Jümter Criïtsrljr (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevesligd is £35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending. 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> et- Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 no. 5813 woensdag 24 juni 1936 16e Jaargang 9&btrtattitprijjen: Van I tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer0.22'/i Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 EJke regel meerf 045 Voor het bevragen aan bureau V wordf berekend 0.10 Wie zich heden op ons blad abonneertontvangt de tot i Juli a^. verschijnende nummers GRATIS. Men geve zich op aan ons bureau waarbij desgewenscht gebruik kan worden gemaakt van het inteeken- biljet. DE ADMINISTRATIE LEERZAME CIJFERS Het ls bekend, dat critici van de eigen regeering meestal een gekleurde bril opzet ten, wanneer ze de resultaten in andere landen bezien, vooral, wanneer daar vrien den aan het bewind zijn. Zoo schermen onze sociaal-democraten gaarne met België, waar de toestand der ar beidende bevolking wel heel schril afsteekt met die in ons land, doch waar het in 't algemeen naar hun zeggen in de laat ste maanden heel wat beter is geworden. Hoe het na de «gewonnen" stakingen jthans wordt, blijve nu onbesproken: ook die cijfers zijn leerzaam. We willen thans ech ter de aandacht vragen voor een vergelij king, waarvan de .Vrijz.-Democra gewag maakte. In België zouden onder vigeur van het Plan-de Man, daar de roode minister van Openbare Werken heel wat arbeiders te werk zijn gesteld. En daarom moeten wij hier ook zoo'n plan hebben. Wat blijkt nu echter uit de cijfers? In Nederland waren eind April van dit jaar 49612 werklooze arbeiders te werk gesteld. Wel tc verstaan: niet bij openbare werken Van normaal karakter, maar in werkver schaffing. In België onder den sociaal-democrati- Schen minister van Openbare Werken de Man waren in de maand April 1936 te werk gesteld ter bestrijding van de werkloosheid door de gemeenten, provincies en commis sies van openbare bijstand, arbeiders tot een totaal van 366.850 arbeidsdagen. Daar de maand April 23 werkdagen telde, kan men het aantal arbeiders, dat in België in deze maand op eenigerlei wijze door openbare Werken aan arbeid is geholpen, schatten op 14.675. Toch heet minister de Man een man van Ide daad en roept men het in alle toonaar den, uit: „Weg met de deflatie-politiek en het noodlottig bewind van dit stuntelige habinet-Colijn". Maar terecht merkt de schrijver in de !V r yz.-Democraat, zelf een voorstander Van devaluatie op: „Mij dunkt, de vergelijking valt voor ons land gunstig uit. Dat de werkloosheid in België gedaald is en bij ons niet, heeft hier mede niets te maken; omtrent het middel, 'dat men in België met succes heeft aange wend om de werkloosheid te .verminderen, is ook de S.D.A.P. verdeeld." De roode pers heeft echter reeds het ant woord gereed. In België en Frankrijk moe ien de roode ministers de gevolgen der „bankroetiers-politiek" van vorige ministe ries opvangen; in ons land zou men noodgedwongen! de devaluatie aanvaar den en voorts speculeeren op een eventueel herstel van welvaart. pe bezittingen van „Het JJtrechtsch Landschap" Belangrijke uitbreiding De heer en mevrouw Lugt—Klever te Pa rijs hebben aan de provinciale stichting ^.het Utrechtsch Landschap" alle boschter reinen behoorende tot het landgoed „R u s- e n h o v e n" te M a a r t e n s d ij k, ge schonken. Dit prachtige, uitnemend onder houden boschcomplex ter grootte van onge veer 85 H.A. grenst ten Oosten over zijn Volle lengte aan het bekende landgoed „Eijckenstein" der familie van Boetzelaer, Van welk landgoed, zooals bekend, een be langrijk boschgedeelte reeds eerder eigen dom der stichting werd. Ten noorden be- Jendt deze schenking de Hilversumsche Golfbaan, ten westen de pas geveilde bosch bezitting van wijlen mevr. Stratenus van Voshol, terwijl ten Zuiden de eigenlijke buitenplaats „Rusthoven" aan de familie Lugt verblijft, doch in beheer aan de stich ting wordt toevertrouwd. Mede door verschillende transactie^ zal Het Utrechtsch Landschap weer een beroep moeten doen op de offervaardigheid van het publiek. Het dagelijksch bestuur hoopt eerlang een voor dit object uit te geven hypothe caire geldleening ten bedrage van ongeveer 50 mille te emiteeren. Intusschen zal de penningmeester op zijn giro nr. 35998 zeer gaarne giften van de grootste tot de kleinste toe tegemoet zien. om„ de te aanvaarden schuldenlast tot een minimum beperkt te zien, ONDERSCHEIDINGEN Benoemd la tot ridder ln.de Orde Tan Oranje Nassau Pater J. M. Kusters te Heer. Verleend 5s de eere-medallle. verbonden aan de Orde Oranje-Nasau, in zilver, aan Broeder Bom RECHTERLIJKE MACHT Aan mr dr C. J. M. Schepel Is eervol ontsla.gr verleend uit zijn betrekking- van Raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, tevens aan gewezen als president van het Hoog Militair Gerechtshof. P. T.T. Benoemd is tot Inspecteur der P.T.T., de refe rendarls W. Dogterom, te Rotterdam. Aan den tommies bfl den PTT-dienst L. "W. Bakker te Vlissingen (zeepostkantoor) ls als zoodanig eervol ontslag verleend. de opening van de avro-studio Zal niet door Minister De Wilde verricht worden Ernstige bezwaren van orthodox- prot. zijde tegen de Zondagsontwij ding Naar wij vernemen is Minister de Wilde op zijn voorloopige toe zegging om de Avro-studio te Hil versum te openen, teruggekomen. In verband hiermede vernemen wij het volgende: Toen Minister de Wilde geruimen tijd geleden door het bestuur van de Avro werd uitgenoodigd, werd met geen woord over de feestelijkheden van Zon dag 5 Juli gerept. Vorige week ontving Minister de Wilde bezoek van een de putatie van een vijftal Hilversumsche kerken, n.l. de Ned. Herv. Kerk, de Geref. Kerk, de Vrij-Evangelische Ge meente, de Chr. Geref. Kerk en de Geref. Kerk in Hersteld Verband, welker pre dikanten zich eerst hadden gewend tot den burgemeester van Hilversum, om overeenkomstig de Zondagswet deze ontwijding van de Zondag te verbieden. Toen zij van dezen een negatief ant woord ontvingen, werd een audiëntie bij den Minister aangevraagd. In verband met die conferentie had de Minister een onderhoud met het Avro- bestuur. De Avro heeft toen moeten kie zen tusschen de Zaterdag en de Zondag, en daardoor óf haar Joodsche óf haar orthodox-Protestantsche luisteraars moe ten telëurstèlleri. Er werd besloten, dat het op Zondag zou zijn. Nu de Minister echter bezwaren maakte, was de Avro bereid de feesten te verplaatsen naar Za terdag 4 Juli, waarop de Minister ver klaarde zijn toezegging om de officieele opening zelf te willen verrichten, gestand te zullen doen. Echter berichtte het Avro-bestuur ongeveer 24 uur later, dat de feesten toch op Zondag 5 Juli moesten doorgaan, met het gevolg, dat Minister de Wilde nu wegblijft en de opening door Ir. M. H. Damme, dir. van P.T.T., geschiedt. Met groote belangstelling wordt nu in Hilversum afgewacht, wat de orthodox- protestantsche autoriterten, zooals de leden van de Radioraad enz., zullen doen. Onder de leden der hierboven ge noemde kerken heerscht in verband met de verwachte verstoring van de Zon dagsrust door de Avro groote ontstem ming. Vreeselijke vondst door een vader TeNoordwijk is Dinsdagmiddag ihët 3- jarig dochtertje van den heer W. van der Meulen in een onbewaakt oogenblik op een uitlaatpijp van een benzinemotor gevallen en levend verbrand. Op de banen der Noord wijksche golfclub, waarvan het onderhoud door den heer Van der Meulen wordt ver zorgd, is in een schuur een benzinemotor- pomp opgesteld, welke in werking was. De uitlaatpijp van dezen motor komt uit in een open put buiten de schuur. Waarschijn lijk heeft het meisje over den rand van de put gehangen, waarbij het door de uitlaat gassen is bedwelmd en vervolgens in de put op de gloeiende uitlaatpijp en knalpot van de motor is gevallen. Daardoor hebben haar kleertjes vlaxn gevat en is het kind verbrand. Toen de heer Van der Meulen den mo tor kwam afzetten vond hij het geheel ver koolde lijkje van zijn 3-jarig dochtertje. Te Voorburg Is gistermiddag twee uur in de Broeksloot achter de Laan van Leeu- wenstein de 43-jarige politieagent H. C. By- vanck door een trein gegrepen en op slag gedood. De man, die naast de spoorbaan aan het visschen was, wilde de rails oversteken met het bovenstaand gevolg. B. had gerui men ty'd ziekteverlof. Den treinbestuurder treft geen schuld. de rotterdammer- marsch In verband met het gisteren medege deelde omtrent het afhalen van de start kaarten vermelden we nog duidelijkheids halve de adressen onzer kantoren. Deze zijn: Te Rotterdam: Goudschesingel 105. Te Den Haag: Torenstraat 27, Te Leiden: Breestraat 123. Te Utrecht: Drift 13. Te Dordrecht: Voorstraat 166. Te Schiedamt Lange Haven 8, ARNHEM HOTEL „NIEUW BELLEVUE" het eenigst le klasse familiehotel ter plaatse, met bekende keuken. CONSTANT MEYER CADZAN D Slechts weinigen kennen dit heerlijke badplaatsje in Z.-Vlaanderen, met zijn prachtig strand en schitterende duinen, waarin vrij gewandeld mag worden. Het modern ingerichte HOTEL-RESTAURANT „DUINBOS" zal gaarne gasten ontvangen a 3.per dag J. RIETEMA, Hotel „Duinbos", CADZAND. DOETINCHEM Landgoed DE VIJVERBERG le rang Pension, centrum P.-GELDERLAND. IDEAAL VACANTIEOORD <- vlak bij vliegveld. Natuurbad en bosschen. Stroomend warm en koud water. Pension- prijs 3.25 en 3.75. Vraagt brochure. Noordwijk aan Zee Hotel Pension NOORDZEE FAMILIEHOTEL direct aan Zee Telefoon 27 - BILLIJKE PRIJZEN Hotel-Café-Rest. „SEINPOST" 't geheele jaar geopend. Telef. 430 Fam. VAN BEELEN HOTEL-PENSION HOLLANDER RUSTIGE GEDEELTE NOORD-BOULEVARD Volledig pension vanaf 5.— noordwijk aan zee MOOI RHENEN Schitt. natuur, heerlijke rust, uitstekende keuken en goede verzorging vindt gij hier in ruime mate. Vraagt vóór gij kamers bespreekt eerst prospectus van Hotel-Pension „BERG EN BOSCH" Bosch Heide Natuurbad en tennisbaan Prima referenties TERSCHELLING H o t e l-Pension VAN NOUHUYS Weekend Juli en Aug. 8.— en 9.—. Pension v.af 3.50. Na 1 Sept. vanaf 3.— Vlak aan Zee en Dorp West-Terschelling. TELEFOON 25 ZOUTELANDE „HUIS TER DUIN", Telef. 3 BONDSHOTEL Het meestbezochte huis ter plaatse. Alle moderne comfort. Uitstekende keuken en verzorging. Pensionprijs y. 3.75 p. d. Garage .vrij voor gasten. Vraagt geïllustreerde Prijscourant. ZWARE BRAND IN EEN GARAGE Men meldt ons uit 's-Gravenhage: Gisteravond te ruim elf uur was in de garage van de 's-Gravenhaagsche expeditie- onderneming van den heer Straetmans aan de Ammundtiehaven no. 74 een montsur bezig een reparatie te verrichten aan de benzineleiding van een vrachtauto, toen plotseling een stroom benzine uit het reser voir spoot en vermoedelijk door de hitte die in de garage heerschte of door een vonk ont vlamde. De monteur bekwam lichte brand wonden aan hoofd en armen en werd in het militair hospitaal verbonden. De brandweer werd onmiddellijk gealar meerd en bluschte met eenige stralen op de motorspuit het vuur. De vrachtwagen, wel ke in brand was geraakt, werd vrijwel ge heel vernield. Voorts bekwam een aanhang wagen eenige brandschade. Overigens is de schade aan de garage gering. Het gebouw is zoodanig geconstrueerd, dat de belendende perceelen en ook de bovenwoning geen ge vaar te duchten hadden Er was in de volk rijke buurt veel belangstelling. De schade wordt door verzekering gedokt, HET VERMISTE KNAAPJE GEVONDEN Men meldt ons uit 's-Gravenhage: Gisterochtend omstreeks 7 uur hebben eenige burgers in het ververschingskan.tal nabij de zeesluizen, drijvende gevonden het lijk van het vijfjarige jongetje A. van P. uit dc Helmersstraat. Het ventje is Zondagmid dag aan de Veenkade te water geraakt. Kin deren hebben dit toen aan de politie mede gedeeld. Sindsdien is er gedregd door de poli'tie. Het stoffelijk overschot is overge bracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN Men meldt ons uit V i a n e m Dinsdagnamiddag is alhier bij het zwem men in de Lek de ruim 20-jarige Jan Kalden verdronken. Eenige vrienden die bij hem te water waren hebben nog getracht hem te redden, wat echter mislukte. Eenige uren later is het lijk opgevischt en naar de wo ning zijner ouders vervoerd. Het ongeluk had plaats bij een krib tusschen de plaats van de voormalige schipbrug en de nieuwe vas'e brug. kan maar de beste zijn „TWENTOL' DEVENTER WEEKSTAAT NEDERLANDSCHE BANK Goudvoorraad met een kleinigheid toegenomen De rust op de buitenlandsche wissel markt is sedert eenige dagen teruggekeerd en op de weekstaat van de Nederlandsche Bank vindt dit zijn weerslag. De verande ringen, die deze week te zien zijn, zijn onbe langrijk vergeleken met de opgaven van vorige weken. De goudverschepingen heb ben opgehouden, ja zelfs kon een toename van de goudvoorraad met ongeveer een ton worden geconstateerd. Deze bedraagt thans f588.919.500 (waarvan f 10.549.700 in het buitenland), tegen f588.823.300 op 15 Juni, en f627.062.000 op 24 Juni 1935. We zijn dus bij het vorig jaar nog ongeveer f3S.000.000 ten achter. Het bedrag aan goud in het bui tenland is f2.300.000 minder dan vorige week, zoodat er dus nog goud naai' ons land is gekomen^ Het opereerend kapitaal bleef ongeveer gelijk; het saldo van het rijk en dat van particulieren steeg met ongeveer f 10^ mil- lioen, terwijl de biljettenomloop kon wor den ingekrompen tot 1724.400.000 (vorig jaar f 808,5 millioen). De geldmarkt toonde de laatste dagen reeds een tendens tot verruiming. Hiervan heeft de schatkist met haar inschrijving kunnen profiteeren het Rijk heeft op voor hem betere voorwaarden kunnen toe wijzen dan nog enkele dagen geleden mo gelijk werden geacht en omgekeerd heeft het resultaat van de inschrijving gis termiddag de verruiming van de geldmarkt weer in de hand gewerkt. De voornaamste cijfers van de verkorte balans van de Neder 1. Bank luiden: Binnenlandsche Wissels 22 Juni: f 48.658.155 (op 15 Juni f 48.710.198); papier op het buitenland f 1.454.500 (als v. w.); be leening f 132.732.182 (f 132.678.369); munt, goud f 123.602.940 f 123.602.940); muntma- teriaal, goud f 465.316.567 (f 465.220.478); munt (zilver) f 21.371.897 (f 20.677.689); to taal munt en muntmateriaal f 610.291.405 (f 609.501.106); bankbiljetten in omloop f 742.380.210 (f 752,050.380); bankassignatiën in omloop f 210.465 (f 273.047); metaaldek king 74.9% (81.05%). DE VOLKSRAAD BATAVIA, 24 Juni (Aneta). De Volksraad nam met 39 tegen 9 stemmen aan de invoer- verordening voor katoenen naaigarens. Tegen stemden zes nationalisten, een vertegenwoor diger van Pasoertdan en twee partijloozen (de heeren Achmad Hoedojo en Mahmoed). voornaamste nieuws Dit nummer bestaat uit DRIE bladen De Fransche Kamer heeft zich in meer derheid uitjesproken vóór de buitenlandsche. politiek der rcgecring-Blum. In het Britsche Lagerhuis zijn door de oppositie harde woorden gezegd over het sanctie-vraagstuk. Een spoorwegramp in Spanje heeft aan IS menschen het leven gekost; er zijn boven dien 36 gewonden. Dc Belgische stakingsbeweging ïs thans, aan het afnemen. Te Arnhem is de Centrale Conferentie gehouden van Ouderlingen der Geref. Kerken Te Arnhem heeft een zware brand gewoed De verlaging van hel Fransche disconto De opening van de Avro-studio zal niet door Minister de Wilde geschieden. Bezwa ren van orthodox-prot. zijde. Prachtige Buitenplaats 0 UIN R E LL 110 H.A. GROOT ENTREE F 0.15 Gom. Wassenaar, Ingang hek Katwijkscheweg Hoog ste duin van Z.-H. met prachtig uitzicht over de omg en de zee. Eeuwenoude eiken. Schitterende wande ling door duin en bosch. Mooie waterpartijen. Thee tuin aanwezig met billijke prijzen. Noordwijksche bus, vertrek staatsspoor Den Haag stopt bij den ingang Zware Brand te Arnhem Een houtopslagplaats in vlammen Confectiefabriek en verfstoffen- laboratorium aangetast Te Aruliem is gistermiddag te om streeks half twee een zware brand uitge broken in een aantal fabrieksgebouwen en opslagplaatsen. De brand is ontstaan achter het laboratorium van de D.E.F.A., handel in verfstoffen, gelegen aan den Velperweg 28, waar bet vuur voedsel vond in kisten, doeken en eenige vaten met brandbaren In houd. Daarna is het vuur overgeslagen naar den houthandel van de fa. P. A. Terhorst. Velperweg 34, waarna het zich mededeelde aan de confectiefabriek van de fa Abas, Velperweg 24, waar het dak vlamvatte. In wijden omtrek heeft de politie de stra ten afgezet en de Velperweg yoor het .ver keer afgesloten. De houtopslagplaats verloren Nader wordt gemeld: Onmiddellijk was te zien, dat van de houtopslagplaats niets meer te redden was, zoodat de brandweer al haar aandacht wijdde aan de aangrenzende fabrieken van Abas en Defa. Het personeel van den houthandel was aan het schaften, doch bij de fabrieken Defa en Abas werd op het oogenblik, dat de brand uitbrak, gewerkt. Het personeel van deze fabrieken begon direct onder leiding van de aanwezige chefs zooveel mogelijk de goederen naar buiten te bx-engen, vooral bij de firma Abas, waar een belangrijke boe veelheid goederen opgeslagen was. Dank zij het groote personeel konden vele stapels goederen, jassen, broeken enz. in korten tijd in de omliggende tuinen in veiligheid worden gebracht, terwijl ook de kantoor- administratie tijdig buiten het reeds aan de achterzijde brandende gebouw kon wor den gebracht Tijd om ook de machines naar buiten to brengen was er niet meer, daar reeds twintig minuten na het ontdek ken van den brand het achtergedeelte van de fabriek yan de firma Abas in lichter laaie stond. Gevaar voor verdere uitbreiding geweken *s Middags te drie uur was bet blus* schingswerk zoover gevorderd, dat het gevaar voor verdere uitbreiding van het vuur als geweken kon worden be schouwd. Zoowel in het gebouw van de Defa, waar de brand is ontstaan, als in de confectiefabriek van de firma Abas kon het vuur worden gestuit en kon men het blusschingswerk verder over laten aan enkele stralen, waarmee moest worden voorkomen, dat het vuur opnieuw zou oplaaien. Met groote kracht woedde de brand echter .nog voort op de opslagplaats van den houthandel der firma Ter Horst die een oppervlakte beslaat van onge veer 1500 vierkante meter. Al het be schikbare materiaal van de Arnhem- sche brandweer werd op dit deel van het terrein van den brand geconcen treerd, vooral ook om te voorkomen, dat de brand zich alsnog zou uitbreiden naar de zijde van de woonwijk Molen- beke". Hier zorgde de groote motorspuit voor aanvoer van- water uit den vijver van „Molenbeke", daar de druk op de waterleiding onvoldoende was. Ook de aan "de" Andere zijde van de bout- opslagplaats gelegen huizen van de firma De Leeuw en Zoon en den heer Metz begon nen te branden. Toen echter eenmaal de houtopslagplaat sen waren ingestort en van die zijde dus het grootste gevaar geweken was, kon de brandweer al haar aandacht schenken aan de omliggende fabrieken en even snél als de brand zich had uitgebreid, slaagde men er toen in, dozen tot staan te brengen. De vuurzee gebluscht In de loop van de namiddag ïs 3e Arnhemsche brandweer erin geslaagd de brand te blusschen. Met achttien stralen gekoppeld aan verschillende motorspuiten en brand- kranen, heeft de brandweer bet vuur bestreden. Het felst hebben de vlammen gewoed in de houtopslagplaats van den houthandel P. A. ter Horst Deze opslag plaats is dan ook vrijwel geheel uitge brand, waarhij een groote hoeveelheid hout met machinevoorraden is verloren gegaan. Een groot gedeelte van de fa briek van de firma Abas is afgebrand, terwijl de rest van de fabriek belang rijke waterschade had opgeloopen. Laatstgenoemde fabriek bestond uit twee verdiepingen, waarin ongeveer 300 naaima chines stonden opgesteld. Een gedeelte van deze machines is verbrand en het overige deel is waarschijnlijk zeer ernstig bescha digd. Van de Defa is een groot gedeelte van het laboratorium verbrand. In het daar onder liggende magazijn is belangrijke wa terschade aangericht De perceelen van de firma De Leeuw en Metz hebben aan de achterzijde ernstig door het vuur geleden, doch de grootste schade is hier veroor- zaokt, doordat men in allerijl een gedeelte van den inventaris naar buiten heeft trach ten te brengen, waarbij veel beschadigd is. Een schade van f 100.000 Alle bij den brand betrokken perceelen met inventarissen waren verzekerd, gedeel telijk op beurspolis. De schade wordt voor- loopig geschat op omstreeks f 100.000, hoe wel de juiste schade eerst is vast te stellen wanneer zal blijken, wat er van de vele machines in de fabriek van de firma Abas is overgebleven. Op de fabriek van de firma Abas werkten op het oogenblik ongeveer 500 meisjes en een aantal kleermakers. Het staat nog niet vast, of een en zoo ja welk ge deelte van dit personeel zal kunnen door werken. Bij de Defa-fabrieken werken onge veer vijftig man. Waarschijnlijk zal hier kunnen worden doorgewerkt. Bij het blusschingswerk is een van de vrijwilligers van het dak van de fabriek Abas gevallen, waarbij hij licht gewond werd. Door den brand ontstond een enorme verkeersbelemmering. Auto's, tramwagens en autobussen hoopten zich steeds meer op en het was in het begin onmogelijk, eenige orde tc brengen in deze chaos. Eerst toen van alle kanten hulp kwam, slaagde de politie er in orde in het verkeer te bren gen door dit om te leggen over den Rozen- daalscheweg. Alleen de trams en de auto bussen van de G.TM. konden den Velper weg pasSeeren. een gratis boekje OVER HET PELMANISME, de individueele training van Uw Persoonlijkheid. Vraag nog heden dit boekje No. 20, REISBUREAU „LIBERTAS" RECTIFICATIE Abusievelijk stond gister vermeld dat onze reis 3 naar de Wieringermeer d.d, 26 Juni a.s. vertrekken zou van Rotter dam 7.U0, Den Haag 7.30 en Leiden 7.50, Deze vertrektijden móeten resp. zijn;' 8.00, 8.30 en 8.50. Zwaar onweer boven Parijs Het omveer, dat gisteren boven Parijs is losgebroken, heeft veel schade aangericht. Groote hoeveelheden water drongen in de Métro binnen, zoodat het verkeer over ver schillende afstanden verscheiden uren stil gelegd moest worden. Honderden kelders lie pen onder. In verscheiden gevallen moest de brandweer te hulp geroepen worden om pas sagiers uit de overstroomde Métro te bevrij den. Tal van boomen werden door de kracht van den wind vernield. In vele straten stond; het water een meter hoog. In het Bois de Vincennes konden 10 personen, die met him kinderen door het water waren ingesloten, slechts met behulp van de brandweer in veiligheid gébracht worden. De staking in Marseille Omtrent de uitbreiding der stakingsbewe ging in Marseille meldt de „Matin" o.a., dat van 68 schepen de roode vlag wappert. Rond 4000 stakers houden de schepen, die door de gezagvoerders en officieren zijn verlaten, bezet. Het havenverkeer ligt volkomen stil. Slechts één schip, het brandweerschip „Alerte" voert geen roode vlag. De voorziening der stakers van het noodige geschiedt, voor zoover mogelijk, uit de scheepsvoorraden. In enkele gevallen moesten daartoe deuren worden opengebroken. Bij de beweging hebben zich niet alleen de matrozen van de haven-rondvaartschepen, de sleepers en ook de kleinste booten aange sloten, maar zelfs de scheepsherstellers, de schilders en de dokwerkers. De „Ami du Peuple" meldt, dat de staking thans ook is overgeslagen naar de haven Port Vendres, waar eveneens de roode vlag van de schepen waait, HULDIGING MATTH. WIEGMAN Bij ministerieele beschikking is, op voor dracht van de Rijkscommissie van Advies voor opdrachten aan beeldende kunstenaars, door het rijk aangekocht een schilderij van Matth. Wiegman, getiteld „Stilleven, met leliën" welk schilderij op de eere-tentoon- stelling van den jubileerenden kunstenaar, in het Stedelijk museum te Amsterdam, was DOOR HOLLEND PAARD GEDOOD De landbouwer, H. van Hal te H e 1 v o i r t, die met paard en kar over den Rijksweg reed, geraakte tengevolge van het schichtig worden van zijn paard onder den wagen. Hij kreeg hierbij een trap van het paard. Toen na korten tijd een geneesheer ter plande versoheen, was de man reeds overleden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van vijf kinderen. Wederverkoopers en Vertegen woordigers gevraagd voor mijn Verpakte Kamerplantenmest Particulieren ontvangen na toe zending van 30 cent aan post zegels franco een pakje thuis. L. KRUIDENIER, Alblasserdam Zaad- en Kunstmesthandel Plantenziekten-Bestrijdlngs- middelen

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1