde Water- steeg werd een boom ontworteld, die dwars over de Oude Gracht viel en het vaarwater afsloot In de binnenstad bleef het bij wat ge kraakte ruiten, zonneschermen werden af gerukt en een enkele oude schoorsteen bleek tegen windkracht 10 niet bestand. Het liep overigens zonder ongelukken af Tc Scheveningen Op het stille strand te Scheveningen is het dak van de reddingloods afgewaaid, terwijl in het Lunapark een zweefmolen door de wind omver werd geworpen. Per soonlijke ongelukken deden zich hierbij ge lukkig niet voor. Bovendien werd hier het dak van het huisje voor den electrischen stroom afgerukt, zoodat het geheele Luna park zonder stroom kwam. De politie heeft met het oog op eventueel gevaar het Lu napark ontruimde 1 Waar de wind als het ware. loodrecht op de kust stond en het water tegen den avond reeds tot het hek van het park was genaderd, werd gevreesd, dat .de verschil lende verrnakelijkheidsin rich tingen bij hoog water des avonds oni half twaalf zonden wegspoelen. Met man en macht is men daarom aan het werk getogen, om deze inrichting zooveel mogelijk „zeevast" te maken. Onze kustplaatsen geteisterd. Te N o o r d w ij k werd vooral aan de Boulevard veel schade aangericht. Op de terrassen der restaurants en hotels werden de tafels en stoelen omver geworpen. Bloe men werden vernield, zonneschermen wer den uiteengereten en ruiten ingedrukt. Ook verschillende palen der straatverlich ting moesten het ontgelden, de glazen kappen vielen in scherven naar beneden. Een groote houten „schaftkeet" op het af gravingsterrein achter de Piet Heinstraat AMSTERDAM Nienwe Doelenstraat HOTEL DES PAYS-BAS Alle moderne comfort Echt Holl. huiselijkheid Kamers iocl. ontbijt f 4.— en f 4J>0 met badkamer vanaf f 5 RESTAURANT "'""«/co Hotel Pension «JAN TABAK» Telefoon 3800 B U S S U M Pensionprijzen, die zich b!) de tegenwoordige tijdsomstandigheden hebben aangepast Leidscheplein 5-9 Tel. 33072 Amsterdam DINER rq. hors d'oeuvre varié 1.25 DINERDINER 75 c. 1 - ELK DINER EEN TOPPRESTATIE! - Oe woe naar SCHEVENINGEN voan lang» „DE WITTEBRUG" Een uiterst Interessante blik op het Schevenlngsch verkeer bieden U onze op het Zuiden gelegen TERRASSEN Lunch II 1.50 Thé complet (I 0.7 5 Diner fl 2.50 (De Zee op de Heide) TEMIDDEN VAN BOSCH, HEIDE, ZEE EN STRAND. VRAAGT PROSPECTUS Breng Uw vacantie door te DOMBURG In Hotel de L'Europe Tel. I§ Het Huis waar U zich thuis gevoelt Mod. comfort Badkamers Hoogseizoen f5.— A. MEYER, Chef-kok LAREN (Gooi) Speciale tarieven voor langer verblijf en week-ends Casino Japansche tuin Licht - Lucht - Zon Hotel „BEEKHUIZEN" Velp Hotel „STAMEREN" Maarn b. Doorn 3 Hotel „ZILVEN" Loenen (Veluwe) Hotels met een apart karakter Geillustr. Prospecti op aanvrage werd door een stormvlaag opgenomen en tegen den grond geslagen en geheel ver splinterd. De arbeiders wisten zich tijdig in veiligheid te stellen. Stormschade te Nijmegen Na een kort, doch hevig onweer, heeft gistermiddag boven het gebied van N ij me- g e 11, de Betuwe en de Maasstreek de storm ernstige schade aangericht. In Nijmegen zijn o.a. in de buitenwijken verscheidene boomen ontworteld, waarbij er twee op de huizen terecht kwamen. Er is echter alleen materieele schade aangericht. Zware takken van de boomen lagen door alle buitenwijken verspreid, zoodat de ge- meenterei.nagiüg uren werk had om alles op te ruimen. De versiering in de stad in verhand met de Waalbrug-feesten, heeft veel 6chade geleden. Men hoopt nochtans voor de ko mende vierdaagsche weer veel hersteld te hebbe-n. In het hart van de stad, onder aan de Molenstraat is bij een hevige windvlaag, de topgevel van het magazijn van de firma Van Haren gedeeltelijk iveggelagen, waarbij een 1-iO kg. wegend hardsteenen kopstuk midden, in.de étraat.'terecht kwam, rake lings langs eenige wandelaars. Eien rijwiel werd totaal vernield. In het strandbad Lent, teegenover Nijme gen, heeft de storm groote schade aange richt. Alle cabines en het restaurant wer den tegen den grond geslagen. Ernstig ongeluk op de Waalbrug Op de Waalbrug, bij Nijmegen is tij dens dan storm nog èen ernstig ongeluk geschied. Eenige werklieden van de firma Pannevis waren daar bezig met het stellen van de ijzeren posten voor het afsluithek van de brug. Plotseling 6choot een der ijze ren platen los, met gevolg, dat de opzichter Van Doom er door werd getroffen en ern stig aan hef. hoofd werd gewond. Vermoe delijk zal hij een der oogen moeten missen. Het slachtoffer is naar zijn woning te Leut vervoerd. VOORNAAMSTE NIEUWS i Dit nummer bestaat uit TWEE bladen De luli-storm heeft gister overal in" den lande groote schade aangericht. Te Hilversum zijn drie menschen door een vallende boom gedood. Verschillende Rijnschepen zijn gezonken. De eerste zitting van de Algemeene Syno'da der Ned. Ilerv. Kerk. i De Eerste Kamer heeft gister o.m. "de bc* grooting van het Landbouwcrisisfonds be handeld. De tiende overspanning van 'de Moerdijk- brug heeft gister moeilijke uren aan hei transport bezorgd. Ingediend is een wetsontwerp tot i ging van een aantal gemeenten rondomi Kamperu Naar aanleiding van 'de brand in het Ge- bouw voor Kunsten en Wetenschappen it Rotterdam zijn drie personen gearresteerd. De marine-manoeuvres op 'de Noordzee, Een matroos is overboord geslagen en ver dronken. Tusschen Delft en VI aar ding er-,Ambacht h een autobus in de sloot gereden. De passa giers zijn met moeite gered De Spaansche monarchisten hebben sicli na den moord op hun leider uit de Cortes teruggetrokken. Te Montxeux is men tot een vergelijk ge komen inzake het zee-engten-probleem. BELANGRIJK NIEUWS! Door invoering van ons tarief A is het mogelijk geworden HEERENCOSTUMES. MANTELS eiï JAPONNEN tegen 20 tot 40 pCt. lageren prijs chemisch te laten reinigen. Tarief A moet speciaal worden opgegeven. PALTHE Niets riskeeren Palthe begeerem (Adv.) BARN EVELD Melkproductenfabriek „DE EENDRACHT te BARNEVELD Telefoon 46 Directeur: T. WIERSMA Levert alle MELKPRODUCTEN, met goud bekroond uiterst concurreerend. SPECIAAL VERPAKTE ROOMBOTER in kistjes van 10 Kilo. (Adv. T Verscheidene aken op de Waal gezonken Onder de gemeente Bra kei zijn gister* middag ten gevolge van den plotseling op komenden storm twee Rijnschepen, de „Berna" en de „Maria", gezonken die met kolen geladen waren. Bij de „Berna" uit Raamsdonk heeft men nog getracht het met een sleepboot op den wal te trek ken, doch dit mislukte ten gevolge van het breken van den sleepkabel. Alle opvaren- den werden gered. De „Maria" is geheel onder water verdwenen. De gezonken vaar tuigen liggen aan den kont, zoodat het scheepvaartverkeer er geen hinder yar* ondervindt. Ook onder de gemeente Nieuw aal is een schip, geladen met liout, gezonken. Ten gevolge van den storm begon de lading te werken, sloeg over boord, waardoor het ruim zich met water vulde en het schip zonk. Ook werden verscheidene schepen ten gevolge van den storm op den wal gezet Rijnschip door storm verrast en gezonken Het Nederlandsche RijnsChip „Jan van Goyen" van de Ned. Steenkolen-Mij. te Rotterdam, geladen met steenkool, en va rende naar Vlissingen, is omstreeks 6 uur in de zgn. „witte tonnen-vallei" op de Oos- ter-Schelde door den vliegenden storm over vallen. Groote hoeveelheden water kwamen over boord en het schip begon in weinige minuten te zinken. Het was niet mogelijk een 6loep uit te zetten, daar, voordat de bemanning hier in had pleats genomen, de sloep gekapseisd was. Gelukkig had men aan boord van de sleepboot „Sloe", kapitein Zwartepoorte uit Rotterdam, het in nood verkeerende schip bemerkt en werd ijlings hulp geboden. De uit zeven koppen, bestaande bemanning van de „Jan van Goyen" en de schipper Hamelink werden door de sleepboot te Wemeldiiige aan wal gezet. Het RijnschLp, dat met 1865 ton ko len geladen was, zonk op een diepte van 8 a 9 meter en verdween aldus geheel on der den waterspiegel. Er deden zich op de Ooster-Schelde nog andere kleinere ongevallen van mindere beteekenis voor. Zoo liep het motorscheepje „Magdalena" nabij Werrteldinge op de kust, doch kon later op eigen kracht weer los komen. Zie vervolg blz. 5) uêêêêê BUSSUM PENSION MB PRACHT LIGGING bij Bosch en Heide Rustige terrassen voor theedn etc. Lunchen Dineeren TENNISBANEN mmmmm (Adv.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1