MAANDAG 29 JUNI 1936 ÉERSTE BITAD PAG. 2 Buitenland JAPAN, GISTEREN, HEDEN EN MORGEN Japansche handelstactiek De Japanner is van huis uit geen zaken man, doch landbouwer of soldaat. Toch heeft hij zich ook op commercieel gebied op Verbluffende maniet weten te ontwikkelen. In zijn boek over Japan, dat in Holland- sche vertaling bij Sijthoff te Leiden ver scheen, wijst de Hongaarsche journalist Lajtha daar met nadruk op. Doch, zoo zegt hij, in de groothandel, waar men tusschen de vier muren van het eigen kantoor fijn uitgesponnen plannen kan bedenken, verandert de bezorgdheid om het volksbestaan de Japansche zakenlieden in organisatorische genieën en handelsstra tegen. In hun exportzaken wordt gevochten voor Nippon. En deze strategen der Japan sche industrie weten het klaar te spelen, dat het eigenlijk arme Nippon gaat stralen in het aureool van een Croesus.... Toen ze hun eerste spoorwegwagons wil den bouwen lieten ze uit vier verschillende landen een wagon komen. Ze demonteer den de vijf wagons tot op hun honderderlei onderdeden en maakten daaruit een vijf den, een Japanschen wagon! En het bleek, dat het de beste was. Deze deugdelijk ge bleken methode werd tot vaste werkwijze genomen; de synthese triomfeerde. Reizigers dringen door in de hutten der inboorlingen en filmen hun levenswijze. Ze filmen de potten, waarin de vrouwen koken, ze filmen de pijpen, die de mannen rooken, ze filmen de doeken, die ze dragen, ze fil men den tooi waarop ze verzot zijn. Zijn hun opnamen gereed, dan reizen ze Nippon terug. In de toonzaal van de firma worden ze voor een gezelschap van direc teuren en teekenaars gedraaid. Dozijnen nieuwe warenmonsters ontstaan zoo uit die re portage film en deze monsters worden goedkoope massa-artikelen. Ze vinden hun weg naar de huizen van de inboorlingenen dezen, die tot dusver al die voorwerpen eigenhandig maakten, vinden nu, dat hun arbeid de moeite en den tijd niet loont. Uit Japan komt alles haast voor niets.. Wat 't vraagstuk van Mandsjoekwo gaat, schrijft Lajtha: „Mandsjoerije is voor Japan een levens kwestie. Expansie of explosie, dat is het Japansche probleem. En voor China is Mandsjoerije, dat het al zoo lang slechts op papier bezat, niet een probleem, waarvan zijn bestaan afhangt. Het Japansche beschavingswerk in Mand sjoerije komt niet alleen uit humanitaire motieven voort. Het is van belang, dat Japan 'door zijn energie het analphabetendom in Mandsjoerije opruimt. Er zal een tijd komen waarin de dertig millioen Chineezen van iden Mandsjoestaat zullen kunnen lezen schrijven. Was dit land niet door Japan in bezit genomen, dan had een andere notie het bezet. In elk geval zou het niet meer van China zijn. Misschien is de tegenwoor dige constellatie de beste garantie vooi .vrede in het Verre Oosten. De Japanners zijn hun opmarsch in Azië ïn Mandsjoerije begonnen. Politiek is dit eerste experiment gelukt. China is machte loos en tegenover het voldongen feit is ook 'de wereld machteloos. Een naar Pruisisch schema georganiseerd keizerrijk wordt ten voorbeeld gesteld aan het door ouderdom verzwakte moederland China. Maar de grondstoffen van Mandsjoerije reiken toe voor de Japansche industrie. Nippon heeft ook de grondstoffen van Noord-Cliina noodig. Het rustelooze Kwantoengleger bereidt Zich voor op een nieuwe marsch. Wat met Mandsjoerije gebeurde moet ook metNoord- China gebeuren. Ook Noord-China is Nan king uit handen gegleden. Op de regee- ringsdepartementen van Noord-China zitten al Japansche adviseurs. Noord-China haat den Japanner. Slechts londer zware pressie zal Nippon de rijkdom men van zijn bodem en zijn handel kunnen tVeroveren Merkwaardig is ook het overzicht, dat Lajtha geeft over de manier, waarop Japan zich geleidelijk in Mandsjoerije heeft weten te nestelen. Gaarne zouden wij hieruit nog het een en ander aanhalen, doch onze ruimte is beperkt. Dit frissche, veelzijdige •boek, dat wellicht niet overal even diep snijdt, de auteur is blijkbaar onder de bekoring van zijn onderwerp geraakt, verdient gelezen te worden door elk, die in de problemen van het Verre Oosten be lang stelt. De plannen van Hen Negus Terug naar Abessinië? Te Genève gaat het gerucht, dat de Negus Voornemens is naar Abessinië terug te kee- ïen en er den tegenstand in het Westelijk nog niet door de Italianen bezette deel van Zijn rijk opnieuw te organiseeren. De Keizer zal de reis naar zijn land, naar verklaard wordt, onmiddellijk na de huidige bijeen komst van den Volkenbond ondernemen. Tevens wordt in kringen, die in nauwe relatie met Haile Selassie staan, verzekerd dat de Negus voornemens zou zijn in per soon voor de Assemblée te verschijnen, ten Cinde de zaak van Abessinië te bepleiten. Geen sancties meer in Polen £erste schaap over den dam De Poolsche ambassadeur te Rome heeft gisteren een bezoek gebracht aan graaf Ciano, den Italiaanschen minister van Bui- tenlandsche Zaken, en hem een schrifte lijke mededeeling voorgelezen, welks in hield, dat de Poolsche ministerraad bij decreet van heden de sancties tegen Italië Opgeheven heeft en tegelijkertijd schikkin gen getroffen heeft voor een spoedige her vatting van het handelsverkeer tusschen beide landen. Minister Ciano heeft den ambassadeur Zijn dank voor deze mededeeling betuigd en zijn voldoening uitgesproken over dit gebaar, dat Polen aan het hoofd plaatst van de landen, die de sancties willen af schaffen. DE TOEKOMST VAN ABESSINIE „Vraag wat ge noodig hebt; ge zult het krijgen Interview met Badoglio De correspondent van de „Sunday Ex press" heefi een onderhoud gehad met maarschalk Badoglio, over de economiscne ontplooiing van Abessinië. Abessinië tot ontwikkeling te brengen, zeide de maarschalk, is zulk een veelomvav tend, gecompliceerd probleem, dat liet tot hc> uiterste het genie van ons ras op de proef zal stellen, maar de geheele wereld zal zien, hoe wij opgewassen zullen raaen tegen deze crisis in dc geschiedenis. Er moet geen ongepaste haast gemaakt worden bij de ze taak, want Italië kan zich niet veroorloven ernstige fouten daarbij te maken. Zij die cri- tiek op ons uitoefenen moeten er zich be wust van zijn, dat dit maagdelijke land nog een chaos is van wildheid, waar alleen nog maar in het centrum een vernisje is legd van beschavingsteekenen. „In de allereerste plaats zullen wij het land moeten verkennen en kaarten maken. Voorts moeten wij de rechten en tradities eerbiedigen van de inboorlingen, die de Ara bische veroveraars van oudsher geclassifi ceerd hebben als Habeshi, d.w.z. een men gelmoes van volken. „Eerst zullen wij voor water zorgen, dar voor wegen cn daarna voor gebouwen: dat zijn de symbolen van het Romeinsche las- „Wij hebben daar artsen noodig aldus vervolgde Badoglio na een oogenblik een medisch centrum trekt de inboorlingen on middellijk aan. Wat scholen betreft, tele graaf, radiostations, burgerluchtvaart enz., die helpers van den vooruitgang zullen sooe- ciig komen. „Dit alles heeft betrekking op wat ik de „periode der penetratie" zou kunnen men. Naar mijn meening zal die vier of vijf jaar beslaan. Let wel, niet dat zich voor dien geen kolonisten in Abessinië zouden kunnen vestigen. Tienduizenden Italianen zijn reeds ter plaatse en zijn niet vcm mens terug te keeren. „De tweede periode zou ik .het tijdperk der ontwikkeling" willen noemen. „Afgescheiden van overdreven verwach tingen, zie ik niet in, zoo ging Badoglio voort, waarom Abessinië niet een tweede Italië kan worden. Millioenen emigranten zijn missahien te overdadig. De tijd zal het uitwijzen". Op de vraag van den Journalist, hoe spoe dig het bezettingsleger teruggetrokken zou kunnen worden, antwoordde Badoglio: „Dat weten wij niet. Daadwerkelijk bezi! te nemen van zoo'n vaag gebied vrijwel geheel zonder wegen is een taak, die niet overhaast kan worden". Ten aanzien van de economische mogelijk heden gaf de maarschalk als zijn meenmg te kennen, dat Abessinië zeker de kosten der verovering in de eerstvolgende paar jaar honderdvoudig zou terugbetalen. „Onze kans is gekomen, een onontgonnen rijk van onberekenbare waarde is nu .n onzi handen, en geheel Italië is zich daarvan bewust. Onze jonge mannen staan te trap pelen om er op uit te gaan en dit land te regecren en tot ontwikkeling te brengen. „Het is een land van ongelooflijke con trasten, een aardrijkskundige gril op fabu leuze schaal. Een hel misschien, maar met \ele paradijzen in zijn woeste ruimten. Op een vraag van den Interviewer, waar Italië het geld voor zijn plannen vandaau wilde halen, antwoordde de maarschalk: „De jeugd van Italië zal daarin voorzi- ons voornaamste actief is de jeugd". „Maak p.l.annen heeft de Duce tot mij gezegd vraag alles wat gij noodig hebt en gij zult het krijgen". De komende Volkenbondsvergadering Minister De Graeff voorzitter? De kwestie der benoeiping van den voor zitter van de volkenbondsvergadering is nog niet geregeld. Behalve Bruce, die op het oogenblik conferentie te Montrcux presideert, noemde men als candidaten voor het voorzitterschap Politis, de Graeff en Monteiro. Tijdens een Junch, aangeboden door den Franschcn minister van buitenlandsche ken, Yvon Delbos, aan de vertegenwoordi gers van de Kleine Entente en de Balkan- Entente hebben de gedelegeerden van Roe menië, Tsjecho-Slowakije, Joego-Slavië, Griekenland en Turkije hun geheele instem ming betuigd met de kortelings door de Fransche regeering voor het parlement af gelegde verklaring inzake een versterking an den volkenbond. Schrijven van den negus De negus heeft een schrijven doen toeko men aan de leden van den volkenbonds raad, waarin hij na te hebben verklaard, dat Abessinië recht heeft op een onafhanke lijk bestaan, een beroep doet op de begin selen van den volkenbond. De Abessijnsche regeering, aldus de ne gus, bestaat nog altijd en is gezeteld in het westen van het land. De negus verzoekt deze uitsluitend legi tieme regeering te helpen hetzij met credie- ten hetzij met wapens. Engeland wenscth vlootaccoord met kleine staten Ook met Nederland Naar United Press verneemt, wil Eden van zijn verblijf ln de Volken- bondsstad gebruik maken, om met de vertegenwoordigers van zes kleinere mogendheden, te weten Nederland, Denemarken, Zweden, Spanje, Noorwe gen en Finland, vlootonderhandellngen te voeren. Na een eerste contact zouden in den loop an den zomer te Londen de eigenlijke on derhandelingen volgen. Engeland hoopt de afzonderlijke accoorden met deze staten in één algemeen verdrag te kunnen opnemen en dit in overeenstemming te brengen met de vlootaccoorden, welke door de Ver. Sta ten, Frankrijk cn Duitschland zijn gesloten. Tevens verwacht men een toetreding van Italië. Het zou bij deze accoorden voorname lijk gaan om een jaarlijksche publicatie van vlootbouwprogramma's. beperking van ton nage der schepen en kaliber der kanonnen. Zaterdag is de Midden Amerikaansche staat Nicaragua uit den Volkenbond getreden, zon der dat deze stap door de Nicaraguaa-ischo regeering op eenigerlei wijze is gemotiveerd. Sinds 3 November 1925 is dit land lid van den Volkenbond geweest. DE SOCIALE ONRUST IN FRANKRIJK TWEE DOODEN TE ST. NAZAIRE Demonstraties te Parijs De „Intransigeant" bericht uit SL Nazaire dat de eerste dag van de staking van werklieden van de scheepswerven twee doo- den lieeft geëischL Een schilder van van de werven werd plotseling door een vlaag van woede gegrepen en stak twee werklieden dood, die een vergadering van stakers verlieten. De werklieden van de scheepswerven te St. Nazaire blijven staken. Zondagavond heeft opnieuw een onderhoud plaats gehad tusschen den staatssecretaris voor handels marine en de vertegenwoordigers van de werklieden. De burgemeester van St. Nazaire heeft ontkend, dat de stakers een oorlogsbodem of handelsvaartuig bezet zouden houden. Zoodra de staking was begonnen op de marinewerven hebben de werklieden, die zich aan boord van de oorlogsschepen be vonden, deze verlaten en zich bij hun ka meraden in de werkplaatsen gevoegd. Schip vastgehouden Ofschoon de havenarbeiders en matrozen te Bordeaux niet staken, hebben zij tocli het vertrek van het Fransche s.s. „Jamaica" naar West-Afrika belet Aan boord van de ..Jamaica" staken, zooals overal te Bordeaux, metaalbewerkers die aan het schip repara- tiewerkzaamheden moesten verrichten. Om deze staking te steunen, hebben de matro zen ervoor gezorgd, dat de „Jamaica" de haven voorloopig niet kan verlaten. De staking in de metaal-industrie heeft zich uitgebreid tot Moyeuvre, Rosselangc, Hayange cn Thionville. De fabrieken zijn door de stakers bezet; incidenten hadden niet plaats. Staking aan Cote d'Azox Uit solidariteit met de hotels te Cannes hebben ook de hotels aan de Cote d'Azur gesloten tengevolge van de eischen van het personeel. De eigenaars verklaarden niet in staat te zijn het hoofd te bieden aan nieu we lasten. De gasten, die op het oogenblik in de hotels verblijven,, kunnen blijven, doch de bediening wordt niet gegarandeerd. Evenwel zijn enkele hotels van verschillen de klassen opengelaten. Demonstraties te Parijs Zondag trachtten ongeveer tweehonderd jongelieden op de Champs Elysées te Parij: te demonstree ren. Zij zongen de „Marseillaise", afgewisseld met kreten als „Frankrijk voor de Fran- schen". De politie greep in en herstelde spoedig de orde. Een 20-tal personen werd gearresteerd. Te Toulouse leverden jongelieden op iro nische wijze commentaar op een opschrift op het standbeeld van Jean Jaurès, wat leedigend was voor den minister president. Politiek andersdenkenden vielen ben hier op aan, waarbij enkele gewonden vielen. De politie verrichtte arrestaties. DE PALESTIJNSCHE ONLUSTEN De Arabieren handhaven hun eischen Een bende van een twintigtal Arabieren heeft in den afgeloopen nacht nabij Hebron het vuur geopend op een Britsche politie patrouille. De politie beantwoordde het vuur en de aanvallers trokken zich terug. Ook Britsche militairen wisselden schoten met Arabieren nabij Hebron, doch niemand word getroffen. De boete van 5000 pond sterling, welke den bewoners van het dorp Loed collectief is opgelegd, heeft in alle kringen der be volking groote beroering gewekt Emir Abdullah Ibn Hussein, van Transjor- danië, waar naar de berichten luiden onlusten tegen het Engelsch bewind dreigen. Verscheiden daden van terreur werden in het Arabische centrum gepleegd. In de af geloopen week zijn te Nabloes, Toekarem en Khanloeban naar schatting '54 personen gedood en 98 gewond. Een invloedrijk lid van de hnoge Arabi sche commissie verklaarde, dat de alge- meeno toestand erger wordt. De Arabieren houden als op den eersten dag vast aan hun eischen en de staking zal worden voortgezet indien de regeering niet overeenkomstig deze eischen handelt Van andere zijde wordt medegedeeld, dat de toestand dezelfde blijft. De energieke maatregelen van de regeering schijnen wel de aanvallen van de Arabieren te doen ver slappen, doch men venvacht nog geen einde hiervan. Geen delegatie naar Amman De leiders van de Arabieren ontkennen, dat een Arabische delegatie naar Amman is vertrokken. Er worden geen enderhande lingen gevoerd tusschen de Arabieren en de mandaats-regepring, noch zijn dergelijke handelingen voorzien. Zondag is wederom een bataljon Britsche troepen te Jeruzalem aangekomen, waar mede de sterkte van de Britsche legermacht op negen bataljons is gebracht Belgische Kamer aanvaardt sociale wetten Komt er een volksfront? De Belgische kamer heeft de wetsontwer pen aangenomen betreffende de vrijheid vakvereenigingen te vormen, de betaalde vacanties, en de instelling van do 40-urige werkweek in de industrieën, waar het werk plaats vindt onder ongezonde, gevaarlijke of moeilijke omstandigheden. Koninklijke besluiten zullen bepalen wel ke industrieën onder de wet op de 40-urige werkweek vallen. Een volksfront voorbereid Zondag heeft te Brussel een conferentie plaats gehad van linksche politici over de vorming van een volksfront in België. Naar de „Soir" bericht heeft ook de voor zitter van de socialisten, Vandervelde, de besprekingen deelgenomen. De voorzit ter van de conferentie was professor Brien, van de universiteit van Brussel. Hij ver klaarde, dat het doel van de conferentie was tegenmaatregelen te nemen tegen ge varen, welke de democratie in België be dreigen, de Rex-beweging, de Vlaamsch na tionalisten en Dinaso. Tegen deze groepen moeten liberalen, linksche katholieken, so cialisten en communisten zich aaneenslui- Roosevelts verkiezingsrede „Voor vrijheid en gelijke rechten" Voor een reusachtige menschenme- nigte, die opeengepakt stond in het Franklinstadion te Philadelphia, heeft president Roosevelt zich bereid ver klaard, zijn verkiezing tot candidaat der democratische partij bij de a.s. presi dentsverkiezingen te aanvaarden. Da verende toejuichingen stegen op, toen de president verscheen. „Mijn naam", zoo begon hij zijn rede, „staat vermel'd op de lijst van hen, die zich voor den nieuwen strijd moeten aan gorden. De eerste verplichting, welke wij vandaag op ons nemen, is: de vrijheid van allen. Wanneer allen gelijke rechten hebben bij de stembus, kunnen zij diezelfde gelijkheid van rechten ook in het econo misch leven verlangen. Daarvoor hebben wij meer dan drie jaar gestreden en wij strijden verder voor de handhaving van een grooten, waardevollcn regeeringsvorm. de democratie voor ons en voor de wereld. In plaats van een paleis van voorkeurs- rechten willen wij een tempel van geloof hoop en liefde ophouwen. Het is beter, dat. een regeering in den geest dezer barmhar tigheid fouten maakt, dan dat er een re geering is. die hardnekkig nalatig blijft en die in het ijs van haar eigen onverschillig heid verstart. Wij willen niet de regeering tot een zuiver mechanisch instrument ma- kon. doch haar een sterke persoonlijke noot De president richtte daarop scherpe aan vallen op de „industrieele despoten", de „ko- ttingen van het bedrijfsleven", die „nieuwe dynastieën" hebben opgebouwd, de geheelo structuur van het modprne leven aan zich hebben onderworpen en die hun handen naar de regeermacht hebben uitgestrekt. FRIESGHE BOTERDRABBELKOEKEN ouaste 'th uit de Pa;?, Verschui ma„l Zoo aa*1 In bussen 6 st 0.50; 10 st 0.85; Luxe bussen 10 st 0.90; 17 sL 1.50; Boven 2.— franco. Telef. 20 Gironummer 30584 J. C. REPKO - WORKUM Afir Geteisterd Spanje Talrijke weekend-incidenten Gedurende het jongste weekend is het in de prov. Sevilla tot incidenten gekomen. Te Marchena hebben arbeiders steenen gewor pen naar een groep scholieren en eenige leeraren, die aldaar een kerk bezochten. Men beschuldigde de leeraren er van fas cisten te zijn. Verscheiden personen wer den door de steenen getroffen en gewond. Te San Nicolas is do guardia civil met succes opgetreden tegen circa honderd ar beiders, die zich op een landgoed vertoon den en daar boomen begonnen te vellen. Verscheidene arrestaties werden verricht. ln het dorp Los Corrales is een socialist ernstig gekwetst tijdens een schietpartij tusschen aanhangers van links en een groep fascisten. Ook hier nam de guardia civil een aantal personen in hechtenis. Te Sevilla zelf ten slotte ondernam een drietal onbekenden een aanval op een le vensmiddelenmagazijn. Toen de bedienden zich tegen de indringers teweer stelden werd een hunner gedood, terwijl een ander verwondingen opliep. Ook uit de prov. Lugo worden ongeregeld heden gemeld. In het dorp Sarria werd oe plaatselijke secretaris van de links-repu- blikeinsche partij zeer ernstig gewond door een zijner buren. Een industrieel, die daar op den opgewonden buurman wilde beet- grijpen, werd door dezen gedood met een messteek. Het incident gaf aanleiding tot het afkondigen van de algemeene staking om tegen dezen aanslag te protesteeren. Te Madrid heeft de politie niet minder dan 22 kilogram dynamiet gevonden in een reiskoffer. De eigenaar van den koffer, die met zulk een gevaarlijke bagage van Valen cia naar de hoofdstad gereisd was. slaagde er in te verdwijnen, voordat de politieamb tenaren de hand op hem konden leggen. Inmiddels zal in de hoofdstad de drei gende krantenstaking, die was aangekon digd, niet doorgaan. Het personeel gaat n.L accoord met de instelling van een gemeng de commissie, aan wier uitspraak men zich zal onderwerpen. BLOEDIGE BOTSING IN ZUID-SLAVIfi Ongeveer 500 leden van een Montenegrijn- schen stam, die naar Cetinje wilden ver trekken om daar de vrijlating te eischen van 14 hunner stamgenooten, die wegens moord op 5 gendarmes gevangen worden gehouden, zijn slaags geraakt met de gen darmerie, die wilde beletten, dat zij de stad binnentrokken. Bij het vuurgevecht dat ontstond zijn 2 der betpogers gedood en 16 gewond; er wer den 55 personen gearresteerd. ZEESTRAAT 70-72. DEN HAAG ZWEEDSCHE MOORDE- NAARSBENDE GEVAT Afgrijselijke misdaden komen aan het licht De Zweedsche politie Is er in ge slaagd, een zeven man tellende moorde naarsbende onschadelijk te maken. Deze bende, die haar daden voornamelijk in de streek van Sala ten Noorden van Stockholm bedreef, werkte volgens Amerikaansche gangster-methoden. Aanleiding tot de ontmaskering was een Vrijdag j.L gepleegde moord. De bandieten hadden met een auto hun slachtoffer, een kaslooper, omver gereden en getracht zich van zijn geldtasch meester te maken. De man slaagde er evenwel in, weer overeind te komen en de vlucht te nemen, waarop de bandieten een hevig vuur op hem openden. Door zes kogels getroffen, stortte de kaslooper doodelijk gewond ter neer. Hij Is den dag daarop aan zijn ver wondingen bezweken. Dank zij de mededeelingen van een man, dien de bandieten gepoogd hadden bij het complot te betrekken, doch die dit gewei gerd had, slaagde de politie er in, alle leden der bende achter slot en grendel te brengen. Bij de verhooren is gebleken, dat de bende nog v-iei ninordPT oi haar geweten heeft. Onder anderen hebben de roovers een slager en diens huishoudster doodgescho ten; bij deze gelegenheid maakten zij 10.00C kronen buit. Voorts hebben zij door middel van gas. dat zij in een der vertrekken van een villa lieten binnenstroomen, een vrouw bewuste loos gemaakt. Toen zij echter geen geld vonden, staken zij de villa in brand, ten einde de sporen van hun daad uit te wis- schen. De vrouw is daarbij in de vlammen omgekomen. Ten slotte hebben zij een chauffeur dood geschoten, die tijdens een autorit getuige geweest was van een afspraak tot het ple gen van en moord. Hoewel de chauffeur op zijn eerewoord beloofde, nimmer iets te zul len vertellen van hetgeen hij gehoord had beroofden de bandieten hem van het leven. WAAR IS WILKINS GEBLEVEN? De Pooionderzoeker vermist Men maakt zich bezorgd over het lot van den Engelschen poolonderzoeker H'iberi WiJkins. die tien dagen geleden aan boord van de „Wvatt Earp" naar Noorwegen is vertrokken. Zijn echtgenoote heeft medeg<v deeld, dat zij reeds sinds acht dagen geen nieuws heeft vernomen en dat alle pogingen om zich met de „Wyatt Earp" in verbinding te stellen, vruchteloos zijn gebleken. Kort Nieuws Per decreet is in Italië een bedrag 1.300 millioen lire ter beschikking gesteld van de ministeries van koloniën, binnen- landsche zaken, oorlog, marine en lucht vaart. ter bestrijding van buitengewone uit gaven voor Italiaansch Oost-Afrika. De kapel ter nagedachtenis voor Ko ningin Astrid van België te Kussnacht is gisteren ingewijd. Ongeveer 500 Belgische oudstrijders namen aan de plechtigheid deel. De Belgische Koning werd vertegenwoor digd door graaf Duparc, terwijl Mo'ta den Zwitserschen Bondsraad vertegenwoordigde. De kapitein van de „Girl Pat", George Osborne, en zijn broer Jim, zijn gearresteerd op grond van een voorloopig bevel tot aan houding, waarin zij beschuldigd worden van diefstal van het schip. Na door den rechier verhoord te zijn, werden zij opgesloten, in afwachting van nieuwe instructies. Waar schijnlijk zullen de twee mannen naar En geland overgebracht worden. Vernomen wordt, dat op 22 Juni beslo ten is tot het instellen van een militaire regeering in Binnen-Mongolië, onder den Mongoolschen vorst Teh als president. De leuze der nieuwe regeering is: Mon golië voor de Mongolen. De zetel der regee ring zou zich te Kiapoosze bevinden. Voorts verluidt, dat de Mandsjoe-generaal Lisjoebsin met de nieuwe regeering zou sa menwerken en dat de regeering gebruik zou maken van talrijke Japansche raadgevers. °or Br°cbtr0 f laconAOjcULube 60 d. Doos 50.en25 cfc DUITSCHLANDS POLITIEKE POSITIE Abwarten mid Tee trinken i (Van onzen Duitschen correspondent)' De Duitsche buitenlandsche politiek was vanaf betrekkelijk kort na de „Machtsübername" tot op zekere hoog te een Duitsch-Britsche politiek, welke in een goed deel van Europa en vooral in Italië en in Frankrijk maar weinig geestdrift wekte. Duitschland richtte zich geheel naar het oude gezegde, dat Brittannië steeds is gekant tegen de machtigste mogendheid op het conti nent Berlijn liet zich door het „Foreign Office" gebruiken met de gewilligheid van een pion in het schaakspel. Het liet zich echter voor zijn diensten be talen. En Engeland heeft grif betaald! Mussolini was de eerste, die het Verdrag van Versailles als basis voor de na-oor» logsche orde in Europa verwierp en Duitsch- lands recht op de zoo omstreden revisie" verdedigde. Practisch is het echter steeds bij woorden gebleven en iets feitelijks heeft ook hij in dezen nooit bereikt. Engeland was t. dat Duitschland de „Gleichberechtigung'" gaf, welke op de Ontwapenings-Conferentis te Genève Rijkskanselier Dr. Brüning yoon het eerst dorst op te eischen. Berlijn hield echter een slag om den arm, Het volgde de diplomatie van het Foreign Office, schijnbaar zonder zich af te vragen, waarheen deze zou leiden. Als vanzelf* sprekend aanvaardde het een nieuwe oor* logsvloot, een nieuwe armee en een nieuw en machtig luehtwapen. Intusschen vergat t evenwel niet, dat Groot-Brittannië, wan neer Duitschland eenmaal de sterkste mo* genheid op het continent geworden zou zijn, ook heel goed de partij zou kunen kiezen van Frankrijk. Het is nog maar een half jaar geleden, dat men in broeden kring kon hooren zeggen: „Nu ja, we. zijn op het oogenblik erg goede maatjes met Londen, maar als wij evenveel kanonnen en vliegtui gen hebben als Frankrijk, dan houdt dat natuurlijk vanzelf weer opl" Of men er in de Wilhelmstrasse precies eender over denkt en dacht, valt moeilijk te zeggen, maar niet ontkend kan worden, dat men wel degelijk in dien stijl heeft gehan deld. Men zeide zonder meer het Verdrag van Versailes op, wierp het koloniale vraag stuk met een energiek gebaar op de groene tafel der internationale diplomatie en sloeg vervolgens zijn armen over elkaar om rustig af te wachten, wat er verder zou go- beuren! Duitschland maakte zich om zoo te zeggen onafhankelijk van Groot-Brittannië, toen het besloot, een politiek van absolute neutrali teit te volgen tegenover Italië. (Het feit, dat men geen lid meer was van den Volkenbond, maakte zulks uiterst gemakkelijk.) Thans heeft het getracht en tracht 't nog, om zelfs pressie uit te oefenen op Londen door te dreigen met een Duitsch-Italiaansche over* eenkomst op uiterst breede basis. Engeland wacht met toenemend ongeduld op het antwoord op de vragenlijst, welke de Engelsche gezant te Berlijn, Sir Ene Phipps, aan den Minister van Buitenl. Za ken, von Neurath, heeft overhandigd. Berlijn toont echter weinig neiging, om Londen in dezen ter wille te zijn. Het staat zoo goed als vast, dat de Wilhelmstrasse nog altijd niet den tijd gekomen acht, ora zich met han den en voeten te binden aan een duidelijk en afdoend antwoord op zoo netelige vra gen als: „Acht gij u thans volkomen gelijk gerechtigd?" „Geeft gij toe, voortaan als ge lijkberechtigde partij deel te kunnen nemen aan internationale onderhandelingen?" „Staat uw besluit vast, om de verdragen, welke gij in de toekomst aangaat, als vrije lijk en zonder eenigen dwang op u genomen verplichtingen te beschouwen?" „Kan er dus geen enkele juridische of moreele beweeg reden meer aanwezig zijn, om een der in de geschetste omstandigheden aangegane overeenkomsten op te zeggen?" De leuze der Wilhelmstrasse schijnt in -ezen te luiden: „Abwarten und Tee trin ken! (met welke thee dan natuurlijk bier wordt gemeend!), BOTSINGEN IN ALGERIE De „Paris Soir" verneemt uit Oran (Alg.) dat aldaar in verband met de stakingsbe weging in de café's en de drukkerijen ern- stige botsingen zijn ontstaan. Tijdens vecht- pertijen zijn 10 personen gewond, onder wie een 70-jarig man en een 12-jarige joflgen. In Oran heerscht een zeer geprikkelde stemming. Politie en mobiele garde hand haven de orde. RIJWIELDIEFSTAL Te Leeuwarden heeft de politie gear resteerd de 28-jarige J. J. van B. die zich had schuldig ggemaakt aan diefstal van een 10-tal rijwielen, eenige rijwielbelastingnier- ken en verscheidene portemonnaies met in houd. In verband met deze diefstallen werd terzake heling aangehouden de 31-jarige D. van der V. Beide verdachten zijn ter be schikking van den Officier van Justitie ge steld. KRAB GEEN PUISTJE OPEN! De ongeveer 40-jarige K. te Brunssum krabde dezer dagen een puistje aan zijn hand open. Hierdoor ontstond bloedvergifti ging en K. moest in 't ziekenhuis wordetf opgenomen. Een operatie mocht niet meec baten. K. overleed spoedig daarna.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2