KERK EN ZENDING vrijdag 19 juni 1936 eerste blad pag. - onderwijs en opvoeding Ned. Chr. Aannemers- en Bouwvak- Patroonsbond uit de pers NED. HERV. KERK Drietal: Te Delft, S. van Dorp te Den Haag; J. J. Timmer te Amersfoort en J. G. Woelderink te Ouderkerk a. d. IJssel. Beroepen: Te Zaandam-Oost, C. J. Boorman, Evang. pred. te lJuizum (Fr.). Bedankt: Voor West,broek c.a., E. V. J. Japchen te Waarder (Z.-H.). HULPPREDIKER Tot hulpprediker bij de Geref. Kerk te Heerlen is benoemd de heer J. G o r i s, cand. te Overschic. AFSCHEID, BEVESTIGING EN INTREDE Cand. J. Thomas hoopt Zondag 26 Juli zijn intrede te doen bij de Geref. Kerk van Boxum (Fr.). Bevestiger ds. H. Thomas te Leiden. Ds. N. BIJDEMAST Ds. N. Bijdemast, predikant bij de Chr. Geref. Gem. van Soest dijk, viert 29 Juni a.s. zijn zeventigsten verjaardag. Ds. Bijdemast werd 20 Juni 1866 te 's-Gra- veland geboren en behoorde aanvankelijk tot de Geref. Kerken. Hij aanvaardde eerst op gevorderden leeftijd het predikambt bij de Chr. Geref. Gem. te Maarssen, nl. in 1914. Vandaar ging hij in 1918 naar Zwolle, welke standplaats hij in 1921 met Doesburg ver wisselde. In 1923 werd hij predikant te Rot terdam-West, om in 1930 naar Boskoop te [vertrekken. Nog maar kort dient hij nu de gemeente van Soestdijk. Jubileum Ds. W. van 't Sant In verband met het feit, dat Ds. W. van 't Sant, predikant der Geref. Kerk van Den Haag-West, gisteren 25 jaar in het ambt stond, werd gister avond in de Nieuwe Zuiderkerk een plechtige samenkomst gehouden, waar voor groote belangstelling bestond. Na de gebruikelijke opening door Dr. K. ID ij k, die een kort woord ter inleiding sprak, heeft de jubilaris eerst een gedachtenis woord uitgesproken. Spr. had afgezien van een preek, om het gevaar te ontgaan, dat de H. Schrift door hem zou worden gebruikt als kapstok voor zich zelf. Hij begon met er aan te herinneren, dat zijn grootvader destijds den wensch had ken baar gemaakt, dat er één uit zijn geslacht dominéé zou worden. Aanvankelijk vormde voor spr. de heiligheid van het ambt een struikelblok om aan dien wensch te voldoen. Daarom koos hij de studie in de rechten. Maar al spoedig leidde God zijn pad toch naar den kansel. Achtereenvolgens stond spr. hierop stil bij de verschillende gemeenten die hij mocht dienen, t.w. Oostburg (met een deel van Aar denburg), Voorthuizen, Zwartebroek, Katen- drecht, Watergraafsmeer en tenslotte Den Haag-West. Alles overziende is er in spr.'s zifel lof en dank. De samenwerking met de vier collega' ds uitnemend. Allen zijn voorstanders van kleervrijheid, maar tegenstanders van leer- vrijheid. Ook in den Kerkeraad zijn ds ver houdingen voortreffelijk. De hartelijke een heid demonstreerde zich o.m. in den beken den „Open Brief", die verleden jaar door den Kerkeraad verzonden werd. Helaas zijn de vruchten nog gering tengevolge van droef wantrouwen, dat zooveel gekijf teweeg brengt. Te weinig wordt beseft, dat die brief een kreet was uit het broederhart! (bewe ging). Moge God toch spoedig de door twist en rivaliteit beroerde wateren stilleggen. Nadat spr .vervolgens dank gebracht had Voor den velerlei steun en hartelijkheid van tal van zijden ontvangen, inzonderheid van de collega's van „West", verzocht hij staande te zingen Psalm 6814, het vers, dat hij als eerste in zijn ambtelijken loopbaan de ge meente op de lippen heeft gelegd. Het woord voerden hierna de heer G. v. d Veer, die namens Wijk III den jubilaris een fraai schilderij van onzen christen schilder Roeland Koning overdroeg; Ds. P. N o m e s, als praeses van de maand Kerkeraad van Den Haag-West, die met na druk gewaagde van „onzen" Ds. van 'tSant en de aanwezigen verzocht den jubilaris toe te zingen Gezang 29; Ds. H. Potma uit Oostburg; de heer Van Dam namens den Kerkeraad van Voorthuizen; Ds. H. Popma uit Katendrecht, die zijn „vriend Willem" met een kameraadschappelijk woord een ets van de Maasstad aanbood; Ds. D. J. Bo er- koel uit Watergraafsmeer; en Ds. J. At- tema van Den Haag-Oost. Nog sprak Ds. van 't Sant een dankwoord, waarin hij ook de vele briefschrijvers betrok waarna men den jubilaris toezong Psalm 134: 1 en 3 en Dr. Dijk de vergadering met dank gebed sloot. Na afloop maakten zeer velen van de ge legenheid gebruik Ds. van 't Sant en de zijnen persoonlijk geluk te wenschen. EMERITAAT Ds. K. H. WALLIEN Bij den Kerkeraad van de Ev. Luthersche Gemeente te We esp is de emeritaats-aan- yrage ingekomen van Ds. K. H. Wallien, die reeds langer dan lVé jaar door ziekte verhin derd werd, zijn ambt te vervullen. Ook buiten de Ev. Luth. Kerk zal velen ileze tijding treffen. Ds. Wallien, pas 53 jaar oud, had als prediker in de raoio zeer velen aan zich verbonden; hij was ook bestuurder van het Ned. Bijbelgenootschap. In 1907 aanvaardde hij zijn ambt te Mejlemblik, stond daarna te Monnikendam en Den Hel der, en was sinds 1924 te Weesp. In Dec. 1934 begon de ziekte, welke hem thans dwingt emeritaat te nemen. NED. HERV. KERK TE VOORST Weer een procedure Ds. H. J. d e G ro 0 t, Ned. Herv. predikant te Voorst, heeft, nadat alle pogingen om oplossiug in der minne te bereiken zijn mis lukt. de Nederlandsch Hervormde Gemeente van Voorst voor de rechtbank te Zutphen doen dagvaarden tot betaling van het aan hem verschuldigde achterstallige tractement vermeerderd met de rente van dit bedrag tot den dag der voldoening en met veroor deeling van do gemeente in de kosten. In de Presbyteriaansche kerk der Vereen. Staten is een scheuring ontstaan. Een aan tal dissidenten heeft een nieuwe kerk i leven geroepen, de Amerikaansche Presby terian nscho kerk. De meeste leden van de vier kerken van Philadelphia, waaruit de dissir.entcn zijn gestooten, hebben deze laatsten gevolgd. De dissidenten voeren thans een heftige campagne tegen de traditioneele Presbyte riaansche kerk, die er volgens hen moderne begrippen op na houdt. (Zooals men weet, is de achtergrond dezer scheuring geen plaatselijk maar een algemeen conflict.) Calvinistisch Congres te Genève Onze speciale correspondent te Genève meldt ons per vliegpost over het Calvinis tisch congres te Genève nog het volgende: Dinsdagmiddag werd druk van gedachte gewisseld over de laatste stelling van het referaat door den Engelschen predikant G. S. H e n d r y, den vorigen dag gehouden over „Verkiezing en roeping". Deze stelling luidde aldus: „De roeping, als vrije daad Gods, is in het wezen der zaak roeping tot geloof in de vrijmacht Gods. Zij kan daarom niet verstaan worden als geheel en al samen vallend met de verkiezing. Want onze ge- loofsverzekerdheid moet in zichzelf de erken tenis dragen, dat verwerping mogelijk is. Ook in onze roeping blijft God God, en geloof is steeds een beweging of spanning tusschen vertwijfeling en vertrouwen". Daar na kreeg prof. Lang van Halle de gelegen heid om een interessante rede te houden over het verband dat er bestaat tusschen de leer van Calvijn en die van .Bucar, die nog vóór Calvijn de praedestinatie verkondigde. Op dezen middag hield pastor Rudolf Grob doorwrochte rede over „Verkiezing en prediking", waarop weder een levendige dis cussie volgde, nog weder ook tusschen Peter Barth en den paraten voorzitter prof. Lecerf. Vermelding verdient, dat bij de discussie telkens vertaling in andere talen volgt, en dat ds. Dominicé van Genève aller bewon dering wekte door zijn preciese overzettin gen in het Fransch. Hoe word ik snel bruin Door AMILDA-zonnebruincrême krijgt Uw gelaat, armen en hals, direct een gezond, sportief bruine teint, die tevens volkomen beschermt tegen zonnebrand. Flacon 90 ct, Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct (Adv.) Ds. M. van Empel te Middelburg, voor zitter van den Bond van Nederlandsche pre dikanten, heeft aan de classicale vergade ring der Ned. Herv. Kerk voorgesteld, om de Alg. Synode te verzoeken in het regle ment op de vacatures alinea 3 van artikel 6 door het volgende te vervangen: „Indien een predikant niet binnen een jaar na het bereiken van zijn 65ste jaar of het vervullen van zijn 40ste dienstjaar aanvraag om eme ritaat heeft ingediend, verleent het provin ciaal kerkbestuur, na het classicaal bestuur van het ressort gehoord en zich de in het vorige lid vermelde bescheiden verschaft te hebben, hem ongevraagd emeritaat, met ingang van het kwartaal op dat jaar vol gende; voor predikanten, die bij het in werking treden van het in het vorige lid be paalde, reeds het 65ste levensjaar bereikt of hun 40ste dienstjaar vervuld hadden, gaat het in het vorige lid vermelde jaar in op den dag van die inwerkingtreding". Kerk en Staat in Duitschland SECULARISEERING VAN KERKELIJK VERMOGEN? De Berlijnsche correspondent van de Pra- ger Presse seint aan zijn blad, dat de Zon dag gehouden straatcollecte voor de R. K. Charitas 'n volledig succes is geworden on danks het feit, dat denzelfden dag nog drie andere collectes toegestaan waren. In het overwegend Protestantsche Berlijn alleen reeds werden 600.0000 papieren bloempjes .verkocht.. In aansluiting 'hierop schrijft de corres pondent: „In R. K. kringen acht men het niet uitgesloten, dat de financieele staats- overheid de Charitas „onder haar hoede zal nemen"." Ook bij de geestelijke orde ver wacht men, dat spoedig commissarissen be noemd zullen worden voor de controle der financieele aangelegenheden, hetgeen de eerste étappe zal beteekenen op den naar seculariseering van het kerkelijk ver mogen. Onverwachte Synode der kerkelijke oppositie De oppositie van predikanten der Evange lische Kerk heeft volgens een Reuterbericht plotseling een Synode bijeengeroepen, die vandaag bijeen is' gekomen op ongeveer 55 ten westen van Berlijn. De synode wordt bijgewoond door 200 predikanten. Men vreesde, dat de gestapo de synode zou ver- KERKGEBOUWEN Zaterdagavond 7 Juni werd te Batavia plechtig het nieuwe Protestantsche bede huis aan de Nassau-boulevard, de Nassau- kerk-, in gebruik genomen. Hierbij waren o. aanwezig dr. N. A. C. Slotemaker Bruine, voorzitter van het Kerkbestuur, S. C. graaf van Randwijck, zendingsconsul dr. A. D. A. de Kat Angelino, directeur onderwijs en eere-dienst, enz. Gisteravond heeft de ingebruikneming van de Jeruzalemkerk, het nieuwe kerkgebouw der Chr. Geref. gemeente te 's-G raven- a g e-W e st, plaats gehad. De dienst werd geleid door den plaatse lijken predikant Ds. N. de Jong. Ouderling C. Monteban gaf een historisch overzicht. Ds. N. de Jong heette welkom den burgemeester Mr. S. J. R. de Monchy en ker kelijke afgevaardigden. Spr. bepaalde zijn gehoor bij Ps. 122 6. Ds. L. H. v. d. Meiden van den Centrum sprak als consulent, over Gal. 4 26, Ds. J. R. Riekel van Delft complimenteer de namens de Classis de gemeente. De drukbezochte plechtigheid werd beslo ten met het zingen van Ps. 72 11. Synode der Prot. Kerk Uit Indië ontvangen we het vliegmailver- slag van de eerste algemeenë synode der Protestantsche kerk in Nederl. Oost-Indië, welke Dinsdag 9 Juni te Batavia in de Wil lemskerk geopend werd. Vele Indische auto riteiten waren in de openingszitting zig, o.a. dr. Meyer Ranneft, vice-president van den Raad van Indië en vele leden van dezen raad, dr. A. D. A. de Kat Angelino, directeur van onderwijs en eeredienst in Indië, enz. Dr. N. A. C. Slotemaker de Bruine opende de synode met een magistrale rede. Rede dr. Slotemaker de Bruïne Dr. Slotemaker de Bruïne ving aan met een herinnering aan de Groote vergadering van 1933, welke een consultatief en advisee- rend karakter droeg en de bijeenroeping dezer eerste algemeene synode voorbereidde. Tusschen toen en nu ligt het koninklijk be sluit van 10 Juni 1935, waarbij de algeheele afhankelijkheid der kerk van den staat werd opgeheven. Het koninklijk besluit van Juni 1935 heeft de administratieve scheiding gebracht en de thans isamengekomen eerste algemeene synode zal aan het woord 1933 de daad van 1936 moeten verbinden. Een algeheele onafhankelijkheid der kerk is niet bereikt. De staat heeft eenige beperkin gen gesteld. De eerste is betreffende de ma- terieele positie der predikanten, over welke het rijk opzicht houdt en die positie waar borgt. De tweede beperking is deze dat „re gelen betreffende de inrichting en het be stuur van de protestantsche kerk niet in wer king treden dan nadat door ons is te kennen gegeven, dat daartegen bij ons geen bezwaar bestaat". Aldus zegt het koninklijk besluit. Met een uitspraak van haar hoogste verte genwoordigend college, de algemeene synode, aangaande opzicht en tucht, aangaande be lijdenis en kerkvisitatie, is het laatste woord niet gesproken. Dr. Slotemaker de Bruïne betoogt, dat de kerk hierin niet op den duur berusten kan. Zij moet de uitsluitende zeg genschap en de volledige verantwoordelijk heid hebben in zaken, die haar eigen erf ra ken. Spr. noemt vervolgens de onderwerpen, de reglementen, over welke deze vergadering zal hebben te beslissen en brengt verslag uit over de verloopen drie jaar, betreffende het kerkbestuur en zijn actie, het predikanten verloop in Indië, de financiën, de zelfstan dige kerkvormingen in de Minahassa en de Molukken, de zending, die deels door de kerk rechtstreeks gedaan wordt, nl. door de Minahassische kerk in de streek van Dong- gala en door de kerk als geheel in den Ti- morarchipel, op het eiland Saleier en ii Westerafdeeling van Borneo (op Borneo in samenwerking met de Bazeler zending); de verhouding tot Nederland, waarbij dr. Slo temaker de Bruïne opmerkte, dat de Indische kerk thans meer actief wordt ten aanzien de belangstelling in Nederland zelve en dankbaar noteert dat de algemeene synode der Nederl. Hervormde Kerk in 1933 commissie voor het contact met de Indische Kerk benoemde; over den philantropischen paedagogischen arbeid en over algemee- nen arbeid o.a. op sociaal terrein. Sonnevanck" te Harderwijk el man, onderw. Pr. Julianaschool te De venter. nneperveen. Chr. School. Tot on derwijzeres: mej. R. van Woudenberg, tijdel. onoenv. aan de Gr. v. Prinstererschool te Meppel. GEREFORMEERD SCHOOLVERBAND In de dezer dagen gehouden vergadering der C. v. U. van het Geref. Schoolverband ■erden in het moderamen Dr. C. Bouma en Mr. J. Terpstra respectievelijk als eerste en tweede voorzitter gekozen. De overige func tionarissen werden herkozen. Besloten werd binnenkort de aangesloten scholen te ver zoeken personen aan te wijzen, die begun stigers voor den Paed. Leerstoel aan de V.U. zoeken te werven. Een belangrijk deel van vergadering was gewijd aan de voorbe reiding van de samenwerking met de andere landelijke Christelijke schoolorganisaties om de concentratie te bevorderen. Vacantiecursus De vacantiecursus vau de Provinciale On derwijsraad van Friesland wordt gehouden op 3, 4 en 5 Augustus, in het Provinciehuis te Leeuwarden. Het programma bevat de volgende inleidingen: J. Piebenga, Oudega: „Tragyk yn Fryske libbens"; Drs. W. J. Buma, Leeuwarden: „In ichtige aldfryske rjuchtsboarne"; Ds. K. Terpstra, Rottèvalle: „It Frysk en de tsjer- ke"; Tjèbbe de Jong, Bolsward: „De bitsjut- ting ien „Quadragesimo Anno" for de so ciale kwesje"; Ds. J. Wiersma, Augustinus- ga: „Jellesma, sindeling op Java"; Dr. J. J Loopstra, Hilversum: „Theoclor Storm as Fries"; Prof. Dr. U. G. Bijlsma, Utrecht: „Sliep"; Dr. S. Bloembergen, Groningen: „De wirkwizen fen de plantesystematyk Drs. D. J. Buwalda, Leeuwarden: „Tacitus' Germania". Aan de cursus is een excursie verbonden Programa's kunnen worden aangevraagd bij den secretaris van den Provincialen On derwijsraad: J. H. Brouwer, Hardegarijp (Friesland), Chr. hulpbetoon aan t.b.c.-lijders 1 de Verschenen is het 31ste jaarverslag rereeniging tot Chr. hulpbetoon aan t.b.c.-lij ders. Uit dit verslag blijkt, dat er ieder jaar f 30.000 moet bijeengebracht worden voor „Sonnevanck", waarvan het patiëntenaantal zich steeds in stijgende lijn beweegt. Op 31 December 1935 waren er 193 en thans is het aantal 200 reeds overschreden. Het kinderpa- iljoen is bezet met tusschen de 25 en 30 kin deren. In den loop van 1935 zijn er plannen gere- n omtrent aanschaffing van een nieuw Röntgen-toestel, dat aan den eisch des tijds voldoet. In den loop van 1936 zal een z.g. draaiende anodebuis worden aangeschaft. Daar de thans in gebruik zijnde Röntgenkamer ten eenenmale onvoldoende is en deze plaats te- zeer goed als patientenruimte kan wor den gebruikt (waarvoor ze oorspronkelijk ook was bestemd) zal een nieuwe Röntgen-afdee- ling worden gebouwd, waar tevens het Rönt- gen-archief, de bibliotheek, de onderzoekka- e.d. zullen worden ondergebracht. nieuwe toestel maakt aansluiting op het provinciale net noodzakelijk. Met de stichting „Nieuwe Wegen" is men met de nazorg begonnen, welke tevens de aan dacht heeft van „Draagt Elkanders Lasten", afdeeling van het Chr. Nat. Vakverbond. Zal deze sanatoriumverpleging echter geheel vol ledig zijn, dan behoort er gelegenheid tot na zorgbehandeling voor een bepaald soort pa- tienten aanwezig te zijn. In den 1936 zal een eenvoudig nazorggebouw met conversatie, lighal, enz. opgetrokken worden, zoodat de eerste nazorgere hun intrede kunnen De balans op het sanatorium „Sonnevanck" toonde per 31 December 1935 een bedrag van f 21.155,97, de exploitatierekening f 206.802 de rekening suppletiefonds f 31.418,68. Kweekscholen Opheffing van Kweekscholen en verlies der Rijkssubsidie Zoo juist bereikt ons een bericht van den Regeeringspersdienst van den volgenden in houd: Bij de wet van 22 Februari 1936 tot verla ging van de openbare uitgaven voor het onderwijs is bepaald, dat bij Kon. Besluit het aantal kweekscholen, dat voor rijksbijdrage in aanmerking komt, met ingang van 1 Sep tember 1936 zal worden verminderd. _t de behandeling van het ontwerp dier wet blijkt, dat die vermindering gepaard zal gaan met de opheffing van eenige Rijks kweekscholen. Tot de vermindering van het aantal gesub sidieerde kweekscholen zou eerst worden overgegaan, nadat daarbij betrokken onder wijsorganisaties zouden zijn geraadpleegd en nadat de Onderwijsraad zou zijn geboord. Beslist is thans, dat 6 Rijkskweek scholen zullen worden opgeheven en dat 12 gesubsidieerde kweekscholen de rijksbijdrage zullen verliezen. Dc 6 Rijkskweekscholen zijn die te Breda, Ccrinchem Hellevomaivis, Oostburg, Zaan dam en Zierikzee. De 12 kweekscholen, die voortaan het Rijkssubsidie zullen missen, zijn: de Gem. kweekscholen te Groningen en Leiden, de Bijzondere kweekscholen voor onderwijze ressen te Haarlem en Nijmegen, uitgaande van de plaatselijke departementen der maai schappij tot nut van 't algemeen, de bijzon dere Chr. kweekschool te Leeuwarden (Mar garetha de Heerstraat), en de Bijzondere R, K. kweekscholen voor onderwijze/ess< Amsterdam (Korte PrinsengrachiBeesel (Reuver). Boxtel, Breda, Heerlen Nijmegen (Neerbosch) en Woensdrerin (Hoogerl.eide) DE REKKENSCHE INRICHTINGEN Het bestuur der Rekkensche inrichtingen deelt mede, dat met ingang van 1 Juli a.s. wegens gezondheidsredenen aan den direc teur dier inrichtingen, Dr. W. L. Slot Jr. op diens verzoek eervol ontslag Is verleend. Op medisch advies mocht dr. Slot zich niet meer met de algeheele leiding van den arbeid blijven belasten. Dr. Slot is bereid als gees telijk verzorger aan de inrichtingen verbon den te blijven. Tot zijn opvolger is met ingang van 1 Juli a.s. benoemd de heer E. van Schothorst, arts, die reeds eenige jaren op de Rekkensche inrichtingen werkzaam is. De heer Van Schothorst heeft d"-a benoe ming aangenomen. ONDERWIJSBENOEMINGEN Bloemendaal. Chr. School voorL.O. U.L.O. Tot onderwijzer: de heer J. F. Bo Examens n. Gesl.: Rechten: doet. ex.. mej. K. ingh en de heeren W. H. C. Schukking, W. M. Mendel. W. M. Ver 1 de heeren "Gei'l.r Théologie: kerkel. vooi 1. doet. ex., de heer B. T. Hehen- 'etenschappen: mej. J. C. M. m ster dam. Gesl.: Ecoi i.ex.. de heer W. C. Bo.=c ?chtsgeleerdheid: doet. e 1 W. v. Wezel. Gesl. de he«' Drlebergen-Rijsen- commissie niet een betoog weten voor te dragen, dat voor de toekomst van belang kan zijn en de leden hebben spoedshalve bepaalde voorstellen besproken en in meerderheid aangenomen zonder dat deze van een behoorlijke toelichting voorzien waren. De beknotting der drukpersvrijheid is voor de meeste bladen het ergst. Zoo schrijft de rooóe pers: In hooge mate gevaarlijk is het voor stel van de meerderheid der commissie tot „aanvulling" van het zevende artikel der Gi'ondwet, dat de vrijheid van druk pers moet verzekeren. Thans nog staat vast, dat in Nederland voorafgaande censuur uitgesloten is. Iedere publicist i: uiteraard verantwooroelijk voor de we hij kan zich een strafvervolging op di hals halen doch de geldende tekst maakt de onderdrukking van meeningen en beginselen onmogelijk. De comm' wil preventieve, voorafgaande censuur invoeren een „klein beetje", doch dat maakt dc zaak in beginsel niet beter. Zij vvenscht namelijk ruimte te laten voor een wettelijke regeling, die aan de rechte lijke macht, zelfs aan de overheid, het recht zou geven „bepaalde uitgaven" voor zekere tijd te verbieden. De vrijheid der drukpers zal, indien de regeering het voorstel der staatscom missie, althans van haar meerderheid overneemt, in het gedrang kunnen gera ken. Het valt te verstaan dat l.et misbruik dat tegenwoordig van de drukpers wordt *gemaakt, verleidt tot het in het leven roepen van de mogelijkheid van een verbod. Maar een verbod is gemakkelijker uit gesproken dan uitgevoerd: hoe weinig moeite zal het kosten het te ontduiken of krachteloos te maken." En het liberale Utr. Dagblad is wel Ongetwijfeld is het waar, dat niet alle publicisten zich weten te onthouden van „losbandigheid" en „buitensporigheden". Het voorstel evenwel om de mogelijk heid in onze wetgeving te openen tot het tijdelijk verbieden van het verschijnen van dagbladen en periodieken, die een grove inbreuk maken op de openbare orde, dunkt ons te zijn een muisje met een lang en giftig staartje, dat men beter niet op het Nederlandsche volk kan los laten. Zeer zeker, het geldt hier uit twee kwaden te kiezen, maar.dan geven wij toch nog de voorkeur aan het minste kwaad I De meeste bladen nemen een afwachtende houding aan en willen blijkbaar eerst een volledig overzicht hebben. Wat niet over bodig is, zooals wij reeds in onac voorloo- pige beschouwing uiteenzetten. Hoogste stand te Lerwick 770.8. Laagste stand te Isafjord 752.3. Stand vanmorgen halftwaalf 764.8. WEERVERWACHTING Zwakke Oostelijke tot Z.-Oostclijke wind, helder tot licht bewolkt in het Noorden, het Zuiden wellicht toenemende bewol king, droog weer, behoudens in het Zui den kans op onweer, warm. ALGEMEEN WEEROVERZICHT De wee re toestand op het vasteland is 'hans zeer stabiel, overal heerscht warm zomer weer met dagelijksche maxima nabij 30 graden Celsius. In het noorden passeert weer een diepe depressie, die echter binnen den poolcirkel blijft. In het zuidwesten kwam een vlakke depressie tot ontwikkeling, die in West- Frankrijk den barometer cleed dalen. Het hoofd-maimum van het gebied van hoogen luchtdruk ligt nog steeds op de Noordzee en vertoont de neiging om zich naar Scandi navië te veerplaatsen. Om het Kanaal en in Frankrijk vielen, gisteren zware onweersregens, voorname lijk in Zuid-Engelancl viehfi groote hoe veelheden (Croydon 35, Calshop 19,. Ccilly 12 en Le Havre 8 m.M.). Hoewel de de pressie over de Golf van Biscaye haar invloed niet verder uitstrekt dan over het Kanaal, bestaat de mogelijkheid, dat ook het Zuidelijk deel der Noordzee onder haar invloed zal komen, hetgeen een geringe kans op onweer in het Zuidwesten ten gevolge zal hebben. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 26.8 C. 20 JUNI Zonsopgang 4.39 uur, zonsondergang 9.24 uur Maan op vm. 5.40 uur, onder nam. 10.25 uur tulder. "Woudsend: E: C. Doetlnchem. Groen :hool. Acte l.o. Gesl. de dar F. Rosier. W. M. Schaatsr Prinsterer Kw.- es: G. Meijérlnk. a. H. H. Tromp, W. H. C. Dordrecht. Chr. Kweekschool. Ge>sl. de dames: M. B. Kemper. Dordrecht: C. A. van Mechelen. Rusoord; M. Meyll. Moerdijk, M. B. Provily, H. I. Ambacht; A. Straat. IJsselmonde. Hilversum. Rijkskweekschool. Gesl. voor nutt. handw. de dames: A. Ahles. Hilversum: N. Bakker. Bussum: R. E. Beek, Hilversum: E. Bussum: M. J. Janse, E. Koops, Hil- Laidf Ing-; J. G. Noorlaindt. Leiden: ijk. Boskoop: S. Tlgehela; onderwijl 5. C A. A. Schi Klolckenberg. Gesl. de kweekschool Veemarkt, de heeren L. Jungerius, J. v. Luijpen. R. J. ïor. H. W. Coops en T. A. de Nljs. Rotter- J. T. Scheffer. Schiedam, i c e k. Chr. kweekschool. Eindex. Geëx. er 5 cand.. nl. de heeren K. de Vries. H. Wler- J. Wilbers. W. Wilbers en F. IJtsma. uien van Arliciil. Amsterdam. Gesl. voor dipl.mej. G. Robbe en H. W. Kuiper, Gro. :on; J. Parentler. Den Haag. DE VOORGENOMEN GRONDWETSHERZIENING Enkele persstemmen over het rapport Het rapport van de staatscommissie ter voorbereiding van de partieele grondwets herziening is in enkele Nederlandsche dag bladen met gemengde gevoelens ontvangen. Heel belangrijk vinden de meeste bladen het stuk niet. En ieder zegt dat zoo op zijn manier. Dat beteekent: een deel der R.K. pers doet erg uit de hoogte; zooals T ij d: Het komt rijkelijk laat met een grond wettelijke poging om communisten of Kamerleden, die illegale middelen aan prijzen, van het lidmaatschap vervallen te verklaren. Voor het overige worden er weinig beteekenende voorstellen opge worpen. Van ingrijpende veranderingen geen spoor. De polsslag van de tijd wordt niet gevoeld, zelfs acht de commissie de instelling van c n Kamer voor het Be drijfsleven een bedenkelijke fundamen teels verandering in onze staatsinrichting De polsslag van D e T ij d is een beetje onregelmatig, zouden we zeggen, als we bij persoverzichten commentaren schreven. Het liberale Handelsblad zegt het wat an dere. Hot vindt het rapport ook niet zeer belangrijk: Staatkundige opvattingen der verschil lende politieke leiders over de groote vraagstukken van staatsrechtelijke aard, worden in het rapport eigenlijk niet ver meld. Het rapport brengt een verzameling conclusies en eenige nieuwe grondwets teksten bevattende voorstellen om tot wetsontwerpen te geraken; maar het staatsrechtelijk betoog ontbreekt Het door hooge staatsambtenaren waargeno men secretariaat heeft blijkbaar aan De heer J. Swarts van Groningen spreekt de 0peningsrede uit over Sur sum Corda" De Vestigingswet Te Assen werd onder presidium van tien heer J. Swarts, van Groningen, de algemeene vergadering gehouden van de Ned. Chr. Aannemers- en Bouwvak patroonsbond. Na de gebruikelijke opening sprak de Voorzitter een openingswoord uit onder het motto „Sursum Corda". Spr. vraagt of deze oproep thans nog wel op zijn plaats is. Worden velen niet door de crisis zoodanig ontmoedigd, dat het hun schier alle levensvreugde beneemt? aannemers, degenen die op de publieke markt hun werk en daardoor hun bestaan moeten zoeken, worden door de geweldige concurrentie gedwongen, voor zulke lage cijfers in te schrijven, dat het van te voren al vast staat, dat degene, die als laagste inschrijver het werk wordt opgedragen, in de meeste gevallen geen zout in de pap kan verdienen. Laat staan, dat hij met zulk werk zijn gezin kan onderhouden. Met de daghuur-patroon is het al niet beter gesteld. In de eerste plaats lijden ook zij onder te weinig werk en wanneer hier of daar nog werk aanwezig schijnt, wordt het hun nog zeer dikwijls onder de _ers weggehaald, door de z.g.n. beun hazen of door werklooze knechts, die bij een patroon ni e t, doch wanneer het dan s hun werk betreft, wel voor een lager loon willen werken. Wanneer wij dan ook de toestand in ons bedrijf met een woord len teekenen, dan is dit; slecht, zeer slecht. Spr. constateert wel, dat er in sommice opzichten reden is tot dank voor wat de Re geering deed, maar van een gunstige ver betering in het bedrijf is nog geen sprake. Ook het maatscliappelijk-sociale leven moet worden beheerscht door het licht van Gods ordinantiën. In dit verband verdedigt spr. het goed recht der Chr. organisatie. Neutraliteit is hier onmogelijk. Ook voor 't maatschappelijk-sociale leven is het richt snoer niet te vinden in den mensch. maar in Gods wil. Daarom komt de eisch tot alle Christelijke bouwvak-patroons, dat zij zich zullen aansluiten bij die organisatie, die uit dat beginsel leeft. Verder moet er en blijven het nauwkeurig onderzoek, aldus spr., of ook wij met onze organisatie staan op die plaats, die God van ons vraagt, of wij ook met en door onze organisatie eerst en allermeest het Koninkrijk Gods zoeken zoodat alle levenswerk met het oog daarop moet worden gedaan. Met een heenwijzing naar Matth. besloot spr. zijn openingswoord. Huishoudelijke zaken De secretaris-penningm. van den Bond bracht na deze openingsrede het jaarverslag uit. waaruit o.m. bleek, dat de bond einde lijk een erkende organisatie is geworden. Thans wordt samengewerkt met de Nederl. R.K. Bouwpatroons en met de N.A.P.B. Op 31 Dec. j.l. telde de bond 513 leden, verdeeld over 27 afdeelingen. Vacantiebonnen voor de arbeiders werden uitgegeven van 1 Juli 1934 tot 1 Juli 1935 31.714 stuks met een totaalwaarde van f31.741.96. Het nieuwe jaar is met een voordeelig saldo ingegaan van f 111.88. De verslagen werden goedgekeurd en vast gesteld. Bestuursverkiezing Bij de bestuursverkiezing werd in dc vacature-J. v. d. Molen (Groningen) ge kozen de heer A. Jac. Groenewold te Gro ningen en in 'de vacature-J. Heeling voor Overijssel, de heer B. H. Kooiman. De heer C. J. Smallenbroek (Assen) werd herkozen. Voorstellen In behandeling k'warn vervolgens een •oorstel van de afd. Assen om bij de vol gende coll. contract-onderhandelingen het daarheen te leiclen, dat de loonsregeling voor Assen en omstreken gewestelijk wordt ijastgelegd. Het hoofdbestuur gaf Assen in overwe ging vast te houden aan de overeenkomst. Er zal gestreefd worden naar aansluiting van alle betrokkenen. De afd. Assen deelde daarop mede, dat in Drente een afzonderlijke loonovereen- komst 1937 tot stand zal komen, waar de Chr. Bond in Drente geen verweer tegen heeft De Voorzitter antwoordde hierop, dat een afzonderlijke overeenkomst in Drente niet mag worden afgesloten. Indien tegen het collectief contract wordt gezondigd, dan wordt het opgezegd. Op voorstel van de afd. Utrecht werd besloten een commissie te benoemen, die nu reeds het loonvraagstuk in studie zal nemen, voor de onderhandelingen van het collectief contract 1937—1938. De afd. Arnhem bracht een drieledig voorstel ter vergadering, nl.: Het hoofdbe stuur stelle pogingen in het werk: a. tot bestrijding van de heerschende onbeteugel de concurrentie; b. tot het regelen van de loonen, vastgelegd in de bestekken van de Genie, aangezien deze ver onder het con tractloon liggen; c. architecten te bewegen de kosten van bestek en teekening niet meer op den aannemer, doch op den aan- besteder te leggen. De Voorzitter zeide, dat er bij de an dere bonden op zal worden aangedrongen, dat niet anders zal worden ingeschreven dan door georganiseerde». Ook betreffende de Genie zal het hoofdbestuur werkzaam De afd. Zwolle had twee voorstellen ingediend, nl. ten eerste om de architecten te verzoeken aanbestedingen uitsluitend te houden onder landelijk georganiseerde aan nemers en verder een voorstel, dat alle leden van de organisatie in den vervolge op hun briefhoofden plaatsen „I.id N.C.A.B". Ter vergadering bleek, dat de strekking van het eerste voorstel reeds hier en daar wordt toegepast. I-Iet hoofdbestuur was van oordeel, dat' men naar samenwerking moet streven met de andere organisaties om tot een bindende overeenkomst te komen. Plaatselijk kan het thans naar bevinding reeds worden toege past. Tegen het tweede voorstel heeft 't hoofd bestuur geen bezwaar. De vestigingswet Ten slotte gaf de voorzitter, de heer J. Swarts, nog een uiteenzetting over da Vestigingswet. Het wil spr. voorkomen, dat de middenstand in haar geheel dankbaar kan zijn met dit wetsontwerp, al zal men. hier en daar goed doen de verwachtingen niet te hoog te spannen. Hier moet een zeer oude kwaal bestreden worden, aldus spr. en dan doet men goed een geneesmid del te gebruiken, hetwelk langzaam door werkt. Spr. merkte op ten aanzien van art. 4 van de wet. dat hij gaarne zou zien. dat de lan delijke honden werden aaneewezen voor 't aanvragen van vestieingseischen. Naar zijn meening zal het noodig zijn dit punt zeer spoedig te hespreken met den R.K. bond en dan N.A.P.B. In zijn slotwoord sprak de Voorzitter woorden van dank aan de vergadering vnnr de wijze, waarop hem de leiding gemakke lijk was gemaakt, voor het feit, dat er geen critiek op de Regeering is uitgeoefend en alles in Christelijken toon kon verloopen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3