'liruuir £j?iitód)r (Conrmit Ml Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken DE ROTTERDAMMER-MARSCH BOTSING TUSSCHEN TRAM-TREINEN Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> Ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 '(na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 gfobtrtentiepriften: Van I tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer 0327» Ingezonden Mededeelinget» van 1—5 regels 2.30 EJke regel meer045 Voor het bevragen aan 'I bureau V wordt berekend 0.10 N°. 5817 MAANDAG 29 JUNI 1936 16e Jaargang WAARSCHUWENDE WOORDEN Met ingenomenheid constateeren wij, dat ook een vaste medewerker aan «Je V r ij z.- Democraat zich verzet tegen de sug gesties, welke in het rapport van de Corn- missie-KraycnJiof inzake het Vreemdelin genverkeer gedaan zijn. Hij is van oordeel, dat wederinvoering van de totalisator bij wedrennen, toelating van hazardspel in de badplaatsen, versch brood aan het ontbijt., e. dL maatregelen, waarlijk niet in staat zullen zijn de vreemdelingen naar ons land te lokken. Daarnaast past een ernstige waarschuwing tegen de toelating van speel banken en totalisator. De gevaren hiervan voor onze eigen bevolking zijn niet gering en nu wij deze instellingen in ons land niet hebben, is het hoogst ongewenscht ze in te voeren. De ervaring met het Straperlo was, naar hem in de practijk bleek, niet gunstig. De schrijver spreekt de hoop uit, dat de Regeering deze voorstellen zal afwijzen. Aan dit laatste bestaat bij ons geen twij fel. Een deel der pers, welke zich bij voor keur „neutraal" noemt, moge met veel tam tam in woord en prent deze denkbeelden aanbevelen; ons volk denkt er in zijn groote meerderheid gelukkig anders over en bo venstaand oordeel van vrijzinnige zijde ge tuigt wel van onbevangenheid en juist in zicht. Het is een mager advies, waarmee de deskundige commissie voor de dag komt; en het vereischt wel groote vrijmoedigheid om op grond van zoo'n advies de stichting te verzoeken van een Nationaal Instituut voor Toerisme, met een jaarlijksch subsidie uit de schatkist van 500.000.Voor de uitvoering van bovengenoemde .aanlokke lijkheden" is dat enorme bedrag zeker niet Uoodig. Wij wezen er reeds op, dat een half mil- lioen haast overeenkomt met het totale be drag, dat Duitsche toeristen in ons land mogen verteren en waarover men nauwlijks spreekt. Maar wanneer onze regeering een onnoozele reisbelasting voorstelt, komt alles in 't geweer om zoo snoode plannen, welke revanche-maatregelen moeten uitlokken, tegen te gaan. Beter ware dan nog, zooals de schrijver in de Vrijz.-Democraat voorstelt om voor een bedrag van twee millioen reis- guldens van 75 cL per gulden ter beschik king van buitenlands che reisbureaus te stellen. Hierdoor zou men zeker het vreem delingenverkeer bevorderen. De opening van de Moerdijkbrug Groote sterritten Opvoering van historisch spel In een vergadering van de commissie tot voorbereiding van festiviteiten te Breda bij gelegenheid van de opening der Rloer- dijkbrug is het volgende .voorloopige pro gramma vastgesteld. -j Definitief staat vast, dat de A.N.W.B. de leiding zal nemen voor een groote stemt voor alle takken van tourisme via de Rloer- dijkbrug naar Breda. De K.N.A.C. heeft eveneens besloten, een groote slipjacht via de Moerdijkbrug naar Breda te organisee- ren, terwijl ook de B.B.N. en de K.N.M.V. zullen worden verzocht, hun medewerking te verleenen. Te Breda zullen de autoritei ten door het gemeentebestuur en de Kamer van Koophandel worden ontvangen, terwijl grootsche festiviteiten zullen worden geor ganiseerd teneinde de talrijke vreemdelin gen, welke op den dag der opening onge twijfeld Breda zullen bezoeken, aangenaam bezig te houden. De organisatie dezer feesten zal in han den worden gelegd van de V.V.V. „Breda Vooruit". Het voornaamste feest zal be staan in een historisch spel, waarvoor de gegevens zijn ontleend aan de overrompe ling van Breda door de Staatsche troepen m het jaar 1590 «'oor middel van het turfschip van Adriaan van Bergen. De staking in Het visscherijbedriji te IJmuiden De hoofdbesturen der confessioneels zee liedenorganisaties hebben telegrafisch het hoofdbestuur van den Centralen Bond om een bespreking verzocht, welke heden te Haarlem zou worden gehouden. Ofschoon het telegram reeds Vrijdag is verzonden was Zaterdagavond nog geen antwoord ontvan- gen. De stoomtrawler „Gerherdina Johanna werd Zondag binnen verwacht. Dit is de laatste trawler, die zioh nog op zee bevindt Voor den aanvoer is de handel dan ge heel op de vangsten van de loggers en de kleine kustvisschers aangewezen. Men ziet nog geen enkele mogelijkheid voor een oplossing van het conflict, waarbij thans ongeveer 350 stakers direct en een duizendtal in de verschillende visschersplaat- sen van steun uitgesloten zeevisschers in direct betrokken zijn. Van de bij het conflict betrokkenen ont vangen alleen de leden van den Centralen Bond een steunuitkeering; alle anderen zijn aangewezen op steun van het stakipgscomité. CHR. NAT. WERKMANSBOND Het hoofdbestuur van den Chr. Nat. Werk mansbond heeft benoemd tot administrateur van den bond de heer N. Jansen te Utrecht. Met den benoemde stonden op de voordracht de heeren Hoogenraad-Machielse, te Delft, Schreuder te Dordrecht en de Zeeuw te 's-Gravendeel. Het hoofdbestuur nam een voorstel aan om het moderamen uit te brei den tot vijf leden en daaraan 'toe. te voegen de vice-voorzitter en de tweede secretaris. De eerste „Dagblad De Rotterdammer-Marsch", (waar aan ook medewerkten de zusterbladen Nieuwe Haagsche Courant, Nieuwe Leidsche Courant Nieuwe Utrechtsche Courant en Dordtsch Dagblad) Zaterdag te Delft gehouden is een phaenomenaal succes geworden. Niet minder dan 75 groepen en enkele honderden indi- vidueele loopers, tezamen vormende 1558 deelnemers, komende uit 51 gemeenten, hebben het prachtige parcours afgelegd. Ideale weersomstandigheden begunstigden dezen eersten Rotterdammer-Marsch; de organiseerende vereeni- ging „Excelsior" had voor een puike regeling gezorgd en zoo kon het niet anders of onder de honderden deelnemers heerschte de allerbeste stemming. Luid schalde het marsch- lied, er werd zóó goed gemarcheerd, dat de jury het uiterst moeilijk kreeg. Toen tegen 9 uur 's avonds de kleurige en fleurige stoet in aaneengesloten formatie de oude Princestad binnenrukte, maakte dit op het duizendkoppige publiek een grootschen indruk. Laat, maar welvoldaan keerden na de prijsuitreiking allen huistoe, elkaar een „tot weerziens" op den tweeden Rotter dammer-Marsch toewenschend. Voor het verslag zie men blz. 9 en 10 „ONZE VLOOT" Jaarvergadering Zaterdagmorgen werd in het gebouw van de Koninklijke Roei- en Zeilvereeniging „De Maas" de algemeene vergadering ge houden van de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot." De heer N. van Zalinge, voorzitter van ga- noemde vereeniging, heette de aanwezigen hartelijk welkom en bracht hulde aan zijn voorganger, den heer H. RL v. Bemmelen, thans eere-voorzitter van „Onze Vloot", die 22 jaar de vereeniging met zijn krachten had gediend. Voorts bepleitte hij de noodzakelijkheid van populariseering van de- Rlarine, waar toe de vertooning van de film van de K XVni, zoowel in ons land als in Indië reeds zooveel had bijgedragen. Hierna stel de spr. voor telegrammen te zenden aan H.M. de Koningin, Prinses Juliana en den heer H. M. v. Bemmelen, wat onder applaus werd goedgekeurd. Van het oud-Hoofdbestuurslid 'A. L. Boelen werd een schrijven voorgelezen. De secretaris-pennningmeester Jhr. C. A. L. van der Wijck las het jaarverslag over 1935, waarin o.a. voorkwam dat men de afdeelingsbesturen verzocht had na te ga«an welke vlag op 31 Aug. van de openbare gebouwen van Rijk, Provincie en Gemeente gewapperd had: de Nederlandsche ylag of de oranje-wit-blauwe vlag. In den loop van 1935 en voor dien tijd, werden er pleidooien gevoerd om Ned.-Indië voornamelijk met vliegtuigen en onderzee booten te verdedigen en de kruisers en torpedojagers te doen vervallen. Aangezien men het vervallen van de kruisers en torpedojagers zeer bedenkelijk vond, werd door het hoofdbestuur van „Onze Vloot" aan een 12-tal gepensioneerde vlag- en hoofdofficieren der Kon. Marine hun oordeel hierover gevraagd. Uit de in gekomen antwoorden bleek, dat zij het niet mogelijk achtten de neutraliteit in Indië te handhaven alleen door het gebruik .van vliegtuigen en onderzeebooten. Ook dit verslag maakte melding van do opleving in de belangstelling voor de Marine en niet het minst door de tocht van de K XVIII. Dit jaarverslag en de rekening en ver antwoording over 1935 werden hierna goed gekeurd. Bij acclamatie werden vervolgens de vijf aftredende Hoofdbestuursleden, de heeren Jhr. Mr. Dr. A. B. G. RL van Ryckevorsel, H. G'. J. Uilkens, W. Voorbeijtel Cannen- burg, Ch. J. I. RL Welter en Jhr. C. A. L. van der Wijck herkozen. Ter voorziening van vier vacatures ip het Hoofdbestuur werden de heeren L. C. RL van Eendenburg, J. C. E. Baron van Lynden, J. C. RIollema en G Poortman gekozen. Als lid in den Algemeenen Raad werd benoemd Prof. Jhr. Rlr. B. C. de Savornin Lohman. De heer H. B. L. Braam, Rlr. E. L. van Emden en J. W. Baron van Haersolte van Haerst werden benoemd als commissie voor het nazien van de geldelijke verantwoor ding over 1936. Als plaatsvervangers werden benoemd de heeren G. F. Noordhoek Hegt en H. v. d. Slooten. De vaststelling van de plaats, waar do volgende gewone algemeene vergadering gehouden zal worden, werd overgelaten aan het oordeel van het bestuur. Nadat door verschillende afgevaardigden vragen waren gesteld, waarop een bespre king volgde, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. De Engelsche tentoonstelling te Amsterdam Opening door den hertog van Kent Naar wij vernemen, staat het thans definitief vast, dat de hertog van Kent de te Amsterdam te houden Engelsche tentoonstelling zal openen. De opening zal geschieden op Zaterdag 4 Juli a.s. des middags te drie uur. Vermoedelijk zal de hertog niet on middellijk naar Engeland terugkeeren, maar het weekend als gast van den Engelschen gezant in het gebouw der Brits che legatie doorbrengen. Utrecht na de lustrumfeesten De rust teruggekeerd De laatste dag ook goed geslaagd Onze Utrechtsche redacteur schrijft om De beide feestweken, in verband met het driehonderdjarig bestaan van de universiteit, zijn thans teneinde; de eerste week was ge wijd aan sport, de tweede week aan de offi cieel© herdenking en de eigenlijke lustrum viering. Zaterdagmiddag vond het ruiterfeest plaats, dat veel belangstelling trok en uitne mend slaagde. Zoowel de Studentenrijver eeniging Bellerophon, als de deelnemende Onderofficieren der Veldartillerie, de ver schillende rijvereendgingen en de dames, die het concours met een nummer eenspan-: nen kwamen opluisteren, hadden de volle aandacht en waardeering van het talrijke publiek. Zaterdagavond vond een laatste opvoering plaats van het openluchtspel „de Groote Geus". Tot laat in den avond bleef het zeer druk in de 6tad, maar om twaalf uur was ditmaal toch alles gedaan. Nu komt de rust en keert het gewone leven in de 6tad terug. De oude Bisschops stad is veertien dagen uit den plooi geweest. Het feest is door geen enkele wanklank ver stoord. De politie was vol lof over de hou ding van het publiek maar omgekeerd kon ook het publiek volle waardeering hebben voor de politie, die zeer soepel en correct is opgetreden in deze voor haar zoo verihoeien- de dagen.' Er zijn duizenden vreemdelingen ïn Utrecht geweest in de afgeloopen da gen. Alle hotels waren van onder tot boven bezet; zelfs in die mate, dat voor een groep reünisten een leeg staand huis gehuurd moe6t worden. Dat in deze twee weken heel wat geld omgegaan is, waarvan een groot deel ten goede is gekomen aan den midden stand is in deze tijden voor de burgerij van veel belang. Vandaar dat men hoopt, dat onze stad door de reclame, welke nu verkregen is door deze lustrumviering ook in de toekomst meer nog dan voorheen de belangstel ling van het toeristenpubliek zal mogen hebben In Augustus wordt hier alweer de V. V. V., waterstertooht gehouden, die het vorige jaar zoo'n groot succes geworden is, en waaraan toen tal van watertouristen uit heel het land deelnamen. Genootschap voor den Rechtsstaat Doel: studie en contact Zaterdagmiddag vergaderde te Amster dam een gezelschap van professoren, juris ten, politici, en anderen, met- het doel te komen tot oprichting van een genootschap met een beperkt aantal gekozen leden, zoo veel mogelijk gelijkelijk verdeeld onder aan hangers der protest.-christelijke, roomsch- katholieke, socialistische en vrijzinnige stroo- mingen en van onafhankelyken, welk ge nootschap zal hebben te strijden voor heit •behoud van den rechtsstaat in Nederland. Het voorloopig comité, dat deze vergade ring heeft bijeengeroepen, besta-at uit mevr. mr. C. Bakker-Van Bosse, mr. N. de Bene- ditty. prof. mr. J. A. Eigeman, prof. mr. A. C. Josephus-Jitta, mr. F. W. D. C. A. van Hattum, voorloopig secretaris, dr. N. J. C. M. Kappeyne van de Coppello. Voorloopig voorzitter, K. Vorrink. Tot oprichting van het genootschap werd besloten en de aanwezigen aanvaardden het voorloopig lidmaatschap, De commissie van voorbereiding werd aangewezen als voorloo pig bestuur, waartoe tevens toetraden mr. dr. P. J. Wit tem an en de heer K. Vorrink. In September zal het genootschap zijn de finitieven vorm krijgen. Officieele Berichten LEGER EN VLOOT Hr Ms Schorpioen. De kap.-lult. ter zee N. A. Rost van ïonnln- gen is ter beschikking gesteld. Op het strand door een vliegtuig gedood Bij Wenduyne, in België, was een 34-jarigo dame met een heer op het strand aan het wandelen, toen de man eensklaps achter zich een vliegtuig hoorde, dat blijkbaar zeer laag vloog, aldus meldt het N. v .d. D. Hij keerde zich om en liet zich onmiddellijk voor over vallen, terwijl hij z'n metgezellin toeriep „Laat je vallen!" Op hetzelfde oogenblik raakte een der wielen van het landingsge stel van het vliegtuig hem, evenwel zonder hem te verwonden. De vrouw echter had zich niet snel genoesf meer op den grond kunnen werpen. Zij wer 1 door het vliegtuig gegrepen en tien meter ver weggeslingerd. Toen de man de plaats bereikt had, waar het slachtoffer neergeko men was. constateerde hij, dat de vrouw op verschillende plaatsen gewond was. Zij is enkele oogenblikken later bezweken. Bij het onmiddellijk ingestelde onder zoek kwam vast te staan, dat van het Vliegveld te Oostende twee vliegtuigen, een Engelsch sportvliegtuig en eenNe* derlandsche machine, met bestem ming naar Knocke vertrokken waren. Slechts het Britsche toestel is te Knocke geland; het werd door de autoriteiten ln beslag genomen, doch kort daarop weer vrijgegeven, daar gebleken is, dat de piloot van dit vliegtuig het ongeluk niet veroorzaakt kon hebben. Drie jongelie den verklaarden, dat ook zij zich op den grond hadden moeten werpen om een aanvlieging te voorkomen. Een familiedrama Op den Stadionweg te Amsterdam heeft zich 's nachts een familiedrama af gespeeld. Er waren in een gezin aldaar reeds meermalen woorden gevallen over het laat thuiskomen van een der gezinsleden. Ook thans was dit weer het geval. Het geheele gezin was door het optreden van den vader op de been. Een der zoons, een jongen van 17 jaar. maakte zich daarbij driftig. In dien drift greep hij een mes en bracht er zijn vader een steek mee in de borst en den rug loe. De Geneesk. Dienst bracht de gewonde, waarvan men aanvankelijk vreesde, dat hij er slecht aan toe was, naar het Wilhelmina- gasthuis. De jonge man, die het mes han teerde, werd door de politie meegenomen. De toestand van den gewonde is zoodanig, dat gevaar voor het leven is geweken. DOODELIJK BEDRIJFSONGEVAL De 58-jarige E. de Graaf, wonende te Houtigehage (Fr.), wien bij de verbe tering van den weg Drachten-Boornbengum een ernstig in geluk overkwam, is aan de ge volgen daarvan in het Diaconessenhuis te Leeuwarden overleden. KINDERLIJKJE OPGEHAALD Het lijkje van het kind van schippeir T. de Ruiter, dat de vorige week verdronken is, is door schipper J. v. d. Berg op het IJssel- meer gevonden en te Schellmgwoude binnengebracht. Aanrijding Pullmantrein te IJsselmonde Begrafenis slachtoffers Onder overweldigende belangstelling heeft Zaterdagmorgen de teraardebestelling plaats gehad van de beide slachtoffers van de aan rijding door de Pullman-trein op Woens dagavond j.l. bij den onbewaakten overweg te IJsselmonde. Velen hadden zich voordat de familie bij het kerkhof was aangekomen reeds opge steld. Op het kerkhof aangekomen, schaarden de familieleden zich achter de beide baren en werden de zoo droevig om het leven ge- komenen grafwaarts gedragen. De heer J. Rfastenbroek, bedienaar ter be grafenissen, heeft enkele woorden ter nage dachtenis gesproken aan het graf. De heer Rfastenbroek herinnerde de saamgekomenen er aan, dat tusschen het leven en den dood slechts één schrede bestaat. Spr. troostte de diepbedroefde familie door hen er op te wijzen, dat het Gods wil is geweest Het kan velen tot een leering zijn. Namens de familie heeft de heer W. Bunk dank gezegd voor de belangstelling. Bloemen waren o. m. op het graf gelegd van het uitvoerend personeel van den Sta- dionbouw N.V. P. J. van Eesteren en van familie. Autobus tegen een boom Twaalf personen gewond Zondagavond omstreeks elf uur heeft op den boschdijk ter hoogte van de grens tus schen de gemeenten Eindhoven en Best een vrij ernstig autobusongeluk plaats ge had. Een autobus van den heer Jac. Ver hagen uit Gilze-Rijen, bestuurd door den heer G. Piere, kwam van de richting Deume en reed in de richting Best De inzittenden keerden terug van een priesterfeest te Deume. Op de grens van de gemeente Eind hoven liepen eenige personen, die min of meer onder den invloed van sterken drank verkeerden, op den rijweg. Toen de bus naderde week een dezer personen naar het midden van den rijweg. Een aanrijding was onvermijdelijk. De voetganger, E. Sukkel, uit Eindhoven, liep daarbij een beenbreuk op. Tengevolge van de plotselinge zwenking van het stuur, waarmede de chauffeur een aanrijding had getracht te vermijden, ver loor deze de macht over het stuur. De auto reed met een vaart van 40 k 45 K.RL tegen een boom, waardoor de bus grootendeels werd vernield. Van de veertien inzittenden liepen twaalf verwondingen op. De chauffeur bleef onge deerd. Acht gewpnden zijn naar het roomsch-katholieke Binnengasthuis te Eind hoven overgebracht; de anderen naar het St Josephs Ziekenhuis te Eindhoven. Van de acht gewonden, die in het Bin nengasthuis zijn overgebracht, konden er denzelfden avond vijf worden ontslagen om thuis te worden verpleegd; drie dames, alle licht gewond, blijven voorloopig ter ob servatie opgenomen. Erger zijn de vier ge wonden er aan toe, die naar het SL Josephs ziekenhuis zijn overgebracht. ERNSTIG ONGEVAL IN DE HOOFDSTAD Betrekkelijk goed afgeloopen Twaalf niet-ernstig gewonden Gistermiddag omstreeks half vier zijn twee tramtreinen van de Gooische Stoomtram Mij, Ieder bestaande uit drie wagons, op het baanvak achter de Vrolikstraat te Amsterdam, op el kaar gereden. Dit ongeluk, dat zeer ernstige gevol gen had kunnen veroorzaken, (in beide treinen zaten meer dan 100 passagiers) is gelukkig vrij goed afgeloopen: twaalf passagiers werden niet ernstig gewond. Wel bracht de botsing, die ondanks de geringe snelheid der treinen met groote kracht geschiedde, veel conster natie teweeg, terwijl vanzelfsprekend de materieels schade beduidend was. De tramtrein, die van de Weesperpoort vertrok in de richting van D i e m e n, moest de uit die richting komende tramtrein pas- seeren aan de Linnaeusstraat. Deze laatste is echter door den wissel gereden naar de Weesperpoort. Indien beide tramtreinen elkaar zouden ontmoet hebben aan het lange einde achter de Vrolikstraat zou er vermoedelijk niets zijn gebeurd, maar ze ontmoetten elkaar juist op het punt waar de Vrolikstraat zich ombuigt en de wagenbestuurders elkaar niet konden zien. De bestuurder van de tram uit de rich ting van de Linnaeusstraat zou nog twee maal hebben gefloten. Een geweldige slag Ofschoon niet harder werd gereden dan met een vaart van 12 k 15 K.M. was de botsing hevig en de slag geweldig. Van alle kanten kwamen de bewoners uit de huizen van de Vrolikstraat toesnellen, vooral toen uit alle wagens een geweldig gegil opsteeg. Zij klommen over de hekken van hun tuintjes en verleenden dadelijk alle mogelijke hulp. De schrik had de meeste passagiers te pakken en met een glas water kwamen de meeste passagiers weer op hun verhaaL Er bleken echter ook gewonden te zijn. Het waren de passagiers uit de eerste wagens yan de beide tram-treinen, waar-1 van enkele ruiten braken en de banken van haar plaatsen werden gerukt en de bodems werden verbogen. De passagiers van deze wagons werden als kegels door elkaar geworpen, waardoor dan ook zij, die gewond werden, meest hoofdwonden hadden. Alle passagiers van heide tramtreinen verlieten zoo spoedig mogelijk de rijtuigen en werden door de bewoners van de Vrolik straat in hun huizen opgenomen. Een lid van het Roode Kruis, dat in buurt woont, verleende de eerste hulp. Weldra was ook de geneeskundige dienst met vier ziekenauto's in de Vrolikstraat aanwezig. De gewonden, een twaalftal, wer den geholpen in het leegstaande perceel no 68, door dr de Haas van den geneeskun digen dienst. Zes van de gewonden, die hoofdzakelijk snij- en schaafwonden hadden, konden daarna te voet naar huis keeren. De gewonden De zes overigen werden naar het Neder! Israël, ziekenhuis gebracht. Het zijn: de heer I. de Vries, die een kneuzing aan de borst had. Hij is, na geholpen te zijn, naar huis gegaan; mej. E. Nijkerk, die een hoofd wond had en aan de armen was geblesseerd. Zij kon ook na verbonden te zijn huis waarts keeren; mevr. S. Hirsch, had een hoofdwond en ontvellingen en kon na ge holpen te zijn huiswaarts keeren; mevr. C. Hirsch had een lichte hersenschudding en een hoofdwond. Zij werd na verbonden te zijn per ziekenauto naar huis vervoerd. Rlevr. G. van RIoppes klaagde over inwen dige pijn, en werd na onderzocht te zijn per ziekenauto naar haar woning gebracht., en mej. H. Rielingen, die schaafwonden had, kon eveneens naar huis. Van alle gewonden behoefde dus geen enkele in het ziekenhuis te worden opge nomen. De rijtuigen van de beide tramtreinen hadden nogal enkele deuken. Vooral de beide eerste wagons waren het meest be schadigd. Van alle andere wagons waren de koppelingen gebroken en stonden de bordes sen stijf tegen elkaar. Een drietal wagons stond naast de rails. Zooals vanzelf spreekt, was door dit on geluk de dienst van de Gooische tram in de war, omdat de weg versperd was. De passagiers uit de richting Diemcn konden niet verder worden vervoerd dan tot aan de Linnaeusstraat en van de Wees perpoort kon geen tram vertrekken. De passsagiers in de richting Diemen werd gezegd op eigen gelegenheid naar de Linnaeusstraat te gaan, vanwaar de trams vertrokken in de richting Diemen. TEOL1N van WAGEMAKEP5 B»> VOORNAAMSTE NIEUWS i Dit nummer bestaat uit DRIE bladen- De Rotterdammermarsdi Dr H. Colijn heeft Zaterdag 'de padvinder* te Den Haag toegesproken, De Chr. Bond van Sigarenmakers en To bakbewerkes hield de algemeene vergadering, te Doom. Overleden ïs Prof. Dr C. Snouck Hurgronje, oud-hoogleeraar in het Arabisch aan dt Universiteit van Leiden, Zondagmiddag zijn te 'Amsterdam tweê tramtreinen van de Gooische Stoomtram Mij in botsing gekomen, waarbij f2 pas so giers gewond werden. Op een onbewaakte overweg bij Leus'den een auto door de trein gegrepen. De bestuur* der werd levensgevaarlijk gewond, ._J Familiedrama te Amsterdam, Twee dooden bij stakingen le St. Nazalre,^ Naar het Zuiderland IV, De wagen die grootendeels vernield is, id naar het politiebureau te Eindhoven ge sleept, terwijl door de verkeersrecherche van Einlhoven een onderzoek is ingesteld naar de schuldvraag. Alle inzittenden van de autobus wared afkomstig van Gilzerijen. Motorfiets geslipt, Twee gewonden In 'den afgeloopen nacht is de 35-jarigd motorrijder H. Vinke, wonende te .Gronin gen, die deelnam aan den „Noorder nacht rit", te Huis ter Heide (Fr.) in eert bocht van den weg geslipt. V. kwam onder het motorrijwiel terecht en werd ernstig gewond. Hij is naar het ziekenhuis te Hee renveen vervoerd. Een op de duo gezeten persoon bekwam lichte verwondingen. In denzelfden bocht slipten nog twee motor rijders. Zij kwamen er zonder letsel af. i UIT DE A.R. PARTIJ De landdag in 'Artis op 4 Juli Het bestuur van de Centrale A. R. Kiesver. „Nederland en Oranje" te Amsterdam ver zoekt ons de volgende mededeelingen, in ver band met den landdag en de vele vragen hier omtrent, te willen opnemen. In de eenste plaats wordt beantwoord de vraag tot wanneer toegangsbewijzen te ver- grijgen zijn. Dit kan gebeuren tot en met uiterlijk 1 Juli. Het is dan noodig dat de postwissels met later dan op dien dag wor den gezonden naar den heer H. R. Zijlstra, Talm astraat 13, Amsterdam, die dan uiterlijk Donderdag 2 Juli voor de verzending der be stelde toegangsbewijzen kan zorg dragen. Don derdag 2 en Vrijdag 3 Jula zijn de bewijze» aan bovenstaand adres nog af te halen en voor de Amsterdammers aan de overige bekende adressen, die wij nog wel eens zullen publicee- Aan den tuin van Artis zijn toe gangsbewijzen verkrijgbaar op Zaterdag 4 Juli niet by de beambten van Artis, maar by een commissie, die daar van half negen af aanwezig zal zyn namens het Bestuur. Met het oog op het zorgen voor zitplaatsen is het even wel noodig de aanvragen op den dag zelf zoo veel mogelijk te beperken. Voorts wordt bericht, in antwoord op weer andere informaties, dat dames zeer welkom zyn. RIen kan ook de kinderen meenemen. Niemand kan tot den tuin worden toegela ten zonder toegangsbewijs a 30 cents. RIen denke er voorts om, dat de reductie opde spoorkaartjes aan de stations-loketten alleen te verkrijgen is op vertoon van het toe gangsbewijs, hetwelk men dus tydig in zyn bezit moet hebben. Ten slotte wordt nog eens bericht dat op aanvragen zonder geldzendingen geen acht kan worden geslagen. Het is het Bureau ook niet mogelijk over deze gevallen te correspon- deeren. Elke binnengekomen postbestelling wordt onmiddellijk afgewerkt, zoodat ieder ze ker kan zijn, dat het bestelde direct wordt uit gevoerd. Wil men met het oog op de hooge portkosten poetzegel voor antwoord bijvoegen, dan zeer gaarne. Voorwaarde is het evenwel niet. Berichten over parkeeren en andere orde maatregelen volgen nog. p rttafo -1" Pijp Tabak Taeonla Leeuwarden

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1