ïlieuurp £eittsc!jf (Sounmt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken zaterdag 27 juni 1936 DE GRONDWETSHERZIENING dr colijn en de r.k. staatspartij MOOI EDE - 'THOVEKE Nederlandsche Gereformeerden in Frankrijk voor of tegen devaluatie voornaamste nieuws BOUWWERKEN BONDSHOTEL „FRANSSEN" abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is Franco per post 2.35 portokosten Per weekƒ0 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending Bij dagelijksche zending Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad Zondagsblad nicl afzonderlijk Verk; Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WO. 5816 16e Jaargang atfotrtentieprijjen: Van I tót 5 regels1.17'/» Elke regel meer •-•••••••• 0.227» Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels f 2.30 EJke regel meer0,45 Voor liet bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 Wie zich heden op ons blad abonneert, ontvangt de tot 1 Juli aj. verschijnende nummers GRATIS. Men geve zich op aan ons bureau waarbij desgewenscht gebruik kan worden gemaakt van het inteeken- biljet. DE ADMINISTRATIE En de ordeningsgedachte Wij hebben meer dan eens opgemerkt dat men voorzichtig moet zijn met het woord ordening". Er heerscht te dien opzichte misverstand. Wanneer iemand een schuit met met- selsteenen leegschept en déze als een chaotische massa op de los.wal gooit, dan kan men het ordening noemen, als werklieden er een regelmatig opgetaste hoop van maken. Maar het woord is voor dit karwei toch eigenlijk veel te mooi en men mag slechts van ordening spreken, wanneer de metselaar van de steenen een rechtlijnige, hechte bouw- muur optrekt. Iets, wat rommelig is, in orde maken, is nog niet hetzélfde als ordening in de mooie zin des woords. Eenige jaren geleden scheen het, alsof iedereen er van overtuigd was, dat het geleidelijk, maar doelbewust, niet op mechanische wijze door een overheidswet, maar langs de weg der organische ontwikkeling moest komen tot alle belangen overspannende be drijfsorganisaties. Daarom werd bij de Grondwetsher ziening van 1922 het tegenwoordige artikel 194 opgenomen luidende: „De wet kan aan andere dan in de Grond wet genoemde lichamen verordenende bevoegdheid geven". Ongetwijfeld geeft dit artikel aan den gewonen wetgever, de gelegenheid, bij de wet bedrijfs- of beroepsraden in te stellen met verordenende bevoegd heid. Het spreekt wel vanzelf, dat het opnemen van dit artikel onze volkomen instemming had, al zal niemand de redactie ér van bewónderen, noch de zonderlinge plaats welke het in de Grondwet in gezelschap van „Water staat" inneemt. In onze kringen, waar men met zoo veel interesse „de ontwikkeling tot be drijfsorganisatie" volgde, moest men wel ingenomen zijn met deze uitbrei ding van de Grondwet; ook op grond van de gedachte door Dr Kuyper reeds in 1878 gepropageerd ten aanzien van de omvorming der Eerste Kamer tot een Maatschappelijke, naast een Volks- Hieruit volgt weer met logische con- sekwentie, dat er onzerzijds geen prin- cipieele bezwaren kunnen rijzen tegen de meening van de Staatscommissie voor Grondwetsherziening, dat er „goe de gronden aan te voeren zijn voor het nader aanwijzen van een weg in de grondwet voor organen, dieblijvend op het eigen terrein van het bedrijfs leven, regelend zullen kunnen optreden. De behoefte aan bedrijfsregeling wordt sterk gevoeld in steeds breedere kring. Zij hangt samen met de omstandigheid, dat de bedrijven meer en meer, naast privaatrechtelijke zijden, een openbaar karakter gaan vertoonen, in toenemen de mate worden gezien als een maat schappelijke factor van organische aard, welke het algemeen belang dient. Door de jongste ontwikkeling van het crisisrecht is dit proces nog versneld. Juist dit organische karakter maakt het wenschelijk, in de grondwet eenige voorschriften op te nemen. Juridisch zou het bestaande artikel 194 voor zulk een bouw reeds ruimte bieden. Echter is het artikel te onvol ledig voor voldoende ordening van zoo groot maatschappelijk belang." Hoe oordeelt nu het Rapport van de Vrijheidsbond over deze dingen? Reeds bij voorbaat werd verklaard „Het spreekt vanzelf, dat de liberalen met een dergelijk streven, als volkomen in strijd met hun eerbied voor de vrije persoonlijkheid en hun vertrouwen in het persoonlijk initiatief, niet kunnen meegaan. Ook onze wensch steeds het algemeen belang voorop te stellen, komt met dit streven in botsing. Wij zullen ons dus niet alleen keeren tegen een gebruik (misbruik) van ar tikel 194 als hier bedoeld, maar tevens stelling moeten nemen tegen elk streven om bij de grondwetsherziening te doen uitkomen, dat artikel 194 inderdaad bedoelt de hier als verwerpelijk ge schetste mogelijkheid te openen. Het zelfde geldt uiteraard, indien men arti kel 194 zou willen doen vervallen, en met gelijk doel een meer in Pij zonder heden tredende regeling zou willen op nemen." Voor de politieke ontwikkeling van ons volksleven betreuren wij deze oud- liberalistische veroordeeling ten zeerste. Hier komt het harde individualisme weer om de hoek gluren, waartegen wij sedert jaren positie gekozen hebben. Niet .zonder bevreemding zal men ook kennis nemen van de liberale opvat ting, dat er „misbruik" van artikel 194 gemaakt wordt. Hieruit kan men niet anders concludeeren, dan dat de libe ralen berouw hebben over hun houding in 1922. Want er schijnt sindsdien heel wat veranderd te zijn. Natuurlijk, dat sprak vanzelf heb ben de liberalen in 1922 nadrukkelijk verzekerd, dat zij hun oordeel voorbe hielden over verschillende consekwen- ties, welke uit de toepassing van arti kel 194 zouden kunnen voortvloeien; maar Prof. Visser van IJzendoorn, de origineele woordvoerder, der liberalen, gaf juist zijn stem aan het artikel, om dat hij „een paar uur lang redevoerin gen had aangehoord" over regelingen „waarbij verordenende bevoegdheid wordt toegekend aan vakvereenigingen, arbeidsraden, besturen, gesteld tot handhaving van collectieve arbeidscon tracten en wat dies meer zij". De Vrijheidsbond keert dus wel erg op zijn schreden terug, wanneer hij thans misschien het voorstel doet om artikel 194 weer uit de Grondwet te schrappen. Hoezeer wij ook tegen alle overijling zijn, omdat deze dingen niet gemaakt kunnen worden, maar groeien moeten, deze liberalistische beschouwiaf kan de onze niet zijn. En zoo is, zoowel uit de historie, als uit de praktijk van het heden aangetoond, dat de beschuldi ging, zoo gaarne aan ons adres geuit, alle feitelijke grondslag mist. Wel willen we verklaren, dat de Staatscommissie ons te dezen opzichte eenigszins teleur stelde. Zij acht de in stelling van een Kamer voor het be drijfsleven naast de Eerste en Tweede Kamer bovendien een sprong in het duister, omdat de desbetreffende denk beelden nog in wording zijn; en licht deze meening dan nader toe. Het bevreemdende hierbij is niet, dat de commissie dit denkbeeld afwijst, omdat „bizondere organen van bedrijf s- vertegenwoordiging nog niet geschapen zijn en een Kamer voor 't bedrijfsleven van zoodanige lagere openbare organen toch de overkapping zou moeten zijn". Deze argumentatie is moeilijk te weersprekenmaar het zonderlinge hierbij is, dat de commissie spreekt van een derde Kamer naast de Eerste en Tweede. Van wie is het denkbeeld, dat hier bestreden wordt? We hebben het nergens ontmoet. Intusschen, praktisch maakt dit niet veel uit. Indien de nadere uitbreiding van artikel 194 ons verder kan helpen op de weg der ontwikkeling naar be drijfsorganisatie, dan zullen we daar voor dankbaar zijn. Auto- en motor-ongelukken Te Eindhoven is de 7-jarige H.. uit de Miltonstraat, bij het uitgaan van de school in die buurt, toen hij stoeiend plotseling uit de rij sprong, onder de oogen der onderwij zeres en van den verkeersagent op 't kruis punt de „Barrier" door een auto van do firma BI. overreden. Hoogst ernstig gewond is de knaap naar het R. K. Binnengasthuis overgebracht. Bij Asperen trachtte de 25-jarige motorist Akkerman, uit Leerdam, die te laat opmerk te, dat de afsluitboom voor de brug neer gelaten werd, nog in gebukte houding onJer der den boom door te rijden. A. kwam ech ter met zijn hoofd tegen de afsluiting en werd ernstig gewond aan hoofd en heup. Hij werd naar het ziekenhuis te Utrecht vervoerd. BRANDEN Te Boyl (Fr.) is de boerderij van W. v. d. Veen afgebrand. Aan blusschen viel niet te denken. Het op stal staande vee kon worden gered. De vlammen sloegen tenslotte over naar een wagenhok en een hooimijt, die ook in de asch werden gelegd. Een hond kwam iri de vlammen om. Van den inboedel kon niets worden gered. Verzekering dekt de schade. DE KIPPENDIEFSTALLEN IN EDE Be veelvuldige kippendiefstallen in Ede hebben na 15 Juni een buit van 700 kippen- opgeleverd, hetgeen ten koste van 5 pluim veehouders ging. Dr pluimveehouders stel den een veiligheidsdienst in en ook de poli tie besteedde haar scherpste aandacht aan de heerschende onveiligheid. Het is haar thans gelukt een de: vermoedelijke dader? aan te houden. De/»» man, C. C. S., uit Ila- mersveld bij Amersfoort, had kippen die ver tnoedelijk van diefstal afkomstig waren Een verklaring van het bureau Het bureau der R.K. Staatspartij verzocht ons een mededing op te nemen, welke aldus aanving: „Rondom de verklaring namens den mi nister-president, omtrent „hier te lande ver spreide geruchten van uiterst kwetsend ka rakter voor den goeden naam van dr. Colijn", worden in de laatste dagen naar geestig insinueerende berichten geweven, die in sommige stellige beweringen den orm van leugen en laster hebben aange nomen. Die berichten hebben de strekking, de R.K. Staatspartij aan te wijzen als de bron, waaruit door middel van een door de partij leiding op 13 Juni j.l. belegde persconferen tie, vorenbedoelde geruchten over den mi nister-president verdere verspreiding zou den hebben gevonden. De handhaving van zuivere verhoudingen ..i het staatkundig werk, is een onmisken baar landsbelang. Daarom heeft het Bu- ,u der R.K. Staatspartij besloten, thans mét voorkennis en instemming van alle daarbij betrokkenen een tweetal gewis selde brieven openbaar te maken." Deze brieven werden reeds op IS Juni ver zonden. in verband met het toen verschenen pamflet van Verdinaso, waarin de R.K. Staatspartij als verspreider der lasterlijke praatjes wordt aangewezen. Dc eerste hield de verklaring in, dat op een der gebruikelijke persconferenties, nl. die van 13 Juni, enkele vaststaande feiten werden gereleveerd; dat één der aanwezigen in dit verband de naam „Mannheimer" noemde, maar dat de heer Goseling die naam onmiddellijk en nadrukkelijk heeft geëlimi neerd. De schrijvers vail deze brief, de hoe ren Bruyster, (Residentiebode), P. Kasteel en L. Hazel zet (Maasbode), verzochten daarom den heer Colijn geen geloof te slaan aan de „lasterlijke verdachtmaking" als zou Mr Goseling iets gedaan hebben, waarvan liet Belgische fascistische blaadje hem be schuldigt. Chr. Rust-, Herstell.- en Vacantiehuis Rustig en mooi gelegen op den Paaschberg, vlak bij de bosschen. Pracht-omgeving. Uitst. keuken en verzorging. Bill. cond. voor tijdelijk en doorl. Vraagt Prospectus en inl.: Zr. I. KOOL Oude Arnhemsche weg 19 Telefoon 402 (Adv.t venstaande toe, dat hij. ter inleiding van het onderzoek, dat hij geboden acht, de deelnemers aan de conferentie in kennis heeft gesteld met het bovenstaande schrijven aan den Minister-president. Dr Colijn antwoordde daarop den heer Bon, dat hij de gedane mededeelingen „gaarne als onvoorwaardelijk juist aan vaardt." BIJ HET BADEN VERDRONKEN Bij Maastricht waren eenige jongelui ir. de Maas aan het zwemmen. Daar ter plaatse lagen midden in de rivier twee bui len bedrijf zijnde baggermachines, waar heen een zekere B., uit Heer, zich begaf, om evenals de anderen van deze machines, in dc- Maas te springen. B., die geen goed zwemmer was. waagde niettemin den sprong en kwam tusschen de twee baggermachines terecht, waar hij ven dween in de diepte. Vermoedelijk is 1e jon gen door de zuiging van het water onder pen der baggermachines terechtgekomen althans hij is niet meer boven gekomen. Te Heemskerk (N.H.) is aange spoeld het lijk van den jongen, die Zoudag bij het zwemmen verdronken is. ERGERLIJKE VERNIELING Dezer dagen werd ontdekt, dat in de twee fraaie hunebedden nabijNoor d-S leen (gemeente Sleen) diepe gaten waren ge graven, vermoedelijk door vernielzuchtige toeristen. Het bleek, dat de ingraving zeer diep had plaats gevonden, zoodat de daders het mis drijf van vernieling hebben gepleegd.. Reeds zijn enkele personen aan een streng verhoor onderworpen. Vraaggesprek met Prof. Dr. F. W. Grosheide (Bijzondere correspondentie) P a r ij s. 26 Juni 1936. Belangstelling vanuit Holland wordt door de Nederlandsche Gereformeerden in Fran krijk steeds op prijs gesteld. Het bezoek, dat Prof. Dr. F. W. Grosheide, vergezeld van zijn echtgenoote, vorige en deze week aan de „verstrooiden" heeft gebracht, is dan ook zeer gewaardeerd. Waar het ons bekend was, dat de hoogleeraar met het oog op de a.s. Synode der Gereformeerde Kerken in Nederland zich op de hoogte wilde stellen van verschillende kwesties, die de kerkelij ke kolonies in en om Parijs betreffen, leek het ons niet ondienstig, tot Prof. Grosheide het verzoek te richten, hem enkele vragen te mogen stellen, aan welk verzoek dadelijk vriendelijk werd voldaan. Onze eerste in formatie gold het doel van de komst Nadat ik in contact was getreden met Ds. Maaskant, van Brussel, die behalve zijn ar beid in die stad, ook de zorg heeft voor de verstrooiden in Frankrijk, deelde deze mij mede, dat door verschillende uitbreidingen het werk langzamerhand wat veel werd. Eerst heb ik vorig jaar Brussel bezocht, en thans was Frankrijk aan de beurt Ik ben hier gekomen, teneinde in staat te zijn. op de a.s. Synode omtrent de arbeid in en om Parijs enkele mededeelingen te doen. Als u het formeel wilt construeeren, kunt u zeg gen, dat ik hier ben gekomen op uitnoodi- ging van den kerkeraad te Brussel. Heeft u reden om aan te nemen, dat de Synode dit keer met grootere belangstelling van het werk in Frankrijk zal kennisne men? Ik meen van wel, gezien 't werk dat ge daan wordt in Indië, en gezien eveneens de bezwaren, waarmee de verstrooiden te wor stelen krijgen, onder meer met betrekking tot het onderwijs. Ook met allerlei kwesties van meer practisch belang hebben deze menschen te rekenen, zooals de verhou ding tot de overheid. Vóór de komst van Ds. Maaskant waren zij zoo goed als aan zichzelf overgelaten. Is het de bedoeling, dat de Synode bet verstrooidenwerk in ruime zin regelt? Ja zeker: verschillende vragen moeten daarbij onder het oog gezien. Voor de oudf- ren bestaat de moeilijkheid hierin, dat ze zich moeten inpassen in een nieuwe omge ving, en voor de kinderen, dat het onderwijs in Frankrijk niet goed is. Er zijn slechts weinige Chr. scholen en door de zeer groote afstanden is het bezoeken daarvan dikwijls zoo goed als onmogelijk. Bij een oplossing moet gerekend worden met het feit, dat het werk in België zich ook uitbreidt, b.v. door de kanaalaanleg bij Luik, waardoor het aan- lal Gereformeerde schippers aldaar bedui dend grooter geworden is. Misschien zou in Brussel een derde predikant beroepen kun nen worden. Ook zou men b.v. zorg voor de verstrooiden in Frankrijk van België los kunnen maken, geheel of gedeeltelijk. Het werk is daartoe omvangrijk genoeg. Dit moet echter natuurlijk aan de Synode overgela ten. Zal de Synode tevens 't werk onder de verstrooiden in andere centra als Londen en Berlijn hebben te recelen? Hier zijn de moeilijkheden niet zoo,groot als in Pariis, omdat in Londen het vraag stuk van den Zondag niet zoo dringend is en omdat in beide genoemde s'eden meer kringen zijn, waarbij men zich gemakkelij ker kan aansluiten. In Parijs is het aantal moderne predikanten echter omvangrijk Bij mijn bezoek aan Normandië heb ik gemerkt, dat bij de alleen wonende gezin- 'nen wekelijks „Menigerlei Genade" in ge bruik is. Aan het lezen hiervan houdt men zich trouw. Daarom temeer begroet men het werk onder de verstrooiden met vreugde Ik heb den indruk, dat er een goed Gerefor meerd leven is. Zal de Synode zich ook bezig hebben te houden met 'liet onderwijs? Misschien kan hier 'n regeling getroffen worden, zooals in Argentinië is gebeurd, waar de predikant tevens onderwijs geeft. Daze regeling is echter natuurlijk van ac cessoir karakter. Ik heb gemerkt, dat som mige gezinnen steeds zelf catechiseeren, an dere minder. Zijn er bepaalde voorwaarden tot 't insti tueeren van afzonderlijke kerk, b.v. eenige zekerheid, dat de gemeente bestendig is? Ja zeker. Er moet geestelijke „selfsuppor ting" zijn, en ook moet men eenigermate fi- nantieel voor zichzelf kunnen zorgen. Ik heb den indruk, dat er wel ouderlingen en dia kenen te vinden zijn. De groote moeilijkheid bestaat echter in de afstanden. Jn Norman dië moet men b.v. twee uren per auto rijden om ter kerk te komen. Is 't u bekend, of andere Nederlandsche Kerken in Frankrijk werkzaamheden ver richten? Naar ik hier vernam, komt de Hervorm de predikant van Hoedekenskerke enkele malen per jaar op bezoek. Kunnen bepaalde dingen niet door ver schillende groepen gezamelijk worden ver richt, b.v. het onderwijs? Zeer zeker zal dat te zijner tijd kunnen gebeuren. Thans reeds komen in Normandië meermalen Chr. Gereformeerde en Hervorm den bij de Gereformeerden ter kerk. Heeft u ook contact gehad met Franschp protestanten? Neen; daartoe was het verblijf te kort Heeft u den indruk dat er van 't Fran- sche protestantisme iets meer invloed op de bevolking uitgaat? Onder de Protestanten is een groep van predikanten, die in orthodoxe richting werkt en onder leiding staat van Prof. Lecerf. Ik meen, dat dezen meer invloed verkrijgen op een gedeelte der bevolking Waaraan wijt u de vroegere instorting van het protestantisme in Frankrijk? Aan de vervolgingen en het edict van Nantes, waardoor velen naar bet buiten land uitweken. Sindsdien is er geen krach tig protestantisme meer. De aanslag v Lodewijk XIV is maar al te zeer gelukt. Zouden de Protestanten niet meer in vloed kunnen uitoefenen, o. m. op de Fran- sche politiek? Men moet hierbij bedenken, dat hun aantal op een totale bevolking van 40 mi'- lioen menschen niet groot is. Mogen we u eindelijk nog vragen, of u iets heeft gemerkt van de politieke span ningen? Op mijn bezoeken hoorde ik, dat men soms last heeft van de stakingen. Maar ver der houdt men zich er geheel buiten. Het wachtwoord is: „We mogen toch niet stem men". Bij het afscheid deelde Professor Gros heide nog mede, zeer getroffen te zijn door den hartelijken geest, die onder de Gere formeerden hier leeft. „Het is geen afge zakt troepje, integendeel. Ze hebben er veel voor over, dat het werk met kracht wordt voortgezet. Het werk van Ds. Maaskant wordt allenvege zeer gewaardeerd. Juist omdat men er van overtuigd is, dat steun hier op zijn plaats is, heeft men het bezoek van mijn echtgenoote en mij op prijs ge steld. Ik wil wel zeggen, dat ik groot respect heb voor het werk. dat door menschen als Ds. Maaskant en de heer Warmenhoven in Frankrijk wordt verricht". EEN ENQUETE ONDER ZAKENMENSCHEN Meer tegen dan voor Het algemeen zakenblad voor Neder land en Ned.-Indië, De Zakenwe reld, heeft een enquête over Devalu atie uitgeschreven onder 13250 Neder landsche zakenmensclien, lezers van het blad en een aantal willekeurig gekozen zakenmenschen-niet-lezers In het (nummer, dat heden verscheen, geeft de redactie het belangrijke resultaat van dit onderzoek onder hen, die wel in de eerste plaats belang hebben bij dit vraagstuk. Om de gedachtengang behoorlijk te leiden stelde de redactie een negental vragen; de meest-beslissende was vraag 9, welke aldus luidde: „Acht gij, afgezien van de voor- of na- deelen, welke de devaluatie voor uw eigen bedrijfstak zoude hebben, in het algemeen devaluatie in het belang van onze nationale welvaart?" Het antwoord op deze vraag is de toets steen geworden voor het bepalen van de verhouding tusschen vóór- en tegenstanders van devaluatie. Teruggekomen zijn 3027 ingevulde ant- woard-formulieren, waarvan 298 wegens niet invullen van het beroep of om andere rede nen ongeldig waren, zoodat resteerden 2729 geldige antwoord-formulieren. Lang niet alle inzenders hebben alle vra gen beantwoord, de meeste antwoorden verkreeg vraag 9. Immers: 1001 inzenders beantwoordden haar met „Ja", terwijl 1669 inzenders haar met „neen beantwoordden en 59 haar onbeantwoord lieten. Derhalve verklaarden zich' 37 pet. vóór devaluatie, 61 pet. tegen devaluatie, terwijl pet. blanco stemde. Deze uitslag geeft de redactie aanleiding eenige conclusies te trekken. Wij vermelden er eeinge van: Op zichzelf is een percentage van 61 voor de tegenstemmers geen overweldi gende meerderheid, maar het cijfer wint aan beteekenis, wanneer men bedenkt dat het lang niet iedereen lukt het eigen belang bij de vorming van'zijn opinie weg te denken, terwijl in sommige groepen de voordeelen van devaluatie overschat zijn en dan is een verhouding van 37 vóór- tot 61 tegenstemmers toch .vrij sprekend. Voorts valt het op, dat slechts in twee categorieën de voorstandera van devaluatie een ruime meerderheid halen, t.w. in de groepen: transpoat en scheepvaart. Dat de scheepvaart, voor zoover werkende voor de wereldmarkt, één van de bedrijfstakken zou zijn, die van de devaluatie het meest zouden profiteeren, is duidelijk. Een absolute meerderheid werd slechts bij de beantwoording van vier vragen gehaald: in de eerste plaats neemt terecht de meer derheid aan, dat devaluatie zal leiden tot 'ot prijsstijging; vervolgens en mede in ver band daarmee wordt door de meerderheid geconstateerd, dat in de groep vaste-inkomens trekkers de koopkracht zal dalen bij waar devermindering van de munt, een zeer groo te meerderheid blijkt een ver strekkende budgetbezuiniging noodig te achten, en ten slotte spreekt zich een meerderheid uit tegen het ingrijpen door de overheid in privaat rechtelijke contracten als eventueel onder deel van een consekwente deflatiepolitiek voor het geval zulk een politiek als alterna tief voor devaluatie wordt gesteld. Terzake van de prijsstijging stamt het grootste aantal bevestigende antwoorden merkwaardigerwijze uit de groep: landbouw en veeteelt. Jtesumeerende, zegt de redactie van De Zakenwereld, kan men uit de enquête de volgende conclusies trekken over de publie ke opinie in onze bedrijfswereld: Weliswaar wordt algemeen aangenomen, dat een prijsstijging het gevolg zal zijn van devaluatie, maar slechts een minderheid verwacht een toeneming van de winstcapa- citelt als gevolg daarvan, terwijl ook de opinie over de mogelijkheid van afzetver- meerdering en vergrooting van de werkgele genheid niet erg gunstig is, vooral niet wan neer de handelspolitieke status quo door de valuatie zou worden gewijzigd. Deze conclu sies van onze zakenmenschen zijn mede het gevolg van de verwachting ten aanzien van de invloed van de muntwaardedaling op de koopkracht van de consumenten. Resultaat: de devaluatie vereenigt 61% tegenstemmers op zich. Wel ziet men in, dat dan aanpas sing op andere wijze moet geschieden, maar van krachtig overheidsingrijpen om dat doel te bereiken moeten de meesten niets hebben Integendeel, veeleer wil men terug tot de vrije economie, blijkbaar in de overtuiging, dat het tot dusver toegepaste ingrijpen door allerlei crisismaatregelen de saneering langs natuurlijke weg eerder heeft tegen gehouden dan in de hand gewerkt. EEN KAKKERLAKKENPLAAG Niet alleen te Venlo, ook te Axel (Z.) wordt veel last ondervonden van kakker lakken, die in groote zwermen voorkomen en wel voornamelijk op plaatsen waar het straatvuil gestort wordt. Vandaar versprei den de diertjes zich en dringen de woningen binnen, waar ze zich op donkere plaatsen en tusschen spleten schuil houden en alzoo moeilijk te vangen zijn. 's Avonds als de bewoners zich ter ruste hebben begeven, be- ffinnon 7P hun riaHitcnncert te geven in De superieure school vuur technisch briefonderwijs ARNHEM Bouwkunde, Waterbouwkunde, Werktuigbouw k.. Electro techn Radio -. Chemische Techniek van BOMMEL Dit nummer bestaat uit DRIE bladen en het ZONDAGSBLAD Te Rotterdam zijn 26 personen gear resteerd in verband met een diefstal- en helingscomplot. Een vraaggesprek met Prof. Lr F. W. Grosheide, die de Nederlandsche Gerefor- meerden in Frankrijk bezoekt Verschenen is de Memorie van 'Antwoord der Eerste Kamer inzake het wetsontwerp tot oprichting van een N.V. Maatschappij jor Industriefinanciering. Le Volkenbondsraad heeft de behandeling van het Abessijnsche vraagstuk voorloopig uitgesteld. Arabieren hebben een trein tot ontsporing gebracht in Palestinaenkele Engelsche sol daten werden daarbij gedood. BETONHOUT KISTENHOUT Houthandel „ALBLAS" N.V. WADDINXVEEN Opslagplaatsen te: Rotterdam: Zwaanshals 119—121 's-Gravenhage: Fahrenheltstr. 343 TRIPLEX Vraagt prijs LIJSTWERK fAdv.) N.V. AANN. MIJ. J. P. V. EESTEREN ROTTERDAM 7 Adv.) VALKENBURG (L.) Het GROOTSTE en MODERNSTE HOTEL TER PLAATSE Prachtige Tuin LIFT Fijnere Keuken Pensionprijs 3 gulden. Hoofds. 3V2 gulden. fAdn.) woningen waar ze voorkomen, waardoor menige nachtrust verstoord wordt Pogingen, om de kakkerlakken uit te roeien, faalden tot dusver. EEN HANDKIJKER De Almeloër J. ten 0„ 'die zich „natuur- genees- en kruidkundige" noemt en wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst te Zwolle terecht stond, is veroordeeld tot f75 boete of 50 dagen hechtenis. Verdachte, die zeide in Duitschland ge studeerd te hebben, en reeds 27 jaren prak tijk te hebben uitgeoefend, had te Kampen een nagenoeg blind meisje behandeld. Dit meisje en haar moeder hadden verklaard, dat de behandeling door ten O. (die diag nose stelt door de patiënten op de hand te kijken) inderdaad wat had geholpen. Tegen verdachte was f50 boete of 25 dagen ge- eischt. VIERKANTE BESCHUIT De civiele Kamer van het Haagsche ge rechtshof heeft arrest gewezen in de zaak van de N. V. Stereo Beschuit- en Koekfa- briek tegen de N. V. Paul C. Kaiser. Stereo heeft de zaak in kort geding aanhangig ge maakt bij den president der Rotterdam- sche rechtbank, om een verbod tegen de h. i. gemaakte nabootsing door Paul C. Kaiser (vierkante beschuit). Het hof heeft bevestigd het vonnis, door den president der rechtbank te Rotterdam in kort geding gevyezen, die geen termen aanwezig achtte, om hier een voorloopige voorziening te treffen. VERDRONKEN De 20-jarige G. M, uit Nijmegen, die aan de Nieuwehaven naar het visschen zat te kijken, is plotseling te water geraakt en verdronken. Hij werd spoedig door de rohtio cp het droge gebracht, maar de levenr^ees» ten waren reeds geweken. DOOR MIDDEN GEVAREN Te Amsterdam is op den Amstel, te* hoogte van de roei- en zeilvereeniging „Po seidon", een wherry van deze vereen iging, door het verkeerd uitwijken van een sleep* boot, door midden gevaren. De twee inzit tenden konden zich zwemmende in veilig* heid brengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1