Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken. no. 5824 dinsdag 7 juli 1936 Middenstandscongres te Delft PIPOLIN voornaamste nieuws HUIZE BEERENSTEIN abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week 0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijkscbe zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 16e Jaargang Sfobertentteprijjen: Van I tot 5 regels M71/» Elke regel meer 0.22 Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Voor bel bevragen aan 'l bureau V wordf berekend0.10 j; EEN ONRUSTIGE ZONDAG Helaas begint do Zondag in ons land feteeds meer het karakter van rustdag te verliezen. Gelukkig zijn er nog streken, waar de oude reputatie kan worden gehand haafd, maar over het algemeen valt er een geweldige achteruitgang te constatceren. De techniek ontwikkelt zich in een richting, waarbij de Zondagsrust steeds meer in het gedrang komt, met de daaruit ook voort komende nadeelen ten opzichte van de Zondagsheiliging. Elke zomersche Zondag met zijn wilde jacht van rijwiel, auto en touringcar op de wegen; met zijn volgepropte booten en af geladen gelegenheidstreinen; met zijn door een duizendkoppige menigte bezocht strand, zegt het opnieuw duidelijk, dat er iets bezig is te veranderen in de volkszeden van ons land. Gepasseerde Zondag sloeg wel het record. Het was de dag van de twee vrijzinnig getinte radio-vereenigingen. De Avro ver zamelde zijn tienduizenden te Hilversum, en de Vara had Amersfoort als verzamel punt gekozen. Noch te Hilversum, noch te Amersfoort weerklonk één toon, waaruit op te maken viel, dat die omroepvereenigingen het hooge karakter van den Zondag niet geheel uit het oog hadden verloren. En toch is de Zondag niet los te denken van het Christendom. Bij al de teleurstelling over het feit, dat 'de leiders van Avro en Vara den Zondag losmaken van zijn oorsprong en hem degradeeren tot een dag van lawaai en onrust, valt als voordeel te boeken, dat de geesten openbaar worden. Nóg geldt het woord, en zoo zal het zijn tot den jongsten dag: Wie niet vóór M ij is, is tegen Mij. Inmiddels wil het er bij ons niet in, dat een zoogenaamde neutrale vereeniging als de Avro men ziet nu, wat neutraliteit beteekent op deze wijze al haar leden nauwer aan zich verbonden heeft. Er zijn gelukkig nog heel wat vrijzinnige mede burgers in ons land, die niet de Zondags- heiliging voorstaan, maar de rust op den Zondag toch niet gaarne prijs geven voor georganiseerde onrust. A*1 zal dit blijk baar niet begrepen worden door allen, die vanuit hun studio een aanslag doen op het groote goed van den alouden Nederland- schen rustdag. ONVERWACHTE LOF De Engêlsche prins, die ons land bezocht, om een schilderijententoonstelling te ope nen, heeft op een onverwachte en onge dachte wijze lof gebracht aan wat in ons land op het gebied der volkshuisvesting tot stand is gebracht. Op zijn tocht van Den Haag naar het Rijksmuseum in de hoofd stad bezocht deze broeder van den Engel- schen koning enkele volkswoningen in Amsterdam-Zuid en sprak zijn verwonde ring uit over wat hij hier aanschouwde. Dit doet ons goed, doch verbaast ons niets. Nederland slaat zeker geen slecht figuur, als de verdeelende rechtvaardigheid in het geding komt Natuurlijk zijn er een massa Nederlan ders, die alléén in andere landen goede dingen opmerken, doch dit komt, omdat zij een bril drageit, voorzien met glazen voor „in de verte zien". Omtrent de woningtoestanden in Londen (vertelde ons pas een rapport, dat 9,1 per cent, dus bijna het tiende deel der bevol king, leeft in overvulde woningen. Den tijd, dat het hier zóó was, zijn wij al lang te boven. En dat, ondanks de bewindslieden in Deir Haag. waarvan de critiek blijkbaar nooit genoeg kwaad kan zeggen. VAN BELANG, OM TE BEWAREN Er verschijnt, uitgegeven door sociaal democraten een blaadje onder den titel S.D.A.P. Wij denken zoo, dat de redactie niet in handen is van wat men de „offi- cieele leiders" kan noemen. Daarom juist kan in zoo'n krantje wel eens wat voor komen, hetwelk in de erkende partij-pers er niet licht door zou snappen. Onze aandacht viel op een stukje over devaluatie. De schrijver vindt het verschrik kelijk, dat de heeren Brautigam van de SD.A.P. en Serrarens van de Roomsch' Katholieke Staatspartij, beiden arbeiders- voormannen, toegetreden zijn tot het Comité voor Devaluatie. Waarom vindt de schrij ver dit bericht afschuwelijk?, Wij weten toch immers zoo lezen wij dan dat devaluatie van de Neder- landsche Gulden beteekent een loons verlaging voor alle arbeiders tegelijk over de geheele linie. Want vrijwel on middellijk na de daling van de gulden, gaan de prijzen omhoog. Niet alleen de werkende arbeiders. Denkt het U eens in, wat zoo iets betee kent voor de steuntrekkers en voor de rentetrekkers. Een ramp; niets meer en niet minder. Ook de kleine spaarders worden ont zettend benadeeld. Bedenkt eens lezers, dat alleen op de Rijkspostspaarbank een 500 millioen gulden staan van kleme menschen, wier inlage gemiddeld nog geen 250 gulden is. Als de gulden ook maar met 20 pCt gedevalueerd werd, zouden deze arme lieden zoo maar met één pennestreek een 100 millioen kwijt zijn. Hoe is het mogelijk, dat de leiders in de arbeidersbeweging tot zoo iets kun nen komen? Het is toch waarlijk niet zulk een aanlokkelijk beeld, dat België ons biedt, waar we de gevolgen van het devalueeren van de munt voor ons zien. Niet alleen in de daling van de koop kracht van de loonén, maar in een stem menverlies van meer dan 100.000 voor de sociaal-democratie, 225.000 voor de R.K. partij. Wij kunnen niet anders aannemen, dan dat deze leiders zoodanig aangegre pen zijn door een allerdiepst pessimisme, een volledig gemis aan eenige hoop op beterschap, dat ze tot het wanhoopsmid- del der devaluatie zijn gekomen. Voor dit pessimisme is niet de minste reden. Als men maar vertrouwen heeft In zichzelf, dat men de geestdrift kan wek ken van de geheele arbeidersklasse en alle kleine middenstanders en boeren, dan staat het onomstootelijk vast, dat zeer snel verhoogde welvaart in Neder land kan heerschen. Wij doen hier een ernstig beroep op de genoemde leiders in de Arbeiders beweging en hun geestverwanten, die ook al aan de voorbereiding der devalu atie meedoen. Keert terug, Heeren, van deze dwaling! Wij waarschuwen U, dat het fascisme honderdduizenden wanhopige werkloo- zen, steuntrekkers en beroofde kleine middenstanders tot zich zal trekken, als gij de ramp der devaluatie over ons volk brengt. Dit stukje is van voldoende belang, om bewaard te worden door wie wel eens over devaluatie wordt Ons Disconto wederom verlaagd Van tot 3 pet. Met ingang van heden worden de rentetarieven van de Nederlandsche Bank over de geheele linie met een half procent verlaagd. Derhalve is het wisseldisconto thans teruggebracht tot 3 pet. het promessendisconto tot 3y2 pet, de rente voor heleeningen van effecten tot Zy2 pet., rente voor belee ningen van goederen tot zy2 pet, en rente voor voorsahotten in rekening courant 3y2 pet De discontoverlagingen van de Nederland sche Bank volgen elkander vrij snel op. Op 25 Juni jl. werd het disconto teruggebracht van 4y2 tot 4 pet., op 30 Juni jl. volgde een verdere verlaging tot 3y2 pet. en reeds thans kan het disconto worden verlaagd tot 3 pet. Na hetgeen wij over vorige discontoverlagin gen schreven, valt er over de nieuwe maat regel van de Ned. Bank niet veel meer op t-e merken. Het particulier disconto daalde gister nabeurs tot 2y2 a 2 9/16, zoodat zelfs nu nog een vrij aanzienlijke marge ten op zichte van het officieele tarief aanwezig is. Naar alle waarschijnlijkheid zal de nieu we weekstaat van de Nederlandsche Bank, die gisteravond werd afgesloten en morgen wordt gepubliceerd, een goeden indruk ma ken en mag worden verwacht dat de po sitie van onze centrale Bankinstelling weer sterker is geworden. Dat de leiding van onze circulatiebank telkens het disconto verlaagt met een half procent, bewijst, dat zij met groote voor zichtigheid te werk gaat en geen overhaaste stappen doet. Afgewacht dient thans te worden of in de nabije toekomst een verdere verlaging van het officieel disconto tot de mogelijk heden zal behooren. Veel hangt af van de ontwikkeling der gebeurtenissen in Frank rijk, V aste-Lastenontwerp Door de regeering ingetrokken De voorzitter van den raad van ministers heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat het ontwerp van wet, houdende bijzon dere maatregelen ten aanzien van loopend e landbouw-, hypotheek- en pachtovereen komsten, alsmede het wetsontwerp, houden de bijzondere maatregelen ter verkrijging van verlaging van sommige vaste lasten en van huren, worden ingetrokken. Hiermede is het lot van het geruchtma;- kende wetsontwerp thans definitief beslist. Na het jongste votum van de Tweede Kamer viel trouwens niet anders te ver wachten. De verbinding met de Alblasserwaard Een adres van de K.N.A.C. Het Gemeentebestuur van Dordrecht deelde aan de K.N.A.C. mede, dat het Rijk niet bereid is bij te dragen in de kosten, noodzakelijk voor den aanleg van een brug voor gewoon verkeer op de pijlers van de spoorbrug in de lijn DordrechtGorinchem over de Merwede bij Baanhoek, welke op 675.000.worden geraamd. De K.N.A.C. meent dat de verbinding van Dordrecht met Baanhoek in den Alblasser waard urgent moet worden geacht, en heeft daarom den Minister van Waterstaat ver zocht, voor de financiering van den bouw van de brug voor gewoon verkeer over de Merwede bij Baanhoek het werkfonds spoe dig in te schakelen, in welk geval de ver binding van Dordrecht met den Alblasser waard ongeveer tegelijkertijd gereed zal kunnen zijn met de brug over de Noord bij Alblasserdam en den Rijksplanweg dooi den Alblasserwaard. DE DROOGTE IN AMERIKA Bedreigt het rundvee en vooral de tarweoogst Prijzen stijgen In de Vereenigde Staten van Amerika heerscht sedert eenige weken groote droogte, waarvan vooral de landbouw en ook de veeteelt de schadelijke ge volgen ondervinden. Wat het vee aangaat moet volgens de (Amerikaansche) berichten ongeveer een millioen stuks vee, die weiden op de prai riën in het Noord-Westen van Amerika zoo zeer lijden door gebrek aan drinkwater en aan het noodige voedsel, dat de regeering besloot deze koeien aan te koopen. Het vleesch zal ingeblikt worden en dienen voor de werkloozen. De minister van Land bouw, Wallace, doet alles om het vee uit de door droogte getroffen streken te laten De tarweoogst is in dit gedeelte der Ver. Staten geheel mislukt. De hierdoor aange richte schade wordt geschat op 100 millioen dollar, terwijl het aantal broodeloos gewor den gezinnen geraamd wordt op ca. hon derdduizend. Ook in de Zuid-Oostelijke staten is de droogte groot geweest, zoodat men de schade schatte op 150.000 dollar. Doch daar is in de laatste dagen weer regen gevallen. Door dit alles zal de tarweoogst in de Vereenigde Staten volgens de schattingen nog niet zoo groot zijn als de binnenland- sche consumptie bedraagt (650 millioen schepel). De normale oogst is ca. 200 sche pel meer. Deze komende tarweschaarschte weer- spiegelde zich reeds op de groote graan- beurzen in Amerika, waar de tarwe- prijzen sensationeel omhoog liepen- Men vreest, dat de droogte nog erger zal worden dan die in 1930 en 1931. Men verwacht dat Canada van dit tarwe- tekort zal profiteeren en groote hoeveel heden zal kunnen importeeren en daardoor gelegenheid zal krijgen zijn oude voorraden weg te werken, althans beduidend te ver minderen. Maai- ook daar begint gebrek aan neer slag invloed op de te venvachten oogst te krijgen en komen er klachten over het uit blijven van regen. Maar er is nog een voor raad van 130 millioen schepel. De oogst wordt geschat op 300 a 350 millioen sche pel en het binnenlandsch verbruik op 110 millioen schepel. Uit deze cijfers volgt, dat er nog een beduidend surplus is voor ex port. Dit alles heeft aanleiding gegeven tot groote speculatieve aankoopen, ook reeds door Engelsche meelfabrikanten. Het Canadeesch graanbureau verkoopt gereedelijk. Het zal niet, volgens eigen verklaring, trachten hooge prijzen te forceeren. Doch in Amerika, Chicago, Minneapolis en ook te Kansas City zijn de prijzen niet alleen van tarwe doch ook van haver, rogge en maïs op één dag met 5 dollarcent gestegen, wat de hoogst toegestane prijsoploop is. HOUTRUST WORDT TEN- TOONSTELLINGSTERREIN Kosten bedragen f 660.000 Bij de Haagsche gemeenteraad is thans een voorstel van B. en W. ingekomen om op Houtrust een tentoonstellingsgebouw te stichten. Op den hoek van den Houtrustweg en de Laan van Poot zal een tentoonstellingsgebouw verrijzen, voor een gedeelte gedurende het winterseizoen tevens te bezigen als kunstijs baan, met den hoofdingang aan de zijde van den Houtrustweg. Daarvoor zal een plein worden aangelegd, zulks ter verkrijging van een behoorlijke verkeersregeling en van ee.n goede oplossing uit stedebouwkundig oog- Overigens zal deze grond, behalve voor de genoemde doeleinden, mogen worden ge bruikt voor het houden van vergaderingen, voorstellingen, sportdoeleinden, enz. Voor zoover noodig, zal het gedeelte van het ter rein, dat niet door het permanente gebouw zal worden ingenomen, van den openbaren weg worden afgescheiden door een dichte be planting, ten einde te voorkomen, dat van den weg af uitzicht op het terrein wordt ver kregen. De kosten van uitvoering van het ontworpen bouwplan worden door ge gadigden begroot op pl.m. 523.000. Voor verschillende andere kosten, welke ter uitvoering van de plannen moeten worden gemaakt, zal naar schatting 102.000 noodig zijn. Voor kasgeld en onvoorzien is pl.m. 35000 Bij elkaar is dus 660.000 noodig. Geen ongewenschte doeleinden De commissie voor plaatselijke werken kan zich met net foorstel vercenigen. De commissie zou gaarne zien vastgelegd, dat geen exclusief standpunt door de erf- pachtster-huurster zal worden ingenomen tegenover onderhuursters of gebruikers met het oog op hun politieke of godsdienstige ge zindheid, aan welk verlangen B. en W. zijn tegemoet gekomen. De Landdag in Artis Reportage van de N.C.R.V. Morgenavond om 22.30 zal de N. C. R. V. een reportage geven van den A.R. Landdag, op Zaterdag j.l. in Artis te Amsterdam gehouden. Openingsrede van den heer Ed. G. Schürmann V er trouw en in de toekomst noodig Te Delft wordt vandaag en mor gen het 33e Nationaal Middenstands congres gehouden van den Kon. Ned. Middenstandsbond. Gisteravond werd een receptie gehou den door het bestuur van de Delftsche Handelsvereeniging in de Stadsdoelen, ter gelegenheid van het vijftig-jarig bestaan. Daarna volgde een concert, hetwelk gege ven werd door de Harmoniekapcl der Ned. Gist- en Spiritusfabriek en Oliefabrieken „Calvé-Dclff". Hedenmorgen vond een reünie der con gressisten plaats in de Sociëteit „De Eens gezindheid". Daarna wapdelde men geza menlijk langs Delfts mooie oude grachten en gebouwen naar de Markt, waar de con gressisten ten Stadhuize door het gemeen tebestuur werden ontvangen en toegespro ken door mr. G. van Baren, Burgemees ter van Delft. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de Nieuwe Kerk, waarna men zich vereenigde aan een gemeenschappelijke kof fiemaaltijd. Om half twee ving het congres aan in de Schouwburgzaal van de Stadsdoelen, waar de Bondsvoorzitter, de heer Ed. G. Schürmann de openingsrede uitsprak getiteld „Vertrouwen" Spr. ving aan met een schets te geven van de groote zorgen, waaronder de han deldrijvende en de industrieele midden stand in dezen 'tijd gebukt gaat. Vele goei- rendeerende zaken zijn voor goed ten on der gegaan, omdat het herstel, dat van het buitenland afhankelijk is, te lang uitbleef en vakkennis, ijver en werkkracht niet konden verhinderen, dat door het steeds dalen van den omzet het bedrijfskapitaal werd ingeteerd. Weliswaar werd hier en daar steun verleend aan hen, die daaraan het meest behoefte hadden, maar zulk een steun kan nimmer afdoende zijn. Elk bedrijf moet zijn eigen bestaansrecht bewijzen en zoo min de middenstand als andere bedrijfstakken, zooals landbouw, tuinbouw, zuivel, scheepvaart, kunnen op den duur met steun iii het leven worden gehouden. De contingenteering heeft geen baat gebracht en ook het correctief „Ned. Fabrikaat" heeft bezwaren. Bij gelijke prijs en kwaliteit zal de zaken man de voorkeur geven aan artikelen uit het eigen land, omdat hij daardoor gemak kelijker zijn voorraad kan aanvullen, de werkloosheid mèe helpt bestrijden en het nationale bedrijfsleven in stand doet blijven Maar men bedenke dat hierdoor de voor sprong verloren gaat welke hij door jaren lange ervaring heeft verkregen in het op sporen van exclusieve artikelen en dat, wanneer alle zaken in een bepaald vak de zelfde artikelen of merken verkoopen, de ondernemer automatisch .verandert in depot houder. Een van de eigenaardige kenmerken v.an dezen tijd is, dat hoe langer hoe meer de individualiteit plaaits moet ma ken voor den kuddegeest. Deze zal de wereld niet vooruitbrengen. De vooruitgang is te allen tijde te danken geweest aan topprestarties van den ondernemenden enkeling, zoo wel op wetenschappelijk als op technisch gebied. De collectiviteit is de slooper. De bou wer is de enkeling! De menschheid lijdt aan angst voor de toekomst Ook ons volk. Daarom is te ver doorgedreven bezuiniging niet goed en niet in overeenstemming met het parool „aan passen" door de Regeering gegeven. Men moet den toestand helder onder oogen zien. Een stap in de goede richting zou reeds zijn, indien men zich in Nederland wat meer vertrouwen in de toekomst ging inprenten, zijn geld minder krampach tig vasthield, en die aankoopen deed en die werkzaamheden liet verrichten, wel ke op een bepaald moment noodig zijn. Hierdoor zou meer geld in circulatie ko men, waarvan een ieder, de fiscus in cluis, profijt zou kunnen hebben. Het algeheel herstel der volkswelvaart zal zoowel in Nederland als in de omringende landen niet plotseling, maar geleidelijk moe ten komen. Om vertrouwen in een betere toekomst te verkrijgen moet ook de Kon. Ned. Middenstandsbond met haar 35.000 le den een taak vervullen. Gezocht moet wor den na,ar wat vereenigt en niet naar wat verdeelt. De eenheid van den middenstand is een der hechtste pijlers, waarop wij voor alles als volk van Nederland verder kunnen bouwen aan een betere toekomst. (De vergadering duürt voor+V Nachtelijke steekpartij te Amsterdam Een ernstig gewonde In den afgeloopen nacht heeft 'de Ge neeskundige Dienst te Amsterdam een 26-jarigen los werkman met een ernstige verwonding aan de borst naar het Binnen gasthuis vervoerd. De man had deze ver wonding opgeloopen door een messteek, welke hem in de Czaar Peterstraat, in de woning van een 28-jarigen metaalbewer ker, door laatstgenoemde tijdens een hoog- loopende twist was toegebracht De aanlei ding tot het gebeurde was, dat de los werk man den ander had opgewacht om te be middelen in de verwijdering, welke er be stond tusschen den metaalbewerker en diens vrouw. De vrouw had reeds herhaal delijk te kennen gegeven, dat zij de woning wilde verlaten, doch haar man had steeds geweigerd, hierin mede te werken. Hij is tot zijn daad gekomen omdat hij verbolgen was over het feit, dat een buitenstaander zich met zijn persoonlijke aangelegenheden bemoeide. De man is thans opgesloten in het bu reau Kattenburg en zal wegens roging tot doodslag ter beschikking van de justitie worden gesteld. Deensch vleesch in ons land Laat het dadelijk inblikken Volgens een handelsovereenkomst met Denemarken is dit land toegestaan jaarlijks nog 800.000 kg. vleesch in ons land in te voeren. Dit is, merkt het Hollandsch Land bouwblad op, slechts 10 van onze normale invoer van vroeger uit dat land en komt neer op een hoeveelheid slachtkoeien van ca. 2800. Normaal consumeert Nederland 350.000 stuks koeien per jaar, zoodat deze vleeschinvoer uit Denemarken van niet zoo veel beteekenis is. Daar komt bij, zooals het blad terecht opmerkt en wij eenige maanden geleden ook reeds deden, dat tegenover deze vleeschimport uit Denemarken ook weer staat onze export naar dat land. Bedoeling js om dit vleesch als het mocht komen (er werden per advertentie reeds koopers van dit Deensche vleesch gevraagd) zoo gelijk mogelijk over de verschillende markten van ons land te distribueeren, zoo- det er geen belangrijke bf onevenwichtige prijsdrukking op die markt zal plaats vinden. Door het hoofdbestuur van de Hol1. Mij van Landbouw is echter nog op een andere en o.i. veel betere weg gewezen, nl. dit vleesch dadelijk te laten inblikken ten be hoeve van de werkloozen. Waar nu een ge deelte van onze eigen vleeschproductie uit de consumptie genomen wordt langs kunst- batige weg, daar zou het veel normaler weg zijn het Deensch vleesch als het komt maar dadelijk in te blikken. Dit zou vol gens ons de mooiste oplossing zijn, en heel wat ambtelijke rompslomp onmoedig maken. Wij zouden dit plan van de Holl. Mij v. Landbouw de Nederlandsche Veehouderij Centrale in ernstige overweging willen geven. Als het vleesch inderdaad komt, want alle kans is er, dat de Denen voor hun vleesch in andere landen een betere prijs kunnen maken, zouden ze geen gebruik behoeven te maken van het recht het op onze markt te brengen. Twee honderd boeken vertaald De Zuid-Hollandsche Uitgevers Mij. te 's-Gravenhage, heeft een tentoonstel ling ingericht van de 200 boeken, wel ke vertaald werden door den heer W. J. A. Roldanus Jr. Dit „jubileum" is wel een zeer groote zeldzaamheid veel zeldzamer d^n 25 jaar in functie te zijn geweest zoodat het voor de hand ligt, dat een daartoe gevormde Commissie hem op hartelijke wijze voor al dien arbeid heeft willen huldigen. De heer Roldanus werd in 1877 te Schie dam geboren, studeerde te Leiden in de klassieke letteren en legde daar zijn candi- daatsexamen af. Vervolgens ging hij in de journalistiek en was verbonden aan de Schiedamsche Crt., Zutphens Dagblad, Dor- drechtsche Crt., Nbl. van het Noorden en Het Vaderland. Twee jaar werkte hij ook mede aan den derden druk van Winkler Prins Encyclopaedie. Het eerste hoek dat door den heer Rolda nus vertaald werd, was Pierre en Thérèse van Marcel Prévost. Het werd in 1009 uitge geven. Het tweehonderdste is toevallig een eenvoudige detectiveroman; doch daar tusschen liggen tal van voorname werken, o.m. van Dickens en Emile Zola. In een korte toespraak heeft de heer Ad M. C. Stok, directeur van de Z.H. Uitgevers Mij. den heer Rolóanus gehuldigd en hem toegewenscht dat hij nog vele jaren zijn ar beid in goede gezondheid zou mogen voort zetten. Ds. H. H a s p e r sprak namens de huldi gingscommissie, die aldus spr. begrepen heeft dat het iets bijzonders is om zooveel te vertalen. Er is meer voor noodig dan talen kennis alleen! Men moet kennis nemen van hetgeen in het buitenland verschijnt en op de hoogte zijn van den smrak van het publiek. De ver taler moet veel eigenschappen in zich ver eenigen. Spr. prees de prettige samenwerking met de uitgevers, en bood namens de uitgevers Stok, Bruna, Leopold, Meulenhoff en Meine- ma een couvert met inhoud aan om den heer en mevrouw Roldanus in staat te stellen dezen zomer hun vacantie in de bosschen door te brengen. Aan mevr. Roldanus werden fraaie bloemen aangeboden. Nadat voor de gebrachte hulde was dank gebracht hebben de aanwezigen de tentoon gestelde boeken bezichtigd. Wilt U goed en duurzaam schilderwerk? Schildert dan met de beste lakverf Dit nummer bestaat uit TWEE bladert Verslap van den Minister van Handel omtrent de toer issinp van de wet op dd verbindend verklaring van ondernemers overeenkomsten. Het zuivelverbruik in ons land 'is belang* rijk lager dan dat in naburige landen. Het Vaste Lasten-ontwerp is thans 'door, de regeering ingetrokken. Te Poeldijk zal van 20 tot 26 Augustus, een bloemen-, groenten- en fruittentoonsleU ling worden gehouden. Ingediend is een wetsontiuerp tot verhoo* ging van het zesde hoofdstuk der Rijksbej grooting 1936 (Onderwijs). Be heer K. ter Laan gaat heen als burgc meester van Zaandam. De Wieringermeerpolder IV Nachtelijke steekpartij te 'Amsterdam. Italië zal niet aan de Dardanellenconfe* rentie deelnemen, alvorens de Britsche af spraak met verschillende Middellandsche* Zee-mogendheden geannuleerd is. Be 'Abessijnsche legatie in Londen 'doet pogingen twee millioen pond voor Abessinic bijeen te brengen Het Belgische leger houdt momenteel ma* noeuvres bij Tongeren, nabij de Nederland sche grens. Octrooibureau Bartels behandelt octrooi zaken. deponeert handelsmerken. Dessins Gebrauchsmuster etc. in alle landen. Bezui denhout 43. Den Haag. Telef. 720011—720012. (Adv J DRUKKERIJ BR0EKH0FF N.V. 'v.h. KEMINK EN ZOON DOMPLEIN 2 UTRECHT De drukker voor DISSERTATIES, en Handelsdrukwerk Scherpe prijzen Vraagt offerte BUSSUM PENSION HM PRACHT LIGGING bij Bosch en Heide Rustige terrassen voor theeën etc. Lunchen Dincerert wmmÊÊÊÊm TENNISBANEN HOTEL „NAEFF" Velp (Gld.) Bekend Restaurant Telefoon 3152 en 3153 B. EEIJER. fAtiml Het Zomerhuis der A.M.V.J. Herdenking van het 25-jarig bestaan Te Doorn is feestelijk herdacht het 25-ja- rig bestaan van het Zomerhuis van de A.M.J.V. in tegenwoordigheid van den bur gemeester Baron van Nagell. Na een welkom van den voorzitter der jubileumcommissie, den heer A. J. da Costa. die herinnerde aan het begin, toen de lieer F. Labouchère te Doorn zijn villa Daisv- Cottage in 1911 beschikbaar stelde als Zo merhuis voor de Amsterdamsche Jongeman nen, aan het jaar 1912. het betrekken van het definitieve huis „Landszegen" aan de Stamerweg, welke officieele opening ge schiedde door Z.K.H. den Prins der Neder landen. werd door den secretaris der com missie, den heer A. D. van Noppen, een cau serie gehouden over Landszegen, zooals het was en is. Vervolgens sprak de Burgemeester van Doorn enkele vriendelijke woorden, waarna de overhandiging plaats vond van het ge schenk dat de jubileum-commissie aan de directie aanbood, n.l. een som van f 1800 voor verbetering en uitbreiding van liet ge bouw. Het plan is, deze werkzaamheden te doen uitvoeren in werkkampen (vier var. 8 weken) door werklooz jongelui. De voorzit ter deelde mede, dat hij nog eenige verdere toezeggingen verwachtte. Dankbaar werd gememoreerd, dat tot de schenkers, zoowel H.M. de Koningin als H.K.H. Prinses Juliana behooren. De directeur van Landszegen, de hoer H. de Jong, aanvaardde gaarne het geschenk. Spr. herdacht zijn voorgangers. Een kampvuur sloot de samenkomst. Aan de reünie sloot aan een Weekend voor de tegenwoordige leden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1