dinsdag 30 juni 1936 eerste blad pag. 2 de volkenbonds vergadering bijeen de volkenbonds vergadering bijeen Geruchten rond Baldwin de toestand in palestina uffisLgaxit&i nm.trtétV.CP. Hedenmiddag om vijf uur komt te Gcnève do Volkenbondsvergadering bijeen, niet het openen van een nieuwe zitting, gelijk men wellicht denken zou. doch om de beraad slaging tc voltooien, welke in October het afgeloopen jaar was aangevangen. Men zal zich herinneren, dat men toen niet wenschto over te gaan tot een formeele slui ting, omdat destijds de Oost-Afrikaansche aangelegenheden aan de orde waren gesteld, welke nog in zulk een acuut stadium ver keerden, dat men zich de mogelijkheid wenschte voor te behouden, onverwijld op nieuw elkander te Gcnève te kunnen treffen. Deze zestiende volkenbondsvergadering krijgt derhalve wel een heel ander slot, dan men een maand of acht geleden heeft kun nen vermoeden. Heel de internationale we reld bevond zich toen volop in actie, ten einde Italië's agressiviteit aan de kaak te stellen, en door het beramen van economi sche dwangmaatregelen dit land tot orde en regel terug te voeren. Veel is daarvan helaas niet terecht gekomen, maar zoo iets door deze volkenbondsvrijheid is gedemonstreerd dan is het wel dit, dat de gemeenschappe lijke belangen niet bij alle deelnemers een gelijk gewicht in de schaal hebben gelegd, als hun privé, dus nationale overwegingen. Vanaf de kronkelwegen, die de Fransch? politiek onder Laval heeft ingeslagen, is men geleidelijk terecht gekomen op een doodloo pend spoor, zoodat er nu niets anders over blijft dan de ruiterlijke bekentenis, dat men heeft gefaald, ofeen juridische haar kloverij, waardoor men kool en geit zal aneenen te kunnen sparen. Men zou bijvoor beeld kunnen beweren, dat er thans geen wettige Abessijnsche regeering meer bestaat, hetgeen door Eden reeds eenigen tijd ge leden in het Lagerhuis betoogd werd, en dat uit dien hoofde alle voortzettingen dei- actie moet worden uitgesloten geacht. Fraai is deze houding niet cn juist dunkt zij ons evenmin, daar de volkenbond niet in het leven werd geroepen om verschillende r e- gee ringen in stand te houden, doch veel meer om den vrede en de veiligheid tus- achen de volken te waarborgen. Boven dien is het moeilijk uit te maken, gezien den ibijzonderen ontoegankelijken aard van het Abessijnsche landschap, of zich daar ergens ;ver in het westen, in Gore, al of niet een ïnlandsche noodregeering bevindt, gelijk van zekere zijde wordt beweerd, en van anderen kant met evenveel energie wordt ontkend. De negus zal in persoon de zitting van de (volkenbondsvergadering komen bijwonen, een besluit hetwelk zeer goed te verklaren is, daar Haile Selassie van opinie moet wezen zóó nog althans i e t s te kunnen red den. In zijn absentie zal men met temeer (vrijheid ongunstig over zijn lot kunnen be slissen. Het behoeft weinig betoog, dat 's negus persoonlijke tegenwoordigheid ter vergade ring der vertegenwoordigers der leidende mogendheden, met name Groot-Brittannië en Frankrijk, verre van aangenaam moet zijn. Zijn aanwezigheid kan niet anders dan pijn lijk werken. Wellicht heeft men uit dien hoofde eens nagegaan, of zij niet zou kunneD (worden verhinderd... Immers, tot op heden as het niet gebruikelijk, dat staatshoofden, koningen bijvoorbeeld en staatspresidenten, persoonlijk aan de Geneefeche zittingen deelnemen. Benesj, die onlangs van Tsje chisch minister van buitenlandsche zaken hoofd van den Tsjechoslowaakschen staat geworden is, heeft dit ook zoo ingezien, wis- Bialve hij het presidium van de volkenbonds vergadering, dat in zijn handen berustte, er- laan gegeven heeft. Echter is er één uitzondering op dezen regel geweest, en dat was Motta, die tijdons de periode dat hij Zwitsersch staatshoofd was aan het Volkenbondswerk is blijven 'deelnemen. Men zal dus Hailé Selassie lijk kunnen weigeren, aan het hoofd Abessijnsche delegatie het pleidooi voor zijn bnder den voet geloopen volk te voeren. Hoe het verloop der besprekingen zal we zen, laat zich thans nog.niet voorspellen. .Vermoed wordt, dat zich weinig dramatische situaties zullen voordoen en dat er niet zoo danige spanningen tussohen de verschillende delegaties zullen ontstaan, dat het Geceef- sche instituut daaraan definitief gronde zou moeten gaan. Toch zal naar 's negus rede, al moge de politieke beteekenis daarvan well'cht niet bijster groot meer kunnen zijn, met spanning worden geluisterd, want zij zal haar ontleenen aam de tragiek der omstandig heden. Daardoor kan ook de vertegenwoor diger van een ,;barbaarsch land" iets ver krijgen van een waarlijk klassieke grootheid. OOK DE NEGUS ZAL HET WOORD VOEREN Hedenmiddag om 5 uur zal te Genève de volkcnbondsvergadering bijeenko men, waarschijnlijk onder voorzitter schap van den Belgischen minister president Van Zeeland, daar Be- n e s j, die thans president der Tsjecho- Slowaaksche republiek is, het voorzit terschap van de volkenbondsvergade ring heeft neergelegd. Naar verluidt is te Genève de diplo matieke atmosfeer, aan den vooravond der Assemblée, aanmerkelijk opgehel derd. Thans ziet men zonder bezorgdheid het resultaat van liet buitengewone debat tegi moet, dat er eerst zoo dreigend uitzag voor dc toekomst van don volkenbond. Van Zeeland zal vermoedelijk de vergadering onmiddellijk in kennis stellen met een Italiaansche nota, waarin de Itali aansche regeerhig de redenen uiteenzet, waarom Italië niet aan de zitting deel neemt. In dat stuk zal tevens worden ge protesteerd tegen de aanwezigheid van den negus, die naar verluidt het voornemen moet liebben zelf in de volkcnbondsvergade ring het woord te voeren. Volgens mededeelingen uit Italiaansche kringen afkomstig zal de toon van het stuk echter zeer verzoeningsgezind zijn. Musso lini zal daarin uiteenzetten, dat het Itali aansche volk van meenmg is, geantwoord te hebben op een lang voorbereide Abes sijnsche agressie. Bovendien zal er met nadruk op gewezen worden, dat do verovering van Abessinië met een minimum aantal slachtoffers tot stand kwam, en worden verklaard, dat Mussolini bereid is alle inlichtingen te ver strekken omtrent zijn voornemens met be trekking tot de administratieve hervorming an het bezette land. Met dc bezetting van Abessinië heeft Ita lië gehandeld evenals andere groote mo gendheden ten opzichte van achterlijke lan den. De bezetting is een soort vrijwillig mandaat, waarmede het land zich belast in liet belang van de beschaving. Verder zal de regeering van Rome een tweetal verzekeringen geven: le geen in boorlingen-leger in het geannexeerde ge bied te zullen instellen, doch cr slechts een beperkte politiemacht te zullen organisee- 2e op economisch gebied alle nood zakelijke concessies te zullen doen tot de handhaving van het principe van open deur, door met name het binnenkomen van vreemd kapitaal in het land te begunstigen. Als eerste spreker op de vergadering is ingeschreven Cantilo, de Argentijnsche am bassadeur te Rome, die het verzoek tot bij eenroeping der buitengewone volkenbonds vergadering zal rechtvaardigen. Ook de negus zal het woord nemen om mede te deelen het voornemen te hebben naar het gebied van Goreh terug te keeren, indien de volkenbond hem de noodige mid delen tot voortzetting van den strijd tegen den indringer zal verschaffen. Met belangstelling worden de redevoerin gen van Blum en Eden tegemoet gezien, die deze waarschijnlijk Woensdag zullen uit spreken en in gemeenschappelijk overleg Dinsdagavond zullen opstellen. Japan "door wolkbreuken geteisterd Hondo lijdt groote echode t Groote deelen [van Hondo, het voor naamste eiland van het Japansche kei zerrijk, zijn geteisterd door ontzettende wolkbreuken en overstroomingen. Hon derden huizen en boerenhutten zijn in gestort. Het zakenleven in vele steden is stilgelegd. De meeste scholen in het overstroomde gebied zijn gesloten. Onder leiding van de plaatselijke auto riteiten zijn omvangrijke hulpmaatrege len getroffen. Ten einde de door 'de kleine Hoeren ge leden materieele schade zooveel mogelijk te vergoeden, is een verordening uitgevaar digd, waarbij aan hen, die door het hoog water getroffen zijn, terstond uitstel van rente- en pachtbetaling wordt verleend. Om epidemieën te voorkomen, zijn groote hoeveelheden medicamenten naar het ge teisterde gebied gezonden. Hoeveel slachtoffers er zijn, is nog niet bekend, daar de verbindingen over groote afstanden zijn verbroken. GRAVIN CIANO WEDER NAAR ITALI8 Gravin C i a n o, echtgenoote van den Ita- liaanschen minister van Buitenl. Zaken en dochter van Mussolini, die vier wekep in Duitschland heeft vertoefd, is thans weder maar haar vaderland vertrokken. Rijkskanselier Ilit'ir heeft haar uit zijn naam uitgeleide laten doen door Ministerial direktor Kiewitz, die haar een portret van Hitler met eigenhandig onderschrift over handigde, I De Chineesch-Japansche spanningen Het Japansche ministerie van buitenland sche zaken houdt een wakend oog op de anti-Japansclie actie van de Chineesche pro vincies Kwantoeng en Kwengsi. welke nog steeds zou toenemen, in weerwil van het protest, dat Japan door den consul te Kan ton. Kawai, heeft ingediend. Naar aanleiding van het protest van Kawai heeft generaal Tsjen Tsji Tang, de opperbevelhebber van het eerste leger ver klaard, dat Kwantoeng en Ivwangsi de wa pens hebben opgenomen om zich te verzet ten tegen Japan, in het bijzonder tegen de uitbreiding van de Japansche garnizoenen in Xoord-China, terwijl hij voorts geweigerd heeft, het stemming maken tegen Japan te 6taken. Van Zeeland in de meerderheid De debatten over de regeeringsverklaring in de Belgische Kamer zijn geëindigd met een motie, waarin met 119—51 stemmen de Kamer haar vertrouwen in do regeeruig heeft uitgesproken. Vóór de stemming hield minister-president Van Zeeland een korte rede, waarin hij verklaarde, dat de regeering op internatio naal en op binnenlaudsch gebied vooi een zware laak stond. Onder degenen, die tegen haar beleid stemden, bevonden zich ook een aantal le den der regceringspartijcn. België wordt weder rustig Te Antwerpen echter nieuwe stakingen In België wordt thans dc arbeid algemeen hervat. De werkstakingen in de haven van Gent, te Antwerpen, in de steengroeven en steenkoolmijnen van het Hoogland van Herve, zijn geëindigd en zoo goed als ge eindigd in het stecnkolenbekken van Char leroi. In de Borinage zijn twee mijnen her opend, terwijl ook in de metaalnijverheid het werk wordt hervat Na mislukte onderhandelingen zijn thans echter de scheepsherstellers- metaalbewerkers in Antwerpen in sta king gegaan. Al het werk is stilgelegd, alhoewel er voor de scheepsherstellers veel arbeid te doen is. Het gaat hier om loonsverhooging cn verkorting van arbeidstijd. Het personeel van de Agence Maritime Internationale heeft na volledige voldoening te hebben verkregen, het werk hervat. Daarentegen zijn de bedienden van dc Credietbank thans in staking gegaan. Met het lichter- en sleepboot personeel in de binnenvaart is overeenstemming bereikt, zoodat het conflict thans geëindigd is. Volkenbondsgedelegeerden bedot Zwitsersche fascisten halen een grap uit De Zwitsersche fascisten schijnen erop uit te zijn, hun minachting voor den Volkenbond duidelijk aan den dag te leggen. Reeds verleden Vrijdag wekten Geneef- sche fascisten het misnoegen van volken bondskringen, omdat zij een man in een op de negus gelijkende vermomming in een auto door de stad hadden doen rijden en kransen op bekende Geneefsche monumen ten hadden doen neerleggen. Zaterdag hebben dezelfde kringen ©en grap uitgehaald, in het middenpunt waar van de Fransche minister-president Blum Zij zonden namelijk aan een groot aantal volkenbondsgedelegeerden, ambtenaren het volkenbondssecretariaat en een bekende Geneefsche persoonlijkheid een uitnoodiging, om Zondag de tuinpartij bij te wonen, die de voorzitter van de Geneefsche socialisti sche partij in zijn villa ter eere van Blum heette te geven, onder mededeeling, Blum daar ook een redevoering zou hou ien. toen de talrijke auto's der diplomaten bij de villa van den socialist verschenen, bleek deze echter gesloten. De ontstemming der gedelegeerden is groot, dat zelfs van een mogelijke verplaat sing van den volkenbond naar een andere stad gesproken werd, indien de volkenbonds gedelegeerden van deze mystificaties in de toekfmst niet zouden gevrijwaard worden. Troepen keeren uit Oost-Alrika terug Nadat reeds in toenemende mate Italiaan sche troepen uit Oost-Afrika waren gerepa trieerd, zullen thans, volgens een officieele mededeeling ook grootere troepenafdcelin- gen naar Italië teruggezonden worden. Deze maatregel wordt gemotiveerd met de snelle bezetting van Abessinië en de onderwerping van de volksstammen. Voorzoover mogelijk, zullen voor repa- trieering in de eerste plaats die troepenaf- deelingen in aanmerking komen, welke in het voorjaar van 1935 als erste naar Oost- Arika vertrokken zijn. De Londensche verzekerings-maatschap- pijen hebben een deskundige naar Addi Abeba gezonden, teneinde aldaar de schade op te nemen, waarvoor door de verzekerden vergoeding geëisoht wordt. Deze schade wordt op het oogenblik ge raamd op 100.000 pond sterling. Onthoudt den naam INSTANTINEI in voorkomt pijnen! Gaat hij inderdaad aftreden? Het feit, dat minister-president Bald win zijn verblijf op Chequers, waar hij het weekeinde pleegt door te bren gen, heeft verlengd, wordt door de Britsche bladen druk besproken. Er gaan geruchten dat hij om gezond heideredenen zou aftreden, hetgeen hij Donderdag a.s. zou meedeelen in een rede tijdens een banket van de ver- ecniging van conservatieven in de Londensche City. Het gerucht gaat voorts, dat Ne ville Chamberlain Baldwin zal op volgen, doch dit stuit op fel verzet van degenen, die Eden als opvolger wenschen. In een te Cambridge gehouden redevoe ring heeft Baldwin de volgende merkwaar uitlating gedaan: L\ /j 1 mL/ r\ „Wanneer voor mij het uur geslagen heeft, om mij uit het openbare leven terug te trekken wat dan nog het aantal jaren levens moge zijn, dat mij zal zijn voor behouden—zou ik willen, dat men als mijn grafschrift deze weinige woorden van Feh- nyson koos: „Hij hield geen kletsredevoerin- gen en hij luisterde er nog minder naar". Attlee's motie De leider der Labour-oppositie, majoor A111 e e, heeft in het Lagerhuis een motie ingediend, welke beoogt de .aandacht te vestigen op een redevoering van den Brit- schen minister van oorlog Duff Co oper. welke deze op 24 dezer te Parijs gehouden heeft. In deze rede legde hij volgens Att- lee een verklaring af omtrent de Britsche buitenlandsche politiek, welke in strijd zou zijn met de politiek der regeering en met de Britsche verdragsverplichtingen. Toen gisteravond werd overgegaan tot de debatten over deze motie van A111 e e, was het Lagerhuis stampvol. Op de regeeringsbank hadden plaats 'men Sir John Simon, die namens den afwezigen premier Baldwin zou antwoor den, Neville Chamberlain cn Duff Cooper. Attlee werd door zijn vrienden met een hartelijk applaus begroet. Hij betreurde de afwezigheid van minister-president Bald win. Attlee zeide, dat de verklaringen van Duff Cooper te Parijs in des te voorzichtiger termen gesteld hadden moeten zijn, naar mate de buitenlandsche toestand delicater was en de besprekingen tusschen de gene rale staven van Frankrijk en Engeland schenen zulks te bevestigen. Pleiten voor een entente tusschen Frank rijk en Engeland, een nauwere samenwer king tusschen de twee groote democratieën van West-Europa, dat alles schijnt zeer wensehelijk maar is heel iets anders dan uitdrukkingen 'e gebruiken, die meer schij nen te botcekenen dan vriendschappelijke samenwerking. Uitdrukkingen, die de pers uitlegde als een aanwijzing van het verlangen naai *in nauwe militaire alliantie. Attlee verweet vervolgens aan Duff Coo per. dat hij het volkenbondspact verwaar loosd had, om slechts aan een entente cor diale te denken. Hij besloot: De labour-partij is geenszins gekant tegen het verlangen, dat Duff Cooper bezielt, naar nauwe samenwerking met het NOG VRIJWEL ONVERANDERD In den toestand in Palestina is weinig verandering gekomen. In de steden heerscht een betrekkelijke kalmte, doch op het platte land en op de wegen komen nog aanvallen voor. Sedert de Jongste sabotages worden de spoorwegen streng bewaakt. De autori teiten versterken afgelegen centra, doch de joden dringen aan op het recht zichzelf te verdedigen. De leiders der Arabische beweging heb ben tot vijf Mohammedaansche vorsten te legrammen gericht, waarin zij hen uitnoo- digen te hunnen gunste tusschen beide te komen om de heilige Mohammedaansche plaatsen te redden van verjoodsching. Een der bladen schrijft dat de Arabieren steeds zullen weigeren het Britsche man daat in Palestina te erkennen. Tijdens een Arabischen overval bij Jenin zijn twee Britsche en een Palestijnsch poli- tie-agent gewond. Bij een hevige schiet partij te Nessziona werd een Jood zwaar gewond. Te Hebron, waar een stijgende spanning heerscht. is de staat van beleg afgekondigd. Het achtste regiment der gemotoriseerde Britsche cavalerie is met bewapende auto's uit Cairo te Jeruzalem aangekomen ter ver sterking der mandaats-troepen. Joodsche fabrieken gaan sluiten De lange duur van de Arabische staking doet zijn invloed op de Palestijnsche eco nomie in sterke mate gevoelen. Verschillende fabrieken zien zich genood zaakt de productie in te krimpen en een deel van het personeel te ontslaan. Onder deze fabrieken is ook de glasblazerij „Phoe nix", opgericht met ten dcele Nederlandsch kapitaal, welke nu voor vijf maanden de poorten zal sluiten, als gevolg van de bui tengewone omstandigheden. Ook de bekende metaalgieterij Kremme- ner heeft aanpassingsmaatregelen moeten treffen en het personeel moeten inkrimpen. De toestand in TransjordaniS Men beschouwt te Londen 'den toestand in Transjordanië met meer gerustheid. De Britsche regeering heeft volledig vertrou wen in Emir Abdullah, die naar men ver dacht zfjri onderdanen „in de hand" heeft en moeilijkheden zal kunnen bezweren. Moeilijkheden in Amerikaansche metaalindustrie Een dreigende staking In de Amerikaansche metaalindustrie dreigt een staking tengevolge van een be sluit van de bij de vakvereenigingen aan gesloten arbeiders om geen ongeorganiseer den toe te laten. In deze industrie werken een half millioen arbeiders. De werkgevers verklaren de eischen van de vakbonden te zullen bestrijden, zoodat een staking vrijwel onvermijdelijk schijnt. EEN OUDE GRANAAT ONTPLOFT Te Montevecchia (Italië) is een granaat, afkomstig uit den wereldoorlog,die door een aantal jongelui was opgegraven, tot ontploffing gekomen. Vijf jongelui werden gedood; hun lijkten waren zoo deerlijk ver minkt, dat identificatie niet mogelijk was. Een moeilijke mijn-redding 178 uur onder de grond! Naar uit Herne wordt gemeld is een Duitsche mijnwerker Schmidt, na 178 uur in een mijnschacht, 8 K.M. van de buiten wereld, te hebben doorgebracht, gered. Hij werd gedurende dezen tijd gevoed door mid del van een buis, welke door het gesteente was geboord. Hierdoor werd hem brood, kaas, worst, groente, melk, wijn enz. ge geven. Zelfs werden hem geregeld kranten verstrekt. Met reddingswerk ging ondertusschen langzaam maar zeker voorwaarts, en zoo is men erin geslaagd den gevangene te bevrij den. Spaansche bandieten gearresteerd Een twintigtal Spaansche bandieten heeft automobielen langs den weg van Cordova naar Sevilla aangehouden en geplunderd. Eén persoon echter zou er in geslaagd zijn te ontsnappen en de civiele garde te waar schuwen. De minister van binnenlendsche zaken daarentegen verklaart, dat slechts één auto werd aangehouden en dat aan deze aanslag geen politiek karakter moet worden toe- gekend. De onverlaten zijn inmiddels gearresteerd De hertog van Kent in ons land Prins George, hertog van Kent, die op 4 Juli a.s. de Britsche expositie te Amster* dam zal openen, zal Zaterdag a.s. op het Loo dineeren en aldaar overnachten. Op Zondagmorgen zal de hertog zich van het Loo naar Schiphol begeven, om vandaar per eigen vliegtuig naar Engeland terug ta keeren. Nederlandsche delegatie te Parijs Een Nederlandsche delegatie voor econo mische aangelegenheden heeft gisteren on< der leiding van Dr. Ir. A. Sevenster, waar-* nemend handelsattaché bij de Nederland-" sche legatie te Parijs, een bezoek gebracht aan den Franschen minister van Handel. Er worden onderhandelingen gevoerd, welke beoopen de vernieuwing der contin-" genten voor het derde kwartaal van dit jaar. DE ROTTERDAMMER DE NIEUWE HAAGSCHE, COURANT DE NIEUWE LEIDSCHE COURANT, DE NIEUWE UTRECHTSCHE COURANT DORDTSCH DAGBLAD MEDEDEELINGEN REISBUREAU „LIBERTAS" Van verschillende zijden werd ons reeds naar ons reisprogramma voor de maand Augustus gevraagd. Welnu, morgen ver schijnt dit. Men lette morgenavond dus goed op, en melde zich zoo spoedig mo gelijk aan voor een der vele schitterende reizen, welke wij ons voorstellen dit jaar te organiseeren. Wij willen echter thans nog eens spe ciaal de aandacht vestigen op onze dag tocht d.d. Dinsdag 7 Juli a.s. REIS 0 Antwoord van Simon Jandsche zaken, sir John Simon, o.m. het volgende: Het schijnt, dat een groot deel van de mee- ingsverschillen voortkomt uit het feit, dat slechts weinig afgevaardigden de rede van Duff Cooper hebben gelezen. Hoeveel van hen, die gesproken hebben, of nog zullen spreken, kunnen oprecht verklaren, dat zij haar gelezen hebben? Churchill antwoordde: „Ik", en het scheen, dat hij de eenige was, die er aanspraak op kon maken, dat hij de rede in extenso had gelezen- Voortgaande zeide sir John: De cri- tieken zijn gebasseerd op valsche pre missen. Duff Cooper heeft een zeer warm pleidooi gehouden voor een FranschEngelsche samenwerking, doch het is zeker niet waar, dat hij een Fransch—Engelsche samenwerking be pleit heeft ten koste van Duitschlard. Nooit heeft hij eenige militaire allian tie of andere alliantie bepleit, noch uit drukkelijk, noch impliciet Zeer zeker heeft hij gewag gemaakt van e Rijngrenzen, doch hij maakte alleen ge wag van iets, waarover Baldwin reeds had gesproken. Sir John sprak verder als zijn meening uit. dat men evenmin aan Duff Cooper een verwijt kan maken omtrent de overige ge- deel ien van zijn rede. Het komt mij voor, al dus de minister, dat Duff Cooper volkomen gerechtvaardigd was. toen hij verklaarde, dat goede betrekkingen met Frankrijk ge- wcnscht zijn en onder alle omstandigheden moeien worden voortgezet. Ik moet hier duidelijk verklaren, zoo voegde Sir John hieraan toe, datde deur niet gesloten is voor de mogelijk, heid van een accoord met een reedzaam Duitschland. Tenslotte citeerde Simon nog de fn dc vorige week door Baldwin afgelegde verkla ring: „Is het uur niet gekomen voor de drie groote landen: Groot-Brittannië, Frankrijk en Duitschland om zoo mogelijk tot over eenstemming te geraken? Het doel van onze politiek is de pacificatie van den toestand in Europa", NAAR HET OPVOEDINGSGESTICHT VALKENHEIDE EN OUWEHANDS DIERENPARK Twee instellingen, die beide zeer de moeite waard zijn. In zijn prachtig boekwerk „Ge- krookt Riet", heeft de directeur van Valken- heide, de heer D. Noordam, ons een kijkje gegeven in het interne leven van de stich ting en ons met warmte en sympathie verteld van de omstandigheden waaronder zijn jon gens in huiselijke kring dikwijls grootge bracht worden. Bovendien vertelt dit boek ook in sobere woorden, hoe zijn verblijf in de stichting menigen jongen in zijn verder leven tot zegen geweest is. Een ieder, die bovengenoemd boek gelezen heeft, zal gaarne persoonlijk kennis willen maken met deze bekende inrichting en haar bekwamen di recteur. Welnu, ons Reisbureau biedt U hiertoe de gelegenheid. Wij vertrekken van Rotterdam te 7.30, van den Haag te 8.00, van Leiden te 8.30, telkens vanaf onze kantoren. Langs den Ouden Rijn naar het merkwaar dige stadje Woerden, alwaar wij even kijkje nemen bij het oude stadhuis, waar voor de deur nog een geeselpaal aangetrof fen wordt. Vanhier naar Utrecht en langs de vele buitenplaatsen der Zuid-Utrechtsche heuvelrug via Zeist naar Doorn. Door de mooie Sanderburgerlaan, langs het kasteel Maarsbergen naar het opvoedingsgesticht Valkenheide. Na een bezoek aan deze stichting gaan wij naar Leersum, alwaar wij vanaf het Nellen- stein Monument een schitterend uitzicht ge nieten op de prachtige omgeving. Vanhier via Amerongen naar Rhenen. Lunch in het restaurant van het dierenpark. Rondwande ling door dezen kostelijken tuin, met o.a. bezoek aan de groote verzameling van 1000 krokodillen. Na afloop van dit bezoek volgt nog een prachtige rondtoer over de Grebbe- berg en door de Geldersche vallei, via Vee- nendaal en Renswoude naar Woudenberg. Vanhier door de bosschen van het landgoed „De Treek" en door de Laan 1914 met schit terend vergezicht, over Soestduinen en Soes- terberg naar Utrecht, alwaar wij in de oude Raadskelder een kopje thee drinken. Vanhier via Leiden, den Haag en Rotterdam huistoe. PrUs inclusief koffie, lunch, thee en entree Ouwehands Dierenpark 5.50 p. p. Onze verdere eerstvolgende dagtochten zy zyn: REIS 0 Kosten incL koffie, lunch en thee f 6 p. p. REIS Q Kosten, incl. koffie, lunch en thee 5.75 p. p. REIS O NAAR SOESTERBERG EN HET MUIDERSLOT, Maandag 13 Juli Kosten incl. koffie, lunch en thee 5 p. p, REIS 0 NAAR DE HEILIG-LAND-STICHTING d.d. Donderdag 23 Juli Kosten incl. koffie, lunch en thee 6 p. p. Voor deze binnenlandsche dagtochten sluit de inschrijving uiterlijk 4 dagen voor het ver trek. REIS Q NAAR DE RIJN EN HET AHRDAL op Dinsdag, Woensdag en Donderdag 14, 15 en 16 Juli Kosten incl. alles 23.50 p. p. REIS 0 NAAR HET BERGISCHE LAND op Donderdag. Vrijdag en Zaterdag 16. 17 en 18 Juli Kosten incl. alles 23 p. p. REIS 0 NAAR DE GROTTEN VAN REMOUCHAMPS op Dinsdag, Woensdag en Donderdag 21. 22 en 23 Juli Kosten incl. alles 23 p. p. REIS 0 NAAR GENT. BRUGGE EN OOSTENDE Og Donderdag, Vrijdag en Zaterdag 16, 17 18 Juli a.s. Kosten, incL alles 23.50 p. p. REIS 0 ACHT-PROVINCIENTOCHT, MET BEZOEK AAN HET EILAND TEXEL, op Maandag, Dinsdag en Woensdag 27, 28 en 29 Juli. Kosten incL alles f 25 p. p. Voor al deze laatstgenoemde tochten sluit de deelname veertien dagen voor het vertrek. Voor enkele kan men zich dus nog slechts twee dagen opgeven. Wanneer gij dan ook met een dezer reizen zoudt willen meegaan, din gelieve U zulks omgaand te berichten aan het Reisbureau „Libertas", Goudsche Singel 105, Rotterdam. Wij vestigen er speciaal de aandacht op, dat men zich voor dagtochten ook kan laten inschrijven bij onze bijkantoren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2