PRACHTIG DEBUUT van den „ROTTERDAMMER-MARSCH" deelnemers leggen het parcours af MAANDAG 29 JUNI 1936 DERDE BLAD PAG. 9 Vatidan prachtige geslaagde eerste Rótt er'dammer-Marsch geven we hierboven en 'tusschen 'den tekst een aantel foto's. 'Boven van links naar rechts: „De Jonge Garde" uit Chariots: 'de Jeugdgroep van de HaagscKe Wahdelsportveeeeniginq „De Schotsche Hooglanders" en de Chr. Ggmnastiek-Vereeniging Kracht en Vlugheid" te Rotterdam, die den tweeden prijs behaalde. Midden van links naar rechts: enkele afdeelingen van De Princevlag. „Vlaardingen" voorop- het Rotter- damsche venedl van de Oranjegarde, dat den Rotterdammer-beker won: de kranige Mariniers, die natuurlijk den Burgemeester van Baren-bcker mee naar huis namen en de Oranjegarde uit Delft die met g euzentrommels en vlaggen door de stad trok. Onder van links naar rechts: het hoofdpeloton van Excelsior voor de jeu gdmarsch. dat 200 keurig marcheerdeD s. Hagen en de commissaris van politie, de heer v. d. Zee, leden van het eere-co mi té in gesprek in de Doelentuin en ten slotte een kijkje van de drukte bij de start. m Mariniers, Oranjegarde-Rotterdam en Juliana-Gorinchem winnen de hoofdprijzen Zeldzaam mooi wandelweer en een opgewekte stemming Thuiskomst een gebeurtenis voor Delft Hoeveel „Rotterdammea,"-marsclien er Ook nog komen mogen, de éérste zal niet licht worden vergeten. Het is een zeldzame Zaterdag geworden daar in Delft. Eerst 'was, er de dreiging van regen, maar Gezelle kreeg gelijk; want nauwelijks waren de wande laars op marsch of het werd: „Fiat Lux 'de zonne ontembaar, zegepraalt!" En zoo kwam het, dat de toch al goede stemming onder de ruim 1500 deelnemers zich in schallende juichkreten en gezellige marsch- liederen begon te uiten. De grootste Nurks zou zijn opgefleurd, als !hij de kleurige stoeten wandelaars tusschen ïièt Wassenaarsche loover had zien voorbij trekken. En, bleken bij de prijsuitreiking wel fenkele verschijnselen van de organisatori sche „kinderziekten" men moest wel wat lang wachten ook dat was niet bij machte om de goede stemming te breken. Voor velen was de „Rotterdammer-Marsch" hun eerste en we zijn er zeker van, dat hij hen, maar ook de geroutineerde tippelaars, Onvergetelijk zal blijven. 7» en om de Doelen Men behoefde Zaterdagmiddag in Delft taiet te vragen óf er wat bijzonders aan de hand was. Dc treinen stortten wagenvrach ten vol „speciale-n't-reizigers" op het perron uit, autobussen zochten zich toeterend een jveg langs de smalle grachten, sliet ten fiet sers kwamen over de effen wegen naar Delft en heel deze schare van honderden kwam, veilig geleid door de kwieke „Excelsior"- gidsen, zoo tusschen half twee en half drie bij de Stadsdoelen aan. Dat bleek een pracht verzamelpunt te zijn. De grootc tuin bood ruime gelegenheid voor de binnentrekkende groepen om zich op te stellen, en, om alle gezoek overbodig te maken, had de organiseerende vereenig:ug nummerborden neergezet, die gemakkelijke wegwijzers waren. Het startbureau zetelde aan drie tafeltjes: één voor groepen, één voor reeds ingeschre ven individueele loopers en één voor nieuwe inschrijvers. Zoo tusschen half twee en twee uur was het voor de dames en heeren nog om „bij te beenen", al hebben de heeren Zuur, De Zwart en Van Heusden, die als leiders op traden, ook toen al menig transpiratie-drup- peltje gelaten. Maar tegen half drie werd het een over strooming. Het bleek, dat in Rotterdam de stormloop van marschlievenden op de trein van half twee zoo groot was geweest, dat deze in een wip overvol was en velen moesten blijven staan tot twee uur. En zoo geviel het, dat tegen half drio de stroom op het startbureau bijna niet was te verwerken. Steeds maar nieuwe drommen kwarpen de hoofdingang binnen: tromgeroffel en bazuin geschal annonceerde de komst van pijpers corpsen; stram militair kwamen de Mari niers aanmarcheeren om eerst na verschil lende commando's „op de plaats rust" te krijgèn; Oranjegardisten met hun fraaie ba retten kwamen in tal van groepen binnen en wisselden af met de frissche Princevlag- wandelaars met hun militante kwartiermut sen. Fel-kleurig in Hemelsblauw, rood, geel en oranje dromden daartusschen de sport verenigingen en de honderden individueele wandelaars, sommigen gekleed in eenvoudig polohemd met flanellen broek, anderen in hun doodgewone colbertje vormden te mid den van al deze kleurigheid de meer gedra gen noot. Uit alle oorden Het was over een weer een vroolijk begroe ten van oude bekenden. Zoo'n wandel marsch is feitelijk een groot verbroederingsfeest. Uit alle oorden kwam men samen en alle lagen der maatschappij waren, vooral onder de individueele deelne mers, vertegenwoordigd: een bekend? dok ter uit Rotterdam herkende een evenzeer be kend schoolhoofd, beiden waren verrast el kander hier terug te zien; de eenvuudige ambachtsman vond hier z'n opdrachtgever terug in dezelfde wandelkleedij. Wij zeiden: ook uit alle oorden des lands kwam men i:i Delft samen. Zuid-Holland was uiteraard wel het sterkst vertegenwoordigd, maar de lijst der deelne mers telde ook namen van personen uit Bruinisse en Velsen, Bloemendaal en Utrecht, Nijmegen en Ede, Asperen en Apeldoorn. Uit 51 gemeenten van ons mooie vaderland kwam men ditmaal naar de oude Princeslad en we zijn er zeker van, dat, ware het mo gelijk voor den marsch een der feestdagen uit te kiezen (het gaat niet, want ze zijn alle overbezet), dat men nog van verder zou komen. De start Het was kwart voor drie geworden, toen •de voorzitter van „Excelsior", de heer C.- van Heusden voor de microfoon een kort woord van welkom sprak. Namens het Chr. dagblad „De Rotterdammer" en „Ex celsior" zegde spr. dank voor de zeer tal rijke inschrijving en uitte hij den wenscli, dat men een heerlijke wandeling zou hebben. Eereleden, jury, directie en redactie van De Rotterdammer werden welkom geheeten en de verwachting uitgesproken, dat allen met sympathie en belangstelling deze eerste poging van „Excelsior" voor het doen slagen van een nationalen wandelmarsch zouden volgen. „De Rotterdammer" had op allerlei wijze geholpen en daarvoor zegde spr. dank. Spr. herhaalde zijn leuze in het programma geuit: „Vooruit! met flinken pas!" Dat bc- teekent: wandelen, niet in den slakkengang, maar ook niet als in een wedloop. Tot de on- getrainden zeide spr. op dit laatste oogonblik nog: treedt terug, want de marsch moet geen bravourstukje worden cn de gevolgen zijn "voor uw rekening als zülk een krachtproef niet slaagt Tot de goed getrainden zeide spr. echter met het klokkenspel, dat van de Delftsrhc toren tingelde: „Op, naar buiten heenge- sneld!" Na dit openingswoord Toste de com missaris van politie van Delft, de heer U. van der Zee, lid van het eere comité" hef startschot, de groepen stel den zich in postuur en onder daverend tromgeroffel van Excelsiors band trok een groep van 1100 wandelaars dc Doe lenpoort uit. Door stad We konden de lust niet bedwingen althans het eerste deel van den tocht mee te wan delen en we hebben er geen spijt van gehad. Het is op zichzelf al een genoeg ra om door het oude Delft te wandelen, maar te midden van deze opgewekte groen wande laars, met pijpers- en trommelsmuzieit voor op, was het een dubbel voorrecht. Bijna alle individueele loopers hadden zich achter het hoofdpeloton geschaard. Dat was een goed begin, want de indivi dueele loopers vormden voor de wandelsport wel de grootste propaganda. Zij waren im mers veelal de nieuwelingen, die pas tot het stelselmatig wandelen waren gebracht. Dat zagen de duizenden en duizenden, die langs den weg stonden geschaard om den stoet te zien passeeren, wel degelijk en er zal bij hen de lust zijn opgekomen om een volgenden keer ook mee te doen. Vroolijk pijpte de muziek voorop van „Tn naam van Oranje doe open de poo~t" en deinend volgden de rijen van drie, in een stoet van onafzienbare lengte. Bij de Brasserskade kregen we voor het eerst gelegenheid heel de stoet voorbij te zien firekken. De zon was al doorgekomen en gaf het vroolijk en kleurig tafereel uog meer gloed. Voorop ging na het uitstekende, hoofd peloton, dat de individueele loopers als het ware vanzelf meetrok, de Chr. sportvereoni* ging „D.O.S." te Rotterdam in heldere blauw witte voetbal-kleedij. Daarop volgde het Jeugddienstkoor „Licht in Lijden" te Rotter dam, een kleine maar fijne groep, die zich keurig in een aparte wandelkleedij had ge stoken. Een fiksche groep was die van de klassen III, IV en V van het Marnix-gymnasium met een groote oranjevlag voorop. Tamboers en pijpers uit Iiillegersberg brachten er veer' muziek in. Na de goed wandelende groep van „Sunlight" uit Vlaardingen volgden twee Chr. wandelsportvereenigingcn, „De Re sidentie" te Den Haag en „Wandellust" te Rotterdam, beide pioniers in onze kringen, die er een eer in stellen hen, die op Zater dag willen marschen, daartoe in staat te stel len eri die er gelukkig welvarend aan toe zijn. Prachtig was ook de groep van de Oranje garde te Rotterdam, prachtig in eenheid van kleedij, in marschtucht, in goede stemming, met trommels en vlaggen voorop. Maar hoe zouden we dóór kunnen gaan alle groepen te beschrijven. Er is immers geen beginnen aan! We d.oen dan ook maar een greep uit de meest markante en opvallende detachemen ten: de mariniers onder leiding van luite nant Ahrends, die met hun kranig morchee- ren ook in Delft aller bewondering trokken, de C.J.M.V.'ers met hun roode driehoekjes, Rotterdam-Zuid in hemelsblauw, de kranige Roode Kruismannen, de tirailleurs uit Ede, de talrijke Oranjegarde-vendels cn Prinee- vlagwandelgroepen, de Burgerwachten: grijs groen gekleed in Rotterdam, zwart in Voor burg, groen in Velsen. De Velser burgerwacht had pech gehad met de autobus en zoo kwam het, dat we deze groep eerst op het Oude Delft nog als „toeschouwers" zagen. Ze waren echter spoe dig gestart en samen met de „Schotsche Hooglanders" uit Den Haag, die met hun opvallende kleedij zeer de aandacht trokken en de wandelgroep van de Chr. Gymn.ver. „Oranie Nassau" uit Den Haag zetten ze er zoo'n tempo in, dat ze in Wassenaar al vele groepen hadden ingehaald. Op weg Nauwelijks was de nieuwe Rijksweg bui ten Delft bereikt of er kwam beweging in de tot nu toe als 'n eenheid rnarcheerende, slechts af en toe voor het verkeer onderbro ken, stoet. Men mocht hier het hoofdpeloton passeeren en iedere wandelgroep ging zijn eig entempo uitzoeken. Het „veld" van indi vidueele loopers lag al heel spoedig uit el kaar: enkele wandelaars, die een zeer snel tempo hadden, 6toven vooruit, de hoofdgroep vooral der nieuwelingen, bleef achter het hoofdpeloton, maar spoedig zag men daar onder heel wat „afzakkertjes" komen, die dan achter een groep gingen loopen, die het wat kalmer aan deden. Ook vormden indivi dueele loopers onderling groepjes onder het Lange beenen heeft, de eene, Korte heeft de and're; Zonder beenen gaat er geene, Wij gaan met elkand're. Na heel wat heen en weer geschuif had el ke wandelgroep zoowat de lengte te pakken en vroolijk zingend passeerden ze het kruis punt Hoornbrug. Aan VFoolijke momenten had het onderweg al niet bntbroken. Drie sportieve jongedames met groote an kers op hun truien vonden blijkbaar het passeeren op den eigenlijken wandelweg niet gezellig en kozen daarom maar den smallen streep beton naast den nieuwen Rijksweg, waar ze in de ganzenpas, een voor een ach ter elkaar, bleven loopen. Op den terugweg zagen we ze wéér, nog steeds in de ganzencolonnemaar nu met drie mannelijke ganzen er achter. Tja, dat heb je dan! Door Voorburg en de Laan van N.O.I. ging het naar het Haagsche Bosch. De hoofdgroepen waren nog lang en breed op den Rijksweg, toen de eerste individueele loopers al ove«r den Benoordenhoutschenweg passeerden. Je had daar typen onder: De een hield steevast z'n linkerarm op de rug en zwaaide met den rechter, weer een ander had een handdoek in z'n gordel ge stoken en wischte daarmee af en toe het gelaat af, een derde deed het heel gezellig met pijp cn wandelstok, of hij zoo maar eveu een straatje om ging. 99De commissaris van politie te Delft, de heer U. van der Zee. lost het, startschot vooc den 35 KM.-marsch

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9