radföD SftoGPJus-taWft MINISTER DECKERS OVER DE LANDBOUWCRISISPOLITIEK DAGERAAD VRIJDAG 19 JUNI 1936 DERDE BLAD PAG. 9 ZATERDAG 20 JUNI HILVERSUM I 1875 M. KRO-Uitzending. 1 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur .2.00 Voor de jeugd. 3.00 Kinderuur. 4.00 R.K. Kinderkoor. 5.00 KRO-Melodisten en Gram.pl. 6.20 Journ. Weekoverzicht. 6.45 Gram.pl. 7.15 De KRO-Luchtlijn. 7.35 Actueele aetherflit- sen. 8.00 Berichten A.N.P. 8.10 Voor dracht. 8.30 KRO-Orkest. 9.00 De a.s. Radio-Missiedag. 9.45 De KRO-Boys. 10.30 Berichten A.N.P. HILVERSUM II 301 M. VARA-Uitzcnding. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 12.001.45 Orvitropia. 3.00 Lezing over de crisis. 4.20 De Flierefluiters. 5.40 Lite raire causerie. 6.00 Orgelspel. 6.30 Gr.pl. 7.40 Causerie over het VAR A-Zomerfeest. 8.00 Herh. SOS-Ber., nieuwsber. ANP. 8.45 Fragmenten van het concours „Artis- Festival". 10.00 Berichten A.N.P. 10.05 VARA-Orkest. 11.10 Accordeonconcert. DROITWICH 1500 M. 11.20 BBC-Northern- orkest. 1.20 Orkest. 3.00 „Aviation Ser vice", plechtigheid in de Cantebury Ka thedraal. 4.20 Zigeunermuziek- 4.50 Octet concert. 7.05 Pianorecital. 7.20 Orkest. 8.20 Tango-orkest. 10.20 Voordracht. RADIO PARIS 1648 M. 11.20 Orkestconcert. 4.20 Populair concert. 8.35 Opera-uitzen ding. 11.3512.35 Chapelier-orkest. KEULEN 456 M. 6.50 Ork stconcert. 12.20 Populair concert. 4.20 Gevar. programma. 8.30 Gevar. programma. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M. 12.50 Om roeporkest. 1.30 Salonorkest. 3.20 Zang. 3-50 Klein-orkest. 6.20 Salonorkest. 8.20 Kamermuziek. 9.30 Omroeporkest. 484 M.: 12.50 Salonorkest. 1.30 Omroep orkest. 6.35 Gram.pl. 6.50 Salonorkest. 8.20 Gram.pl. 9.10 Operette-uitzending. ZONDAG 21 JUNI HILVERSUM I 7875 M. 8.30 NCRV. 9.30 KRO. 5.00 NCRV. 7.45—11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding m.m.v. chr. zangkoor „Im- manuel" door Ds. B. Planting, Pred. der Bapt. Gemeente te Amsterdam. 9.30 Hoogmis. 12.15 Gram.pl. 12.20 Liszt-con- cert. 1.20 De Kon. Harmonie te Den Bosch. 2.00 Vragenhalfuur. 2.30 Gram.pl. 2.45 De Kon. Harmonie. 3.30 Gram.pl. 3.45 R.K. Blindeninstituut „St. Henxicus". 5.00 Gewijde muziek (Gr.pl.). 6.20 Ned. Herv. Jeugddienst uit de Bethlehemkerk te Amsterdam. Voorg. Ds. W. v a n L i m- Ten aanzien van den uitgesproken wensch, dat de crisis-accountantsdienst als afdeeling comptabiliteit bij het departement zal wor den ingelijft, kan de minister niededeelen, dat er op het oogenblik met zijn ambtgenoot yan Handel, overleg gaande is, genoemden dienst aan hun beider departementen te .verbinden. Ver. Glasfabrieken zou executie willen uitlokken Gedachtenwisseling over het reorganisatieplan Tarwe en rogge De minister is van meening, wat betreft de vtjreischte hoogte van de richtprijs voor tarwe, dat met een tarweprij^ van ƒ9 bij een normalen oogst voldoende rendement voor de landbouwers wordt verkregen. Het vraagstuk van de sterk wisselende roggeprijzen in den loop van een jaar heeft de voortdurende aandacht van den minister. Over de maatregelen, welke zullen worden genomen, om indien de prijsverhoudingen daartoe aanleiding geven, te trachten de prijzen der rogge op het toegezegde niveau te houden, kan de ipinister zich nog niet uitspreken. Groenten- en fruitteelt Plannen tot een heffing op de binnenland- sche consumptie van groenten en fruit zijn op dit oogenblik niet in voorbereiding. De ernstige bezwaren daartegen worden erkend De bezwaren tegen verplicht veilen van fruit worden door den Minister niet gedeeld. De Minister verschilt van meening met die leden, die meenen, dat een heffing van ƒ30 per H.A. aardappelen hoog is. Zeer ten onrechte beschouwt men deze heffing als een belasting op den verbouw. Zij is slechts een middel om een bedrag te verkrijgen, dat wederom in den vorm van een denaturatietoeslag aan de belanghebben den wordt uitgekeerd. Zuivel De Minister heeft ten aanzien van een eventueele beperking van de mclkhoeveel- beid nog geen systeem kunnen vinden, dat de verschillende naar voren gebrachte be zwaren tegen het vorige systeem ondervangt Op dit moment ligt de totale melkproductie iets onder die van het vorige jaar. Bij het doorwerken van de teeltregeling zal, naar de minister verwacht, een vermindering in de melkproductie optreden. Daar de verschuiving in de vetconsump- tie naar de goedkoopere vetten duidelijk op treedt, en dit uiteindelijk voor de boter en Door de Nederlandsche Trust-maat schappij N.V. is aan houders van 5y2 eerst-hypothecaire obligatiën ten laste van de N.V. Leerdam v.h. Jeekel, Mijns- sen en Co, een circulaire gericht, waar in wordt medegedeeld, dat obligatie houders zijn opgeroepen tot een spoed vergadering, te houden Vrijdag 26 Juni a.s. te Amsterdam, De agenda luidt als volgt: 1. (voorgesteld door de Ned. Trust Mij.) Gedachtenwisseling over het aan den trus tee overgelegde reorganisatieplan. 2. (voorgesteld door de N.V. Ver. Glasfa brieken te Schiedam). Het geven van toe' stemming aan den trustee tot het verlee- len van medewerking aan de uitvoering ran het voorstel door de directie der N.V. Glasfabriek Leerdam, aan de buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders dier N.V. op 25 Mei 1936 gedaan. Na een uiteenzetting van de reeds ge dane pogingen om tot een financieele reor ganisatie te geraken, wordt medegedeeld, dat zich een nieuwe mogelijkheid heeft voor gedaan. Een nieuwe geldgever is bereid gevonden, zonder eenigen steun van'tWcri fonds, het bedrijf voort te zetten. Dit plan komt, wat obligatiehouders be treft, in het kort op het volgende neer: Vrijwel alle activa en passiva van „Leer dam" worden, indien de gegevens door de directie verschaft, v oo r 27 Juli a.s. niet blijken geheel onjuist te zijn geweest, aan een nieuwe vennootschap overgedragen. Deze vex-bindt zich: 1. Een annuïteit te betalen, voldoende om rente en aflossing op hun leening te be talen, zoodat de laatste aflossing in 1958 zal geschieden. 2. „Leerdam" f 150.000 harer aandeelen te fourneei'en, welke aan de Ned. Tinist Mij ten behoeve van obligatiehouders verpand zouden worden. 3. Zelf f165.000 nieuw kapitaal aan te trekken. 4. De Ned. Trust Mij..een bankgarantio. van f 50.000 te verschaffen als zekerheid voor de aflossing gedurende de eerste vijf jaar. Aangezien bovendien bij aanneming van het plan op 1 Aug. a.s. een aflossing van f 18.000 zal plaats vinden, beteekent dit dus, wat obligatiehouders aangaat, dat zij in ieder geval kunnen rekenen op een aflos sing van f68.000 (de leening bedraagt thans nog pro res to f 421.000) terwijl de nieuwe vennootschap zich bovendien garant stelt voor rente en periodieke aflossingen. Het huidige onderpand blijft ten volle voor obli gatiehouders verbonden. Naar de meening van de Ned. Trust Mij, is dit plan vei're te vex-kiezen boven de andere plannen, welke tot dusverre naar voren zijn gebracht en welke immers alle verkoop tegen geschatte liquidatiewaarde inhielden. A fortiori zou executoriale ver koop van de fabriek voor obligatiehouders nog ongunstiger zijn. Het eenige verschil met den huidigen toestand, hetwelk dit plan medebi-engt is, dat de aflossingstexmijnen telkens voor een kleiner deel worden uitgesteld en wel zoodanig, dat terwijl tot dusven-e f36.000 per jaar aan obligatiën afgelost werd, thans voor het eerste jaar f9000 aan obligatiën afgelost zal worden en daax-na langzaam opklimmend van jaar Ingevolge de bewoordingen der ii'ust-acte heeft de Ned. Trust Mij. het recht dit uit-, stel zelf te verleenen. Zooals bekend is, is Vereenigde Glasfabriek te Schiedam houdster van een belangrijk aantal obliga tiën. Haar juridische adviseur heeft mede gedeeld, dat hij van meening is, dat de Ned. Trust Mij. niet gex-echtigd is om zelf standig een uitstel te verleenen en heeft haar gesommeerd, waartoe hij volgens de bepalingen der trust-acte het recht had, om obligatiehouders tot eexx vei'gadering bijeen te i-oepen, teneinde een voorstel voor te leggen om de Trust Mij. te machtigen haar medewerking te verleenen. 1-Iet is niet recht duidelijk, waarom de Ver. Glasfabrieken zulk een voorstel doet, tenzij het zou zijn om haar stem uit te brengen tegen het ver leenen van bedoelde machtiging. Het be hoeft geen betoog, dat de positie van de Ver. Glasfabrieken, als een met Leerdam concurx-eerende instelling, een gansch an dere is dan die van de andei-e obligatiehou ders. Dit blijkt wel uit het feit. dat zij thans rechtsmaatregelen tegen ondergetce- kende heeft getroffen, blijkbaar ten doel hebbende de uitvoering van bovenvermeld plan te verhindei-en. Bovendien heeft zij, zij het dan ook te laat, nog het verzoek inge diend om op de a.s. vergadering het volgen de punt in behandeling te brengen: „Het geven van opdracht aan den trustee achterstallige aflossing tex-stond opeischbaar te verklaren en bij niet voldoening van deze smake/iike. bruine Jus van.. - IV VER TABLET VOOR 5 L.O CT. burgh. 8.10 Berichten A.NP. 8.20 Gr.pL 8.30 KRO-Melodisten. 9° KRO-Orkest. 10.00 KRO-Orkest. 10.3C Berichten ANP. 10.40—11.00 Epiloog. HILVERSUM II 301 M. 8.55 VARA. 10.00 VPRO. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 8.00 AVRO. 9.30 Orgelspel. 9.45 „Van staat en maatschappij". 10.00 Voordracht. 10.30 Ned. Herv. Kerkdienst. 12.30 Omroepor kest. 2.00 Literaire causerie. 2.30 Schie- damsch Mannenkoor. 3.00 Residentie orkest. 5.00 Gram.pl. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Concertgebouw-orkest. 9.20 Gram.pL 9.30 Omroeporkest. 10.25 Radiojournaal. 11.00 Berichten ANP. DROITWICH 1500 M. 12.50 Het Upper Nor wood Leger des Heils-orkest. 1.35 Sextet. 2.20 Orkest. 4.05 Concert. 4.50 Voor de kinderen. 5.10 „World congress of faiths"- causerie. 5.50 BBC-Militair Orkest. 6.35 Orkest. 7.05 Cyclus „Living in the past". 7.25 Reg. Kings orkest. 8.15 Methodisten- Kerkdienst. 9.20 Viola en piaso. RADIO PARIS 1648 M. 8.20 Gram.pl. 11.20 Orkestconcert. 12.20 Orgelconcert. 5.50 Pascal-orkest. KEULEN 456 M. 6.20 Orkestconcert. 9.00 Kwartet. 10.20 Militair concert. 12.35 Orkest, koor, dubbelkwartet en bóeren- kapel. 5.50 Omroepkleinorkest. 11.20 Po pulair concert. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 10.05 Or kest. 11.05 Zang. 12.20 Salonorkest. 1.30 Klein-orkest. 3.20 Omroeporkest. 4.05 Gram.pl. en reportage. 6.20 Salonorkest» 8.20 Omroeporkest. 484 M.: 11.20 Orkest. 1.30 Salonorkest. 3.20 Opera-concert. 6.20 Gevar. concert» 8.20 Militair orkest. 9.50 Concert. MIJNHEER PIMPELMANS GAAT „EN PENSION" De minister meent de verwachting te mo gen uitspreken, dat het rapport der commis sie-Van Loon binnen afzienbaren tijd zal worden uitgebraoht. Of het der regeering dan mogelijk zal zijn een duidelijk beeld te geven van wtfl zij voor de toekomst ten opziohte van den landbouw beoogt en van den weg, waarlangs zij haar doel zal trach ten te bereiken, kan door den minister niet in uitzicht worden gesteld. De internationale verhoudingen bieden ook ten aanzien van de door de regcering ten opzidhte van den landbouw te volgen politiek zooveel omze- kere factoi-en, dat van het uitstippelen van .vaste lijnen voor de toekomst weinig sprake zal kunnen zijn. Decentralisatie Door den minister wordt nagedaan of in het huidige stelsel van centx-alisatie, hetwelk voor de beginperiode der landbouw-crisis- maatregelen noodzakelijk is geweest, thans wijziging kan worden gebracht, zoodat aan bepaalde organen hij heeft hier in het bijzonder de gewestelijke landbouw-crisis- organisatie voor oogen ruimere bevoegd heid kan worden toegekend. Crisis-tuchtrechtspraak Een vei'eenvoudiging van de tuchtrecht spraak, welke tevens tot snellere uitoefe ning zou leiden, heeft ook bij den Minister reeds meermalen een punt van overweging uitgemaakt. Hij moge hierbij echter opmer ken, dat het niet gemakkelijk is de wegen te vinden, waarlangs zulks kan worden be reikt, zonder dat aan de eischen van een rechtvaardige en grondige rechtsbedoeling wordt te kort gedaan. Crisis-accountantsdienst Margarine in het leger De vraag of aan het leger geen boter, doch slechts margarine wordt verstrekt, moet bevestigend worden beantwoord. Het baconcontract De minister heeft gemeend den thans gel denden vorm van inschrijving te moeten kiezen, omdat hij een meer geleidelijke aan passing van de in Nederland veel te groote capaciteit der baconfabrieken aan de toe komstige mogelijkheden wilde bevorderen dan die, welke bij een volkomen vrije in schrijving zou plaats vindexx. Visscherij Een plan voor het verleenen var* steun aan noodlijdende visschers is in vergevorderden staat van voorberei ding, dit plan omvat ook het verleenen van steun voor het aankoopen van het noodige visohwant. Positie van de landarbeiders Dat de positie van de landarbeidex-s nog immer te wenscljen overlaat, is den minis ter bekend. Zijn streven is er bij voortduring op gerioht om met. de hem hierbij ten dien ste staande middelen in dezen toestand ver-1 betex-ing te brengen. GLASFABRIEK LEERDAM De Trustee roept obligatiehouders bijeen Dus weer een ellendige dag in hel voor» uitzicht. Heusch niet noodigl Neem een "AKKERTJE" en binnen 'n kwartier voelt Ge U weer frisch en opgewekt en zijt Ge Uw hoofdpijn kwijt. AKKER-CACHETS helpen verrassend snel bij Hoofdpijn, Kie«- pijn, Zenuwpijn, Rheumatiek, Griep. Pet 12 stuks slechts 52 canl. Overal verkrijgt aai (Adv.). 64. Mevrouw Van Ribben spek echter stoom de letterlijk van woede bij het aanschouwen van mijnheer Pimpelmans' onverstoorbare gemoedsrust. Ze pakte haar stoel op ext slingerde dien naar boven. Het vederlichte stoeltje zweefde wentelend omhoog en bleef met zijn leuning precies om mijnheer Pim- pelmans' hals hangen. „Dat zal ik je betaald zetten!" brulde deze. .Wordt Maandag vervolgd. PAKHUISBRAXD TE BEVERWIJK Donderdagavond omstreeks half tien is brand uitgebroken in een pakhuis van den wijnhan del J. de Swart aan de Nieuwsrataat te B e- v e r w ij k. De brand woedde op de zolderver* dieping, waar groote partijen verpakkingsarti kelen, o.a. strooien hulsen voor wijnflesechett lagen opgeslagen. Het vuur vond hierin een' gretig voedsel. Er dreigde groot gevaar, dat de hoog oplaaiende vlammen het café van den heer C. van der Laan zouden aantasten. De brandweer bestreed het vuur op resolute wij zei met drie stralen op de motorspuit en mocht er in slagen het gevaar voor uitbreiding af tal wenden. De waterschade van den bovenverdie ping van het café ie intuscshen zeer groot» Het pakhuis is grootendeels uitgebrand. Da oorzaak van den brand is niet bekend. 63. Toen het ergste voorbij was, keek ze woedend om zich heen. Waar zat de onver laat? Ha, daar zag ze hem! Want mijnheer Pimpelmans keek juist nieuwsgierig over de balkonleuning om te zien wat er gebeurd was. Toen hij in het woedende gezicht van mevi'ouvv Van Ribbenspek keek, begi'eep hij er alles van en probeerde een verontschul diging te stamelen. Een plan tot behoorlijke verdeeling der consumptie van de verschillende vetten Steun aan noodlijdende visschers In le Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begrooting van het Landbouwcrisisfonds deelt de Mi nister mede, dat zijn streven er op is gericht, een geleidelijke vermindering van de steunmaatregelen te verkrijgen, waar zulks, zonder den landbouw schade te doen mogelijk is. ook voor de margarine groote bezwaren mede zal moeten brengen en deze verschui ving voor een groot deel een gevolg is van de heffingspolitiek van de regeering, heeft de minister opdracht gegeven een plan uit te werken, waarbij een behoorlijke verdee ling der consumptie van de verschillende vetten wordt bereikt. I-Ioezecr het ongetwijfeld voor onze ge- heele zuivelpositie van groote beteekenis zou zijn, indien de intei'nationale pi'ijzen der zuivelproducten beter waren, neemt dit niet weg, dat zelfs bij den prijs, zooals die nu wordt behaald, de export van boter naar Engeland gewenscht moet worden geacht. De boterafzet naar Engeland en het boter verbruik in Nederland heeft de minister thans nogmaals in erxxstige studie doen nemen. Dc Trust Mij. kan hier niet anders in lezen dan een streven om executie, met alle daaraan voor obligatiehouders na- deelige gevolgen, uit te lokken. Zij acht het dan ook van gi-oot belang, dat zoo niet alle, dan toch de overgroote meer» derheid van obligatiehouders ter verga dering komen, teneinde kennis te nemen van de plannen. JEUGDIGE INBREKER EN DIEF Door de politie te Almelo is gearrasteerd de 17-jarige A. K. aldaar, verdacht van de in- bij de N.V. Bischoff te Almelo. De politie meent hiermede de hand te heb- Feuilleton (35 door H. KINGMANS HOOFDSTUK X De zomer van 1579 was verstreken. Koude Octoberwindcn joegen door de straten van Groningen, waar men weer volop in twist was met de Ommelanden, die nu weer niet door Hen nenburg weiden begunstigd, daar de geschorste Hoofdmannen kamer, een doorn in het oog der Ommelanders, weer werd op- gericht, aan het hoofd waarvan Pompejus Ufkens kwam te staan. Evenwel kon deze inwilliging van het verzoek der stad nie„ wegnemen, dat ook daar de vreemdeling nog steeds werd gewantrouwd, zoodat Rennenburg, zeer ten genoegen van Bailly, in een moeilijk parket verkeerde en die maanden Groningen zooveel mogelijk meed, door in Friesland, 't Land v. Vollenhoven en Kampen te verkeeren. Doch hoe Bailly ook zijn best deed, een antwoord had hij nog niet naai: Keulen kunnen zenden. Hij kon zich voorstellen, dat proost Fonck er reikhalzend naar uit zag, doch hij moest dezen wel teleurstellen, daar zijn gebieder, hoewel tot zijn blijdschap meer en meer naar Spanje over hellend, er nog niet aan dacht, met de Unie van Utrecht te breken, omdat hij, na*r Bailly vermoedde, het meest geschikte oogenblik nog niet gekomen achtte. Op dien Octobermiddag zat Bailly te werken in de werk kanier van de weem der Martenskeidc. Er vas veel achter stallig wei-k, daar Renxuenburg pas van een reis naar Fi-iesland was teniggekeei-d. Er moest met het werk ook haast worden gemaakt, wat niet langer dan een week zou de Stadhouder in Groningen vertoeven. 0e bedoeling was, naar Kampen te gaan. Bailly vond zijn gebieder in dien tijd een rusteloozen geest. Hij gaf steeds den indruk van iemand, die het met zichzelf niet eens is. Op de keien buiten klonken de hoefslagen van paarden. Opziende en naar het raam loopend bespeurde Bailly tot zijn vex-bazing Caudenhoven. Onmiddellijk sneed de gedachte door zijn hoofd: die komt van Keulen; het lange wachten gaat dsn proost vervelen! Hij verblijdde zich over de komst van den Gentschen edel man, daar deze een handig persoon was en dus een te waar- deeren bondgenoot, om Rennenburg te overreden. Na een hartelijke begroeting vroeg Bailly op den man af, wat de vroegere luitenant van Rennenburg in Groningen kwam doen. „Ik heb altijd nog achterstallig geld te innen en wil eea poging wagen, dat in handen te krijgen", zeide Caudenhove met een effen gelaat. „Dat is inderdaad een mooi voonvendsel, om de Groningers om den tuin te leiden", lachte Bailly. En dan: „Wordt proost Fonck ongeduldig?" Caudenhove sprak nu ook vrij uit. „Is dat een wonder? Waarom komt er geen bericht? De proost heeft den hertog van Terranova ingelicht en er werd met spanning op tijding van je gewacht," Bailly haalde de schouders op. „Er viel nog niets te berichten. Zijne Genade geeft nog geen vast uitsluitsel. Ik vermoed, dat de Graaf op het meest gunstige oogenblik wacht." „Dus hij is niet van meening vex'andex'd?" vroeg de gezant van Fonck. „Ik kan uit den Gouverneur zoo nu en dan geen wijs. Maar ik geloof stellig, dat Zijn Genade voor den Koning te wimxen is." „En Groningen?" „De stad is in groote meerderheid Spaanschgezind", verklaarde Bailly met stelligheid. „En de Ommelanden zullen dan wel volgen, terwijl Rennenburg in Fxiesland warme vrienden heefL" „Waarop is het wachten dan toch?" „Dat vraag ik mij ook af. Maar ik zal je hij den Graal aandienen." Het was niet noodig, daar Rennenburg zelf binnentrad en even staan bleef, toen hij Caudenhovèn gewaar wex-d. Diens komst viel blijkbaar in den smaak, want de Stad houder stak hem de hand toe en zeide: „De verrassingen zijn de wereld nog niet uit! Hoe komt ge zoo in Groningen Ie land, luitenant? En waar vandaan?" „Ik kom rechtstreeks uit Keulen, Excellentie." Het gelaat van Rennenburg bleef ondoorgrondelijk, hoewc-I Bailly er zeker van was, dat zijn, meester het zijne dacht van Caudenhovens verschijning. „Hoe staat het met de vi-edesondeiTiandelingen?" vroeg de Stadhouder, terwijl een fijn lachje om zijn lippen speelde. „Een slak kruipt nog vlugger dan die onderhandelingen voortgang maken, Excellentie." „Uat zal wel. Men deed beter er een eind aan te maken. Blijft ge eenige dagen in Groningen?" „Zop noodig wel, Excellentie." „Ge kunt hier logeeren." „Zal ik orders geven, een slaapvertrek in orde te maken, Excellentie?" vroeg Bailly. „Niet noodig. Een oude strijdmakker als Caudenhoven, kan wel op mijn slaapvertrek. Dat is groot genoeg." De afgezant uit Keulen was zeer in zijn schik met deze regeling, daar hij er het begin van het welslagen zijner missie in zag. Daarin vergiste hij zich dan ook niet. Hij verklaai'do later aan Bailly, die dat trouwens ook had opgemei'kt, dat de Graaf zeer openhartig met hem sprak. Van de zijde van Oranje, zoo verklaarde Rennenburg hem. waren hem schoone vooi-slellcn 3edaan, indien hij iich geheel aan de Unie gaf en niet het oor leende aan voorstellen van. Spanje. Het was namelijk uitgelekt, en men begreep hei trouwens toch wel, dat pogingen werden aangewend, om Ren nenburg van de Unie af te trekken. Volgens Caudenhoven, maar Bailly wist van dat alles niets ar, waarom het hem zeer bevreemdde, zou Oi'anje aan Rennen burg één zijner dochters beloofd hebben en hij zou al zijflt invloed bij de Unie aanwenden, om te bewei-ken, dat na Ox-anje's dood Rennenburg diens opvolger worden zou. Maar als katholiek voelde de graaf Van Rennenburg niets voor dip voorstellen en helde er toe over op de aanbiedingen' uit Keulen in te gaan, wanneer die althans aannemelijk waren. Bailly begreep nu, dat 'de plannen een stap verder gekomen waren, hoewel hij Caudenhoven waarschuwde, niet al te optimis tisch te zijn, daar de uitlatingen, die de Giaaf had gedaaxv, dezelfde waren als tegen hem, Bailly, geuit, maanden geleden reeds. Caudenhoven lachte èr om, daar hij zeide, zeker van zija zaak te zijn. Na een achtdaagsch verblijf in Groningen reisda hij overhaast naar Keulen terug, terwijl Rennenburg naar Kampen vertrok, wat de stadsregeering zeer kwalijk nam, daafl er iets met de Ommelanden was te regelen, waaraan de Gi-aai zicli weer onttrok. Ket was opzettelijk, dat de Stadhouder Groningen verlief» Bailly wist het wel, dat er in Kampen niets bizonders te doen Na het vertrek van Caudenhoven verklaarde Rennenburg hem onomwonden, dat hij. zoodra daartoe de meest geschikte gelegenheid was, de Unie den rug zou toekeexen, wanneer althans behoorlijke voorstellen werdeu gedaan. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9