Vrije Universiteitsdag te Haarlem Christenen protesteeren te Hilversum VRIJDAG 3 JULI 1936 Officieele ontvangst door Haarlems Gemeentebestuur. Twee giften van f 10.000 ontvangen. Dr. Colijn waarschuwt nog eens tegen verdeeldheid. MORGENVERGADERING In het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem is, zooals wij reeds kon den melden, gisteren de 56e jaarver gadering gehouden van de Vereeni- ging voor Hooger Onderwijs op Gerei, grondslag, waarvan uitgaat de Vrije Universiteit te Amsterdam. Het podium der Concertzaal was smaak vol versierd met patonen, planten en bloe men. Achter de bestuurstafel nam o.m. plaats Z.Exc. Mr. J. A. de Wilde, Minister van Binnenlandsohe Zaken. Namens het Gemeentebestuur was aan wezig de wethouder van onderwijs, de heer G. A. Boes. De opening Bij het binnentreden van den President der vergadering, Z.Exc. Dr. H. C o 1 ij n, ging een warm applaus op ter begroeting, waarna te half elf de vergadering door Dr C o 1 ij n werd geopend. Z.Exc. verzocht te zingen Psalm 891, las hierna een gedeelte yan Romeinen 8 en ging voor in gebed. De openingsrede van Dr Colijn ving aan, naar wij reeds konden melden, met een gedaohteniswoord aan Prof. Dr L. Bouwman. Dit „In Memoriam" werd door vele aanwezigen staande aangehoord. Mevr. Verdam, presidente van het Vrouwencomité, mocht applaus in ont vangst nemen, toen de voorzitter het werk der Calvinistische vrouwen in hartelijke be woordingen prees. Tijdens het uitspreken van de openings rede betuigde de vergadering meermalen nog haar instemming met het gesprokene en aan het slot weerklonk luid applaus. Begroetingswoorden De voorzitter verwelkomde nu den legemvoordiger der plaatselijke overheid, weth. Boes, daarna Prof. S eb es tij en, hoogleeraar aan de Theologische School te Budapest. Dr. Colijn noodigde den Hon- gaarschenCalvinistenleider onder applaus uit op het podium plaats te nemen, en wenschte hem Gods zegen toe op zijn een zamen post. Ook Prof. Dr. G. M. den Har- togh, van Kampen, die zich, zei de voor zitter schertsend, als Saul achter de vaten .verstoken had, werd onder hilariteit en plaus op het podium gehaald. Telegrammen Aan Prof. Mr. V. H. Rutgers, wegens on gesteldheid verhinderd de jaarlijksche sa menkomst bij te wonen, werd een telegram van medeleven gezonden, en aan H.M. de Koningin een telegram van hulde en ver knochtheid. Het laatste werd met krachtig applaus en het staande zingen van het Wil helmus bezegeld. De voorzitter deelde nog mede, dat van een 83-jarige zuster een gelukwensch op rijm was binnengekomen, waarvan hij het slotvers voorlas. Het woord was nu aan Prof. Dr. J. Rid derbos, van Kampen, die een rede uit sprak over het onderwerp „Heilige Schrift en cultuur". Van deze rede hebben wij gisteren reeds een verslag geplaatst. Nadat den referent een woord1 van dank gebracht was, werd de morgenvergadering gesloten en begaf het uitgebreide gezelschap zich naar het stadhuis voor een Ontvangst 'door het Gemeentebestuur In de groot e, fraaie hal. van het stadhuis ïiad deze ontvangst plaats. De burgemeester, de heer C. Maar schalk, vergezeld van de wethouders Boes en Roodenburg en den gemeentesecretaris Mr. Wesstra, verwelkomde der aanwezigen nament het Gemeentebestuur. Ook persoonlijk sprak hij een hartelijk woord van welkom. Spr. achtte het een eer voor de gemeente Haarlem, dat de vereeni- ging hier haar jaarvergadering hield. De burgemeester wierp een blik terug in de geschiedenis der vereeniging, wier op richting hij een daad van geloof en moed noemde. De V. U., ging 6pr. voort, is vrij van den Staat en vrij van de Kerk, Niet alleen de theologie wordt door haar beoefend, maar alle wetenschappen. Met dank gewaagde spreker, dat talloos velen van de discipelen der V. U. vooraan staande plaatsen innemen in de staatkunde, de letterkunde en de theologie, waar zij. ge trouw aan hun beginsel, richting geven aan ons volksleven, ons volk ten zegen. Spr. besloot met de opmerking, dat de ge waagde profetie van de 20 jaren ook door deze 56e jaarvergadering is te niet gedaan. Antwoord Dr. Colijn Als president-directeur betuigde Dr. C o 1 ij n den burgemeester dank voor de welwillende ontvangst en voor diens woor den. Dat deze ontvangst door de Vereeni ging wordt op prijs gesteld, is een bewijs van de gezindheid van onze volksgroep je gens de Overheid, die wij, zei spr., zien als de dienaresse Gods op aarde, ook de plaatse lijke Overheid. Met genoegen had spr. bemerkt, dat de plaatselijke Overheid van een gerenommeer de stad als Haarlem zoo goed met de V. U. op de hoogte is. Dat heeft ons zeer getroffen en wij zeggen U, ging spr. verder, voor die belangstelling hartelijk dank. (appl.) Met instemming had spr. vernomen, dat de burgemeester de V. U. vrij van den Staat, en ook van de Kerk heeft gezien. Inderdaad, de V. U. is geen kerkelijke instelling en de burgemees ter heeft er terecht op gewezen, dat de V. U. uitsluitend de wetenschap wil dienen. MIDDAGVERGADERING In de middagvergadering aangevangen met samenzang van Psam 68 16, werden nog eenige huishoudelijke zaken aan de orde gesteld. Het jaarverslag werd goedgekeurd. Benoemd is tot lid van de Commissie van Toezicht op het geldelijk beheer Mr. P. Borst, van Am si er dam. Tot directeur in de vacature-Dr. Colijn, die niet herkiesbaar was, werd gekozen Mr. J. Terpstra, van 's-Gravenhage, met 119 stemmen tegen 4i op Mr. G. van Baren, van Delft. Collecten en giften Nadat Prof. Dr. A. Si zoo, van Amster dam, zijn rede over „Het derde humanisme" had uitgesproken en door den voorzitter ge huldigd was voor zijn klaar betoog, werd door den voorzitter na een korte pauze mede gedeeld, dat de opbrengst van de collecte in Noord-Holland ruim f 1376 heeft opge bracht en verwacht wordt dat' deze tot f 2000 zal stijgen. 's Morgens had de voorzitter reeds medegedeeld, dat het tekort van f 35.000 door een gift van f 10.ÓÖ0 tot f 25 mille was teruggebracht en thans nog 23 mille bedraagt. Wel is, zei de voor zitter, een toezegging van een gift van ruim f 10.000 bij mij inge komen (applaus), m,aar deze is gegeven .voor een bijzonder doel, n.l. uitbrei dingen en verbeteringen en komt niet in mindering van het tekort. De voorzitter wekte daarom op om het tekort dat nog overblijft, zoo spoedig mogelijk te doen verdwijnen. Referaat J. Schouten De heer J. Schouten, van Rotterdam, sprak hierna over het onderwerp: „Weder- keerige werking". Spreker had hierbij op het oog de weder- keerige werking tusschen leven en weten schap, die wel twee zijn, maar toch innig aan elkander verbonden. Uitvoerig zette de heer Schouten uiteen het beginsel, waarop J. Schouten de V. U. met haar arbeid rust. Door Gods algemeene genade ik grijp den moed, aldus spr., deze woorden te gebruiken (hila riteit) mag de beoefening der weten schap als een vrucht jyervan worden gezien, gezien. Wijzende op bijzondere voorrech ten, die aan de V. U. en haar voorstanders door God geschonken zijn, betoogde hij, dat deze adeldom onderscheidene verplichtin gen oplegt. Er moet continuïteit zijn in het dienen der wetenschap en er dienen waar borgen te zijn, dat dit blijvend kan ge schieden, omdat de werenschap als zoo be langrijk moet worden gezien, dat zij over wegend beslag legt op tijd en krachten. Het dienen der wetenschap eindigt niet als men afgestudeerd is. Spr. acht den loop van zaken inzake de wisselwerking tusschen wetenschap en leven weinig bevredigend. Hij bedoelt dit niet in financieel opzicht, maar is van meening. de geestelijke gesteldheid t gezond is. In normale tijden is he* reeds moeilijk de juiste verhoudingen to bestendigen. In onzen levens- en wetenschappelij- ken kring moet zijn gehoorzaamheid aan God. Dat beteekent het verzaken van eigen wil en het ootmoedig buigen voor den Almachtigen Schepper van hemel en aarde. Dat beteekent voorts het liefhebben van elkander, de handhaving van de levensgemeenschap en het te weer stel len tegen verwijdering van elkander. De gevaren voor de beoefening der Geref. wetenschap zijn 't grootst als de Satan ver schijnt in Engelengestalte. Het wapen tegen die gevaren is trouw, die blijken moet in eenhejd van denken, spreken en handelen, in geestelijke soliditeit. Spr. vroeg zich af of ln onzen kring te kort aan wijsheid is, want daardoor wordt de wederkeerige werking bedreigd en zelfs onmogelijk gemaakt. In dit verband sprak de heer Schou ten over polemiek, die niet mag wor den afgekeurd, maar die toch in den regel gevoerd wordt met hen, die ons principieel gram zijn. En als ze on derling gevoerd wordt, diene ze al leen tot herstel (applaus). Spreker zeide hierbij niet te doelen op iemand persoonlijk. Zijn woorden gelden den geheelen Geref. levenskring. Spr. eindigde zijn betoog met een krach tige opwekking om toch paraat te zijn te gen den geest der Revolutie, waarvan de werking nu wellicht een stevige bries moet worden genoemd, vergeleken bij hetgeen ons te wachten staat. Daarom moet de verdeeldheid onder be lijders van de Reformatie ons met zorg ver vullen. Verscheidenheid is goed en noodig, alleen indien daardoor de eenheid wordt bevorderd. Wordt de geest van gehoorzaam heid, liefde, trouw en wijsheid onder ons betracht, dan wordt onze gemeenschappe lijke belijdenis vertolkt in het lied dat in de vergadering van het vrouwencomité ge zongen is: „Nooit kan 't geloof te veel ver wachten". (Langdurig applaus.) Dr. Colijn dankte den heer Schouten voor zijn ernstig woord. Hulde en zegenbede voor Dr, Colijn Aan het slot der vergadering richtte de heer J. J. C. v a n D ij k een w oord tot den oorzitter der vergadering. Hij deed dit, zeide spr., ongetwijfeld namens allen, en dankte Dr. Colijn voor de leiding dezer ver gadering, inzonderheid voor diens openings Tijdens de openingsrede van Br Colijn. 'Aan 'de tafel:, directeuren en hoogleeraren det Vrije Vriiversttcit. rede. Het is ons verder een behoefte, nu gij na 7 jaren heengaat als directeur, u uit naam van den geheelen Gereformeerden volkskring te danken voor wat gij vo< wetenschap hebt gedaan. Het is geen vaar wel intusschen, maar tot weerziens (ap plaus). Gij weet u bekrachtigd door Gods kracht. Moge Hij u verder bekrachtigen tot heil van land en volk. De heer Van Dijk verzocht nu Dr. Colijn Palm 121 4 toe te zingen, waaraan de ver gadering staande voldeed. Dr. Colijn dankte uit den grond van zijn hart voor deze zegenbede en den heer Van Dijk voor zijn warme woorden. Spr. sloot nu de vergadering met te resumeerèn het verloop der vergade ring, Waarbij Dr. Colijn vooral waar schuwde tegen verdeeldheid. Wij heb ben, zei spr., elkaar zoo noodig. Als wij in vol vertrouwen op God bijeen blijven, dan zetten wij in den gebede om het woord der Schrift: „opdat zij één zijn". Met het zingen van Psalm 72 11 t.. dankgebed door Prof. Ridderbos werd de Universiteitsdag besloten. Bijeenkomst in de Groote Kerk. Be ontkerstening van ons volksleven! Aan de roep tot verootmoediging en drang tot protest tegen de ontheiliging van den Zondag op 5 Juli a.s., de groote dag in de rij van de A.V.R.O.-feestelijk- heden ter gelegenheid' van de opening van de nieuwe A.V.R.O.-Studio, heeft het Christelijk publiek van Hilversum wel zeer krachtig gehoor gegeven. In de Groote Kerk op de Kerkbrink was nL gisteravond een groote samenkomst belegd aar als sprekers optraden Ds. E. J. B i k Ev. Luth. predikant te Enkhuizen en Ds. J. Douma, Geref. predikant te Arnhem. Ruim 1500 personen vulden het groote kerkgebouw. Na samenzang van Psalm 138 vers 1 en Schriftlezing (Deuteronomium 30) en gebed sprak Ds. G. Laarman, Geref. predikant van Hilversum een inleidend woord Wij ook zegt spr. hadden ons mee kunnen verheugen in ae opening van de nieuwe studio van de A.V.R.O. Het gaat niet tegen de A.V.R.O., maar tegen de ontheiliging van den Zondag. Wij willen protesteeren in den naam van onzen God. De Zondag wordt niet meer gehand haafd als de dag des Heeren. Daartegen willen we opkomen. Het Comité heeft 'n Petitionnement samengesteld waarin de burgemeester Hilversum dringend wordt verzocht in de toe komst zijn medewerking te willen onthou den aan een Zondagsontheiliging, zooals nu zal plaats hebben, daar het christelijk ka rakter van ons volksleven er door aangetast 'ordt Spr. verzocht de aanwezigen dit ver zoekschrift na afloop van de samenkomst te teekenen. Ook zullen nog lijsten door het dorp gaan ter onderteekening. Nadat gezongen was Psalm 25 vers 1 en 5, betrad Ds. J. Douma, Geref. predikant te Arnhem den kansel. Toespraak Ds. J. Douma „Want Uwer is de heerlijkheid" zoo luidt het slot van het Onze Vader. Het was aan de hand van deze woorden dat spr. zijn betoog hield. Hij liet allereerst uitkomen dat op dezen avond een protest gehoord moet worden. Niet alleen een protgst tegen hetgeen in Hilversum (A.V.R.O.) of in Amersfoort (de V.A.R.A.)gebeurt, maar tegen de ontkerste ning van ons volksleven. Gij aldus spr. krijgt Zondag 5 Juli een klap in het gezicht! Dat met U niet wordt gerekend kan u hinderen. Maar dat Gods recht wordt aangetast moet u pijn doen! De ware, eeuwige heerlijkheid is van God. Wie dit zegt, doet een uitspraak des geloofs. Maar nu heeft het geloof de schijn tegen! Als Zondag a.s. de stad hier op stelten staat, dan óg is de heerlijkheid van God. Hoe is het mogelijk dat in ons land de afval var. God steeds grooter wordt? Waar om kan God dat nu gedoogen? Spr. denkt ook hierom: omdat God het •olk dat Hem vreest, wil verootmoedigen en beschamen! De breuk ligt bij het niet onderfiouden van Gods geboden! Wij moeten bukken voor Gods Woord en dan zal dit een prachtig getuigenis zijn voor Nederland zooals het reeds een getuigenis geweest is, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken geweigerd heeft vandaag naar Hilversum te komen. Zoo moge ook dit kwaad nog strekken tot opwekking en zuivering van de consciëntie! Onder orgelspel werd hierna gelegenheid gegeven tot teekening van het Petitionne ment. Na het zingen van Psalm 89 vers 1, hield Ds. E. J. B i k, Evang. Luth. predikant te Enkhuizen een rede. Toespraak Ds, E. J. Bik Wij leven verbazingwekkend snel! God sohrijft de historie in een huiveringwekkend tempo. Waar moet het heen? Naar de groo te absolute wereldcatastrophe! aldus ving spr. aan. De geestelijke crisis heeft zich toegespitst. Spr. denkt aan de groote onverschilligheid voor God. De crisis op religieus gebied wordt steeds erger. En tusschen oorzaak en gevolg be staat een nauw verband. Afval van God brengt dan ook schrikkelijke gevolgen met zich mee. Nu zijn we hier om to protesteeren tegen de schandelijke ontheiliging van den Zondag in naam van de moderne cultuur. We zijn hier niet om de A.V.R.O. een sohop te geven, maar om te getuigen, gehoorzaam aan Jezus Christus die zeide: „Gij zult mijne getuigen zijn!" Spr. herinnert aan de dagen van Noach. Onze dagen komen daarmee precies over een. Ook toen heerschte er zondige zelf overschatting en valsche rust he id. Op alle terreinen des levens zien wij dat. Het is donker om ons heen. Waar vandaan verwachten wij het hier? Zeker niet van het nieuwe, maar alleszins van het oude! Wij tasten in nevelen rond maar de God des lichts heeft gesproken: „Hier ben Ik". Hij heeft de nevelen verjaagd. In het snijpunt van het Kruis bloedt het hart van Christus voor u en voor mij. Daarom terug naar het Kruis, dat voor deze wereld een dwaasheid is! Het gezinsleven is ontwricht. De radio is een zegen, maar dikwijls ook een vloek. Spr. wijst op de misbruiken in Christelijke gezinnen! Wij hebben een plicht in deze wereld. We moeten ons afkeeren van de wereld en toekeeren tot Go.d. We prediken geen haat, maar wat is er" weinig onder scheid'tusschen wereld en kerk! Daarom moet op dezen avond een krach tig getuigenis uitgaan ook tegen de v< wereldlij king van de Kerk! Ds. Bik ging hierna voor in dankgebed. Met het zingen van twee verzen van het Lutherlied werd deze drukbezochte samen komst gesloten. Buiten de kerk stonden zeer vele ingezete nen van Hilversum het naar huis toe gaan der protesteerende Christenen gade te slaan. Christelijke Jonge boeren en tuinders Betreffende de Bondsdag van de. Chr. Jon ge Boeren- en Tuindersorganisatie, welke zooals we reeds meldden op Donderdag 9 Juli in gebouw Americaih in Dordrecht zal ts vinden, kan nog medegedeeld worden, dat de morgenvergadering gecombineerd za! worden met. de vergadering van Jonge Boer innen en Plattelandsvrouwen. middagvergadering zal voor beide groe pen afzonderlijk gehouden worden. Op de middagvergadering van de Jonge VRIJHANDEL OF MUNTCORRECTIE Een Duitsch oordeel over de rede van oud-Minister Verschuur Nationale economie en minderwaardig geld Op de te Alkmaar gehouden gewestelijke partijdag van do R.K. Staatspartij heeft oud-minister Mr. T. J. Verschuur een rede gehouden over hot onderwerp: „Ons Volk in nood". In deze rede heeft hij volgens het verslag, dat we daarvan in de „Maasbode" lazen o. m. gezegd, dat het vrije ruilverkeer voorgoed voorbij is. Wat nog uitsluitend mogelijk is, dat is een ruilverkeer in ver dragen vastgelegd tusschen geordende na tionale economieën. En even later beweei'dc de ond-ministcr, dat muntcorrectie ons thans, nadat we het onmogelijke be proefd hebben, de behandeling en ver werping van de vaste lasten-ontwerpen heeft de situatie opgehelderd over hel doode punt li een helpen moet. Met geduchte inspanning komen we daarna dan, als we niets verzuimen, in het beter vaarwater. Zonder muntcorrectie zeker niet. Deze uitlatingen van den oud-minister hebben de aandacht ook getrokken van „Der Früchtehandél", een voor de fruit- en oofthandel in Duitschland toonaangevend blad. Dit Duitsche vakblad vat 'deze uitlatingen van den heer Verschuur kort samen met de woorden: Dat wil dus duidelijker uitge drukt zeggen, dat nationale economie slechts doorvoerbaar is met minderwaardig geld. Van bijzondere beteekenis acht het blad het. dat een politicus de economie in 'erband brengt met de inflatie. Dat is wat nieuws. In den regel was het tot dusver zóó, dat de inflationist en daartoe kan men ook hen rekenen, die van tcorrectie spreken de inflatie een middel achtten tot verbetering van de •eldhandel. Maar, veronderstelt de schrij ver, onder muntcorrectie zal de heer Ver- chuur wel verstaan vermindering va Staatsschulden en daarachter stelt hij dan zeker de nationaal geordende economie, a" een zeker bolwerk tegen verdere deflatie. Het is in de loop der laatste jaren zr geworden, dat de Staat zich is moeten gaan interesseeren voor de loop van liet geld dus ook noodgedwongen voor die van producten over de grenzen. Het is niet meer vraag en aanbod die in- en uitvoer be- heerschen, doch de verdeeling van invoer- bewilligingen. De waren zijn hoofdzaak en het geld is bijzaak geworden. Als echter, gaat het blad voort', 'de gere minister van Economische Zaken, de heer Verschuur, meent, dat de vrije handel niet meer terug komt, en de Staten, ieder voor zich, de in- en uitvoer der producten door verdragen, dus door contingenteerin- gen zullen blijven regelen, zoo vergist hij zich ten zeerste. Want hij verwart oorzaak en uitwerking met elkander. Als men de velerlei maatregelen op het gebied van in- en uitvoer in alle landen nagaat, dan komt men tot de overtuiging dat er een nieuw tijdvak voor de internationale handel in aantocht is. Wie de reden van al deze maatregelen nagaat, n.l. het zorgen voor eigen valuta, die zal geen oogenblik in twijfel zijn over de vraag waar we naar toe gaan. Alle landen zijn even begeerig om aan andere landen te verkoopen. Dit is het beste bewijs, dat we weer de wereldhandel tegemoet gaan. 't Is trouwens een wonder baarlijke soort nationale economie om. ten einde meer op gang te komen, zich van muntcorrectie te bedienen, zooals de heer Verschuur wil. Of de wereldhandel in de toekomst vrij of gebonden zal zijn hangt af van de vraag of het met de Staatsschulden in orde komt of niet In financieel zieke landen zal de handel gebonden, in financieel gezonde lan den zal hij vrij zijn. De staatsschulden der landen zijn abnor maal groot geworden vergeleken bij den tijd vóór de oorlog. De landen, die door in flatie of andere maatregelen deze schulden naar verhouding laag hebben gehouden, hebben dit alleen kunnen doen door de eco nomie de duimschroeven aan te doen. Het zal in de toekomst niet gaan over de vraag aan welke banden men de wereld handel legt, doch eenig en alleen daarom, hoe de financieele vraagstukken van een land opgelost worden. Alleen hij. die zich de buitenlandsche handel gebonden denkt aan allerlei verdragen, zooals in Holland de heer Verschuur doet, zal voor de verste consequenties hiervan ook niet terugschrik ken. Die verste consequenties zijn niets an ders dan een bolsjewistische regeling der economie. Maar zoo lang men nog op de bodem van het privaatbezit en privaateconomie staat zal men begrijpen dat deze beide niet kun nen blijven bestaan zonder vrijheid. 't Zou daarom, zoo besluit het blad, beter zijn voor de vooruitgang van de wereldcul tuur als de politici wat meer over vrijheid en v/at minder over beperking spraken. Men zou dan ook tot de overtuiging komen, dat de betaling der Staatsschulden slechts denkbaar is langs de weg van de vrijheid. Bruin, óók zonder zon, door de snelle huidbruinende werking vait AMILDA-zonnebruincrême, welke ook zondeq zon, alleen reeds door den invloed van licht en lucht do huid mooi egaal bruint. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 cl, (Adv.l In de vergadering van dagelijksche bestu ren der drie centrale landbouworganisaties werd van gedachten gewisseld over de vraag, op welke wijze de definitieve uitgifte der Zuiderzeegronden geregeld zal moeten wor den en welike bedrijfsgrootte het meest wen- schelijk is. In verband met het door de re geering ingediende ontwerp van wet tot re geling van de pacht, werd besloten het vraagstuk nog nader te bezien. Het ligt niet op den weg der centrale land bouworganisaties, om mee te werken tot het houden van een agrarische jaarbeurs. Bij de regeering zal er op aangedrongen worden bij het verstrekken van buitenland sche leeningen, voor de belangen van onzen landbouwexport te waken. Ook zal verzocht worden de richtprijzen voor den oogs$ 1937 zoo spoedig mogelijk bekend te maken. Besloten werd, om de resultaten van een onderzoek naar het voorkomen van gevallen, waarin een plaatselijke straat- of wegenbe lasting wordt geheven, ook van gronden, die niet aan gemeentewegen, doch aan Rijks- of provinciale wegen zijn gelegen of van zeer afgelegen gronden, waarvoor een nauwelijks bruikbare weg bestaat, ter kennis te brengen van den Minister van Binnenlandsohe Zaken» Daar de verdergaande belemmering van den invoer uit het buitenland, de exportmo gelijkheid van onze land- en tuinbouwpro ducten doet afnemen en de bedragan, op do clearing voor onzen export beschikbaar, doet verminderen, werd besloten, de Regeering in adres op deze bezwaren te wij-ien. Ook zal den minister verzocht worden de contin- genteering van den invoer van veekogken af te schaffen, subsidiair het toegestane contin gent te i' BLOEMENHANDEL IN 'T WESTLAND Het gaat in de warme dagen met de bloe menhandel maar matig hetgeen zich met een ook op de veilingen weerspiegelt De prijzen loopen terug, de vraag wordt min der. Weliswaar is het aanbod ook zoo hcei groot niet meer, doch op de hoofddagen ia zij nog wel van beteekenis. De Lathyrus neemt nog een voorname plaats in, da prijzen laten te wenschen over. Meer dan 10 cent per bosje werd niet betaald en heel wat bleef zelfs nog onverkocht, ook in partijen met toch wel goede kwalitehen. Kleine kwantums Violieren werden aan gevoerd, waarvan de kwaliteit niet te best ras, doch waarvoor nog behoorlijke prijzen werden betaald. De gladiolen vonden nogal koopers tegen bevredigende prijzen. Voor Gerbera is niet veel belanr/ïtelling, de kwa liteit is wel goed, doeh de prijzen zijn matig. Anjers worden nog in groote hoeveelheden aangevoerd, doch de prijs liep wat terug. Zonalcnbloemen warén ook minder gunstig in prijs, de aanvoer was nogal van beteeke nis. De potplanten ziin niet meer 7.00 <rroot in aantal, nog wat Hortensia en Gloxinia, met geen hooge prijzen. VERDRONKEN Bij M 0 e r k a p e l 1 e een aan dS spoorbrug over de Rotte werkzame schildei de Ned. Spoorwegen in de Rotte geval* m verdronken. Twee personen, die hem na sprongen mochten er niet in slagen hem te red den. Zijn lijk is later opgehaald. Boerinnen en Plattelandsvrouwen in het ge- houw van de C.J.M.V. zal Mej. Brants uit Zelhem spreken over: Georganiseerde Bu renhulp. Verder zullen onderwerpen als: Ontwikkelingswetten, Organisatie van Oud leerlingen van Chr. Landbouwhuishoud- scholen, --cursussen en van Chr. Boerinnen, er sprake gebrr.cht worden. Ingezonden Stukken (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie). Hier: N.C.R.V.! Bij de opening der nieuwe Avro-studio Over de onrust onzer tijden ruischt een roepstem naar de rust, die met eeuwig zielsverblijden, wachtend is aan 's hemels kust. Op voor dit gezegend pogen, dat zich naar den Christus noemt, en langs trillende etherbogen van Zijn rijk den rijkdom noemt! Toen de tijden er om vroegen Was d' N.C.R.V. snel klaar: gaf ons 't radiogenoegen, remde 't radio-gevaar! Als een wonder ons genegen, golft nu over land en zee, bij óe zorgen, rijk aan zegen: d' omroep van d' N.C.R.V.1 Als gevestigde victorie vinden w' u op onze knop; voer, N.C.R.V.1 die glorie eervol altoos hooger op! Heel de wereld is uw tempel, dank zij 't radiogenie; over dak en onder drempel ruischen klank en melodiel Wenscht g' een weldaad in uw woning voegt u bij d' N.C.R.V.1 Eerbied voor ons aller Koning? strijdt in 't groote leger mee! Wilt g' in uw gezin een zegen, kunstgenot of wetenschap? Weest dit streven dan genegen: Christenplicht bestuurt uw stap! Helpt den tegenstand bestrijden uit den luisterkring neutraal, waar de haat aan alle zijden zich verbergt in Bijbeltaal.. Zij men er in vrome wijding voor den twijfelaar gedwee: Christelijk is de blijde tijding over onze N.C.R.V.1 G. H. GROOT ENZF.itINK

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10