DINSDAG 14 JUL! 1936 TWEEDE BLAD PAG. 6 Gemeenteraad van Leiden Debatten over dure grond De Raad wenscht de salarissen van den burgemeester en de wethouders te handhaven Voor den secretaris en den ontvan ger staat hij korting toe Het commando van den politie-commissaris over de brandweer De vergoe ding voor deze nevenfunctie verworpen Wat zal de consequentie zijn? De Gem. Kweekschool op geheven Tenslotte worden kliekjes opgemaakt. Gistermiddag vergaderde de Raad on der voorzitterschap van den burgemees ter, Mr. A. v. d. Sande Bakhuijzen. Dé heer Eikerbout is met kennisgeving af wezig. In de eerste plaats wordt aan de oi-- de gesteld de beëediging en installatie van het nieuw benoemde raadslid, den heer H. P. H. Würtz (opv. van Mr. de Vries als ver tegenwoordiger van Nat. Herstel). De heer Würtz legt. de vereischte eeden in handen van den Voorzitter af en wordt door hem gelukgewenscht met zijn benoeming. Daarna doet de voorzitter mede- deeling van de Ingek. Stukken, o.a. van een a.lres van den Politiebond inzake vergoeding wegens brandweerdiensten welk adres in handen van B. en W. wordt gesteld ter fine van praeadvies. Daarna wordt vervolgd met de agenda. 2. 'Benoeming van een Stadsvroedmeester voor het tijdvak van 1 Juli 19361 Juli 1939. Prof. dr. P. C. T. v. d. Hoeven wordt in deze functie bestendigd. Benoeming van een secretaris van het Col lege van Curatoren van het Gymnasium. Benoemd mr. N. J. Rowaan, commies re dacteur alhier. Voorstel tot wijziging van liet raads besluit van 19 Maart 1934 inzake de verhu ring van de voormalige bewaarschool aan de Van der Werfstraat aan de afdeeling Leiden van de Nederl. Chr. Vereeniging van Padvinders. Goedgekeurd. Voorstel tot wijziging van het raads besluit van 26 Augustus 1935 inzake het uit geven in erfpacht van een terrein gelegen iusschen de Van der Werfstraat en de Oude Vest aan de Vereeniging tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen, ten behoeve van den houw van 99 arbeiders woningen, het aanvaarden cn verstrekken van voorschot'.en in verband met dien bouw, alsmede tot vaststelling van de desbetref fende hegrootingsregeling. Goedgekeurd. Voorstel tot wijziging van de begrooting, dienst 1935, in verband met de kosten van pensioenen, wachtgelden en ongevallen- en ziekteverzekering van ambtenaren en werk lieden. Goedgekeurd. Voorstel tot verhoeging van verschillende posten der begrooting, dienst 1935, waan de raming te laag is gebleken en tot toe voeging van eonige nieuwe posten aan die begrooting. Goedgekeurd. Voorstel tot intrekking van het raadsbe sluit van 6 April 1936 inzake den aankoop van perceelen bouwgrond, gelegen ten Zui den van den Hoogen Rijndijk aan weers zijden van de Roomburg er wetering. Op verzoek van den heneer Seliüller '(s.tl.a.p.) worden de deuren gesloten. Na heropening der openbare zitting (na 1 uur) werd dit punt z.h.st. aangenomen. Voorstel: a. tot aankoop van de fabrieksgebouwen c.a. van de N.V. Léidschè Katoen Maat schappij, gelegen aan de Heerengracht en de Binnenvestgracht; b. tot aankoop van een strook grond, deel ui'makende van het perceel kad. bekend gemeente Leiden, Sectie C no. 1759, gelegen aan de Langestraat; c. tot kostelooze overneming in eigendom bij de gemeente van een gedeelte van het perceel kad. bekend gemeente Leiden, Sec tie S no. 1244, gelegen tusschon de .Wever straat en de Looierstraat; d. lot vaststelling van den desbetreffenden besrootingsstaait. De heer Beekenkamp. (a.r.) prijst de activiteit van den wethouder, die zulk een belangrijk complex in de binnenstad voor de gemeente heeft weten aan te koopen. Daarna z.h.st. aangenomen. Voorstel: a. tot intrekking van het raadsbesluit van 23 December 1935 inzake onteigening van de v oor den bouw van een inrichting voor zuivering van afgevoerd rioolwater aan de Slaagh- of Stinksloot, benoodigde perceelen grond; b. tot aankoop van de ten behoeve van 'de sub a bedoelde inrichting benoodigde grond. Don heer Goslinga (a.r.) Is het een raadsel hoe B. en W. den raad kunnen voorstellen om dit stuk weiland aan te koopen voor f 7500.per bunder. Ont- eifjeniug zou z.i. veel beter geweest zijn, vooral als men gebruik had gemaakt van de wijziging in de onteigeningswet, speciaal gemaakt in verband met de werkloosheid. De prijs is veel te hoog. Laten B en W. het voorstel terugnemen cn den loop van de onteigenings-proce- dure rustig afwachten. Overigens vraagt spr. of de zuiverings-in- ïichting niet gevestigd kan worden op een gemeente-terrein. Is de wethouder wel ver zekerd van de toegangswegen vooral in vel band met liet ieggan van kabels# Wethouder Splinter (c.h.) merkt op, !dat niet de eigenares, de Ned. Spoorwegen, weinig te onderhandelen valt. De gemeente liad 40 et. per M2 geboden. De Ned. Spoor wegen vroegen f 1.per M2 Daarop is ont eigening voorgesteld en dat is voor de Spoorwegen aanleiding geweest om na lang- durigo onderhandelingen genoegen te ne men met 75 ct. B. en W. zijn thans van xneening, dat met onteigening niets meer te bereiken valt. Omtrent een andere plaats van de. zuiveringsinstallatie antwoordt spr. dat deze vraag ook door B. en W. onder de odgen is gezien. Om technische redenen is dat evenwel onmogelijk. Moeilijkheden met de toegangswegen ducht spr. niet. De lieer Goslinga (a.r.) blijft er bij dat goed weiland niet meer kost dan hoogstens f 2000.per bunder. De rechtbank zal den prijs niet hoogér stellen omdat het liier de Spoorwegen betreft. Spr. vraagt .nog geen beslissing te nemen omtrent intrekking der onteigeningsprocedure doch eerst de goed keuring van Ged. Staten af te wachten. De heer R o m ij n (v.b.) vindt een ont eigeningsprocedure een ingewikkeld vraag stuk. Spr. wil de gemeente zoo min mogelijk risico doen loopen. Bij aankoop .weten we waar we aan toe zijn. Het voorstel sub. b (aankoop) wordt aan genomen met 31 tegen 2 stemmen. Tegen: de hoeren Goslinga en Lombert. Het voorstel sub. a. (intrekking onteige ning) wordt aangehouden. Noodig of niet? Voorstel inzake den aankoop van de per ceelen bouwgrond in den Stadspolder, kad. bekend gemeente Leiden, Seolie N Nis 121. 125, 126 en 127 en tot vaststelling van 3e desbetreffende begroothigsregelingen. De heer Goslinga (a.r.) ziet het be lang van deze aankoop niet in, de heer Schüller (s.d.) daarentegen wel, terwijl de heer Lombert (r.k.) zich bij den heer Goslinga aansluit. Wethouder Splinter verdedigt de aan koop op grond van het feit dat de grond tusschen gemeente-gronden inligt, waarna de heer Goslinga er nog eens op wijst dat de grond allerminst gunstig ligt en ze ker geen koopje is. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 29 tegen 4 stem men. Tegen de heeren Goslinga, Tobé, Wil- mer en Lombert. Prae-advies op de verzoeken van de Open bare Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens" om de aan haar toegekende subsidie niet te ver lagen en haar een jaarlijksche toelage te verstrekken, in verband met het kosteloos uïtleenen van boeken aan werkloozen. Goedgekeurd. Voorstel om de kosten van verlichting van de vanwege het Staatsbedrijf der Pos terijen, Telegrafie en Telefonie op den open baren weg te plaatsen publieke telefoon cellen, alsmede van de reeds geplaatste cel op de Hoogewoerdsbrug. voor rekening van de gemeente te nemen. Enkele raadsleden geven wenscheü te kennen omtrent de plaats der cellen. De voorzitter wenscht dit echter aan de poste rijen over tc laten. Goedgekeurd. De wilde bokkenhouderij Prae-advies op het adres van de afdeeling Leiden van den Prov. Bond van Geitenfok- yereenigingen in Zuid-Holland inzake het in het leven roepen van een verordening, betreffende de beteugeling van de wilde bokkenhouderij. De heer Wilbrink (cJh.) vraagt waar om geen aandacht is geschonken aan het advies van den deskundige dr. Stuurman. Den heer Romijn spijt het dat de meente op het verzoek der vereeniging, wier werk hij apprecieert, niet in wil gaan. De heer v. Eek (s.d.) meent, dat het beter is, dat deze zaak geregeld wordt door de ge meente. De Voorzitter is het daarmee eens. De gemeente zou hier eigenlijk moeten dienen als gangmaker voor het Rijk. Het voorstel wordt aangenomen met 29 te gen 5 stemmen. Tegen de heer Romijn, v. d. Kwaak, Bergers, Würtz en Wilbrink. Zacht iruit na acht uur Voorstel tot wijziging van de Verordening op de Winkelsluiting. De heer Coster (r.k.) vreest dat deze verordening ontduiking in de hand zal wer ken. De heer Gr oen eve ld (s.d.) heeft geen behoefte aan deze verordening, die alleen zou bestaan ten gerieve van enkele gemak zuchtige klanten. Er is meer reden het aan tal verkoopuren in te krimpen dan het uit te breiden. Den heer B e eken kamp komt het voor, dat deze verordening al te gemakkelijk ont doken kan worden. Overigens heeft spr. te gen verruiming der verkoopgelegenheid geen bezwaar. De heer Van Eek (s.d.). heeft ook bezwaar tegen bet voorstel. De Voorzitter antwoordt den heer Coster, dat een uitbreiding tot alle fruit zeker de goedkeuring van den minister niet zou verkrijgen. Spr. ziet in het voorstel geen terugkeer van de goede beginselen, die aan de Winkelsluitingswet ten grondslag liggen. Controle zal inderdaad moeilijk zijn doch spr. ziet daarin geen onoverkomelijk be zwaar. Art. 1 der verordening wordt aangenomen met 295 stemmen. Tegen mevr. Braggaar- de Does, mevr. de Cler de Bruin en de hee ren Lombert, Groen eve ld en Snel. De salarissen van burgemeester, wethouders, secretaris en ontvanger Verzoek van Gedep. Staten der provincie Zuid-Holland om advies over een drietal ontwerp-besluiten inzake wijziging van de jaar wed deregeling voor den Burgemeester, de Wethouders, den Secretaris cn den Ontvanger. Allereerst wordt het salaris van den bur gemeester behandeld. De burgemeester ver laat de zaal. De heer v. E c k (s.d.) zal zioh niet verzet ten tegen een bescheiden salarisverlaging voor den burgemeester met 2J/2 pet. De heer Wil nier (r.k.) herinnert er aan, dat het salaris van den burgemeester reeds verlaagd is van f 12.000 op f 10.000. Dit is geen „bescheiden" vermindering meer, maar een vrij aanzienlijke. De heer Beekenkamp (a.r.) sluit zich daarbij aan. In Den Haag heeft men zic-h ook verzet tegen een nieuwe vermindering van het salaris van den burgemees tor. De heer Wilbrink (c.h.) is eveneens tegen vermindering, terwijl de heer v. We 1 zen (comm.) zich bij den heer v. Eek aansluit. Ingediend wordt een motie Wilmer- Beekenkamip-Wilbrink, waarin de wensch wordt uitgesproken, dat bet sa laris van den burgemeester niet veran derd zal worden. Deze motie wordt aan genomen met 18—16 stemmen. Tegen de s.d.a.p. en'de heeren Schoneveld en y. Weizen. Daarna komen dp salarissen der wethou ders ter sprake. De heer v. E c k (s,d.) acht de jaarwedde van de wethouders in Leiden te laag. 't Sa laris bedraagt thans f 3000 en dat zou spr. willen handhaven. Het is z.i. een gemeente belang, dat iedereen het wethouderschap van Leiden kan aanvaarden. Spr. dient een motie in, waarin de wensch wordt uitgesproken, dat het wethouderssalaris gehandhaafd blijft op f 3000.—. De hoeren Bergers (r.k.) en Bee kenkamp (a.r.) ondersteunen deze znoti^. die wordt aangenomen met 2S legen 2 stemmen. Tegen de heeren Schoneveld en Wil brink. Thans komt aan de orde het salaris van den secretaris en den ontvanger. De heer Bergers (r.k.) dient een voor stel in om ook hun salarissen te handhaven. De heer v. E c k (s.d.) zegt dat zijn fractie geen bezwaar beeft tegen een verlaging met 2y2 pet. De heer, Wilbrink (c.b.) wijst er op dat de ontvanger reeds met f 1000 gekort is. Een verdere korting acht hij ongerechtvaardigd. 1-Iet voorstel-Bergers wordt gesplitst in stemming gebracht. Het voorstel tot handhaving van het salaris van den secretaris wordt verwor pen met 20 tegen 13 stemmen. Tegen de s.d.a.p. en de heeren v. d. Reyden, Ro mijn, Schoneveld, Goslinga, Beekenkamp, v. Weizen en de Reede (de laatste ver klaart abusievelijk tegen te hebben ge stemd). Het voorstel-Bergers tot handha ving van het salaris van den ontvanger wordt met 1716 stemmen verworpen. Tegen de s.d.a.p. en de heeren Romijn, v. Wel zen en v. d. Reyden (de laatste abusievelijk). Voorstel inzake het toekennen van een vergoeding aan den commissaris van po litie, in verband met het onderbrengen van de brandweer bij de politie. De Voorzitter verzocht de voorzitters der fracties overleg met hem te plegen, ten einde hun uiteen te zetten waarom deze kwestie thans op de agenda staat. De vergadering wordt geschorst tot 's avonds 8.15 uur. Avondzitting Na heropening der zitting is liet woord aan den heer Beek en kamp (a.r.) die constateert, dat de raad met gemengde ge voelens van dit voorstel heeft kennis geno men. De raad heeft indertijd een verhooging van het salaris van den commissaris afgestemd. Een eenmaal genomen raadsbesluit heeft men te eerbiedigen, tenzij nieuwe omstandigheden zich voordoen. Deze nieuwe omstandighe den zijn er z.i. niet, zoodat spr. pijnlijk verrast is door de wijze, waarop do burgemeester getracht heeft terug tc komen op een eenmaal genomen raads besluit. De Kroon heeft inderdaad de bevoegdheid de rechtspositie van den commissaris te regelen, doch daarmee heeft de raad niet te maken. Wat zijn thans de mogelijkheden? Het voorstel afstemmen. Dan zal de minister van Justitie zijn toestemming weigeren en een dergelijke situatie geeft aanleiding tot allerlei verwikkelingen. Moeten wij ons erbij neerleggen? Spr. acht het het beste om de zaak aan te houden in verband met het adres van den Ned. Politiebond. Misschien kan dan een toestand geschapen worden, die het gevoel van wrevel bij den Raad wegneemt. Wanneer wij ons niet6 aantrek ken van de meening van den minister, zou den wij misschien den burgemeester met de leiding van de brandweer kunnen belasten. Spr. behoudt zich zijn standpunt nog voor. De heer Wil nier (r.k.) verwondert zich over de voortvarendheid, waarmee de minis ter zich beijvert om een raadsbesluit onge daan te maken. Spr. vreest dat de minister ons dwingen zal zijn standpunt te aan vaarden. Wanneer wij het voorstel niet aanvaar den, zijn er twee mogelijkheden: le wederom scheiding van brandweer en politie. Dat wenscht niemand. 2e. Iemand anders tot commandant van dé brandweer maken, doch ook dat heeft onaangename consequenties. De derde mogelijkheid is aanvaarding. Als er tijdens de discussies geen uitweg gevonden wordt, zal spr. zich bij de dwang van den minister, hoe onaange naam ook, neerleggen. Spr. heeft zelf behoord tot de voorstanders van de salarisverhooging, doch thans keert hij zich tegen de manier waarop een raads besluit ongedaan wordt gemaakt. Inzake het voorstel tot uitstel, zegt spr., dat hij het gewenscht acht, dat de salarisregeling van alle politie-ambtenaren tegelijk wordt •behandeld- De heer Romijn (lib.) is bereid mee te gaar, met een voorstel tot uitstel. De heer v. Eek (s.d.) spreekt zijn ont stemming uit over de houding van den mi nister. Deze heeft geen bezwaar gezien in de vereeniging van beide functies in de hand van den commissaris, maar keurt dit goed onder één voorwaarde, welke de raad juist niet wil. De raad moet thans niet toe staan, dat goed gesalarieerde ambtenaren onnoodig nog meer salaris krijgen, terwijl alle andere ambtenaren worden gekort. Spr. is niet voor uitstel Er is immers toch geen mogelijkheid om een algeheele salaris-her ziening te bereiken. Wat moet er nu gebeu ren als de raad dit voorstel verwerpt? Spr. ziet de volgende oplossing. De minister is blijkbaar onder den indruk geweest van het advies van den burgemeester. Maar wanneer de raad nu volhardt in zijn weigering en do werkzaamheid van den commissaris wordt beperkt (tot het minimum, zal de minister dan op zijn standpunt blijven staan? Spr. is niet bereid te stemmen vóór toekenning van de geëischte 500. Voor den heer Manders (r.k.) is zaak zeer eenvoudig. Herhaaldelijk hebben de hoofden van dienst verhooginc gekregen, als hun taak verzwaard werd. Thans is dé raad wat geprikkeld, omdat de minister ge bruik maakt van zijn recht om iets te krij gen wat billijk is. De heer v. W e 1 z e n (comm.) sluit, zich aan bij den heer v. Eek. De heer Wilbrink (c.h.) kan de gang van zaken moeilijk accepteeren, ook al zou hij daarmee zijn zin krijgen, omdat ook hij behoord heeft tot de voorstandersvan de salarisverhooging. Het spijt spr., dat de heer v. Eek geen uitstel wil. Spr. zou het betreuren als de zaak niet werd uitgesteld. Dan staat dc kwestie van dc politie-vergoeding los van de kwestie van de commissaris- vergoeding. De Voorzitter meent, dat door uitstel de zaak niet geholpen wordt. Is er hier in derdaad sprake van een terugkomen op een eenmaal genomen raadsbesluit? Spr. ontkent dat. De raad heeft het voorstel tot salaris verhooging verworpen, waarna spr. zich in verbinding heeft gesteld met den minister. De minister heeft toen geweigerd het sala ris van den commissaris te verhoogen; de minister koos dus de zijde van den raad. Na het raadsbesluit werd het spr. duidelijk, dat de commissaris vergunning noodig had voor het vervullen van nevenfuncties. Spr. liad daaraan niet gedacht., omdat hij van mee ning was, dat de zorg voor de brandweer geen nevenbetrekking was. De minister was echter van een ander gevoelen en daardoor ontstond een andere situatie. De omstandig heden zijn nu gewijzigd en het voorstel van B. en W. berust op het standpunt van den minister, dat anders is dan het aanvankelijk standpunt van B. en W. Volgens spr. heelt de minister wel degelijk het recht om deze voorwaarde te verbinden aan het verleenen van een vergunning. De minister weuscht, dat de ambtenaar, voor wien hij verantwoor delijk is, zijn plicht doet onder behoorlijke voorwaarden en met de noodige opgewekt heid. De raad heeft besloten tot samenvoeging van de functie van brandweer-commandant met die van politie-commissaris. De raad heeft niet geweten, dat hij dit besluit niet kan nemen. De Mi nister heeft zijn noodzakelijke mede werking echter niet willen weigeren, maar op één voorwaarde, die de Minister billijk acht. Uitstel is ongcwenscht, want. in een ille galen toestand, die reeds eenigen tijd be staat moet zoo spoedig mogelijk worden voorzien. Verband met de vergoeding voor de politie-agenten behoeft niet gelegd te worden, want er is alle reden om een extra toeslag toe te kennen aan de agenten, die assisteeren bij een brand en een regeling daarvan zal spoedig aan den raad worden voorgelegd. De raad heeft zich afgevraagd, wat er zou moeten gebeuren als de Minis ter zijn toestemming weigert. Geen van de genoemde plannen is mogelijk, behalve terugkomen op een eenmaal genomen be sluit en de brandweer weer te scheiden van de politie. De heer Beekenkamp (a.r.) merkt op, dat de raad formeel bij den Minister zijn zni heeft gekregen, 't Is geen salaris verhooging. Maar materieel heeft de raad ongelijk gekregen. De Minister heeft vol komen het recht om voorwaarden te ver- hinden aan een vergunning, rna voorwaarde gaat toch wel wat ver. De raad is thans in een dwangpositie gebracht en slaat voor het feit, dat hij de voorwaarde van den Minister heeft te aanvaarden. Spr. vraagt den heer v. Eek of deze de conse quentie durft te aanvaarden van een ver werping door den raad van dit voorstel, wanneer nog vanavond een beslissing moet worden genomen Spr. dient thans een voorstel in discussies over dit voorstel aan te houden, totdat beslist zal zijn over de vergoedingen aan de politie-ambtenaren, in verband met hun functie bij de brandweer. De lieer Van Eek (s.d.) begrijpt niet, waarom de Minister wel bezwaar zou heb ben tegen een samenvoeging, als de goeding niet verleend zou worden. De Voorzit te r: De Minister wenscht bij een eventueele vacature te beschikken over menschen, die berekend zijn op de vervulling van beide functies. Het voorstel-Beekenkamp wordt verwor pen met 20 tegen 12 stemmen. Tegen de s.d.a.p en de heeren Vos, Tepe, Splinter, Bergers, v. Weizen en Manders. De heer Beekenkamp (a.r.) doet, mede namens de heeren Wilmer en Wil brink, het voorstel om de vergoeding niet van terugwerkende kracht te doen zijn. maar deze te doen ingaan op den dag, dat de Minister zijn vergunning verleent. Het voorstel van B. en W. zelf durft spr. niet te verwerpen. De V o or zi t te r zegt, dat B. en W. geen bezwaar hebben om dit amendement over te nemen. Het voorstel van B. en W. wordt echter verworpen met 1715 Stem men. Tegen de s.d.a.p. (behalve de wethouders) en de heeren Tobé, Vos, Schoneveld, v. Weizen en Lombert. De Kweekschool wordt opgeheven Voorstel inzake de opheffing van de gi meentelijke kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen en den aan die school verbonden cursus voor Fransch en tot het, in verband daarmede, verleenen van eervol ontslag aan den directeur, de leeraren en leeraressen en den concierge van die school. De heer Vos (v.d.) zal met dit voorstel meegaan, omdat hij ook geen andere weg ziet dan opheffing. I-Ict is evenwel diep te leurstellend, dat de gemeente beroofd zal worden van een zeer nuttige instelling. Spr. spreekt zijn waardeering uit voor liet werk van de onderwijskrachten aan deze instelling. Hij vraagt, dat het college zoo veel mogelijk zal tegemoet komen aan de belangen van de slachtoffers en informeert tenslotte hoe de gemeente de verplichtin gen zal nakomen ten opzichte van de leer lingen dezer school. De heer R o m ij n (lib.) zegt, dat niet de ze opheffing alweer een parel verloren gaat uit de kroon van Leiden. Kunnen we niet uitspreken dat de sluiting niet definitief is? De heer Van We 1 z en (comm.) infor meert of er voldoende pogingen in het werk zijn gesteld om de school te behouden. De lieer Manders (r.k.) zegt, dat de meest foutieve aanpassing is die van het onderwijs, waardoor de bestaansmogelijk heid van de onderwijzers zoo verminderd is, dat de bevolking dezer kweekschool stérk is gedaald. De heer Goslinga (a.r.) wijst erop, dat heit totaal aantal kweekscholen, da-t over blijft, berekend is naar de behoefte aan onderwijskrachten. Het aantal leer lingen aan de openbare scholen is sterk verminderd, waardoor het aantal benoo digde leerkrachten afneemt. Dat is de raden van de opheffing van verscheidene kweekscholen. In diepste wezen is het de kinderbeperking, waardoor de open bare scholen ontvolkt worden. Den heer Grocneveld (s.d.a.p) spijt het, dat deze opheffing noodzakelijk is ge worden. Hij beveeflt de -belangen van het personeel in de lioede van B. en W. aan. Wethouder Tepe (r.k.) kan nog niet mededeelen welke maal regelen getroffen kunnen worden in het belang van leeraren en leerlingen. Heit is evenwel van belang ■oor beiden, dat thans reeds beslist wordt iver Jie't al of niet voortbestaan van de school. Met den raad betreurt ook lxet col lege de noodzakelijkheid van de opheffing en in betere tijden zal ongetwijfeld getracht worden deze parel weer te vestigen in Hei dens kroon. B. en W. zullen zich beijveren om de offers van het personeel tot een mini mum te beperken. Omtrent de leerlingen kan spr. nog geen positieve belofte doen doch wel kan hij garandeeren, dat er leei~ langen zijn, die in de gelegenheid zullen HUNZEBOOTEN vlug en goedkoop ffttiHHftl -GRONINGEN Agenten Rotterdam: A. G. STOON, Wijnstraat 122, Telefoon 28100. Amsterdam: J. L. RIETVELD, De Ruyter- kade, Steiger 3, Telef. 40177. (Adv.) worden gesteld om hun studie te voltooien- De heer v. W elzen (c.p.) dient een voor spel in, om dit punt aan te houden, teneinde B. en W. in staat te stellen alsnog bij de regeering aan te dringen op uitstel van de opheffing van de subsidie. liet voorstel-v. Weizen wordt verwo pen met 246 stemmen. I-Ict voors'tel van B. en W. wordt daarna z.h.st. aangenomen. (De heeren v. Weizen en Manders wensch en geacht te worden te hebben tegengestemd). Voorstel inzake voortzetting van de met de te Leiden werkende ziekenfondsen aan gegane regeling, betreffende het verleenen van een reductie op de ziekenfondspremie aan ondersteunden. Goedgekeurd. Voorstel van den heer Schoneveld, om naar aanleiding van Ingekomen Stukken no. 160 van 1936, alsnog een voorstel op de agenda te plaatsen voor de eerstvolgende vergadering van den Gemeenteraad. Dit voorstel gaat om praeadvies. Voorstel ingetrokken Voorstel van den heer Snel om er bij B. en W. op aan te dringen tot de Regeering het verzoek te richten, om ook voor 1936 een extra bedrag van f 2.000.000 beschikbaar te stellen voor den z.g. B-steun aan werk loozen. De heer Snel (s.d.ap.) merkt op, da'i door de te late. behandeling heit voorstel reeds' door de feiten is achterhaald. Spr. trekt zijn voorstel in. Interpellatie v. d. Voort Interpellatie van den heer Van der Voort inzake het in dienst nemen van een arbei der in los dienstverband bij den Plant soendienst. De heer v. d. Voort (s.d.a.p) vqaagt of dit feiit juist is en of deze arbeider een loon van f 15 verdient. Zoo ja, zijn B. en W. dan niet van meening, dat dit loon niet in over eenstemming is met de geldende salaris regeling? Spr. meent, dat de, desbetreffende salarisregling niet. is nagekomen. Zijn B. en W. bereid om het salaris van dezen arbeider in overeenstemming te brengen met de ver ordening?. Wethouder Tepe (r.k) antwoordt, dat deze arbeider inderdaad op dit loon in dienst is. De genoemde verordening is echter niet van toepassing, omdat deze slechts geldt voor arbeiders in vasten en in tijdelijken dienst, doch niet voor ar beiders in los dienstverband. Het gaat hier om een 56-jarigen bloemist, die gaarne werk had en blij was met het loon van f 16. B. en W. hebben gemeend een goed sociaal werk te doen, door de zen man (buiten de liefdadigheid te hou den. Aan betrokkene werd een loon gegeven van f 15, al was dit wel het maximum wat met. het oog op de arbeidsprestatie aan langhebbende mocht worden toegekend. Voor dit werk had toch met jeugdige werkkracht kunnen worden volstaan tegen een lager loon, wat voor de gemeente voor deeliger was geweest, terwijl zij ook met ge ringer kosten een werklooze had kunnen aannemen. De heer v. d. V o o r t (s.d.) dient een voor stel in, om aan los personeel een loon uit te betalen van 4/5 van het loon in de des betreffende loongroep van het werklieden reglement. Wethouder Tepe (r.k.) acht dit voorste] volstrekt onaannemelijk. Het gaat 'hier om werkzaamheden, die door jeugdige werk krachten gedaan kunnen worden. De heer Schoneveld (a.r.) ziet in de handelwijze van B. en W. toch een gevaar. Er zijn wel meer werkzaamheden, die des noods door jeugdige krachten gedaan kun nen worden. Op die wijze kan de verorde ning ontdoken worden. Wethouder Tepe (r.k.): Ik begrijp niet wat voor misdaad er in schuilt, om dezen man een pleizier te doen. De heer Schoneveld (a.r.) heeft geen bezwaar tegen dit speciale geval, maar aan dergelijke gevallen moet toch geen uitbrei ding worden gegeven. Wethouder Tepe (r.k.) wil geen toezeg ging in dien geest doen. Van loondruk is geen sprake. Anders hadden wjj een jongen aangesteld. De heer v. d. V o o r t (s.d.)Om één man te helpen, hebt u een ander naar de steun verwezen. Het voorstel-v. d. Voort wordt aangeno men met 16 tegen 13 stemmen. Voor de s.d.a.p. cn dc heeren Schoneveld en Van Weizen» Suppletoire agenda Aan de orde. wordt thans gesteld de sup- pletoire agenda. a. Voorstel tot verkoop van een perceel 'bouwterrein aan de Adriaan Pauwstraat, kad. bekend gemeente Leiden, Sectie P, no. 2113 (ged.) aan Th. J. Genet te Leiden. Goedgekeurd. b. Voorstel om hef. maken van het beton- skelet met vloeren, daken enz. van 't nieuwe 6tadliuis ondershands op te dragen aan de N.V. Wernink's Beton Mij, te Leiden. Goedgekeurd. c. Voorstel inzake wijziging van de sta tuten van de Sport-stichting. Goedgekeurd. Interpellatie van den heer Romijn inzake het aanleggen van een speelplaats bij de school Duivenbodestraat door werklooze ouders van leerlingen dier school. Interpellatie-Romijn De heer Romijn (v.b.) stelt de volgen de vragen: Heeft het College van B. en W. goedge vonden. dat door werklooze ouders van kinderen, die de school Duivenbodestraat bezoeken, een speelplaats ten behoeve van die school, zonder ecnigerlei vergoeding, wordt, aangelegd, met daartoe om-niet door de gemeente beschikbaar gesteld materiaal? Meent het College niet, dat het van goe den burgerzin getuigend aanbod van deze ouders had moeten zijn geweigerd, waar door den Gemeenteraad in zijn zitting van 21 Februari jl. het voorstel van onder geteekende werd verworpen, welk voorstel juist, de strekking had aan het College een crediet van f 5000 ter beschikking te stellen ten 'einde dergelijke werkjes te kunnen fi nancieren? RADIO DISTRIBUTIE DINSDAG 14 JULI Programma III: 8.— Keulen, 8.45 diversen, 10.05 Keulen, 10.50 Deutschl.s.. 11.20 Parijs P., 12.20 Biussel VI., 14.20 Keulen. 15.20 Droltwich, 16.2Q Parijs lt.. 17.20 Brussel VI., 18.50 Parijs R., 20.50 Londen R., 21.50 Brussel Fr., plm. 22.15 Brussel VI., 22.30 Brussel Fr., plm. 22.50 Berliin Programma IV: 8.Brussel VI.. 10.35 Londen R., 11.20 Droltwich. 14.35' Londen 'R„ 17.35 Droit wich, 18.20 diversen, 18.50 Droltwich, 21.50 Lon den Reg. WOENSDAG 15 JULI Programma III: 8.Keulen, 8.45 diversen, 10.605 Keuion, 11.20 Parijs R., 12.20 Keulen, plm 13.15 Brussel VI., 14.20 Keulen, 14.50 Parijs R., 17.20 Brussel VI., 17.50 Parijs R., 18.20 Keulen, 20.20 Brussel Fr., 22.20 Beromunstor, 2.50 Boeda pest of div„ pljii. 3.20 Keulen. IV: 8.Brussel VI., 9.30 Gram. G.R.D., 10.35 Londen R.. 12.20 Droltwlcl 15.35 Londen R., 17.35 Droltwich, 18.20 diverser 19.05 Droltwich, 20.20 Londen Reg. Agenda DIENST DER APOTHEKEN De avond-, nacht- en Zondagsdienst der. Apotheken wordt van Maandag 13 tot en met Zondag 19 Juli a.s. waargenomen door de apotheken G. H. Blanken, Hoogerwoerd 171. telef. 502 en D. J. van Driesum, Mare 40, telef. 406 en C. van Zijp, Wilhelmina- park S, Oegstgeest, telef. 274. Is het College voornemens in de top.* komst, de uitvoering van werken als hiep bedoeld te bevorderen en zoo ja, op welk© wijze denkt het dan uiting te geven aan! zijn waardeering voor den aldus ten be hoeve van de gemeenschap gepresteerden arbeid? Wethouder v. S t r a 1 e n (s.d.) antwoord op vraag 1: Deze vraag kan met ja worden beantwoord. 1 Op vraag 2. Het College ziet geen enkef verband tusschen de aanvaarding van het aanbod van bedoelde ouders en het in da raadszitting van 21 Februari jl. verworpen voorstel van den heer Romijn. i Er bestond derhalve geen aanleiding ont deze reden het aanbod te weigeren." Op vraag 3. Gevallen als hier bedoeld zullen zich zelden voordoen. Het. College waardeert de beweegredenen, welke dez© ouders tot hun aanbod brachten. Verzoe ken tot uitvoering van meerdere werken op deze wijze verwachten wii niet, De heer Romijn (v.b.) is bevre digd door het antwoord. Hij trekt daaruit de conclusie, dat werkloozen, die om werk vragen, bij 'het College een willig oor zullen vinden. Tweede interpellatie-Romijn I Interpellatie van den heer Romijn inzak© het verleenen van verlof aan een leerares aan het Gymnasium buiten de gewon© vacanties. Wethouder Tepe (r.k.) antwoordt op da vragen, dat het verlof inderdaad is verleend,- doch dat deze reis niet uitsluitend be schouwd kan worden als een pleizierreis. Inderdaad is een dergelijk verlof min of meer storend, doch in het vervolg zal krachtens de nieuwe verordening ieder geval door B. en W, op zich worden be oordeeld. Interpellatie van den heer Schüller inzak© het beleid van het bestuur van de Woning- bouwvereen. „De Tuinstadwijk''. Dc heer Schüller (s.d.) krijgt thans gelegenheid om zijn reeds eerder gepubli ceerde vragen te stellen inzake 'het bt*lei van het bestuur van de Woningverceniging „Tuinstadwijk". De Voorzitter deelt mede. dat hef College in de volgende vergadering zal ant woorden. Hierna sluiting te kwart over twaalf. STADSNIEUWS ORGELAVONDEN FEIKE ASMA Het 10e programma der reeks van 22 Or- gelavonden in de Hooglandsche Kerk door den heer Feike Asma uit te voeren bevat morgenavond o.m. G dur Praeludium et Fuga van Bach; Allegro vivace van Vierne; Gebedi en Wiegelied van Guibnant; Scherzando van Pierné; Toccata van Oallaerts. De toegang is vrij. INSTITUUT PONT In de maand Juni en Juli slaagden te Den Haag en Utrecht onderstaande leerlingen: Machinesohrijven: de dames L. Jorissen, S. Frens, Polderman, Minnema, S. Kanbier, Versteeg, Tendeloo, L. Weeda, de heeren de Roo en Yperlaan, allen te Leiden en Oegst geest: de dames Bouma, Wassenaar, L. Zon neveld en J. J. Zonneveld uit Voorschoten. A. Parlevliet, Katwijk Zee, L. van Leeuwen, Noordwijk Zee; J. Boot, Leiderdorp. Stenografie Ned. (130 lettergr.) de dames Polderman, Frans, en Barens alhier. Stenografie Ned. (165 lettergr.) de dames W. Dieben, L. Dettmar, Katwijk Zee, L. van Leeuwen, S. Kanbier, J. Boot, L. Weeda, L. Gerth. Stenografie Fransche taal: de dames I. Dettmar, J. Boot, L. Gerth, S. Frens, L. Weeda. Stenografie Eng. taal: de dames van Leeu- en, J. Boot, L. Dettmar, L. Gerth, S. Frens-, L. Weeda. Boekhouden: de dames Spierenburg, Kat- wijk-Binnen, J. Boot en L. van Leeuwen. Ned. Handelscorrespondentie: de dames J. Boot en L. Gerth. Voor privésecretaresse zijn dus geslaagd: de dames Boot, L. Dettmar en L. Gerth. Steno-typiste in de mod. talen: de dames S. Frens en L. Weeda. Boekh. correspondente: Mej. L. van Leeu- Allen zijn leerlingen van het Instituut Pont, uitsluitend Breestraat 39a, alhier. KAMER VAN KOOPHANDEL HANDELSREGISTER Wijziging. 13 Juli. J. W. van der Meer, brood- en banketbakkersbedrijf. Alkemade D. 93. Eig.: J. W. v. d. Meer, Alkemade. Wijziging. 13 Juli. J. van Rijn. bakkerij en winkel, Alkemade, Wijk D. 93. Uittr. eigen.: J. van Rijn, d.cl. 13 Juli 1936. MET EEN TANDEM GESLIPT Gisteravond te 8.40 is op de Maresingel de lS-jarige bakker L. v. d. Z. met, een tandem geslipt en tegen een tuinhek ge vallen. Hij liep bloedende wonden op aan bet hoofd en de lip en is door den E.H D. ter behandeling naar het Academisch Zie'- '""■rhiiis gebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6