enTUINBOUW, fimaiuwdfe POKON .GRONINGEN A. BERGHOUT Huisbrand- en IndustriekoleiE No. i-iJ Onze zuivel op de buiteniandsche markt Bespreking door het Nationaal Comité van de Internationale Znivelbond In een dezer dagen gehouden vergadering van het Nationaal Comité van den Inter nationalen Zuivelbond, onder leiding van dr. F. E. Posthuma, werd o. a. medegedeeld, dat door de Nederlandsche regeering, op aandrang van het bestuur van het comité, bij de Fransche regeering stappen zijn ge daan om voor de Nederlandsche zuivelpro ducten ontheffing te verkrijgen van art. 3 der wet tot bescherming van zuivelproduc ten in Frankrijk, waarbij bepaald is, dat na de inwerkingtreding dezer wet alleen zuivelproducten kunnen worden ingevoerd uit landen^ waar men een verklikstof bl] de margarine voegt. Het bestuur is van oordeel, dat de bedoelde bepaling een miskenning is van de waarborgen, welke onze boter-, kaas- en melkproductencontrole, gepaard aan een uitvoerverbod van ongecontroleerde produc ten, voor de zuiverheid der geëxporteerde producten bieden en de waardeering dezer controle op den duur zouden kunnen ver zwakken. Van Fransche zijde is aan het Verzoek onzer regeering nog niet voldaan, maar wel is de inwerkingtreding der be doelde bepaling nu reeds driemaal uitge steld. Intusschen wordt van de zijde van het comité nog getracht, tot een nadere be spreking van dit onderwerp met Fransche en andere belanghebbende groepen te ko men. Inmiddels is, voor het geval van een on verwachte inwerkingstelling van de be doelde bepaling der Fransche wet, door het comité aan de Fransche regeering verzocht, het verplichtend stellen van de toevoeging van een z.g. „verklikstof" aan de marga rine op korten termijn mogelijk, te maken. Onze regeering heeft hieraan voldaan, en op 21 Maart 1935 is een desbetreffende wij ziging der boterwet tot stand gekomen. Verdachtmaking van onze kaas Mededeeling werd gedaan van uitlating !n den Franschen senaat (bij de behande ling der-bovengenoemde wet), dat men In Nederland uit ondermelk en plantaardige olie kaas kon bereiden en dat men de Fran sche producten tegen den invoer van derge lijke artikelen diende te beschermen. Hierop volgde een nadere uiteenzetting in een Fransch blad voor den handel, terwijl nog in een Fransch Zuivelvakblad door den voor zitter der Fédération de l'Industrie Froma- gère werd medegedeeld, dat de Fransche ko loniale markt veroverd werd door Neder landsche kaas, bereid met behulp van plazit aardige olie, waarom verzocht werd, den ln voer dezer kaas te verbieden. Aangezien uit Nederland alleen zuivelpro- Öucten, voorzien van het rijkamerk kunnen bi] de bloem- en zaadw.nkels worden geëxporteerd en het gebruik van vreemde vetten hierbij absoluut uitgesloten is, is in al deze gevallen, zoowel door den rijkslandbouwconsulent te Parijs, als door het bestuur van het comité, en met name door dr. A. J. Swaving, te bevoegder plaatse (o.a. namens de Nederlandsche regeering bij den Internationalen Zuivelbond) krach tig opgetreden om deze verdachtmaking weerlegd te krijgen. Inmiddels heeft het bestuur van ï»et co mité de aandacht der Nederlandsche auto riteiten gevestigd op het uit het voorgaande gebleken groote gevaar van het bestaan van een bepaalde surrogaten-industrie in een zuivel-exporteerend land en verzocht, duur zame maatregelen ter voorkoming deze fa bricage te nemen. Belangen van den kaasuitvoer Dooi* den minister van Landbouw werd het oordeel van het comité gevraagd over het denkbeeld, om alleen volvette en 40 kaas ten uitvoer toe te laten, en verder, of in het belang van deze export, het aanbren gen van een kwaliteitsmerk op grond van een voor den uitvoer ingesteld onderzoek, aanbeveling zou verdienen. Het bestuur heeft daarop aan een commissie van deskundigen de vraag voorgelegd, of een dergelijke con trole wenschelijk en uitvoerbaar zou zijn. Deze commissie is echter noch over liet vraagstuk in zijn geheel, noch in onderdee- len tot een eenstemmig oordeel kunnen ko men, terwijl ook door de voorstanders geen zoodanig afdoende oplossing voor de uitvoe ring eener controle aan de, hand kon wor den gedaan, dat daarop een door de overheid af te geven kwaliteitsmerk gebaseerd zou kunnen worden. Daarna is door het bestuur aan de com missie de vraag voorgelegd, of h.i. op een voudige wijze controle zou zijn uit te oefe nen op de kaas in de pakhuizen der expor teurs, zoowel ter voorkoming van den uit voer van sterk afwijkende partijen, als met het oog op een doelmatige verpakking, een controle, die voorloopig van orienteerend en voorlichtend karakter zou kunnen zijn. Ook van dit denkbeeld verwachtte de commissie geen practisch resultaat, maar toch heeft het bestuur dit punt in beraad gehouden, ter nader overleg met de rijkszuivel- inspectie. Mededeeling werd gedaan van het resul taat der vergaderingen, in Mei j.l. in den Haag gehouden, van de studiecommissies van den internationalen zuivelbond. De 2e in ternationale kaascommissie behandelde een concept-regeling voor de gemalen kaas tot internationale uniformeering der benamin gen, een verbod van het toevoegen van vreemde vetten en oliën en het verplichtend stellen van het vetgehalte in de drooge stof en het netto-gewicht op de verpakking der kaas. Een voorstel van Finsche zijde, om het vetgehalte in de waar op de verpakking te vermelden, kon geen instemming vinden. Van Nederlandsche zijde werd bezwaar ge maakt tegen een te ver gaande reglemen- teericg der reclame-opschriften op de kaas ter vermijding van misleidende benamingen Ook in de internationale melkpoeder commissie werd een concept-regeling be handeld, waarbij als belangrijkste punten werden besproken de uniformeering der be namingen en de wenschelijkheid om Het maximum watergehalte op 6% te stellen. Inzake het vetgehalte werd voorgesteld, dat hiervoor ingeval geen vetpercentage ver meld is 24% wordt aangenomen. De mo gelijkheid tot toevoeging van een kleine hoeveelheid natriumbicarbonaat werd in be raad gehouden. Een voorstel, om de commissie voor hy-r giënische melkwkining om te zetten in een: commissie voor hygiëne en propaganda, werd niet aangenomen. Voorgesteld werd, ih Rome een internationaal bureau voor pro paganda voor het gebruik van melk en zuk elproducten op te richten. Uitvoerige besprekingen vonden plaats over het vraagstuk van een n a t i o n a 1 i- teitsmerk voor kaas, uitgevoerd naar landen, waar men onze kaas namaakt en soms van bedriegelijke merken en opschrif ten voorziet. Het Nederlandsche rijksmerk geeft met name aan den buitenlandschen verbruiker in deze onvoldoende aanwijzing. In dit verband waren proefnemingen ver richt met een kaasmerk, dat na verloop van tijd waarschijnlijk practisch bruik baar mag worden geacht. Uit de besprekingen bleek dat de moeilijk heden, om eventueel tot een verwezenlijking, van dit idee te komen, voorloopig nog zeer groot worden geacht, o.a. als gevolg van de groote differentiatie in onze kaassoorten, ook wat het vetgehalte betreft, de geringe centralisatie in onzen kaasuitvoer, de moei lijkheid van kwaliteitskeuringen, enz. Het bestuur zal zich over dit punt nader hebben te beraden. Uitschakeling 20+ en 30+ kaas Besproken werd de vraag of uitschakeling van enkele vetgehalten (20 en 30 plus) van bepaalde kaassoorten in het belang van den naam onzer kaas aanbeveling zou verdie nen voor den uitvoer naar landen, waar geen reëele vraag naar deze vetgehalte be-; staat, maar deze parasiteeren op den naam onzer vettere kaas. Ondanks de moeilijkhe den, aan het handhaven van een dergelijke; partieel uitvoerverbod verbonden, en het feit dat andere kaas-uitvoerende landen naar de desbetreffende landen wel kaas van lagere vetgehalte zouden kunnen blijven uitvoeren, bleek de vergadering in het algemeen toch wel voor dit denkbeeld te gevoelen. In verband met het voorgaande werd té vens nog aan het bestuur gevraagd, of mo gelijk een voorschrift tot bereiding van 20+ kaas in een van de andere kaas afwijkenden vorm aan te bevelen zou zijn. terwijl verder van enkele zijden werd bepleit om te trach ten, tot een verbod van pasteurisatie van kaasmelk te komen, o.a. uit een oogpunt van de noodzakelijkheid van kaasproductie-be perking. Ook deze vraagstukken nam het be stuur weer tot zich, om na te gaan, op wel ke wijze tot nadere voorstellen in dezen kan worden gekomen. Weet ge dat het anti-saneeringscomité betwijfelt of de Regeering zich zal houden aan het verlangen der algemeene vergadering om de teeltregeling te behouden. dat dit antinsaneeringscomité zal worden omgezet in een vereeniging, die zich zal onthouden van illegale actie. dat de Centrale Kaliproefvelden tegenwoor dig zeer de moeite van een bezoek loo- nen en gelegen zijn te Finkum (Fr.), Wehe (Gr.), Groenlo, Ammerzoden, He- del, Raamsdonksveer (N. Br.), Gutte- coven (Limb.), Westdorpe (Z. Vlaand.). H. HARING IJZEREN HOOI- EN GRAANBERGEN 2 - 3 - 4 EN 6 ROEDEN IN ALLE GROOTTEN BILLIJK ZEER SOLIDE BOSKOOP TEL. 123 MET WORMWIEL-VEILIGHEIDSLIEREN Alg. OnderL Maatsch. t. Verzekering I van Paarden en Rundvee. L Catharijnesingel 75 UTRECHÏ TELEFOON 12138. Directie: Leopold. Verzekering op billijke voorwaarden tegen lage onderlinge of yaste premii RESERVE: 165.901.11. V- Deskundige vertegenw. gevraagd! BELASTINGCONSULENT Lid: N. L v. B. Verzorgen en controleeren van Administraties Kantoor: Kerkstraat 3, Telefoon 62 Woonhuis: Klapw.weg 3, Telefoon 63 BERKEL EN RODENRIJS Marktoverzicht (Medegedeeld door het Centr. Bur.) VOERARTIKELEN Er heersohte de voorgaande week aan de graanmarkt een zeer kalme stemming. Door de binnenkomst van verschil lende booten, die veel over tijd waren, alsmede door het weer aanbieden van partijen, die oorspron kelijk voor België bestemd waren, was het aanbod van mais en gerst gnooter dan de vraag. De prijzen voor deze graansoorten brokkelden dan ook geleidelijk af. De prijzen voor tarwe, rogge en haver hebben weinig verandering ondergaan. Behalve inlandsohe grondnotenkoeken en schilfers, die weer met 10 cent verhoogd zijn. bleven de prijzen van koeken en schroot onveranderd. Er is eenige voorraad van buiteniandsche koeksoorten, waarvan de prijzen lager liggen dan. die van de inland- sche fabrikaten. De vraag is zeer klein en gaat uit naar de goedkoopere buiteniand sche koeken. MESTSTOFFEN Stik stof mest sto f f e n. De afgeloo pen. week was vrijwel gelijk aan de vorige. De vraag was vrij goed, het vergevorderde seizoen in aanmerking genomen. Vanaf ver schillende opslagplaatsen hopen wij de KIJK OM U HEEN! Nog altijd ziet U veehouders die verdienen. Hun geheim is, dat zij kwialiteit voor goedkoop stellen. Hooge voedingswaarde por Kg. voer, daar zit hun winst in. Wenscht U een betere winst? Volg dan dezelfde weg. Geef Uw dieren Oha-voeders. Deze hebben een hoog voedingsgehalte per Kg voer. Zij bezitten een rijkdom aan D-vitamine en mine ralen (de bekende Okra-Salts zijn hierin ingebracht) Lichte verteerbaarheid en weldadige werking op de organen zorgen, dat het hoogste nut uit hot voeder getrokken wordt Daarom legt U door Oha .voeders een zekere en veilige grondslag voor Uw winst. Laat ons Nu even weten welk voeder wij aan U moeten afsturen. VAN OIJEN'S HANDELS-MIJ N.V. Postbox 48 VENL0 VERZENDING DOOR GEHEEL NEDERLAND eerstvolgende dagen weer Chilisalipeter te kunnen afleveren. Thomasmeel. Ook in de afgeloopen week was de toestand op de thomasmeel- markt nog onzeker. Pas in de tweede helft werd op enkele werken weer begonnen. Wij meenen dus te mogen aannemen, dat venaf heden de toestand weer zoo goed als nor maal zal zijn. Zaken werden er in de afgeloopen week niet gedaan. Men is thans allerwege bezig de positie te overzien, zoodat in den loop der week ook het zakendoen wel weer her vat zal kunnen worden. Voor het oogenblik zijn dus de fabrieken nog ndet aan de markt Invoeroversohottefi Duitschland: Mei 1936: 22.000 ton April/Mei '36 36.200 ton Mei 1935: 19.500 ton April/Mei '35 51.900 ton Ook in de maand Mei zijn dus de aan koop en van Duitschland beperkt geweest, hetgeen onze verwachting van onlangs 1U8 w el bevestigt P. DE VOGEL PznL; TELEF. 53 BERKEL Z.-H. B J. COSTER Zone» GOUDA TELEFOON 2502 ALLE HULPSTOFFEN VOOB DE jk ZUIVELBEREIDING'! In het iïhrdapp eiland heerscht thans groote 'drukte met het oogsten van vroege aardappelen. Op de veiling te Groolehroék-Bovenn karspel komen de aardappelschuiten in groo ten getale aan Zoo, zoo! dat zou in dezen tijd van Jubi- leeren, gedenken, herdenken (wat vaak wil zeggen de betrokkene extra bewierooken) ook een beteekenisvol feit kunnen genoemd worden, dat ik hierboven zet 333. Driemaal drie. Daar zouden heele mooie toespraken gebasseerd kunnen worden op dat driemaal drie. Toespraken verdeeld natuurlijk in drie punten en deze liefst ieder ook weer in drie onderd-eelen. Maar ik hoop daarvoor bewaard te .blij- yen. Dat is niets voor mij. *k Heb maar één enkel zwak. Dat is zegt menig lezer: de boter-mapga- rine kwestie. Neen zeggen de lezeressen, die ook naar mij luisteren, al is het dan alleen maar naar het begin en het eind. (Daar- tussohen slapen ze misschien. Niet zoo erg, hoor, komt ook in de kerk voor. Dat is erger.). Deze lezeressen zeggen, dat zwak is de suiker ia de thee. Als je dat een zwak hoemt I Geen van beiden is waar. Ik heb nu weer een ander zwak. Dat is dus punt drie. Daar heb je het alweer, 't Komt zoo 't komt, drie punten komen er altijd. Mear dat derde punt is nu de brieven, 'die ik krijg van veraf. Brieven krijgen is altijd een leuke zaak. Behalve dan de en kele (of vele) keeren, dat ze je de huid vol schelden, omdat ze het niet met je eens zijn. Of omdat je iets geschreven hebt, dat ze ziöh zouden kunnen aantrekken als.... dit of dat het geval ware geweest Maar je kunt van die echt leuke brieven krijgen. Zoo kreeg ik er vanmorgen weer enkele. O.a. een uit Port Saïd in Egypte. Ook van een trouw lezer van mijn praatje, die mij om inlichtingen vroeg en er bij voegde, dat Ik wel zou weten „waar Abram de mosterd haalt". Dat weet ilk niet altijd. Ook jyas er een hoi uit eg» dorpje ia U.tiaehl, Wat ik hoorde en zag las en dachtop reis en thuis die enkele 'dingen vroeg. Deze zal ik wel schriftelijk beantwoorden de volgende week. 'k Moet nu naar Assen voor de C.B.T.B. Doch de bedoelde schrijver voegt ook iets bij zijn vraag, dat ik hier even moet recht zetten. Zoo schrijft hij, dal hij elke week het plaatje van mij bekijkt. Dat zal zijn de afbeelding van een praatjesmaker, die geregeld boven mijn babbeltje komt Nu heb ik indertijd al dadelijk gezegd: Dat ben ik niet Al lijkt het misschien een beetje. Maar dat is de briefschrijver misschien ont gaan. Hij concludeert uit dit plaatje, dat ik geen boer ben. Te fijn van bouw, beweert hij. Nu ken ik in mijn naaste familie boe ren, heusoh echte boeren, die nog veel fijner van bouw zijn. Dat is dus geen goede con clusie uit een plaatje dat niet mijn persoon weergeeft. In de tweede plaats ben ik geen boer, omdat ik.sigaretten rook. Ik stond eerst verbaasd. Hoe komt hij daaraan, dacht ik. 'k Bekeek dat plaatje hierboven eens, dat ik niet ben. Toen had ik het gevonden. 'k Had er oog nooit op gelet. Went inder daad lijkt het er op, dat die man hierboven een sigaret rookt Maar goed bekeken is het een sigarenpijpje, waarin de sigaar bijna op is. De briefschrijver vindt het verschrik kelijk, dat ik sigaretten rook. Goed en wel, mijn vriend, als de man op dat plaatje, dat ik niet ben, een sigaret rookt, dat geen sigaret is, daarom rook ik nog geen sigaretten. En om de verschrik kelijke indruk weg te nemen, deel ik hem even mede, dat ik wel eens, doah heel, heel zelden een sigaret rookt, nog geen doosje per jaar. Veel vaker rook ik een pijp, wat volgens hem, bij een echte boer hoort. 'k Zou eohter niet graag veroordeeld worden om zooveel echte sigaren, als eohte boeren rooken, in heel mijn leven op te rooken. 'k Zou dan misschien een leelijke pijp rooken. ik Blijf liever gezxmcb Zooals ook de koeien in Friesland even gezond blijven als een"vorig jaar. Dit blijkt uit het jaarverslag van de gezondheids dienst voor vee, die 180.000 KOEIEN OP GEZOND HEID CONTROLEERDE, Dat ïs in Friesland een heel bloeiende dienst, vooral in de laatste jaren weer. Zoo steeg het ledental in het laatste boekjaar met ndet minder dan 1600. Van 8600 bedrij ven die onder controlé van den gezondheids dienst staan werden ruim 180.000 stuks vee onderzooht. Het reactie-percentage bleef ge lijk, n.L 13 pCt. Op 1 Mei 1936 waren 4.812 bedrijven vrij van tuberculose. Het onder zoek van wege den dienst op het voorkomen" van besmetting met dén abortus bacil van Bang, waarvan thans door plus minus 200 leden werd gebruik gemaakt zal het volgend jaar aanzienlijk worden uitgebreid. Groote aandac/ht werd weer geBéhonken aan de bestrijding van de para-tuberculoee. In ruim 25 pCt. van de ingezonden mest- monsters werden pera-tuberculose bacillen aangetroffen. De belangrijke stijging van dit percentage moet voor een deel worden toe geschreven aan de methode van onderzoek. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat het grootste deel der nieuwe bedrijven geen be smette dieren hadden. Dat vind ik altijd mooi, zooiets te ver melden. Want al is het waar, dat wij de gezondheid der dieren niet in eigen hand hebben, evenmin als onze eigen gezondheid, todh moeten we de middelen, die God ons laat vinden, ook gebruiken. Dat is ook naar Gods wil. Zorgeloosheid, is nooit goed te praten. Overmatige zorg eohter evenmin, 't Is de vraag maar, waar is de grens tus- schen overmaat en maat Is het bijv. binnen de maat der staatsin menging of niet HOE IN DUITSCHLAND DE SCHULDENREGELING DER ERFBOEREN WORDT GEREGELD Men zegt in Duitschland van wel, omdat volgens de nieuwe wet de schuldenregeling voor de Duitsohe boer onmogelijk kon uit gevoerd worden. Thans is bepaald, dat de schuld wordt omgeschreven door een bepaald bureau, dat eerlijke schuldeisohers, d.w.z. te goeder trouw bekend staande, na afschrijving van 20 pCt., in.de vervolge 4 pCt. garandeert. De bezitter van een met schulden belaste boerderij moet aan de Deutsche Renten- bank Kreditanstalt 52 jaar lang een rente opbrengen, waarvan het bedrag zich naar de rentecapaciteit van het bedrijf richt. Voor zoover de bezitter schulden heeft op genomen, waarvan hij de rente en aflos singsbedragen niet kan opbrengen, zullen de voor aflossing van deze bedragen nood zakelijke bedragen uit rijksmiddelen ter beschikking worden gesteld.. De boer en zijn erfgenaam moeten aan de schuldenaflossing meewerken, door hun ver mogen volgens nadere bepalingen aan het bureau ter beschikking te stellen. Ook bij de zg. oogsthulp kunnen de vor deringen op een erfboederij afgelost worden met Rijksmiddelen. Dat is wel mooi, doch drijft toch veel te veel in de richting van Staatsbedrijven in de plaats van de vrije boerenbedrijven, zoo als bij een gezonde toestand het moest zijn. Zoo zou alle initiatief er uit gaan. In ons land is er nog wel initiatief. Zoo wordt nu weer EEN GROOTE NATIONALE. VEETENTOONSTELLING waarop het paard zal domineeren, georga- seerd. Déze tentoonstelling zal plaats vinden op 9 en 10 September te Utrecht Wij herinne ren ons nog de mooie dagen van de vee tentoonstelling te Utrecht van verleden jaar. Toen was de koe het voornaamste ten- toonstellingsdier. Nu zal het 't paard zijn, dat op zijn mooist zal getoond worden. Hiernaast zullen, evenals verleden jaar, de paardensportfeesten weer duizenden naar Utrecht trekken. In het vraag-programma, dat we ontvin gen lezen we o.m.: Dit jaar zal het paard de hoofdrol zijn toebedacht in het machtige spel van kracht, sierlijkheid, temperament, naast superieure kwaliteit, welke onze veeshow met annex haar paardensportfeesten maken tot een be teekenisvol gebeuren. Het nationale ruiterfeest ter gelegenheid van het jubileum van de Kon. Federatie van Landelijke Rijvereenigingen, waarbij de nationale kampioenschappen op 9 Sep tember te Utrecht zullen worden verreden, geven dit jaar aan onze tentoonstelling en hippische feesten een speciaal cachet. En zeker zal het nationaal hengstennum- mer een demonstratie van twaalf der beste vaderpaarden uit den lande, georganiseerd door de Nederlandsche Bond ,voor de Warm bloedfokkerij, de kroon zetten op den glo riedag van het paard. Aan het paard dit jaar 'de „hoofdrol", maar daarom de andere deelen ,van het machtig geheel niet overschaduwd. Ook zij zullen onverminderd moeten toonen het beste van het beste in groote verscheiden heid, in alle klassen en rubrieken. Moge als gunstige nawerking van de N.R.S.-tentoonstelling van vorig jaar n u juist de rubrieken geregisteerd vee toonen, dat de inzenders in de Nationale te Utrecht zien de goede, ja de beste gelegenheid voor expositie, voor propaganda, voor verkoop. De verkoop, ja daar gaat het in een be drijf toch om. Zoo in het veehoudersbedrijf, waar we toch mee bezig zijn, de verkoop van melk. Sommige beweren, dat verkoop via de MELKVEILING, DE OPLOSSING VAN HET. VRAAGSTUK IS. Zoo is ook het brochuretje getiteld, dat ik dezer dagen ontving met verzoek mijn dacht er eens aan te besteden. Deze bro chure wordt gratis verspreid onder de boe ren, hoorde ik. En niemand minder dan de bekende J. Barendse, voorz. van de Veiling- vereen. Bond Westland en Zuid-Holland, schreef een inleiding. Hij zegt daarin o.m. van melk geen verstand te hebben, doch wel van veilen. Veilen, zegt hij, is de georganiseerde af zet van het product, een machtig wapen tegen dwang en prijsdrukking, en tevens 't groote middel om in eigen kring te verbete ren alles, wat verbetering behoeft Hij meent uit de brochure opgemaakt te hebben, dat bij dc melkv^rkoop toestanden heerschen, die een zuivere afspiegeling zijn van de toestanden in den handel in tuin bouwproducten van voor vijf en twintig jaren, en hij vraagt zich af, of de melkpro ducenten, wier geheele bestaan nu hangt aan een contract op veel te lange termijn, wat door een te groot aanbod en in verband met de tijdsomstandigheden vanzelf lagen prijs beteekent, ook niet het roer moeten omgooien, ora door organisatie tot 'n betere prijs voor hun product te komen. In dezen tijd, nu alles zich organiseert en vecht voor zijn belangen, kan de eenling zich nooit voldoende doen gelden en is dus weerloos. Ook daarom al is het zoo nood zakelijk, dat er bij de melkproducenten or ganisatie komt om elkander te beschermen cn op te komen voor de eerste rechten van 'den producent n.l. om te komen tot een be hoorlijken prijs voor zijn product, op een redelijke basis door de producenten zelf te scheppen. Deze woorden vtn 'denïïeer Barendse kunnen we onderschrijven. De boer, de producent, is de eigenaar van het product. Dat wordt maar al te veel ver- geten. Laat hem alles doen om nu. nu vooral, nu er geen prijs gemaakjt wordt, dia eenigszins rendabel is, 'door organisatie te'' krijgen waar hij recht op heeft Wij hebben jai^n geleden al bij herhaling gewezen op het groot voordeel, dat de vee houders kunnen behalen, als ze door een- drachtige organisatie sterk gaan staan en vor zich de prijs verkrijgen, waarop zij als eigenaars van de melk recht hebben. Maar dan moet er meer eenheid en saam- j hoorigheidsgevoel komen, dan tot nu toa het geval ls. Melkveilingen, de oplossing van 't melk- vraagstuk. Ja, ja, men schrijft het zoo ge- makkelijk, men zegt het zoo gemakkelijk, Maar de uitvoering, die is minder gemak kelijk. Omdat velen meenen, dat het zich j als enkeling binden door contracten eenig j voordeel geeft. Maar dat. is meestal schijn. [F De groentenveilingen zijn daar om te too- jl nen, hoe een degelijk in elkaar gezette or- j ganisatie verbetering kan brengen in be- staande toestanden, die niet bevredigen. Of bevredigt het, dat de producent nog niet de helft krijgt van wat de consument moet betalen? 4; Vader Cats zou zeggen: 'dat is een 'dingh dat niet en sluyt. fc, Natuurlijk springt nu de tusschenhandel n weer op de ketting en vraagt: hebben wij L dan zoo'n dik bestaan? Zacht wat, vricn- P1 den, dat is niet in geding. Moet een sigaren handelaar een sigaar, die de fabrikant voor iy2 cent levert voor 10 en 11 cent verkoopeö F omdat hij anders te weinig verdient om te iV' leven, daar er zooveel sigarenwinkels zijn? I En is de fabrikant niet baas om te zeggen, zooveel moet ik voor die sigaar hebben, h want ik ben de eigenaar, ik de producent, j. En heb ik, producent van dit praatje, niet j. de macht om te zeggen 3 Tot de volgende week? o zoo!! jr! Natuurlijk Keeft de consument, de lezer i0 of lezeres het volle recht om het te nemen L (te lezen) of niet. De tusschenhandel, de zetter en opmaker, speelt daarbjj een ondergeschikt en toch *- belangrijke rol. Die kan het mooiste pro- P' duet totaal verknoeien, door zét- en opmaak- j fouten. Die ze niet maken, als ik niet te- |G veel vraag. Ik de producent. Maar nu ben ik aan de grens van hun wel willendheid en daarom zeg ik nu in ernst.. Tot <Ie volgende week. PRAATJESMAKER

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8