IBIS SHAG Dobbelmann lekker... man! VRIJDAG 26 JUNI 1936 eerste blad pag. 2 de zee-engten De conferentie over de herziening van het statuut dor Turksche zee-engten is te Mon- treux in een zeer goeden geest begonnen. De gedelegeerden van alle deelnemende landen hebben hun voldoening erover uit gesproken, dat Turkije niet heeft medege daan aan het hatelijke modernisme van tractaten te verscheuren op een moment, dat de andere gegadigden bij deze overeen- komstea niet goed in de gelegenheid zou den zijn, aan hun ongenoegen hierover op doeltreffende wijze uiting te geven. Blijk baar werd hierbij gedoeld zoowel op Duitschland als op Italië, die beide toen het in hun kraam te pas kwam het voldon gen feit in de plaats van langdurige onder handelingen hebben gesteld. Turkije, onder de leiding van Kemal Ata- turk, heeft anders gehandeld. Toen het, ge zien het deplorabel verloop van de Abes- sijnsclie affaire, meer en meer tot de over tuiging kwam. dat een lichaam als de vol kenbond niet in staat was in geval nood de zee-engten-overeenkomst van 1923 te verdedigen, heeft het tot de betrokken mogendheden het verzoek gericht, de ver dediging van deze voor de Turksche een heid zoo belangrijke wateren weder zelf ter lTand te mogen nemen. Het is dadelijk bij den aanvang der daar toe bijeengeroepen conferentie gebleken, dal de billijkheid van dit verzoek door allen zonder uitzondering werd beaamd. De Turk sche forten op de eilanden aan den ingang der Dardanellen, in de Zee van Marmora en den Bosporus zullen derhalve binnen af- zienbaren tijd wel worden hersteld, waar mede een nieuw brok na-oorlogsche diplo matie zal zijn geliquideerd. Minder goed zijn de gedelegeerden te Montreux het intusschen over de verder» bepalingen van het te herziene statuut eens, namelijk wat de vrije doorvaart door deze wateren betreft. Deze zou worden gewaar borgd voor de handelsmarine, doch wat de oorlogsmarine aangaat aan banden worden gelegd, hetwelk zeer begrijpelijk is. Even zeer te begrijpen is dat waar deze bepalin gen de bewegingsvrijheid der oorlogsvloten raken, de meeningen ineens od merkwaar dige wijze uiteenloopen. Turkije had voorgesteld, dat het aan de Turksche regecring zou liggen, al of niet haar toestemming tot bepaalde scheepsbe- Wegingen te verleenen. Dit houdt in dat zij zou kunnen beslissen over het al dan niet ■uitvaren van de Russische Zwarte-Zee- jvloot, die wellicht momenteel van niet zoo overwegende beteekenis is, doch bij de thans geldende bewapeningstendenz dit wel zeer spoedig in verrassende mate zou kunnen worden. Het spring in het oog, dat zoo Tur kije zich het recht voox-behoudt, aan deze Russische scheepsmacht al dan met toe te staan, in de Middellandsche wateren door te dringen, daarmede aan Turkije de be slissing in handen wordt gegeven over de machtsverhoudingen in de Oude Wereldzee. Groot-Brittannië loonde zich in dit op zicht uiterst gereserveei-d. Het kan dit land niet onverschillig wezen, of Rusland, thans zoo dikke vrienden met Frankrijk» zijn strijdkrachten in deze wateren eventueel bij de Fransche voegt. Japan nam een min der gereserveerd standpunt in; het ver klaarde zich zonder omwegen tegen deze bepaling. Waar in het Oosten sinds jaar en dag een herhaling dreigt van den Russisch- Uapanschen scheepsstrijd van 1905 is het ,voor Japan van overwegend belang, Rus land binnen enge grenzen en mogelijkheden gevangen te houden. De poort der Zwarte Zee moet derhalve, wil het Tokio naar den zin zijn, gesloten blijven. Italië heeft tot op heden zijn opinie nog niet kunnen uiten; het moet daarmede Wachten tot het opheffen der sancties het zal veroorloven, zich zonder verlies* van eigenwaarde in dit debat te kunnen men gen. Rome's uitspraak zal ook in deze om standigheden gewicht in de schaal kunnen leggen. Beslissend zal wezen, op welke zijde bij een toekomstig zee-conflict men Rus land denkt. GARANTIE-STANDGR O EN GARANTIE. STAND BRUIN GARANTIE.STAND ROOD GARANTIE-STANDZ WART GAR ANTIE STANDBL AUW Speciaal product voor Buitenwerk. HOUDT HET IJZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HET HOUT. Wordt 5 JAAR GEGARANDEERD I Levering uitsluitend aan den Handel Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Verriisfabriek WADDINXVEEN M TELEF. 50 de dardanellen- conferentie Het Russische standpunt L i t w i n o f f heeft de pers «en comma niqué verstrek', waarin hij het standpun! van de Russische regeering ton aanzien ai: de kwestie der zee-engten px-ecisecrt De Russische re geering aldus o.m. hei communiqué heeft geen ander doel dan uitbreiding van hei principe van beperking van de tonnages der staten, die niet aan de oevers van rle Zwarte Zee zijn gelegen, opdat geen enkele bedreiging zal overblijven voor de Zwarte zee-sta'en en er .geen en kele noodzakelijkheid zal bestaan tot een overmatig uitbreiden hunner vlootsterkten in deze zee. Tegelijkertijd kan de Russische regee ring niet anders dan zich verzetten tegen de in het werk gestelde pogingen tot be perking van doorvaart door de zee-eng ten van de schepen der Zwarte-zeestaten. Zij vraagt vrijheid van doorvaart ten behoeve van beleefdheidsbezoeken of voor het tot stand brengen v.an een ver ding met haar vlootbases. Zij brengt verder het beginsel naar voren van vrijheid van doorvaart voor alle mo gendheden, ingeval dii noodzakelijk is voor lie*- brengen van bijstand aan staten, dei het slachtoffer zijn van een agressie, zulks in overeenstemming met het Volkenbonds handvest. Het Japansche standpunt Naar het agentschap Domei meldt, heef' dc Japansche minister van buitenlandsche zaken, Arita, aan den leider der Japan sche delegatie op de conferentie van Mon treux Sato, de volgende richtlijnen doen toekomen: „De Japansche marine steunt de Turksche eischen inzake revisie, doch verlangt een wijziging van het Turksche voorstel indien zin. dat het recht van doorvaart naar di Middellandsche Ze« voor sovjet-Russische schepen wordt ingetrokken. Japan zal in geen geval deelnemen aan maatregelen tot handhaving van het tegen woordige verdrag, zulks in verband met zijn uittreden uit den Volkenbond. De Volkenbondsraad bijeen Hedenmiddag om 5 uur zal de Volken bondsraad ie Genève bijeenkomen. Verscheidene ministers zijn voor de be sprekingen overgekomen: Eden, Delbos, Lit- vvinof, Titulesco, Rüstu Aras, Beek, Barcia (Spanje), Munch (Denemarken), De GraefC (Nederland). Dezetel van Italië blijft leeg, daar het land besloten heeft vóór de opheffing dei- sancties aan geen internationale bijeenkomst meer deel te nemen. Vier punten staan op de Raadsagenda: le. dc vestiging van de Assyrische Christenen, 2e. de verkiezing van twee rechters in het Int. Gerechtshof, 3e. de schending van he1- verdrag van Locarno, ten 4e. het Italiaansch- Abessijnsche conflict. De bijeenrooping van de Assemblée op 30 dezer ontheft den Raad van de zorg de laatsigenoexnde twee punten te behandelen. De neutralen te Genève Eenparig voor opheffing der sancties Gisteren zijn te Genève de vertegenwoor digers van de „neutrale" staten bijeenge komen, om voor de vergadering van den Volkenbondsraad den stand van het Abes- sijnsche conflict te bespreken. Namens Ne derland nam onze Minister van Buitenland- Zaken De Graeff aan deze bespre kingen deel, waarin tot uiting kwam, dat men eenparig voor de opheffing der sanc ties was. Heden zullen de neutralen opnieuw ver gaderen om van gedachte te wisselen over reorganisatie van den Volkenbond. Negus naar Genève „Vol goede verwachtingen. Kabinetsraad te Parijs In een gisteren gehouden kabinetsraad heeft de Fransche regeering het ontwerp tot nationalisatie van de wapenindustrie goedgekeurd. Blum wei'd gemachtigd tot de indiening Van een wetsontwerp betreffende de voorbe reiding van groote werken voor de verbete ring der economische outillage van het land. Maatregelen tot het tegengaan van prijs verhooging werden bestudeerd. Verder werden wetsontwerpen ingediend ïot het verleenen van een crediet van één millioen francs voor de uitzending van Fransche athleten naar de Olympische spe len te Berlijn en een crediet van 600.000 francs voor de deelneming der athleten aan de wedstrijden te Barcelona. De Britsch-Egyptische Jbesprekingen De Britsche hooge commissaris voor Egypte, Sir Miles Lampson zal Zater dag a.s. per vliegtuig naar Kairo terugkee- ren om de besprekingen met de Egyptische regeering te hervatten. Hij is 4 Juni in En geland aangekomen en heeft in de afgeloo- pen dagen besprekingen gevoerd met de Britsche regeering over de kwesties, welke In de onderhandelingen met de Egyptische fccgeering ter sprake zijn gekomen. zegt hij. Hailé Selassié is gisteren van Lon den naar Genève vertrokken. Vóór zijn afreis verklaarde hij o. m.: „Op het oogenblik, dat wij ons naar Genève begeven om er de rechtvaar dige zaak van ons volk te verdedigen, wenschen wij de Engelsche natie har telijk te danken voor de tallooze blij ken van betoonde sympathie. Wij gaan naar Genève vol goede verwachtingen". Een tamelijk talrijke menigte juiohte den negus toe, toen deze in den trein stapte. De Abessijnsche legatie te Londen heeft een verklaring gepubliceerd, volgens welke bij het onderhoud, dat Eden Dinsdag een uur lang met den negus heeft gehad, tal rijke problemen besproken zijn. De negus zou van den Britschen minister de verzekering hebben ontvangen, dat Groot-Brittannië voort zal gaan met de eer biediging van het volkenbondspact en de annexatie van Abessynië door Italië niet zal erkennen. De negus sprak zijn teleurstelling uit over bet besluit der Britsche regeering de sanc ties prijs te geven en hij deelde Eden me de, dat hij voornemens was energiek te Genève te protesteeren tegen de opheffing der sancties, de eenige door het volkenbonds verdrag voorziene waarborgen voor de vei ligheid van groote en kleine naties en voor den wereldvrede. De Chineesche oneenigheden Een verklaring van Tsjang Kal SJek Tsjang Kai Sjek herhaalde in een onder houd met persvertegenwoordigers zijn reeds herhaaldelijk afgelegde verklaring, dat zijn regeering vast besloten is, tot het uiterste vreedzame middelen aan te wenden, om 's lande eenheid te handhaven. Onverzettelijk zal Nanking evenwel eisdhen een strenge militaire discipline en orde. Van de bevelhebbers van het Zuid-Westen, die met hun'opmarsch naar Hoenan, Kwang- si, Kwitsjou en Foekien, zoo ernstig die militaire discipline geschonden hebben, eischt hij onvoorwaardelijke gehoorzaamheid aan het gezag der centrale regeering. Schikken zij zich niet naar dezen eisch, dan zullen de Nanking-troepen weldra de Zuid-Westelijke provincies binnenrukken. Frankrijks Buitenlandsch Beleid SENAAT SPREEKT ZIJN VERTROUWEN UIT Volkenbond en collectieve veiligheid De Fransche Senaat heeft gisteren aan het slot van de debatten over de regeeringsv ex-klaring inzake de buiten- landsche politiek een motie van ver trouwen in de regeering-Blum aange nomen. In het debat verklaarde Henry Béren- g e r, voorzitter van de commissie van bui- tenlandsche zaken, dat de Fransche regee ring bijzondere zorg zal besteden aan de nationale verdediging. Met een toespeling op het Fransche voor stel tot versterking van den Volkenbond, deelde Bérenger mede, dat de Regeering te Genève in deze richting een voorstel zal doen. De eerste hervorming zou moeten be staan in een universeel maken van den Volkenbond. Er is geen ondeelbare vrede zonder Duitschland, Japan, de Vereenigde Sta ten en Brazilië. Ten aanzien van de sancties verklaarde Bérenger, dat er geen sprake is van plagerij jegens Italië, dat zoozeer heeft bijgedragen tot de overwinning der geallieerden. Ten aanzien van de Fransch-Duitsche be trekkingen verklaarde Bérenger, dat de mo gelijkheid op een regeling door de regee ringsverklaring niet wordt buitengesloten. Wat mij betreft, aldus spreker, ik ver wacht sinds lang een dergelijke regeling, welke onmisbaar is voor den vrede in Europa. Spr. zeide, ongerust te zijn over de leemte der regeeringsverklaring ten aanzien van Oostenrijk en de onzekerheid inzake het Middellandsche zee-pact, terwijl hij zich voorts erover verwonderde, dat geen toe speling is gemaakt op de situatie in hst Verre Oosten. Léméry critiseerde vervolgens het Fransch-Russisch pact, dat Frankrijk dreigt mee te slecpen in een conflict met Duitsch- De communistische senator, Marcel Ca- c h i n, verklaax-de, dat ondanks de ernstige dwalingen van den Volkenbond, deze een arbiter blijft bij mogelijke conflicten. Hij noemde de critiek op het Fransch- Russisch verdrag niet gerechtvaardigd. Het Hitlerisme wil de Sovjet-Unie vernietigen en proclameert Frankrijk tot een vijand, die vernietigd moet worden. De communisten zijn bereid tot alles, om de verdediging van dit land te versterken en de communistische partij keurt de vre despolitiek der Regeering goed. Delbos aan het woord De minister van Buitenlandsche Zaken Yvon Delbos, die de verschillende in terpellaties beantwoordde, begon met te ver klaren, niet te denken, dat de collectieve veiligheid Frankrijk van een directe poging ontslaat tot' bescherming van de Fransche. veiligheid. Wij moeten niets verwaarloozen, aldus Delbos, om deze veiligheid te verkrijgen. De Regeering maakt zich geen illusies over de tegenwoord'ge mogelijkheden van den Volkenbond. Het eenige werkelijke sy steem is, dat der versterking van de collec tieve veiligheid. Men kan de preventieve actie verbeteren door wijziging van art. 11 of de repressieve actie door wijziging van art. 16. Wij zullen een pvsteem ontwikkelen van regionale pacten, zooals het Sovjet-Russisch pact Wij zullen ons aansluiten bij alle voor stellen tot universeele ontwapening en con trole. Zoo noodig zullen wij het initiatief ertoe .nemen. Onze zorg voor den vrede sluit niet onze zorg voor de nationale verdediging uit. Wij zullen onze bewapening handhaven op liet noodzakelijk peil. De Rijnbezetting Tusschen Frankrijk en Duitschland be staat sedert 7 Maart een ernstig geschil, dat nog verergerd is door de intensieve her bewapening van het Duitsche rijk, dat door niemand bedreigd wordt. Dit geschil drukt op geheel Europa, Overigens heeft Duitschland niet geant woord op vragen, welke hpt reeds meer dan twee jaar geleden zijn gesteld. Wij kunnen niet het principe aanvaarden volgens hetwelk bijstand slechts zou gelden voor zekere gebieden. De Minister zeide te hopen, dat het Duitsche antwoord op de vragenlijst in staat zal stellen aan het werk te gaan, anders zou opnieuw de kwestie met de Locarno-mogendheden onder de oogen moeten worden gezien op de basis der regeling van 19 Maart. Tenslotte zeide Delbos, dat do kwesties van Midden-Europa, die van Oostenrijk in de eerste plaats, de geheele aandacht der Regeering hebben. De Regeering heeft haar voornemen aan gekondigd te streven naar een Middelland sche Zee-pact, welke taak de Minister deli caat noemde. Het program der Regeering, aldus be sloot Delbos, is Frankrijk en den vrede te dienen. „De collectieve veiligheid is dood...." Na Yvon Delbos kwam Alexandre Mille- rand (Republikeinsclie Unie) aan 'twoord die de uiteenzettingen van den Minister van Buitenlandsche Zaken onvoldoende noemde. Spr. is van meening, dat de c tic-ve veiligheid dood is met de sanctie^. Er is__ geen Fransch-Duitsch probleem, zeide hij, <v is een Duitsch gevaar, dat heel Europa bedreigt Leon Blum antwoordde Millerand, dat het vergeefsch is, achteraf te polemiseeren. Wij zullen niet nagaan aldus Blum, waar om de sancties mislukt zijn, wij denken aan de toekomst. Gij zegt, dat dc collec tieve veiligheid dood ia en dat wij tot een nieuwe politiek moeten overgaan. Wij wei geren echter deze lijkrede uit te spreken. Integendeel, wij zijn van meening, dat dit falen de gelegenheid moet scheppen, de krachten van Europa te vereenigen, om to herstellen, wat verzwakt werd. De Fransche kracht mag niet het eenige element zijn van de Fransche veiligheid. Laten wij piet vergeten: wederzijdsche bij stand, die groote moreele kracht, welke men thans bespot, maar waarover men 22 jaren geleden met een beetje minder ver achting sprak, is een element van onze veiligheid. Naar het voorbeeld van Briand en Her- rïot willen wij er getrouw aan blijden en willen den weg hervatten, welke tege lijkertijd leidt tot Fransche en internatio nale veiligheid. (Luid applaus). De senaat ging vervolgens tot stem ming over, over de volgende motie: „De Senaat spreekt zijn vertrouwen uit in de Regeering, dat zij het vredes werk zal voortzetten, getrouw aan de aangegane verdragen en voor de natio- nale veiligheid en gaat over tot de orde van den (Jag". Deze motie werd aangenomen met 185 tegen 58 stemmen. Na tennist hij weer .Twee jaren geleden kreeg ik pijn in mijn voeten, die steeds erger werd. Ik probeerde electrische stroomen, massage, hetgeen niet hielp. Nu een jaar geleden raadde men mij aan een proef met Kruschen Salts te nemen. De verbetering trad als het ware onmiddel lijk in. toch verdwenen de pijnen en zwellin gen in mijn voeten slechts geleidelijk. Na zes maanden verbaasde ik mijn vrienden, door dat ik weer lange wandelingen kon maken. Nu speel ik al weer tennis. Ik ben nog jong en U zult zich kunnen indenken wat het voor mij beteekend zou hebben, voor altijd kreupel te moeten zijn. Ik zal er steeds dank baar voor blijven, dat men mij raadde Kruschen Salts te nemen." C. W. te S. Rheumatische pijnen vinden hun ooizaak in een overmaat van urinezuur in het lichaam. Dit gevaarlijke urinezuur ontstaat door afvalproducten, die zich door onvol doend werkende afvoerorganen in het lichaam hebben opgehoopt Kruschen Salts spoort deze afvoerorganen aan tot krachtiger wer king. waardoor de afvalstoffen zullen wor den venvijderd. Met de oorzaak zal ook de pijn verdwijnen. Maar dit niet alleen, ook de geheele gezondheidstoestand zal verbete ren. Lusteloosheid en vermoeidheid zullen plaats maken voor energie en uithoudings vermogen en men zal zich jaren jonger voelen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.70 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. (Adv.) Duitsche kruiser te Dantzig De Duitsche kruiser „Leipzig" is voor Danzig aangekomen en zal daar drie dagen blijven. De nazi's der Vrijstad hebben het Duitsche schip een plechtige ontvangst bereid, de stad hangt vol hakenkruisvlaggen naast de vlag gen van Danzig. De commandant van de „Leipzig", luite nant Schenck, heeft een bezoek gebracht aan Arthur Greiser, president van den senaat van Dantzig, aan den commissaris-generaal der Poolsohe republiek en aan Forster, chef der nationaal-socialistisohe partij in Danzig. Daarentegen heeft nooh de commandant noch de bemanning eenig bezoek afgelegd bij Lester, den hoogen commissaris van den Volkenbond te Danzig. De „Vorposten", het nationaal-socialistisch partij-orgaan van Danzig schrijft, dat com mandant Schenck, aldus doende, zich con formeert naar de uitdrukkelijke instructies, hem door de Duitsche opperste legerleiding verstrekt, i De Fransche stakingen Kamers van Koophandel verontrust Het dagelijksch bestuur van de Fransche Kamers van Koophandel is Woensdagavond c'oor den premier. Léon Blum, ontvangen voor het houden van een langdurige be king over den toestand. In het verloop van deze bespreking legden d« aanwezigen den minister-president gevoelens van ongerustheid van handel industrie voor ten aanzien van de door het voortduren van de stakingsbeweging en de bezetting van talrijke fabrieken dreigende gevaren. Voorts verzochten zij den minister-presi dent onmiddellijke maatregelen te nemen ter bescherming van de binnenlandscho markt. Tevens wezen zij op den ernst van de staking in Marseille. In aansluiting op deze bespreking werd door het bestuur van de Fransche Kamers van Koophandel een communiqué gepubli ceerd, waarin mededeelingen worden gedaan over het verloop der gedachtenwisselingea O.a. wordt er op gewezen, dat Blum ver zekerd heeft, dat hij volstrekt overtuigd is van een toenemende kalmeering van den toestand en dat in de toekomst geen bezet ting van de fabrieken meer geduld zal wor den. In den loop van den nacht is door het bureau van den minister-president mede gedeeld, dat Léon Blum de grootste reserves maakt ten aanzien van dit perscommuniqué, aangezien hij niet geraadpleegd is bij de opstelling van den tekst. De kosten van de 40-uxen week de Fransche indu strie met zich mede zouden brengen. Volgens deze enquête betecbent bij een gemiddeld aantal arbeiders van 7.776.000 in industrie en handel, met een jaarlijksch in komen van 10.000 francs elk, de invoering van de 40-uremveek een zwaardere belasting der bedrijven met 11.5 milliard francs. Naar spoorwegstaking in Spanje Volgens een bericht uit Madrid heb ben de employé's en arbeiders der spoorwegen medegedeeld, dat zij voor nemens zijn den 4en Juli a.s. in ge heel Spanje in staking te gaan. De arbeiders en employé's van de nationale telefoon-maatschappij en de bankbedienden te Madrid hebben een eischen-program ingediend en dreigen eveneens in staking te gaan, als zij geen .voldoening krijgen, vuurgevechten in palestina Zware Arabische verliezen Britsche perscensuur Gisteren is het op verschillende plaat sen in Palestina opnieuw tot bloedige gevechten gekomen tusschen de Brit sche troepen en benden Arabieren, wel ker laatste vele dooden hadden te betreuren. Bij Kalkilieh deden de Britsche sol daten een feilen aanval op een groep Arabieren, die uit een hinderlaag de troepen onder vuur genomen had. Ze ven Arabieren werden gedood. Een botsing in de omgeving van Nablus kostte vier Arabieren het leven. Een werd gewond. Wapens, munitie en een bom wer den door de Britsche troepen in beslag ge nomen. Een derde bloedig treffen vond plaats nabij het dorp Kabalan, in het district Samaria. Vijf uur lang duurde hier ds strijd. Hardnekkig boden de Arabieren te genstand. Vier hunner werden gedood, drie gewond. Eerst na deze verliezen, gaven de Arabieren den s'rijd op. Ook hier maakten de Britten wapens eti munitie Duit Bij dit gevecht werd ook een Britsche korporaal zwaar gewond. De regeering heeft de censuur afgekon digd voor alle berichten, die van het bui tenland naar Pales'ina gezonden worden. Bladen, die ongecensureerde berichten pu- bliceeren, worden in beslag genomen. Een verklaring in het Lagerhuis De Britsche minister van koloniën Orms- by Gore heeft in het Lagerhuis in antwoord op de vraag van het communistische lid William Gallacher. of het de bedoeling der regeering was, van Palestina een vrij en onafhankelijk jocdsch land te maken, ver klaard: ..Groot Brittannië is niet van plan, eenig initiatief in Palestina te nemen, dat niet in overeenstemming zou zijn met de be palingen van het mandaat of met zijn ver antwoordelijkheden als garant van de rechten van alle bewoners, van welk ras of van welke religie dezen ook mogen zijn". Toen Gallacher verder aandrong en verne men wilde, of de termen van h?t mandaat niet inhielden, dat Palestina behoorde aan •Je Arabieren, wees de minister er op. dat het mandaat niets van dezen aard bevatte. „Er is geen enkele tekst, uit hoofde waarvan Palestina zou behooren, hetzij aan de Arabieren, hetzij aan de Joden, voegde Ormsby Gore hieraan toe: fei* is echter, dat Palestina thans een gebied is onder Britsch mandaat". Slaat opstandige beweging naar Transjordanië over? Zestigduizend Bedoeinen zouden bereid zijn. Volgens den specialen correspondent van de „News Chronicle" te Jeruzalem wordt Palestina door een nieuw, ernstig gevaar be dreigd. De Arabische opstandige beweging breidt zich uit over Transjordanië. aldus deze correspondent. Van oogenblik tot oogen blik zouden 60.000 Bedoeinen de Jordaan kunnen overtrekken om den opstand in het heilige land te steunen. Op een vergadex-ing van 200 sjeiks te Amman, de hoofdstad van Transjordanië, zou besloten zijn den Britschen hoogen commissaris mee te deelen, dat de opstand in Tra-nsjordani6 openlijk zal worden uitge roepen, indien de Arabieren niet binnen tien dagen voldoening zouden krijgen. Daar in Transjordanië het dragen van geweer of revolver en het invoeren van mu nitie anders dan in Palestina geoor loofd zijn, zouden de Engelschen, aldus besluit de correspondent van de „News Chronicle", een waren oorlog hebben te voe ren, indien Transjordanië zich bij de op standige beweging zou aansluiten. de positie van zuid-afrika .Xokaas voor hebzuchtige naties". Generaal Smuts alarmeert Generaal Smuts heeft in de Oranje- Vx'ijstaat in een redevoering verklaard, dat Zuid-Afrika een aantrekkelijk lok aas vormt voor hebzuchtige naties, waarom hij aandrong op een verstevi ging van de defensie der Unie. Het is van essentieel belang, aldus Smuts, dat Zuid-Afrika een vriendschappelijke ver houding met Brittan je handhaaft. Een an dere handelwijze zou volmaakte waanzin Brittanje weet., dat de Unie gerechtigd Is haar eigen wijze van optreden te bepalen en daarom doet zich de kwestie niet voor, dat de Unie door het moederland in een oorlog zou kunnen worden gesleept. Verder verklaarde generaal Smuts nog, dat de Unie van Zuid-Afrika den volken bond tot het bittere einde zou steunen, waaraan hij toevoegde, dat gebrek aan trouw onder de naties den volkenbond ver hinderd had den Abessijnschen oorlog tot staan te brengen. Kaapstad opnieuw pleisterplaats een elders gehouden rede zeide dezelf de spreker, dat in verband met de interna tionale vooruitzichten de mogelijkheid be stond, dat Kaapstad opnieuw de pleister plaats halfweg tusschen Europa en het Oosten zou worden. Indien zulks geschiedde, aldus Smuts, zou Zuid-Afrika een veel grooter aandeel den wereldhandel kunnen verwachten. Doch de Unie zou tevens opnieuw in midden der wereldgebeurtenissen komen te staan en zijn blootgesteld aan alle gevaren, welke een zoodanige positie met zich brengt Daarom moest de regeering ook zeer voorzichtig zijn in haar buitenlandsche politiek en die vrienden behouden, die het land in tijd van nood zouden bijstaan. Generaal Smuts herhaalde nog eens zijn vertrouwen in den volkenbond, die naar hij zeide, nog steeds de hoop der menschheid bleef. VOOR DEPLtO cooki iBrs en géén andere shag (Aiv.) Manilla voor ramp behoed Aanslag op dynamietopslagplaats verijdeld Manilla, de hoofdstad der Philippijncn, is aan een groot gevaar ontsnapt. Op het laatste oogenblik is de nog juist bijtijds ga- waarschuwde politie erin geslaagd een aan slag op een dynamietopslagplaats te ver ijdelen. Met petroleum doorweekte lompen en blikken petroleum waren geplaatst in de onmiddellijke nabijheid van de voorraden dynamiet, die in 10.000 kisten lag opgesla gen, voldoende om al de naburige dorpen in de lucht te laten vliegen en een groot aantal dooden te laten vallen. Nog slechts kortgeleden heeft zich een dergelijke gebeurtenis voorgedaan. Toen ontplofte een bom naast een petroleumtank, terwijl een tweede, niet-geëxplodeerde bom vlakbij gevonden werd. Men meent te doen te hebben met aan slagen van politieke extremisten. De poli tie stelt een uitvoerig onderzoek in, maap heeft nog geen arrestaties verricht. De Belgische stakingen luwen Hel is overal rustig De toestand was gisteren rustig in geheel België. Te Luik, Charleroi, Bergen en in het een* trum en de vallei van de Senne. evenals te Hoboken, is de werkhervatting in de metaal nijverheid toegenomen. In de mijnen vam Limburg is het werk geheel hervat. In de provincies Henegouwen en Luik bleef de toestand ongewijzigd. In de provincie Namen verwacht men dat op vele plaatsen het werk zal worden hen-at Te Temsche zijn de arbeiders weer aan het werk gegaan. Uit de omgeving van Antwerpen worden eenige kleine stakingen gemeld. In de textielnijverheid is de toestand te Verviers ongewijzigd gebleven. In Vlaande ren en in het Kortrijksche heeft de staking zich tot vijf fabrieken uitgebrcicL Te Thielt en Rousselaere wordt door de stakers ge post. Te Geraerdsbergen hebben 800 arbei ders het werk neergelegd. Te Brussel werkt de Banque de Bi-uxelles met de helft van hear personeel. Heden zal de toestand te Gent voor wat dc binnenscheepvaart betreft, weer normaal zijn. De scheepvaart is verzekerd op de Leva, het Kanaal van Brugge, het Kanaal van Ter- neuzen en de Maas. De sluizen laten slechts motorschepen door. De diamant-industrie De paritaire commissie in de diamant* industrie heeft besloten, dat de loonen met 10 pet moeten worden verhoogd, met een minimumloon van 5 franc per uur. Verder is besloten dat per jaar zes dagert vacantie most worden gegeven, met behoud van loon. Frankforts nieuwe vliegveld EEN GIGANTISCHE LUCHTHAVEN Ook de Zeppelins zullen hier ankeren De Duitsche vliegwereld zal dezen zomer een groote gebeurtenis beleven, wanneer den Ssten Juli het gigantisch vliegveld van Frankfort zal worden ingewijd. Dit vlieg veld, ongetwijfeld een der grootste van do wereld, zal tevens de luchthaven worden der Zeppelins, die naar Amerika koersen. Aldus wordt hier voor het eerst een vlieg veld gecombineerd met een haven voor luchtschepen. Frankfort is thans reeds een dei- belangrijkste centra in het lucht verkeer van Midden-Europa. De plechtige opening van het nieuwe vliegveld zal vermoedelijk geschieden in tegenwoordigheid van Rijkskanselier Hitier. Ook de K.L.M. zal zich bij dit grootsche vliegfeest niet onbetuigd laten. Met bet vlag- geschip der maatschappij, de Fokker F. 36, wordt, indien eenigszins mogelijk. denSsten Juli naar Frankfort gevlogen. De Nederlandsche Kamer van Koophan del in Goethe's geboortestad geeft zich moei te om ook belangstelling van Nederlandsche zijde voor deze gebeurtenis te wekken. Trustee- en Accountantskantoor HEIJKOOP DEN HAAG: Irisstraat 206; ALKMAAR: Oude Gracht 198: ZWOLLE: v. Nahuysplein 15; WINSCHOTEN: Stationsplein UTRECHT: V. Swindenstr. ALMELO: Grootestraat 88.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2