Genève en de sancties VRIJDAG 3 JULI 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 LUXE DAMESSCHOENEN garantie.standgroen GARANTIE - STAND BRUIN GARANTIE.STAND R O O D GARANTIE.STANDZWART GARANTIE. STANDBLAUW IN ELKE SOLIEDE ZAAK VERKRIJGBAAR Buitenland DE VOLKSFRONTEN I>o volksfronten, welke thans in de West- Europeesche politiek zulk een opgeld doen, Zijn blijkbaar een nieuwe Moskousche methode, om invloed te winnen voor het bolsjewisme, ditmaal niet langs den weg {van rechtstreeksch geweld, doch langs den meer geleidelijken weg van het parlemen tarisme. In Spanje is men er mede begonnen. De fcmeenigheid der burgerlijke partijen heeft daar bij de verkiezingen een volksfront overwinning mogelijk gemaakt, en nauwe lijks was deze een feit, of de agenten van Sovjet-Rusland begonnen het land te over- stroomen, met in hun achterhoede de mis dadige elementen, die reeds vroeger aldaar ide terreur hadden uitgeoefend. Het tweede land, waar het experiment met succes kon worden herhaald, is Frank rijk. Men kent voldoende de gebeurtenissen die den intocht van de regeering van Léon Blum hebben begeleid en die overduidelijk Moskous hand doen gevoelen. Terwijl de linksch-e regeering in Spanje reeds staat tegenover een aangroeiende chaos, en wel tot hef besef moet komen, dat alle wetten, waarmede zij het land overstroomt, niets anders dan papieren maatregelen zullen blijven, is Léon Blum voorloopig nog meening, dat hij en zijn medewerkers Zullen slagen, de uiterst linksche stroomin gen, die zich in Frankrijk openbaren, af te leiden naar veiliger beddingen, om zoo den toestand meester te worden. In de naaste toekomst zal wel blijken of het Volksfront niet ook in het land van de Derde Repu bliek de wegbereider voor 't bolsjewisme is. Ook in andere staten wordt een streven merkbaar naar een concentratie van alle roode elementen. In België worden de pogin gen daartoe, die aanvankelijk mislukten, reeds weder hernieuwd, waarbij is vast te Btellen, dat daar volgens dezelfde metho den wordt tewerk gegaan als in Spanje en Frankrijk. Ook in Oostenrijk hebben radi cale elementen al pogingen in het werk ge steld, zich te vereenigen met het doel de macht in handen te krijgen. Tenslotte houdt Moskou hij het continent niet halt, doch strekt het zijn bemoeiingen eveneens Groot-Brittannië uit. De secretaris-generaal yan de communistische partij in Engeland heeft dezer dagen verklaard, dat er nim mer een geschikter oogenblik geweest is om een nationale regeering ten val te bren gen dan thans. Deze woorden hangen ook maar niet zoo in de lucht. Want de Engel- eche communisten, die door het Spaansche jen Fransche voorbeeld worden aangevuurd, streven er met alle krachten naar, ook in het eigen land een volksfront te propa- geeren. Het eerstvolgende doel der Britsche com munisten is, invloed in de Labourpartij te gewinnen. Hoewel Labour reeds bij herha ling een samensmelting met de communis ten heeft van de hand gewezen, stellen de communisten toch telkens weder dezen zelfden eisch, vooral in den kring van de {vakvereenigingen. In verschillende vakor ganisaties beginnen zij reeds op te dringen. Zoo werd onlangs tot voorzitter van den iWelschen Mijnwerkersbond een der leiden- Üe communistische voormannen gekozen, namelijk do heer A. Horner en hebben o.a. ireeds de arbeiders in de schoenindustrie fcich voor een opnemen van de communis ten in de Labourpartij verklaard. Gelijktijdig ontplooien de communisten Een tegen het bestaan van den Engelschen fctaat gerichte crimineele werkzaamheid van grooten omvang. Een dozijn zware commu nistische sabotage-handelingen opEngelsche (oorlogsschepen binnen nauwelijks een half jaar, spreken een duidelijke taal. In de kolo nies en mandaatsgebieden van Engeland is het bolsjewisme eveneens met zichtbaar Eucces aan het werk. Op deze gebeurtenissen wordt door Lord Queenborough, bekend politicus en conser vatief parlementslid, in een opzienbarend (dagbladartikel gewezen, waarbij hij aan toont, dat Engeland in gevaar voor het bolsjewisme is. Hij wijst op de communistische pogingen, t>m leger, marine en luchtmacht te onder mijnen. Lord Queenborough acht Moskou's [volkenbondspolitiek een der allergrootste huidige gevaren. Europa geraakt onder den Invloed van machten, welke het jarenlang xnet succes heeft weten te weerstaan! (Chiappe's Kamerverkiezing ïs ongeldig verklaard De Fransche Kamer heeft gisteren met 282 tegen 193 stemmen den verkiezingsuit slag voor Ajaccio ongeldig verklaard. Het betreft* den vroegeren prefect van politie en vroegeren voorzitter van den ge meenteraad van Parijs, Jean Chiappe. Vooral de communisten hebben zich tegen ide toelating van Chiappe verzet. Een der communistische sprekers ver klaarde, dat met de stembussen geknoeid Was. Chiappe verdedigde zich door te zeggen, dat hij aan den haat der communisten bloot staat, omdat hij, toen hij nog prefect was, steeds de vrijheid van den arbeid heeft beschermd. Tijdens zijn toespraak verlieten vele afgevaardigden der rechter zijde de zaal, terwijl de communisten net ideden alsof zij niet luisterden. Tenslotte deed Pietri een beroep op 'de Onpartijdigheid der leden, waarbij Chiappe in de minderheid bleef; De Negus vraagt een leening aan. De Ifaliaansc/te journalisten Minister dc Gratu De algemeene beschouwingen over den internationalen politieken toestand, het sanctievraagstuk en de eventueels hervorming van den volkenbond heb ben in dc volkenbondsvergadering een ware stroom van welsprekendheid ont ketend. Dinsdag, Woensdag en Donder dag is er door niet minder dan drie-en- twintig sprekers het woord gevoerd; heden zullen nog tien anderen hun meening laten vernemen. Temidden van al deze redevoeringen trekt in het bijzonder onze aandacht hetgeen minister De Graeff gespro ken heeft namens de Nederland- s c h e regeering. Het is geen schande, zoo zeide minister De Graeff o.m., dat men moet erkennen, dat de krachten van den volken bond zijn tekort geschoten, maar allen die volkenbond schouwen als een beschermer van den vrede moeten zich thans reken schap geven van de gevolgen van dit falen. Sommi gen willen het volkenbondsver drag versterken, door hun toe vlucht te ne tot regionale ver dragen in kader van den volkenbond en onder diens toezicht. De Nederlandsche regeering zal met de grootste zorgvuldigheid elk zoodanig roorstel onderzoeken, maar allen, die zich rekenschap geven van de traditioneele po litiek van Nederland, dat zich steeds af- keerig heeft getoond van de deelneming aan politieke en militaire allianties regionalen aard zal begrijpen de zeer gere serveerde houding, die de Nederlandsche regeering zich genoodzaakt ziet van meet af tegenover deze oplossing van het vraag stuk aan te nemen. Een tweede strooming wil de sancties geheel doen vervallen en het volken bondsverdrag hervormen in een pact van uitsluitend beraadslagenden aard. De eenige sanctie zou worden de auto matische uitsluiting van den aanvaller uit den volkenbond. Aanvankelijk schijnt deze stap een stap achteruit te zijn, doch wellicht zou men op deze wijze eerder het doel be reiken, omdat daardoor mogelijk zou worden de universaliteit van den vol kenbond, aangezien verschillende sta ten thans buiten den volkenbond staan de, voornamelijk op grond van het stel sel der sancties van toetreding worden weerhouden. Misschien zou een combinatie van beide denkbeelden niet uitgesloten zijn, namelijk erbreeding van de grondslagen van den volkenbond tezamen met de regionali seering van zekere verplichtingen, die dan zouden uitgaan boven het geheel der plich ten van alle bondsleden. Voorop zal echter dienen te staan, dat het kader van deze regionale verplichtingen bepaald moet worden door de grondwet van de internationale gemeenschap en dat de grenzen daarvan niet kunnen overgelaten worden aan de vrije beslissing der groepen. Minister de Graeff wenschtc dat de regee ringen met groote aandacht deze vraagstuk ken zullen bestudeeren, opdat in September ernstige, uitvoerige discussie hierover mogelijk zal zijn. De vraag of eventueele ijzigingen den vorm zullen moeten aan nemen van amendementen op het volken bondsverdrag dan wel in den vorm van in terpretatieve resoluties zouden kunnen tot stand komen, zal eerst kunnen besproken worden indien de strekking van de aan te brengen wijzigingen vaststaat. De slotwoorden van minister de Graeff aren: „de tanden op elkaar, aan den ar beid tot wederopbouw, laat ons niet ver sagen!" Valera bepleitte een internationale conferentie, waarop alle geschillen zonder uitzondering besproken zouden worden. Munch, de voorzitter van de conferen tie der zeven „neutrale staten, waartoe ook Nederland behoort, verklaarde een econo- misch-financieele conferentie te wenschen. ter bereiking van de volgende desiderata: le. Monetaire stabiliteit; 2e. Uitbreiding van den internationa len ruilhandel; 3e. Herstel van het vertrouwen in alle landen over de mogelijkheid om te kunnen koopen en verkoopen in de lan den, die een grooten rijkdom aan grond stoffen bezitten. De coördinatie-commissie Indien naar men gelooft, de zitting van den Volkenbond Vrijdag of Zaterdagochtend eindigt, zou de Coördinatie-Commissie Za terdagmiddag kunnen bijeenkomen, tot vaststelling van de wijze waarop do sanc ties tegen Italië zullen worden opgeheven. De Italiaansche Journalisten De correspondent van Stefani en de cor respondent van de „Gazelta del Popoio", die bij de betooging der Italiaansche journalis ten tijdens de volkenbondsvergadering wa ren gearresteerd, zijn weer fel het bezit ge steld van hun perskaarten, zoodat zij de vergadering van den volkenbond weer kun nen bijwonen. Hun acht Italiaansche collega's hebben besloten, Zwitserland te verlaten en naai' hun vaderland terug te keeren. Een leening voor den negus? De negus heelt bij de volkenbonds assemblee een resolutie ingediend, waarin aan de leden wordt gevraagd, Abessinië een leening toe te staan van 10 millioen pond. In een tweede resolutie vraagt Abes sinië den volkenbond nadrukkelijk te verklaren dat hij geen enkele annexatie, welke door wapengeweld is verkregen, erkent. U,plooit dê vluchten De conferentie te Montreux Lord Stanhope naar Londen Lord Stanhope, die de onderhandelingen te Montreux, en vervolgens tezamen met Eden te Genève heeft geleid, zal zich naar Londen begeven, om zijn regeering in ken nis te stellen van het principieel accoord, dat tot stand is gekomen. De volgende week zal hij naar Montreux terugkeeren. Men gelooft, dat de nieuwe conventie inzake de zee-engten binnen en kele dagen gereed zal zijn, en de conferen tie in het begin der volgende week in een beslissend stadium zal treden. Zij zou dan tegen 12 dezer met dc onderteekening der conventie kunnen eindigen. Baldwin zal niet aftreden De Britsche premier Baldwin heeft in feen rede op een banket ter eere van het 100- jarig bestaan der conservatieve vereeniging der stad Londen verklaard, dat de geruch ten, volgens welke hij aan verzwakking zou lijden en zijn aftreden aanstaande zou zijn, totaal bezijden de waarheid zijn. Baldwin verklaarde voorts naar aanlei ding van de interpellatie van één der afge vaardigden betreffende zijn verklaring van Mei 1935 inzake den groei der Duitsche luchtmacht, dat hij geenszins heeft willen zeggen, hieromtrent verkeerd te zijn inge licht. Het was slechts zijn bedoeling ge weest, erop te wijzen, dat het tempo, waar mede de Duitsche luchtmacht wordt uit gebreid, veel grooter is dan dat, waarmede de Britsche luchtmacht op peil wordt ge bracht. Engeland en de mandatenkwestie De conservatieve commissie van buiten- landsche zaken uit het Lagerhuis heeft tij dens een bijeenkomst te Westminster als baar meening te kennen gegeven, dat het een ernstige fout zou zijn, Duitschland te laten gelooven, dat de kwestie van over dracht der Britsche mandaten aan een an dere mogendheid zelfs ook maar zou kun nen worden besproken. De Fransche stakingsbeweging De omvang der Fransche stakingsbewe ging neemt in het noorden af. Er zijn nog pl.m. 20.000 stakers bij 200 ondernemingen, terwijl er eerst 90.000 waren. De „Echo du Nord" is weer verschenen. Het conflict in het hotel- en restaurant bedrijf aan de Cöte d'Azur is bijgelegd. Gisteren zijn de hotels heropend, ELKEN OCHTEND VERSTIJFDE VINGERS Hulpbehoevend door rheumatische pijn. De heer R. G. S. schrijft ons: „Ik had rheu matische pijn in handen, knieën en vosten. Het was zoo erg. dat ik een stok moest ge bruiken om te kunnen loopen. en 's ochtends bij het opstaan waren mijn vingei*s steeds verstijfd. Ik gebruikte tallooze pijnstillende middelen, maar het hielp niets. Totdat ik eens den raad opvolgde om Kruschen Salts te probeeren. Naclat één flacon gebruikt was toonde zich reeds aanmerkelijke verbetering; vooi'dat ik de tweede flacon op had. was mijn rheumatische pijn volkomen verdwenen, en zij is gelukkig nooit meer teruggekomen. Dit kan ik U wel zeggen, zoowel mijn vrouw als ik raden Kruschen Salts direct aan, zoo dra wij van iemand weten, dat hij aan rlicu- matiek lijdt" Rheumatische pijnen en kwalen als spit, ischias, jicht, ontstaan maar al te dikwijls door een te groote hoeveelheid urinezuur in het lichaam. Urinezuur, een der afvalstoffen van het organisme moet uit het lichaam ver wijderd worden door de afvoerorganen. De zes minerale zouten, waaruit Ki'uschen Sa' is samengesteld, bevorderen sterk en op t. heel natuurlijke wijze de werking van deze organen, waardoor de gevaarlijke afvalstof fen, als urinezuur e.d., zacht en volkomen uit het lichaam worden verwijderd, zoodal de oorzaak van de rheumatische pijnen wordt opgeheven. Het bloed wordt gezuiverd en de pijnen zullen afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen. Hierdoor zal ook Uw geheele ge zondheidstoestand verbeteren. Uw levenslust, weerstand en enei'gie keeren terug, zooals in Uw beste jaren. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.70 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Am sterdam voorkomt. (Adv.f DE D1CHTER-C0MP0NIST VAN HET FRANSCHE VOLKSLIED Stierf voor honderd jaar (Bijzondere corrcspondenite)'. Men schrijft ons uit Parijs: Op 26 Juni heeft Frankrijk herdacht, dat voor een eeuw de dichter en componist van zijn volkslied overleden is. Als we zeggen, dat dit herdenken in alle stilte is geschied, begaan we een onjuistheid, want er wordt wel gezongen in dit land. Maar meermalen krijgt men den indruk, dat de Marseillaise dienst gaat doen als haar eigen lijkzang. omdat ze steeds meer wordt ingeruild voor de Internationale. Eenigen tijd geleden zag en hoorde ik, hoe door een voorbijtrekkende optocht van socialisten dit laatste gezang aangeheven werd. Toen het uit was. zetten enkelen in den stoet het Fransche volks lied in. Het scheelde weinig, of ze waren door hun eigen partijgenooten uitgejouwd. Vermeldenswaard is, dat de sterfdag van Rougoi de Lisle in Parijs eigenlijk alleen op grootsclie schaal is gevierd door de com munisten, dus door de partij, die het meest van alle het Russische volkslied wil invoe ren. In het politieke leven van Frankrijk is échter veel mogelijk. Claude Joseph Rouget de Lisle stierf ln §36 op 76-jarigen leeftijd. Geboren en op gegroeid in het bergland van de Jura, werd hij in 1776 als leerling toegelaten tot de krijgsschool te Parijs. Acht jaren later ver liet hij deze inrichting als aspirant-luiie- nant om ingekwartierd te worden in de provincie. In dezen tijd begint hij ook met het maken van gedichten, welke door hem zelf worden getoonzet In 1790 keert hij naar de hoofdstad terug De revolutie, die dan een jaar aan den gang is. begint de dichtkunst en de muziek steeds meer te beheerschen. Rouget onder gaat hiervan den invloed en schrijft een „Hymne aan de Vi'ijheid". De geestdriftige stemming behoudt hij ook, als hij 1791 kapi- lein te Straszburg wordt, een stad, welke in die dagen in de wei'eld der toonkunst van groote beteekenis mocht geacht Het volgende jaar wordt belangrijk in h«t leven van Rouget en van zijn vaderland. De Nationale Vergadei'ing verklaart Oostenrijk en Pruisen den oorlog, en heel Frankrijk raakt in krijgsstemming. Straszburg bluft hiervan allerminst verschoond. Op 25 April 1792 zijn de voornaamste officieren van het garnizoen aan een maaltijd verecnigd. De kansen worden besuroken, en in opgewon den stemming keert Rouget huiswaarts In de stilte van den nacht dicht en com poneert hij dan wat hij noemt „De krijgszang van het Rijnleger". Henri Radiguez heelt zich verdienstelijk gemaakt, door het ver zamelen van allerlei bijzonderheden om trent dit kunstwerk. Reeds dadelijk maakte het lied een diepen indruk op allen, die het hoorden. Spoedig werd het in ruimen kirng bekend. Tezelfder tijd worden o.a. te Marseille vrijwilligers erzameld, die daarop onder het zingen an het lied van Rouget optrekken naar Parijs. Aan dit feit heeft de „Marseillaise" haar naam te danken, hoewel ze m Strasz burg werd samengesteld. Als in den he.rfst ran 1792 de verovering van Savoye gc- .'ierd wordt, zingt men te Parijs in plaats ran het gebruikelijke „Te Deum", het lied ran Rouget de Lisle. De dichter heeft niet denzelfden opgang gemaakt als zijn geesteskind. Eenigen f', later vinden we hem zelfs in dc gevangenis, beschuldigd van vergrijpen tegen de revo lutie. In 1795 wordt echter de Marseillaise officieel tot volkslied verheven en de dich ter geëerd. Vermelding verdient nog, dat hij in 1798 naar Nederland kwam, waar hij meer dan een jaar vertoefde. Voor alles is Rouget de dichter van oo vrijheid. Deze inspireerde zijn beste werken Vandaar zijn vreugde over den val van Robespierre; vandaar ook, dat hij weldra met Napoleon op slechten voet raakte. Voelt het Volksfront van heden zijn geweten spre ken, dat het den schijver van de „Hymne aan de Vrijheid" nauwelijks wil herdenken Kox-t Nieuws Ruim 250 arbeiders van het Arsenaal te Woolwich (Engel.) hebben gisteren 3 uur gestaakt en zijn daarbij in hun werkplaat sen gebleven. Op de verzekering dat hun grieven onderzocht zullen worden zijn de mannen te 4 uur weer aan hun gewone werk gegaan. De tekst van het wetsontwerp inzake de nationalisatie der Fransche oorlogs industrie is ter kennis van de Kamerleden gebracht In artikel 1 wordt verklaard, dat de ondernemingen, welke oorlogsmateriaal fabriceeren of verhandelen geheel of gedeel telijk kunnen worden onteigend. Indien het maatschappijen op aandeelen betreft, zal dit kunnen geschieden door "t opkoopen van alle of de meeste aandeelen of door de inwisse ling dezer aandeelen tegen daarvoor uit te geven staatspapieren. DE PALESTIJNSCHE TROEBELEN Arabische gevangenen in hongerstaking De „Duilv Telegraph" meldt uit Jeruza lem dat ruim 60 politieke Arabische gevan genen in de concentratiekampen te Sara- fend in hongerstaking zijn gegaan uit pro test tegen dc daar lieerschende toestanden. Er zijn twee kampen en dc beweging is ontstaan in kamp no. 2, waar de minder bekende agitatoren zijn opgesloten. De on middellijke oorzaak van dc ontevredenheid is, naar men vermoedt, gelegen in het feit, dat een aantal gevangenen van het eerste naar het tweede kamp is overgebracht. De. liooge commissaris heeft Maandag ver klaard, dat alle gevangenen vrij zijn, eigen levensmiddelen te koopen ter aanvulling van de verstrekte rantsoenen. De Arabieren van het tweede kamp nu zijn van meening, dat de verstrekte rantsoenen onvoldoende zijn en zeggen niet in staat te zijn extra- levcnsmiddelcn te koopen. Hebron beboet Te Hebron zijn een kapitein en een sol daat van het Schotsche regiment gewond door Arabische schutters. Dientengevolge is de stad een boete van 2000 pond sterling opgelegd. De voorzitter van het comité van Mo- hammedaansche studenten, Farid-el Oury is overleden aan de kwetsuren, welke hij heeft opgeloopen bij de ontploffing van een bom, welke hij fabriceerde. De immigratie In antwoord op schriftelijke vragen van het conservatieve Lagerhuislid Corquodale heeft de minister van koloniën, Ormsby Gore, meegedeeld, dat het aantal in Pa lestina in 1935 geïmmigreerde joden 61.840 heeft bedragen, van wie 8.630 uit Duitsch land kwamen en 27.813 uit Polen en 'JÜ1 uit Sovjet-Rusland. De toestand in Danzig Naar een „Putsch"? De liooge volkenbondscommissaris voor Danzig heeft met Eden en Beek bespre kingen gevoerd over den toestand in Dan zig. Gisteravond heeft de volkenbondsraad daaraan een geheime zitting gewijd. In diplomatieke kringen te Londen ge looft men niet, dat de nationaal-socialisten in de naaste toekomst te Danzig een daad van geweld zullen plegen. Men is van meening, dat de volgënde factoren er Berlijn toe zouden kunnen bren gen een matigenden invloed uit te oefenen op de nationaal-socialistische elementen in Danzig: 1. Een gemeenschappelijk front inzake Danzig, dat volgens geloofwaardige be richten te Genève zou zijn tot stand gebracht tusschen Groot-Brittannië, Frankrijk en Polen; 2. Het oogenblik wordt niet geschikt geacht, omdat men in afwachting van het Duitsche antwoord op de Britsche vragenlijst het antagonisme der Locar- no-mogendheden zou opwekken en Groot-Brittannië zou drijven tot een nog nauwer samenwerking met Frank rijk; 3. Duitschland zal waarschijnlijk bui- tenlandsche avonturen tot na de Olym pische spelen en totdat het de noodige buitenlandsche deviezenreserves zal hebben opgehoopt, vermijden. Bloedige botsingen in Algerië In Fransch Algerië hebben opnieuw bloe dige botsingen plaats gehad, waarbij ook de hulp van troepen ingeroepen moest worden. Linksche elementen hebben getracht, op het raadhuis van Mostaganein de roode vlag te hijschen. Hierop ontstonden ernstige vechtpartijen met nationalisten. Er werden verscheiden schoten gelost; verschillende personen liepen verwondingen op. De gen darmerie moest ingrijpen om de vechtenden te scheiden en verschillende betoogers wer den gearresteerd. Van buiten de stad wer den troepen gerequireerd om de orde te herstellen. Te Algiers hebben Woensdag eveneens weer botsingen tusschen stakers en de po litie plaats gehad. Twee politiebeambten werden gewond. Dc politie heeft negen personen gear resteerd, namelijk vier Europeanen en vijf inboorlingen. In verband met de politieke botsingen is de gouverneur-generaal van Algerië per vliegtuig naar Parijs vertrokken, om over den toestand verslag uit te brengen en de hangende kwesties niet de regecring te be spreken. Poging tot opstand in Griekenland? Volgens sommige Athcensche bladen heb ben oud-minister Mayromichalis en de chef van den veiligheidsdienst er kennis van ge kregen dat verscheiden officieren, die na den opstand van Maart 1935 zijn ontslagen, een nieuwe poging tot opstand zouden wil len ondernemen. Bevoegde kringen verklaren, dat de orde verzekerd is. Te Barcelona heeft een onbekende twee bommen geworpen naar een zekere kolonel C r i s p u 1 o Maracho, die tezamen met zijn zoon en een anderen officier het offi ciers-casino verliet. Geen van hen werd ge troffen, alleen een voorbijganger werd licht gekwetst. Aangezien Maracho bekend staat om zijn republikcinsclie gevoelens, vermoedt men met een fascistischen aanslag te doen te hebben. Op een landgoed te Ostrow, in het Woi- wodschap Lcmberg (Lwow) heeft een ern stige vechtpartij plaats gehad tusschen de hoeren van het plaatsje en uit naburige districten afkomstige seizoenarbeiders. Toen de politie tusschenbeide wilde ko men, werd zij door de menigte aangevallen, zoodat rij zich genoodzaakt zae. van de vuurwapens gebruik te maken. Zeven personen werden gedood en drie gewond. Speciaal product voor Buitenwerk. HOUDT I HET IJZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HET HOUT. - Wordt 5 JAAR GEGARANDEERD Levering uitsluitend aan den Handel Naar Duitsch-Oostenrijksche j toenadering Onlangs zijn ernstige pogingen gedaan door Von Papen en Schuschnigg om door besprekingen de Duitsch-Oostenrijksche be trekkingen te verbeteren. De nctcligo kwestie van de restauratie der Habsburgers is in den loop der gedach- tenwisselingen niet Aangesneden, om de eenvoudige reden, dat Duitschland daar nooit in zou toestemmen. De besprekingen hadden uitsluitend be trekking op de mogelijkheid, een modus vivendi op te stellen tusschen Duitschland en Oostenrijk, welke de thans heerschende spanning zou doen afnemen en de vrees voor een Duitschen staatsgreep zou op heffen. GEMENGD NIEUWS Toen een drietal vrouwen nabij het grens* kantoor Holz te Kerkrade de Duitsch- Nederlandsche grens passeerocn, werden zij aangehouden door een surveilleercnd grens beambte, daar vermoed werd, dat zij manu facturen onder haar kleeding hadden verbor gen. De arrestatie van het drietal ging niet gemakkelijk en de beambte loste da?vop eenige waarschuwingsschoten. Weldra k\Vam hulp opdagen, doch twee der smokkelaar- sters hadden intusschen reeds kans gezten op Duitsch gebied te vluchten. De derde, «en Duitsche vrouw uit een naburige gemeente, kon worden gearresteerd en werd in ver zekerde bewaring gesteld. Een groote hoe veelheid manufacturen werd op haar be vonden. DOODELUK AUTO-ONGELUK Het jongste van de knaapjes, die Maandag avond te H a a r 1 o door een auto werden aangereden, de 5-jarige Johan Koeslag, is in het ziekenhuis aan de bekomen verwondin gen overleden, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. Het oudere broertje, dat oen ge broken arm en een vleesohwonde kreeg, wordt thuis verpleegd en maakt het vrij goed. FRÖBELSCHOOL IN VLAMMEN Finaal in de asch gelegd. Door tot dusver onopgehelderde oorzaak is Donderdagavond omstreekss zeven uur brand uitgebroken in het houten schoolgebouw aan de Violenstraat te Hilversum, waarin een Fröbelschool is gevestigd. Het vuur greep zeer snel om zich heen, zoo dat het gevaar voor de belendende woonhuizen niet denkbeeldig was, weshalve zij voorshands werden ontruimd. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, greep het vuur met een achttal stralen aan en tegen kwart over acht was het gevaar voor uit breiding geweken. Het schoolgebouw, dat een zestal lokalen bevat, is met de inventaris ge heel verloren gegaan. V7.TVI DAN HELPEN WIJ ELKAARI N.V. DORDRECHTSCHE ASPHALTFABRIEK ORANJESTRAAT 11 DEN HAAG voor Aluminiumverf N.V. v.h. 0. MATAK FüHTEIN HARLINGEN.TEL.22Q

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2