Bond van Chr. Politie-ambtenaren Goed examen doen dageraad DINSDAG 7 JULI 1936 DRIEDAAGSCH CONGRES TE LUNTEREN Openingswoord van den Voorzitter B. Reeder Gisteren, vandaag en morgen wordt in 't Conferentieoord van den Zendingsstudie raad te Lu n ter en het jaarlijksch con gres gehouden van den Bond van Chr. Poli tie-ambtenaren in Nederland. Het congres, dat ook heden weer door vele afgevaardigden en andere leden van den Bond wordt bezocht, werd gistermiddag door den Bonds- voorz., den heer B. R e e d e r, van Rotterdam, op de gebruikelijke wij ze geopend. In het daarna door hem uitge sproken openings woord, herinner de spr. allereerst aan de moeilijke en verantwoorde lijke taak, vooral in deze tijden op de schouders ge legd van de lei ders der vakorga nisaties in het al gemeen en die van de Christe lijke organisatie in het bijzonder. Spr. gewaagt verder van den zegen, ook gedurende het laatste jaar als Bond ont vangen. Ook al valt niet te ontkennen, dat de algemeene depressie niet naliet een geest van lusteloosheid achter te laten in de kringen der Chr. organisatie, toch mag de bond" nog roemen in een groote kern van echt medelevende leden. Ook in het laatste jaar heeft het over heidspersoneel weer groote offers moeten brengen op het altaar der algemeene be zuiniging. Zonder daarover te willen uit weiden, herhaalt spr. zijn op het vorig con gres uitgesproken meening ten opzichte van de politiesalarissen. Voor vele collega's is daarbij de grens van het toelaatbare z.i. reeds overschreden. Inzake de toekenning van kindertoeslag heerscht volgens spr. nog een zeer verwar de toestand. Ook de laatste ministerieele circulaire heeft daarin nog geen afdoende bepalingen voorgeschreven. Door slechts Rotterdam te noemen, waar nog steeds het agentenpersoneel van elke kindertoeslag is uitgesloten, is er alle reden, op verbetering aan te dringen. Van de zoo juist verschenen voorstellen inzake de herberekening van de pensioenen, kan de Bond niet zonder meer en geheel deze voorstellen als onrechtvaardig be schouwen, al wil dat niet zeggen, dat mo gelijk niet hier en daar nog eenige wijzi gingen dienen te worden aangebracht. Dat niettegenstaande de slagen, welke de leden financieel troffen, het ledental vrij stabiel bleef, schrijft spr. naast Gods zegen toe aan de groote trouw en activiteit van de afdeelingsbesturen, aan de zeer goede samenwerking tusschen afdeelingen en Bond, aan de uitsteken- de verhoudingen in het hoofdbestuur, maar vooral ook aan den noesten arbeid .van den secretaris, mr vam de Veen. Spr. grijpt' daarom de gelegenheid aan, om mr van de Veen, die met algemeene stemmen op 1 Maart j.l. zijn vaste aanstel ling kreeg als vrijgestelde, nogmaals na mens den Bond en aanwezigen daarmede geluk te wenschen. Terwijl de vergadering opstaat, wijdt spr. eenige woorden aan de collega s, die het laatste jaar aan den Bond ont vielen, alsmede aan de echtgenooten en kinderen, die van de zijde van enkele collega's werden weggenomen. In het bijzonder herinnert hij daarbij aan twee collega's te Rotterdam en Den Haag, wier tragisch einde zooveel ontsteltenis in onze kringen bracht. Alle nabestaanden van 'de overledenen wenscht spr. troost toe van God. Spr. wekt ten slotte allen op vooral de rijksveldwachters kunnen daarbij de helpen de hand bieden om in de toekomst de beste krachten te wijden aan de propaganda voor den Bond, en hoopt, dat de besprekin gen en besluiten van dit congres den Bond, de Nederlandsche politie en geheel ons .volk ten goede zullen komen. Na dit openingswoord werdl tot afwerking van de agenda. De vergadering werd bijgewoond door Hen heer W. de Jong voor het Chr. Nat. Vak verbond, en den heer Th. de Ridder voor het Permanent Comité, die door den Voor zitter op hartelijke wijze werden verwelkomd. Jaarverslagen Uit de jaarverslagen bleek, dat de bond 46 afdeelingen telt met. 1627 leden, wat een vooruitgang is van 15 leden. Als nieuw lid trad toe de afd. Hillegersberg. Op het bondsond'ersteuningsfonds werd 41 maal een beroep gedaaa Er werd 1350 uit gekeerd. Aan het examen voor het politiediploma namen 82 personen deel, waarvan 46 het diploma behaalden. Thams staan 51 cursis ten ingeschreven bij de 6Chriftellijke oplei dingscursus. Uit het financieel verslag voai den pen ningmeester, den heer H. Molenaar van Amsterdam, bleek, dat de wimst- en verlies rekening sluit met een eindcijfer van ƒ20.758.27,, waarbij een voordeelig saldo van ƒ472.48. De balans sluit met een eindcijfer van 19.553.36. Het bondiskapitaal bedraagt 19.026.55. De verlies- en winstrekening van het Ondersteuningsfonds toont als eind cijfer ƒ2161.71 met een batig saldo van ƒ355.84. De balans toont als eindcijfer ƒ8340.78. Het kapitaal is hier ƒ8190. Het Fonds Eigen Gebouw heeft aan lasten en baten 565.56 met een -voordeelig saldo van f 512.01. De vermogensstaat van dit fonds is 2653.02. De jaarverslagen werden door de vergade ring goedgekeurd. Zoo ook het beleid van het Hoofdbestuur. Wel werd geklaagd over de weinige acti- iteit van het Comité voor Zondagsrust, sa mengesteld door de Chr. Bonden van perso neel in Overheidsdienst De dag werd gisteren besloten met een sestelijke vergadering, afgewisseld door zang en declamatie. Vanmorgen te 9 uur werd de algemeene vergadering voortgezet HET REFERENDUM VAN DE GROENE" Overgroote meerderheid vóór het parlementaire stelsel In 't laaitste nummer van „De Groene" wordt de uitslag gepubliceerd van het referendum, door dit weekblad uitge schreven ter gelegenheid van het 60-jarig jubileum. Er blijkt uit, dat van een re presentatieve selectie uit ons volk 70 voorstander is van een door de overheid geleide maatschappij, die echter ruimte yoor zelfstandig initiatief laat In een voorloopig overzicht trekt Mr. W. Verkade de volgende conclusies beitreffende den uitslag: Een éclatante meerderheid werd behaald door de aanhangers van het parlementaire stelsel, al wenschen velen blijkens de op merkingen een sterk uitvoerend gezag. Zelfs wanneer men voor de N.S.B., die zich groo- tendeels onthield van stemming, het aantal voorstanders ,van den auitoritairen staats vorm verdrie- en vervierdubbelt, dan nog is de meerderheid onzer democratische traditie overweldigend! Ook in de koloniale politiek bestaat een duidelijke meerderheid, zij het geen verbluf- De uitslag Wat de beantwoording van de afzonder lijke vragen betreft, inzake mogelijkheden van maatschappijvorm, zijn uitgebracht voor: 1. het „Vrije spel van krachten" 6266; 2. solidarisme 11.497; 3 democratisch socia lisme 7820: 4. communistische klasse over winning 1263 stemmen. Inzake Staalkundig stelsel voor: 1. parle mentair 25.241; 2. autoritair 1096, tusschen- vormen 616 stemmen. Inzake Buitenlandsche politiek, Voor: 1. sterk bewapend nationalisme 1350 2. gewa pend neutraal Volkenbondslid 11.468 3. eigen leger voor collectieve veiligheid 3737; 4. Volkenbond met. politieleger 4779; 5. Vol kenbond met volledige ontwapening 5192 stemmen. Inzake Koloniale politiek voor: 1. „Rijks- eenheidspolitiek" 9064; 2, „Ethische opvoc- dingspolitiek 15.258: „Indië los van Holland, •nu" 576, tusschenstand punten 650 stemmen. Onder de huidige internationale omstan digheden is de groote verwarring die op het terrein der buitenlandsche politiek blijkt te heerschen niet zoo'n wonder. De strooming. die ook zonder voorafgaande ontwapening Volkenbondsgetrouwen zin kan werken, i misschien vóór de Abessijnsche debacle nog 't grootste aantal stemmen gehaaid heb ben. Nu is zij na het nationalisme de zwak ste: naar twee kanten blijkt zij af te brok kelen, naar een sceptische terughoudend heid en naar een idealistischen toekomst droom. Van de 13.70S echte Volkenibonds- vrienden blijken er 9971 niet meer te kunnen gelooven aan de waarde van een zelfstan dige legermacht. Het referendum en de politieke partijen Uit de referendumresultaten der poli tieke partijen blijkt, dat de Aanhangers van de A. R. en Chr.-Hist, partij nage noeg identiek over alle belangrijke poli tieke vragen denken en hun verschil zuiver op kerkelijk terrein ligt; dat voorts de vrijz.-democraten het voorbeeld geven hoe samenwerking bij vrijwel Alle denkbare politieke tegenstellingen mo gelijk is, doch dat zij op den langen ter mijn voorshands weinig perspectief bie den. De hoofdindruk van de redactie is: Afge zien van de buitenlandsche defensiepolitiek, die op internationale uitwegen wacht, is nu de hoofdvraag welken kant de solidaristen zullen gaan kiezen, èf aanleunen aan de onder de jeugd terrein verliezende liberale economie, ófi het zoeken van een basis van samenwerking met een Planpolitiek, die ver- rante trekken heeft. Duidelijk is in elk ge- al, dat de partijtegenstellingen heel wat minder reëel zijn, dan bij de onderlinge dis cussie soms lijkt. Gaat U met vacantie naar bosch en heide, zee en strand? Verzuim dan toch vooral niet AMILDA-zonnebruin- crème mede te nemen. Deze beschermt tegert vervellen en zonnebrand en bevordert tevens een snelle, mooie natuurlijke huidbruiningj óók bij weinig of geen zon. Flacon 90 ct, Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. (Adv.) Een aardige opname van 'den 'drieling van de familie LimborgU vit Maastricht. Met zijn alle drie gezonde jongens en ze kijken voor. hun vier. maanden al opgewekt en monter het leven in. LAND- EN TUINBOUW Nederlandsche Tuinbouwraad Neemt niet deel aan de Agrarische jaarbeurs Het Centraal bestuur van de Nederland sche Tuinbouwraad kwam te Lisse bijeen. In verband met een verzoek van den Raad van Beheer van de Jaarbeurs te Utrecht om deel te nemen aan een Agra risch jaarbeursgedeelte verbonden aan de komende najaarsbeurs, welke van 8 t/m 17 Stap voor stap winnen 'dé 'Chr. sportorganisaties véld. Zaterdag werd door o te Delft een propaganda-dag gehouden. De voorzitter, de heer H. Teeuw, spelers toeInzeteen moment uit een der. wedstrijden. September a.s. te Utrecht zal worden go- houden, werd besloten, dat de Nederland sche Tuinbouwraad als zoodanig aan dit jaarbeursgedeelte niet zal deelnemen. Het blijkt, dat enkele groepen bij den raad aan gesloten het belang van deelneming inza gen en zich bereid verklaarden zich recht streeks met de jaarbeurs in verbinding te stellen. Voorloopige besprekingen werden gehou den in verband met deelneming aan de wereldtentoonstelling Parijs 1937. Met belangstelling werd in dit verband kennis genomen van een aantal mededce- lingen van den heer Valstar, bestuurslid van den Raad, naar aanleiding van de voorgenomen plannen. In verband met de aan deze deelneming verbonden werkzaam heden werd besloten aan den commissaris- generaal te doen voorstellen een commissie voorbereiding in het leven te roepen, voor door den Raad werden aangew zen de heeren H. Gorter te 's-Graveland, Ch. Kremer te Bloemendaal, J. C. M. Men- sing te Aalsmeer, terwijl de heer jhr. dr. J. C. Mollerus als secretax-is aan de com missie werd toegevoegd. Ons eigen zuivelverbruik Belangrijk lager dan in naburige landen In de laatste maanden wordt veel propa ganda gemaakt voor het gebruik van melk :uivelproducten. Van de belangrijkheid deze propaganda is niet ieder nog overtuigd. Daarop wees de secretaris van de F.N.Z. de heer J. A.. G e 1 u k in een vergadering van de Zuid-Nederlandsche Zuivelbond. Wij moeten uitzien naar andere gelegen heden tot afzet van onze zuivel, aldus spr., omdat de vroegere importlanden verschil lende maatregelen hebben genomen, welke de uitvoer naar die landen zeer heeft doen inkrimpen terwijl de productie niet is ver minderd. Dit laatste, productievermindering, is ook niet noodig volgens de heer Geluk, daar er nog afzetmogelijkheden genoeg zijn. De export van melk en zuivelproduc ten bedroeg in 1929 omstreeks 336 mil- lioen K.G. met een waarde van 221 mil- lioen gulden. Zes j'aar later, in 1935, was de export 276 mill. K.G. met een waarde van 71 millioen gulden. Dat wil dus zeggen, dat de hoeveelheid met 18% verminderde, maar de daarvoor verkregen prijs daalde met 68%. Onze afzet moet nu meer in het binnen land plaats vinden. Hiertoe is propaganda noodig, waarvooi uit het exportfoads 1 millioen gulden is beschikbaar gesteld. Ons land komt, het moge vreemd klinken voor een zuivelland, in melk en zuivelver bruik met de omringende landen beduidend achteraan. In 15 ons omringende landen bedroeg het verbruik in melk omgerekend 460,5 K.G. per persoon per jaar. In Ne derland echter is het bijna een vierde deel lager n.l. 357,5 K.G. Wanneer wij onze consumptie konden opvoeren tot het gemiddelde van de ons omringende landen dan zou daarvoor 824 millioen K.G. melk, gelijkstaande met 30 mill. K.G. boter, noodig zijn. Dat is "de pro ductie van 240.000 koeien. Daar moeten Wij op aansturen. De propaganda, die 'daartoe gemaakt wordt is natuurlijk niet goedkoop en men is nog niet voldoende algemeen er doordrongen, dat met deze propaganda algemeen belang gediend wordt. Meerdere medewerking van de zuivelmen- schen is daarvoor beslist noodig. Ook hier moet het particulier initiatief medewerken. Men moet niet alles van de crismaatregelen verwachten, is er voor zorgen, dat Ge op 't examen in Uw geheugen alles kunt terughalen, wat Ge hebt geleerd. Daarvoor zorgt zoo'n „AKKERTJE". (Adv.) BLOEMEN- EN FRUITFEEST IN HET WESTLAND 2026 Augustus te Poeldijk De Westlanders weten van aanpakken en volhouden. Al gaat het hun in dezen tijd lang niet voor den wind, ze zitten niet bij de pakken neer. Dat blijkt ook weer uit de plannen welke de Veilingvereeniging MonsterPoeldijk Terheyde ons gisteren ter kennis bracht Er zal n.l., met medewerking van het gemeente bestuur en vele anderen in het gebouw van de Bloemenveiling te Poeldijk, in het hartje van het druivenland aan zee, een groote tentoonstelling van bloemen en fruit wor den gehouden en wel van 20—26 Augustus, met uitschakeling intusschen van Zondag 23 Augustus, Het „oude Westland" herleeft Voor deze feesten zal speciaal worden opgebouwd het „Oude Westland" door het architectenbureau Herm. Schroder te Den Haag. Onder andere zal het bekende kasteel Torenzicht te Poel dijk, dat in 1915 werd gesloopt, getrouw worden nagebootst. Ook het oude Raad huis zal weer te voorschijn worden ge- tooverd en in de trouwzaal zal gelegen heid bestaan tot het sluiten van een z.g. huwelijk door een daartoe speciaal te benoemen Burgemeester, terwijl in de Raadskelder gelegenheid zal zijn om onder genot van vroolijke muziek brui loft te vieren Of rustig te genieten van al hetgeen tijdens deze feestweek zal worden geboden. Ook Teun de veldwach ter en de oude dorps-omroeper zullen niet mankeeren. In de groote zaal van het Veilinggebouw zal een diorama van het Westland worden aangebracht en e ennatuurgetrouwe imita tie van een Fruitveiling worden ingericht. Het spreekt vanzelf, dat op deze veiling een keur van fijn fruit te bezichtigen zal zijn. Natuurlijk bestaat er gelegenheid tot drui ven eten. Er zal een „Echte druivenkas" op het terrein worden geplaatst. Zoowel in de zaal als op „Oud Westland" zullen fraaie bloemperken een overzicht geven van het geen het Westland ook op dit gebied pres teert. Het spreekt vanzelf, dat op de tentoonstel ling het beste van wat het Westland aan groenten en fruit voortbrengt, zal worden geboden. Gerekend wordt voor Het bezoek op 'de badgasten aan de Noordzeekust en op een druk vreemdelingenbezoek. Telken jare ko men er een 100.000 bezoekers van elders het Westland bezoeken. Diezelfde groote be langstelling hoopt men ook dit jaar te ondervinden. Er zullen ook enkele attracties zijn, echter geen kermisvermakelijkheden. O.m. zal een muziek en zangconcours wor den gehouden; een voetbalwedstrijd, paar densport, een ballonopstijging en een groot vuurwerk staan reeds op het programma en plannen tot het houden van een bloemen en fruitcorso, een bedrijvenoptocht en een kinderfeest zijn bij het bestuur in overwe ging. Het ziet er weer zeer aantrekkelijk uit. Moge het resultaat den te verrichten arbeid loonen. Eenig vertrouwen in dit opzicht mag er wel zijn. Want nog steeds zijn Westland- sohe tentoonstellingen geslaagd. Ten slotte kunnen we nog mededeelen, dat de eerste dag van de feestweek zal samen vallen met de opening van het rijwielpad, dat van Den Haag naar den Hoek van Hol- WOENSDAG 8 JULI HILVERSUM I 1875 M. VARA-Uitzending, 8.Ö0 Gram.pl. 9.30 Keukenpraatje. 10 00, Morgenwijding VPRO. 10.15 „Orvitropia", viool, piano, voordracht en causerie. 12.30 1.45 „De Flierefluiters" m.m.v. solist, 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinde ren. 5.30 Graim.pl. 6.30 Orgelspel. 7.00 Sportuitzending. 7.15 „De Krekeltjes". 7.40 Gram.pl. 8.05 Nieuwster. A.N.P. 3.15 Revue-uitzending. 10.00 Berichten A.N.P. 10.05 E. Walis en. zijn orkest, jl.00 „De Notenkrakers". HILVERSUM II 301 M. NCRV-Uitzcnding. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gram.pl, 10.30 Morgendienst door Dr. K. Sielsma, Geref. Predikant te Amsterdam. 11.00 12.00 Ensemble v. d. Horst. 12.15 Gram pl. 12.30 Vervolg concert. 1.30 Gram.pl. 2.15 Pianorecital. 3.00 Christelijk Liederen- uurtje door Joh. de Heer. 5.00 Kinderuur. 6.00 Friesche voordracht. 6.30 Afgestaan. 7.00 Berichten. 7.15 Landbouwhalfuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten AJLP. 8.15 Orgelspel. 9.00 Paedagogische causerie door den heer J. Lens, Den Haag: „Vloek of Zegen". 9.30 Chr. Gem. Zangvereen. „Halleluja. (Om 10.05 Berichten A.N.P.) 10.3011.30 Gram.pL DROITWICH 15C0 M. 11.20 Populair concert. 12.20 Orgelspel. 1.20 BBC-Empire-Orkest, m.m.v. solist. 3.05 Pianorecital. 3.35 Mili tair concert. 4.20 \Jesper. 6.50 BBC-orkest. 7.35 Kwintetconcert. 8.20 Populair con cert. 8.50 BBC-Orkest, mun.v, soliste, 10.30 BBC-orkest. RADIO PARIS 1648 M. 7.20 Gram.pL 11.20 Orkestconcert. 4.20 Gram.pL 5.50 Orkest- concert. 8.20 Zang. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.1 12.50 Sa* lonorkest. 6.20 Kamermuziek. 8.20 Sym* phonieorkest. 484 M.: 1.30 Salonorkest. 6.35 Salonorkest, 8.20 Omroeporkest. land door de duinen ïn aanleg is. Een prachtgelegenheid voor veleri c»m op, prettige wijze de tentoonstelling te bereiken, GELEIDELIJKE AFBOUW VAN DE STEUN Maatregelen zijn nieï alle vol te houden Het oordeel van Dr. F. E. Posthuma Zooals men zal weten heeft cle op land^ bouw, speciaal op zuivelgebied bekendq oud-minister Dr. F. E. Posthuma, eeni- gen tijd geleden een rede gehouden, waariq hij wees op df noodzakelijkheid dat er yerandci ring en vermint dering komt varj de steunmaatre gelen voor land en tuinbouw. Ve len hadden dit opgevat als eeq aansporing den oud-ministeij om de steun maatregelen vooi! land- en tuin bouw zoo spoe dig mogelijk te heffen. Dpzö opvatting heeft Dr. Posthuma de zer dagen rechtgezet op een vergadering van de Bond van Oud-leerlingen van Land bouwscholen en cursussen in Drenthe, ta Meppel gehouden. Hij vestigde er de aandacht op, dat dit door hem nooit is betoogd. Hij heeft alleen! willen beweren, dat geleidelijke afbouw dringend noodig is, omdat het zoo lang zamerhand ondoenlijk is om aan alle voor schriften en maatregelen te voldoen. Vooraf had hij reeds beweerd, dat men niet zal kunnen blijven volhouden maatregelen, die men neemt om de brengst der agrarische producten op peil tg houden. Om het resultaat van 'de crisismaatrege len te bereiken,, waarvan de resultaten door hem onvoldoende geacht worden, zijp talrijke voorschriften en controle-maatrege len noodig, waarvoor veel geld wordt uit gegeven. Dr F. E. Posthuma Feuilleton I 4! <31 door H. KINGMANS Dat alles met elkaar had Het verantwoordelijkheidsgevoel van 'den jeugdigen Stadhouder van Friesland zeer versterkt, zoodat hij, hoe hij ook haakte naar het bezit van Groningen, de voor stellen van Ketel en Van Ewsum zeer gereserveerd ontving. Zijn houding viel den beiden Groningers bitter tegen. Zij hadden gemeend, dat de Graaf onmiddellijk op hun voorstel zou ingaan, daar het, naar hun meening, een werk van een oogen- blik was, om Groningen te vermeesteren. Bevatte de faam vaa Willem Lodewijk van Nassau, dat deze een dapper, onverschrok ken krijgsman was, dan geen waarheid? „Ik dank u voor uw mededeelingen en voorstellen. Heden avond en vannacht wil ik er over denken en u morgen vroeg mijn besluit meedeelen. Uw voorstel is aanlokkelijk. Het is misschien ook uitvoerbaar, maar ik moet goed overwegen, alvorens er op in te gaan." De glimlach en de vriendelijke, sprekende oogen ontwapenden de teleurgestelden weer. En vol goeden moed vertrokken zij den volgenden dag uit Dokkum. Want de Graaf had in de onderneming toegestemd, waarna de datum van den aanslag was bepaald, uiteengezet was, hoe de Nassauer met zijn troepen opereeren zou en vastgesteld, op welke wijze berichten zouden worden gezonden. In elk geval stelde Willem Lodewijk van Nassau er prijs op, dat hem bericht werd, of de vijftien man in de stad waren aangekomen, zonder opgemerkt te zijn. Vooral Roelf Ketel reisde 'den terugweg met blijdschap, daar het voor hem vast stond, dat voor Groningen de dageraad op komst was; de zeer. slappe jracht was gemakkelijk te over-^ rompelen en de Graaf Van Nassau zou dan met een zeventienhonderd krijgsknechten binnenkomen. 't Was zéér eenvoudig. Alleen een kwestie van 'durf. En hij neuriede opgewekt enkele coupletten van het Geuzen' lied, het verraad .van Rennienburg tot motief hebbend. Het verraad van Rennenburg, dat gewroken worden moest HOOFDSTUK II In zijn eenvoudigheid "dwalende 'door het veld en komende in de buurt van de schans bij Norg, waar een zeventigtal soldaten van Verdugo waren gelegerd, vormende een soort vóórwacht van Groningen, ontdekte een lapdman een lage van een groot getal soldaten, die het allicht gemunt hadden op de schans. Hij was er wel zeker van, dat hij met een Geuzentroep te doen had en haastte zich derhalve naar Nienoort, waar hopman Henrich van Delden met een vendel lig, die onmid dellijk uitrukte, om de lage te verjagen, maar tot zijn niet geringe ontsteltenis stootte op een geheel leger van den Graaf Van Nassau, zooda hij met zijn mannen nauwelijks het veege lijf in de schans van Norg bergen kon, die door honderd man van Willem Lodewijk werd omsingeld, en er geen muis uit kon, om naar Groningen bericht te zenden. Niet alle soldaten waren in de schans gekomen. Enkelen zwierven nog door het veld, waarom de Graaf Van Nassau, die eenmaal toegestemd hebbende, zich met hart en ziel op de onderneming geworpen had, een sergeant last gaf deze soldaten van Verdugo op te pikken. Och, 't was slechts een kleinigheid: de sergeant verstond den last verkeerd en bracht de order naar de schans, dat de honderd man terug moesten keeren, wat geschiedde tot onuitsprekelijke verbazing van hopman Van Delden, die met bekwamen spoed een ruiter naar Groningen zond, teneinde de stad te berichten, dat er onraad dreigde, zoodat goed wacht moest worden gehouden: de Friesche Stadhouder was met een flinke macht in de buurt De ruiter reed in pijlsnelle vaart en was niet te achterhalen. Willem Lodewijk van Nassau zag hem in de verte rijden, waarop hij met een smartelijken blik zijn hopman Munco Ketel aanstaarde. Deze was van kleur verschoten. „Een ruiter is doorgebroken, Ketel. De stad wordt gewaar schuwd. De onderneming is mislukt", m zeide de Graaf op somberen toon. Munco beet zich op 'de lippen van smart. Kalm, zich van niets kwaads bewust, keerden de honderd man terug, waardoor aan de hoofdmacht verklaard werd, hoe het mogelijk was, dat een ruiter wegdraven kon: de schans van Norg was niet meer omsingeld; de sergeant had de order ver keerd begrepen Vele jaren later vertelde Munco "vaak, hoe Gen geweldige reprimande de sergeant in ontvangst had moeten nemen, maar ook, hoe geduldig Willem Lodewijk van Nassau den bitter an tegenspoed droeg. Hij gaf last, den terugtocht te aanvaarden. De buit: Groningen wat beteekende begin der vrijmaking van het Noorden, was hem weer ontgaan. „Tot zich weer eens een gelegenheid voordoet, Ketel"*, zeide hij. En hij glimlachte. Maar het was een glimlach van smart Die evenwel marfielijk, kloekmoedig, sterk in het geloof gedragen werd. Hij was een lichtend voorbeeld voor Munco, die zich den eersten tijd niet over zijn heftige teleurstelling kon heenzetten: hij had zich al gezien in het kleine huisje, verwelkomd door de zijnen van wie hij gescheiden leven moest. Om den wille van het geloof. Met veel misbaar betrad een vreemdeling de woning van Roelf Ketel in de Ebbingestraat en .vroeg cle maerte, onmiddellijk den patroon te roepen, welke verscheen en uitvorschend deS uitlander aanschouwde, zonder hem te herkennen. De mand hield de hand op den mond en wenkte 'den ver baasden Ketel, hem te volgen naar een nevenvertrek, „Mislukt, Ketel", fluisterde hij heesch. „Je moet je duidelijker uitdrukken", zeide Ketel, öp zijd hoede. „Wie ben je eigenlijk? En wat zou er mislukt zijn?" „De Graaf Van Nassau met zijn mannen is ontdekt. De stad is gewaarschuwd. De wachten aan de poorten zijn nu ree-Ja verdubbeld en worden vanavond yervierdubbeld. Ik verdwijn* Maak ook, dat je weg komt." „Van Ewsum!" riep Ketel. Hij had den vreemdeling herkend aan "de stem. Maar "dien! uiterlijk bleef hem vreemd, want hij droeg de kleeding van eea koopman, terwijl het gelaat beschilderd was. ,,'k Heb mijn mannen gewaarschuwd. Tien hebben de stad reeds verlaten. Ik ga zelf ook. En verdwijn, Ketel. Als het geval ontdekt wordt, ben je je leven niet zeker." „Hoe kan „'k Weet niet", antwoordde Van Ewsum korf. „Het 'doet er op het oogenblik ook niet toe. De aanslag is ontdekt Dat staal vast. We moeten maken, dat we weg komen." „Waarom zal ik vluchten? Niemand heeft vermoeden op my. Je mannen kennen mij niet eens. Onze voorzorgen waren zeeü goed. Door te vluchten zou ik juist verdenking op mij laden." „Wees niet eigenzinnig. Je aandeel in de mislukte onder neming kan ontdekt worden. Maak, dat je weg komt." „Ik blijf in Groningen", besliste Roelf Ketel, die meende dal hij niet ontdekt kon worden. „Je moet het zelf weten", zeide Van Ewsum. „De Graaf weet vermoedelijk van niets. Hij moet gewaar schuwd worden", meende Ketel, papier grijpend en enkelfl regels schrijvend. Hij onderteekende ze niet. [(Wordt .vervolgd)!, j

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8