MsoiadrumJI donderdag 25 juni 1936 eerste blad pag. 2 HET STATUUT DER TURKSGHE ZEE-ENGTEN MOEILIJKHEDEN TE MONTREUX Het passeeren der oorlogsschepen De zee-engten-conferentie te Mon- treux heeft gisteren een aanvang ge maakt met de bestudeering van liet tweede gedeelte van de Turksclie ont- werp-conventie, dat betrekking heeft op de doorvaart der oorlogsschepen. Litwinoff diende een voorstel in, o ioe strekkende de draagwijdte van art. G, dat slechts oorlogsschepen voor beleefd heidsbezoek wil toelaten, in dien zin te pre ciseeren, dat het slechts betrekking heeft op de schepen van landen, die niet aan dc Zwarte Zee gelegen zijn. Ook dient het ver bod van doorvaart voor onderzeeërs tot vliegtuigmoederschepen te worden uitge breid. Lord Stanhope, de Britsche gedele geerde, wees op het principieel nieuwe van dit artikel en verklaarde, dat het de Brit sche delegatie aanleiding is geweest, Lon den te raadplegen en nieuwe instructies pver de geheele kwesties te vragen. Daar deze instructies nog niet ontvangen zijn, moet de Britsche regeering zich haar standpunt voorbehouden. Zich tot Litwinoff richtend, wees de En- gclsche gedelegeerde erop, dat behalve met beleefdheidsbezoeken ook rekening diende te worden gehouden met politioneele acties in de Zwarte Zee. De Japansche gedelegeerde Sato ver klaarde zich bereid, accoord te gaan met de beperkingen ten aanzien van het binnen varen van oorlogsschepen in de Zwarte Zee, wanneer deze beperking óók geldt ten aan zien van de oorlogsschepen, die de Zwarte Zee verlaten. Hiertegen kwam Litwinoff in verzet. Hij wees op het bijzonder karakter der Zwarte Zee en de speciale situatie der sov jet-unie, die zich voor de noodzakelijkheid geplaatst zou kunnen zien, eenheden der Zwarte Zeevloot, naar andere havens van haar gebied te zenden. Paul Boncour maakte reserves ten aanzien van de gelijkstelling van z.g. hulp- Bchepen met de eigenlijke oorlogsschepen. De conferentie besloot ten slotte maar 'deze principicele kwestie voorloopig te la ten rusten en ging daarop over tot de be spreking van de in het Turksche ontwerp voorkomende formeele bepalingen. Engelands bewapeningsplannen Van preventieven aard? Sir Samuel Hoare, de Britsche minister van Marino heeft in een te Londen gehou den toespraak verklaard, dat er geen we reldoorlog zal uitbreken, indien de Brit- de lucht op voldoende wijze en op tij do lucht opvol doende wijze en op tijd worden versterkt. Hij wees er op, dat snel heid de cssentieele en belangrijkste factor is in het Britsche herbewapeningsprogram. Een oorlog in Europa! zoo, voegde Sir Samuel IToare hieraan toe, is niet onaf wendbaar, maar er is in Europa zooveel ontvlambaar materiaal, dat een vonk een grooten brand zou kunnen doen ontstaan, tenzij mogendheden, zooals Groot-Brittan- më, sterk genoeg zouden zijn om in vloed uit te oefenen ten gunste van den vrede. De beschieting van een Japansch schip Douane-incident met China Volgens berichten van het Japansche persbureau Domei heeft de beschieting van een Japansch vrachtschip door een Chi- neesch douanevaartuig in Japansche krin gen groote opwinding veroorzaakt. Domei meent een krachtige piotestnota Van het Japansche vlootcommando van Port Arthur en van het oppercommando te Tientsin aan de Chineesche douane-autori- leiten te kunnen aankondigen. Naar het agentschap verder meldt, be staat de mogelijkheid, dat een Japansche kruiser naar Tangkoe wordt gezonden. De 'Japanners eischen uitgebreide toezeggingen 'dat dergelijke gebeurtenissen in de toe komst zich niet zullen herhalen. Zij verlangen herziening van de douane- Voorschriften en eventueel terugtrekking Van de douane-zeevaartuigen. Naar vernomen wordt, volgen de Chinee- feche marine- en legerautoriteiten de ont wikkeling van den toestand met groote be zorgdheid, daar men het gebeurde be schouwt als het begin van een nieuwe Ja pansche actie, waardoor de veiligheid van Noord-China in gevaar wordt gebracht. Het agentschap Domei kondigt een offi cieel protest van Tokio te Nanking aan. De kapitaalvlucht uit Frankrijk Zwitsersche banken verrichten overwerk! Volgens berichten in de Zwitsersche bla- 'den heeft de kapitaalvlucht uit Frankrijk naar Zwitserland tot een interpellatie ge leid in den grooten raad van Genève. Het Geneefsche bankpersoneel heeft aan dezen raad een schrijven gestuurd, waarin wordt gezegd, dat door den geweldigen toe vloed van Fransche klanten het bankper soneel sedert eenige weken niettegenstaan de het langdurige overwerk niet in staat is geweest alle opdrachten uit te voeren, zoodat de directies der banken genoodzaakt waren een groot aantal werklooze bank bedienden uit de provincie in dienst te ne men. De Geneefsche bankbeambten vreezen nu dat deze nieuwe arbeidskrachten na het be- cindigen van hun speciale taak zullen wor den gehandhaafd en dat zij zelf zullen wor den ontslagen. De aandacht van de regeering is geves tigd op dc mogelijkheid, dat de toekomst zich in deze richting zou ontwikkelen. De „zuivering" van Palestina Britsche troepen ..zuiveren" op inten sieve wijze het geaccidenteerde gebied langs den spoorweg Jeruzalem-Jaffa. Bij deze ac'-ie ontstond bij het dorp Dei- rabban, op 25 K.M. van Jeruzalem, een ge vecht met gewapende Arabieren van wie twee werden gedood en drie gewond. Uit andere deelen des lands wordt ge meld. dat een Arabier werd gedood en een Joodsche kolonist cn een politiebeambte werden gewond. DE BELGISCHE STAKINGSBEWEGING Mijnwerkers morgen weer aan den arbeid Het is in België nog niet rustig Het te Brussel bijeengekomen na tionale mijmverkerscongres heeft be sloten, dat het werk in de Belgisehc mijnen Vrijdag a.s. weder zal worden hervat. Te Gent is de metaalnijverheid weer aan den arbeid gegaan. In de textielnijverheid duurt de staking evenwel voort, evenals bij het trambedrijf. De taxichauffeurs staken nog gedeeltelijk. Ook in de haven is de werkhervatting nog betrekkelijk beperkt. Te Luik duurt de staking bij de buurt teams voort. Het werk in de textielnijverheid bij Verviers ligt nog steeds stil. Te Rousse- laire groeit het aantal stakers in de textiel nijverheid aanzienlijk. Gister hebben aldaar 2000 arbeiders het werk neergelegd. In de grensgemeenten ondervindt men den noodlottigen invloed der stakingen in Fran krijk. Honderden Belgische arbeiders zijn uit Frankrijk huiswaarts gekeerd. De staking te Brussel blijft voortduren. Daarbij zijn o.m. 200 naaisters van een groot warenhuis be trokken en meer dan 1000 bankbedienden. Het verkeer is echter normaal; het tramper soneel is weder aan het werk gegaan. Te Charleroi valt een algemeene werkher vatting te constateeren, echter slechts ge deeltelijk voor wat de mijnen betreft. In Limburg heeft twee derde der myn- erkers het werk hervat; in de provincie Antwerpen is een streven merkbaar, het werk te hervatten. In het bankbedrijf breidt de staking te Antwerpen zich echter uit. De levensmiddelenvoorziening van het land wordt verzekerd via de Antwerpsche haven en gedeeltelijk ook via Gent. Te Gent-Brugge ligt het verkeer nog steeds stil; er wachten daar 300 schepen door te kunnen varen. De staking in de bin nenscheepvaart en in het sleepbootbedrijf duurt voort. Op de Maas is de scheepvaart weer nor- Groot-Brittannië en de Volkenbond Geen volksreferendum Baldwin antwoordde in het Lagerhuis ontkennend op de vraag van het nationaal liberale lid Joseph Maclay of de Britsche regeering alvorens de reorganisatie van den volkenbond voor te stellen, van plan was over deze aangelegenheid een nationaal referendum te organiseeren. Baldwin is van inzicht, dat daaruit geen werkelijke meening van de bevolking zou naar voren komen. De minister van koloniën, Ormsby Gore,, verklaarde in antwoord op een desbetref fende vraag van het conservatieve lid, Pe ter Macdonald, dat hij geen munitie naar Abessinië heeft gezonden dwars door Kenya in het jaar, dat op 31 Maart 1936 geëin- dig is. De minister verklaarde, dat van 14 mil- lioen patroonbanden voor lichte vuurwape nen, welke via Britsch Somaliland zijn ge- importeerd, slechts 2 millioen van BritSfchen oorsprong waren, terwijl de rest uit andere landen afkomstig was. Chineezen tegen Chineezen Een treilen bij Kiyang Het eerste werkelijke treffen der troepen in Zuid-Hoer.an. waaruit mogelijk een bur geroorlog tusschen Nanking en Kwangsi zal kunnen voortkomen, heeft zich, volgens geloofwaardige berichten uit Chineesche bron, gisteren voorgedaan. De ontmoeting vond plaats nabij Kiyang. De Kwangsitroepen gingen tot een vast beraden aanval over op de Nankingtroepen, die verscheiden kilometers terugtrekken moesten naar versterkte stellingen. Men weet nog niet hoeveel dooden er gevallen zijn; het gevecht was kort maar hevig. Gezien de aan beide zijden betoonde hardnekkigheid is het zeer waarschijnlijk, dat nabij Kiyang binnen zeer korten tijd een groot gevecht zal worden geleverd. Einde der Marseillaansche staking Tasso, onder-staatssecretaris van de Fransche handelsmarine, heeft medegedeeld, dat een accoord "lot stand is gekomen tus schen de reeders cn dc zeelieden te Mar seille. Men hoopt dus, dat het werk heden in de haven van Marseille zal worden her vat. Botsing van militaire vliegtuigen Vijf dooden Tijdens een oefcnvlucht van een groep van vier Fransche militaire watervliegtuigen zijn in de nabijheid van Cherbourg twee der toestellen met elkaar in botsing gekomen neergestort en totaal vernield. Vijf inzittenden, onder wie een zee-officier, werden op slag gedood. De strijd van de nationalistische Roe- mcensche studenten tegen de linksche bla den en tegen de joden duurt te Boekarest oort. Wederom werden exemplaren van de „democratische" joodsche bladen vernield en de distributielokalen van deze bladen geplunderd. Aanvallen op de vakvereenigingsbureaux m de linkerzijde werden afgeslagen. Bij de onlusten zijn twaalf personen ge wond, terwijl een aantal werd gearresteerd. Van Zeelands Regeeringsprogramma Drie kleine eilandjes in den Stillen Oce aan. Baker Island, Jarvis Island en Now- land, zullen officieel door de Vcreenigde Staten worden gekoloniseerd. De eilandjes liggen tusschen Nieuw Zeeland en Hono- loeloe en worden beschouwd als voorposten den luchtvaartdienst. De kustwacht heeft op de drie eilandjes de Amerikaan- sche vlag geheschen. Men is van meening, dat het doel der Amerikanen is de Engelschen voor te zijn met de bezetting. Socialeeconomische en Parlementaire hervormingen De Vlaamsche Kamer wenscht Nederlandsch te hooren spreken! Gistermiddag is de Belgische minis ter-president Van Zeeland voor de Bel gische Kamer verschenen, om zijn re geeringsprogramma te ontvouwen, het welk ingrijpende maatregelen aankon digt zoowel op sociaal cn economisch als op parlementair gebied. De regeering staat o. a. voor: ver plichte werkloosheidsverzekering; toe zicht op liet credietwezen en op de fa bricage van wapens; herziening van de wetgeving op de N.V.'s; beperking van het aantal leden van Kamer en Senaat; instelling van een Economische Raad en van een Raad van State. Voordat de Belgische minister-president aan het woord kwam, ter voorlezing van zijn regeeringsprogramma. werd de nieuwe Kamervoorzitter, Cami 11 e Huysmans, de roode burgemeester van Antwerpen, door den waarnemend voorzitter Voulour geïnstalleerd. Huysmans beantwoordde dc toespraak van Vouloir in de Fransche taal. De Vlaamsch-nationale afgevaardigde voor Brussel, D e c 1 e r c q, protesteerde daarte gen met de uitroep: „De meerderheid in deze zaal is-Vlaamsch; het betaamt dus dat eerst Vlaamsch wordt gesproken". Toen Huysmans toch in het Fransch voortging, verlieten de Vlaamsch-nationa- listen onder protest de vergadering. Ook de premier legde zijn verklaringen in de Fransche taal af, waarbij hij zich verontschuldigde mot de opmerking, dat dit zijn omgangstaal was. Het protest der Vlaamsch-nationalisten ontlokte hem de belofte, dat in den Senaat het Nederlandsch ditmaal de voor keur zou hebben. Van Zeelands rede in de Kamer zou onmiddellijk na het uitspreken worden vertaald in de taal der Vlaamsche meerderheid. In zijn regecringsvcrklaring schetste Van Zeeland in groote trekken het programma, waarmede de nieuwe regee ring zich voorstelt in zee te gaan. Als so ciale maatregelen werden aangekondigd verplichte verzekering tegen de werkloos heid, die binnenkort wettelijk haar beslag zal krijgen, vrijheid van vereeniging voor de arbeiders, uitbreiding van den leer plicht, verlaging van den ouderdomsgrens in ongezonde bedrijven, betaalde vacanties en maatregelen ten behoeve van den mid denstand, o. a. in verband met het vraag stuk der warenhuizen. Verder werden aangekondigd een verla ging van de douanerechten, staatscontrole op de crcdietinstellingen; oprichting van een landbouwcrediet-organisatio; herziening van de wet op de naamlooze vennootschap pen; toezicht op de wapenfabrieken. Wat het parlementaire leven aanbelangt, dat zal eveneens grondig worden herzien. Van Zeeland De behandeling der begrootingen zal uiter lijk in de maand Februari moeten beëin digd wezen, zoo niet, dan zal de voorgaande begrooting krachtens een wet van toepas sing moeten worden. Verder stelde de re geering voor hét aantal leden van Kamer en Senaat te verminderen, cn over te gaan tot de oprichting van een Raad van State, samengesteld uit de meest vooraanstaande persoonlijkheden des lands. Overwogen zal worden het referendum een plaats te ver leenen in het Belgische openbare leven Verder zal uit de verschillende sociah lichamen en corporatiën een Economische Raad worden gevormd, welke vergaande bevoegdheden zal verkrijgen. De regeering zal voortaan slechts aftre den zoo dc geheele begrooting wordt orpen of indien tegen baar een motie vdn antrouwen wordt aanvaard. Dc onvereenigbaarheid van openbare ambten zal het onderwerp van een wets- oorstel vormen. Wat de buitenlandsehe politiek aangaat erklaarde de regeering, dat zij de politiek, door haar voorgangers gevolgd, ongewij zigd zal bestendigen. Tijdens de voorlezing van dit programma werd de lieer Van Zeeland meermalen door interrupties van Rexisten, Vlaamsch-Nati nalisten en Communisten onderbroken. Of schoon de drie regeeringspartijen hem luide toejuichten, viel het toch op, dat meerdere socialisten zich van bijval onthielden. Toen minister De Man zich gereed maakte om 's ministers rede in verta ling te herhalen, bleek de vergaderzaal goeddeels leeggeloopen. Op een vertaal de toèspraak bleken de Vlamingen wei nig gesteld. Het ging hun allereerst om het recht van het spcL Abessinië's economische opbouw Graziani treft maatregelen Over de economische opbouw van Abes sinië wordt gemeld, dat vice-koning Gra ziani besloten heeft, alvorens tot exploitatie der bodemschatten over te gaan, een vol ledige juridische en economische ordening in te voeren, teneinde de exploitatie in be paalde banen te leiden. De bevolking van Addis Abeba is bij pro clamatie opgeroepen, binnen li dagen weer aan het werk te gaan en zich onmiddellijk bij de autoriteiten aan te melden. Eigendomsrechten en ieder bezit aan on roerend goed moet bij de autoriteiten wor den aangegeven. Indien hieraan geen ge volg wordt gegeven, volgt inbeslagname zoowel van roerende als onroerende goede- :n. Zooals bekend werd dc koers van den Maria-Therisa-thaler vastgesteld op lires. Het wisselen van thalers tegen een andere koers dan de wettelijk vastgestelde zal worden gestraft met boeten variëcrend an 50 tot 5000 lires. Met bijzondere zorg zal de levensmidde len-voorziening worden ter hand genomen. De regeering heeft het recht de voorraden te controleeren; tevens is een verplichte op gave der voorraden ingevoerd. Ook de particuliere voorraden zullen kun- m worden onderzocht, teneinde hamsteren efi prijsstijging tegen te gaan. De regeering zal met strepge maatregelen iedere specu latie tegengaan. Wie in Abessinië een beroep, hetzij in den handel, hetzij in de industrie wil uit oefenen, heeft een speciale vergunning noo- dig. Tevens zal verplichte indiening van de financieele plannen der in Abessinië kende buitenlandsehe maatschappijen den ingevoerd, opdat de regeering een juist beeld kan krijgen van den toestand op de arbeidsmarkt Verder zal de regeering het vestigen van handelsfirma's bestudeeren. Waar moet de Negus heen? Nu de Zwitsersche Tegeering aan den Abessijnsehe zaakgelastigde te Parijs heeft doen weten, dat zij niet wensch't, dat Hailó Selassfé voor goed zijn verblijf kiest in Zwit serland. zal hij waarschijnlijk den zomer in Mallorca doorbrengen. Tenzijde Spaansche regeering daartegen bezwaar zou maken! De „neutralen" te Genève Gelijk tijdens de laatste bijeenkomst van den Volkenbondsraad werd besloten zullen vandaag de „neutrale" staten, Neder land, Zweden, Noorwegen, Denemarken, Finland, Spanje en Zwitserland onder voor zitterschap van Munch, den Deenschen mi nister van buitenlandsehe zaken, te Genève bijeenkomen, teneinde te beraadslagen over de politieke gebeurtenissen. Italië's Arabische propaganda In het Britsche Lagerhuis is aan minis ter Ormsby Gore dc vraag gesteld, of er reeds maatregelen zijn genomen om de radio-uitzendingen van Italië in de Arabi sche taal, welke overal in het nabije oosten o. a. in Palestina, worden opgevangen, te bestudeeren. De minister antwoordde, dat de Palestijn- schc regeering deze zaak onder het oog ziet. De „Pruisische Unie" beraadslaagt te Brandenburg (Van onzen Duitschen correspondent) De bewering van Reuter, dat 200 predi kanten der Evangelische Kerk zeer onver wacht het besluit genomen zouden hebben, een synode te houden op ongeveer 55 K.M. ten westen van Berlijn, was niet geheel met de werkelijkheid in overeenstemming. Het ging hier om de lang te voren reeds voorge nomen samenkomst van nog geen 100 predi kanten der Oud-Pruisische Unie, welke ver slag wilden uitbrengen van de kerkelijke vi sitatie, welke door hen in de maanden Mei cn Juni is uitgevoerd. Het gaat hierbij een kerkelijke controle, welke eertijds handen lag van den dienstdoenden General- superintendent. Daar nu echter de door de Rijksregeering erkende Generalsuperinten- aent D. Zoellner door de geestelijkheid der kerkelijke oppositie niet wordt erkend, men zelf tot het uitoefenen van deze overal gebruikelijke visitatie overgegaan. De kerkelijke samenkomst heeft thans Donderdag en Vrijdag 1.1. te Brandenburg plaats gevonden en had a an het eerste tot het laatste oogenblik een harmo nisch verloop. Vertegenwoordigd waren hier- het Rijnland, Westfalen, Brandenburg, Danzig, Oost-Pruisen, Pommeren en Berlijn. De samenkomst stond onder leiding van ds. Jacobi uit Berlijn en ter inleiding werd een godsdienstoefening gehouden, zooals dat steeds gebruikelijk is. Vier verschillende referaten werden ge houden over actueele vraagstukken van den tegenweordigen tijd; zoo sprak men over den „Wederopbouw van het Gemeenteleven", over de „Conventies van Predikanten" en over de mogelijkheid eener „Gemeenschaps- kerk". Het laatste thema ging dan nog over „Kerkelijke tucht". Men verzekerde mij, dat deze broeder lijke samenkomst een ernstig en vol komen harmonisch verloop had, ook al be treurt men daarnaast ten zeerste het feit, dat de Lutheranen in Beieren, Wurtenberg en Hannover zich bij Saksen hebben aangeslo ten, waardoor de eenheid en de beteekends der Belijdende Kerk ongetwijfeld zwaar heeft te lijden. Tot de velen, die uit alle deelen van Pruisen naar Brandenburg waren gekomen, er verslag uit te brengen van hun ker kelijke visitatie behoorden ook ds. Niemöl- ler, ds. Vogel, Ds. von Rabenau en ds. As- mussen. Nadrukkelijk liet ik mij verzekeren, dat en van controle of ingrijpen der Geheime Staatspolitie niets heeft gemerkt. De samen komst had een harmonisch verloop en daar geen bepaalde besluiten zijn genomen wil het mij tegens onwaarschijnlijk voorkomen, ;en verslag van deze bijeenkomst aan de officieele Kerkelijke Leiding van General- superintendent D. Zoellner zal worden voor gelegd. Berlijn, 21 Juni 1936. EEN JAPANSCHE SMOKKELAARSBENDE De politie van Tokio heeft aldaar een in ternationale bende van goudsmokkelaars waarvan o.a. 7 Japanners deel uitmaakten, gearresteerd. De bende heeft sedert 1933 ongeveer !.213 K.G. goud. ter waarde van V/2 millioen /en, van Japan. Korea, en Mandsjoekw> naar Shanghai gesmokkeld, waarbij het door Chineesche medeplichtigen verder verzonden werd. De bende heeft hiermede naar schatting meer dan een millioen yen winst gemaakt. Gistermiddag beeft in een Fransche mu nitiefabriek nabij Vernon een hevige ont ploffing plaats gehad, waarbij een der fa brieksgebouwen in de lucht vloog. Twee arbeiders wei-den op slag gedood, terwijl er vier ernstig en zeven anderen licht werden gekwetst STAKINGSRELLETJES IN GRIEKENLAND. De arbeiders van een tabaksfabriek in Piraeus zijn in staking gegaan, uit soli dariteit met de stakende arbeiders van de tabaksfabrieken van do firma Papastratos Een duizendtal stakers heeft op si raat een betooging gehouden, doch zij werden door de politie uiteengejaagd. Aan beide .zijdei: werden verschillende personen door revol verschoten en steenen gewond. Er had een dertigtal arrestaties plaats. Kort Nieuws De universiteit van Oxford heeft aan An thony Eden de waardigheid verleend van een doctoraat honoris causa in de rechten. Het Italiaansche mailschip „Sardinia" is naar Oost-Afrika vertrokken met 49 offi cieren, 57 onderofficieren en 350 soldaten aan boord. In overeenstemming met de instructies van den minister van Binnenlandsche Za ken heeft de Parijsche perfect van politie bepaald, dat het dragen van insignes van verboden vereenigingen niet is toegestaan. land- en tuinbouw Het verloop der koop- en pachtprijzen FACTOREN DIE VAN INVLOED ZIJN Eespreking door de Hollandsche Maatschappij van Landbouw Het hoofdbestuur der Hollandsche Maat schappij van Landbouw heeft in zijn laatst gehouden vergadering een uitvoerige be spreking gewijd aan het verloop van koop- en pachtprijzen ir. Noord- en Zuid-Holland. Deze besprekingen werden bijgewoond door den heer A. Roebroek, directeur-gene raal van den Landbouw en Mr. Pot, rechts kundige aan het departement In deze besprekingen gaven de hoofdbe stuursleden hun ervaringen uit eigen om geving en uit eigen werkkring weer. Daar uit bleek, dat bij bet koopen diverse facto ren hun invloed uitoefenen om de koopprij zen wat meer dan ook in nonnale tijden reeds bet geval was. te doen uitgaan boven de werkelijke gebruikswaarde. Als factoren, welke hier hun extra invloed doen gelden, werden o.m. genoemd: le. de onzekerheden in de belegging van kapitaal elders, die velen op het oogenblik doet overgaan tot het koopen van land; 2e. door de vrees voor devaluatie, waarbij men meent in het koopen van land een ze- belegging te. vinden. Ook uit beeren- kringen zelf wordt een veel te hooge koop prijs betaald, hetgeen verband houdt met her. feit, da't beëindigen van bedrijf door de slechte omstandigheden in mindrre mate o,an vroegere het geval is, plaats vindt. Als factoren, welke het bieden van een hooge pacht bevorderen, werden o.m. ge noemd het hierboven reeds gesignaleerde blijven doorwerken van oude pachters, die normale omstandigheden het bedrijf wel licht reeds zouden hebben verlaten en ver der de volgende factoren: De trek naar de steden, om daar b.v. een winkel te stichten, hetgeen in de provincies Noord- en Zuid-Holland vrij veelvuldig voor- wam en waardoor soms hecle boercngeizin- en naar de stad gingen, is thans afgeloo- en. Daardoor wordt de drang naar hei i:oopen, voor zoover men geld kan krijgen, jn naar het pachten van land en bedrijven versterkt. Inzonderheid in kleine boeren-be- irijven, waar vroeger de geziinsleden op an dere bedrijven werk konden vinden, wordt thans gepoogd land te pachten, terwijl daar bij zeer hooge pachten worden geboden. He[- lfdc verschijnsel doet zich ook voor in andere gezinnen met werklooze leden, die iet voor steun in aanmerking komen. Ook icr wordt door het pachten van land ar beid gezocht, in de hoop daarop, al is het :-g zoo weinig, 10 kunnen verdienen. In sommige streken is ook de vraag naar land gestegen door de sterke inkrimping van de pluimveehouderij en wellicht ook van de varkenshouderij, waardoor dc r>e- staansmogelijkheid op eigen bedrijf niet ^onneêtidn ciiême geeft Uw huid direct een sportief bruineteint, die U tevens volkomen beschermt tegen zonnebrand. 3 X inwrijven is gelijk aan 30 Zonnebaden Flacon90ct.Tube60ci.Doos50en25ct. EEN BRUINE HUID STAAT GEZOND Het vertrek van Dr. Meyer Ranneft BATAVIA, 24 Juni. (Aneta). Onder zeef groote belangstelling, welke onder meer tot uiting kwam ia een enorme bloemenhulde, nam de familie Meyer Ranneft aan boord van het m.s. „Sibajak" afscheid van een on- afzienbaren stroom wegbrengers, waaronder zioh bevonden de adjudant van den G.G. rit meester G. A. de Stoppelaar namens den Gouverneur-Generaal, de geheele Raad var» Ned.-Indië, leden van den Volksraad, chefs van verschillende departementen, officieren van land- en zeemacht, Pangeran Ifadimid- jojo mede namens den Soesoehoenan, cn voorts kopstukken uit alle riohtingen der samenleving. Opbrengst Landsmiddelen BATAVIA, 24 Juni. (Aneta). De opbrengst der landsmiddelen bedroeg over April f 28.900.000 tegenover in April '35 f 27.500.000. De totale opbrengst over de periode Jan./ April 1936 bedroeg f 116.400.000 tegenover in het overeenkomstige tijdvak van 1935 f 113.800.000. In vergelijking met April 1935 werd in deze verslagperiode meer ontvangen aan vennootschapsbelasting f 1.000.000 en uit tin- verkoopen f 1.000.000. Het uitvoerrecht op on- dernemingsrubber, met het aandeel voor de algemeene middelen in het bijzonder uit voerrecht op bevolkingsrubber, bracht f 500.000 op. De overige middelen bleven al gemeen achter ten opzichte van de op brengst in April 1935. Tot en met de verslagmaand werd f 12.806.000 ontvangen aan bijzonder uitvoer recht op b e volk i nigs rubbe rwaarvan slechts f 836.000 die ten bate komen van de alge meene middelen, in het overzicht zijn ver- De opbrengst van het uitvoerrecht op on- dememingsrubber over het tijdvak Jan./ April 1936 bedroe* f 1.000.000, waarvan over April alleen f 300.000. de rotterdammer- marsch Belangrijke mededeelingen aan deelnemers Overmorgen en dan is 't de dag van onzen Rotterdammer-Marsch! Nu alle inschrijvings-biljetten geordend zijn (de laatste dagen was dat uiteraard niet mogelijk) blijkt het aantal deelnemers nóg hooger te zijn dan we aanvankelijk dachten. We schreven ongeveer 1400 deelnemers in: 1000 voor de volwassenen-marsch en 400 voor de jeugdmarsch. Dit zijn inder daad prachtige cijfers. En we schreven reeds: velen wachten met inschrijven tot aan de start. Naar aanleiding van brieven en tele foontjes om nadere inlichtingen, geven wij hieronder nog eenige belangrijke mede deelingen. waarvan de deelnemers aan onzen Rotterdammer-Marsch wel goede nota zullen willen nemen. I. De startkaarten kunnen vanaf heden tegen vertoon van betalingsbewijs aan onze bureaux worden afgehaald of zijn door de deelnemers per post ontvangen. Als dit blad onder de oogen onzer lezers komt, kunnen de deelnemers dus in 't bezit van hun startkaart zijn. Mocht in dit opzicht iets niet in orde zijn, dan wende men zich direct tot den heer J. J. Zuur, Molslaan 100, Delft., Telef. 1392. II. Aan iedere startkaart is een bon be vestigd, tegen inwisseling waarvan aan het spoorwegstation van vertrek zooveel eendaagsche speciale retour- kaarten tegen 25-pers.-tarief naar Delft gekocht kunnen worden als op deze bon is ingevuld. De bon mag men zelf niet van de startkaart afscheuren. III. Te Delft zijn bij het Station, de Nieuwe Verkeersweg, het Kalver- bosch en bij belangrijke verkeers punten jeugdige gidsen aanwezig om belanghebbenden den weg te wijzen naar de Stadsdoelen. Men make zich dus niet bezorgd, dat men de startplaats niet tijdig bereiken zal. Alle deelnemers (individueele loo- pers en leiders van vereenigingen) worden verzocht zich aanstonds te melden, ook al zijn ze in het bezit van een startkaart. V. Zooals bepaald zal de start te half drie plaats hebben. De deelnemers worden echter vriendelijk verzocht als 't eenigszins mogelijk is een half uur vroeger present te zijn. VI. Op de startplaats (Stadsdoelen) is tegen 10 cent een mooi uitgevoerd boekje verkrijgbaar, dat alle bijzon derheden omtrent den Rotterdam mer-Marsch bevat (lijst der deelne mers. reglement, prijzen, eere-comité. jury, korte bijdragen van vooraan staande personen enz. enz.) en dat tevens een aardige blijvende herin nering aan 27 Juni zal zijn. En nu tot overmorgen! Zaterdag 27 Juni te Delft IV.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2