Jlmtiuc £Viii$d)r (JTourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Chr. Boeren- en Tuindersbond VAANDELS-VLAGGEN abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> cL Zondagsblad niel afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5821 VRIJDAG 3 JULI 1936 16e Jaargang aifoertentieprtpen: Van 1 tot 5 regels 1.17 Elke regel meer0.22'/» Ingezonden Mededeeüngen van 1-5 regels2.30 Elke regel meer0-45 Voor Tiet bevragen aan 'f bureau V wordt berekend 0.10 ONVERANTWOORDELIJK GESCHRIJF Terwijl de roode pers eeaierzijds haar lezers lekker maakt met de heerlijkheden, welke het plan van de arbeid brengen zal de ophemeling loopt werkelijk de spui gaten uit! ontziet zij zich niet de Regee ring van kwaadwilligheid te beschuldigen en de toestand elders rooskleuriger te schil deren dan deze werkelijk is Is dat laatste niet vol te houden, omdat do harde feiten een al*te duidelijke taal spre ken, dan is de verontschuldiging onmiddel lijk gereed. Het heet dan, dat vroeger kapi talistische regeeringen de welvaart kapot ge maakt hebben en dat men de roode hervor mers nu tijd moet gunnen; terwijl ook een machtig argument is, dat het elders vroeger zooveel slechter was dan hier, doch dat men daar nu vooruit gaat, terwijl het hier al droeviger wordt. Men herinnere zich, wat wij geciteerd heb ben over de loonen der Belgische arbeiders. Thans is Engeland aan de beurt, het groote wereldrijk, dat naar ieders gevoelen niet te vergelijken is met eenig ander land van Europa. Te uit en te na heeft men ons voorgezon gen, dat daar sedert de devaluatie de koop kracht der arbeiders aanmerkelijk is ge stegen. Engeland was door de crisis heen. Maar thans zet de roode pers boven een financieel en economisch overzicht: „Geen crisis, toch armoe"; „In Engeland neemt welvaart toe, maar 4.5 millioen menschen leven in ontbering." En dan volgt er op: Het gaat. het Engelsche volk voortreffe lijk altijd in vergelijking met een volks gemeenschap als de onze, die kunstma tig in een uitmergelende crisistoestand wordt gehouden. Maar hoezeer de werk loosheid afneemt en hoewel de koopkracht der loonen sinds 1929 is gestegen Enge land is een land met kapitalistische wan verhoudingen gebleven. Er i s werkloos heid, or z ij n eenige millioencn armen en het welvaartspeil der massa is te laag dan dat de arbeider er eenigszins behaaglijk kan leven. De Engelsche regeering steunt op een goed-burgerlijke en conservatieve meer derheid in het parlement. -Zij maakt er ophef genoeg van, dat het bedrijf weer floreert. Het regent dividenden. Maar tegen pogingen om ook de massa daarvan te laten profiteeren, verzet zij zich met hand en tand. Merkwaardig is dit betoog en zijn de uit spraken, dat de koopkracht sedert 1929 ge stegen is en dat men er „ophef genoeg van maakt, dat het bedrijf weer floreert." We zouden zoo zeggen, dat er van die ophef geen gering percentage terecht gekomen is in de roode pers hier te lande. Maar eenvou dig schandelijk is de tusschenzin, dat „onze volksgemeenschap kunstmatig in een uit mergelende crisistoestand wordt gehouden." Indien er van „kunstmatigheid" gesproken moet worden, dan zal deze toch wel in de eerste plaats bij het plan van de arbeid ge vonden moeten worden, dat door sommigen in hun eigen kring heel juist en typeerend met een injectiespuitje vergeleken is. Van kunstmatigheid gesproken! De toestand is in Engeland aanmerkelijk verbeterd sedert 1929, maar er i s werkloos heid; er z ij n eenige mjllioenen armen. Het genot van „filosofische eieren" schijnt niet zóó groot te zijn als men de arbeiders hier wijs wil maken. Mr. Marchant benoemd tot Kamerlid Hij zal de zetel niet aanvaarden De voorzitter van het Centraal Stembu reau heeft in de vacature, welke is ontstaan door het overlijden van den heer Th. M. Ke telaar, benoemd verklaard tot lid der Twee de Kamer mr. H. P. Marchant. Daar de oud-minister echter niet meer tot de Vrijz.-Democratische Unie behoort, zal hij dezen Kamerzetel uiteraard niet aanvaar den. Zijn opvolger is dan de heer Cohen te Amsterdam, Nieuwe Burgemeesters De nieuwbenoemde burgemeester van St.. Maartensdijk, mr. H. H. Schuil er, is in 1908 te 's-Gravenhage geboren en is als vo lontair werkzaam ter geijieente-secretarie te Naaldwijk. Dc nieuwbenoemde burgemeester van de gemeente Workum, mr. W. M. O p p e d ij k v a n V e c n, is 30 jaar oud en is werkzaam als volontair ter gemeente-secretarie te Al phen aan den Rijn. De nieuwbenoemde burgemeester der ge meente Driewegen, de heer G. M. C. O r t, is in 1899 geboren en als volontair werkzaam op de gemeente-secretarie van Ierseke. Gedenkteeken voor Koningin- Moeder te Wassenaar Naar ons ter oore komt, zal vermoedelijk in September of October van dit jaar de plechtige onthulling plaats hebben van het monument ter eere van de nagedachtenis van wijlen H. M. de Koningin Moeder, dat in het Rosarium van het park De Kievit te Wassenaar zal opgericht worden en dat vervaardigd zal worden naar het ontwerp van prof. L. O. Wenckebach, te Noordwijker- liout. De Raadsverkiezing te Beverwijk In aansluiting aan ons bericht van gister geven wij thans dc volledige cijfers van de verkiezing voor den nieuwen raad van de samengevoegde gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee. De stemming in Beverwijk die, tengevolge van de samenvoeging der Gemeenten Bever wijkWijk aan Zee en Duin gisteren heeft plaatsgehad, gaf den volgenden uitslag: uit gebrachte stemmen SS48 (8165); van on waarde 285 (339). Geldige stemmen 8563 (7826). Kiesdeeler 50312/it Kics- deeler 378. Comm. 470 (315); C.D.U. 217 Groep Eyking (Diss. Kalh.) 260 (419); S.D.A.P. 1670 (1422); Groep Visser (Diss. S.D.A.P.) 445 (511); A.R. en C.H. gecomb. 633 705); Neutrale Groep 49S (234); V.D. 704 (S59); R.K. Staatspartij 3191 (3107); Groep Werkloozen 170 De Raad zal bestaan uit 1 Comm.; 4 S.D. A.P.-ers; Groep Visser (Diss. S.D.A.P.) 1: A.R. en C.H. 1 N. Passchier (oud wethouder van Wijk aan Zee en Duin); Neutrale groep 1; Vrijz. Democraten 2; R.K. Staatspartij 7. Een andere berichtgever meldt tlians. dat de Protestantsch Christelijke groep toch reeds niet zoo sterk hier niet een aantal stemmen moest afstaan aan dc „neutrale" groep, waarvoor de N.S.B. mede opkwam, doch wel aan de C.D.U. Was dit laatste niet het geval geweest, zoo hadden de Protes tantsch Christelijken ruimschoots twee ze tels gekregen: één voor de A.R. en één voor de C. II. Versplintering werkt altijd nega tief. Invoer voedergranen Naar het „Hbld." verneemt, heeft de Ak- kerbouwcentrale oen wensch te kennen ge geven, dat in verband met dc nadering van den nieuwen inlandschen oogst, de invoer van voedergranen uit eenige thans aan de markt zijnde landen, die zooals Polen cn Litauen hier vrij mogen invoeren, van 1 Aug. af tijdelijk zal worden gestaakt. Zij vreest, dat anders een te groot e invoer van b.v. Poolsohe rogge den afzet van het Ne- óerlandöclie product zal schaden. HET VERSCHE KADETJE Voor hotels toegestaan Mag vanaf acht uur bezorgd worden Naar wij vernemen, overweegt de Minister van Sociale Zaken het nemen van een proef inzake het ver krijgbaar stellen van versch ontbijt- brood in hotels. De bedoeling hiervan is vooral, tegemoet te komen aan eventueele bezwaren van vreemdelingen, die ge wend zijn versch brood bij het ont bijt te gebruiken. De Minister heeft daarom goedge vonden, dat door de Arbeidsinspec tie op verzoek van de daarvoor in aanmerking komende hotelhouders vergund wordt, dat de bakkers, van wie zij het voor hun gasten bestemde ontbijtbrood betrekken, de benoodigde hoeveelheid van 8 uur v.m. af mogen vervoeren en aan de hotels afleveren. Bovengenoemde Bonud hoopt Maandag 3 Aug. te Utrecht zijn elfde algem. vergadering te houden in twee zittingen van 12 tot half 3 en van half 5 tot 7 uur. Behalve de gewone huishoudelijke werkzaamheden komen o.a. vooratellen tot contributieverlaging voor de werklooze leden en tot stichting van een be drijfspensioenfonds aan de orde. De bondskas wijst in ontvangst en uitgaaf 28.621.72H aan; 't ziekenfonds 13.550.42H; de werkloozenkas 16.678.02; de balans per 31 Dec. 1.1. 28.105.07H Staking onder erwtenplukkers in West-Noord-Brabant Drie k vierduizend stakers Te Halsteren is een wilde staking uit gebroken onder de erwtenplukkers. De king omvat ongeveer 600 mannen, vrouwen, jongens en meisjes. Zij eischen uitbetaling van hoogere uurloonen. Deze staking kwam niet geheel onver wacht. Er heerscht reeds eenigen tijd onte vredenheid onder de erwtcnplukkers in deze streek. De staking, die thans is uitgebroken, begon bij den commissionnair Van Loon. De betrok ken arbeiders en arbeidsters trokken van hier naar hun collega's, werkzaam bij den commissionnair Back. Dezen legden even eens het werk neer. In optocht ging het toen naar het veld, waar de commissionnair Van Meer erwtenplukkers aan het werk heeft. Ook dezen sloten zich bij de overige stakers aan. De stakers trokken per fiets naar het „Westland" en verder naar Steenbergen, Dinteloord en Fijnaart Overal sloten de erwtenplukkers en -pluksters, die op het veld werkzaam waren, zich deels uit sympathie, deels uit vrees bij hen aan. Het totaal aantal van degenen, die het werk hebben neergelegd, bedraagt thans tusschen de drie en vier duizend. In den polder is thans niemand meer aan het werk. Door de staking worden ook de conserven- fahrieken gedupeerd, welke eiken dag met vele auto's de erwten komen ophalen di3 in de fabrieken verwerkt worden. Deze komen thans voor dit belangrijke productiegebied zonder aanvoer. Aanvankelijk werd aan de plukkers als plukloon 22y2 cent per zakje van 15 K.G. uitbetaald, doch naarmate de erwten zwaar der werden was dit loon tot 20 cent vermin derd en er bestond zelfs plan nog een klei- ?e, fl/yerm"1dering toe te passen, waardoor f. j° <jer werd behaald. Daarmee konden de plukkers zich niet vereenigen. De lieer Smeenk spreekt over Aanpassing. De jaarvergadering te Assen. Huishoudelijke vergadering De Christelijke Boeren- en Tuindersbond die heden in algemeene vergadering te As sen bijeenkomt, hield gisteravond een huis houdelijke vergadering. Nadat de vergadering was geopend door den voorzitter, Prof. Dr. P. A. Diepenhorst, werd overgegaan tot het behandelen van het verslag van den secretaris en den pen ningmeester. Uit dit verslag bleek, dat de bond zich in een goede groei mag verheugen. Zoo steeg liet aantal plaatselijke afdeelingen met 53 tot 344, en het aantal leden met 241S tot 15136. Over de verschillende provinciën verdeeld heeft Friesland er 63 (58 in het vorig jaar) Groningen 39 (27); Drenthe 42 (33); Over ijssel 26 (21); Gelderland 49 (42); Utrecht 27 (22); Holland-Brabant 80 (69) en Zeeland 5 (5) gewestelijke en 16 (13) plaatselijke afdeelingen. Voor het z.g. Uitbouwfonds waar het vo rig boekjaar reeds voor gewerkt is, is dit jaar actie gemaakt. In totaal is er ongeveer 20.000 gulden bijeengebracht. Verschillende vergaderingen werden zoowel door het hoofdbestuur als door het dagelijksch be stuur en de verschillende commissies ge houden, wat natuurlijk een gevolg is van de benarde bedrijfsomstandigheden. Uit het verslag kan worden opgemaakt, dat het op 1 Januari 1935 geopende bonds- bureau heel goed werkt. De propaganda werd krachtig gevoerd en zooals boven blijkt met succes bekroond. Ook met het Bondsblad, dat reeds een weekblad werd, gaat het goed, hoewel lang niet alle leden het lezen. In Utrecht nauwelijks 35 der leden, in Overijssel amper 20 Helder steekt daarbij af het feit dat in Drenthe bijna 100 der leden ook het Bondsblad „Ons Platteland" lezen. Met de andere centrale landbouworgani satie, de Kath. Nederl. Boeren- en Tuinders- bond en het Kon. Ned. Landbouwcomité wordt geregeld samen vergaderd om alge meene belangen van de landbouw te be handelen. Zoo werd over tuinbouwaangole- genheden met andere tuinbouworganisaties vergaderd. Met het „Centraal Bureau", de Coöpera tieve aankoopvereeniging, werd een over eenkomst gesloten. 't Gehecle verslag staat, hoewel het een jaar van moeite en zorg was, in dankbare stemming. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester blijkt, dat bij een eind cijfer van 80S9.14 er een batig saldo is van ruim 83 gulden. VERGADERING VAN HEDEN Op de vergadering van heden trad als referent op de heer C. Smeenk, met het onderwerp: De aanpassing in onze land- en tuin bouwbedrijven en in de andere groe pen van het maatschappelijk leven De moeilijkheden, aldus spr., ook voorde Nederlandsche landbouw, zijn ontstaan door erarming van vele volken, door het streven naar autarkie. Dit laatste streven is niet maar van zeer tijdelijke aard. Ook oor de oorlog waren er reeds verschijnse len, die in deze richting wezen. Zooals ook toen reeds was waar te nemen, dat de ver- C. Smeenk houding tusschen induslrieele en agrarische staten zich begon te wijzigen. Het proces is sedert 1914 versneld. Ook allerlei ver keerde invloeden lieten zich gelden. De vrije wereldmarkt is al kleiner geworden. Boven die verkleinde markt bleef hangen een surplus van productie uit de landen, die, meestal nog zeer dun bevolkt, een niet onbelangrijk deel van hun agrarische pro ductie moesten exporteeren. Dit verklaart de val der prijzen, vooral na 1929. Het objectieve oordeel over het huidige wereldgebeuren is moeilijk. Er is alom ver wording. Daarmede staat ook bijv. de mo netaire verwairing in verband. Nu is te verwachten dat het al te enzijdige streven naar autar kie van de latere jaren strak weer getemperd zal worden, gt heel verdwijnen zal het echter niet. Ook de vrijhandel keert niet terug, al zal het scher pe protectionisme afnemen. Stabiliteit in de wisselkoersen is eerlang te verwachten. Maar reeds de sociale verschillen tus schen de landen zullen tot zekere be scherming nopen. Aan den alndbouw zal door de industriestaten meer aandacht worden geschonken. Bij objectieve be oordeeling moet men erkennen, dat aan dit streven ook voordeelen zijn verbon den. Het wordt eerst on-economisch, wanneer men te weinig of in het geheel geen rekening houdt met aanleg der bevolking, met bodemgesteldheid etc. Hoe moet Nederland zich aanpassen? Spr. zet uiteen, dat ook in de naaste toe komst. de bevolkingsaanwas van het platte land in den landbouw niet zal kunnen wor den opgeomen. Hij geeft daaromtrent cij fers. De droogleggingen en ontginningen kunnen het proces remmen, maar niet doen stilstaan. N o o d i g z ij nemigratie en industrialisatie. Voor de exportin dustrie zijn er nog kansen, zooals spr. uit voerig betoogt. De tuinbouw heeft nog een toekomst, maar zal toch vooreerst eer minder dan menschen kunnen opnemen. Tegen over de uitbreiding van dc cultuurgrond, de omzetting van weidebedrijf in akkerbouw bedrijf noodig door beperking van den 'celexport waardoor voor meer arbei ders plaats is, staat de invloed van de echanisatie, die ook in den land bouw niet duurzaam kan en mag worden tegengehouden. Zij moet-juist een der mid delen zijn. om het verschil tusschen pro ductiekosten en wereldmarktprijs kleiner te maken. Zoo blijft voor onze volkstoekomst de toe neming van de werkgelegenheid in de nij verheid, en met name in de exportindustrie, van overheerschende beteekenis. Ook daar om acht spr. het eenzijdige streven van Land!>ouw en Maatschappij niet zonder be denking. De bestaande landbouwsteun nog altoos is ruim 1/3 van ons volk direct of indirect van den landbouw afhankelijk, wordt, nu afgezien van details, door spr. verdedigd. De invloed daarvan op de totale kosten van het. levensonderhoud schat men op 7 pCt. Nu is dit voor de aanpassing in de industrie in derdaad niet zonder beteekenis. Maar welke invloed zou een totaal geruïneerd platte land ook op de industrie uitoefenen? Bo vendien kan de industrie een betrekkelijk klein loonversc.hil veelal overbruggen door een zoo deugdelijk mogelijke technische commercieele outillage. Spr. wijst er uitvoerig op, dat er lang geweest is en ten deole nog is, een sociale onevenwichtigheid tusschen landbouw en industrie, met name tusschen de landbouw en de beschutte bedrijven en diensten. Hier biedt de landbouwsteun een heilzame correctie. De loonen In de landbouw en in de stad. Spr treedt in een uitvoerige vergelijking tusschen de landbouwloonen^ en de stedelij ke loonen. Eveneens gaat hij na den invloed van loonsverlaging op de prijzen in eeni ge beschutte bedrijven (electriciteitsvoorzic- mng en bakkerijen). Hij bestrijdt de cijfers van Landbouw en Maatschappij. Een loon van f 14 is in het goedkoopste dorp gelijk met een loon van f22 k f23 in Amsterdam. De invloed van loonsverlaging in de meest gemechaniseerde bedrijven moet niet te hoog worden aangeslagen. Met dat al kan niet ontkend worden, dat de landarbeider behoort tot de laagstbezoldigden, dat de landbouw, on danks den steun, vooraan staat' in het aanpassingsproces. Zwaardere lasten kunnen nu niet op gelegd worden gezien den toestand van industrie en handel, de moeilijkhe den van werkloozen, arbeiders in onbe schutte bedrijven, etc. Maar steun zal de landbouw nog langen tijd behoeven. De exportmogelijkheden zullen, óók door de bevolkingswijzigingen in vele omringende landen, in afzienbaren tijd beperkt blijven. Toch moet de export, ook naar verder afgelegen gebieden, zoo veel mogelijk gestimuleerd worden. Het systeem van richtprijzen acht spr. m het algemeen beter dan tariefmaatrege len. De wereldmarktprijzen zullen wel iets stijgen; onze productiekosten moeten nog dalen. Bijzondere steunmaatregelen blijven evenwel noodig. Teeltrcgelingcn, voor zoover onmisbaar, moeten liefst -niet door de Overheid, maar bijv. door lichamen als bedoeld in art. 154 G.W. (voorstel Grondwetscommissie art 149a) worden vastgesteld. Spr. bespreekt ook nog het probleem van de „vaste lasten". Voor zoover de pachten betreft, is wel iets te verwachten van de nieuwe Pachtwet, die komende is. Ten aan zien van hypotheken, etc. zal van de „na tuurlijke toepassing" alléén niet alles 'ver wacht kunnen worden, al zal de rente stand wel dalen, indien geen nieuwe ver wikkelingen ontstaan en de devaluatie- propaganda niet voortdurend wantrouwen wekt. Maar de zaak kan overigens, naar spr. merkt, niet over de geheele lijn als af gedaan worden beschouwd, na de door hem betreurde verwerping der vaste lasten ont werpen. Eenige maatregelen tot verminde ring van rente- en aflossingsverplichtingen in speciale gevallen en tot voorkoming van onredelijke executies, blijven noodzakelijk. Aan een betere organisatie van de binnèn- landsche markt zal aandacht zijn te schen ken. Spr. wekt op tot betoöning van energie, tot Godsvertrouwen bovenal. Geen ijdcle zorg moge van het heilspoor doen dwalen. Burgemeester Oldenhof Gaat naar Kampen De Staatscourant meldt, dat de heer H. M. Oldenhof, thans burgemeester van Lopik, Jaarsveld en Willige Langerak met ingang van 15 Juli a.s. benoemd is tot bur gemeester der ge meente Kampen ïn plaats van wijlen Dr. L. K. Okma. De nieuw-benoem- de burgemeester is 36 jaar oud en werd in het jaar 1929 tot burgemeester der eerstgenoemde ge meenten benoemd. Het vorig jaar heeft zijn herbenoeming aldaar plaats gehad. De heer Oldenhof be hoort tot de A.-R. partij en is lid van de Gereformeerde Kerk. Een tusschentijdsche raadsvergadering zal nu noodig zijn voor de installatie van den heer Oldenhof. Commissaris van politie gearresteerd Donderdag is op last van den officier van justitie te Arnhem door de rijksrecherche aangehouden de commissaris van politie v. d. M. te N ij m e g e n, op grond van finan- cieele onregelmatigheden in functie ge pleegd. Hij is naar Arnhem overgebracht en in het Huis van Bewaring ingesloten. De heer v. d. M. is sinds eenige jaren com missaris van politie te Nijmegen en stond daar ter plaetse bekend als een uitstekend organisator en een goed chef der politie. Vóór zijn benoeming te Nijmegen was hij vele jaren inspecteur van politie te 's-Gra venhage, waar hij met zeer belangrijk re cherchewerk belast is geweest. Door vallende auto verpletterd Te Wassenaar was de 33-jarige chauf feur V. op de buitenplaats „Voorlinden in de kuil bezig met het schoonmaken van de auto, toen de wagen plotseling losschoot en op het hoofd van V. terecht kwam. De ongelukkige was op slag dood. Bedwelmd door salpeterzuur Vier brandwachts naar het gasthuis. In het pakhuis Achterburgwal 94—96 te Amsterdam, waar allerlei chemi sche artikelen zijn opgeslagen, is gis termiddag een flesch met salpeterzuur gebroken. Het salpeterzuur vloeide over den vloer en er ontwikeklden zich dam pen, die liet personeel trachtte te be dwingen door er zaagsel op te strooien. Toen bleek dat de dampontwikkeling niet ophield, heeft men de brandweer ge alarmeerd. Vier brandwachts gingen, voor zien van maskers, het perceel binnen, niaar kwamen eenige oogenblikken later geheel ontdaan terug. Zij wankelden op hun bee- nen. Er werd besloten deze brandwachts terug te zenden naar de hoofdwacht Prin sengracht. Toen het daar bleek dat de man schappen zich ziek gevoelden, zijn zij naar het Binnengasthuis gebracht en daar ter observatie opgenomen. Vermoedelijk zouden de brandwachts van de dampen van het salpeterzuur wel min der kwade gevolgen hebben ondervonden indien geen zaagsel op het salpeterzuur was gestrooid. Door deze verbinding zouden ver giftige dampen zijn ontstaan, die zij hebben ingeademd, omdat de maskers niet op zul ke zware dampen zijn berekend. De brandweer slaagde er ten slotte in het pakhuis dampvrij te maken. UIT DE A.R. PARTIJ De Landdag in Artis te Amsterdam Een paar wenken aan de bezoekers Het Centraal Bestuur van Nederland en Oranje te Amsterdam verzoekt ons mede te doelen, dait aan alle aanvragen is voldaan. Zij die per reiswagen of autobus of per auto komen, wordt bericht dat het parkee ren door de politie wordt geregeld. Voor hen, die per trein komen geldt de modedeeling, dat de Gemeentetram op Je hoogte is gebracht Men vrage van d.e sta tions te Amsterdam af overstapjes voor Artis. Met liet oog op de mogelijkheid dat niet voor allen een zitplaats is te bekomen, wordt verzocht zooveel mogelijk vouwstoeltjes mee te nemen. Die zijn ook allicht van nut bij de wandeling door den tuin. Ieder wordt beleefd verzocht te letten op de ordecommissarir:en, herkenbaar aaneen oranjeband om den arm. Voor ieder geldt de opwekking om voor zichtig te zijn, opdat geen incidenten zich langs de wegen voordoen. VOORNAAMSTE NIEUWS Oit nummer bestaat uit DRIE blader) Te Haarlem is de 56ste jaarvergade ring gehouden van de Vereen, voor Hooger Onderwijs op Geref. grondslag* Mededeeling kon worden gedaan vaiï belangrijke giften. De Tweede Kamer heeft verscheidene wetsonliuerpen aangenomen, o.a. de wet tot verlenging van de wet op het werkloosheids- subsidiefonds en de transactie Paleis-raad huis te Amsterdam. i De Minister van Socialè Zaken is bereid een proef te nemen met het verstrekken van versch brood aan het ontbijt in hotels. Te Hilversum is gister een groote protest- vergadering gehouden in verband met de. Zondagsontheiliging door de Avro. De jaarvergadering van de Chr. Boeren- en Tuindersbond is heden te Assen gehou den. De heer Smeenk heeft gerefereerd over, Aanpassing. Tot burgemeester van Kampen is benoemd de heer H. M. Oldenhof thans burgemeester, van Jaarsveld. De commissaris van politie ie Nijmegen i& gearresteerd, verdacht van financieele on* regelmatigheden. De negus heeft een volkenbondsresolv'lie ingediend, ter verkrijging van een oorlogs- crediet van tien millioen pond sterling. «de wereld ziet riet spanning ten: f tot heden onze hulde Wanneer men morgen echter komt rijtijden besluiten ga recht door C.M.V. DIEMEN DORDRECHT les Insignes Bekers Kransen „Nederland Waakzaam" Landdag-nummer Het heden verschenen nummer van; „Nederland Waakzaam" is bijna geheel gewijd aan den grooten Anti-Rev. Land dag, die morgen te Amsterdam zal worden gehouden. Na een hartelijk welkomstwoord werd opgenomen het programma van den Land dag en de portretten van de sprekers en leden der rcgelingscommissie. Wij vinden 't een kostelijke gedachte in dit nummer veel vaderlandsche liederen op te nemen. Wat zal dat indrukwekkend klinken in Artis: die zang van vele dui zenden. Voor slechts 3 cent is het blad morgen in Artis verkrijgbaar. Voorts werden in dit nummer eenige ar tikeltjes geplaatst over actueele politieke onderwerpen. Zooals steeds: een nummer, dat er zijn mag en dat als propagandablad uitnemen de diensten bewijzen kan. DOODELIJKE VAL Te Eibergen had de monteur Bredeveld by het verrichten van werkzaamheden het on geluk uit een lichtpaal van het elect risch net te vallen. B. bekwam een schedelbasisfractuur een ernstige hersenschudding. Hij werd in zorgwekkenden toestand naar een ziekenhuis overgebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. was 32 jaar oud. Hy laat een vrouw en een kind achter. VILLA IN VLAMMEN Te Beetsterzwaag is brand uitgebro ken in de groote en fraaie villa „Lauswolt eigendom van mevrouw J. Bieruma Oosting. De brand liet zich ernstig aanzien, doch op energieke wijze tastte de brandweer van Beetsterzwaag het vuur aan, terwijl assisten tie werd ingeroepen van de autospuit van Gor- vedijk. Deze heeft echter geen dienst behoeven te doen. De Beetsterzwaagsche brandweer wist het vuur, dat vermoedelijk tengevolge van een defect aan de rookleiding in de strijkkamer is ontstaan, meester te worden. Twee kamers brandden geheel uit. De waterschade is aan zienlijk. De schade wordt door verzekering gedekt. HOTEL „PRINSES JULIANA" Telet. 8 - VALKENBURG (L.) - Telet. 8 MODERN COMFORT <- LIFT MATIGE PRIJZEN IA da)

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1