DONDERDAG 9 JULI 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland DUITSCHLANDS MILITAIRE APPARAAT Welhaast alle landen ter wereld houden zich tegenwoordig bezig met het bewape ningsvraagstuk. In de meeste landen wordt officieel onderhandeld over de goedkeuring van de hiertoe benoodigde cieaieten, maar deze debatten dragen tenslotte maar al te vaak geen parlem nair karakter meer. Zij ontaarden in een woordenwisseling tusschen sterk uitcenloopende politieke partijen, die elkaar telijf gaan en dan meestal het vraag stuk der militaire veiligheid op den achter grond schuiven. In het Der do Rijk gaat men te dien op zichte heel anders te werk. Het groote p bliek merkt er weinig of niets van en debat ten over dit actueele vraagstuk kent men hier allang niet meer. De bewapening geldt hier klaarblijkelijk als een „Selbstverstiind lichkeit" en de Duitsche regeering kan te dien opzichte doen, wat zij voor wenscllelijk houdt. De jaarlijksche begrooting wordt te genwoordig niet meer in alle bijzonderheden gepubliceerd en zoodoende mist men gelijkheid, over den omvang en de kosten der bewapening nadere en nauwkeurige bij zonderheden te ervaren. De omvang leger, vloot en luchtverdediging is niemand precies bekend en zelfs omtrent de sterkte van een garnizoen is de buitenwereld met op de hoogte. Van officieele zijde is niemand meer be reid, om betrouwbare informaties te ver strekken. Vooral omtrent de verdediging ter lucht bewaart men een geheimzinnig stil zwijgen! Niettemin kan men veronderstellen, dat de militaire bewapening in Duitschland op elk gebied een omvang heeft aangenomen, welke het mogelijk maakt, de naaste toekomst met gerustheid tegemoet te zien, daar men klaar blijkelijk op alles is voorbereid. Wie zoo nu en dan ae gelegenheid heeft binnen of bui ten Berlijn een „Truppenschau" bij te wo nen, die wordt al dadelijk getroffen door de moderne bewapening en het gedisciplineerd optreden der verschillende troepen. Wat bij zulke vrij zeldzame gelegenheden aan een betrekkelijk kleinen kring van genoodigden wordt getoond, doet onwillekeurig de vraag rijzen: wat is er nu eigenlijk nog voorhan den, wat ons niet getoond, maar als een militair staatsgeheim zorgvuldig wordt ver zwegen? Als feit moet worden aangenomen, dat do Duitsche bewapening den lioogsten graad van technische volkomenheid en kracht heeft bereikt, een sterkte, die de eischen van een defensieven oorlog allang te boven gaat. Zulks valt alleen reeds daaruit af te leiden, dat de relaties tusschen den Duitschen en den Turkschen generalen staf den laatsten tijd alweer even vriendschappelijk geworden zijn als in den glanstijd van het voormalige keizerrijk. Van betrouwbare zijde vernamen wij, dat Turksche officieren hun opleiding in Duitschland genieten, terwijl meer dan vijf tig Duitsche officieren waaronder eenige van den generalen staf in het Turksche leger dienst verrichten. Deze uitwisseling ,van Duitsche en Turksche officieren komt den Duitsch-militairen invloed a Bosporus ongetwijfeld ten goede, zoodat men kan verwachten, dat de militaire bevestiging der Dardanellen in overleg en met Duitsche samenwerking zal geschieden. Zijn er in het tegenwoordige Duitschland öog samenzweringen of geheime militaire organisaties? Van buiteniandsche zijde komt men vrij geregeld met deze en soortgelijke vragen voor den dag. Nu eens hoort men fluisterend vertellen, dat de lijfgarde van Hitier op verraad aan den Fiihrer is be trapt, zoodat een groot aantal S. S.-mannen ïlaar een speciaal concentratiekamp ge bracht moesten worden, dan weer krijgt men te hooren, dat een geheime organisatie, Sl.R. (Böhm Racher) den 30 Juni 1934 wil- (fcn wreken maar wij, die te Berlijn wo- ftcn en werken, laten ons door zulke ge ruchten niet al te gauw beïnvloeden, want de serviliteit in het tegenwoordige Duitsch land 'is al even groot als de militaire dril in den keizerlijken glanstijd! Men ziet hier bij als onbevoegde de macht en den invloed Öer Gestapo der Geheime Staatspolitie over het hoofd die haar relaties heeft in alle lagen der bevolking. Himraler ivoor wien men aanvankelijk een nieuw mi nisterie voor Openbare Veiligheid wilde op richten, maar die zich voorloopig tevreden moest stellen met de rijksleiding zijner or ganisatie beschikt over een machtig appa raat, dat geheel zelfstandig fungeert en zich aan geen enkel ministerie stoort Over deze zelfstandige activiteit der Gestapo zou men boekdeelen kunnen schrijven maar het oogenblik is hiertoe nog niet gekomen! Vast staat, dat elke geheime onderneming tegen het tegenwoordige régime in de kiem kan worden onderdrukt, zoodat de buitenwereld slechts zelden betrouwbare berichten dien aangaande zal vernemen. De macht der Ge heime Staatspolitie gaat huizen hoog boven de bevoegdheid van de Rijkswecr en de gewone politie uit. Wie tijdens de Olympische Spelen naar Berlijn komt, die zal onwillekeurig aan den keizerlijken glanstijd even terugdenken. Ook nu weer is de uniform toonaangevend. Zooveel variatie als twintig jaar geleden kent men weliswaar nog niet Van de ele gante Uhlanen en Kurassieren krijgt men .vooralsnog niets te zien, maar daar gaan de zelfbewuste S.S.-manneu voor in de plaats en die doen in hun zwarte uniform aan de „Totenkopf-Husaren" denken. Ook de ma rine maakt zich de laatste weken opvallend sterk bemerkbaar en de Rijksweer vertoont voortdurend nieuwe uniformen, waarbij yooral de luchtvaart de aandacht trekt. Het practische voordeel hiervan is onge twijfeld, dat overal in Duitschland weer orde en rust heerscht, zoodat niemand be vreesd behoeft te zijn, een bezoek aan de Xlde Olympiade te gaan brengen. Het mo- reele effect zullen wij pas kunnen nagaan, als de Olympische Spelen achter ons liggen en wij vernomen hebben, welken indruk het tegenwoordige Duitschland op den vreem- ideling maakt! DUITSCH-OOSTENRIJKSCHE OVEREENSTEMMING? Een zeer onwaarschijnlijk gerucht Hitier zou Oostenrijks integriteit willen erkennen In Weensche kringen, welke io nauw verband staan met officieele Oostenrijk- sche instanties, voorspelt men binnen kort een verrassing op het gebied der buiteniandsche politiek, en wel niet meer of minder dan e«n oplossing van het reeds drie jaren bestaande Doitsch- Oostenrijksche conflict Binnenkort, wellicht nog vóór het be gin der nieuwe Locarno-besprekingen, zon de tot standkoming van een Duitsch-Oostenrijksch accoord kannen worden tegemoet gezien. Vooral do geruchten over den inhoud van dit accoord wekken verbazing! Duitschland zou zich namelijk bereid verklaard hebben, de integriteit van het Oostenrijksche territoir te erkennen. Boven dien zou het accoord gaan met een toezeg ging van nffit-inmenging en het afleggen de beloffle, de Oostenrijksche nationaal- socialisten te desavoueeren. In antwoord op een vraag naar de tegen prestaties, welke van Oostenrijk in ruil hiervoor zouden worden geëischt zelfs den wensch inzake deelneming van natio- naal-socialistische ministers aan het nieuw te vormen kahinet zou Duitschland hebben laten vallen werd gewezen op de huidige internationale positie van Duitschland. Duitschland heeft namelijk, aldus werd betoogd, buitengewoon veel belang bij een spoedig accoord met Oostenrijk, vooral om aan Engeland zijn goeden wil te bewijzen demonstratief te toonen, dat alle gissin gen van het buitenland betreffende de voor nemens van Duitschland om zich in aangelegenheden van Oostenrijk te mengen, ongegrond zijn. Met een Duitsch-Oostenrijksch ..vriend schapsverdrag" in den zak zou Duitschland te Brussel, waar de Locarno-getrouwen zul len bijeenkomen, alle vragen naar zijn plannen in Centraal Europa tot zwijgen kunnen brengen. Scepsis in diplomatieke kringen In diplomatieke kringen te Weenen beschouwt men deze verklaringen met een zekere scepsis. Men geeft toe, dat er de Duitsche buiteniandsche politiek in ieder geval zeer veel aan gelegen moet zijn, juist bij den huidigen inter nationalen toestand en toenemende ver slechtering van de Engelsche stemming, een opzienbarende geste te doen. Doch men toont zich uiterst sceptisch ten op zichte van de beweerde Duitsche con cessies. Met name wijst men er op, dat de heele Oostenrijksche kwestie van de grootste be- teekenis is in de Duitsche nationaal-socia- listische ideologie en men verklaart daar om, dat het opgeven van de „Anschluss"- gedachte door een officieel bindende en in Duitschland niet te verbloemen daad voor Hitier en zijn partij onduldbaar zou zijn. Minstens zou Hitler in staat moeten zijn, gelijktijdig met deze daad een in het ooj loopend succes op een ander gebied der bui teniandsche politiek te behalen, een succes, dat intusschen toch op de lijn Duitschland* Oostenrijk-Hongarije-Italië moet liggen, daargelaten, of daarbij op vergaande eco nomische overeenkomsten tusschen deze staten waarbij bovendien aan de Bal- kanreis van dr. Schacht dient te worden herinnerd dan wel misschien op een mogelijk politiek accoord tusschen Duitsch land cn Italië aangestuurd wordt. Rome zeer belangstellend ïtaliaansche diplomatieke kringen meencn te weten, dat de onderhandelingen tusschen Berlijn en Weenen over een modus vivendi nog niet in een beslissend stadium zijn ge komen. Persberichten uit Weenen, waarin wordt aangekondigd, dat binnenkort een briefwis seling tusschen Hitier en Schuschnigg zal worden geopend, worden daarom prematuur geacht. Het was te Rome bekend, dat von Papen de Oostenrijksche regeering reeds verschei den malen ontwerpen ten aanzien van een accoord had voorgelegd. Geen enkel was echtM* tot nu toe aanvaard en niets was nog %ereikt, toen Schuschnigg te Rocca Delia Caminate een maand geleden een ontmoeting met Mussolini had. Het is zeker, dat een Duitsche ver klaring betreffende de eerbiediging van de territoriale onaantastbaarheid van Oostenrijk den laatsten hinderpaal uit den weg zou ruimen voor een eventu- eele Duitsch-Italiaansche toenadering en tegelijkertijd de hervatting zou ver gemakkelijken van een politiek, welke die van Locarno zou 'volgen, waarbij Italië zijn plaats onder de waarborgen de mogendheden weer zou kunnen in nemen. De a.s. Locarnobesprekingen Ook Italië uitgenoodlgd De Belgische zaakgelastigde te Rome heeft een bezoek gebracht aan graaf C i a n o, den Italiaanschen minister van buiteniand sche zaken, en hem de uitnoodiging aan de ïtaliaansche regeering overgebracht, om deel te nemen aan den arbeid der conferentie an de Locarno-mogendheden. Tevens wordt hierbij Italië verzocht to doen weten, of de 22ste Juli dan wel een andere datum aan het einde der maand Italië voor het beginnen dezer besprekingen het best gelegen komt. Het Mexicaansch dorpje Tonaya is bijna geheel door een hevig noodweer verwoest. Een wolkbreuk, die zich boven het plaatsj'e ontlastte, veranderde de beek, die er door- heen stroomt, in korten tijd in een wildo rivier, die do huizen binnendrong en deze voor het grootste deel deed instorten. Verschillende bewoners werden onder de puinhoopen begraven cn kwamen om het leven, terwijl veel vee Is verdronken. De schade is zeer -groot. COMMUNISTEN IN FRANKRIJK Hun leider: Maurice Thorez (Bijzondere correspondentie) Men schrijft ons uit Parijs: Onder de Fransche partijmannen is vooral één. wiens beteekenis niet moet wor den onderschat. We doelen hier op Maurice Thorez, secretaris-generaal en leider der communisten in Frankrijk. Voor en na de verkiezingen heeft men kunnen bemerken, dat de invloed van deze partij en haar voor zitter niet tot een kleinen kring beperkt is, maar dat deze richting, welke in de Kamer .slechts' 72 afgevaardigden telt op taal van zeshonderd, herhaaldelijk den toon aangeeft, in welken toon men zonder moeite den beginklank der „Internationale" kaD ontdekken In 1900, dus tegelijk met de nieuwe onder mijnwerkers geboren en opgegroeid, moet Thorez reeds op 12-jarigen leeftijd de handen uit de mouw steken. Als de oorlog uitbreekt, wordt het terrein waar hij zijn werk vindt, door de oorlogvoerenden bezet, zoodat hij landarbeider wordt, om drie jaar later dit beroep voor dat van varensgezel in te ruilen. Al uit deze dagen dateert zijn eerste politieke optreden. In 1919 lid gewer den van de communistische partij, maakt hij snellen opgang en vijf jaar later reeds word. hij gekozen als leider van het Noordelijk district Sinds geruimen tijd is hij aanvoerder der Fransche bolsjewisten. Van hem is afkomstig het plan, om een eenheid van actie tot stand te brengen tus schen de linksche partijen, welke zoodoende een z.g.n. Volksfront konden vormen tegen de rechtsche en fascistische groepen. Frank rijk heeft voor een groot gedeelte aan de roode roepstem gehoor gegeven, met het gevolg, dat het thans bestuurd wordt door een conglomeraat van socialisten en radicaal socialisten. Het eigenaardige is hierbij, dat de communistische partij, bij monde van haar voorzitter, wel het initiatief tot het ver drag tusschen de linksche groepen heeft ge nomen, maar dat ze weigerde, door het leve ren van ministers direct aan de regeering van het land mede te werken. Intusschen komt dit afzijdig-blijven volkomen overeen met het strijdplan van deze richting, oindat ze, zooals we reeds eerder aantoonden, een Volksfront uitsluitend beschouwt als een middel, om gemakkelijker aan den Russi- sclien staat een provincie toe te voegen. Hoe ver de invloed der communisten reikt, is gebleken tijdens de thans goeddeels achter ons liggende stakingen. Symbolisch was daarbij bijvoorbeeld, dat In de groote fabrie ken van Renault het werk volkomen is stil gelegd op aansporen van niet meer dan tien man. De kracht, welke van deze partij uitgaat, is des te grooter, omdat alles wordt verricht in de grootste discipline. De communistische fractie is alleen reeds een bezoek aan de Fransche Kamer waard. Alle 72 afgevaardig den zijn steeds zoo goed als altijd aanwezig. De „werkzaamheden" worden in eensgezind heid verricht Men applaudisseert tegelijk, men interrumpeert tegelijk, men schreeuwt tegelijk, en vorige week hebben de verbaasde toeschouwers zelfs kunnen constateeren, dat de communistische député's allen op liet zelfde moment een krant gingen lezen, om dat een spreker hun niet beviel. Deze een vormige actie kenmerkt hun optreden. Dat deze eenheid van handeling veel aan trekkingskracht heeft, vooral op de jeugd, wordt telkens bewezen. De bolsjewistische jongerengroepen hebben een grooteren aan hang, dan die der socialisten en radicaal- socialisten. Do communisten zijn temidden van de troebelen de eenigen, die weten wat ze willen. Op hun beurt echter krijgen ze weer hun consignes van het centrale bureau dat in Moscou zetelt In werkelijkheid zijn ze niet veel meer dan een stuk op het bolsjewis tische wereldschaakbord. Het is te begnjpen, dat deze afhankelijkheid den jongen partij- genooten wel eens verdriet doet. ,',Moet meu nu vanuit het buitenland aan het Frankrijk der klassieke revolutie leeren, hoe een ge slaagde omwenteling kan tot stand ge bracht?" De leiders achten het juiste mo ment blijkbaar nog niet aangebroken om hun slag te slaaji en voorloopig wordt het duistere spel doorgespeeld. DE ZEE-ENGTENCONFERENTIE TE MONTREUX RUSLAND DREIGT MET HEENGAAN Te Montreux zijn tijdens de conferentie over het 6tatuut der Turksche zee-engten ernstige moeilijkheden gerezen tusschen Britsche en de Russische delegaties. De Russen zijn voorstanders van een auto- matisoh sluiten van de zee-engten, onver schillig waar en onder welke omstandighe- Jen een oorlog uitbreekt Aan Engelsche zijde gelooft men daarente gen, dat dit standpunt te algemeen en tege lijkertijd te nauw is gehouden en dat het doelmatiger is, zooals het Engelsche ont werp dat wil, de beslissing in dat geval aan Turkije zelf over te laten. Bij deze besprekingen is trouwens ook de kwestie van de vereenigbaarheid van neu traliteit en. volkenbondsactie een factor van beteekenis. Terwijl de Rus&isahe gedelegeerden trach ten de formeele Geneefsohe bepalingen zoo veel mogelijk te benaderen, heeft men den indruk, dat aan de Engelsche voorstellen de praktijk of op zijn minst een verzwakkende interpretatie der sanctiebepalingen van het handvest ten grondslag ligt. Het gerucht, blijkbaar van de sovjet-dele gatie zelf afkomstig, dat de Russen uit Montreux zouden vertrekken naar aanlei ding van deze meeningsverschillen heeft te Montreux ontstemming veroorzaakt, omdat de Russen blijkbaar pressie willen uitoefe non op den gang der discussies. Men wijst er bovendien op, dat nog geen enkele eisch der Russische delegatie defini tief is afgewezen en dat de meeningaverschil- len, welke ten aanzien van twee of drie punten nog bestaan, hoe belangrijk zij ove rigens ook zijn, toch niet als onoverkome lijk moeten worden beschouwd, temeer wijl alle diplomatieke besprekingen er op gericht zijn, ze uit den weg te ruimen. De besprekingen ter conferentie over het Engelsch-Russisch amendement op art. 1.6 hebben intusschen niet tot een resultaat geleid, aangezien de meeste delegaties ver klaarden, dat zij eerst de opvatting harer regeeringen wilden vragen. De beide amendementen werden dan ook hoofdzakelijk besproken voor zoover betreft hun effect ten aanzien van de niet-onder- teekenaars der zee-engtenconvcntie en de niet-leden van den volkenbond. OM HET STATUUT VAN DANZIG PAPEE TE WARSCHAU Het laat zich aanzien, dat de senaat van Danzig ihans met de oppositie wenscht af te rekenen. Aan de leiders en de vooraanstaande leden der opposi tie-groepen werd reeds de vergunning tot het dragen van wapens verboden. Uit vrees voor repressaillcs hebben verschillende socialisten- en communis- tcnleiders reeds bij voorbaat het grond gebied der vrije Stad verlaten. Alle oppositiebladen zijn verboden. De Poolsche commissaris-generaal voor Danzig, do heer Pa pee, is dezer dagen naar Warschau gereisd, om aldaar met den Poolschen minister van buiteniandsche za ken. Beek, overleg te plegen. Ontstane verhoudingen na Greisers geruchtmakende rede te Genève In de kringen van het Poolsche ministerie van buiteniandsche zaken is men van mee ning, dat het voor den senaat van Danzig veel voordeeliger zou zijn indien men geen enkele essentiecle wijziging zou brengen het s"atuut van Danzig. Indien de senaat een der essentieele clau sules. welke hem hinderlijk voorkomt, zou willen wijzigen, zou Polen er toe kunnen komen verschillende wijzigingen te vragen in clausules, welke geen voldoening gevea aan de belangen van den Poolschen staa' Slechts onder die omstandigheden zouden de partijen tot overeenstemming kunnen komen. In ieder geval zou de Poolsche re- geering zich dan genoodzaakt zien voor zich zelf regelingen te eischen, welke haar zou den veroorlooven zich niet te vaak, zooals tot nu toe, bezig te houden met de aange legenheden van Danzig, welke veelal onbe- teekenend zijn, en den handel van Polen het voordeel zouden geven gebruik te maken van Danzig onder rustige cn veilige om standigheden, zonder dat zich voortdurend politieke complicaties voordoen. Hagelsteenen van buitengewone grootte Vijftienhonderd doken vernield Het Zuid-Fransche stadje Tarbes, in de nabijheid van de Pyreneeen, is geteisterd ooor een cycloon van ongekende hevigheid, gepaard gaande met ontzettende regen- en hagelbuien. Er vielen hagelsteenen van bui tengewone grootte, waarvan enkele zelfs een kilo zwaar wogen. Men schat, dat van meer dan 1500 huizen in de stad de daken door den hagel zijn -ernield. De schade, welke is aangericht, kan moal- lijk worden geschat, daar duizenden huizen zwaar zijn beschadigd. In het plaatselijke entrepot voor tabak is naar schatting voor ruim een millioen francs schade aangericht. Door den bliksem is tweederde der stede lijke telegraaf- en telefoonlijnen verniold. Verscheiden personen liepen min of meer ernstige verwondingen op. De Zeppelin-vluchten boven Engeland Protesten in het Lagerhuis In het Britsche Lagerhuis heeft de conser vatieve afgevaardigde Vyvyan Adams geprotesteerd tegen (ie laatste vlucht van de „Hindenburg" over Engeland. De afgevaardigde wees vooral op het feit, dat het luchtschip zoo laag vloog boven Leeds. Dat was nu al de tweede maal binnen en kele weken en spreker wenschte dan ook van de regeering te weten, of zij zoo maar aan buitcnlandsch luchtmateriaal toestond, op geringe hoogte boven Engeland te koer sen, zonder den buitenlanders een bepaalde route aan te wijzen en een redelijke hoogte voor te schrijven. Sir Philip Sassoon, onderstaats- retaris van luchtvaart antwoordde, dat overeengekomen was, dat de „Hindenburg" niet zonder noodzaak boven Britseh gebied zou vliegen; wat de jongste vluchten be treft, aldus Sassoon, is de Britsche regee- ring reocis met Berlijn in bespreking. Vyvyan Adams wees er nog op, dat de industrieelo districten van Noord-Engc- land in ieder geval buiten de route van de „Hindenburg" liggen en dat het Duitsche luchtschip daar dus weg kan blijven. „Overigens", merkte de labour-afgevaar- gde Thome ironisch op, „is Duitsch land ai voldoende ten aanzien van onze ar senalen en onze haveninrichtingen ingelicht, zoodat het zich de moeite kan besparen, er zeppelins op af te 6turen." i»ROTT5Kg)AMME^ be ideale zomerdrank ■Ook bij dames zeer ge/iefc/ IS'spuit,,mineraal-of sodaivaler, al of met met ruiker, cn een scheutje (Adv.) ABESSINIE IS NOG ONVEILIG VOORAANSTAANDE ITALIANEN GEDOOD Gaat de guerilla opnieuw beginnen ?4 De geruchten, die sedert twee dagen de ronde deden en volgens welke een aantal ïtaliaansche officieren.in de pro vincie Jimma door de Abessyniërs zou den zijn gedood, worden thans, naar Reuter uit Rome meldt, officieel be vestigd. Betreffende het gebeurde meldt een Slefani-telegram uit Addis Abeba de volgende nadere bijzonderheden: Drie ïtaliaansche vliegtuigen, welke uit Addis Abeba waren vertrokken voor een verkenningsvlucht met een missie aan boord., bestaande uit den luchtvaartgene- raai Vincenzo Maglocco, den kolonel van den generalen staf Mario Calderini, majoor Antonio Locatelli, drager van de gouden medaille, een ingenieur en een missionaris, hebben een noodlanding gemaakt in de zone van Lekemti, in de streek van Wollega. In den ochtend van 28 Juni heeft een aantal gewezen Abessijnsche soldaten, dia een rooversbende hebben gevormd, ontsnapt aan 'het toezicht van dc plaatselijke hoof den, plotseling de missie overvallen, cn ze ondanks haar heldhaftige verdediging, dood. Alleen de missionaris wist te ontko men en meldde 5 dezer de ïtaliaansche auto riteiten hetgeen gebeurd was. ïtaliaansche vliegtuigen hebben onmiddel lijk repressailles toegepast op de roovers en de huizen, waarin zij hun toevlucht hadden genomen. Naar Reuter nog uit Rome meldt, heeft de dood van de Italianen, die in de streek van Wollega zijn vermoord, aldaar leven dige opwinding veroorzaakt. Vooral de per soon van Locatelli was bijzonder populair. In Italië zal men nooit zijn heldendaden ge durende den oorlog vergeten, vooral zijn 'vlucht over Weenen. Locatelli heeft voorts deelgenomen aan de expeditie naar Fiume, terwijl hij een poging heeft gedaan den Atlantischen Oceaan over te vliegen, welke poging ech'er mislukte. Zijn vliegtuig werd later door een Amerikaansche kruiser ge red Uit Afrika terug Het eerste groote troepentransport uit Oost-Afrika. bestaande uit 3500 man van de divisie Gavinana, die bijna anderhalf jaar geleden als een der eerste naar Masoea is vertrokken, is te Napels aangekomen en daar feestelijk ontvangen. Vrijwel tegelijkertijd zijn nieuwe arbei- derstransportcn naar Oost-Afrika vertrok ken. Ook de tien dagen geleden benoemde plaatsvervangende gouverneur van Oost- Afrika Petretti, is naar Abessynië verirok ken. De spoorweg opgeblazen? Volgens te Djiboeti ontvangen be richten hebben Abessijnsche benden den spoorweg Addis Abeba—Djiboeti hij Mojjo, Arba en Hadama overvallen. Op verschillende plaatsen zijn de rails ernstig beschadigd, terwijl een spoorbrug in de lucht is gevlogen. Bij deze overvallen is blijkbaar een aantal Italianen gedood. De guerilla tegen de Italianen lijkt begonnen en neemt blijkens berichten uit het binnenland steeds grooteren omvang aan. Op verschillende punten hebben zich blijkbaar reeds sterke Abessijnsche troepen geconcentreerd. OP ZOEK NAAR NAPOLEONS SCHATTEN Duikers zullen arbeiden vóór de Nijldelta Goud, zilver en antiquiteiten Tijdens de campagne, weJke Napoleon in den zomer van 1798 in Egypte voerde, ontving admiraal Nelson, die met zijn a loot voor de Nijlmonding lag, van het Britsche oppercommando bevel, een tweetal Fransche linieschepen op te van gen, die, naar de Britsche admiraliteit vernomen had, den Corsicaanschen veld heer versterkingep zouden brengen. De beide Fransche schepen slaagden er desondanks in, door de blokkade heen te breken en de troepen veilig aan land te zetten. Nauwelijks echter hadden ze, met allerhande buit beladen, den terug tocht aanvaard, of ze werden door de Engelschen in do bocht van Abockir ge signaleerd, overvallen en na korten strijd lot zinken gebracht. Het verlies, dat Frankrijk hierbij leed, moet zeer zwaar geweest zijn; althans ge redden vertelden den Engelschen, dat de beide schepen met fantastische hoeveelhe den goud en zilversehatten beladen waren en bovendien antiquiteiten van ongekende waarde met zich voerden, afkomstig uit de antieke graven van Alexandria. De Franschen zijn hun beide linieschepen blijkbaar niet vergeten, noch ook de verha len over de rijkdommen, welke zij aan boord hadden, want een Fransche bergingsmaat schappij wil een poging ondernemen, de 'beide oorlogsbodems te lichten. Bedoelde maatschappij heeft reeds, naar de „United Press" verneemt, den te Spezia woonachtigen ingenieur Seminati met de uiterste moeilijke opdracht belast, te trach ten de schepen op te sporen en aan de op pervlakte tc brengen. En Seminati heeft die opdracht aanvaard. Hij zal zich eerlang, aan boord van een speciaal toegerust bergingsvaartuig naar de Nijlmonding begaven, om met de hem opge dragen taak een aanvang te maken. Twee ervaren diepzee-duikers. Oihste Taverna en Armando Calea, zullen hem vergezellen. Men veronderstelt, dat de beide gezonken „schatkamers" ongeveer 120 K M. ten N.-O. van Alexandrië, voor de Nijl-delta liggen en dat zo dus onder een geweldige massa slib cn zand bedolven zijn. De diepte, waarop ze zich bevinden, wordt op ongeveer 35 M. geschat. „Hebben we eenmaal de plek ontdekT, waar de schepen zonken", aldus ver klaarde Seminatie, „dan zal het zeker nog vele weken duren, weken van den allerzw aarsten arbeid, vóór we de vaar tuigen uit hun slikgraf hebben bevrijd, terwijl er allicht een jaar mee zal heen gaan, voor we de interessante opdracht tot een goed einde hebben gebracht". Aan Seminati is een aandeel toegezegd in de te vinden schatten, maar te dien aanzien schijnt de ingenieur vrij scep tisch. „Het cenige. wat we met zekerheid weten", zei de hij dezer dagen tot zijn vrienden, „is, dat we op elk der beide schepen 50 bronzen kanonnen zullen aantreffen" Communistische nederlaag in China Uit Singan, de hoofdstad van Sjensj, wordt gemeld, dat de troepen der Nanking- regeering een belangrijke overwinning hebben behaald op de communistische troe pen in het gebied van Kwcitsjau. Vierhonderd communisten werden gedood en tweehonderd andere gevangen genomen. Driehonderd geweren en achttien mitrail leurs vielen den Nankingtroepcn in handen. De roode afdeelingcn vluchtten naar het Westen, om zich te voegen bij andere groe pen, die reeds in de provincie Ningtsjai zijn binnengedrongen. Kort Nieuws Een 100.000 man van het ILaliaanschè expeditiecorps in Abessinië zullen ter plaat se worden gedemobiliseerd, om aldaar bur gerbetrekkingen te aanvaarden. Zij blijven echter direct mobilisabel. In een plaatsje op 100 mijl afstand van Lahore (Br.-Ind.) is tengevolge van zware regenval een school ingestort. Veertien kin deren werden gedood, achttien gewond. In de laboratoria van het tuighuis van Woolwich (Eng.) heeft zich een ontploffing voorgedaan, waarbij vijf slachtoffers te be treuren zijn. Kanwq Edward Vlïl inspecteerde In gezelschap van zijn oom, den oraal van Athlone (links) ie Roml Liteauards te Wind™, waarna een rondrit door. -.ie stad werd .qemaaht. J leguaras ie winasof

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2