WERK K. J. BOS ZOON DINSDAG 7 JULI 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland DE KLEINE VRIJSTAAT AAN DE OOSTZEE Danzig en zijn hooge pommissaris (Van onzen Duitschen correspondent) Het feit, dat senaatspresident Greiser per soonlijk naar Genève is gereisd, om er voor den Volkenbond een pleidooi ten gunste van nadere aansluiting van den kleinen vrij staat bij het Derde Rijk te houden, is niet slechts te Berlijn, maar minstens evenzeer te Danzig met groote belangstelling gevolgd. De bureaux der politiek sterk uiteenloo- pende Danziger dagbladen werden reeds lang van tevoren omsingeld, want per mi crofoon kon men hier luisteren, naar wat zich te Genève zou afspelen. Toen Greiser in zijn uitvoerig pleidooi het practisch voor stel deed, door middel van een vrije volks stemming aan Danzig de mogelijkheid te bieden, zijn relaties tot den Volkenbond te wijzigen naar eigen wensch, brak er een storm van geestdrift uit en de extra-edities der kranten werden niet slechts in Danzig zelf, maar minstens evenzeer in Zoppot, Langfuhr en andere voorsteden verslonden. Ongetwijfeld heeft Greiser met dit voorstel den wensch van het overgroots deel der bevolking weergegeven, waardoor dan weer het beleid van den Hoogen Commissaris Jvan den Volkenbond, Lester, minder ge slaagd blijkt, dan men aanvankelijk ver onderstelde. Dat de spanning te Danzig tusschen het overwegend nationaal-socialistische deel der bevolking en politiek andersdenkenden juist de laatste weken is gestegen, bleek reeds herhaaldelijk uit berichten, welke te Berlijn dienaangaande binnenliepen. Zoo werd een bijeenkomst van de Duitsch-natio- nale partij in het St Josephhuis door vecht lustige nazi's verstoord; het kwam hierbij tot een vechtpartij, waarbij vijftig gewon den en een doode vermeld werden! Met de blanke sabel moest de politie binnenvallen, om de met elkander vechtende Duitschers uiteen te krijgen. De nationaal-socialistische gouwleider For- ster, publiceerde een protest tegen de par tijen der oppositie, waarbij hij de samen komsten van politieke tegenstanders als een „beleediging van 't nationaal-socialistische Duitschland en zijn Führer" typeerde. Hij Overzag hierbij, dat Danzig nog altijd een .Vrijstaat is, die onder directe controle en bescherming van den Volkenbond staat en waar het door een bondgenootschap met Duitschland verknochte Polen ook nog wel pen woordje heeft mee te spreken! Een tweede conflict, dat de inmenging van den Volkenbond noodig maakte, was 't bezoek van den kruiser „Leipzig" aan de haven van Danzig in het einde der vorige maand. De commandant van dit schip acht te het bij die gelegenheid overbodig, het ge bruikelijke bezoek aan den Commissaris van den Volkenbond af te leggen, hetgeen hiet slechts te Genève bevreemding wekte. De nationaal-socialistische staatsraad For- Sster verklaarde dit tekort aan wellevend heid indertijd met de bewering, dat door Hitier een toenadering tusschen Danzig en Polen is bereikt, welke de functie van den Hoogen Commissaris vrijwel overbodig maakt. Volgens hem mengt Lester zich in aangelegenheden, welke den Volkenbond niets aangaan; in ieder geval wenschen de nazi's door hem niet gecontroleerd te wor den! Het wil ons toeschijnen, dat zich thans in Öen kleinen vrijstaat Danzig ongeveer in miniatuur hetzelfde afspeelt, wat we in het groote Duitschland vóór de nationale om wenteling jaren achtereen hebben meege maakt Ook hier gaan thans Duitschers el kaar te lijf, die in politiek opzicht als vijan den tegenover elkaar zijn komen te staan. De laatste volksstemming heeft echter dui delijk bewezen, dat de meerderheid der 400.000 inwoners in nader contact met Duitschland wenscht te komen en persoon lijk hebben wij de jammerlijke nederlaag der sociaal-democraten te Danzig gevolgd. [Alleen de Duitsch-nationalen wisten zich vrijwel te handhaven en men kan begrijpen, 'dat zij thans als de meest gevaarlijke tegen standers van het nat ionaal-socialistisch be wind worden bevochten! Hebben wij het zelfde niet in Duitschand beleefd? In Duitschland en speciaal te Berlijn be schouwt men Greiser's uitnoodiging aan Genève als een handig middel, om te Genève de publieke aandacht af te leiden van het échec, dat de Volkenbond inzake den orlog tusschen Italië en Abessinië ge leden heeft. Men moet weliswaar toegeven, dat het opheffen van de sancties tegen Ita lië geen versterking is van de practische politieke beteekenis van den Volkenbond, niettemin wil het ons twijfelachtig toeschij nen, of de behandeling van een op zichzelf niet wereldschokkende aangelegenheid als het Danziger-probleem, voor anderen nu eenmaal is de aandacht der wereld van belangrijker vraagstukken op den duur zal afleiden. De Volkenbond tracht ook in dezen weer den gulden middenweg te gaan, die op den duur zelfs voor ervaren diplomaten wel wat glad is gebleken te zijn. Nadat beide partijen zich over 't conflict met den kruiser „Leip zig" hadden geuit, werd besloten, langs diplomatieken weg deze zaak te onderzoe ken, waartoe opdracht is verleend aan de Poolsche regeering. Men kan begrijpen.dat hiertegen te Berlijn geenerlei bezwaar be staat, want Polen vindt als politiek bondge noot in dezen weerklank in de Wilhelm- strasse. Voor alle verdere wrijvingen tusschen het bewind van den Vrijstaat en den Hoogen Commissaris, is een Commissie van Drie benoemd, samengesteld uit vertegenwoordi gers van Engeland, Frankrijk en Portugal. Of zulk een commissie bij machte zal zijn het steeds sterker tot uiting komend ver langen naar toenadering tusschen Danzig en Duitschland te verzwakken, valt te be twijfelen. De gang van zaken in het Saar- gebied heeft duidelijk bewezen, dat volks verwantschap boven wereldpolitiek uitgaat! Berlijn, 6 Juli 1936. EDEN IN HET LAGERHUIS De verhouding tot Duitschland getoetst De Britsche minister van buitenlandsche zaken, Eden, is na de Geneefsche vergade ringen, onmiddellijk naar Londen terugge keerd en van z^i aanwezigheid in het La gerhuis is door de afgevaardigden gebruik "emaakt, om tal van vragen te stellen. De brigade-generaal Spears, van de conservatieve partij, vroeg, of ook Italië behoort tot de regeeringen, die zullen deel nemen aan de voorbereidende besprekingen inzake de hervorming van den volkenbond. Eden antwoordde ontkennend. Ook ten aanzien van den toestand in Danzig werden den minister verschillende vragen gesteld, doch deze beperkte zich tot het rapponeeren van hetgeen zich te Ge nève had afgespeeld en van de verklarin gen, welke hij bij die gelegenheid heeft af gelegd, zonder er verder eenig commentaar aan toe te voegen. Toen Sandys, die het Duitsche stand punt reeds herhaaldelijk voor het Lagerhuis verdedigd heeft, een plebisciet te Danzig voorstelde, antwoordde Eden: .Sandys zal goed doen, zich te herinne ren, dat deze kwestie bij verdrag is gere geld en dat de beide mogendheden, die er het meest bij geïnteresseerd zijn, Duitsch land en Polen zijn". Hierop vroeg Da 11 o n, of er in deze aan gelegenheid sprake is van een geest van hartelijke samenwerking met de Poolsche regeering. Het antwoord van Eden luidde; „Ja". In antwoord op de vraag van Arthur Henderson (labour), of de regee ring van plan is, de rijksregeering te polsen inzake liet probleem der verster king van het Rijnland-gebied, verklaar de Eden niet te gelooven, dat het oogen- blik bijzonder geschikt is, om deze kwestie afzonderlijk ter sprake te bren gen, daar de Britsche regeering nog goede hoop heeft, dat men tot alge- meene onderhandelingen met Duitsch land zal kunnen komen. Toen Henderson daarop aan Eden vroeg, of hij niet eens een vertoog tot Berlijn zou richten, naar aanleiding van het nog steeds niet antwoorden op de Britsche vragenlijst, antwoordde Eden: „Neen, de ambassadeur van Groot-Brittannië heeft de Duitsche re geering herhaaldelijk doen weten, dat onze regeering een spoedig antwoord verlangt". „Is het dan niet wenschelijk", aldus Hen derson, „een nieuwe vriendschappelijke dé marche te ondernemen en er de Duitsche regeering op te wijzen, dat het uitstel van haar antwoord èn hier èn in andere landen een slechten indruk maakt op de publieke opinie?" „Ik geloof', zeide Eden, „dat mijn ant woord voldoende is geweest". „Heeft de Duitsche regeering", interveni eerde daarop de liberaal sir Percy Harris „geen enkele reden opgegeven voor haar langdurig zwijgen op onze vragen?" Eden verzocht den spreker, deze vraag schriftelijk in te dienen. Maar van verschillende zijden hield men niet op met vragen stellen, zoodat Eden een einde maakte aan de discussie met de verklaring: „Ik ben niet van plan nogmaals te Berlijn om antwoord te vragen". (Het Lagerhuis juichte den minister toe.) ITALIË EN DE ZEE- ENGTEN-CONFERENTIE Durende afzijdigheid Te Rome is officieel medegedeeld, dat Italië niet zal deelnemen aan de confe rentie over den status der zee-engten, welke momenteel te Montreux gehou den wordt, zoolang de door Groot-Brit tannië in December gesloten defensieve overeenkomsten met Frankrijk, Joego slavië, Griekenland en Turkije gehand haafd blijven. Tot voor zeer kort was men nog algemeen van meening, dat Italië reeds deze week officieel zich zou laten vertegenwoordigen te Montreux bij de bespreking van de re- militarisatie van Dardanellen, zee van Mar mora en Hellespont. Men vermoedt echter thans, dat Italië er zich toe zal bepalen, een waarnemer, moedelijk Bovascopa, die Italië bij den vol kenbond vertegenwoordigt, te zenden. Ofschoon verscheiden mogendheden te Rome blijven aandringen op een actief deel nemen van Italië aan de discussies te Mon treux, is men toch overeengekomen, dat de conferentie, óók indien Italië blijft weige ren, Voortgang zal hebben en dat de con ventie, welke naar men hoopt, daar tot stand zal komen, zal openstaan voor de staten, die niet aan de onderhandelingen hebben deelgenomen. Bevestigd wordt, dat Italië zich afzijdig houdt, wijl, de sancties wel, maar de Mid- dellanasche Zee-afspraken van Engeland •nog niet zijn opgeheven. Duitsche oud-strijders naar Verdun Betooging voor den wereldvrede De Fransche oud-strijders hebben kort geleden een comité van oud-strijders voor de vereeniging van Verdam in het lev geroepen, teneinde den 20sten verjaardag van den grootsten slag tijdens den wereld oorlog te herdenken met een bijeenkomst van oud-strijdere van alle landen, die in den wereldoorlog hebben meegestreden, op het slagveld van Verdun. De Duitsche organisatie van oud-strijders heeft de desbetreffende uitnoodliging van Frankrijk aanvaard. Op 12 Juli e.s. zullen 500 Duitsche oud-strijders, waarvan het grootste deel den slag bij Verdun heeft mee gemaakt, uit Saarbrücken naar Verdun ver trekken. Den 13den Juli, des morgens, zal een ge meenschappelijke betooging der vereenigde oud-strijders voor den wereldvrede worden georganiseerd. EEN JAPANSCHE CORRUPTIE-ZAAK De directeur van het militair aTsenaal te Tokio, luitenant-generaal Oejemoera, ei hoofdingenieur Nisjijama zijn ter beschik king van den krijgsraad gesteld, daar zij steekpenningen tot een bedrag van meer dan 20.000 yen van munitiefabrieken en zaken lieden zouden hebben aangenomen, BENNINK's LANDERIJEN BUREAU APELDOORN Telefoon 4202 TE KOOP: 12 Landgoed., groot 30-400 H A. 40 Boerderijen en 200 Boschterreincn. Vraagt gratis brochure. Uw adres voor taxatie van landelijke eigendommen. GRONDBÉZIT VEILIG BEZIT (Ado.) DE VOLKENBOND EN DUITSCHLAND Een sterke basis gewenscht In een hoofdartikel schrijft de „Times" dat het voortdurend herhaalde gezegde van Baldwin „Frankrijk en Duitschland moeten tot elkaar worden gebracht" nadere verkla ring eischt. Engeland is bereid heel ver te gaan in ït waarborgen van de onaantastbaarheid van Fransch gebied. De veiligheid van Noord-Frankrijk, België en Nederland vormt een erkend Britsch belang. Maar de Britsche opinie wil geen Fransch leider schap aanvaarden over het geheele terrein van de buitenlandsche politiek of verant woordelijkheid aanvaarden voor alle ver bintenissen, die Frankrijk sedert den oorlog in den vorm van bondgenootschappen aan den anderen kant van Duitschland heeft aangegaan. Wat Duitschland aangaat, de Britsche opinie is vastbesloten het vredesaanbod van Hitier nauwkeurig te onderzoeken, aange zien het de beste onmiddellijke kans biedt op een stabilisatie van West-Europa. Godsdienstvervolgingen, anti-semitisme, vrijheidsonderdrukking hebben geen goed gedaan aan de Engelsch-Duitsche toenade ring. Greiscrs redo in Genève heeft alleen de tegenstanders daarvan in de kaart ge speeld. Maar er is geen plaats voor ver trouwen of wantrouwen ten aanzien van Duitschlands oprechtheid en minst van al is er plaats voor een vermindering van het vastberaden herstel tot een doelmatig peil van de Britsche bewapening. Uitgesproken wantrouwen kan alleen wantrouwen wek ken en opgevat worden als een tceken van zwakheid Geen enkele waarborg heeft zin, wan neer er geen goede trouw achter steekt. Een duidelijke overeenstemming met Duitschland zou niet alle problemen ter wereld oplossen, maar het zou een sterke basis geven om op te bouwen en de Britsche openbare meening is van plan daar de proef mee te nemen. AUTOMOBILISTEN U wilt Uw wagen verzekeren tegen W.A. OF ALL-RISK bij eerste klas maatschappijen, maar U kunt de jaarpremie niet direct betalen? Wij verzekeren Uw wagen tegen wekelijk- sche of maandelijksche betaling met direct ingaand risico. Aanvragen te richten: ALG. DIEMER ASSUR.-KANTOOR VOOR AUTOM., uitsluitend: Prins Hendrikkade 48, Amsterdam-C., Telefoon 44348. (Adv.) De Japansche rebellen veroordeeld Na een onderzoek van vier maanden heeft de Japansche krijgsraad te Tokio vonnis geveld tegen de militairen, die op 23 Februari aldaar een staatsgreep onder namen. 13 actieve en 4 vroegere officieren werden ter dood verwezen; vijf werden tot levens lange gevangenisstraf en enkele anderen tot lichtere straffen veroordeeld. In totaal stonden 123 beklaagden terecht Belgische manoeuvres bij Tongeren Gisteren zijn in België, in de omgeving van Tongeren, cavalleriemanoeuvres be gonnen. Ondersteld wordt, dat een plotse linge inval uit het noorden en noordoosten, dus over Nederlandsch gebied, heeft plaat: gehad. Het is voor het eerst, dat in deze streek manoeuvres worden gehouden. De regimenten zijn samengesteld uit gemotori seerde eenheden, cavallerie, infanteristen en wielrijders. De Britsch-Egyptische besprekingen Naar een accoord Volgens berichten uit Cairo zal het ont- werp-accoord inzake de afsluiting van een Britsch-Egyptische overeenkomst binnen 48 uur gereed zijn. De beide delegaties leggen op het oogenblik de laatste hand aan de militaire clausule, die de verdediging van Egypte omvat. De besprekingen vinden plaats in een at mosfeer van hartelijkheid en groot ver trouwen. DE NEGUS TERUG IN LONDEN Gistermiddag is de negus te Londen terug gekeerd, na zijn vergeefs onderaomen Ge- neefsohe reis. De Abessijnsohe gezant, Dr Martin, was aan het Victoriastation ter verwelkoming aanwezig. Van de zijde van het Engelsche publiek bleek de belangstel ling voor den negus sterk verminderd. Omtrent Haile Selassie's plannen tast men nog in het duister. Kort Nieuws f De Abessijnsche legatie te Londen heeft een oproep gedaan voor een minimum be- dag van twee millioer. pond sterling ten einde Abessinië in staat te stellen tot de verdediging van het westen des lands. Dezer dagen verscheen in een der ka nalen van Venetië een motorgondcl, het geen de algerneene verontwaardiging op wekte. De prefect heeft thans het varen van motorgcndels, dat beschouwd wordt als een schennis van de karakteristiek der stad, verboden. In België is een koninklijk besluit uit gevaardigd, waarbij voortaan de invoer in België van bepaalde buitenlandsche perio dieken en tijdschriften verboden wordt. De minister van binnenlandsche zaken heeft opdracht ontvangen toezicht te doen uitoefenen opdat dit verbod gehandhaafd zal worden. DANZIG EN DE VOLKENBOND De positie van den hoogen commissaris „Wij sullen er eens en voor goed een einde aan maken", aldus Greiser In diplomatieke kringen te Londen wijst men erop, dat de nationaal-socia- listen bij de jongste verkiezingen in Danzig weliswaar de meerderheid be haalden, maar toch slechts 58' percent van de uitgebrachte stemmen, zoodat er een zeer aanzienlijke minderheid is. Men is dan ook niet van oordeel, dat de Volkenbond zich van die minderheid niets meer zou behoeven aan te trekken. Wat den juridischen kant van 't pro- beem betreft, wijst men er op, dat ook het tusschen Polen en Danzig in 1920 gesloten verdrag den hoogen commissa ris het recht toekent, indien noodig, een beroep te doen op de Poolsche troepen. De meening van het nazibewind van de vrijstad, dat de kwestie-Danzig buiten den Volkenbond en den Hoogen Commissaris dient geregeld te worden, is dus zeer aan vechtbaar. Diepen indruk heeft te Londen gemaakt de verklaring van Greiser, „dat het Duitsche volk beschouwd moet worden als één ge heel, onafhankelijk van de tegenwoordige grenzen." Men brengt in herinnering de talrijke redevoeringen van Hitler over de „Duitsche volksgemeenschap" in tegenstelling tot den „Duitschen staat". Greiser, zoo meent men te Londen, heeft dus Genève te verstaan gegeven, dat deze kapitale doelstelling der Duitsche politiek nog steeds bestaat en hij deed dat, na overleg met Berlijn. Dat is een vingerwijzing uit Berlijn, waar mede men goed zal doen bij de a.s. bijeen komst van de Locarno-mogendheden reke ning te houden. Men is voorts van meening, dat de ver klaringen van Greiser en de manier, waar op hij deze verklaringen aflegde, weinig hadden van een persoonlijk initiatief. Men wijst er in dit verband op. dat de relaties tusschen Greiser en den Hoogen Volken bondscommissaris steeds zeer hoffelijk zijn geweest en dat de senaatspresident eerst sedert kort ten opzichte van Lester de uit dagende houding heeft aangenomen, welke de politieke atmosfeer te Danzig zoo zeer vertroebelt Ofschoon men nog steeds zeer verlangend blijft de eigenlijke Duitsche plannen zienswijzen te vernemen ten aanzien vai Europeesche en Berlijnsche vredesvoorstel len en, indien mogelijk, de vertegenwoor digers van Duitschland te zien deelnemen aan do tweede zitting der Locarno-conferen- tie, ontveinst men zich toch niet, dat de houding, welke Duitschand de laatste dagen te zien geeft, een slechte inleiding is voor dergelijke onderhandelingen. Wat Zaterdag door toedoen Van den nazi-bewindvoerder Greiser te Genève is vertoond heeft te Londen een onmisken baar gevoel van politieke onbehaaglijk heid gewekt. Interview mei Greiser Senaatspresident Greiser heeft aan 't nazi-hoofdorgaan „Vorposten", verklaard: De huidige stand van zaken in Danzig, waarbij de Hooge Commissaris blijkbaar bevoegd is zich te mengen in de binnen landsche aangelegenheden van een vrijen Staat, kan niet langer gehandhaafd blijven. Wij zullen er eens en voorgoed een einde aan maken. Greiser verklaarde opnieuw, dat Danzig geen vertegenwoordigers meer zal zenden naar Genève, om daar over de eigen bin nenlandsche aangelegenheden van deze stad te discussieeren. In een ander artikel zegt het nazi-orgaan, dat de aanval van den vertegenwoordiger van Danzig te Genève op den representant van den Volkenbond, te Danzig niemand verwonderd heeft, want die aanval was bet logisch gevolg van een sinds geruimen tijd ondernomen actie niet enkel tegen den persoon van Lester zelf, dien het blad een „lastig heer" noemt, maar ook tegen het instituut van een hoogen commissaris van den Volkenbond te Danzig. Het socialistisch orgaan „Volksstimme" dat in beslag werd genomen wegens het publiceeren van een verslag over de discus sie der kwestie-Danzig te Genève, schrijft, dat de bevolking van Danzig en de geheele oppositie trouw blijven aan den Volken bond en aan den Hoogen Commissaris Lester. De „Volksstimme" eischt nieuwe verkie zingen in Danzig. Dan zal blijken, zegt het blad, hoe impopulair het nazi-regime te Danzig is. Wat doet ge liever? DUUR WONEN ln een haarhuis en Uw leven lang huur betalen? of GOEDKOOP WONEN IN EEN EIGEN HUIS en toch ln 20 jaar het huis geheel afbetalen? HOOGE HYPOTHEEKRENTE BETA LEN ol het RENTEBEDRAG GEBRUI KEN, om uw schuld af to lossen? Vraagt een prospectus aan bij de N.V. BOUWKAS „ROHYP", Spuistraat 219/221 Amsterdam (C.). (Adv.) TRAMSTAKING IN ALEXANDRIË Botsingen met de politie Het trampersoneel van Alexandrië, ter sterkte van 1200 men, is in 6taking gegaan. De stakende arbeiders en employé s tracht ten de remise te bezetten, waarbij het tot hevige botsingen met de politie kwam. Achttien tramconducteurs werden gewond en moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Eenige agenten werdén door steenworpen licht gewond. Men vreest voor het uitbreken van nieuwe onlusten. MASSA-VERGIFTIGING IN PALESTINA 300 Joden erdoor aangetast Tijdens het weekend zijn onder de armste deelen van de Joodsche bevolking van Jeru salem ongeveer driehonderd gevallen van vergiftiging voorgekomen. Vier en twintig Joden moesten in het ziekenhuis worden opgenomen; één is reeds overleden. Tot dusverre zijn nog geen bewijzen ver kregen voor opzettelijke vergiftiging vari de gebruikte levensmiddelen. Er wordt echter een chemisch onderzoek ingesteld. Men meent te moeten zoeken in de rich ting van een grooten voorraad visch, die Vrijdag uit Bagdad in Jerusalem is aange komen en die tegen buitengewoon lagen prijs is verkocht. GEMENGD NIEUWS Gistermiddag is brand uitgebroken in een pand, bewoond door vier families te N e d e r-H ardinxveld. Door het krach tig ingrijpen van de bewoners beeft men de brand tijdig kunnen blusschen, zoodat vuur vrijwel geen schade, heeft kunnen aanrichten. Even voor het uitbreken van de brand had men den eigenaar van het pand, den heer G. H. te Hoog-Blokland een schuur behoorende bij een der woningen binnen zien gaan. Even later is daar brand hit gebroken. In verband hiermee is do heer H. gearresteerd en naar het huis van be waring te Dordrecht overgebracht Hij ont kent echter de brand te hebben gesticht, DOOR EEN TAXI GEGREPEN Gisteravond to ruim zes uur is op 'den Steenwijkerweg te Drachten de 54-jarige groentenhandelaar S. van Zinderen, toen hij op de fiets een stilstaande auto moest seeren, door een achter hem rijdende taxi, bestuurd door den chauffeur J. Tasma, aan gereden en tegen den grond geslingerd. Met oen schedelbasisfractuur is de man in zeer zorgwekkenden toestand naar het zieken huis te Leeuwarden vervoerd. TWEE JONGENS VERMIST Sedert Zaterdagavond worden uit de ouderlijke woning te Delft veermist, twee jongens, de zestien-jarige W. A. J. Goeting e.i de 18-jarige D. van Zuidam. Zonder iets van hun plannen mee te deelen verlieten de beide jongens des avonds laat de woning waarin zij nog niet zijn teruggekeerd. Bij nader onderzoek door de politie is gebleken, dat Goeting in het bezit was van ruim 450,terwijl de beide jongens Za terdagavond laat nog een bezoek hebben gebracht aa^ het gymnasium en daar een flesch met aether hebben ontvreemd. Wat de jongens met deze gevaarlijke vloeistof van plan zijn is zoowel voor de ouders voor de politie een raadsel. KORENMOLEN IN VLAMMEN Te Stedum (Gr.) is de korenmolen van Boekema tot den grond toe afgebrand. De oorzaak moet vermoedelijk worden ge zocht in kortsluiting. Een groote hoeveel heid graan ging verloren. Verzekering dekt de schade. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN De heer J. de A. te Oirschot, vader van een groot-gezin, is gisteravond bij het zwem men in hetWilhelminakanaal onder Hil- varenbeek verdronken. BOERDERIJ IN DE ASCH GELEGD Te Ravenstein (N.Br.) ia door onbe kende oorzaak brand uitgebroken in de boerderij van den landbouwer B. v. Huis- seling. De brand is ontstaan in de bij de boerderij behoorende schuur. Vijf varkens, de nieuwe hooi-oogst, alsmede alle land bouwmachines en gereedschappen werden 'n prooi der vlammen. De inboedel kon groo- tendeels worden gered. Het huis en schuur brandden tot den grond toe af. De brandweer was met een motorspuit spc ter plaatse en bluschte het nog smeulende hooi en stroo. De aangerichte schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedek BOSCHBESSEN OP DE VELUWE. De pluk van boschbasseai op de VeluwD is weer in vollen gang. De opkoopers geven 9 cent per pond. Vele vrouwen en kinderen en ook werkloozen gaan uit om de bessen in de bosschen te oogsten. De oogst is rijk. JEUGDIGE BRANDSTICHTER Te Kinderdijk had de heer P. de Bie aan de voorzijde van zijn huis aan den straatkant voor luchtverversching het raam eenige centimeters opgeschoven. Men heeft toen met een lucifer de vitragegordijnen in brand gestoken. Geen der huisgenooten, die in de achterkamer waren, had er iets van bemerkt, aangezien men eerst door de i moet om in de voorkamer te komen. De heer de B., onbewust van het gevaar, rende, toen een jongen het hem kwam zeggen, naar voren en wist gelukkig den brand te blusschen. De politie, die onmiddellijk ter plaatse was stelde een onderzoek in en het mocht haar spoedig gelukken den dader te vinden. Het was de 10-jarige C. de J. Hij heeft be kend en proces-verbaal is tegen hem op gemaakt. INBRAAK. Te Amsterdam werd ingebroken in een bovenhuis aan de Cons tan t ij n Huv- ghensstraat, terwijl de bewoners afwezig waren. Alles is overhoop gehaald; twee gouden horloges met ketting werden gemist Vermoedelijk zijn de inbrekers gestoord, want andere voorwerpen van waarde, die voor het grijpen lagen zijn blijven liggen. BRANDEN Te Amsterdam brak brand uit in een perceel bij. de Munt. In het benedenhuis i: gevestigd Broekman's reclamebureau. De brand ontstond in de voorkamer op tweede verdieping, waar een petroleum- vergasser vlam vatte. De teekenkamer, die hier gevestigd was is geheel uitgebrand. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon het vuur tot deze eene kamer be perken. Verzekering dekt de schade. Te IJmuiden is 's nachts brand uitge broken in een woonhuis aan de Hobbema- straat. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon niet verhoeden, dat woning geheel uitbrandde. Daar de bewo ners niet aanwezig waren, tast men om trent de oorzaak nog ir. het duister. In de nacht Is brand uitgebroken in een woonhuis aan de Hobbemastraat te IJ m u i- d e n. De brandweer was spoedig ter plaatse doch kon niet verhoeden, dat de woning geheel uitbrandde. Daar de bewoners niet aanwezig waren, tast men omtrent de oor zaak nog in het duister. WETHOUDER TE SHILDE GAAT HEEN Slordig beheer van de administratie? Naar wij vernemen heeft de heer F. V. bedankt als lid van den raad en wethouder an de gemeente S m i 1 d e. Zooals bekend mag worden verondersteld werd de naam van den heer V. genoemd m verband met het slordige beheer van do administratie van de vereeniging ingevolge de Landarbeiderswet, welk beheer op 1 Jan. 1936 op het gemeentehuis is ondergebracht, nadat het tot zoolang was beheerd door den wethouder F. V., ais secretaris-penningmees ter van de vereeniging. MOTORONGELUK Zaterdagavond moest te Brunssum bij een bocht in de straat een motorrijder een stilstaande auto passeeren. Op hetzelfde mo ment naderde uit de andere richting een aulo, die door den motorrijder niet gezien werd. Een hevige botsing volgde en de mo torrijder werd over de straat geslingerd en bleef met een bloedende hoofdwonde liggen. Hij werd naar het St. Jozefsziekenhuis te Heerlen vervoerd. RECHTZAKEN DE DIEFSTAL VAN „DE SAAF' Het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft arrest gewezen in de zaak tegen den ge detineerden voerman A. M. H., bijgenaamd „De Saai", uit Eindhoven, die door de recht bank te 's-Hertogenbosch was veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf, terzake dat hij in December 1930 te Eindhoven diefstal heeft gepleegd met J. van B. uit Oss en W. V. uit Eindhoven. Het Hof heeft het vonnis bevestigd, doch het voor-arrest in mindering gebracht. EEN TELEFOONCENTRALE TE LEIDEN Op Dinsdag 21 Juli a.s. zal te 's-Gra- venhage door den Rijksgebouwendienst worden aanbesteed het bouwen van een telefooncentrale aan de Boommarkt te Leiden, VERBOUW H.B.S. TE TIEii Dq heer A. v. Reekum te Haaften was tegen f 10.498 de laagste inschrijver voorden verbouw der voormalige H.B.S. te Tiel. BAGGERWERK ZUID-WILLEMSVAART Het baggerwerk in de Zuid-Willemsvaart is, na gehouden aanbesteding te Den Bosch, gegund aan de fa. W. v. Hattum en Zonen te Zalt-Bommel .voor f 10.000, voor 23277 M3. TEFEFOONGEBOUW TE ROERMOND Op Dinsdag 28 Juli a.s. zal te 's-Graven- hage worden aanbesteed door den Rijksge bouwendienst het bouwen van een telefoon* gebouw te Roermond. DE WEG NIJMEGEN—VENLO Op Woensdag 22 Juli zal door den Rijks waterstaat worden aanbesteed te Maas tricht het maken van een rijbaan van dicht grof asphaltbeton op een nieuwe fundeering op het omgelegde gedeelte van den Rijksweg no. 54 NijmegenVenlo te Afferden, tus schen K.M. 105.200 en K.M. 106.800 en het maken van rijwielpaden van cementbeton op genoemd weggedeelte, alsmede langs het daarbij aansluitende wegvak van K.M. 106.800 tot K.M. -109.000, een en ander met bijkomende werken onder de gemeente Bergen. DE WEG HILLEGERSBERG—KRUISWEG Vanwege de Provinciale Staten van Zuid- Holland is aanbesteed het maken van een viaduct, een brug en twee duikerbruggen en het verrichten van eenig grond- en straat werk voor den weg HillegersbergKruis weg, ged. Hillegersberg—Brgschenhoek, met bijbehoorende en bijkomende werken, een en ander glegen in de gem. Bergschenhoe£ en Hillegersberg. Laagste inschrijver was F. Camerling* Dordrecht, voor 101.645,—. Ten gemeentehuize te Amsterdam iS aanbesteed het rioleeren van hot Rokin. Er waren 23 inschrijvers. Hoogste was Krayen- velds Aanneming Mij. te Heemsetde, met 44.800,—. Laagste J. Barends van Wijk, te Amsterdam, met 23.290,—. HOUTHAN DELAARS ROTTERDAM, HOUTLAAN 19 TELEFOON 21300 (2 lijnen) UIT DE PERS AANSLAG Toen het communistische Kamerlid L. de Visser het verzoek ontving om een revolver, teneinde een aanslag op de Koningin te ple- geen, heeft hij daarvan terstond mededeeling gedaan aan de justitie, die den gevaarlijken adspirant-aanslagpleger inrekende en ver volgde. Ieder, aldus de roode pers, zal dit in de communisten moeten prijzen. Hadden zij in Rusland het niet doodvonnissen laten regenen en hadden hier communisten ons niet meermalen aangezegd om, als zij tot de macht kwamen, ons aan lantarens te zullen opknoopen, onze verhouding tot de communisten zou minder slecht zijn dan zij is. „De Nieuwe Fakkel" echter, het orgaan van Sneevliet en Schmidt, dat al zijn best doet „radicaler" dan de communisten te zijn, valt L. de Visser hierover lastig. Het blad schrijft terreur ook af te keuren, maar gispt in het communistisch Kamer lid, dat hij bewijzen wou, „hoe fatsoenlijk en betrouwbaar voor het gezag de C.P.Nw begint te worden." De redactie schijnt dus te denken, dat men terreur kan afkeuren en tevens geen hand uitsteken om terreur te .voorkomen. Een „radicale" .vergissing,

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2