dinsdag 23 juni 1936 ti-.o.e blad pag. 2 de besprekingen te montreux De Zee-Engten-Conferentie te Montreux N.V. Timmerfabriek „VIOS" de belgische stakingstoestand gemengd nieuws ECONOMIE EN FINANCIEN Buitenland Gisteren zijn te Montreux, op verlangen van Turkije, de besprekingen geopend over het zoogenaamde statuut der Dardanelten Het Dardanellenstatuut dateert uit den tij< van na den wereldoorlog, toen de regeling van het verkeer door deze zee-engten, welke do verbinding vormen tusschen de Egelschc Zee, Zee van Marmora en Zwarte Zee, onderwerp van bespreking uitmaakte schen Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië, Japan, Bulgarije, Griekenland, Roemen. Rusland en Turkije. Turkije had aan Duitsche zijde mede den grootcn oorlog verloren, doch in dezen strijd moest met name Groot-Brittannië ondervin den, hoe moeilijk de toegang langs dezi zee-engten te forceeren viel. De geallieerden hadden bij Gallipoli op bloedige wijze het hoofd gestooten. Zoo werd in 1923 het wonnen Turkije een nieuwe Dardanellen- j-egeling afgedwongen, waarin o.a. bepaald werd dat de versterkingen in de Dardanel- Üen, de Zee van Marmora en den Bosporus ontmanteld zouden moeten worden. De vei ligheid van deze doorvaarten in tijden van gevaar zou in de toekomst wel door Groot- Brittannië, Frankrijk, Italië en Japan wor den gehandhaafd. Men ziet het, deze regeling ademde nog geheel den geest van internationale verzoe ning en van collectieve vredes verzeker' welke belichaamd was in het instituut van Genève. Sindsdien is er echter practisch zeer ivecl veranderd. Japan heeft den Volken- hond do rug toegekeerd; Italië heeft getoond, 'dat het voor verdragschending en landroof tniet terug-schrikte; Duitschland heeft, op het voetspoor van deze beiden volgende, eveneens plechtige overeenkomsten, o.a. het ivordrag van Locarno teniet gedaan, toen het do hennilitarisatie van het Rijnland eigen machtig ter hand nam. Het is derhalve met zoo heel verbazingwekkend, dat de Turksche regeering thans het initiatief heeft genomen tot een herziening van de militaire positie van juist die wateren, welke voor de veilig heid van de beide deelen van Turkije, het Europeesclie en het Aziatische, van zoo ovw wegend belang zijn. Men kan het den Turk geenszins kwalijk nemen, dat hij van het opkomende getij gebruik maakt, om voor eigen belangen zee te kiezen. De geschiedenis der laatste maan den heeft nu eenmaal met bijzondere dui delijkheid aangetoond, dat geen belangen Veilig zijn, dan die men zelf behartigt Wi momenteel, in het volkerenleven, van ai 'deren afhangt, verkeert in een hachelijke positie. Hot geheele vraagstuk heeft intusschen (wijder perspectieven, dan men wellicht den ken zou. Italië heeft getoond, toen -het Groot-Brittannië in Abessinië den voet dwars zette, dat het er eventueel niet voor zou terugschrikken, een machtscombinatie te vormen, welke Engeland gewapend zou kunnen weerstaan. Ook de bedreiging, ko de in de Middëllandscbe Zee saamge trokken Britsche vloot vormde, bleek niet voldoende om den Duce tot inkeer te bren gen. De regeering te Londen heeft zich toen genoodzaakt gezien, om met de voornaamste Middcllandsche Zeemogendheden tot maritiem vergelijk te komen, hetwelk blij kens Edens jongste sanctieredevoering ook thans nog van kracht blijft In deze keten ,van medehelpers tegen een in de toekomst opnieuw agressief Italië moet het Engeland welkom wezen, een versterkt Turkije te be groeten, dat de eilanden voor den Dardanel- len-ingang heeft gefortificeerd, zoodat de daarachter gelegen Zee van Marmora een veilige wijk- en ankerplaats voor Turkije' bondgenooten kan vormen. Dat zulk een overweging bij de huidige besprekingen voorat mag worden afgeleid ■uit het feit, dat de stemming ten gunste van het revisie aanvragende land zoo onverdeeld gunstig is. Om strijd heeft men Turkije ge prezen, dat niet tot verdragbreuk, doch tot open onderhandelingen zijn toevlucht heeft willen nemen. Bovendien heeft men van schier alle zijden verklaard, dat men de Turksche wcnschen zeer goed begrijpen en billijken kon. Toch heeft het Foreign Office er blijkbaar levens voordeel ingezien, nog vóór den aan vang der besprekingen een verklaring af te leggen aangaande het sanctievraagstuk. Hei heeft klaarblijkelijk Italië omtrent zijn hou ding ten opzichte van dit vraagstuk bij voor baat willen inlichten, teneinde ook dit land tot deelname aan de besprekingen over te halen. Hetgeen voorshands niet is gelukt, doch spoedig wel zal plaats hebben. Zou men op deze manier tot een Middcl landsche Zeepact kunnen geraken, waarin de verhoudingen opnieuw werden vastge steld, dan was althans in dit deel der we reld uit de scherven een nieuw mozaiek sa mengevoegd, en kon men zijn aandacht on verdeeld op andere, niet minder nijpende problemen richten. De Fransehe regeeringsverklaring De voorlezing van het exposé der Fran sehe regeering zal vermoedelijk een minuut of veertig duren. De regeering-Blum aanvaardt daarin de 'directe beraadslaging over de interpellaties aangaande de buitenlandsche' politiek, wel ke naar alle waarschijnlijkheid bij de stem ming zal worden goedgekeurd. Dc regeeringsverklaring zal problemen van direct belang behandelen: de even- tueele opheffing der sanctiemaatregelen, waarover in den laatstcn ministerraad in principe overeenstemming is bereikt; ver sterking van de collectieve veiligheid, wel ke de Fransehe regeering op het eerste plan plaatst; de Fransch-Britsche samen werking; de handhaving van de Fransehe vriend-en bondgenootschappen: de Fransch- Italiaansche en de Fransch-Duitsche betrek kingen. POLITIEKE BOTSING IN PARIJS Te Parijs is het in de buurt wan het SL Lazaire-station tot een tamelijk ernstige botsing gekomen tusschen een duizendtal aanhangers van het volksfront en een on- gewr even pro t aantal leden van ontbon den echtsche organisaties. De politie heeft orders ontvangen, welke, naar men hoopt, een herhaling van dit soort incidenten zullen voorkomen, Eenparige lof voor Turkije's houding Vraag naar realistische politiek Gistermiddag heeft te Montreux de opening plaats gehad van de zee-engten- confereniie, welke bijeengekomen is op veraoek van Turkije, omhet Daixla- nellen-statuut van 1923 te horzien. Motta, de Zwitsersche bondsraad, die de bijeenkomst opende, wees er daarbij op, dat de Turksclfe regeering een mooi voorbeeld van correctheid heeft gegeven bij de regeling van een di- ploma'ieke kwestie, door in den voor geschreven vorm een verzoek in te die nen tot wijziging van een verdrag. In het leven der volkeren geldt nood zakelijkerwijze de regel, dat verdragen moeten worden nageleefd, zeide Motta, doch deze conferentie bewijst ook, dat verdragen niet onlierzienbaar zijn. De Turksche minister van buitenlandsche zaken, Roesjdi A ras, die daarop het woord nam, zeide: „Door u de door ons uit gewerkte ontwerp-conventie tot opstelling van een rechtsorde in den geest van de eigen souvereiniteit van Turkije te overhan digen, hebben wij een internationale samen werking tot regeling van het zeeëngte- regime in het leven willen roepen, nadat wij tot dc conclusie gekomen waren, dat dat van 1923 zijn reden van bestaan ver loren heeft en dientengevolge onbruikbaar geworden is. Bij deze nieuwe regeling hebben wij er naar gestreefd, in de grootst mogelijke mate met de belangen van den wereldhandel re kening te houden. Wij hebben in ons ontwerp aan de koop vaardij volledige vrijheid willen geven en zijn in dit streven zoover gegaan, dat wij de belangen onzer landsverdediging een weinig verwaarloosd hebben, aangezien wij zelfs in tijd van oorlog, wanneer Turkije tot de oorlogvoerenden behoort, aan de neu trale koopvaardijschepen vrijen dooi-tocht willen toestaan. De collectieve waarborg, versterkt door een regionale garantie overeen komstig artikel 18 van het verdrag van Lausanne, was de basis, waarop het ge heele gebouw van het zeeëngtenregime was gegrondvest. Thans is echter ge bleken, dat deze basis aiet geschikt meer is. Turkije heeft in de zeeëngten zijn kwetsbaarste plek, en het is zijn plicht, deze te beschermen, zoöals het de plicht van iedereen is, zijn medewerking op het gebied der collectieve veiligheid te verleenen en deze is slechts te ver wachten, wanneer hij dit recht eerbie digt en zelfs steunt. Turkije heeft in zijn ontwerp zelfs aan de oorlogsschepen vrijheid van doortocht binnen het. kader van de hoogst noodzake lijke eischen van veiligheid in de zee van Marmora en in de Zwarte zee willen ver leenen. Ik ben ervan overtuigd, dat de politiek van het Kenialistische Turkije voldoende steekhoudend is gebleken, om als een listische politiek van vrede en eendracht te kunnen worden beschouwd. De Roemeensche minister van buitenland sche zaken T i t u 1 e s c u, die daarna het woord voerde verklaarde een voorstander van de verdragsherziening te zijn, evenals Lord Stanhope, de Britsche gedele geerde. Lord Stanhope schreef het indienen door Turkije van den eisch inzake her ziening van di© conventie van Lausanne toe aan het échec van .ie ontwapeningscon ferentie en van den volkenbond. De landen, zoo zeide hij, moeten in de eerste plats hun veiligheid met eigen krach ten verdedigen. De eisch van Turkije is dus van zelf sprekend. Stanhope betreurde de eenzijdige schen ding van het verdrag van Locarno. Men kan niet zeggen, dat de internationale toe stand daardoor verbeterd is. De Britsche gedelegeerde besloot met dc verklaring, dat Groot-Brittannië het Turk sche ontwerp met de grootste welwillend heid zal bes'udeeren. De Fransehe gedelegeerde, Paul Bon cour, sloot zich aan bij de hulde, welke door zijn collega's aan Turkije is gebracht, dat de voorkeur heeft gegeven aan een ver dragschending. Een dubbele zorg moet de conferentie be zielen: de veiligheid van Turkije en belang van andere mogendheden en van den vrede. ri^k de heeren Li twin off, namens Rus- lsi en Sato, namens Japan, betuigden sympathie voor het Turksche ontwerp. Op deze eerste bijeenkomst werd verder nog het woord gevoerd door vertegenwoor digers van Griekenland, Joego-Slavië eu Bulgarije. Besloten is dat het presidium zal worden opgedragen aan den Australischen gedele geerde Bruce. Vice-voorzitter zal de Grieksche ge> geere P o 1 i t i s zijn. VERZUIM NIET alvorens U afsluit OOK ONS PRIJS aan te vragen Dir.: J. KASTELEIN J.Pzn. Westdam 2, WOERDEN, Tel. 119 HET WORDT GELEIDELIJK WAT BETER De werkhervatting in de haven van Ant werpen is gisteren zonder incidenten ver- loopen. Een dertigtal schepen werd in los sing genomen. Ook de diamantbewerkers zijn weder aan den arbeid. Te Hoboken en te Duffel zijn nieuwe sta kingen losgebroken. Wat het gebied van Brussel met de voor steden betreft, er is een nieuwe staking uit gebroken te Haeren, terwijl zich een inci dent heeft voorgedaan te Anderlecht. De gendarmerie heeft daar een samenscholing van 1200 personen uiteengedreven. Dit beurde voor het Volkshuis. Met glazen sjoelen werd vanuit de ramen van het Volks huis naar de gendarmerie geworpen. F" incident was het gevolg van een misvi stand, dat later opgehelderd is. Te Anderlecht, evenals in andere gemeen ten, zijn belangrijke vergaderingen van sta kers belegd, met het oog op de beslissing inzake hervatting van het werk. Men verwacht te Brussel, dat in sommige industrieën het werk spoedig zal worden hervat Te Luik bestaat neiging tot hervat ting van het werk der metaalindustrie. In Brabant werd het werk stilgelegd in eeu zijdefabriek. In de provincie Henegouwen is de toe stand over het algemeen onveranderd, ln drie plaatsen is liet werk hervat. Ook iii verschillende fabrieken in het centrum is het werk hervat. Te Bergen is de arbeid de brouwerijen stilgelegd. In de Borlnage trachten de gendarmen >t verkeer langs de wegen op gang te houden en dé samenscholingen te verhinde en. ITet leger heeft tot taak gekregen d! •pgebroken straten te herstellen. Naar gemeld wordt, bestaat op 't oogen- fclik verschil van meening tusschen de socia listen en communisten eenerzijds, die op handhaving der kalmte aandringen, en do Daugisten (opstand predikende socialisten) anderzijds, die tot opstand aansporen. In de provincie Oost-Vlaanderen werd een ommunistenleider aangehouden, daar hij een commandant der gendarmerie in liet gezicht had geslagen. Het werk werd hervat te Geraerdsbergen, jaartegenover werd het stilgelegd te Ham- me en Ninove. In de provincie Namen tenslotte is het erk in een fabriek van chemicaliën stil gelegd. In een gisteravond gehouden vergade ring van de vakorganisatie van het personeel der Brusselsche tramweg- maatschappij is met groote meerderheid van stemmen besloten, het werk neer te leggen. De staking zal heden beginnen en het geheele Brusselsche tram- en autobus- net omvatten. De Arabieren houden vol Trein met Britsche soldaten ontspoord Een militaire patrouille, die zich bevond op hel spooru cglrajct Jeruzalem—Lydda, is door Arabieren beschoten, en heeft daarop het vuur op de aanvallers geopend, waar- DE TOESTAND IN WEST ABESSINIë Er zou guerrilla heerschen Generaal Makonnen gaat eens kijken Generaal Makonnen, die ean het zuidelijk front onder Nasiboe heeft gestreden, is dezer dagen te Cairo aangekomen. Hij zal zich waarschijnlijk opnieuw naar Abessinië be geven, om de situatie in het Westen, vooral in Gore, te bestudeeren. Hij zou door den negus gezonden zijn, om de leiding der Abes'sijnsche regeering in Gore op zich te nemen. Verder heeft hij tot taak, den negus rapport uit te brengen, hoe groot de strijdkrachten in West-Abessinië zijn. Intusschen heeft Eden in het Brit sche Lagerhuis verklaard, dat de Brit- solïe regeering niet zal dulden, dat wapenen uit het Soedangebied naar West-Abessinië worden gezonden, zoo lang de waarschijnlijkheid bestaat, dat dergelijke wapenzendingen niet in handen komen van een gevestigd ge zag, of dat ze slechts zouden dienen voor het voeren van een burgeroorlog. Verspreide tegenstand? De correspondent van de „Daily Tele- raph" mpldt uit Djiboeti, dat nog vele stam hoofden de guerrilla voortzetten. Er bestaat echter geen centrale Abessijnsche regeering en ieder stamhoofd vecht zijn eigen strijd. De gewapende benden van Ras Seyoem strijden nog in het Noorden, generaal Waud Wassen, de zoon van Ras Kassa en, zijn twee broers, de generaals Aberra en Asfakoe Wassen, recruteeren troepen in het Salale- district, terwijl een ander stamhoofd recru- ten werft .in de Moegar-vaUei. In het Westen beschikt Ras Imroe nog over georganiseerde troepen, terwijl generaal Baltsja troepen bijeenbrengt in de Guragi streek en 200 machinegeweren bezit. Gouverneur-generaal Hapte Mariam heeft goede orde in zijn provincie gehandhaafd en zichzelf tot hoofd van alle Galla-stammen uitgeroepen. Hij heeft een afgezant over de grens gezonden, om te trachten wapenen en munitie te krijgen. RECHT OF WILLEKEUR? Het ontbinden der nationalistische organisaties Men schrijft ons uit Parijs: „Vrijheid!" is do kreet der socialisten. In tusschen is reeds meermalen gebleken, dat men in dezen roep geen belofte mag zien. Het is veeleer een grapje van merkwaardig gehalte. Terwijl nbg steeds niet alle fabrieken werkplaatsen door de stakers zijn verlaten en terwijl deze inbreuken op het eigendoms recht door het Volksfront volkomen geduld worden, gaat de regeering over tot de ont binding van een viertal nationalistische or ganisati'es, daarbij een nieuw bewijs leve rend van groote mate van willekeur. Ter bereiking van dit doel is gebruik ge maakt van een wet, die reeds op 10 Janua: 1936, dus onder een vroegere regeering, aan genomen is. Eigenaardig is de argumentatie der ontbinding Gezegd wordt n.l., dat de he treffende liga's ingaan tegen de wettelijk instellingen van het land. Dit is natuurlijk niet snel te beoordeelen. Een feit is het ech ter, dat ook tijdens de troebelen van de drie voorgaande weken, de bedoelde vereenigin- gen zich opvallend rustig hebben gedragen, terwijl juist volgelingen der aan het bewind zijnde partijen aan de onlusten schuldij Zijn Zonder dat er dus gereede aanleiding be staat, maakte het Volksfront van zijn macht gebruik, om op volkomen willekeurige wijze enkele organisaties, welke de regeering niet welgevallig zijn, zonder vorm van proces te verbieden. Het eigenaardige is echter, dat men blijkbaar van de veronderstelling uit gaat in de communisten geen aanranders Van de parlementaire instellingen te mogen zien. Het geheele geval toont wederom aan. hoe groot de invloed is, die de extremis- tisch-iinksche groepen op het gebied in Frankrijk uitoefenen, ten koste van do rechtszekerheid. De thans verboden organisaties zijn de r.a. tionale volkspartij, onder leiding van Pierre Taittinger; francisten-partij welker voorman is Marcel Bucard De nat -corpora tieve republikein- sche partij, voor zitter Jean Rc- naud; en de be weging der Croix de Feu, waa Colonel de la Ro- cque president is. De laatste vereen, mag als de belang rijkste beschouwd worden. Binnen kort hopen v legenheid te heb ben, om aan deze organisatie en haar lei der een korte beschouwing te wijden. Frankrijk is, meenen we, voor een fascis tisch bewind volkomen ongeschikt Het ge brek aan discipline zou tot gevolg hebben dat het bestuur van één of enkelen als ^eer pijnlijk werd gevoeld. Over de figuur ivan een Napoleon wordt niet met een der- gelijken geestdrift gesproken, als men in het buitenland misschien venvacht te lioo- Daarom meenen we de huidige willekeu rige inbreuk op de vrijheid van vereeni- ging te mogen zien als in strijd met het echt-Fransche gevoel van rechtvaardig heid en veeleer als ge-inspireerd door hen, die ondanks hun geroep van „Leve de Sov jets" van alle rechten, welke een democra tische republiek biedt, mogen gebruik ma ken. De ontbinding van hun niet goed ge zinde organisatie is naast de revolutionee- ring der massa een der programmapunten der communisten. ur er één werd gedood. Dezelfde patrouille werd kort daarop nog maals overvallen. Bij het vuurgevecht, dat ontstond, werden twee Britsche soldaten licht gewond en zes Arëbieren gedood. Nabij Gaza is een trein met soldaten ont spoord als gevolg van een aanslag met een ouden granaat. Ten gevolge hiervan werd de spoordijk lioht beschadigd. Een officier werd licht gewond ten gevolge van het uit de rails loopen van een lorrie, waarop een spoorwegpatrouille werd ver- ■oerd. Het hooge Arabische comité van Pa'estina heeft een nieuwe verhlaring gepubliceerd, aarin er bij de Arabische bevolking op wordt aangedrongen de staking voort te zetten. De politie heeft twee Arabieren gearres teerd. die ervan worden verdacht bij Tod- kc.rem een Schotsch onderofficier te hebben gedood, VLIEGTUIG VALT OP DE „NORMANDIE" Geen persoonlijke ongelukken Toen het van New-York komende luxe mailschip „Normandie" zich ter hoogte van het eiland Wight bevond, is een Britsche bombardementsvliegtuig, dat in de marine- lieghaven Gosport thuis hoorde, op het voorschip neergestort. Verschillende watervliegtuigen cirkelden rond het schip en een hiervan, dat bestuurd •d door luitenant Horsey, kwam in aan raking met oen auto, die juist op het schip werd geladen. gevolge van de botsing viel de auto neer op het scliansdek. Het vliegtuig schoof eenige tientallen meters voort en maakte daarbij een 6lag rond. Volgens een ooggetuige viel het toestel zoo, dat het een goede landing scheen te hebben gemaakt. De piloot, die geenerlei letsel opliep, ver liet bijna onmiddellijk na het ongeval weer het schip, om aan zijn overheden verslag te gaan uitbrengen over zijn wedervaren Aan de neergestorte auto werd geenerlei schad eaangericht, evenmin als aan het dek van de „Normandie". Kort na het vliegongeval vertrok het schip naar Le Havre, met aan boord het veronge lukte toestel, waarvan de onderbouw ernstig beschadigd is. De Fransehe havenstakingen De staking in de havens en dokken het gebied rond Parijs heeft zich gisteren nog uitgebreid. Volgens bericht uit Marseille heeft in de haven aldaar het marine-personeel de sta king uitgeroepen en de schepen bezet. Zij eischen onmiddellijke onderhandelingen over het afzonderlijk contract, dat in het collectief contract onlangs te Parijs getee- kend, voor de verschillende havens in het vooruitzicht werd gesteld. De staking aan de haven te Le Havre is geëindigd; Ue arbeiders hebben het werk hervat Chileensch vliegtuig vermist Met tien passagiers Een dricmotorig Chileensch vliegtuig van de Nat. Luchtvaart-Mij met 10 passagiers aan boord, is op het traject tusschen Anto- gasta en Iquique verdwenen. Vliegtuigen, vrachtauto's en ruiters heb ben het toestel tot dusver vergeefs gezocht. Men gelooft, dat het in zee gestort is, of een noodlanding in de woestijn heeft ge maakt. Doodelijke auto-ongelukken Te Oosterhout is het vierjarig doch tertje van den arbeider Snoeren, wonende op den Zandheuvel, bij het spelen onder een vrachtauto van de firma van Wanrooy go- raakt. Het kind werd op slag gedood. Te H oen sb rock is het vijfjarig zoon tje van den caféhouder Gerritsen door een montagewagen van de A.P.C. overreden en gedood. Het slachtoffertje was het eenige zoontje van het gezin Gerritsen. Do politie stelt een onderzoek naar de schuldvraag in. Men meldt ons uit Hoofddorp (N.H.) De 47-jarige arbeider B. J. van Wierin- gen, wonende aan den Lijnderdijk, reed op zijn rijwiel achter een auto. Plotseling stak hij zonder uit te kijken den weg ever met het gevolg dat hij werd aangereden door de autobus van de fa M. en K. De chauffeur tracht (e al het mogelijke te doen om aanrijding te voorkomen doch tevergeefs. De wielrijder werd zwaar gewond en hevfg bloedend opgenomen. De ontboden genees heer verscheen spoedig ter plaatse doch de Jicer van Wieringen was reeds aan de ver wondingen bezweken. Het lijk werd nat Hoofddorp overgebracht. ZWART FRONT IN BESLAG GENOMEN Nadat bekend was geworden, dat in h orgaan van „Verdinaso" (een organisatie van Dietsch Nationaal Socialisten) een pu blicatie zou verschijnen in verband met de geruchten, welke over den minister-presi dent zijn verspreid, heeft de officier van justitie te Amsterdam opdracht gegeven liet nummer van dit orgaan, indien daarin de bedoelde publicatie zou voorkomen, in beslag te nemen. Het nummer is echter tot op lieden niet verschenen en bij een inval, die in het kantoor van „Verdinaso" heeft plaats gehad, zijn enkele afdrukken van de bedoelde publicatie in beslag genomen. Thans is echter een nummer van Zwart Front" het orgaan van weer een andere Nat. Soc. groep verschenen, waarin artikel voorkomt over deze zaak, dat den Officier van Justitie aanleiding heeft gege- ven het nummer in beslag te nemen. De Officier heeft ook zijn amblgenooten in het land gewaarschuwd en ook in 's-Graven- hage is het bedoelde nummer van „Zwart Front" in beslag genomen. HET AUTOBUSONGELUK BIJ ARNHEM In het gemeenteziekenhuis te Arnher blijft de toestand van mevrouw Houtkruier nog zorgelijk. Naar aanleiding van het bezoek van een geneesheer van den geneeskundigen dienst van Amsterdam kan worden medegedeeld, dat geen der patiënten het ziekenhuis zal verlaten, alvorens de behandelende genees heer daartoe toestemming verleent. In het Elisabcthsgasthuis wordt mevrouw Spran- ger verpleegd, wier toestand nog steeds ernstig is. DOOR EEN ZONNESTEEK GETROFFEN Tijdens zijn verblijf aan het strand te Hoek van Holland is de 25-jarige J. Douma uit Rotterdam vrij ernstig door een zonnesteek getroffen, zoodat de jongeman het bewustzijn verloor. Hij werd naar de politiepost aan het strand overgebracht, waar Dr. Knip hulp vérle.ende. Na geruimen tijd keerde het be wustzijn 'terug en kon D. per trein naar zijn yvoonplaats vertrekken. Wat doet ge liever? DUUR WONEN in een huurhuis Uw leven lang huur betalen? of GOEDKOOP WONEN IN EEN EIGEN HUIS en toch in 20 jaar het huis geheel afbetalen? HOOGE HYPOTHEEKRENTE BETA LEN ol het RENTEBEDRAG GEBRUI KEN, om uw schuld af te lossen? Vraagt een prospectus aan bij de N.V. B OU WK AS „ROHYP", Spuistraat 219,221 Amsterdam (O.). (Adv.) AUTOMOBILISTEN U wilt Uw wagen verzekeren W.A. OF ALL-RISK bij eerste klas maatschappijen, maar U kunt de jaarpremie niot direct betalen? Wij verzekeren Uw wagen tegen wekelijk- sche of maandelijksche betaling met direct ingaand risico. Aanvragen te richten: ALG. DIEMER ASSUR KANTOOR VOOR AUTOM., uitsluitend: Prins Hendrikkade 48, Amsterdam-C, Telefoon 44348. (Adv.) Een akelige plaag 't Krioelt van kakkerlakken Te St. Jacob bij Roermond werd de gemeente-vuilnisbelt, die veel stank ver spreidde, verplaatst, wat vreugde verschafte aan de omwonenden. Thans worden ze ech ter geplaagd door kakkerlakken. Duizenden en duizenden kakkerlakken zijn plotseling in legerformatie opgetrokken naar de aan grenzende woningen. In de struiken krioelt 't van deze beesten. Tusschen de steenen der muren, in elk hoekje der beneden- of bo venwoning hebben ze hun vestigiogs- eischen opgevraagd. Ze wonen er liefst in beddegoed, in kasten met etenswaren, onder tafels, achter en op het behang, kortom in elk gaatje en elk plekje der huizen. De winkeliers kunnen hun goederen niet meer verkoopen. Op brood en alle mogelijke levensmiddelen nestelen zich de kakkerlak ken. De menschen trachten zich zelf te hal pen met alle mogelifke ineectenpoeders, met spuiten van carbolineum enz. Maar veel helpt het niet. In de boomen langs den w ag nestelen ze. Ze vermenigvuldigen zich enorm. Boerderijen in de asch gelegd Zondagmiddag omstreeks 5 uur is te Nieuwe Tonge brand uitgebroken in de boerderij van den landbouwer Pieterse. De brandweer was spoedig ter pleatse en slaagde erin het vuur tot de boerderij te beperken en het woonhuis te sparen. De boerderij is totaal afgebrand. Twee varkens zijn in de vlammen omgekomen. Omtrent de ooi-zaak van den brand tast men in het duister. De schade wordt door verzekering gedekt. Te Waar der is brand ontstaan in de hooiberg van de hofstede van den heer Van Zeideren. In korten tijd hadden de vlam men, ook de boerenhofstede en den voor twintig koeien plaats biedenden veestal aangetast. Hoewel de beide handspuiten van Waarder en Lange Ruige Weide op volle kracht werkten, kon niet worden voorko men, dat het geheele complex in de asch werd gelegd. De sohade wordt op ongeveer zevenduizend gulden geschat en wordt door verzekering gedekt. De brand is vermoede lijk ontstaan door het spelen met lucifers door kinderen. Bij het in veiligheid brengen van huisraad sloeg een man uit Waarder met zijn arm in glas; hij moest de wonde door een ge neesheer laten hechten. Zondagavond is te Almelo de bekende boerderij „De Heer is mijn Banier", gelegen aan den Baniersweg, eigendom van den heer J. Lebbink, te Doetinchem en bewoond door het gezin Kobus en de wed. J. Veld huis, geheel een prooi der vlammen gewor den. Ook de inboedels gingen geheel ver loren. De brand was zóó fel, dat de brand weer, hoewel spoedig ter plaatse, nagenoeg niets kon uitrichten. Alles was verzekerd. DOOR VALLENDE KATROL GEDOOD De 41-jarige arbeider A. Kamper, te Scha- gerbrug die in dienst was bij den veehouder J. Boontjes, heeft bij het ophoogen van hooi. een katrol die boven in de hooischuur hing, op hef hoofd gekregen, doordat het touw waaraan de katrol hing, brak. De man is direct aan de gevolgen overleden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van één N.V. Vaderlandsche Hypotheekbank Winst 60.543.90 (v. j. nihil) tie der N.V. Vaderlandsche Hypo theekbank te 's-Gravenh: 1935 jc-ns de heer-s gesloten op ji ie onzekere omstandig- >en hypothecaire leenin. te verbinden onder- erdeeld ove In 13^ gev: 374 (v. J. 386) leeningei bedrijf01* Mn Een tweede r i door f&lllls- uit de winst Do leeningen 5.116 e der 4.779 bedraagt. it tegen gemiddeld terwijl het gemiddeld pandbrievi na aftrek der tosten ad 466.690.21 ei 60.543.90 (v. j. nihil). ndeelhoudeTs, te houden alsmede de kos bedrag ad ƒ28.4 tueeie vnorzlenh ken noodig te i welke ln 1936 zullen blij- worden gemeld dat de op 21 isMehheeft besloter i rustende hypothe-ke ctief saldo der bank zelfs Indien men t ers bij de activa ni ranrde der verbonden de ndeelei iestuur der bank al voor het i missie belangrijke bezuiniging 1 en verdere beperking der meer loonend worden van he' ipport ls op het eind van dit jaai \MSTERDAMSCHE DROOGDOK-MIJ. Verlies 1935 f 100.000 (v. j. 132.638) mstandigheden ook in 1935 voor :hap niet gunstig zijn geweekt, gelukken het nadeelig saldo De exploitatie-rekening zoowel als de lnte- esst-reikening laten een nadeelig saldo. Een -"-J afge- i f 51.307 i CommissG chrljvingen te moet... nder sludt de verlies- en winstrekening met en nadeelig saldo van f 100.000 (132.638). ietgeen gedekt wordt dooi; aanwending van dokken gebruik ge- 583.458 235 schepen, metende tezamen 542.5 durende 827 dokdagen in 1934. luningsfonds' 1935 per 1 Jai meerderd met inter ln 1935 toegekende udtkeerlngen. Door verlaging van verschillende loopende ondersteuningen, waartoe w(j ook dit jaar he'.ben moeten be sluiten, kon de rekening verminderd worden en voorts nam zü af met het bedrag der gedane uitkeeringen. Het verschil tusschen het aldus ontstane saldo en de contante waarde per 31 December^l935. zijnde f 10.882, werd ten laste •ndersteunlng3fonds op de „Tti boekt waardt.. f 399.38 (v. j. 437.336) gebracht werd! ROTTERDAMSCHE LIQUIDATIEKAS Verlies 1935 f 14.249 (13.655) het Jaarverslag over 1935 van de sche Lakwidatiek&s ontleenen wil volgende: Hoeweldei omzet lets grooter was da jaar trad een wijziging var :t in werking, waarbij de etere types en voor de bij •rlaagd. Vanaf 1 Maart we dlteuren bestaat voor een bedrag 10 uit een deposito dat wij renteloos - de Valutakas ontvingen. ztfnde het bedrag is aandeelenbezit In deze N.V. Het bedriif levc-rde In het afgeloopen bo •lies 13.655). hetgeen in de winst- e koersverlies op eff* tekort van f 594. waar ekenlng doo: •erliessaldo op de balans hoogd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2