Politieke bloedwraak in Spanje Een Franschman over Nederland Broederschap tusschen Duitschland en Oostenrijk DINSDAG 14 JJU b3Ó EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland DE SPAANSCHE CHAOS De toestanden in Spanje zijn sinds maan- öen zoo verward, dat zij niet meer van dag tot dag de publieke aandacht trekken. Het lang is onder zijn volksfront-regiem, waar in de socialisten de meerderheid, doch do Moskou-mannen wegens hun agressiviteit dè werkelijke leiding hebben, in een toe stand van practische onbestuurbaarheid ge raakt. Er zit geen gang meer in de open bare zaken, en de eenige actie van belang, .welke men nog waarneemt, is er een van destructieve aard. De stakingen zijn geen Oogenblik van de lucht', de terreur, die zich bij voorkeur richt tegen de uitingen van het godsdienstige leven, getuigen slechts de vele kerkbranden en plunderingen, die hebben plaats gegrepen, doodt zijn slachtoffers door middel van bommen en revolver; tegen-aanslagen, door de fascisti sche Phalanx ondernomen, zooals onlangs het overrompelen van de radio-studio te Valencia, dragen er het hunne toe bij, de desorganisatie nog te vergrooten. Bleek bij dit alles reeds hoe onmachtig hel centraal bewind is, zich als zoodanig te doen gelden, de politieke moord uit weerwraak, welke thans niet alleen Madrid, doch de geheele wereld heeft doen opschrikken geeft eerst duidelijk de maat der huidige Spaansche zedenverwildering aan. Het mag zeker een ongehoord ding wor den genoemd dat leden van een officieels politioneele organisatie, bij het vernemen Van éen misdaad, tegen een hunner officie ren gepleegd, zich verbinden het leven van dezen gevallene zelfstandig te gaan wreken. Waar overheidsdienaren zoo weinig ver trouwen betoonen in de uitoefening van het recht, dat zij het bestraffen van zulk een bloeddaad niet aan de officieele rechtsorga- nen meenen te moeten overlaten, daar werpt dit wel een zeer schril licht over het ver gane prestige der Madrileensche regeering De details dezer wraakoefening zijn ove rigens voldoende bekend. Met gebruik making van een zoogenaamde overvals- auto en gekleed in hun officieele unifor men zijn deze politiemannen op het huis van hun slachtoffer afgegaan. Naar ver luidt zouden zij aanvankelijk niet den mo- narchistenleider Sotcllo, dooh een tweetal andere vooraanstaande figuren uit het Spaansche politieke leven hebben thuis ge zocht, om als prijs voor hun bloedwraak te dienen. Eerst toen dezen beiden uitstedig bleken, kozen zij zich een derde slachtoffer uit, dat ditmaal zonder veel omhaal over weldigd werd. Sotello heeft reeds dadelijk, toen de auto voor zijn deur stil hield, de zaak niet ver trouwd. Hij kende genoeg de atmosfeer van Madrid en van zijn vaderland om te weten, dat zijn leven er niet veilig was. Eerst toen gedreigd werd dat men zijn voordeur zou intrappen, besloot hij voor de overmacht open te doen. Zijn lot was toen spoedig be slist; een kogel, hem van achteren in het hoofd geschoten, een geneesheer heeft later geconstateerd dat dez9 door het lin keroog het lichaam heeft verlaten, nadat hij de hersenen had doorboord, heeft vermoedelijk op uiterst snelle wijze een einde aan zijn leven gemaakt. De geruch ten, als zou het slachtoffer door ontelbare bajonetsteken zijn verwond, blijken volgens nadere gegevens op volksfantasie te berus ten, en zijn ongetwijfeld opgeroepen om de verhitte gemoederen nog meer in venvar- ring te brengen. Men vreest thans, dat 'de gevolgen van 'dezen politieken moord zich niet lang zul len laten wachten; men is erop voorbereid, dat een rechtsche reactie deze misdaad zal trachten uit te wisschen. Zoo een-krachtig ingrijpen der overheid zulks niet verhoedt, zou een uitbreken van een Spaanschen bur geroorlog van dit alles het betreurenswaar dig resultaat kunnen zijn. Het communisme ageert op het Iberisch fechiereilandhet woelt om aan de macht te komen. Terreurdaden als deze moord op Sotello hijschen voor overig Europa hot stormsignaal: Weest op uw hoede! De zee.engten-confereiitie hervat De conferentie voor de kwestie der Turk- sc.he zee-engten is gisteren te Montreux op nieuw in voltallige zitting bijeengekomen, ter behandeling van de punten die hij eer ste lezing niet tot oplossing zijn geraakt. De Turksche minister van buitenlandsche zaken, Roesjdi Aras, legde aan het begin der zitting een belangrijke verklaring af, die beschouwd wordt als een antwoord op de Italiaansche weigering, op de conferentie te .verschijnen. De Turksohe gedelegeerde zeide, dat een te Montreux uitgewerkte overeenkomst niet door de afwezige staten zal kunnen worden ge teekend. Verder zal een dergelijke overeenkomst van het oogenblik van haar sluiting af een universeel karakter hebben. Ten slotte be houdt Turkije zich het recht voor, zoo noo- dig analoge verdragen in het kader van het thans uitgewerkte verdrag te sluiten met de staten, die het daarvoor in aanmerking acht te komen. Bekend monarchistenleider vermoord Roode politiemannen begaan zelf ernstige misdaad Zwart aüs de Nacht! geen drie meter zicht en dan nog zonder achterlicht? 'i Is 'n poging fot zelf moord om zonder achterlicht te rijden (om van stilstaan heelemèèl niet te sprekenl) Alleen reeds het transport naar een ziekenhuis is heel wat duurder dan de aan- schaffing van een veilig achter- lichtl Een bekend Spaansch monarchisten- leider, Calvo S o t e 1 o, is gistermorgen door marxistische politie-agenten eigen machtig in zijn woning te Madrid ge arresteerd en met een overval-auto weg gevoerd. Tijdens de rit met deze wagen heeft men den man op beestachtige manier vermoord en zijn lijk vervolgens aap een kerkhof afgeleverd. Het bericht van deze afschuwelijke misdaad verspreidde zich als een loo pend vuur door de stad. Onder de be volking heerschte hevige opwinding. Men heeft hier te doen met een geval van politieke weerwraak. Naar verluidt heeft de voorgeschiedenis van deze moordpartij zich als volgt toege dragen: Toen bij de algemeene directie van den Madrileensche veiligheidsdienst bekend werd dat een zekere luitenant C a s t il 1 o van de stormgarde door revolverschoten was ge dood, verzamelde een vriend van het slacht offer, eveneens een communist, de afdeeling waarover Castillo het bevel voerde en zeide tot deze politiemannen: „Wij moeten dien moord wreken". Na een korte beraadslaging besloten de samenzweerders ten slotte, den leider der monarchisten, Calvo So te lo, te dooden. Twintig hunner nu maakten zich meester van den overvalwagen no 17 en begaven zich daarmee naar het woonhuis van Sotelo. Sotelo weigerde aanvankelijk open te doen. Een politie-officier gaf echter te ken nen, dat hij de deur zou laten intrappen, als zij niet onmiddellijk geopend werd en hij voegde hieraan nog toe, dat beneden m aanvalswagen klaar stond. Alvorens open te doen, keek Sotelo nog uit het venster en zag inderdaad een ge heel met stormgardisten bezetten politie wagen. Hij telefoneerde daarop den con cierge, om zich ervan te vergewissen of het wel echte stormgardisten waren. Toen de concierge een bevestigend antwoord gaf, opende Sotelo de deur. De monarchisten-leider, die terstond om ringd werd door met pistolen en mitrail leurs gewapende politiemannen, vroeg ver lof, om zich eerst te mogen aankleeden. Dit werd verleend en de gardisten volgden hem hierop in zijn kamer. Inmiddels trachtte Sotelo met den minis ter-president te telefoneeren, doch een dei- gardisten rukte hem de telefoon uit zijn hand en met geweld werd Sotelo hierop in den politiewagen geduwd. Zijn vrouw zag nog uit het venster, dat de auto in plaats van naar het bureau van de directie van den veiligheidsdienst de Alcalastraat inreed. Onmiddellijk telefoneerde zij naar een vriend van haar man, die zich met de directie van den veiligheidsdienst in ver binding stelde. Deze verklaarde, dat geener lei bevel tot aanhouding van Sotelo was uitgevaardigd. De minister van Binnenl. Zaken wist ook van niets. De president van de cortes, Martinez Barrio, die onmiddellijk van het gebeur de op de hoogte werd gesteld, toonde een levendige ontroering en begaf zich terstond naar de woning van den minister-president. Eerst toen daar de ministers bijeenge komen waren, vernamen zij, dat het lijk van Sotelo gevonden was. Hoe de daad geschiedde Het blijkt, dat Calvo Sotelo in den politiewagen, waarin hij door de Mar xistische politie-agenten, die hem arres teerden, werd opgesloten, op beestach tige wijze is afgemaakt. Niet alleen hebben zij hem met een revolverschot in een van zijn oogen ge dood, doch het lijk werd bovendien, naar later bleek, nog door een tachtig tal bajonet-steken doorboord. Om vier uur in den morgen leverden de moordenaars het lijk af aan het kerkhof, waar zij den daar aanwezigen geestelijke zeiden, dat zij het op straat gevonden had den. De geestelijke waarschuwde de autori teiten, die inmiddels reeds door de vrouw van Sotelo waren opgebeld. In de wandelgangen van de cortes wordt verzekerd, dat de stormgardisten, die Sotelo ontvoerden, aangevoerd werden door een politie-luitenant in uniform en een ander in burger. De laatste gaf zich uit voor kapi tein van de civiele garde. Op het oogenblik, dat de gardisten hem sommeerden, hen te volgen, zou Sotelo ver klaard hebben: „Ik zie er geen bezwaar in, mij aan een officier van de civiele garde over te geven". De toestand ernstig. De president van de cortes heeft ver klaard, dat de toestand in Spanje zóó ern stig is, dat het onmogelijk te voorzien valt, wat er zal gebeuren. „Deze moord bewijst, zoo zeide hij, dat zekere staatsinstellingen niet meer func- tionneeren zooals zou behooren. Wanneer officieele organismen aldus han delen, zal het moeilijk zijn te voorkomen, dat particulieren zich op straat schuldig maken aan uitspattingen". Er is een strenge censuur ingesteld op de publicatie van berichten omtrent den moord. Het kabinet heeft een zitting gehouden, uitsluitend gewijd aan dezen aanslag. De magistraat van het hooggerechtshof is aangewezen om de instructie in deze aan gelegenheid te voeren in samenwerking mei den procureur-generaal der Republiek. Onthoudt: tegen De pacificatie van Abessinië Uit Addis Abeba wordt gemeld', dat de troepen van generaal Geloso, gouverneur van Gallas en Sidamos, Javello, op den weg tus- schen Mega en Irgalos, hebben bezet. Het spoorwegverkeer tusschen Djiboeti en Addis Abeba was tot voor kort nog niet hervat sedert den recenten aanval. Men had druk werk met het herstellen van de brug, die de Abessijnsohe benden in de lucht hadden doen vliegen. Er zijn weder verschillende treinen uit Djiboeti te Addis Abeba aangekomen, waar uit blijkt, dat de lijn hersteld is. Erithreesche troepen, onder bevel van ge neraal Gallina, zijn intusschen overgegaan tot een krachtige politie-actie. Een vleiend oordeel (Bijzondere correspondentie) TSJANG KAI SJEK HOUDT DE OVERHAND De Kanton-regeering moet voor hem zwichten Het executieve comité van de Kwo- mintang heeft besloten den politieken raad en den partij-raad van de zuid westelijke Chineesche provincies af te schaffen. De commandant van het eerste Kwan- tocngleger, generaal Joe Hei Mo, die tegenover de centrale regeering een loyale houding had aangenomen, is in de plaats van generaal Tsjeng Tsji Tang benoemd tot pacificatie-commissaris voor Kwantoeng. Joe Hel Mo moet zoo snel mogelijk naar zijn troepen terugkeeren, om de militaire voorbereidingen te doen ein digen. De commandant der Kwangsi-troepen, generaal Li Tsjeng Ren, die tot dus verre tegen Nanking is opgetreden, is tot pacificatie-commissaris voor Kwangsi benoemd. Deze benoeming wordt be schouwd als een uitnoodiging tot sa menwerking. De laatste gebeurtenissen zijn slechts te verklaren uit de ineenstorting van den Kantonneeschen opstand tegen de centrale regeering. Blijkens deze besluiten der Ivwomintang is maarschalk Tsjang Kai Sjek dus erin ge slaagd, het gezag der Centrale Chineesche regeering ten volle tegenover de weerbarstige Kantonleiders te handhaven. Tsjang Kai Sjek heeft in een rede klaard, dat er in de politiek der Chineesche regeering ten opzichte van Japan geen ver andering zal komen. De beginseden van het zuid-westen zijn daarmede officieel verworpen. In Nanking is men van meening, dat de opstandige beweging in het Zuiden hier mede practisch heeft afgedaan en men hecht dan ook aan de berichten, volgens welke het op verschillende plaatsen tot botsingen zou zijn gekomen tusschen Nanking-getrouwe en Kantonneesche troepen, weinig beteekenis. Een indirect antwoord op de vragen van Londen aan Berlijn Een der vurigste wenschen van Hindenburg in vervulling gegaan ,(Van onzen Duitschen corres pon dent) Briider, reicht die Hand zum Bunde, Diese schone Feierstunde F dhr' uns bin zu lichten Höh'n! ,,1-Iet is de groote fout van Genève, da't men zooveel jaren aan bijkomstigheden hceit verspild en daarbij het geheel, het einddoel uit 't oog heeft verloren. Hoe dikwijls heb ben wij op de leugenachtige tegenspraak gewezen: eerst betoogen alle regeeringen te,- wcreid haar vredelievendheid en haar wil tot toenadering en dan stapelen ze op do achtereenvolgende congressen alle moeilijk heden en chicanen opeen, waardoor zij haar ongeloof en wantrouwen demonstreeren. Met één slag zou dit alles ophouden, wanneer de staten het doel der toenadering eerlijk nastreefden en aan zijn verwezenlijking ge loofden". Door wien is deze scherpe en rake kritiek op cle na-oorlogsche politiek uitgeoefend"? Is het wellicht een citaat van Adolf Hitier uit de moeilijke jaren van zijn propagandis tisch optreden? In werkelijkheid citeeren we een Fransch staatsman, die thans ais minister-president de aandacht der gansche wereld op zich gevestigd houdt: Léon Blum! Wij omlleenen het aan zijn boek „Les problé- mes de la Paix", geschreven in clcn begin tijd der ontwapeningsconferenties, en wij voegen er. lettende op de radicale woelingen in heel Frankrijk, onwillekeurig: aan toe: la théorie vous la savez bien, mais la pratique? Hitler heeft bijtijds de practische waarde loosheid van den Volkenbond voor zijn land ingezien en de gebeurtenissen der laatste maanden hebben hem in 't gelijk gesteld. Thans komt hij de wereld verrassen met een overeenkomst tusschen Oostenrijk Duitschland, welke ver-strekkende gevolgen voor de naaste toekomst kan hebben. Twee stamverwante volken, die vier harde jaren lang tegen 'n wereld van tegenstanders een drachtig hebben gevochten, geraakten min of meer vijandig tegenover elkaar te staan, om thans door middel van een nieuw bondgenootschap den weg tot toenadering te banen. Bondskanselier dr. Schuschnigg heeft dit historisch feit in zijn radio-rede, die te Wee- nen op het oogenblik gehouden werd, toen dr. Goobbels te Berlijn over alle zenders sprak, aldus vastgelegd: „Ik wil er in dit uur mijn oprechte voldoening over uit spreken, dat alhier en daarginds het be wustzijn der „Schicksalsverbundcnheit" ?- der historische verbondendlieid sterk ge noeg is gebleken, om een met succes be kroonde poging te ondernemen, alle moei lijkheden uit de weg te ruimen, die zooeven nog onoverbrugbaar schenen". De spanning tusschen beide landen da teert van 1933, toen rijksminister dr. Frank in de zomermaanden een bezoek te Weenen aflgde. ITij stak er hetgeen van zijn stand punt begrijpelijk is zijn symypathie voor heit nationaal-socialistisch bewind niet on der stoelen of banken en vond hierbij weer klank bij duizenden jeugdige Oostenrijkers, sen directe aansluiting bij den voor- maligen 'bondstaat als het eenige midd&l beschouwden, om ook Oostenrijk weer tot macht en aanzien te brengen. De bloedige ge beurtenissen te Weenen waaraan Bonds president Dollfuss ten offer viel vrscherp- ten de politieke spanning tusschen beide landen en duizenden Oostenrijksche nazi's moesten naar Duitschland vluchten, orn den kerker te ontkomen. In de stille Viotoriastraait ligt ook nu nog het voor name huis, waar professor Frauenfeld en Habi'cht de leiding hebben in de verzorging hunner landgenooten en men is benieuwd, wat de Wilhelmstrasse thans hiertoe zal zeggen. Op de practische gevolgen van het Duitsch- Oostenrijksche „Abkommen" is men noch te Weenen, noch te Berlijn nader ingegaan. Meri heeft den nadruk gelegd op het ge meenschappelijk „Deutschtum", men zal el kaar niet langer dwars zitten met de volks liederen en de vlaggen, ook zal de „Tau- send-Mark-Sperre" worden opgeheven, zoo dat Duitsohers weer naar Oostenrijk en wat meer zegt: Oostenrijkers tijdens de Olympiade weer naar Duitschland kunnen •eizen! Economische en politieke onderhan delingen zijn reeds begonnen eil ongetwijfeld zal de pers in beide landen een wat meer vriendscnappelijken toon aanslaan dan tot dusver het geval was! Maar op de vraag, of men Oostenrijk ook voortaan nog als een gouw der N.S.D.A.P. zal blijven beschou wen, is nog geen antwoord gpgeven en het lijkt ons van groote beteekenis voor beide landen, dat ook hier een duidelijk wordt gesproken. Waarschijnlijk wil het ions toeschijnen, dat de Oostenrijksche nazi's in den vorm eener eigen partij wor den erkend, maar 't gaat dan nog slecht; om een interne aangelegenheid, waarmee Duitschland niets meer te maken heeftl In indirecten vorm heeft Hitier hier mede tevens een antwoord gegeven aan de netelige vragen, welke kortelings door Lon den aan Berlijn zijn gesteld. Tot de kern dezer vragen behoorde immers Duitsch- lands toekomstige politiek ten opzichte van den vrijstaat Danzig en den voorma- ligcn bondsstaat Oostenrijk. De Führer schijnt van nature voor zulke diplomatieke correspondenties wednig te voelen en geeft er de voorkeur aan, door daden aan ande ren duidelijk te maken, wat hij voor juist houdt. Erkend moet worden, dat hij door de verzoening met Oostenrijk een der vurig ste wenschen van zijn grootcn voorganger, wijlen Rijkspresident von Hindenburg, vcrvuïling heeft gebracht. Berlijn, 13 Juli 1936. Men schrijft ons uit Parijs: Soms is het wcnsclielijk, bij een vrcem- leling in de leer te gaan, als men de ken nerken van het eigen land goed wil onder scheiden. In meer dan één geval zal de toerist uit verre streken getroffen worden door iets, waarvan wij de schoonheid sinds lang niet meer opmerken. Niet in de laat ste plaats dient men zich daarbij te wenden tot den Franschman. Immers, deze behoort tot een volk, dat getoond heeft, op alle ter reinen uitblinkers te kunnen voortbrengen. Hij heeft in den regel een helderen kijk, een snel inzicht en een vermogen om wat hij ziet, in klare woorden weer te geven, waar bij hij zich bedienen kan van een taal, die, meer dan welke ook, rijk is aan uit drukkingsmogelijkheden. Reeds in de his torie heeft de Fransche toerist van zijn talenten blijk gegeven. De reisbrieven van een Stendhal met name zijn nog steeds het lezen alleszins waard. En behalve een kijk op het eigen land krijgt men een beeld van den reiziger, omdat men kan constateeren, voor welke indrukken zijn geest ontvanke lijk is en voor welke niet De bekende auteur Georges Duhamel, van wien we kortgeleden konden melden, dat hij is opgenomen in de Académie franchise, heeft enkele herinneringen aan tochten, die hij in Nederland, Griekenland en Finland heeft gemaakt, uitgegeven onder den titel „Mijn Europa". Het behoeft geen verbazing te wekken, dat we ons vooral geïnteresseerd voelden voor wat hij schrijft van ons land. En waar we wisten, hoe meedoogenloos hij te velde getrokken is tegen den nieuwen geest in Amerika en Rusland, namen we tevens niet zonder schuchterheid van zijn geschrift kennis. Weldra echter kon alle vrees gebannen. Duhamel heeft in ons land weinig anders, dan lofwaardige dingen aan getroffen. De roem wordt op zoo ondubbel zinnige wijze gezongen, dat we ons een ge ring wantrouwen niet konden verhelen. De ten onrechte echter. Hollander is van nature sceptisch, vooral als het betreft het nationaal bezit. Met den: Franschman is het net andersom. Hij oor deelt graag snel en soms lichtvaardig, maar het vaderland heeft in zijn hart een ruime plaats. De schrijver beschouwt Nederland als te zijn het land van de discipline en het land van het individualisme. Van de discipline, omdat dag in dag uit een onmetelijk rader werk bezig is, in slooten en vaarten het 'ater op peil te houden; als er een is, die hierbij zijn plicht verzaakt, loopt alles on herroepelijk vast. Van het individualisme, want nergens is de verdeeling sterker dan hier. In elk dorp kan men kiezen tusschen meerdere scholen; in het land zelf tusschen wat hij noemt „religieuze secten", als men er niet de voorkeur aan geeft, zelf een nieuwe richting in het leven te roepen en bovendien moet een keus gedaan uit „47 politieke partijen". Mooi gezien lijkt ons, dat Duhamel schrijft van Amsterdams plattegrond, welke hij ver gelijkt met een doorgezaagde beuk, waarin de eene „jaarring'' zich naast den anderen schaart. Maar we achten ons „voor het lapje gehouden" als hij het heeft over „da gratieuse bewegingen", waarmee de tram conducteurs den weg wijzen. Hij meent, dat het voor den Hollandschen scholier geeni groote verdienste is, een geleerd man ta worden; daartoe zijn immers de onderwijs inrichtingen te goed ingericht Vermeldens waard is ook, wat Duhamel meedeelt over polders en dijken. Hij wïl ons volk bëoor- deelen, naar wat het heeft gedaan voor het water. We mogen den Franschen auteur wel zeetf dankbaar zijn, dat hij zijn volksgenooten op zoo vriendelijke wijze over ons land wilde inlichten. Wat' dit aangaat is er nog wel een en ander te verrichten, want meer malen stuit men bij den overigens vrij in- telligenten doorsnee-Franschman op een be klemmende onkunde. Te betreuren is het' slechts, dat de schrijver zich meermalen ta buiten gaat aan profaneeren, zonder het welk een geschrift volgens enkele prozaïs- ten uit het land van Marianne, blijkbaar niet voldoende lezenswaard mag geoordeeld, Aanstaande Locarno-conferentie Wordt mogelijk uitgesteld Het is mogelijk, dat de Locarno-confo- rentie, die tusschen 22 en 25 Juli te Brus sel zou worden gehouden, zal worden uitge steld in verband met het bekend worden van hot Duitsch-Oostenrijksche accoord. Tusschen Frankrijk, België en Engeland worden hierover thans diplomatieke bespre kingen gevoerd. Een definitieve beslissing zal te Londen niet worden genomen voor de kabinetszit ting van Woensdag, wanneer Eden terug zal zijn te Londen. De „Giornale d' Italia" schrijft, dat ItMië, door te verlangen, dat ook Duitschland wordt uitgènoodigd tot de bespreking van het Locarno-vraagstuk, een blijk heeft ge geven van zijn vriendschap voor Duitsch land, doch ook van gezonde rechtvaardig heid en politiek realisme. Italië, dat trouw blijft aan zijn vriend schappen, laat Duitschland niet in den steek en staat niet toe, dat dit land c-- isoleerd wordt, terwijl men een probleem bespreekt, waarvan het een vitaal deel uitmaakt. Duitschland, dat ten tijde van de sanc ties zijn genegenheid voor Italië heeft bevestigd, heeft zoojuist aan Europa een nieuw bewijs van zijn vredesgezindheid gegeven door het nieuw accoord met Weenon. Thans kan men Duitschland niet de voor waarden opleggen van een contract, dat is opgesteld, zonder dat het erbij tegenwoor dig was, doch men dient alle deuren open te :etten voor een algemeene bespreking op boet van gelijkheid. Het is duidelijk, dat een nieuw Locarno- gebouw op zijn onvoldoende grondvesten wankel zou staan, indien Duitschland niet aan het grondwerk zou deelnemen. Duitsch land later erbij roepen, zou zijn het te laa'< roepen. Noodweer in boven-Italië Een buitengewoon hevige orkaan heeft in de bekende wijnstreek Asti ontzaglijke woestingen aangericht. De storm duurde ongeveer een half uur. Wijnbergen en heele bosschen werden vol komen vernield, evenals de te velde staande oogst. Over groote oppervlakten zijn de wijncul tures met den grond gelijk gemaakt. Zware boomen werden ontworteld. Een boer is door den bliksem gedood, verscheidene personen werden gewond. Talrijke huizen werden van hun daken beroofd. De zware regenval der laatste dagen heeft geleid tot een sterk wassen van den waterstand in het Como-meer. Het water staat reeds 2% nieter boven normaal peil. Op vele plaatsen is het meer buiten zijn oe vers getreden. Het voornaamste plein van Como staat onder water. Er moesten kleine bruggetjes gebouwd worden voor het pu bliek. Storm in de golf van Biscaye Vijf visschersbooten vergaan In de golf van Biscaye heeft een hevigi storm gewoed, terwijl zich op zee vele vis schersbooten bevonden. Deze begeven zich meestal meer dan zes uren uit de kust, zoo dat velen niet in de gelegenheid waren de havens tijdig te bereiken. Tijdens dezen storm verging er een vijftal booten, terwijl het aantal personen, dat omgekomen is, geveer 25 A 30 bedraagt. Bovendien wordt er van Santona een schersboot vermist met 16 opvarenden. Vele booten kwamen zeer gehavend bin nen. De visschers waren allen op van ver moeienis. De verslagenheid onder de bevol king is zeer groot. De hittegolf in de Ver. Staten Reeds 1431 slachtoffers Het aantal dooden, dat de hittegolf in de Vereen. Staten, welke elf dagen duurde, heeft geëischt bedraagt 1431. De schade, welke aan de oogst en boerde rijen is aangericht, beloopt meer dan 309 millioen dollar. Te Detroit en Michigan zijn de lijkenhuizen overvuld met slachtoffers van de hitte. Dr. Ryan, de eerste geneeshee' van het gerechtshof, verklaarde in 16 jaar niet zulk een sterftecijfer te hebben gezien In drie dagen hebben bij en zijn helpers 150 lijkschouwingen verricht. In het krankzin nigengesticht zijn 63 verpleegden overleden. 32 tengevolge van de hitte en 31 doordat hun zielde door de warmte verergerde. Het is nog niet zeker, dat de regen, welke in het Midden Westen is gevallen een duur zame verlaging van temperatuur brengt. De onlusten in Palestina Zeven Arabieren gedood In een gevecht tusschen Arabieren en Brit- sche militairen nabij Jenin zijn 7 Arabieren gedood en 1 gewond. Een Britsch soldaa werd licht gewond. Arabische terroristen hebben thans een offensief geopend tegen de Arabieren, die da staking willen beëindigen. Ruim 150 personen, onder wie 5 Britsche militairen en 41 Joden, zijn sedert 19 April, d.w.z. sedert het begin der Arabische onlus ten gedood. Het aantal gewonden wordt ge raamd op 300. Het aantal Arabische slacht- offers is niet nauwkeurig bekend, aangezien; de Arabieren de gewoonte hebben hun ge bonden en dooden mee te nemen. Het totale antal moet echter groo t er zijn dan 120. De door Joodsche eigenaars in den loop van do gebeurtenissen geleden scli,ade wordt ge raamd op 200.000 pond sterling, in 150 dor pen zijn tot dusverre gewapende huiszoekin gen gehouden. Mijnontploffing in Seraing In een steenkolenmijn te Seraing (Belg.)' heeft zich een ontploffing voorgedaan, waar van tot dusver de oorzaak nog niet kon worden vastgesteld. Een arbeider werd op slag gedood, eert andere arbeider, die zwaar gewond werd', overleed, toen men hem naar het ziekenhuis vervoerde. Een derde mijnwerker, die min der ernstig gekwetst werd, moest ter verple ging in het ziekenhuis blijven. Chileensche havenstad verwoest Aardbeving maakt haar tot puinhoop Een erns'lige aardbeving heeft de Chileen sche havenstad Taltal geteisterd en in een puinhoop veranderd. Ook het stadhuis, liet postkantoor en het ziekenhuis werden ver nield. Daar de verbindingen met de. naasbij- gelegen stad Antofagas'a verbroken zijn, is het nog niet mogelijk, de juiste cijfers om trent slachtoffers en schade te vernemen.- Men vreest echter, dat die cijfers zeer hoog zijn. Vertegenwoordigers der autoriteiten zïjiï uit Antofagasta naar rle plaats des onheils gegaan om het reddingswerk te organi- seeren. In de geteisterde stad houden zwaar ge wapende soldaten de wacht, om de rust 'e handhaven. Op de aardbeving volgde een springvloed, die de Noordkust van Chili zwaar teisterde. Behalve Taltal werd ook Copiape zwaar; getroffen. De telefoon en andere verbindin gen werden ook daar verbroscn. Kort Nieuws De Poolsc.be minister van buitenlandsche zaken, Beek, heeft een kort bezoek aan de vrije stad gebracht en een onderhoud gehad met zijn gevolmachtigd minister over den: toestand, die ontstaan is na de jongste rede, die senaats-president Greiser te Geneva heeft gehouden. Baldwin heeft tegenover een delegatie uit het Britsche parlement gezegd, dat cle nationale regeering zich niet kon verbinden tot wetgevende maatregelen ter hervorming van het Hoogerhuis. In de regeering heerscht geen eensgezinde opvat!ing te dien aanzien, terwijl bovendien een reeks ander ernstige problemen deaaa< dacht in beslag neemt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2