Jlkauu? ^iciitsd)r (ümtrant AM NIET BEVREESD IN STORMGETIJ Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Een opwekking van Dr. Colijn fof mobilisatie rïla/a abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 4- portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Mies bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 fna 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5823 MAANDAG 6 JULI 1936 16e Jaargang Hbbertentieprtpen: Van I tot 5 regels f T.17'/» Elke regel meer0.22'/, Ihgezonden Mededeelingen van 1-5 regels 230 Elke regel meer 045 Voor bet bevragen aan 'i bureau V wordt berekend 0.10 ELECTORALE VOOROEFENING De schoone landdag te Amsterdam Het valsche bericht, dat de leiding der Anti-rev. partij, na ruggespraak met den Minister-president, zich met meer weten schap dan andere partijen gereed kon ma ken voor vervroegde verkiezingen, is toch wel zonderling uitgebuit. Zelfs toen bleek, dat de spion zoowel het Centraal-Comité als de dagbladredactie, die grif accepteer de wat voor waar verteld werd, bedrogen had, zweeg de critiek nog niet ten volle. Onbegrijpelijk! Immers, wat ongewoons school er in, dat het kader der Anti-rev. partij bijeengeroepen werd om de electo rale mogelijkheden, welke steeds dichter bij komen, te bezien? Bijkans alle partijen zijn in algemeene vergaderingen bijeen geweest; de Roomsch Kath. Staatspartij houdt overal landdagen, waarop officieele instanties zwijgen over, maar voormannen der partij pleiten vóór devaluatie: de liberalen sterken zich aan Vrijheidsbondsche koffietafels voor de komende stembusstrijd; de S.D.A.P. be delft ons land onder meer of minder de magogische verkiezingsbiljetten; waar om, ter wereld, mag de Anti-rev. partij zich niet „aanpassen" aan dit milieu; waarom moet zij doen alsof de staatkun dige hemel onbewolkt is en de politieke barometer op onveranderlijk staat? Helaas durven wij, in verband met de bereidheid tot kiezersvangst en stembus actie, Dr. Kuyper niet meer na te zeggen: Het muist, al wat van katten komt; maar daarom behoeft alle élan toch niet verdwenen te zijn. Wat? zou de ijver dan ganschelijk ver flauwd en het enthousiasme geheel ge doofd zijn? Is het dan niet van oude tijden alzoo geweest, dat de beginselvaste partij, in crisistijd het mikpunt van alle critiek, juist opveert en weerstand biedt in eensgezinde ijver en offervaardigheid, wanneer het stormen gaat? Het is niet voor tegenspraak vatbaar, 'dat zich thans alle zakelijke en onzakelijke, alle behoorlijke en onbehoorlijke critiek toespitst op den minister-president en de partij, waarvan hij de feitelijke leider is en blijft. Zullen wij hem en de partij deswege be klagen of met troostwoorden trachten op te monteren? Wij denken er niet aan. Wie de zon niet verdragen kan, moet niet in het hooiland komen, doch zich achter dichte jalouzieën verbergen. De anti-revolutionairen noch hun leiders ïn vroeger en tegenwoordige tijd schuwen het vrije veld der politiek, al beraden zij zich binnenshuis wel eens over de moge lijke situaties en zij legden daarvan Zater dag 1.1. weer een onverdacht getuigenis af. Dat de landdag te Amsterdam slagen zou wat het aantal betreft, hadden wij van te voren wel kunnen schrijven. Immers, het was bekend, dat men van alle kanten zou optrekken naar Amster dam. En vooral nu het weer zich des mor gens iets stabieler liet aanzien, mocht op groote toeloop gerekend worden. Die bleef dan ook niet uit, maar overtrof alle verwachting. Nu ja. en de rest was na venant. Van de sprekers en hoorders niets dan goeds. Opvallend was weer de toon, welke Dr. Colijn wist te treffen. Niet wij, maar anderen hebben hem graag „de sterke man" genoemd; velen eeren hem in elk geval als een krachtige regenten-figuur, die weet wat hij' wil en wil wat noodzakelijk is. Maar Colijn te midden van de partij, welke hem eert en liefheeft, is aller vader lijke vriend en broeder onder de broeders. Ook thans trof weer de rust, waarmede ónze minister-president de dingen ziet en weet te zeggen. De toestand is ernstig en bij de verkie zingen van 't volgend jaar zal de strijd gaan om de grondslagen van ons Neder- landsch staatsgebouw. Daarom moeten alle anti-revolutionairen, tot de laatste man en vrouw, worden gemobiliseerd. En voorts: de toekomst van partij en volk toevertrouwd aan Hem, \Viens Woord eeuwig en onveranderlijk is. Van opzienbarende onthullingen was natuurlijk geen sprake: het was een sa menkomst tot onderlinge sterking en be vestiging van de band der innige samen werking. En zoo werd de landdag te Am sterdam een goedgeslaagde electorale vooroefening, welke door andere en door een generale wapenschouw gevolgd moet worden om het heilig strijdvuur voor het goede beginsel hoog te doen oplaaien. Wil men van „eedgenooten" spreken, ons wel! mits men er dan mee bedoelt: vernieuwing en bevestiging van de eed, dat het anti-revolutionaire volk zich schaart om zijn leider, maar achter het vaandel, dat deze opheft; de krijgsbanier, welke getuigt van de ordinantiën des Hee- ren op elk terrein des levens en ook in de regeering des lands* De verkiezingsstrijd van 1937 zal fel zijn De A.-R. Partij gaaf die fegen in vastberaden onbewogenheid De vier punten, waarom 'f gaat Op den Zaterdag in Artis te Amster dam gehouden Anti-Rev. Landdag, welke 's middags door ongeveer 10.000 personen bezocht was, heeft ook de minister-president Dr H. C o 1 ij n, het woord gevoerd. Enkele maanden geleden zoo begon Dr Colijn ben ik in een val gelokt. De organisatoren van dezen landdag vroegen mij, of ik mij hier zou willen vertoonen, doch later kwam het verzoek om een toe spraak. Als ik alles vooruit geweten had, zou het wellicht anders geloopen zijn, gelet op mijn vele werkzaamheden deze week. En daarbij heb ik ook nog een paar belangrijke departementen te beheeren (Hilariteit). Maar ik had mijn woord gegeven en daar om ben ik nu hier. (Applaus). Een politieke rede zal ik, ging Z. Exc. voort, evenwel niet houden, want een Minis ter als dienaar der Kroon, kan dat buiten de Kamer niet doen. De Kroon staat boven de partijen. Wel zal opwekken tot mobilisatie voor den aanstaanden verkiezingsstrijd. Weest er van verzekerd, dat deze fel «al worden. De voorteekenen hebben zich -reeds vertoond. Denkt er om, dat er een strijd in aantocht is als die van 1905. Daarom zal die strijd zoo fel zijn, om dat we midden in een revolutionairen tijd verkeeren, nu er op bijna elk levens terrein geweldige veranderingen zich voltrekken. In dezen zin leven we midden in een tijdperk van omwenteling. In de eerste plaats op staatkundig ter rein. Denkt maar aan wat in verschillende landen valt waar te nemen. Nog niet zoo lang geleden was het parlementaire stelsel de hoeksteen van het staatkundig leven Wat is er na betrekkelijk" enkele jaren in het buitenland van over gebleven? Het is in vele landen vervangen door een be stuurssysteem, dat het tegendeel er van is. Hoe veel is er al niet gevallen en hoeyeel wankelt er niet! De komende verkiezingen, meent spr., zullen beslissen over het regeersysteem, dat in Nederland zal worden gehand haafd. Klaar moeten we daarom voor oogen houden, wat tot heil is van land en volk. Dan zijn er de diep ingrijpende verande ringen in het economische leven. Wij héb ben getracht ons zoo goed mogelijk hierbij aan te passen onder het ministerie-Ruys de Beerenbrouck en voortgezet onder het tegenwoordige ministerie. Eiken dag wordt't duidelijker, dat we voor nieuwe oplossingen worden geplaatst. De boeien, waarin 't bedrijfsleven is geklonken, moeten wor den geslaakt Ook dét zal een van de kernpunten zijn. Denkende aan de intellectueele en geeste lijke verwarringen, wordt het ons bang te moede. Het lijkt er veel op, dat prof. Huizïn- ga met zijn uitspraak over een bezeten wereld gelijk krijgt Daarom zullen we vastheid moeten zoeken en ook op dit punt komt tot ons een hooge roeping. Hoe moet onze houding zijn, waarvoor wordt onze stem het volgend jaar ge vraagd? De eerste eisch wordt uitge drukt door het woord rust, onbewogenheid temidden van getfer, geraas, verwar- ring, verwildering. Bijna geen week of er verschijnt een boek en er gaat bijna geen dag voorbij zonder raadgevingen hoe we uit de .verwarringen zullen komen. Daarom moeï er zijn rust Wij moeten niet her en der geslingerd worden. Is dat niet vreemd in een tijd van actie? Dat is, broeders en zusters, voor ons niet vreemd. Gedachtig aan het huis op de steenrots, behoeft men niet bevreesd te zijn voor stormgetij. Water- en stormschade kan er komen, maar het huis wordt niet van zijn fundamienten gestooten. DrColijn spreekt de duizenden toe Onze 'A.R. beginselen zijn geen menschelijke vindingen Ze zijn van hoogere orde en ontleend aan de Openbaring zelf, gezien door onze Calvi nistische oogen. Het Woord Gods is eeuwig en onveranderlijk en heeft altijd, hoe ook aangevochten, zijn plaats in de wereld be houden. Fouten kunnen er zijn in de toepassing en formuleering onzer beginselen, maar als we vasthouden aan Gods Woord, bezitten we volkomen zekerheid en zijn we vanzelf in den toestand van rustige onbewogen heid. De A.R. beginselen sluiten ook aan bij den aard en de historie van het Nederland- sche volk. Naast vastberaden onbewogenheid moeten we die beginselen aan ONS HEELS NEDERLANDSCHE VOLK Verstaanbaar maken, om ook anderen het besef bij te brengen, dat in die be ginselen de redding ligt voor ons volk. Niet alleen voor het Geref. volk, maar voor het geheele Nederlandsche volk. Er is meer noodig, n.l. buitengewone krachtsinspanning die geen tegenstelling is van de door Spr. bedoelde ongeschokte rust. Dat kan alleen als wij zelf in volkomen zekerheid overtuigd zijn, dat wij brengen, wat voor het geheele Nederlandsche volk tot heil is. Onderscheid tusschen hoofd- en bijzaken moeten we hier maken. Om kleine dingen gaat Eet niet dit maal, maar In hoofdzaak om deze vier dingen: de grondslagen van ons Nederlandsch staatsgebouw; de fundamenten van het economisch leven; het behoud van een vrij geestelijk leven en het keeren van de omwentellngsge- zindheid, die hoe langer hoe meer op de volkeren beslag legt. Voor deze vier groote dingen worden wij van vandaag af gemobiliseerd. En hoe moeten wij dien strijd voeren, wat moet het kenmerk zijn van dezen kamp? In de eerste plaats moeten wij ons eigen geestelijk uitgangspunt volstrekt weten vast te klemmen met beide handen en met beide armen omvatten het eeuwigheidsbeginsel. De politieke strijd wordt dan onzer zijds met waardigheid gestre den, want ook hierin wordt de kracht van ons beginsel openbaar. Voor het zuivere beginsel moeten we het pleit voeren, met achting voor anderer begin sel Ons Nederlandsche volk is in de kern gezond genoeg om te kunnen waardeeren een strijd, die gedragen jvordt door waardigheid. (Applaus). Moge 'deze landdag er toe bijdragen, dat we ook in Amsterdam ons met ernst gaan bezinnen op hetgeen moet worden tegen gestaan en wat aan ons volk moet voorge houden. Dan ben ik, zei spr. ten slotte, toch verheugd in Uw midden te hebben mogen zijn. Moge God onzen gezamenlijken arbeid zegenen, hetwelk Hij heeft beloofd te zullen doen eiken arbeid, die in geloovig Godsver trouwen wordt verricht. (Lang aange houden applaus). Voor Het verdere verslag Van dezen uit' nemend geslaagden Landdag verwijzen naar elders in dit blad. AUTO MET DRIE INZITTENDEN DOOR TREIN GEGREPEN JONGE MAN EN JONGE VROUW GEDOOD Bij V e n 1 o is Zondagmiddag op de on bewaakte overweg in de buurtschap „Het Ven" aan den Spoorweg VenloStraelen een luxe-auto uit Venlo door den Duitschen trein gegrepen, die om 12.27 uur uit het station Venlo vertrekt. De auto kwam uit de richting der stad en werd bestuurd door den 24- jarigen A. H. G. Geertsen, terwijl als passagier achterin gezeten waren de 26-jarige J. H. G. Geertsen en diens verloofde, de 20-jarige J. H. Everts. Uit de sporen op de weg valt af te leiden, dat de bestuurder nog getracht heeft, de wagen voor den overweg tot stilstand te brengen. Het uitzicht ter plaatse wordt belemmerd door een woning, die dicht bij den spoorweg overgang gelegen is. Het achterste ge deelte van den wagen werd door de locomotief gegrepen en de inzittenden werden naar buiten geslingerd. De 26-jarige G., die tegen een steenen duiker werd gesmakt, was op slag dood. De 20-jarige E. bleek zwaar gewond aan het hoofd. Zij is enkele uren later overleden. De bestuurder werd eveens aan het hoofd gewond, doch niet levensge vaarlijk. De slachtofferd werden per ziekenauto naar het ziekenhuis te Venlo vervoerd. De wagen, die totaal vernield werd, is voorloopig in beslag genomen. Vrachtatuo tegen tram gebotst Zes menschen gewond Te Schouw, gemeente Landsmeer reed een visch-auto van de firma Vos uit Monnikendam langs de Broeker vaart in de richting Amsterdam. Uit tegenovergestelde richting naderde een tram van de N.Z.H. Tramweg Mij. Door nog onbekende oorzaak, botste de auto tegen de tram, met het gevolg dat de wagen zwaar bescha digd werd. De tramwagen kreeg slechts geringe schade. In de auto wa ren zes personen gezeten, n.L vijf mannen en een meisje, allen uit Mon nikendam. Zij bekwamen lichte snij- wonden. Nadat Dr Odinot uit Lands meer hen verbonden had, hebben zy de terugtocht naar Monnikendam aan vaard. De auto werd later weggesleept. TWEE MANNEN BIJ HET BADEN VERDRONKEN IN EEN „MUI" GEZONKEN Te Zandvoort waren aa*n Het stille Noorderstrand twee bewoners uit Haarlem, de 30-jarige stucadoor P. Zoethout en de 43-jarige verpleger van het groote Gasthuis te Haarlem, A. G. Gau, aan het baden. De vrouw van Zoethout riep Haar man nog toe: Piet, ga nu niet te ver. Doch enkele seconden later verdwe nen beide personen in de diepte. Zoethout werd op de tweede bank gevonden, terwijl Gau anderhalf uur later aanspoelde. Een arts kon slechts den dood der beide mannen constatee- ren. Per politiebrancards zijn Kun lijken naar de algemeene begraafplaats over gebracht. Waarschijnlijk zijn zij bij Het baden in een „mui" terecht gekomen. Uit dit droevig ongeluk blijkt weer hoe gevaarlijk het is, zonder toezicht te zwemmen. Botsing tusschen motorfiets en rijwiel Twee jonge menschen gedood Op den rijksweg EindhovenBoxtel on der L i e m p d e is Zondagavond ongeveer te negen uur een ongeluk gebeurd, dat aan twee jonge menschen 't leven heeft gekost Het twintig-jarig meisje A. M. Schalks kwam op de fiets een zijweg uit, toen een motorrijder naderde. Een aanrijding kon niet meer worden voorkomen en het meisje werd in de flank aangereden. De motor rijder, de 24-jarige H. Verrijt, werd van motor geslingerd en was op slag dood. Het meisje bekwam een schedelbreuk en stierf korten tijd daarna ter plaatse. Beide slacht offers waren uit Boxtel afkomstig. Het stoffelijk overschot is in het St Lydwina- ziekenhuis te Boxtel opgebaard. De marechaussee te Boxtel heeft het on derzoek in handen, Doodelijke besproeiing Jongeman het slachtoffer Men meldt ons uit Sleeuwjjkï Donderdag is de 17-jarige Cornelis Klop, wonende in de Biesbos oh, bij het met car- bolineum besproeien van vruchtboomen on wel geworden en in bewusteloozen toestand naar Raamsdonksveer vervoerd. De jongen is niet meer bij kennis gekomen en is Zater dagmorgen overleden. Geneeskundigen ver moeden ,dat de carbolineum, waarmede de boomen ter verdelging van schadelijke in secten werden besproeid, giftig was en dat Klop hiervan het slachtoffer is geworden. Naar den aard en de samenstelling van het carbolineummengsel wordt een onder zoek ingesteld. DOODELIJKE VAL Om de boven B a a r n passeerende AVRO luchtballonnen beter te kunnen zien, waren de 16-jarige C. Lammertsen en de 22-jarige M. van E. uit Baarn op het dak van de manege der Amsterdamsche Rijtuig Maat schappij geklommen. Lammertsen had daar bij het ongeluk, door een raam te vallen en hij kwam met zijn hoofd op een tegelvloer bij de paardenboxen terecht Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. Dr. Heybroek, die spoedig ter plaatse was, kon slechts den dood constateer en. TEOLIN \an WAGEMAKERS Bum VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit DRIE bladen i De rede van Dr. H. Coliin* oo de A.R* Landdag te Amsterdam. De Assemblee heeft de Abessijnsche resolutie tot financieele steun aan Abes* si£ verworpen. I Greiser, senaatspresident van Danzig* heeft te Genève in een geruchtmakende rede zich tegen den hoogen volkenbonds- commissaris verklaard. In 'de gemeente Landsmeer is een vracht'* auto tegen de tram gebotst, waarbij zes per* sonen zijn gewond. i Ml Vleeschschotels met Soeg en Diverse Groenten als: Soep - Biefstuk - Dop. - Aard. Soep - Oester - Sperb. - Aard. CENT Soep - Carb. - Snijb. - Aard. NA 3 UUR 10 CENT HOOGER COOP. RESTAURANT A'DAM, MOLENPAD 2 b.d. Lcidschegracht rsdv.t Tragisch zomerfeest Zeven-jarig kind gedood Te Zandt (Gr.) is op het zomerfeest 7-jarig dochtertje van den heer Schriemer,- dat een oogenblik het feestterrein verliet, bij het oversteken van den straatweg aan gereden door een vrachtauto, bestuurd door den chauffeur B. V. Het kind werd dermate gewond, 'dat het eenige oogenblik later aan de gevolgen van deze aanrijding is overleden. Den bestuurder van den vrachtwagen treft geen schuld, daar het kind plotseling den rijweg overstak. Brand in Cacaofabriek Te Wormerveer werd brand ontdekt in de branderij der firma Keyzer en Stolp, aan den Zaanweg. De sorteerafdeeling, ge legen op de bovenverdieping, brandde ge heel uit, terwijl de daaronder gelegen cacao-perserij zeer veel waterschade kreeg. De vrijwillige brandweer bestreed 't vuur. De schade, welke op f20.000 creschat wordt, wordt door verzekering gedekt BANKETBAKKERIJ IN DE ASCH GELEGD De warm-geloopen motor Door het warmloopen van een motor tij dens de fabricage van consumntie-ijs. is brand ontstaan in de banketbakkerij van den beer L. Halbersma, aan de Noorder Hoofdstraat te Krommenie. De brandweer was spoedig ter plaatse en bestreed het vuur met vier stralen. Zij' kon echter niet voorkomen, dat de bakkerij en winkel geeheel uitbrandden. Het vuur tastte ook een aangrenzende groetenhnl aan, dorh hier wist de brandweer uitbreiding te voor komen. De heer Halbersma was vorzekerd. doch de eigenaar van de grnentenhal, w-elke hal veel waterschade bekwam, niet VRACHTAUTO IN VLAMMEN Onder Eemnes is een vrachtauto be laden met hooi van den vrachtrijder De Gooijer, uit Eemnes, in brand gevlogen. De bestuurder, die den brand bemerkte, bracht zijn auto tot stilstand. In een oogwenk stond de geheele auto, alsook het hooi in vuur en vlam. Uit Eemnes is men nog met snelblusschers gekomen, doch zonder eenig resultaat Auto en hooi gingen geheel in de vlammen verloren. De auto was verzekerd. De bestuurder en zijn mede-passagiers, die op het hooi zaten, bleven ongedeerd. 11 PijpTabak Taeonia Leeuwarden

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1