U 'NUGGET" VRIJDAG 3 JULI 1936 TWEEDE BLAD PAG. 51 Deze week kreeg de schaakkampioen Dr. Euwe van instructeur de mul van de Nationale Luchtvaartschool een half uur proefles. Dr. Emoe in de hangar van de N. LS. te Amsterdam, Ter gelegenheid van 't 50-jarig bestaan van het Remonte- depot Nieuw-Millingen werd door de soldaten een optocht georganiseerd. Links (onder parapluie) g ener aal-majoor Fabius. Gisteren vond te Hülegersberg de huwelijksvoltrekking plaats tusschen den heer D. Rijnders, zoon van den bekenden Zendings-director, met Mej. van Kempendochter van den Burgemeester. Het Tehuis voor weezen der Geref. Kerk te Rotterdam herdacht deze week onder groote belangstelling zijn 70-jarig bestaan. Een foto van de weezen met vader en moeder en de commissiedie het tehuis beheert. De. heer A. Baas, hoofd van de School met den Bijbel aan de Zoutzieder- straat te Rotterdam, vierde onder groote belangstellingzijn zilveren onderwijzersjubileum. Onze Sigarenindustrie Klein? Wij lazen in de Vrijheid: Minister De Wilde zou op Donderdag 2 Juli de nieuwe Avro-studio niet openen, omdat... er op Zondag 5 Juli ook Avro- feestelijkheden zijn. B. en W. van Hilver sum verleenen daartoe van ganscher harte hun medewerking, maar Zijn Excel lentie boudeert (pruilt) en blijft daarop zelfs op een gewone weekdag weg. Deze minister heeft wel eens vaker ver geten, dat hij als bewindsman een ar.dore positie inneemt dan vroeger als antirevolutionair Kamerlid. En dan nog... DE PRINSES IN DE ZAANSTREEK Ter opening van de naar haar genoemde brug Duizenden langs den weg geschaard De Zaanstreek was gisteren in feest stemming. Huizen en fabrieken, mo lens en kantoren staken in vlaggen- tooi, met name in de gemeenten Koog aan de Zaan en Zaandijk, de middel punten der feestvreugde, welke heerschte, nu H.K.H. Prinses Juliana de naar haar genoemde brug over de Zaan, gelegen in den nieuwen provin cialen weg Haarlem—Purmerend, of ficieel zou openen. Duizenden schoolkinderen uit de gemeen ten Zaandam, Koog aan de Zaan, Zaandijk. Wormerveer, Krommenie, Westzaan en Oostzaan stondlen langs den weg geschaard om H.K.H. te begroeten bij haar bezoek aan de Zaanstreek. Uit allen rang, stand en richting werd medewerking verleend aan de V.V.V. „De Zaanstreek", die de leiding der feestelijkheden op zich had genomen. De te openen brug was versierd met vlag gen en droeg een eerepoort, waarop zinne beeldig handel en industrie, srheepvaart en verkeer waren voorgesteld. De aan den Zaandamschen oever staande molen „De Ooievaar" was „mooi gezet" en drukte een Zaansch cachet op het geheel. De Zaan- landsohe watersportverenigingen verleven digden met haar geapvoiseerde zeil- en roei- booten en motorjachten de omgeving van de brug. Aan de officieele opening van de brug ging vooraf de officieele begroeting van H.K.H. in het gemeentehuis van Zaandijk. De burgemeester van Zaandijk, de heer Van Gelderen, verwelkomde de Prinses en dankte haar voor de eer de brug te wil len openen. De Zaansche gemeenten zijn vervuld van groote vreugde, getuige de geestdriftige verwelkoming, aldus spr. De verbinding, welke door U tot stand zal wor den gebracht, is een nieuwe schakel in het verkeer. Zij is niet alleen voor de geheele streek, maar ook voor de gemeenten van groot belang en zij zal, naar wij hopen vruchten afwerpen voor een betere toe komst Spr. besloot met den wensch, dat dit bezoek aanleiding mocht zijn voor een of ficieel bezoek aan de geheele Zaanstreek, waardoor een verlangen van velen in ver vulling zou gaan. De burgemeester van Zaandam, de heer K. ter Laan, herinnerde aan het bezoek dat de Prinses, als kind nog, met wijlen Z.K.H. Prins Hendrik aan Zaandam bracht en aan haar belangstelling voor de oud° geschiedenis van Zaanland, waarbij be loofd was, later nog eens dieper op de ge schiedenis van Zaanland in te gaan en wat meer van het moderne Zaandam te zien Spr. zeide ten zeerste verheugd te zijn, dat de Prinses op dezen heugelijken dag naar de Zaan kwam. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holland, Jhr. Mr. Dr. A. RöeM gaf een uiteenzetting van de technische bij- Want de liberale Vrijheid schijnt zoo nu en dan nog te meenen, dat in het staatkun dig leven alleen het liberale beginsel recht .van spreken heeft. zonderheden van de brug. Deze heeft een totale lengte van 16i M., een rijbreedte van 7 M. met aan elke zijde een verhoogd voet pad ter bi-eedte van anderhalve M. Het is de grootste brug in Noord-Holland. De arbeid vindt haar belooning in' de opening van de brug door haar, naar wie zij is genoemd. Daarna had de officieele opening plaats. Om vier uur drukte H.K.M. den schake laar naar beneden, waardoor de hoornen welke de brug afsloten, omhoog gingen. De Prinses betrad de brug, op welker midden het muziekcorps van de firma Al- bert Heijn had post gevat, dat het „Wilhel mus"' liet hooren. Aan de Zaandamsche zijde werd H.K.H. door een koor toegezongen, waarna zij over de brug naar Zaandijk terugwandelde. Over Koog aan de Zaan reed Prinses Ju liana naar Zaandam, waar zij een bezoek aan de fabrieken der firma Verkade bracht, dat drie kwartier duurde. In de Zaanstreek zullen alle versieringen welke ter gelegenheid van de opening der Prinses Julianabrug zijn aangebracht, tot en met Zondag blijven hangen. Installatie burgemeester Mr. P. H. W. F. Teilegen Woensdagmiddag arriveerde de heer Mr. P. H. W. F. Teilegen met zyn echtgenoote en beide kinderen in Ter- neuzen. In de openbare vergadering van de gemeenteraad heeft de loco-burgemees ter, de heer L. J. Geelhoedt den nieuw-benoemden burgemeester harte lijk welkom geheeten in deze gemeen te. Hij sprak de hoop uit dat Mr. Tei legen een waardig opvolger moge zijn van oud-burgemeester Huizinga, die in ruim 24 jaar zeer veel voor Terneuzen heeft kunnen verrichten. Veel bleef echter nog op uitvoering wachten, niet het minst ook tengevolge van de tijds omstandigheden. Van dit alles noemt spr. allereerst de havenbelangen van Terneuzen, die hij in 't bizonder in de belangstelling van Mr. Tellegen aan beveelt. Nadat de heer Geelhoedt tenslotte zijn dank heeft uitgesproken voor de medewer king die hij bij het uitoefenen van zijn functie heeft mogen ondervinden, en de heer Tellegen de zetel van den burgemeester heeft ingenomen, spreekt deze woorden van dank aan H. M. de Koningin, den Minister van Binnenl. Zaken en den Commissaris der Koningin in deze provincie. Hij hoopt bij den voortduur te bewijzen dit in hem gestelde vertrouwen waard te zijn. Spr. had het voorrecht, enkele dagen gele den kennis te maken met zijn ambtsvoorgan ger. Hij beseft dat het moeilijk zal zijn zich een waardig opvolger te betoonen. Zijn maatschappelijke arbeid in Nederl. Oost-Indië is bij sprekers terugkeer in het moederland geëindigd. Maar hij ziet veel overeenkomst tusschen het leven hier en ginds, overeenkomst vooral ook hierin dat men gebukt gaat onder een wereldcrisis; dat men zoekend en tastend zijn weg moet gaan. Alle deze zaken maken het aanvaarden en uitoefenen van het burgemeestersambt niet gemakkelijk. Spr. hoopt dat de wijsheid Gods hem moge steunen en voorlichten, en dat de taak waaraan hij zich van ganscher harte en met alle krachten zal geven door Gods ze?en moge worden bekroond. Als oudste lid van de gemeenteraad heeft de heer P. van Cadzand uitdrukking gegeven aan de gevoelens van den raad. Hierna werd de zitting gesloten. Het gemeentepersoneel is hierna aan den i nieuwen burgemeester voorgesteld, terwijl lom 4 uur aan de gemeentenaren gelegenheid werd geboden den heer Tellegen en familie te 'icomplimenteeren. Bond van Chr.-Geref. Knapenvereenigingen Het 12!<-Jarig Jubileum Op 5 Aug. komt de Bond van Chr. Geref. Knapenvereenigingen te Utrecht in een her denkingssamenkomst bijeen, wijl hij dan zijn koperen jubileum viert. Tegelijk met de Bond jubileeren de heeren H. v. d. Berg, te 's-Gravendeel als voorzit ter en redacteur van het Bondsorgaan: „De Jonge Bereër", A. M. v. d. Kruk, te 's-Gra- venhage als secretaris en G. Davelaar van Veenendaal als administrateur van het orgaan. Hei Augustusnummer van het orgaan komt als Jubileumnummer uit, waarin een foto van de jubilarissen is opgenomen en met verschillende bijdragen betreffende de Bond. Op 5 Aug. wordt een samenkomst gehouden in de groote speeltuin „Buitenlust" te Maar tensdijk (Utrecht), waarin het woord zal worden gevoerd door den voorzitter, den vice-voorzitter Ds. D. Henstra van Dok- kum, terwijl door den heer A. A1 b 1 a s van Den Haag zal worden gedeclameerd. In de tijd der vrije beweging in de tuin en op het aangrenzende terrein wordt een Leiderssamenkomst gehouden, waarin de huishoudelijke zaken worden afgedaan. Ge meenschappelijk wordt in de speeltuin ge luncht. 's Middags om 3 uur heeft de officieele her denking plaats in de Chr. Geref. Kerk (ver moedelijk) te Utrecht, waarin als sprekers optreden de bondsvoorzitter met de jubi leumrede: „In het koper", de secretaris, die een historische schets geeft, terwijl de feest redenaar is Ds. K. G. van Smeden van Enschedé. Voor dit jubileum bestaat in den kring der vereenigingen vooral groote belangstelling. Internationale vredescampagne Ook Nederland zal deelnemen Op initiatief van lord Robert Cecil 'heb ben organisaties van verschillenden aard en vooraanstaande personen in een groot aantal landen besloten tot een internatio nale campagne tot verdediging van den vrede. Van het internationale comité, dat zich tot dit doel gevormd heeft, is lord Robert Cecil of Chehvood algemeen presi dent en onze landgenoote mejuffrouw Rosa Manus uit Amsterdam algemeen secretares se. Tot de leden van dit comité behooren de presidenten van Tsjechoslowakije en van Spanje, de Fransche minister Pierre Cot, Edouard Iierriot en de aartsbisschop van York. Op 3, 4, 5 en 6 September van dit jaar zal naar alle waarschijnlijkheid te Ge neve een internationaal congres worden gehouden, dat zal worden bijgewoond door gedelegeerden uit alle landen (het zijn er op het oogenblik 35), die hun instemming met deze campagne betuigd hebben. Er heeft zich nu hier te lande een comité gevormd, dat besloten heeft de deelneming van Nederland aan deze campagne te orga- hiseeren. De Voorzitter der vcreeniging voor Volken bond en Vrede, mr. J. C. A. Everwijn, is president van dit comité, mevrouw mr. B J. A. de Kantervan Hettinga Tromp is seretaresse en mr. J. Visser penningmeester. Het comité stelt zich voor door een circu laire aan een 200-tal organisaties hier te lan de een oproep te richten om zitting te ne men in het Algemeen Nederlandsch Comité voor de internationale vredescampagne en ROFFELRIJMEN TREURIGE MORAAL Zoo is dan het beschavingswerk Met gifgas doorgedreven, Door 't keizerlijk Italië Tot heiligheid verheven: Met fluiten, toeters en gejoel Blijk van een blank geweten! Is in het Volkenbondspaleis De Negus uitgekreten Door journalisten uit het 'land Van onvolprezen orde, Die door politie met gewéld Verwijderd moesten worden. Gélukkig telt de Volkenbond Ontelbre diplomaten Die uitingen van heiligheid, Als hier gegeven, haten. Gélukkig heeft de Volkenbond: Den Negus durven toonen Dat dieven den bestolene Zoo bruut niet mogen hoonen. Gelukkig, want al kon de Bond Dan niet het onrecht keeren, Een dosis oudenvetsch fatsoen Dorst hij te demonstreer en. De gruwel van de heilige Beschaving staak van Rome Is in de meest absurde vorm Op het tapijt gekomen. En dat er journalisten zijn Die zóó hun plicht vergeten Bewijst wat treurige moraal Hun ziel heeft aangevreten. Hoe leerde Mussert die ook weer Zijn hoogst beschaafde vrinden Zij noemen onwelvoegelijk Wat wij fatsoenlijk vinden... (Nadruk verboden) LEO LENS tevens een vergadering ter bespreking van de Nederlandsche deelneming bij te wonen, welke vergadering op Donderdag 9 Juli te 2.30 uur in het Jaarbeursgebouw te Utrecht zal gehouden worden. Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN Benoemd is tot ridder in de Orde van Oranje Nassau W. Voet te Hilversum en J. ter Haar te Amsterdam. Verleend is de eere-medallle. verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. in zilver, aan: J. de Haan te Kampen; J. G. van der ICaay to OUen en J. Splinter te Zwammer- BURGEMEESTERS Benoemd is tot burgemeester van Kampen H. M. Oldenhof. met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Lopik. Jaarsveld en Willige Lnngerak. Benoemd is tot burgemeester van St Maartensdijk, mr H. H. Schuller; van Workum mr W. M. OppedUk van Veen: van Overzande mr dr A. J. J. M. Mes. burgemeester van Heinkenszand; van Driewe gen G. M. C. Ort LEGER EN VLOOT Benoemd en aangesteld zijn: tot luit.-kol.- maeaziinmeester de majoor-magaztjnm. J. S. C. Rink: bij het res.-pers. der landmacht tot res.- kol. de r-ss.-luit-kol. J. A. J. M. Schotman. Aan Ds G. J. Koolhaas, pred. te R'dam-Char- lols. Is eervol ontslag verleend als res.-veld- prediker. De termijn van benoeming van den res.-paar- donarts 2e ki. S. van den Akker is voor den tijd yan ten minste vjjf Jaren verlengd. Onze Schoenindustrie DE IDEALE SCHOENWAS 'rit BETERE i/CUKS PUBLIEK CRISIS-PUBLICATIE De Nederlandsche Akkerbouwcentrale De Nederlandsche Akkerbouw-Cent ra ie maakt bekend, dat ingevolge art. 6. lid 2, sub d, der Crisis-Aardappelbeschikking 19313, restitutie van de teeltheffing voor aardap pelen kan plaats vinden indien kan worden aangetoond, dat de gemiddelde opbrengst van de op een bedrijf geteelde perccelcn aardappelen, door andere oorzaken dan hagelslag, minder bedraagt dan 5000 kg- per H.A. en dat die. mindere opbrengst niet wordt gecompenseerd door een hoogere gel delijke opbrengst. m Zij, die meenen om genoemde reden voor restitutie in aanmerking te komen, dienen zich ten minste 15 dagen voordat het rooien zal plaats hebben, schriftelijk te wenden tot de Landbouw-Crisis-Organisatie binnen wel ker werkgebied hun bedrijf is gelegen. Hierbij moet gebruik worden gemaakt van een bij die Landbouw-Crisis-Organisatie ver krijgbaar formulier, terwijl bij het indienen van het verzoek om restUutie f 2.50 moet worden overgemaakt, welk bedrag wordt terugbetaald indien de aanvrage gemoti veerd is gebleken. Het rooien van de betreffende perceelen aardappelen mag op straffe van verlies van het rech; op restitutie niet eerder plaats hebben, daji nadat daarvoor door of van wege de Landbouw-Crisis-Organisatie toe stemming is gegeven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5