ANTI-REV. LANDDAG TE ALMKERK MAANDAG 6 JULI 1936 DERDE BLAD PAG. 10 EEN GESLAAGDE TOOGDAG IN DEN KIESKRING DEN BOSCH Belofte van trouw hernieuwd Bezielende redevoeringen van Z.Exc. Lt. Gen. L. F. Duymaer van Twist en Mr- G. A. Diepenhorst Op het terrein van Den Dekker te 'A 1 m k e r k is Zaterdag een geslaagde Landdag van het Verband der A.-R. Prop. Clubs, Kieskring Den Bosch, ge houden, waarvoor groote belangstel ling bestond. Te ruim half drie opende de heer C. B. V, d. W a 1, voorzitter van het Verband 4 der A--R. Prop. Clubs, den land dag met te laten zingen Ps. 89 vs. 7—8, ging voor in gebed en sprak een kort woord van welkom, in het bijzonder tot de aanwezige bur gemeesters uit omliggende ge meenten en het gouwbestuur gouw Leerdam. Onder spontaan applaus stelde spr. voor een telegram te zenden aan H. M. de Koningin en één aan 'de partijgenooten in landdag bijeen in de Artis te Amsterdam. Rede Z.Exc, Luit-Gen. L. F. Duymaer van Twist Na gemeenschappelijk gezang Van het Wilhelmus gaf de voorzitter het woord aan Z.Exc. Lt.-Gen. L. F. Duymaer van Twist, lid van de Tweede Kamer. Spr. begon met op te merken, dat tot goed begrijpen van het Regeeringsbeleid de vraag stukken gezien moeten worden in het licht van het financieel-, sociaal-economisch, mo netair beleid van het kabinet. Wat de financfeelê toestand van het land betreft, wees spr. op de ontstellende groote tekorten die er zijn. In 5 jaren is er eén gat van 584 millioen. Doch ook dit bedrag geeft geen duidelijk beeld van 's Rijks financiën, daar er verschillende uitgaven van ver schillende fondsen naar de toekomst zijn Verschoven ten bedrage van 84 millioen. Was de toestand in 1935 reeds ongunstig 1936 voorspelt voor de staatsfinanciën jiiet veel goeds. De staatsschuld is sinds 1913 van 1,5 mil liard tot 3,36 milliard aangegroeid. Men zietaldus spr. hoe donker het er bij sta^t en daarom geeft men een verkeerde voorstelling van zaken, als men zegt, dat de regeering te veel aan- dacht schenkt aan 's Rijks financiën en te weinig aan volkswelvaart. Komende tot het sociaal-economisch' be leid, zeide spr., dat de economische toestand ongunstig is. Dit is geen gevolg van het beleid van het kabinet, maar van maatregelen, door het buitenland tegen ons getroffen. De fabel, alsof de regeering werkzaam zou zijn in liberale richting, wees spreker van de hand met de verwijzing naar de maatrege len van steun en contingenteeringen, die hup grondslag vinden uit overwegingen in den meest democratischen zin. Wat de werkloosheid betreft, dat is geen specifiek Nederlandsch vraagstuk, maar een wereldverschijnsel. Jammer genoeg bestaan er geen juiste maatstaven van vergelijking» daar in bijna elk land het werkloosheids cijfer gecamoufleerd wordt. Gelukkig is ten onzent het aantal werk- loozen dalende. Het cijfer der werkloosheid wordt ongunstig beïnvloed door het groot ean'al vreemdelingen. De S.D.A.P. wil het werkloosheidsvraag stuk bestrijden met he.t plan van den arbeid. Afgezien van de mogelijkheid, dat er 600 millioen op tafel gelegd kan worden, is het onmogelijk in 3 jaren dit bedrag aan nuttige werkobjecten te besteden. Dit moge in Zweden mogelijk zijn, om dat men daar ten achter is, In Neder land, waar in 15 jaar 115 millioen aan werken is uitgegeven, kan zulks niet. België is hier het voorbeeld. Spr. wees op de werkzaamheid van het kabinet ter bestrijding der werkloosheid met werkverruiming, werkverschaffing en beper kende maatregelen voor vrouwenarbeid. Dit monetair beleid, zeide spr., wordt be- Heerscht door de deflatie-politiek. Het aan sturen op devaluatie noemde spr. in strijd met de morailiteit, maar levert bovendien geen overwegende voordeelen op, daar er meer in- dan uitgevoerd wordt Devaluatie kweekt wantrouwen en wan orde, daarom kan deyaluaJtie ons land niet redden. Hierna werden de politieke verhoudingen besproken, waarna de gezagshandhaving ter sprake kwam en het heengaan van Prof. Dr. H. Visscher. i Met belijdenis van onze zonden, aldus besloot spr., en verootmoediging voor God moeten wij onder biddend opzien verder gaan. Met heilige bezieling, achter het vaan del der A. R. Partij, ach'er het kabinet aan. u| 11 i i Met een kort woord van dank" uitte 'de voorzitter de gevoelens der landdagbezoe kers, waarna staande den grijzen strijder de Zegenbede uit Ps. 134 werd toegezongen. Rede mr. G. A. Diepenhorst r Na een korte pauze en het zingen yan het Lutherlièd kreeg mr. G. A. Diepen horst, lid van Ged. Staten van Utrecht, het woord. Spr. zeide reeds te hooren het ruischen van den komenden verkiezingsstrijd, die tot een storm zal groeien. Het gaat tegen dr. Colijn, en de laatste maanden heeft men het niet beneden zich geacht hem te be strijden door laaghartige insinuaties. Dat is de daad van een lafaard. Ons A.-R. volk heeft alle verguizing ten spijt zich nauwer om zijn leider ge schaard. De bittere hoon vloeit voort uit nijd, omdat hij opkomt voor Gods geboden. Uw God is onze God. Zoo doe ons de Heerc en alzoo doe Hij daartoe, zoo niet de dood alleen zal scheiding maken tusschen U en ons. (applaus). Spr. wees op de verarming der volkeren rondom ons door oorlog, revolutie en knoeierij met de munt, op de felle concur rentie van Japan, China en de intering van het kapitaal in eigen land. De regee ring zoekt het evenwicht te hei-stellen en nu is smadelijke felle critiek de dank. S.D.A.P., Nat.-Soc., Chr. Dem. Unie en an dere groepen spelen den modernen Absa lom. Als illustratie noemde spr. eenige re cente voorbeelden. Op felle wijze en met grimmige humor becritiseerde spr. de politiek der S.D.A.P. en het Plan van den Arbeid; waarna ook de N.S.B. onder de loupe genomen werd. De vraag is of de regeering in het algemeen recht heeft op de waar deering van ons volk? Op die vraag antwoordt ons A.-R. volk volmondig: Ja. De A.-R. partij zal met haar leider dr. Colijn de slagen weer op moeten vangen. Ze heeft de verantwoordelijkheid aan vaard. Beter een kleine partij met begin sel. dan een groote partij met beginsellooze onttevredenen. De S.D.A.P., Communisten en C.D.U. roe pen reeds dat hun dag komt. Eendracht maakt macht. Rondom de banier: „Tegen de revolutie het Evangelie" gaan we grimmig voorwaarts, onder leiding van onzen generaal dr. Colijn. Slotrede ds. E. J. Beens .Na gemeenschappelijke zang sprak ds. E. J. Beens, Ned. Herv. predikant te H e d e 1, eén slotwoord. Spr. ontwikkelde de gedachte, dat we als politieke partij moeten luisteren op den drempel van Gods tempel. Deemoedig luis teren spaart het schaap voor afdwalen. Gods Woord is ook een lamp en een licht op 't politieke pad. Sikkel en hamer zijn emblemen van re volutionnaire groepen. Landarbeid en han denarbeid worden in dienst van den satan gebruikt. Zóó zijn het Kruis en Sikkel en Hamer tegenstellingen. Schijnbaar wint de Satan het, maar wü weten uit de Schrift, dat alles uitlooft op een catastrophe en eerst dan zal dé Satan gebonden worden. Die wetenschap zal moeten bewaren voor ijdel optimisme. Wij moéten strijden. Het is God die bet ons gebiedt. Wij weten niet, welke rol Hij onze A.-R. partij heeft toebedeeld, maar moe ten: voorwaarts. Wij weten dat Hij regeert en eens Zijn Almacht toonen zal. Wij we ten zóó, dat Kruis en hamer en sikkel Zijn emblemen zijn, teekenen van 's Heeren macht. Sluiting, Nadat nog gezongen was het strijdlied van Luther, ging ds. Beens voor in gebed, waarop de landdagbezoekers versterkt huiswaarts keerden, hun belofte van trouxv vernieuwd hebbende en gereed voor den strijd die wacht. Jacht voor den Sjah van Perzië De offlcleele proeftocht In September 1935 kreeg de Ned. Mjj. voor Havenwerken opdracht van den Sjah van Iran om een ontwerp te maken met prijsopgave van een jacht. Op 9 December 1935 werd aan de N.V. Boele's Scheepswerven en Machinefa briek te Bolnes de bouw van het jacht opgedragen. Zaterdag is dit schip „Chahsevar" de Rotterdamsche haven uitgevaren voor den officieelen proef tocht. Een uitgelezen gezelschap van genoodigden heeft de proeftocht meegemaakt, w.o. de Mi nister van Sociale Zaken en mevrouw Slin- genberg. Tijdens de proeftocht vond de overdracht plaats. Allereerst werd het woord gevoerd door den Directeur van de Mij. voor Haven werken, den heer S tig ter. Spr. zeide ver heugd te zijn, dat experts en genoodigden volkomen tevreden over dezen proeftocht waren. Spr. betuigde zijn oprechten dank tot alle firma's, die materiaal voor de uitrusting van de Chahsevar leverden, waarna hij het schip namens de maatschappij voor haven werken overnam. De vlag van de werf werd ingehaald en die van de maatschappij voor havenwerken in top geheschen. Nadat champagne was rondgediend, sprak de heer J. P. Boele een enkel woord. Hij repte van de groote mede werking van alle kanten ondervonden en de animo, die allerwege getoond is. Hierna sprak Minister Slingenberg, die zeide, dat de Regeering het op hoogen prijs stelde, dat dit werk is uitgevoerd. Spr. wees voorts op de groote reputatie, die de Nederlandsche Mij. voor Havenwerken in overzeesohe gebieden geniet, waaraan de toe kenning van deze order is te danken. Hij wees ook op de beteekenis, die het uitvoeren van deze opdracht voor de tewerkstelling van werkloozen heeft gehad. Allen hebben er toe me degewerkt een mooi en degelijk schip te maken, dat roem zal brengen en be vestigen in overzeesche landen. Met den vluggen bouw is bewezen, dat de geheele werf, het geheele personeel, achter de directie stond. De burgemeester van Ridderkerk, de heer Crezee, wees eveneens op de belangrijke werkverschaffing, die "3 uitvoering van dit object, had opgeleverd en stelde voor het eerste couplet van het Wilhelmus te zingen. Alle aanwezigen gaven hieraan gevolg, waar na een „leve de Koningin" klonk. Kort daarna kwam het jacht aan de Wil lemskade aan. waar het gezelschap van boord ging. zeer voldaan over dit geslaafde ujt- stapje. Spaanseh-Nederlandsche Handelsbesprekingen Vermoedelijk in October a.s. zullen handelsbesprekingen worden geopend tusschen Nederland en Spanje over 'een nieuw handelsverdrag. In Spanje hoopt men van Nederland groo- tere invoer-mogelijkheden voor Spaansche producten te'verwerven. Men wijst in dit verband op het enorme deficit, in de Spaan sche handelsbalans. De onderhandelingen zullen waarschijnlijk te Madrid plaats vinden. Nieuwe Electriciteits Centrale in Gelderland Hedenmiddag is de nieuwe Centrale van de N.V. Prov. Geld. Electr. Mij. gebouwd aan den mond van het Maas- Waalkanaal te Nijmegen door den Minister van Waterstaat, Jhr. Ir. O, C. A. van Lidth de Jeude, officieel in bedrijf gesteld in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten. De Commissaris van de Koningin in Gel- derland, Mr. S. Baron van Heemstra heeft een welkomstwoord gesproken en er op ge wezen, dat het tot stand komen dezer cen trale een groot landsbelang is, waar deze centrale in de algemeene electriciteitsvoor- zicning van Nederland een onmisbare schakel zal blijken te zijn. Vervolgens wem gesproken door den direc teur der Prov. Electriciteits Mij., ir. H. Lohr die enkele historische bizonderheden betref- fenc.e den bouw der Centrale in herinnering bracht. Vervolgens werd het woord gevoerd door Jhr. Ir. van Lidth de Jeude die zeide oat het in hooge mate aan de energie, toe wijding en zaakkundige leiding van hen. dia de onderneming besturen, te danken is, dat de P.G.E.M. zulk een groote vlucht heeft ge nomen. De minister gevoelde behoefte een woord van hulde te brengen aan allen, die aan dit kunstig werk hun moeizame zorgen heb- beii gegeven. Hij deed meaedeeling van de benoe ming van Ir. Fels tot officier in de orde van Oranje Nassau en wenseht* den heer Fels met deze benoeming geluk. Hierna verrichte de Minister de openings plechtigheid en werd een rondgang door do Centrale gemaakt. Het Zuivelconflict Het antwoord van het C.Z.B. Op de mededeelingen van Minister Gelis- sen, die dezer dagen in de pers verschenen zijn, hebben de organisaties, vertegenwoor digd door het Crisiszuivelbureau, thans .yveer een antwoord gegeven. ,j Reeds sedert géruimen tijd, aldus 't C.Z.B. werd van de zijde van den Minister aan drang uitgeoefend op het bureau om buiten de bestaande regeling om extra export-recht dit te reiken, aan een bepaalde met najnë 'genoemde persoon. Düsdanïge lutreïkiRg Jieeft niets te mak-en met algemeene staats belangen of algemeene belangen van-ljen zuivelexport en werd dan ook steeds door het bureau geweigerd. Verder wordt den Minister verweten, dat hij slechts de be langen van één bepaalden persoon boven die van anderen wilde behartigen en dat hij een stelselloos beleid voert. De Minister 'wisselt tc vaak van opvatting en is met de zaak waar het om gaat, niet voldoende op de hoogte, volgens het Crisiszuivelbureau. Met een dergelijk stelselloos beleid kun nen wij geen bemoeienis hebben; het dwingt ons, om ons terug te trekken, aldus hét C.Z.B. Voorts wordt opgemerkt, dat de Mi nister er in zijn beschouwingen over don terugslag van dit conflict op de internatio nale markt geheel naast is; dat hij een on doordacht spel speelt met groote Neder landsche belangen; dat hij de leden van de zuivelorganisaties tegen de besturen op hitst. 1 Volgens het C.Z.B. geeft de minister een weinig „excellent" voorbeeld door over de onderlinge besprekingen mededeelingen te doen, die in strijd met de feiten zijn. In die besprekingen verknoeide de minister den tijd met theoretische bespiegelingen en on uitvoerbare voorstellen. Het C.Z.B. protes teert er tegen, dat de minister het voorstelt alsof de leden slechté bedacht zouden zijn op het behoud van verworven rechten. In tegendeel is in allé opzichten eigenbelang afwezig, wat nader wordt toegelicht. Alle organisaties op het gebied van zuivel-pro- ductie en -handel keuren de gedragslijn van den minister ten krachtigste af. Naar gemeld wordt zal de minister niet op deze op- en aanmerkingen antwoorden. Keer het blad om I Volk en Vaderland van vandaag steekt met een plaat de draak met de anti revolutionairen, die morgen te Amsterdam een landdag houden in de tuin van Artis. Maar slaat men het nummer van het blad om, dan leest men daar, dat op Zater dag 11 Juli in de tuin van de Dieren tuin in Den Haag de N.S.B. een grootsche herdenking zal houden ter viering van de Gulden Sporenslag. Dat Colijn in de tuin van de 'Amsterdam- sche Artis zal spreken, moet belachelijk worden gemaakt. Maar dat Mussert zal spreken !n de tuin van de Haagsche Dierentuin is natuurlijk volkomen in orde. Dat men deze treffende tegenstelling nu ook juist tegen elkaar moest afdrukken! UIT DE A.R. PARTIJ NIEUWE ARJA-CLUBS Bij het secretariaat der 'A.R.J.A'. (Haar lemmermeerstraat 62, Amsterdam-W.) is be richt ingekomen van de oprichting van nieuwe clubs te Boarn (adres G. Geyten- beek, Oude Utrechtscheweg 6) en te Nijme gen (adres P. de Putter, H. de Grootstraat 34). De Zeeuwsche clubs zijn thans in gouw- verband vereenigd. Voorzitter van den gouw. raad is Ds. A. M. Franssen, te Biezelinge. secretaris J. Francke te Axel, penningmees ter D. Taange te Oost-Souburg, algemeen adjudant R. Buitenhuis te Kloetinge, vice- voorzitter Ds. H. Scholing, te Arnemuiden. Hoofdbestuurslid voor het Zuiden is met ingang van den aanstaanden 'lieer W. Bogaard te Kapelle, KERK EN ZENDING NED. HERV. KERK Beroepen: Te Kloetinge, J. H. F. Engel te Alblasserdam. Aangenomen: Naar Voorthuizen, F. van Asch te Wierden. GEREF. KERKEN EV. LUTH. KERK Beroepen: Te Delft, H. J. Jaanus te Nijmegen. Bedankt: Voor Rotterdam, G. J. Duy- vendak te Haarlem. GEREF. GEM. Drietal: Te Ierseke, eand. J. van den Berg en cand. A. van Stuyvenberg, beiden te Rotterdam en Ds. M. Heikoop te Utrecht. Tweetal: Te Aagtekerke, cand. A. van Stuyvenberg en cand. J. v. d. Berg, beiden te Rotterdam. HULPPREDIKER Benoemd tot hulpprediker bij de Ned. Herv. Gemeente „Vreewijk" te Rotter dam, de heer C. L, van den Broeck, cand. L d. H. D. te Hilversum. AFSCHEID. BEVESTIGING, INTREDE Te Den Haag heeft gisteravond onder zeer groote belangstelling de bevestiging plaats, waarna men Ds. Bos toezong Psalm vaart als predikant bij de Ned. Herv. Ge meente (vacature wijlen Ds. C. Ferguson). Bevestiger was Ds. F. M. Muller uit Eind hoven (waar Ds. Bos vroeger: ook had ge staan), die 1 Cor. 3 16b tot tekst had. Na de preek had de eigenlijke bevestiging plaats, waarna men Ds. Bos toezo ng Psalm 119 1. Ds. Muller heeft tenslotte nog een persoon lijk woord van vriendschap gesproken tot Ds. Bos en diens echtgenoote, en de plechtigheid laten eindigen met het laten zingen van Psalm 84 6. Vermelden we nog, dat de dienst o.m. werd .bijgewoond door de weduwe van Ds. C. Fer guson en voorts, dat as. Woensdagavond om 7 uur Ds. Bos zyn intrede hoopt te doen (Groote Kerk). In de Buikslootkerk (Amsterdam-N.) heeft gisteren, na een arbeid van circa 35 jaar, Ds A. Schweitzer afscheid geno men van de Geref. Kerk van Amsterdam- Noord (vroeger Buiksloot genoemd), die hij van den aanvang zijner ambtelijke loopbaan af, heeft mogen dienen. Hij had tot tekst gekozen Matth. 28 20. In een persoonlijk woord na de preek herdacht Ds Schweitzer, die om gezondheids redenen aftreedt, zijn komst in de gemeente die toen uit 92 zielen bestond. Hij richtte zich met een woord van dank tot Ds B. Ha genaar. die sedert 5 jaar nevens hem ar beidt. Bij de komst van Ds Schweitzer telde de Chr. school, herinnerde spr., 100, thar.s 1500 leerlingen. Namens kerkeraad en gemeente sprak Ds B. Hagenaar woorden van dank en liet de gemeente zingen Ps.' 121 4. Voorts spra ken Ds S. J. Dokter namens de kerk van Zunderdorp, Ds M. Bouwman van Nieuwen- dam namens de classis Zaandam. ZENDINGSDAG VOOR HET NOORDEN Uitgaande van. den Geref. Zéhdingsbond "zal op Donderdag 23, Juli a.s. in het „Engel- -sche Werk" bij" Zwolle de jaarlijksche zen dingsdag voor het Noorden worden gehou den. Als sprekers hopen op te treden de Néd. Herv. predikanten Ds J. Lekkerkerker te Oldebroek, Ds P. Zandt, Tweede Kamer lid te Delft, Ds K. van den Berg te Amers foort. Ds H. A. Leenmans te Ede en Ds W. Vroeglndeweij te Zegveld. Ds CHR. BRUINS Ds Chr. Bruins, Geref. predikant van B reu kelen, die vóór zijn gezondheid twee maanden in het buitenland heeft ver toefd, is hersteld in het land teruggekeerd. De heer P. Bons te Rotterdam heeft be dankt als lid van het Prov. Kerkbestuur van Zuid-Holland der Ned. Herv. Kerk. In dit college was nog een vacature ontstaan door bet overlijden van den- heer H. R. Lou waars, eveneens te Rotterdam. In hun plaat sen zijn benoemd tot leden van het Prov. Kerkbestuur de heer C. M. Knopper te Schiedam, als primus-ouderling en N. d e Kort, ouderling te Maassluis, als lid-ouder ling. De nieuwe functionarissen zullen di rect in functie treden en zitting hebben tot 1 Januari 1939. NED. ZENDELING-GENOOTSCHAP In de afvaardiging door het Ned. Zende ling Genootschap op Woensdag 8 Juli, des avonds half acht in de Groote Kerk te Rotterdam, komt nog steeds wijziging De heer F. J. Storm, die zou worden afge vaardigd naar Oost-Java, is door ongesteld heid verhinderd tegenwoordig te zijn, waar om zijn afvaardiging moest worden uitge steld. Alleen de heer W. B. de Weerd, bestemd voor Bolaang Mongondou, zal wor den geordend en afgevaardigd. De kosten zijner uitzending worden gedragen door de Herv. Jeugddiensten te Den Haag. Verder zullen twee zusters worden afge vaardigd. Mej. J. Krüy't als zendeling-arts, die buiten bezwaar van 's Genootschaps kas zal werkzaam gesteld wórden in de wijkver pleging te Soerabaja; en mej. M. K r u y t, die als vroedvrouw-verpleegster een gesub sidieerde plaats gaat innemen in het Zen- dingsziekenhuig Soekoen te Malang. Beiden zijn dochters van wijlen zendeling Kruyt. die vele jaren te Modjowarno arbeidde en van wijlen mevr. Kruyt—Pijsel, de eerste vrouwelijke zendeling-arts, die te Modjo warno werkzaam xvas.. De ordening geschiedt door een afgevaar digde der Indische Commissie; de afvaardi ging door den voorzitter van het Genoot schap, dr C. W. Th. baron van Boetzelaer van Dubbeldam, nadat de zendingsrede ge- hquden is door Ds D- A. van den Bosch, Herv. predikant te Den Haag. GIFTEN EN LEGATEN Het Kinderhuis der Ned. Herv. Gemeente te Rotterdam ontving een legaat, groot ƒ8000, van wijlen Mej. M. R., aldaar. ONDERWIJS HOSPITIUM VRIJE UNIVERSITEIT In onze advertentiekolommen zal men een aankondiging aantreffen van de in schrijving voor het Hospitium der Vrije Universiteit te Amsterdam. Studenten, die kamers zoeken, zullen goed doen, ook deze gelegenheid, die reeds tientallen jaren haar renommée gehandhaafd heeft, in hun be langstelling te betrekken. Men schrijft ons uit Waddinxveen: De Ned. Herv. Schoolvereeniging te Wad dinxveen heeft 2 Juli de aanvrage tot het verkrijgen van een eigen schoolgebouw bij de Gemeenteraad ingediend. Alle bij de wet vereischte stukken waren aanwezig, zoodat de Gemeenteraad, wil hij niet in strijd ko men met de wet, de aanvrage moeilijk zal kunnen afwijzen. De ouderverklaring is ge- teekend voor 110 kinderen, waarvan geen enkel kind ooit een Chr. School heeft be zocht. Daar er volgens de wet slechts 60 kinderen behoeven te zijn, kunnen we wel zeggen dat dit ruim voldoende is. De Ver-, eeniging is reeds sedert begin Mei aangesloten bij de Vereeniging voor Christelijk Volkson derwijs en dus vanzelf ook bij de Commissie van Beroep door die Vereeniging ingesteld. Het bestuur heeft reeds opgave van meer dan 300 kinderen gekregen die de straks e.v. te openeh Herv .School zullen gaan bezoe ken. We kunnen dus wel zeggen dat deze school in een groote behoefte zal voorzien. Verschillende ouders van deze 300 kinderen waren tot, nu toe voorstanders van het Open baar Onderwijs en verschillende andere ouders zullen hun kinderen indien er e.v. geen Herv. School zou komen op de O. S. laten of er in 't vervolg naar toe sturen. We mogen dus wel zeggen dat de stichting van een Her vormde School te Waddinxveen in 't belang van 't Christelijk onderwijs is. Bovendien behoeft die stichting eener Herv. School met zeer weinig kosten gepaard te gaan, daar er in Waddinxveen schoolruimte genoeg is, zoo dat het slechts van de Gemeente en de be sturen der andere Chr. scholen afhangt of er kosten gemaakt moeten worden. Examens Utrecht. Gesl.: Artsenijkunde: dot.. heeren H. Th. Mljnhardt, A. M. de Ble en J. H. J. van Engrelshoven. Geneeskunde: doet. ex. 2e ged.. de heeren J. Janseen. S. S. Klein. D. Schotanus. P. M. J. XX'ol- ters, M. D. Arends. H. J. v. Nievelt, J. Jonger. W. v. Ernst. XV. J. Roberts. K. Sax. J. H. XV. Ra even en H. J. J. Schaars. Amsterdam. Gesl.: Rechten: cand heeren J. Wllngaarden, J. Everts, J. XX'. Groes- Glpj Ned. Lett. (cum laude) en de heer XV. P. Pos. ^Econ. XVetensch&ppen: c&ndex., mej. A. A. Rechtsgeleerdheid: candex.. d-* heeren B. J. D. Alberts. John Meyer en Ph. Meyer. Groningen. Oesl.: Godgeleerdheid: voorb. kerk. ex.. mej. C. I. R. Glas en de heeren J. XX'. Beerekamp en L. A. de Groot. Geneeskunde: cand.ex.. d« heeren D. XV. L Offerhaus, C. J. Hogcndijk, P. Stibbe en U. J. Mansholt. lej. H. S. Bok en de hee- i J. Koster F. L» Polak. Germaansche ioct. ex., mej. D. Stmonlde* en de heer K. Nauta Ned. Handelshoogeschool. Gesl. Eindexamen* Gymnasia, Lycea en H.B.S. Amsterdam. Chr. Handels HBS. Eindex. Gesl. de dames: E. A. van den Berg. J. G. R. Robijn* en de heeren: E. Blanken. J. H. C. Blazer, H. J. Boelh.ouwer, A. T. van Gelder, H. L. Gutermann. I. D. A H. Kastelein, P. Meeth. S. H. chen Otter, J. Th. Peters. G. M. van Ravcnzwaay, C. Reinewald, C. Venem - Hoogste stand tc'Hannover 764.1. Laagste stand te Vestmanoer 745.0. Stand vanmorgen halftxvaalf 762.7. WEERVERWACHTING Meest zxvakke veranderlijke wind, -lietrij ken tot zxvaar of half bexvolkt, toenemen kans op regen of onweer, xvaarschijnlj iets koeler overdag. ALGEMEEN WEEROVERZICHT De hooge drukking, welke het Zuidell gedeelte van het waarnemingsgebied besla is sinds Zaterdag aan haar Noordzijde ti genomen, doch heeft over Frankrijk in ba» kern aan beteekenis verloren. De depressies bij IJsland en over Scanl navië bleven 6tationnair. Belangrijk voor xveersontxvikkeling in onze omgeving is secundaire depressie, welke aan de ingiü van het Kanaal gelegen is. Zij bracht! Zuid-Engeland reeds zxvare regen en h heeft er alle schijn van, dat zij met sterke West-Zuidwestelijke of Westelijl bovenxvihd naar onze omgeving bexveei Regen- en onxveerskanscn nemen daarda xveer toe, terxvijl overdag ook afkoeling] wachten is. Onder invloed van de depress) is het xveer over dc Britsche eilanden! Noord-Oostelijk Scandinavië regenachtig. I In het hooge drukgebied heerscht Duitschland en Zxvitserland goed xveer m in het Zuiden en Zuidoosten ochtendtemj raturen boven 20 gr. C. Over Frankrijk] J~ -vaar bexvolkt tot betrokken, hi THERMOMETERSTAND f Stand vanmorgen halftxvaalf 22.2 C, 7 JULI Zonsopgang 4.49 uur, zonsondergang 9.21 u Maan op nam. 10.34 uur, onder vm. 8 05 q VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 7 JULI Van 's avonds 9.51 uur tot 's morgens 4.20 n de lucht en daar met regen. dl Rijk* H.B.S Gesl. de dames A den L Mulder, F. G. 3. M. XVierx en H. A i de heeren A. A. Beyer*. XV. v. Bork, G. Lauryssen. F. v. Pelt] L, L. v. Re yen. J.' chaar en de heeren L. Zonneveld, J. v. In gen n E. XV. v. Lennep. Groningen. XVillem Lodewlik. Gymnasium. G. Bollebakker, A. J. Dekker. L. J. A Lok, T. Ptlon, B. Schermer. H. Scheudei J. S. Snellen van Vollenhoven, en J. v. d. St-an Rotterdam. 2e H.B.S. met 5-J. c. B. Gesl. R. J. Brakema, A C. Breukhoven. J. C. Bruens, P. H. de Bruin. J. G. v. Dük. H. M. Eindhoven. J. M. Goppel. J. Hulsman. A. Katz. XV. de Man, A Vos. A A Bouwman, A v. Dijk. H. A. v. Hessen. R. XV, Ierschot, L. F. J. M. Kettlltz, J Kleinjan, P. H. Kramer. M. A. Montijn, J. Paré, E. Rademaker. C. M. Roozemond. J. XV. Huijs- dena. A. Kortlandt, G. J. v. Meerendonk, A Oos ters. W. C. Teuling. C. W. M. Verbrugge. F. C. Ingen Housz, J. Schipper. H. v. d. Stoop. C. Solleveld. G. Slooten en mej. A M. v. Zuuren. Wagenlngen. Rijks H.B.S.. afd. B. Gesl. de dames H. J. Arlëns. L. J. Meblus. F. T. Ver schuur en F. C. XVildschut. en de heeren J. F. Bast, C. Bosman. J. v. Dreven. Ch. J. Grondhout. J. Klaarhaven. R. A Mees, A. F. H. Messchaert. F. C. Pereboom. J. Reynvaan. J. C. Snackers. P. W. v. Soest. W. F. Springer J. A. XVIeringa. Gesl. na verl. ex. voor dipl. A mej. XV. H. Jonkei Zeist. Chr. Lyceum, afd. Gymn voortgezet ex. gesl. voor A de dan Drllghorn en S. L» v. d. StlgViel; voo islum. N» Graaf. A. C. Hletlnk. J. C. J. Honcoop. M. v. Leer. C J. Maljers. G. P. Wltzand en de heeren D. Amorlson. A G. Reyntjes en T. Roozendaal. Zutfen. Chr. Lyceum, afd. Gymnasium. GeüH voor B: XV. O. v. Dedem, J. J. Steonsma; voor A: H. W. Eermans. A. de Jonge. D. Postma. Zwolle. Chr. Lyceum, afd. B. Gesl. voor B B. D. F. Breunese. Eva Lourens. A. Munnik en A. J. Theunlssen Zwolle; A. J. Hagen en J. F. v. d. Velden. Oldebroek: P, Kruithof. Kampen: J. F. C. Stegeman. Dalfsen: W. W. Tölke. Heerde J. G. Veening. Kamperveen. Amsterdam. Herv. Kweeksohool. Nutt. Handw. Gesl. de dames E. Koopman, L. F. Lu- denhoff, M. A. Vergouw en P. v. -t XVel, Am sterdam; P. Koenders, Landsmeer; XV. Scholten. lens zijn afge- gew. 2. De ex. zijn afgeloopén. Van de 24 slaag den 21. G r on lngen. Chr. Kweekschool. Nutt. Hand werken. Gesl. de dames F. Achterhof. Zuidbroek; K. Blanken. Hoogkerk; G. Enter. Groningen; A Hofman. Sauwerd. Haarlem. Da Costa Kweekschool. Gesl. de dames E. v. d. Akker, Heemstede; A. S. Boon stra. M. Boelhouwer en B. Eger. Bloemendaai; E. M. v. Dalen en J. Engels. Haarlem. Leeuwarden. Herv. Kweekschool. Gesl. «Je dames Y. Nletsma, Leeuwarden; G. XVijma, Woni- mela; J. Slager, Huizum; de heer J. Bekius, Stiens; J. Boerema. Jelsum; J. P. R. Dijkstra en A. X'ahner, Leeuwarden. Middelburg. Chr. Kweekschool. Alsnog geal. de heer C. J. XVeststrate, XX'aarde. Rotterdam. Kweekschool m. d. Bijbel, Aelbrechtspleln. Nutt. Handw. Gesl. de dames XV. v. Doornik. Delft; XV. L. Groenewegen. Maas- Helns. Rotterdam; P. Ilmer, Schiedam; K. Trlnip, N.. v. Lu Uk. Hoogvliet; H. i Llchai Gesl. de dai "ijk. Utrecht: I. J. M. Pender*. Den Haag: Huckriede, Enschedé; A Jansma, Amster dam: en de heeren A. Stubbe. Groningen; F. L J. Bakker, Amsterdam: J. C. Verschuren, Ginne- ken; I. Horman, Den Haag. i. Den Haag. Gesl. voor 3en stuur mx'. de heeren G. H. P. de Wolf. A. W. Boa en A. Bisschop XVünveldt. tarlBSt. D e n H a a g. Gesl. voor deel I: H. van Bodegraven. Amsterdam. iselscheite. D e a g. Gesl. de dames: XV. Stok. sfen, allen CRISIS-PUBLICATIE Regeling melksteunbeperking Tegemoetkoming aan veehouders Het Regeeringsburea-u voor de uitvoerii van de Landbouwcrisisxvet 1933 maakt hi volgende bekend Gelijk bekend, hééft destijds, 'toen de M bister van Landbouw en Visscherij besloc de ontworpen regeling inzake de melksteui beperking niet te doen doorgaan, genoemd Minister de toezegging gedaan, dat aan v« houders, die in verband met bedoelde rej ling reeds maatregelen hadden genomen hun melkproductie in te krimpen, eenige gemoetkoming zou worden toegekend, thans te dezer zake gereed gekomen regj linig behelst voornamelijk de navolgei punten: Veehouders, die voor deze tegemoetkomii in aanmerking meenen te komen, kunne daartoe een ra avraagf or muller verkrijgen de districtscommissies van de provincii landbouworganisaties. Deze formulieren ten volledig ingevuld worden gezonden het Regeeringsbureau voor de Uitvoering vi de Landbouxv-Crisiswet 1933, Lange Voi hout 13, 's-Gravenhage. Bovendien moet door de aanvragers e« bedrag vap vijf gulden xvorden gestort op postrekening No. 234149 van het Landboui Crisisfonds te 's-Gravenhage. Wanneer d( storting niet is geschied, wordt de ingezt den aanvrage n i e t in behandeling genom< In bijzondere gevallen kan, onder overl< ging van een bewijs van onvermogen, VTijsl ling van de verplichting om deze som te stor ten, xvorden verleend. De aanvraagformulieren zijn van 15 Ji af bij de bedoelde districtscommissies krijgbaar en moeten uiterlijk 1 Septembi 1936 ingevuld en onderteekend op het Ri geeringsbureau zijn binnengekomen. C laatstgenoemden datum moet tevens het be drag van vijf gulden zijn ontvangen. Voor beantwoording van de vraag, of verzoeker x-oor een tegemoetkoming als bo venbedoeld in aanmerking komt, xvordt al volgt gehandeld: Nagegaan wordt, over welke hoeveelhei| melk de aanvrager in de periode X'an 3 Juij t/m 29 December 1934 en in het tijdvak val 2 Juni 't/m 28 December 1935 steun hee ontvangen. Ook met de voor de consumpti afgeleverde melk xvordt hierbij rekening g< houden. Blijkt-alsdan, dat de in het genoem de tijdvak van 1935 aldus afgelex'erde en/( verwerkte hoeveelheid melk ten minste 10 minder is dan de in de overeenkomstige pe riode van 1934 afgeleverde en/of verwerkt hoeveelheid, dan moet vervolgens ten genoe gen van den Regeeringscommissaris voor de Akkerbouw en de Veehouderij worden vast gesteld, dat de betrokkene inderdaad nadee heeft ondervonden en dat de mindere uielk aflevering en/of verwerking van 1935 voor! gevloeid is uit maatregelen, welke door de veehouder xverden getroffen, teneinde doé' bewust mede te xverken aan de ontxvorpe regeling der melksteunbeperking. Aanvragers, die niet aan den hiervore omschreven eisch voldoen, zullen niet voo eenige toegemoetkoming in aanmerking kun nen komen. Voor de provincie Zeeland zal, evenal zulks met de melksteunbeperking het geva xvas, ook thans een eenigermate afwijkend regeling xx'orden getroffen, waartoe eenigszic anders samengestelde aanxraagformuliere beschikbaar xvorden gesteld. Oogstvergunning Aan de aangeslotenen D bij de Nederland sche Groenten- en Fruitcentrale, zijnde oof sters van groen te plukken landbouxverwtes wordt ter kennis gebracht, dat terxvijl tot o; heden aan deze aangeslotenen xvas toeg«i staan ir 1936 eenzelfde oppervlakte te ooff sten als in 1934, zooals dit op de in hun be zit zijnde oogstvergunning staat aangegel ven, dit met ingang van 6 Juli a.s. xvordj uitgebreid met 100 pet. yan deze oppervlak» Op genoemde oogstvergunning mag dus ai dubbele oppervlakte xvorden geplukt, J

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10