REÜNIE OP OUD-POELGEEST De „ALGEMEENE FRIESGHE" Z72D5Z MAANDAG 29 JUNI 1936 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS VAN DE GEREF. JEUGD Belangstelling was weer zeer groot Verschillende sprekers Zaterdagmiddag had op Oud-Poelgees^ alhier de 8e openluchtmeeting plaats uitgaande van de Meisjes- en Jonge- lingsvereenigingen uit Leiden en om streken. Hoewel de Regelingsconimissie de hcele Voormiddag met het oog op de weersgesteld heid tusschen hoop en vree§ geleefd had, kon men toch blijmoedig deze meeting be ginnen, het doorbrekend zonnetje en een op gewekte marsch van het Chr. Fanfarecorps „Crescendo" van Sassenheim zorgden direct .voor een hoopvol begin. De voorzitter de heer van Egmond van Rijnsburg opent de vergadering en laat zi gen Ps. 111 2, leest 1 Tim. 4 en gaat voor in gebed. Hij spreekt een woord van wel kom tot de aanwezigen.: inzonderheid heet hij de spreekster mevr. G. I\raan-v. d. Burg uit Ylaardingen en de spreker Ds. Veenhof uit Haarlem hartelijk welkom, alsmede het Fanfarecorps „Crescendo". Hij wijst vervolgens in zijn openingswoord op de groote beteekenis van een meeting als deze voor de sterking van onze geestelijke energie op kerkelijk, politiek en maatschap pelijk terrein. Die sterking hebben we inzonderheid in Onze fel bewogen tijden zoo noodig. Hij wijst in verband hiermede op het nut van de jeugdarbeid, zooals die in de Jongc- lings- en Meisjesvereenigingen tot openba ring komt. Ten slotte verwelkomt hij nog Ds. P. D. Kuiper van Sassenheim die het slotwoord zal spreken. Vervolgens betreedt mevr. G. Kraan-v. d. Burg het spreekgestoelte om het onderwerp te behandelen: ^Huisgezin en Jengdarbeid" Spreekster begint met een historische ont wikkelingsgang te schetsen van het gezin. Bij de oude volken droeg het gezin meer het karakter van één groote familiegroep onder de souvereine macht van het ge- slachtshoofd. Deze pater familias besliste over leven en dood van de familieleden. Dit leidde tot tyrannic en kweekte geen liefde. Dit laatste "was de heerlijke taak van het Christendom, dit heeft ons het eenvoudige stille gezin in Nazareth geleerd. Dit gezin was geheiligd door de tegenwoordigheid van Jezus. Daar trad deze Jezus, man geworden in zijn redenen op, tegen de verdeeldheid in het gezin. En waar dit woord van Jezus ingang Vindt, daar komt een gansch andere verliou- iding in het gezin. De opbloei van het Christendom, gaat al tijd samen met opbloei van het Christelijk gezin. Welk verband, is er nu tusschen huis gezin en jeugdarbeid? Beide bedoelen de op voeding. de vorming tot menschen Go^ls- Het huisgezin heeft dan 'bovendien nog tot taak 'de voortzeteting van het verbond Gods. [Wat de jeugdvereenigingen betreft, het doel is niet in de eerste plaats evangeliseeren, maar vorming voor kerk, staat en maat schappij. Aan dit trio voegt dan de meisjes- vereeniging nog toe: het huisgezin, alsof 'de jongelingen allen geborep huisvaders waren. Waar dus èn gezin èn jeugdvereeni- ging opvoedingsinstellingen zijn, hebben ze elkaar noodig. Het beste gezin staat bloot aan een afgeslotenheid en aan een zekere zelfgenoegzaamheid. Daarom is het ,voor zulke gezinnen zoo goed als de jonge menschen in de jeugdvereenigingen komen om hun blik te verruimen. Hier is het dat zij leeren, dat hun belangrijkheid en per soonlijkheid niet zoo groot zijn. Thuis wor den we gewaardeerd naar wat we zijn, op 'de jeugdvereenigingen naar wat we worden. De groote waarde van de jeugdvereenigin gen is. dat ze zich leeren vergelijken met elkander en elkander leeren waardeeren. Maar dat eischt inspanning en die inspan ning zijn wc verleerd. Neem niet altijd lichte kost, maar zet ook uw tanden eens in het zware degelijke. Wanneer de jeugdver eenigingen haar leden dit leeren, dan zijn ze werkzaam in het belang, van gezin, kerk staat en maatschappij. Er moet een wisselwerking zijn van gezin <en jeugdwerk dan wordt het gezin veredeld gn de jeugdarbeid verrijkt. Nadat Mevr. Kraan haar schoone rede, clie met groote aandacht werd gevolgd heeft beëindigd, wordt gezongen Ps. 145 1 en 2 en treedt de Pauze in. Het spelen van twee" coupletten' van het Wilhelmus door „Crescendo" is het sein tot verzamelen en heropening der bijeenkomst. Gezongen worden vervolgens het le couplet van het Meisjesbondslied en het le coupl. .van het Jongelingsbondslied. Nu is het woord aan Ds. Veenhof, die '6preken zal over: Persoon of ambt" X In allerlei toonaarden wordt tegenwoordig 'de boosheid der wereld gezongen. Vooral op het gebied van de godsdienst is de achter uitgang schrikbarend. We willen dit niet te genspreken, we kunnen de feiten niet ont kennen. Maar daarbij laten we het niet. Schoon en heerlijk wordt onze tijd, wan neer we weten, dat deze tijd een phase is in de voleinding, dat de oplaaiende vijand schap een begin is van het geweldig werk van Christus. Schoon wordt deze tijd, wan- neen we bedenken, dat we ingedeeld zijn in het Jagerkorps, dat wellicht de eindstrijd zal strijden. God zal ons ook nu niet bege ven en verlaten in dien zwaren strijd. We moeten scherp en glanzend voor ons zien onze taak in die worsteling. De groote fout van het heidendom is de verheerlijking van den mensch- Diametraal daartegenover staat de beschouwing dat God alle dingen heeft geschapen en dat alles in hem zijn middelpunt vindt. Toch is die afgoderij van den individu- eelen mensch ook binnengedrongen in de Christelijke sfeer. En deze besmetting is zoo gevaarlijk, omdat we zoo moeilijk die afgo derij onderkennen. Beide kunnen vaak hetzelfde doen, maar •uit zeer verschillend beginsel: de aanbidder van het eigen ik werkt en zwoegt slechts voor eigen eer en zelfverheffing, de aanbid der van God heeft al zijn werken en streven gericht op de verheerlijking Gods. Hetzelfde verschil bestaat ten opzichte van het geloof, de persoonlijkheidscultuur slaat altijd den blik naar binnen en geeft zich aan een zelf beschouwing over, het geloof in Christus richt de blik naar buiten op Christus. Tegenover de menschverheerlijking stelt Spreker de rechte beschouwing naar Gods Woord van den mensch. Op Woensdag 1 Juli a.s. hoopt Mr. E. Lankhout te Amsterdam, oud-advocaat en procureur den dag te herdenken waarop hij voor vijftig jaar promoveerde aan de Leid- sche Universiteit in de rechtsgeleerdheid. Op Donderdag 2 Juli zal Jhr. Mr. J. L. W. von Weiier te den Haag, oud vice-presi dent van de Haagsche rechtbank hetzelfde feit herdenken. En die bestemming is, dat hij heeft te zijn „ambtsdrager". Wel heeft Adam door de zonde zijn ambt geschonden, maar Christus heeft dit ge schonden ambt weer heerlijk hersteld, door in zijn lijden en sterven ambtsdiensten te vervullen. Doordat de zijnen zijner zalving deelachtig zijn, worden ook zijn volgelingen in hun ambt hersteld. Dat is weer het echte ware leven, dan gaan we weer ons beroep, ook het geringste beroep als een Goddelijk beroep zien. Ambtsdrager zijn is ons eigen ik verloochenen en het licht van Christus op onze omgeving doen schijnen. Die ambts dienst moeten we nu leeren zien als ons eenig levensdoel, we moeten leeren, dat we Gods medearbeiders zijn- Ter illustratie van deze ambtsdienst schetst spreker de getrouwe ambtsdrager Calvijn, die als zijn levensdevies gesteld had: „laat ik maar verteren, als ik maar nuttig ben en mijn ambt mag vervi naar Gods wil". De voorzitter zegt Ds. Veenhof hartelijk dank voor zijn ernstig bezielend woord. Ook brengt hij dank aan de eige ares van Oud- Poelgcest, voor beschikbar Hing van net landgoed. Vervolgens wordt alle edewerkenden hulde gebracht en het wr»d gegeven Ds. P. D. Kuiper van So.sa««ï»>*im voor Het Slotwoord if'* In zijn geestig slotwoord laat spr. de derwerpen die behandeld zijn, nog even de revue passeerep en staat tenslotte nog even stil bij "t verschijnsel van de steeds intenser samenwerking tusschen verschillende orga- ïisaties. Hij wijst op de gevaarlijke organi saties waartegenover onze Christelijke actie moet staan. Laat daarom het gemeenschap pelijk enthousiasme tn persoonlijk lever, niet mogen verflauwen. Hoe ontkomen we aan dat govaar? Door ons bewust te maken, dat we persoonlijk de dingen bezitten, die we zeggen lief te hebben- Laten we bidden om bewaard te worden voor den schijn, maar dat het waar heid moge zijn in ons binnenste. Dan moe ten we naar de binnenkamer en spreken met God. Het geheim van onze kracht is dat we in aanraking blijven met den hemel Wanneer we hier vandaan gaan, dan moe ten we ingaan tot de taak, die God heeft gegeven en niet vergeten voor God Almachtig de knieën te buigen en te zeggen Heere ik dank U en ik bid U, verlaat mij niet, begeef mij niet. Zij dit de gezegende vrucht van ons samenzijn alhier. Hiermede besloot spreker het ernstige ge deelte van zijn slotwoord en ging vervol gens voor in dankgebed. En hiermede werd deze schitterend ge laagde meeting besloten en keerden alle be zoekers en bezoeksters zeer voldaan huis- GOUDEN DOCTORATEN Moderne sigarenzaak Door den heer J. Breddels is Zaterdag in perceel Korevaarstraat 3 een moderne Si garenzaak geopend. Alles ziet er keurig uit en de inrichting is van dien aard, dat ze aan de hoogste eischen voldoet. De heer Breddels, die zich met energie op zijn be drijf wil werpen, heeft tal van standaard- merken, zoodat men niet gauw tever geefs bij hem zal aankloppen. Naar men weet werd vroeger deze zaak door de fa. Schuilenberg gedreven. Buurtvereen. „Eensgezindheid" Middag voor de Jeugd Het bestuur van de buurtvereeniging ..Eensgezindheid" heeft j.l. Zaterdagmiddag op de buitenplaats der Chr. Scholen Ooster en Munnikenstraat een poppenkastvertoo- ning gegeven voor de kinderen van de le den. Blijkens de groote pret, die de jeugdi ge toeschouwers hadden, mag deze middag Is uitstekend geslaagd worden beschouwd. Tijdens de pauze werden door het kinder zangkoor o.l.v. den heer G. Mulder eenige liederen ten gehoore gebracht. Ook na af loop der vertooning weerden de zangertjes zich nog eens kranig. Door den heer Devi- lee werden 10 prijzen beschikbaar gesteld, t.w. vijf voor meisjes en vijf voor jongens, die het mooiste liedje hadden gezongen. Dat zulks een attractie apart was spreekt wel van zelf. Motor botst tegen perceel Berijder in het ziekenhuis Gisterochtend omstreeks kwart over tien is de 23-jarige lab'oratoriumbediende W. B. L. alhier met zijn motor tegen het perceel Lombokstraat 8 gereden, welk perceel be woond wordt door de familie P. De botsing was van dien aard, dat de berijder vrij ernstige verwondingen opliep aan een arm en de keel. Na door de Eerste Hulpdienst te zijn verbonden is het slachtoffer voor verdere behandeling naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Knaapje te water Vanochtend om 9 uur geraakte in een onbewaakt oogenblik het 2-jarige knaapje H. P. v. E. in de sloot aan de Voorstraat Gelukkig werd het opgemerkt door een der bewoners van die straat. De man sprong in de sloot en slaagde er in het ventje be houden op den kant te brengen. Het was reeds bewusteloos, doch keerde, na eenige behandeling door den Eersten Hulpdienst, teer tot bewustzijn terug. GEHEELONTHOUDERS VERGADEREN Leden en oud-leden van de afdeeling Leiden der N.C.G.O.V. worden opgeroepen tot bijwoning van een vergadering op Vrij dagavond a.s. om 8 uur in het wijkgebouw „Staalwijk". De leiding van dezen avond zal in handen zijn van Ds. A. van Geest uit 's-Gravenzande. Het zal stellig velen genoegen doen te vernemen dat Ds. Kuil man weldra weer als voorzitter zal op treden* GESLAAGDE PROPAGAN DAMI DDAG De Volkstuinvereeniging „Ons Genoegen" Belangstelling was groot Zaterdagmiddag werd door de Volks tuinvereeniging „Ons Genoegen" een propagandamiddag gehouden op haar terreincomplex, gelegen achter in 't Kooikwartier, tusschen De Zijl en den spoordijk. De tuinen dezer Vereeniging zijn verfmaid met prachtige paden van Zy2 M. breed, alles afgezet met ligustrum en sierheesters. Tevens zijn hier schilderachtige tuinhuis jes verrezen, waar de leden met hun gezin nu van het drukke stadsgewoel en van de stadswarmte aangename verpoozing kun nen vinden. Alles ziet er thans zeer fraai uit en dit alles wijst er op, dat de leden hart hebben voor hun tuiixen, dat zij moeite noch zor gen sparen om hun buitenverblijven zoo aangenaam mogelijk te maken, maar tevens om het stukje grond, dat zij bezitten, zoo rendabel mogelijk te maken. Voor den propaganda-fecstmiddag was het achter de tuinen grenzende weiland ge reserveerd, waar de volkstuinders ruimte voldoende hadden om hun plannen te doen slagen. De belangstelling van genoodigden en le den was zeer groot en dank zij het mooie weer hebben allen er een prachtigen mid dag doorgebracht. Wie er waren Onder de genoodigden merkten wij o. m. op de wethouder v. Stralen en Verwey, verschillende raadsleden, den heer Jonker, hoofd der Gemeentelijke Plantsoenen, den heer Duval, oud-inspecteur van politie, le den van het hoofdbestuur van het Algemeen Verbond van Volkstuinvereenigingen in Ne derland, vertegenwoordigers van zusterver- eenigingen woningbouw- en speeltuinver- eenigingen, enz. Te ongeveer 3 uur heette de heer Van Weizen alle aanwezigen hartelijk wel kom, in het bijzonder de genoodigden, en herinnerde er vervolgens aan, dat de ver eeniging vorig jaar een thee-middag heeft georganiseerd, doch nu een propaganda- feestmiddag wilde houden. Sinds het vorig jaar is er intusschen veel veranderd. De turnen zijn uitgebreid. Het gerucht, dat een gedeelte van de tuinen zou worden afgenomen voor straataanleg, is ge lukkig niet bewaarheid. Ledental stijgende Het ledental is irf hot afgeloopen jaar weer zoodanig uitgebreid, dat er te weinig grond was om uit te geven. Dank zij de medewerking van het gemeentebestuur werd de noodige uitbreiding verkregen. De tui nen werden uitgezet, slooten werden gegra ven, doch een en ander vorderde weer zoo veel geld, dat de financiën uitgeput raakten en een leening moest gesloten worden. Spr. deed daarom een beroep op allen, om de vereeniging financieel zooveel mogelijk te steunen. Gebrek aan drinkwater Bij al hetgeen verkregen werd, blijft er echter nog één groot gemis: er is op de tuinen gebrek aan drinkwater. Niet alleen dat dit zeer ongerieflijk is, doch het brengt ook het groote gevaar mee, dat men uit de Zijl gaat drinken* Indien de gemeente hier nu de helpende hand kon reiken, om voor een gratis aan leg van de drinkwaterleiding te zorgen, dan komt de rest vanzelf. Deze wensch werd door de aanwezigen met applaus onder streept. Hierna was het woord aan mevr. de Zwij ger voorzitster van de damesclub der ver eeniging, die mededeelde, dat er op 5 Sep tember een middag voor de kinderen zal ge houden worden, .waaraan verbonden een bloemen-corso. Sociaal en cultureel werk Wethouder van Stralen wees vervolgens op het mooie sociale cn cultureele doel der vereeniging en beaamde, dat het gemis aan drinkwater een groot euvel genoemd moet worden. Spr. hoopt echter, dat dit spoedig zal zijn opgeheven. Hierna werd nog het woord gevoerd door den heer Poeliejoe, namens de Woningbouw vereeniging „Eendracht" die een financieele bijdrage aanbood, alsmede door afgevaar digden van de Haagsche en Rotterdamsche zustervereenigingen, van het hoofdbestuur en van de speeltuinvereen. „Oosterkwartier" Daarmede was de lijst van sprekers ten einde en kon het feestprogramma worden afgewerkt. Daar was in de eerste plaats de muziek van de Accordeonvereniging D.O.B. vervolgens zang van bet kinderkoor der vereeniging, terwijl de opvoering van een pantomine zeer in den smaak viel. In de pauze was er gelegenheid om de tuinen te bezichtigen, waarvan door velen gebruik werd gemaakt. Het is voor „Ons Genoegen" ongetwijfeld een goed geslaagde mftddag geweest. Het risico van de race-sport Gecompliceerde botsing op de Hoogewoerd Dat "de race-sport, gelijk welhaast iede re sport, zekere risico's met zich brengt is gisterochtend weer gebleken, toen een troep racers, voor het meerendeel uit' de Residentie afkomstig, om half twaalf ongeveer de Hoogewoerd passeerde-hoek Rijnstraat, Tengevolge van het feit, dat een van hen, le 23-jarige A. L.. slipte en kwam te vallen, iel de 19-jarige F. D., die vlak achter hem reed, tegen de auto, die de troep begeleidde. L. liep verwondingen en ont vellingen aan ar men en beenen op, terwijl D. klaagde over iwendige pijnen. Tenslotte was er nog een derde slacht offer, t. w. zekere L. uit Noordwijk, die aan de armen snijwonden opliep. Het drietal werd verbonden door den Eerste Hulpdienst. Daarna zijn ze allen door de auto, die hen begeleidde, huiswaarts vervoerd. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: B J v d Vos 28 J- en T Wassenburg: 24 J. W F Langezaal 23 j. en P Lezwjjn 22 J. W v d Broek 27 j. en A de it 27 j. D J v Rossum 28 J. en J Roosen daal 35 j. P J Taverne 36 J. en M v d Vel den 30 j. J J de Kruis 24 j en P Rjjsdam 21 J R Walther 30 J. en A A Groot Enzerink 22 j BEVALLEN: S A Schimmel—x d MeUden z, BEGRAFENIS ONDERNEMING N.V. BEGRAFENIS - ONDERNEMING W. J. INNEMEE ZONEN ORGANIST L. BOOM Viert Woensdag a.s. zijn veertigjarig jubileum Samenkomst in de Hooglandsche Kerk, De bekende oi'ganist van de Mare- kerk, de heer L. Boom, hoopt Woensdag a.s. zijn 40-jarig jubileum te vieren, in verband waarmee hij zal worden gehul digd in de Hooglandsche kerk. Het ligt in de bedoeling, dat dan de heer Feike Asma zijn traditioneele orgelbespeling zal houden, welke dan onderbroken zal worden* om den jubilaris toe te spre ken. Hetzij Di\ Riemens, hetzij Ds. Pun- selie, hoopt het woord te voeren. Een en ander moet nog nader worden ge regeld. Over den Jubilaris lezen we van de hand van den heer H. J. van Leeuwen de volgen de aardige bijzonderheden in het Predik beurtenblad: Na zijn studietijd aan het Instituut voor Onderwijs aan Blinden te Amsterdam ver kreeg hij de betrekking als organist der oude Oosterkerk alhier. Het examen hier voor werd afgenomen in de Pietei-skerk door de heeren Ezerman (den toenmaligen organist der Bavokerk te Haarlem) en van Thienen (den toenmaligen organist der Doopsgezinde Gemeente alhier). Den 1 Juli 1896 ging de benoeming in en den Zondag daarop vervulde de nieuw benoemde zijn taak. Een taak, ons in onze aanstelling zoo mooi voorgehouden: „dat de benoemde steeds door gewijde kerkmuziek aan de stichting der Gemeente zal dienstbaar zijn". Onze oudere generatie weet zich nog wel veel uit dien tijd te herinneren; bekende personen, leeraars der kerk en bijzondere gebeurtenissen. En zij weet zich ook nog wel dat oude kerkje voor den geest te halen met die oude banken en kleine straatsteen tjes, alles uiterst eenvoudig maar toch niet versmaad door de kerkelijke burgerschap dier dagen; 't was ermee als in het versje: „Men zocht er 's Heeren aangezicht En, di'oeg 't al eenvouds stempel, Men werd er even goed gesticht Als in een weidschen tempel." Na den brand der katoenfabriek" aan 'de Heerengracht in 1897 werd de kerk aan de nieuwe fabriek verkocht. De nieuwe Oos terkerk verrees echter al spoedig en werd reeds tegen Kerstmis van 1899 in gebruik genomen. Broeder Boom heeft echter in zijn functie met al dit gebeuren niet te maken gehad, daar hij reeds in Mei 1897 als organist naar de Marekerk overging. Op het Marekerk-orgel heeft hij zijn jn verder kunnen ontplooien. Ieder, die wist hoe zwaar en stug de speelaard en hoe de registreering van het oude mechanische oi'gel was, verwonderde zich hoe de orga nist er nog zooveel uithaalde. Ons kerk bestuur heeft een prachtig werk gedaan met, bij de zoo noodige herstelling der Marekerk ook het orgel te laten vernieu wen. De dispositie van het oude orgel werd opgenomen in het nieuwe pneumatische en verder uitgebreid. Niet gemakkelijk zal het voor den blinde geweest zijn, zich aan het nieuwe orgel te gewennen. Maar hij heeft er zich moedig doorgewerkt. De speelwijze van broeder Boom is een bijzondere, hij omspeelt vaak den gemeente zang, iets wat veel vaardigheid vereischt. Ik denk niet, dat hij in den laatsten tijd daarbij, zooals vroeger veel gebeurde, zijn stem verhief; het was een typisch ver schijnsel, dat de speler lustig met de ge meente meezong." Zijn arbeid wordt hem moeilijk wegens een lijden aan hartzwakte. De korte gang van zijn huis naar de Marekerk valt hem reeds zwaar. Vóór hij de trap, die naar het orgel leidt, opgaat, moet hij soms weer rus ten. Eenmaal voor zijn instrument zittend, kan onze geestdriftige organist zich wel weer in zijn spel verdiepen. Wij zijn dan verwonderd, dat een blinde zóó spelen kan en bewonderen ook het muzikaal geheugen, dat zooveel melodieën uit ons kerkboek kan bevatten." KAMER VAN KOOPHANDEL Handelsregister Wijziging. Wed. L'. G. J: Peterse, Leiden, Noordeinde 31, Banketbakkerij. De eigenaresse Wed. L. C. J. Peterse Pietersen uitgetreden per 1 Juli 1936, Wijz. handelsn. in: Firma Peterse. N. Eig.: C. W. J. M. Peterse, Leiden. Stalhouderij P. J. Kooreman, Leiden, Boommarkt 12. Toevoeging uitgeoef. bedr.: tevens be grafenisonderneming. N. van Leeuwen, Leiden, Morschstraat 12, schoenwinkel en schoenmakerij. Wijz. uitgeoef, bedr.: thans alleen schoen makerij. Waterpolo Twee wisselprijzen Door den heer R. Lepelaar, lid van de Zwem- en Polovereeniging „De Zijl", is in de in dit voorjaar gehouden algemeene ledenvergadering de toezegging gedaan tot 't schenken van eenige wisselprijzen aan de Vereeniging, te verspelen in wedstrijden voor het eerste en tweede zevental op door het bestuur nader te beslissen wijze. Deze wisselprijzen, welke drie maal achtereen of vijf maal in totaal moeten worden gewon nen, om in het definitief bezit over te gaan, bestaan voor de eerste zeventallen uit een zilveren polobal en voor de tweede zeven tallen uit een plaquette. Het bestuur heeft voor deze wedstrijden uitgenoodigd de vereenigingen L.Z.C. en Poelmeer, die tot zijn genoegen hebben toe gezegd met haar beide zeventallen deel te nemen. De bedoeling is, dat de beide uitge- noodigde vereenigingen met De Zijl 'n halve competitie spelen, om uit te maken, welk zevental voor een jaar in het bezit van den prijs zal komen. De wedsti'ijden, welke alle in 'de zwemin richting „De Zijl" zullen worden gespeeld, worden verdeeld over drie avonden, zooda nig, dat steeds een wedstrijd van twee eer ste- en een wedstrijd van twee tweede ze ventallen zal plaats hebben. De prijzen zijn van af hedenavond te be zichtigen in de étalage van den heer Lepe laar aan de Haven. Voor a.s.Woensdagavond zijn vastgesteld de wedstrijden: De Zijl I—L.Z.C. I. De Zijl II—L.Z.C. II. De samenstelling van de zeveptallen zal nader worden bekend gemaakt. De Zijl I—G.Z.C. I (Gouda) Morgenavond 8 uur speelt De Zijl I in Zweminrichting de Zijl alhier haar derden wedstrijd voor de competitie tegen G.Z.C. I. I De Zijl komt uit in de volgende opstel ling: doel: C. Raaneau; achter: K. Kraaien- brink, A. H. van Egmond, J. H. Key; voor: r. Lut, D. Kraaienbrink, H. Blansjaar. Tevens wordt dien avond gespeeld voor de reserve derde klasse K.N.Z.B. de wed- ptrijcl De Zijl II tegen Zwemlust II (Utrecht). Zaterdagavond werden voor den Kring den Haag van den K.N.ZjB. te Den Haag gespeeld de volgende wedstrijden: H.G.A. I —De Zijl 3 en Hus I—De Zijl 4. De uitsla- lagen luiden resp. 41 en 1—2. Hiermede heeft de Zijl 4 haar 4e over winning in successie behaald, en heef! dientengevolge in haar afdeeling de leiding. WATERTEMPERATUUR Zweminrichting De Zijl 19y2 gr. C. SOHOOLNIEUWS A-examen (Lit. Ec. afd.) Chr. H.B.S met 6-J.c. te Lelden. Gesl.: A. J. J. Arent3horst, Sassen heim: M. Gooi, Noordwijk; H. J.Lamers, Lelden; H. A. Luca, Sassenheim; j H Westerhof, Voor burg. Afgewezen 1. UIT DEN OMTREK TER AAR RAADSVERGADERING Na afdoening van enkele kleine zaken heeft de Raad op rustige wijze de verorde ning Inzake zwemmen en baden onder do oog en gezien. Na eenige bespreking werd het besluit der vorige vergadering, tot oprichting van een gemeentelijke bad- en zweminrichting ingetrokken, hoewel B. en W. liever gezien hadden, dat de zaak zich in deze richting zou hebben ontwikkeld. Nu echter particu lieren zich voor deze zaak interesseeren, meende de Raad een en ander aan hen te moeten overlaten. Na deze intrekking werd een bad- en zwemverordening vastgesteld, zoodat nu particulieren na goedkeuring van B. en W. die spoedig kan worden tege moet gezien kunnen doorwerken. We krijgen dus binnen niet te langen tijd tw bad- en zweminrichtingen. ALKEMADE ZESTIEN LIEFHEBBERS Voor de betrekking van waterleïïlingfit- ter bij de stichting Drinkwaterleiding „De Drie Gemeenten" hebben zich 16 gegadigden aangemeld. ALPHEN a.'d. RIJN CHR. FABRIEKS- EN TRANSPORT- W ARBEIDERS Onder leiding Van 'den heer ïac. v. Noort, vergaderde de afd. Alphen van den Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders bond. Na opening sprak de heer Geerlof over „Gevaren die ons bedreigen". Spr. begon met op te merken dat alles aan ondermijning onderhevig is. Tegenover het schoone staat het afstootelijke. Dat komt helaas ook voor in de Chr. sociale be weging. Een ondennijning, waartegen ge waakt dient te worden. We kunnen nu in het algemeen noemen: communisme, socia lisme en nationaal socialisme. Spr. wilde zich beperken tot de gevaren in eigen kring. De tijd waarin wij leven is voor de werkers bijzonder gevaarlijk. Elke dag wordt opnieuw aandacht gevraagd voor de materieele zorgen van dezen tijd. En hoe uitnemend deze zaken ook zijn, toch kun nen de geestelijke dingen er door in het ge drang komen. Met klem wees spr. er op, dat 'de Chr. georganiseerden vooral een dure roeping hebben. Doch niet minder de niet-georgani- seerden, die krachtens hun beginsel bij ons hooren. Spr. hoopte tenslotte, dat deze avond zou medewerken tot meerdere trouw. VERRUIMING GOUWEMOND De verruiming van den Gouwemond, een gedeelte der verbetering van den vaarweg AmsterdamRotterdam, zal binnenkort ter hand worden genomen. We hebben destijds uitvoerig de bizon- derheden van dit groote werk vermeld. Thans staan we zeer dicht bij den aan.vang van de wei'kzaamheden. Een en ander zal een groote verbetering zijn voor het scheep vaartverkeer, maar anderzijds zal het peet er niet weinig door veranderen. GRAFMONUMENT Dr. SCHREUDER Uit oud-patiënten van wijlen Dr. Schreu- der te Zwammerdam, waaronder ook het deel onzer gemeente over de Gouwsluissche brug,, is een commissie gevormd voor de aanbieding van een grafmonument aan de familie van den overledene. Het monument i. De overdracht zal plaats vinden 4 Juuli a.s. des namdidags te 3 uur op de 4 Juli a.s. des namiddags te 3 uur op de begraafplaats te Zwammerdam. PADVINDERSVEREEN. OPGERICHT een afdeeling gesticht. Het spel van verken nen zal dus nu ook in onze gemeente be oefend kunnen worden, zooals dat reeds in meerdere gemeenten rondom Alphen a. d. Rijn gebeurt. Het bestuur van de afd. Alphen bestaat uit de heeren: Ds. J. Meijer, voorzitter; W. M. de Vos, secr.; Koos Samsom, penning meester; Dr. L. W. Hildcrnisse en E. de Goede. Om meerdere bekendheid aan de padvinderij te geven zal morgenavond half acht in het IJsclubgebouw een Padvmders- Demonstratie-avond worden gehouden. De ze avond met kampvuur en filmvertooning zal worden gegeven door een dertigtal Leid sche en Boskoopsche padvinders, onder lei ding van den districts-commissaris Hop man Stokhuyzen van Leiden. GEVONDEN VOORWERPEN Aan het politiebureau zijn inlichtingen le verkrijgen omtrent een gevonden melkbus en een reservewiel van een .vrachtauto* te Leeuwarden is de grootst9 Onderlinge Levensverzekering-Maatschappij ln Nederland. RADIO DISTRIBUTIE 10.05 Keuion, 10.20 Deutschl.s., 10.50 Keulen* 11.20 ParUs R„ 12 20 russel VI., 14.20 Keulen, 15.05 Par(js R.. 16.20 Londen R., 17.25 Brussel Fr., 17.50 Parijs R., 18.20 Keulen, 20.20 Brussel Fr., 21.20 Deutschl.s., plm. 22.15 Brussel VL, 22,40 Weecnen of diversen. Programma IV: 8.Brussel VI., 10.35 Londen R., 12.35 Droitwic'i, 18.20 diversen, 18.50 Droits wlch, 20.20 Londen R, DINSDAG 30 JUNI Programma 3: 8 Keulen; 8.45 Diversen; 10.05 Keulen; 10.50 Deutschl-s: 11.20 ParvjsR: 12.20 Brussel VI; 14.20 Keulen; 15.20 Londen R; 17.35! Brussel VI; 18.50 Parijs R; 10.45 Brussel VI; 20.20 Keulen; 21.20 Brussel VI; 22.30 We-enen; 23.10 Berlijn Programma 4. 8 Brussel VI; 10.35 Londen Rj 11.20 Droltwich: 16.20 Parijs R; pLm 16.55 Droit wlch: 18.20 Diversen: 18.50 Droitwich; 20.20 Londen R; 21.50 Droitwich. Agenda Dinsdag, 30 Juni, nam. 2.30 uur. Vergado* ring van de Kamer van Koophandel; nam* 8.15 uur Concert Leidsch Politie-Muziekge- zelsahap in „Oud-Hortusziciht"* -j Woensdag 1 Juli, nam. 2 uur Afscheids college Prof. v. Itallie, nam. 8 uur Huldiging organist L. Boom in de Hooglandsche kerk i. v. m. 40-jarig jubileum. Vrijdag, 3 Juli, nam. 8 uur, Vergadering Nat. Chr. Geheélonthoudersver. in wijkge bouw „Staalwijk"; congres NaU Woning raad. Zaterdag, 4 Juli, Congres Nat. Woningraad DIENST DER APOTHEKEN. -H De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 29 Juni tot en met Zondag 5 Juli a.s. waargenomen door de apotheken: G. F. Reyst, Steenstraat 35, telef. 136; A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313 en C. van Zijp, .Wilhelminapark 18j Oegstgee6t, telef. 274. N.V.I EFFECTEN-?. BANKIERSKANTOOR lunbn) rotte ap am - mm onsvinamcieh. overzicht" m zenoen wo u gaarne op aanvraag toe. HAZERSWOUDE COLLECTEOPBRENGST De collecte, welke Zondag gehouden ïd in de Ned. Herv. Kerk ten bat© van hetj studiefonds van den Geref. Bond, heeft op gebracht de som van 175.—* BENOEMING Tot bode van de Vereeniging Wijkverple ging—Ziekenverpleging is in de plaats van wijlen den heer L. J. Windhorst benoemd de heer M. Krijgsman, HILLEGOM T' VISCHACTEN Het Hoofd van de plaatselijke politic! maakt bekend, dat aan het Bureau van politie vanaf 29 Juni kosteloos verkrijgbaar zijn formulieren voor de aanvrage van een visch- of hengelacte voor het jaar aanvan.- gende 1 Juli 1936 en eindigende 30 Juni 1937. De aanvrage van een minderjarige moet medeonderteekend worden door zijn vader of voogd, die daarbij tevens zijn be roep vermeldt De navolgende acten worden uitgereiktj a. groote vischacte A, tot het visschcn ir. de binnenwateren en de rivieren, met alle geoorloofde yischtuigen, tegen beta ling van 7.50. b. groote vischacte B, tot het visscheni uitsluitend in de rivieren, met alle geoor loofde vischtuigen, tegen betaling van ƒ2.50* c^ kleine vischacte, tot het visschen, hetzij met een peur, hetzij een hengel ge aasd met visch of met een sleephengel, tegen betaling van 1. d. Hengelacte, tot het visschen met mees dan één hengel, tegen betaling van 0.50 KATWIJK AAN DE RIJN UIT DEN TUINBOUW Tot verwondering en teleurstelling vani vele tuinders is de minimumprijs van vroe ge aardappelen met ingang van heden weep verlaagd. Deze is thans: groote f 3.50, bon ken f 3.50, drielingen f 2, kriel f 1 per 100 KG. Wanneer voor het binnenland geen. koopers zijn en de aardappelen doordraaien, moeten ze worden overgeveild voor export, Draaien ze ook dan door, dan moeten dè aardappelen worden meegenomen om ze zorgvuldig in te kuilen, waarvoor later f 0.50 per 100 K.G. wordt vergoed. Dadelijk wordt de halve minimumprijs uitgekeerd. Bij af levering, hetgeen later geschiedt na opdracht der Groenten- en Fruitcentrale, de andere helft. De tuinders zijn verantwoordelijk voor de ingekuilde aardappelen. De aanvoer is momenteel te groot om te verwerken in den handel. Vermoed wordt, dat later een gunstiger tijdstip zal aan breken om de doorgedraaide aardappelen, die van beste kwaliteit zijn, hetzij in het binnenland, hetzij voor export te kunnen Gaat zulks ook dan niet en is liet b.v. No vember geworden, dan zal het overschot oor veevoeder worden opgeruimd. In de sorteering is ook eenige wijziging gebracht. Deze is thans aldus: voor de groote wordt deze 3650 m.M., voor de bonken 45 m.M. De minimumprijs zal nu tot 15 Juli niet meer verlaagd worden. KATWIJK AAN ZEE STAND DER WERKLOOSHEID Bij het Bureau voor Arbeidsbemiddeling stonden heden 463 personen als werkloos ingeschreven. DAT KOMT NIET TE PAS Door het hoofd der School, de heer Beze- mer, is aangifte gedaan dat men met een mes de voordeur van zijn school aan de Jan. Tooropstraat heeft beschadigd. Do politie stelt een onderzoek in*

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6