lUftrare JTidïtsrtir (tenant .w Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken ?tn: i ->S8aa Slachtoffers van het Verkeer rtla/a Sbcmmmtntsprtjs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waaj een agentschap gevestigd is Ü3 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending. 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 5829 MAANDAG 13 JULI 1936 16e Jaargang Van I tot 5 regels «*V.t M7'/> Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2JO Elke regel meer..m». 045 J Voor hel bevragen aan 'I bureau V wordf berekend 0.10 KOELE VERHOUDING „Op politiek gebied worden de Roomsch Katholieken tegenwoordig door zoo goed als alle partijen nagewezen"; schreef Mr. K r o p m a n in de R. K. „Utrechtsche Crt." En geheel ongelijk heeft hij zeker niet. Sociaal-democraten en liberalen doen niet vriendelijk tegenover de R. K. S. P. .Voorts schreef hij: Daarbij voegen zich de anti-revolutio nairen: de R.K. Staatspartij oefent kri tiek uit op de regeering, waarvan hun leider Dr. Colijn, de minister-president is. en dit schijnt ongeoorloofd te zijn. De verhouding tusschen R.K. Staats partij en Anti-revolutionaire partij is zooniet vijandig, dan toch uitermate koel, tot leedwezen van hen, die in de toekomst samenwerking juist met de anti-revolutionnairen gewenscht achten. En de Christelijk-historische partij? Zij is gematigd-onverschillig. Bepaald vriendelijk tegen de R.K. Staatspartij is zij niet, ook niet bepaald onvriendelijk. Vermoedelijk is zij van meening. dat de R.K. Staatspartij reeds genoeg vij anden heeft Wij behoeven ons over deze situatie niet ongerust te maken, maar, van de andere kant aangenaam is zij toch ook niet. Het verheugt ons, dat de Amsterdam- sche wethouder erkent: „Aangenaam is dit alles niet". Soms zou men uit de m a- nier, waarop een deel der Roomsch- Ka'th. pers onophoudelijk tegen de Regee ring te keer gaat, de indruk krijgen, dat men deze „koele verhouding" begeert en nastreeft. Ook Mr. Kropman drukt zich minder juist uit met zijn zeggen, dat de anti revolutionairen alle kritiek op het Kabinet- Cölijn schijnbaar ongeoorloofd achten. Daar is geen sprake van. Wat wij de R.K. Kamerfractie kwalijk nemen is dit, dat zij welkan afbreken, maar niet bouwen. En wat wij een deel der R.K. pers verwijten, dat is de deni greer en de toon, waarop zij over Dr. Colijn en zijn medewerkers schrijft, alsof met één handomdraaien de economische toe stand verbeterd kan worden, wanneer de regeering maar wil. In de regel komt men dan tot aanprijzing van devaluatie, waar van men de laatste dagen echter duidelij ker dan vroeger erkent, dat deze althans aanvankelijk de koopkracht der lóonen zal verzwakken. Echter, de politieke voormannen zeg gen ook weer niet openlijk, of devaluatie nu werkelijk gewenscht is of niet. Oud minister Steenberghe houdt er een rede over; later oud-minister Verschuur, beide op politieke bijeenkomsten, doch de huidige politieke leiders zwijgen. Wat willen dezen nu eigenlijk? Zoo kan men alle kanten uit. Dit staat den meesten anti revolutionairen niet aan. Die houden van beslistheid. Zelf staande op zoo'n onreëele basis blijft men dag aan dag elke gelegenheid aangrijpen om bijkans te jubelen over het fiasco van het kabinet, dat ondanks elke nederlaag maar rustig blijft zitten. Er heerscht een koele verhouding, zegt Mr. Kropman terecht. Laat hij zich eens ernstig afvragen: Is er ook oorzaak? Is er één volksgroep, welke krachtiger steun heeft geboden toen het erom ging aan de Roomsche medeburgers de rechten te geven, welke hun toekwamen, dan de anti-revolutionaire? Helaas is vergeetach tigheid een ook in het politieke leven voor komende ziekte. SATYRE VERVEELT OP DEN DUUR Van de „Notenkraker", het sociaal-demo cratisch satiriek weekblad is het laatste nummer verschenen. Het tijdschrift heeft ongeveer dertig jaar bestaan. Vóór eenigen tijd- zijn nog groote sommen besteed om er nieuw leven in te blazen, 't Mocht niet baten. In de socialistische pers wordt het voor gesteld als zou de „Notenkraker" aan de crisis zijn bezweken. Op den rug van de crisis wordt van alles geladen. Als een on derneming niet slaagt, geloof maar gerust, dat in negen van de tien gevallen do „crisis" de schuld krijgt Wij zijn zoo vrij in dit geval het verband zeker te ontkennen. Wanneer iets in een be hoefte voorziet, wordt erom gevraagd. Satyre kan er een tijd ingaan, op den langen duur begint zij een tegenzin op te wekken. Men ziet het aan de roode dagbladpers zelf. Het groote getal lezers heeft deze pers pas ge kregen, toen de felle toon verwisseld werd voor wat gemoedelijker uitdrukkingswijze, en de klassenstrijdpolitiek minderscherp geteekend werd. Precies gelijk de socialisti sche illustratie „Wij" erin gaat bij duizen den niet-sociaal-democraten, omdat zij het socialistisch zout nauwelijks proeven. De „Notenkraker" was voor de politieke klassenstrijders een begeerd wapen, toen nog, niet gedacht werd aan regeeringsverant woordelijkheid en toen het gezag wat slap gehandhaafd werd. Thans kan dat wapen méér kwaad dan goed doen, en daarom is er niet voldoende vraag meer naar dat arti kel. Dat men de opheffing aan de crisis wijt, vinden wij niet fraai. De S.D.A.P. bezit bronnen genoeg om voor eiken vorm van propaganda, waarin men wat ziet, het geld op tafel te leggen. Overigens betreuren wij het heengaan niet. Ook wij hebben wel eens geglimlacht bij een enkele teekening of een enkel vers, doch meestal beproefde de „Notenkraker" de politieke hartstochten zoo fel mogelijk aan te blazen, waarbij niemand en niets gespaard werd. Het laatste staal werd ver toond bij de historie van „De Zeven Provin ciën". Vanaf dat oogenblik was het echter reeds duidelijk, dat het met de „Notenkra ker" op een eind liep. Vlak daarop immers maakte de S.D.A.P. haar beroemde strate gische zwenking. OOK DE SATYRE VAN MÜSSERTS BEWEGING VERVEELT Maar, zal men vragen, hoe zal het dan gaan met de propaganda van de N.S.B., welke in satyre beproeft alles voorbij te streven? Ook hier blijkt het, dat geen en kele partij, of beweging op den duur vat houdt op de menschen, wanneer geen op bouwend werk wordt geleverd. Van propaganda, wélke steunt op ver keerde voorstelling van zaken, eerroof en laster wenden zich op den duur allen af, die prijs stellen op hoogstaande omgangs vormen, ook in het openbare leven. Dit blijkt reeds, wanneer men let op het verspreidingsgebied van Volken Vader land, het hoofdorgaan van de N.S.B., het welk, dus dient voor het geheele land. Ons is bekend, dat dit blad slechts 40.000 vaste abonné's heèft. Wat aan de straat verkocht wordt, zet geen zoden aan den dijk. Dit kan ieder constateeren. Dit wil niet zeggen, dat waakzaamheid geen eisch meer behoeft te zijn. Integen deel. Achter deze beweging staan blijkbaar economische kringen, welke finantiëel be lang hebben bij verzwakking der rechten van bepaalde volksgroepen. Echter, het kwaad zal niét nalaten zijn meester te treffen. NA DE VISSCHERIJSTAKING TE IJMUIDEN Nu de visscherijsfcaking te IJmuiden is op geheven treedt de steun e.d.g. weer in wer king. Daar de leden van den christelijken bond geen uitkeering uit de bondskas ont vingen, heeft zich, op initiatief van eenige vooraanstaande personen te IJmuiden een comité gevormd dat een inzameling heeft gehouden opdat de betrokken gezinnen een uitkeering kunnen ontvangen. De stoomtreilers zijn weer naar zee ver trokken/De moeilijkheden met de Aneta IJ M 82 zijn eveneens opgelost, zoodat alle vroegere opvarenden weer aan boord zijn genomen. Dat dit conflict thans opgelost is, mag ver blijdend genoemd worden; echter is er aan de wijze, waarop deze strijd is gevoerd wilde-staking-methode een bedenkelijke zijde. De „meer werk"-actie te Amsterdam 400.000 aan opdrachten De resultaten van de tweede propaganda- golf van de „Meer werk"-actie zijn ook in de afgeloopen week gunstig geweest. Het totaal aan gegeven opdrachten bedroeg ruim 90.000, zoodat thans het totaal-generaal van de actie 400.962,22 beloopt. Eén dagje uit en nu reeds heerlijk bruin I Van tevoren Amilda-zonnebruin- crême. Door inwerking van de lucht, ook ronder zon, krijgt U een prachtige bronskleur, die beschermt te- ^en zonnebrand. GEREF. JEUGDDAG TE BREDA Mr. H. Bijleveld over de verkeersvragen in ons leven Het Centraal Verband van Jongelings- en Meisjesvcreenigingen op Geref. Grondslag in Brabants Westhoek, gevestigd te Klun- dert, had Zaterdagmiddag een Jeugddag ge organiseerd, welke door weersgesteldheid in de Geref. Kerk te Breda plaats had. De voorzitter van het Verband, de heer J. Bilges uit Klundert, opende het samen zijn met het zingen van Ps. 100 vs. 1 tot en met 4,'ging voor in gebed, las Joh. 13 vers 1 tot en met 20, waarna hij een kort openings woord sprak, waarin hij o.m. opmerkte, dat dé Geiref. jongeren nog wel luisteren willen naar voorlichting. Mr. H. B ij 1 e v e 1 ct het woord verkrijgen de hield een boeiende rede over de verkeers vragen in ons leven. Spr. ontwierp op koste lijke wijze een beeld over de ontwikkeling, van het verkeer, en de vraagstukken daarop correspond eerend. Dit beeld met de vraagstukken over brengende op het geestelijke leven, merkte spr. o.m. op, dat het de vraag is, of we aan de moderne ontwikkeling in de juiste zin mee doen en of we verstaan wat het ons te zeggen heeft. Wie van den verkeersweg gebruik maakt moet autoriteiten boven zich willen erken nen. De regels van het verkeer moeten een levend stuk voor hem zijn. Dit is, vrijheid in gebondenheid. Zoo ook in het geestelijk leven. We zul len niet ontsporen, wanneer we gezag er kennen en de regels levende werkelijkheid voor ons zijn. Na het gemeenschappelijk zingen van het bondslied der M. V., sprak Ds. C. V e 11 e- na ar van Tholen over „In de lijn van Wil lem van Oranje" Spr. behandelde een drietal punten, en wel: het leven aan 't hof; aanraking met de Luthersche leer en door God gelouterd. Spr. merkte o.m. op, dat het in den strijd der vaderen niet ging om maatschappelijke-, politieke- staatkundige vrijheden, maar dat het ging om gewetensvrijheid. Ds. B. T e 1 d e r, Geref. predikant te Breda sprak, nadat enkele coupletten van het Wil helmus gezongen waren, een slotwoord, waar in hij gewaagde van den strijd om de kroon des levens. Houdt wat ge hebt, opdat nie mand uw kroon ontnemen zal, was spr. cen trale gedachte. Gez. 29 vormde de slotzang van deze ge slaagde jeugddag. Ned. Spoorwegen Opheffing van de eerste klasse? Naar het Leidsch DgbTd. verneemt, bestaat bij de directie van de Neder- landsche Spoorwegen het voornemen ingaande 1 Jan. 1937 de eerste klasse geheel op te heffen. Zaterdagmorgen hebben de Ministers Colijn, Oud en GeUssen een bezoek gebracht aan de Rotterdamsche Droogdijk-Maatschappij en aan de in aanbouw zijnde R.D.M 200 De Ministers in de put, die gegraven is om de hellingwaarop het schip wordt gebouwd V.r.n.l minister Colijn; ir. Endert, dir. R.D.M.; en minister Gelisseiu Verder v.l.n.r. ir Knape, dir. R.D.M.; burgemeester, Dr.oogleever Fortuyn en minister Oud. WEER EEN ZONDAG MET DOODEN EN GEWONDEN Motorist over de kop geslagen en gedood Te Hoek van Holland heeft Zondag middag zich in het Villapark een ernstig ongeluk voorgedaan. Tengevolge van het gladde wegdek kwam de 26-jarige-motor- fietsrijder S. L. van Vliet, uit Maasland, te slippen, met het gevolg, dat hij eenige malen over den kop sloeg. Het slachtoffer was vrijwel op slag dood. Zijn stoffelijk overschot is naar het lijkenhuisje te Hoek van Holland overgebracht Botsing nabij Boxtel Zondagmiddag te omstreeks zes uur is op de Eindhovenscbeweg onder Boxtel onge veer ter hoogte van de plek, waar de vorige week Zondag een doodelijk motor-ongeluk plaats had, opnieuw een ernstig ongeluk gebeurd. Door slippen reed een auto, be stuurd door dokter Janssen, uit Eindhoven, tegen een boom. Zijn echtgenoote, die naast hem zat, werd zwaar gewond, terwijl de besturder slechts enkele lichte ontvellingen opliep. Dokter Hoek uit Boxtel en de gt meentepolitie waren spoedig ter plaatse. De gewonde dame is per ziekenauto naar het ziekenhuis te Eindhoven overgebracht. De auto is zwaar beschadigd. Een doode; twee ernstig gewonden Zaterdagavond omstreeks elf uur te N u i 1 (gem. Ruinen, Dr.) een auto, waarin vier personen waren gezeten, met een vaart van SO k.m. in een bocht geslipt en tegen boom gevlogen. De 24-jarige J. Koetsier, uit Meppel, die naast den chauffeur zat, werd zoo zwaargewond, dat hij een uur later aam de bekomen verwondingen in het zieken huis te Hoogeveen is overleden. Achter in den wagen bevonden zich dé 21-jarige J. Erkelens en zijn 19-jarige ver loofde mej. R. Weide. Zij werden ernstig gewond en zijn naar het ziekenhuis te Hoo geveen overgebracht. De bestuurder van den wagen, de 17-jarige R. Erkelens, die on danks de waarschuwingen van zijn ouders het stuur van zijn broer had overgenomen, bekwam eenige lichte verwondingen. Hij is met een andere auto naar Meppel terugge keerd. De wagen, een huurauto, werd totaal vernield. Doodelijk ongeval bij Westervoort Bij Westervoort heeft op den weg tusschen Duiven en Westervoort een ern stig ongeluk plaats gehad, waarvan de 15- jarige II. Nieuwenhof uit Oosterbeek het slachtoffer is geworden. De jongen fietste midden op den weg toen een achter hem rijdende auto, bestuurd door den garage houder W. de Nooy, uit Oosterbeek, hem wilde passeeren. De jongen week naar rechts uit. De automobilist, die kort tevoren den knaap naar links van den weg had zien terecht komen en hem derhalve rechts wilde voorbijrijden, had op deze plotselinge manoeuvre niet gerekend en kon een aan rijding niet voorkomen. Het gevolg was, dat de jeugdige wielrijder door de auto werd gegrepen en tusschen de radiateur en een boom bekneld raakte. Met ingedrukte borst kas en een schedelbasisfractuur werd de ongelukkige uit zijn benarde positie bevrijd. Hij is evenwel kort daarop overleden, zoo dat de spoedig ter plaatse aanwezige ge neeskundige hulp niet meer kon baten. De auto is zwaar beschadigd. De bestuurder kwam met den schrik vrij. Doodelijk ongeval te Alphen a. d. Rijn Te Alfen a. d. Rijn, is Zaterdagavond de 66-jarige los-werkman J. S., die zonder uit te kijken de weg overstak, aangereden door den 33-jarigen motorrijder P. v. Schie, uit Wassenaar, die met een duo-passagier van de T.T.-races te Assen terugkeerde. S. werd tegen de straat geslingerd en liep een ernstige hoofdwonde en een her senschudding op. Hij is aan de bekomen verwondingen overleden. De motorrijder en diens duo-passagier, zekere J. de Hoed, uit Leiden, kwam er met lichte ontvellingen af. Volgens ooggetuigen is het ongeval ge heel aan de onoplettendheid van het slacht offer te wijten. GECOMPLICEERD MOTOR ONGELUK Door een onvoorzichtige juffrouw Bij Muiden verliet ter hoogte van het café Weetman een auto het parkeer terrein in de richting Amsterdam. Een van de inzittenden, de 26-jarige mej. T. Heysen, zag aan den linkerkant een kennis staan. De auto stopte op haar verzoek, waarna zij uitstapte en dwars den weg overstak. Juist naderde uit Amsterdam een motorfiets, bestuurd door J. v. d. Veen, met H. Linschoten op de duo. Door den schok kwam laatst genoemde op den weg te liggen zonder noemenswaardig letsel. De motorrijder reed nog een tiental meters door en bot ste tegen den heer, waarmee mej. H. wilde spreken. Met ernstige beenbreuk en hoofdwonde is deze naar de Majel- lastichtïng in Bussum vervoerd. De veroorzaakster van dit gecompliceerd ongeluk kwam op het motorstuur terecht en daarna op den weg. Zij liep een her senschudding en een schouderbreuk op. Ook de. motorist had een hersenschudding be komen. De duorijder kwam er nog het best af. De man wist zich als een egel in een te rollen door het hoofd naar zijn buik en zijn beenen naar boven te werken. Hier door liep hij alleen eenige verwondingen aan den arm op. De motorist werd naar Amsterdam overgebracht en de juffrouw per Roode-Kruis-auto evenens naar de hoofd stad. Te Apeldoorn botste op den Amers- foortschenweg een vrachtauto van de De venter Expresse, bestuurd door J. W., uit Apeldoorn bij het uitwijken voor een auto, dié van het parkeerterrein bij den Echoput werd gereden, tegen een links van den weg staanden boom. De vrachtauto, volgeladen met kruidenierswaren en comestibles, af komstig van een grossier te Rotterdam bestemd voor winkeliers te Apeldoorn, sloeg om. De geheele inhoud werd over den weg gestrooid. Over tientallen meters lagen honderden blikken met biscuit, zuurballen, confituren, chocolade en andere versnape ringen verspreid. De vier personen, die in de cabine zaten kregen geen noemenswaard letsel. Te Heesch (N.Br.) verloor 'de commis saris van politie Molenaar uit Groningen de macht over zijn auto, toen hij een aanrijding met een andere auto wilde voorkomen. Door de gladheid van den weg kwam de auto dwars over den weg te staan en gleed ten gevolge van de groote vaart, nog een tiental meters verder waardoor hij met kracht tegen een zwaren boom terecht kwam. De boom drong in de wagen ter hoogte van het portier op de plaats, de heer Molenaar was gezeten. M. en zijn vrouw liepen inwendige kneu zingen op en moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Even tevoren was op dezelfde hoogte een auto bij het remmen tegen een boomm gebotst. De expediteur De II. en twee andere inzittenden liepen ver wondingen op. Te Den Helder werd aan de West gracht een personenauto door een vracht auto aangereden. De beide inzittenden lie pen eenige wonden en kneuzingen op. De beide auto's werde doop de politie in be slag genomen. HET AUTOBUSONGELUX TE EINDHOVEN Een der slachtoffers overleden. De 57-jarige ongehuwde J. Bruijns uit Gilze-Rijen, een der twaalf slachtoffers van het auto-ongeluk dat zich Zondag 28 Juni j.l. op den Boschdijk.heeft voorgedaan, is in het St. Jozefs-ziekenhuis te Eindhoven aan de gevolgen van het ongeluk overleden. DE WERKLOOSHEID IN JUNI Het percentage nog iets verder gedaald De Directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt mede, dat in de week 22 tot er met 27 Juni 1936 het aantal leden van inge volge het werkloosheidsbesluit 1917 gesubsi dieerde vereenigingen 534.400 bedroeg. Hier onder zijn begrepen 75.100 landarbeiders, te wier aanzien in de maanden Mei tot en met November geen gegevens aangaande de werkloosheid ontvangen worden. Van de 459.300 verzekerden, niet be- hoorende tot de landarbeiders, waren geheel werkloos: in de week 22 t/m. 27 Juni 1936 28,9%; in de vorige verelagweek (8 t/m. 13 Juni 1936) 29%; in de overeenkom stige verslag van 1935 27%: in de over eenkomstige verslagweek van 1934 23,1%. Bij 1060 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 27 Juni 1936 in totaal 396.118 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 374.685 mannen. Van deze werkzoeken den waren er 378.892 werkloos, onder wie 362.384 mannen. Blijkens mededeeling van den directeur- generaal voor werkverschaffing en steunver- leening waren einde Mei 1936 45.054 werk- looze arbeiders geplaatst bij een werkver schaffing. Bovendien waren 708 personen met financieelen steun van de overheid tewerk gesteld in het landbouw- en tuinbouwbedrijf. Laatstbedoeld aantal is niet begrepen onder het in een vorig bericht als werkloos opge geven aantal personen op het einde van Mei 1936. Aan het cultureel werk voor werkloozen namen in 'April van dit jaar deel: 1. cursussen 32.397 persoinen, onder wie 4.033 vrouwen; 2. wèrkobjecten voor jeug dige werkloozen gemiddeld 2.153 personen; 3. centrale werkplaatsen 1745 personen; 4. kampen 'voor jeugdige werkloozen 1427 per sonen. Het totaal aantal deelnemers, zonder dub beltellingen, bedroeg in April 26.609 (onder wie 3.021 vrouwen). Onder de cursussen zijn begrepen de dienstbodencursussen, welke in 12 gemeenten gegeven werden en in totaal 187 deelneem sters telden. Te Nijmegen is op het stations-empla cement een ernstig ongeluk gebeurd. De 42-jérige rangeerder. H. v. d. K., die gehuwd is en vader van acht kinderen, geraakte onder een locomotief, tengevolge waarvan hem een been werd afgereden. Ook verder liep de man ernstige kweisuren op, welke zjjn opneming in het St Canisius-zieken huis noodzakelijk maakten. Zijn toestand is niet zonder levengevaar. TEOLINvanWAGEMAKERS VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uitTWÊE bladert Bij een auto-ongeval in 'de gemeente Rui* nen (Dr.) is een persoon gedood en twéé ernstig gewond. De werkloosheidscijfers zijn iets ge'daald* zoeken voor hun kinde ren, speciaal voor die een tekort toonen aan aandachts-concentratie, wenden zich tot het INSTITUUT KLEIN WARNSBORN te ARNHEM. Kleine klassen. Individueel onderwijs. Geregeld toezicht, dag en nacht Gezonde omgeving. Dir. P. VAN AALTEN Telefoon: Arnhem 22012 (Adv. I Ml Vleeschschotels met Soepf \en Diverse Groenten als! 1 Soep - Biefstuk - Dop. - Aard. I Soep - Oester Sperb. - Aard. CENT Soep - Carb. - Snijb. - Aard. NA 3 UUR 10 CENT HOOGER COOP. RESTAURANT ADAM, MOLENPAD 2 b.d. Leidschegrachf (Adv.i KLOMPENFABRIEK IN DE ASCH GELEGD "Ie Schijn del is 's nachts brand uitge broken in de klompenfabriek van den heeü L. Roosendaal. Het vuur ontstond in da klompcnopslagplaats, welke op een boven verdieping gelegen is. Deze ging geheel irf vlammen cp. De machines en de verdere inventaris van de lager gelegen verdieping vatten ook spoedig vlam, met het gevote, dat de klompenfabriek geheel uitbrandde, De brandweer was weldra aanwezig, doch' haar restte slechts het dooven van de smeu lende resten. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade, die vrij aanzienlijk wordt door verzekering gedekt. Brutale roofoverval in een auto Te Amsterdam had een schipper ver schillende café's bezocht Tenslotte was hij s nachts met een vrouw per auto gaan toe ren. Op het Damrak verminderde de chauf feur zijn vaart Naar het N. v. d. D. weet mee te deelen sprongen er toen twee man nen op de treeplank. Zij wisten zich in den wagen te werken. De chauffeur bekommerde zich niet het minst om de protesten van zijn passagiers, doch gaf vol gas en reed in wilde vaart door. De vrouw begon hevig te gillen, terwijl de schipper zich verzette tegen dn beide indringers. De kerels gaven de vrouw en den schipper hierop eenige slagen in heti gezicht, zoodat zij uit angst voor ernstiger gevolgen niets meer durfden te doen. In razende vaart stoof de auto door het cen trum van de stad in de richting van den Amsteldijk. Op een donkere plek. dicht bii de Goyert Flinckstraat, stopte de chauffeur. De beide andere mannen bevalen hier den schipper en de vrouw uit den wagen te stap pen. Aan dit bevel voldeden zij onmiddellijk, Toen zij juist uit de auto waren, grepen de chauffeur en de twee andere mannen den schipper vast en begonnen zijn zakken te plunderen. Weer verzette de schipper zich hevig. Toen de vrouw bleef gillen, kreeg zij vatt eén der mannen wederom eenige harde sla gen in het gezicht, evenals de schipper, die wanhopige pogingen deed om aan zijn be lagers te ontkomen. In enkele oogenblikken hadden de roo- vers de zakken nagevoeld en de poricmon- naie, waarin slechts negen gulden zat, ge stolen. Nadat zij het geld hadden bemach tigd. sprongen zij weer in de auto cn reden met groote snelheid verder, de vrouw en de schipper aan hun lot overlatend. De twee roovers zijn Zondagmorgen door de poli'tie van hun bed gelicht, daar da schipper een nauwkeurig signalement kon opgeven. Naar den chauffeur wordt nog gezocht. JI Pijp Tabak Taeoni» Leeuwaracn

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1