SANCTIE-BESPREKINGEN IN HET LAGERHUIS Thans 400.000 stakers in Belgie VRIJDAG 19 juni 1936 EERSTE blad pag 2 LUXE DAMESSCHOENEN IN ELKE SOLIEDE ZAAK VERKRIJGBAAR Buitenland EDENS ECHEC Het is gisteren in het Britsche Lagerhuis een pijnlijke ure geweest voor den offïci- eolen vertegenwoordiger van het Foreign Office. De omstandigheden noopten hem tot het afleggen van een verklaring, welke zoo wel voor zijn persoonlijken trots als voor het gevoel van eigenwaarde, dat het En- gelsche volk in niet geringe mate bezit, uiterst penible was. Het zal 'n man lichter vallen, te betuigen dat hij zich heeft ver gist, dan dat hij zich in zijn krachten over schat heeft Op dit laatste kwam in feite neer hetgeen Eden aan de volksvertegen woordiging heeft moeten mededeelen; dit was inderdaad voor Engeland een bijzonder harde noot. Men heeft zijn ontstemming in deze „historische" zitting dan ook geenszins onder stoelen of banken gestoken, en waar het aan interrupties soms ontbrak, daar vulde „hoongelach", gelijk de term luidt, deze leemte ruimschoots aan. Geheel de scène roept de herinnering wak ker aan het uur van beproeving dat een ander Britsch minister van buitenlandscbe zaken, Sir Samule Hoare tegen het einde van het vorig jaar moest ondergaan. Hoare, die destijds op instigatie van den Franschen minister van buitenlandsche zaken Laval een plan had goedgekeurd, waarbij althans nog iets van de Abessijnsche zelfstandig heid gered werd, was tot dezen stap geko men op grond van de overweging, dat men Hailé Selassié niet in zijn verzet steunen moest door de voorsspiegeling, dat Groot- Brittannie hem tenslotte wel uit zijn moei lijkheden helpen zou. Eden's voorganger bracht toen de zedelijke moed op om te ver klaren, dat Engeland zulks niet k o.n, hetzij dan ten koste van offers, die hij niet verant woord achtte te brengen. Men zal zich herinneren hoe deze nuch tere en feitelijke zeer dappere houding hem voor een v erbij sterend échec heeft geplaatst: hij werd als het ware zoowel uit Lagerhuis als publieke aandacht weggevaagd. Hij had totaal afgedaan. Velen zullen geneigd zijn, den huidigen functionnaris van het Foreign Office even min dank te weten voor de zelfbeperking, die hij zich heeft opgelegd. Doch hoe be treurenswaardig het schouwspel van een falende Volkenbond op zichzelf moge wezen, en hoe licht men er aanleiding in moge vin den tot een soort van desperaat defaitisme, beter is ook hier het ten halve keeren dan het geheel en al dwalen. En met het ont ketenen van een Europeesche oorlog zou in dit siadium het Abessijnsche belang zeker niet zijn gediend, gesteld al dat er iemand toe geneigd ware, tot zulk een prijs de een maal gemaakte politieke fouten te her stellen. Eden heeft gedaan wat hij doen kon. en ïn zijn constateering, dat de Volkenbond tot op heden niet de juiste middelen heeft aan gewend om tot richtige uitoefening van zijn preventieve taak te koenen, ligt een rustige nuchterheid die aanleiding mag geven tot, de verwachting, dat men zich niet weder in zulk een verbijsterende mate aan uni verseels illusies zal overgeven. De stemming in het Lagerhuis was er niet naar, 's ministers rede met iets wat naar een academische rust zweemde verder te beluisteren. Labour, welks evolution rond het bewapeningsvraagstuk nog vrij wat opmerkelijker zijn geweest dan die der huidige Britsche regeering, heeft een luid ruchtige oppositie gevoerd en op deze ma nier de sfeer in het Huis bijzonder onpret tig gemaakt Toch verdient het de aandacht dat Eden zoowel Frankrijk als Italië heeft opgewekt tot nieuwe samenwerking, om de gevaren die boven ons werelddeel rond waren te bezweren, en zoo tot een nieuwe consolidatie te geraken. Het zal met de reorganisatie van den Vol kenbond voorshands wel niet zeer vlot ver- loopen. Het kan wel niet anders of op do gevoerde, en zoo duidelijk mislukte actie moet een algemeene inzinking volgen. De volkenbondsaandeelen zullen voorloopig op de wereldbeurs laag staan genoteerd. Dnt Engeland ook ditmaal het initiatief neemt tot opklaring van den toestand, ondanks de zeer pijnlijke kanten, welke het sanctie- vraagstuk bood, moge aanvaard worden met een gevoel van opluchting en van erkentelijkheid. Overigens houde men, ook met het oog op de reorganisatie verwachtingen voor Ge- nève, het hoofd nog wat koel.... GARANTIE-STANDGROEN GARANTIE -STAND BRÜIN GARANTIE.STAND R O O D GARANTIE-STANDZWART GARANTIE-STANDBLAUW Speciaal product voor Buitenwerk. HOUDT HET IJZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HET HOUT. - Wordt 5 JAAR GEGARANDEERD Levering uitsluitend aan den Handel Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernislabriek WADDINXVEEN - TELEF. 50 (Adv.) EDEN VERKLAART ZICH VOOR OPHEFFING „Het is nutteloos, verder sancties toe te passen" De oppositie ontketent een tumult! Gistermiddag heeft Eden in het Britsche Lagerhuis een verklaring af gelegd over de buitenlandscbe politiek der Britsche regeering, en het vraag stuk der sancties. „Wij moeten toegeven", zoo zeide de minister, „dat het doel, waarvoor wij sancties hebben uitgevaardigd, niet is bereikt. Het is nutteloos verder sancties toe te passen als middel van pressie op Italië". Wil de Volkenbond het doel bereiken, dat hem oorspronkelijk werd gesteld, zoo vervolgde Eden zijn verklaring, dan moet hij bereid zijn geheel andere maatregelen te nemen, dan die welke tot heden zijn toe gepast. Er is geen sprake van dat naar onze op vatting het vonnis, dat de Volkenbond in den vorigen herfst heeft uitgesproken tegen Italië, zou moeten worden gewijzigd of in tegengestelde zin zou moeten worden ver anderd. De regeering heeft ook, uit hoofde van ervaringen, de laatste maanden opgedaan, bepaald dat bet noodzakelijk is, in de Mid- dellandsche Zee permanent defensieve strijd krachten van grooter sterkte te stationnee- ren, dan aldaar geweest zijn vóór het begin van het geschil. Eden bevestigde, dat Groot-Brittannië tij dens het ItaliaanschAbessijnsch conflict nimmer heeft opgehouden, op resolute wijze de internationale actie te leiden ter voor koming van een aanval. Voor zoover 6preker weet, bestaat nergens op Abessijnsch grondgebied een Abessijnsche regeering. Niets zou den huidigen toestand kunnen wijzigen dan een militaire actie van buiten af. Is er één land bereid, een dergelijke actie te ondernemen? De oppositie protesteerde, toen Eden zeide, dat het nutteloos is, de sancties voort te zetten. Er werd geroepen: „Af treden I" De Britsche regeering zal zich voe gen, aldus Bden, naar de opvatting van de Volkenbondsvengadering. Het tumult was intusschen zoogroot, dat Edentien minu ten lang zijn rede moest on derbreken'. Indien de volkenbond dus de sancties zou willen opheffen, zoo ging Eden voort, zal de Britsche regeering zeggen, dat dat ook haar opvatting is. Zij wil op deze wijze medewerken aan de tot standkoming. van het vertrouwen. Ten aanzien van Duitschland verklaarde Eden te hopen, aat Duitschland nu spoedig antwoord zal geven op de Britsche vragen lijst, waardoor voortgang bij de onderhan delingen zou kunnen worden bereikt, het geen het voornaamste en eerste doel is. Het gaat om de handhaving van den vrede. Wij zullen het hoofd bieden aan de wer kelijkheid, vervolgde spreker, indien aat zou beteekenen de erkenning van eon ge deeltelijk echec. Eden besloot met te zeggen, dat de door hem uitgestippelde politiek kansen biedt den vrede te waarborgen. De meerderheid van het huis applaudis seerde; de oppositie protesteerde en lachte. De oppositie ageert Na de redevoering van Eden sprak Arthur Greenwood als woordvoerder van de labour-oppositie. Hij diende een resolutie in, waarbij wordt voorgesteld de begrooting van buitenlandsche zaken te verminderen. Greenwood zeide o.m.: Millioenen men- schen zullen de verklaring van Eden met schaamte en verontrusting vernemen. Greenwood vergeleek de nobele gevoelens enkele maanden geleden uitgesproken, met wat hij noemde, de afkeurenswaardige hou ding, welke de regeering thans in dezelfde kwestie aanneemt De regeering, zeide hij, is ontrouw aan haar verkiezingsmanifest en begaat het grootste verraad, dat ooit in de wereldge schiedenis is gepleegd. De terugkeer van Hoare in de regeering is volgens Greenwood een beleediging voor de millioenen, die hun stem hebben laten hooren tegen de voorstellen van Hoare en Laval. Lloyd George, die dan aan het woord kwam, was niet minder fel en beschuldig de de Britsche regeering formeel de eerste bres te hebben geschoten in het sanctie- front. Hij had liever gezien, dat een ander land dat zou hebben gedaan. Hij vroeg Eden, of het waar is, dat Frank rijk zich bereid verklaart, Engeland te steu nen bij iederen maatregel, welke het zou nemen voor de verzekering dor uitvoering van het pact. Eden antwoordde Lloyd George, dat hij herhaaldelijk met de nieuwe Fransche re geering heeft gesproken, zoodat hij haar standpunt Inzake de sancties kent. Zij antwoordde, niet bereid te zijn het initiatief te nemen voor het opheffen der sancties, maar gaf me, aldus spr., nooit eenige aanwijzing, waaruit haar wensch zou blijken, de sancties te handhaven. Llovd George zeide hierop: Groot Brit- tannië en het rijk hebben een onderneming, welke zij ter hand hebben genomen, prijs gegeven. Hij noemde bet ongelooflijk, dat de groo- te Britsche vloot niet in staat is, het hoofd te bieden aan de Italianen. Do vloot, aldus spr., is thans gereed, aan alle omstandig heden het hoofd te bieden en tenslotte zijn alle Middcllandsche Zee-mogendheden, be halve Italië, bereid u te steunen en toch gaat gij op de vlucht. Wijzende op de regeeringsbank riep Lloyd George uit: „Daar zijn de laf- aa r d si" Lloyd George ging, onder de toejuichin gen der linkerzijde, die om Baldwin riep, zitten. Debat verdaagd Onmiddellijk na Llovd George's redo stond B a 1 dw i n op en zeide: Het is niet laf te erkennen, dat men den verkeerden weg heeft ingeslagen. Al wat de regeering thans voorstelt, is het betreden van een anderen weg, of het kiezen van de verstandigste van twee maatregelen. Tenslotte deed de premier een beroep op Duitschland, Frankrijk en Groot-Brittanië voor consolidatie van de vrede. De leider der oppositie, majoor Att lee, diende tenslotte een motie van afkeuring in. Het debat werd daarop tot Dinsdag ver daagd. IS BLUM EEN LEIDER? Of is hij een figurant? PARIJS, 18 Juni. Het optreden van Léon Blum als minister-president van het Volks kabinet is niet vrij van tragiek. Na twintig jaar lang den strijd te hebben aangebonden tegen geld- en industrie-koningen, die het Fransche volk onder hun macht hadden, ia het geen reden tot onverdeelde blijdschap, wanneer men tenslotte in het regeeren af hankelijk is van een partij als de communis tische, welker betrekkingen met een buiten landsche financieele grootmacht onmisbaar zijn. In z':n streven om r .krijk te Lcviij- den heeft dc voorman der socialisten zijn liefde verpand zoowel aan de volgelingen van Iierriot. die gematigder zijn dan hij, als aan de bolsjewisten, die veel verder willen gaan. Terwijl hij meent, de vrijheid voor zijn volk te hebben verworven, gaat hij zich to builen aan het dienen van twee heeren. Niet minder tragisch is het, dat het juist de groep der arbeiders moest zijn, welke het den leider van het Volksfront bij zijn op treden zoo moeilijk heeft gemaakt. Dank zij het verhond. gesloten met de andere partijen, was de striici in de kamer niet zwaar. Een aanmerkelijke meerderheid was gemakkelijk te behalen. Maar buiten het parlement zochten de volgelingen van den prediker der vrijheid hun heil in het schenden van eigendoms rechten, in het bezetten van fabrieken en magazijnen. De figuur van dezen leider in enkele woor den te omschrijven is niet gemakkelijk. In de Fransche partijpolitiek vooral is de tac tiek een belangrijk middel, en deze tactiek heeft tot gevolg, dat door velen op het eene oogenblik wordt begeerd, wat even later als verwerpelijk van de hand gewezen wordt. Nooit treft dit meer, dan wanneer een partij, die zich stei in het opponeeren onder scheidde, plotseling tot actief optreden ge roepen wordt. Degenen, die niet met het Volksfront accoord gaan. hebben een gemak kelijke taak, indien ze de broederlijka liefde tusschen socialisten en communisten verge lijken met vroegere uitspraken van Léon Blum en anderen, en hieruit netelige vragen aan het adres der ministers wenschen te distilleeren. Zoo vas een der grieven der re volutionairen tegen Tardieu, dat hij steeds ecu veel te groot ministerie samenstelde, terwijl het nieuwe kabinet van het Volks front niet minder dan 35 leden telt, zoodat het waarlijk in meer dan en beteekenis een „ministerie der massa" mag genoemd wor den. Het kan niet ontkend, dat Blum met veel talenten gezegend is. Ten onrechte heeft hij zich echter meermalen de gave der profetie toegedacht Merkwaardig is het, hoe hij zich telkens den afloop van een gebeuren anders had gedacht. Men zegt, dat regeeren uit voor uitzien bestaat. In dat geval mag het, gezien het falen van den leider op dit terrein, be twijfeld worden, of hem naast de gave der profetie ook niet die van het besturen ont breekt. Een der Parijsche weekbladen herin nerde voor enkele dagen aan de meening van Poincaré, dat Blum daarom steeds zoo be- j vriend met den tegenwoordigen minister van financiën, Auriols, was geweest, omdat Uplocft de v'uichien deze beiden zich altijd samen hadden ver gist. In een land als Frankrijk, waar do poli tieke hartstochten steeds hoog oplaaien, i: men van overdrijving meermalen niet vrij. Wellicht zal dan ook Poincaré niet voor honderd procent met zijn uitspraak gelijk hebben gehad, maar zeker lag men zich afvragen, of Blum wel heeft ingezien, welk een gevaar er bestaat in een samengaan met hen. die het Volksfront willen aanwenden als een middel tot spoedige triumph van sikkel en hamer. Het tragische in het optreden van Blum is daarom, dat hij in zijn langen strijd tegen hen, aie hij cis de onderdrukkers van het volk heeft beschouwd, een resultaat heeft bereikt, waarvoor de betiteling van Pyrrhus- overwinning nop te gunstig is. Zal hij Frénkrijk een blijde toekomst ver schaffen of behoort- hij slechts tot den inven taris van den Russischen poppenkastman? Deze vraag is thans nog niet te beantwoor den maar dat de figuur van Blom het waard is. aan een nadere beschouwing te wonl onderworpen, zullen we nader aantoonen. KON ZIJN ARM NIET OPBEUREN. Nu vrij van alle pijn. „Ik kan niet dankbaar genoeg zijn voor hetgeen Kruschen Salts voor mij gedaan heeft. Ik neem lederen morgen op mijn nuchtere maag de dagelijksche dosis tegen rheumatiek. In mijn werkkring ben ik blootgesteld aan weer en wind, terwijl ik bo en dien bijna 20 K.M. per dag moet fiet sen. Het was zoo erg, dat ik mijn arm niet meer kon opbeuren; mijn beenen deden mij ontzettend pijn als ik een kleine afstand gereden bad. Nadat ik vrijwel alles gepro beerd had, en zelfs alle tanden had laten trekken .raadde een vriend mij eens eon proef met Kruschen Salts te nemen. In koiten tijd verminderden toen de pijnen en heden ten dage blijf ik volkomen gezond door mijn dagelijksche dosis Kruschen Salts." D. G. T. tc B. Rheumatischo pijnen hangen samen m«t in overmaat van urinezuur in het bloed. Dit gevaarlijke zuur ontstaat als gistings product van afvalstoffen, die zich in het lichaam hebben opgehoopt. Kruschen Salts nu spoort de afvoerorganen: ingewanden, nieren en lover aan tot krachtiger werking, waardoor de afvalstoffen lang: de natuur lijke kanalen zacht en volkomen uit het lichaam zullen worden verwijderd. Het bloed wordt gezuiverd, waardoor de pijnen afnemen om tenslotte geheel to verdwijnen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.70 en 1.(30 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op. dat op het etiket op de flesch. zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Am sterdam voorkomt, (Adv.) MAXIM GORKI OVERLEDEN Een auteur van groot formaat Te Moskou is overleden Alexei Maximowitsj esjkow, die als schrijver onder het pseudo niem Maxim Gorki beroemd is geworden. Hij werd op 28 Maart 1868 te Nizjni Novgorod geboren. Zijn ouders behoorden tot de kleine burgerstand van arme handwerkers, waarin ook door de kinderen al spoedig aan de strijd het zorgelijk bestaan werd deelgenomen. Zoo was de kleine Alexei reeds van zijn ne- BARRICADEN IN DE BORINAGE De gendarmerie treedt krachtig op Een voorloopig accoord bereikt? De Belgische minister van Binnenland- sche Zaken De Schrijver heelt gister omtrent de stakingsbeweging ln België voor de pers een verklaring afgelegd. Hij zeide o. m., dat de stakingen zich nog hebben uitgebreid, o.a. in de textiel nijverheid. Een poging van stakers om een fabriek te bezetten in de omgeving van Brussel werd verijdeld. Alle samenscholingen en optoohten blijven verboden. Ook in de Borinage is het aantal sta* kers toegenomen. Te Grand-Leez heeft een 100-tal stakers gepoogd de suikerfabrieken te bezetten, wat echter mislukte door het tijdig Ingrijpen tier gendarmerie. Te Gent ligt de textiel-nijverheid thans 'olkomen stil; meer dan 30.000 arbeiders hebben het werk neergelegd. In de metaal nijverheid worden 14.000 arbeiders door de staking getroffen. Te Ronsse in Oost-Vlaanderen werd het bedrijf stilgelegd in eenige weverijen. Voor wat de toestand in Limburg betref', de staking is daar algemeen in alie kolen mijnen en 18.000 arbeiders zijn erbij betrok ken. Slechts in 't zuiden der provincie doen zich nu en dan incidenten voor, veroorzaakt door stakers, die uit Luik komen afzakken De gouverneur der provincie heeft er het verkeer per rijwiel op de openbare wegen verboden, alsmede elk personenvervoer mot autobussen of vrachtauto's, behoudens het ervoer met gcconcessionneerde diensten, in alle gemeen'en ten zuiden van de spoorlijn flaelen. Hasselt. Maastricht. De toestand in het Antwerpcche Het personeel der sleepbooten in de bin nenvaart heeft het werk neergelegd uit soli dariteit met de havenarbeiders en tevens verhooging van loon geëischt met 25 pet en verbetering der arbeidsvoorwaarden. Dit botreft niet alleen de haven van Antwerpen, doch ook die van Gent en Luik. Hierdoor metaal fabriek, waarbij 700 arbeiders betrok ken zijn. Men vreest, dat de staking daar op andere industrieën zal overslaan. In de Kempen In de steenkolenmijnen van de Kempen is do staking algemeen. Achttienduizend arbei ders hebben het werk neergelegd. Het is volmaakt rustig, behalve in net zuiden der provincie, waar uit Luik afkomstige stakers zich aan eenige excessen schuldig hebben gemaakt Het socialistische algemeene vakverbond van bedienden in het gebied van Charleroi heeft het parool tot de algemeene staking uitgegeven voor alle bedienden van handels firma's, fabrieken en banken. De plaatselijk» nfdeeling van het Christelijke Nationale Vakverbond van bedienden heeft een derge lijke beslissing genomen. Talrijke taxi-chauffeurs in de stad staken. Schietpartij te Quaregnon Gisteravond tegen negen uur heeft te gende jaar af leerling ïn verschillende werk plaatsen, en van het bezoeken van een school of het verkrijgen van onderricht in eenige an dere vorm kon niets komen. Gorki was dan ook een autodidact iu da meest volstrekten zin van het woord. Uitsluitend zyn dorst kennis en zyn aangeboren intelligentie heboen hem geleid bij de studie, die hem op het peil van ontwikkeling heeft gebracht, d3t hy zoo vurig wenschte te bereiken. Zyn eerste lec tuur bestond in hoofdzaak uit werken op reli gieus gebied, later kwamen daar de groote Russische klassieken by, zooals Poesjkin, Ler- montow e.a. Op 16-jarige leeftijd deed hy' een vergeefsche poging om tot de universiteit te Kazan te worden toegelaten. Gedwongen in zyn levensonderhoud te voorzien werd hij toen havenarbeider en later bakkersgezel in die stad. Voor 't eerst kwam hij daar in contact met radicaal en revolutionair gezinde groepen van arbeiders. Vanaf 1890 leidde h\j een zwer vend leven door geheel Rusland. Op die zwerf tochten leerde hij de merkwaardige vagebon den en buiten de burgerlijke maatschappij en conventie levende droomers kennen, die hy in sommige zijner boeken beechreven heeft. In 1892 verscheen zyn vertelling „Makar Tsjoedra" in een Tiflische krant. Twee in 1898 gepubliceerdde bundels korte verhalen v een groot succes, en in 1900 is Maxim Gorki reeds een beroemd en veelgelezen schrijver. In die periode sympathiseerde hy sterk met de door lênin geleide groep sociaal-democraten. Wegens zijn revolutionaire werkzaamheid werd hy eenige malen gearresteerd, zoo o.a. bij de revolutie van 1905, toen hy in de Peter en Paul-vesting werd opgesloten. Van 1906 tot 1913 zwierf hij als banneling in het buitenland rond: zyn agitatie tegen de Tsarenregeering maakte hem den terugkeer naar het vaderland onmogelijk. Omstreeks 1908 vestigde hij zich in Zuid-Italië, waar hij met Bogdanow en Loe- natsjarski op Capri een partij school stichtte voor Russische arbeiders. Oorspronkelijk was Gorki het niet met de bolsjewistische opvattingen eens. Na de Oc- toberrevolutie van 1917 veranderde hy echter van meening en nam sindsdien actief aan het werk der sovjet-unie deel. Zijn zwakke gezondheid dwong hem vaak in het buitenland te vertoeven, maar waar hij kon wydde hij zich aan de opvoeding van jonge proletarische schrijvers, die ook altijd op zijn raad en steun konden rekenen. In zijn eerste werken beschrijft hy voornamelijk het typi sche milieu van kleine burgers en arbeiders, waarin hij werd grootgebracht. Later zijp het de zwervers, de droomers en de a-sociale elementen, die hij op zijn zwerftochten ont moette, welke hy schetst met die stille en voorname melancholie, maar ook met dm scherpen humor, waarvan hy het geheim bezat. Gorki was niet sterk in den bouw van een ro man, en zyn kracht lag zeker niet in het scheppen en uitwerken van een intrige. Die moet veeleer gezocht worden in zijn 6cherpe opmerkingsgave, in zyn heldere typeering en bovenal in het prachtig schetsen en volhouden van een stemming, zoo suggestief, dat zij lang na de lectuur nog de ziel van de lezer gevangen houdt. Misschien dat daarom ook tot het beste wat hij geschreven heeft in de eerste plaats het autobiografische werk behoort, zooals „rneine Kindheit' (1914) en „Unter fremden leuten' (1918). Bekend zyn ook zyn romans „De Moeder' (1907) en „Een biecht", welk laatste boek vooral opmerkelijk ie door de opvattingen, welke de schrijver daarin verkondigt. Quaregnon een heftige botsing tusschen gen* darmes en stakers plaats gevonden. Een sraker loste op dat tijdstip, toen liet duister werd een aantal revolverschoten op een groep gendarmes nabij het daar gevestigdo volkshuis. Deze staker werd door een aan* tal stakers bijgestaan. De gendarmes beant* woorddon het vuur met hun karabijnen, waarop de stakers op de vlucht sloegen. Een hunner werd tn den buik getroffen. Een 52-jarige vrouw, die toevallig passeerde en getuige was' van het gebeurde, schrok zoo danig, dat zij ter plaatse overleed. De gendarmes drongen vervolgens het, olkshuis binnen, deden dit ontruimen cn erichtten verscheiden arrestaties. Por vrachtauto werden de arrestanten vervoerd. Onderweg echter werd de vrachtauto door ton aantal stakers overvallen, zoodat de gendarmes zich ten tweeden male gedwon* gon zagen van de vuurwapens gebruik te maken. Zij slaagden erin de stakers te verdrijven en de arrestanten in verzekerde bewaring te stellen. In Quaregnon-Monsville is het vrij heftig toegegaan tusschen stakers en gendarmerie. l)e arbeiders hadden de toegangswegen tot deze in de Borinage gelegen plaats met bar ricaden versperd en ter belemmering van de gendarmes ook glasscherven uitgestrooid. Laat in den middag werd een bereden af* dealing gendarmes naar Monsville gezonden! om de orde te herstellen. Deze werd mat ,teenen ontvangen. Later vielen ook schoten. De gendarmes hebben alle barricaden bezet, In de omgeving van Brussel In de omgeving van Brussel is op ver» schillende plaatsen staking uitgebroken. In Brabant worden de gasfabrieken en da electrische eentrales door militairen be waakt Pogingen werden aangewend om het spoorwegpersoneel te bewegen zich bij da stakingsbeweging aan te sluiten. Er wer»t zelfs gedreigd met het opblazen der sporen. Ook in Brussel zelf begint het te spannen, o. m. in de groote warenhuizen en bij de verzekeringsmaatschappijen. Er wordt een krachtige stakingspropaganda, vooral m Brabant, gevoerd, waar dc gendarmerie da gas- en electriciteitsbedrijven heeft bezei, o. m. ook te Leuven. Volgens de „Libre Belgiquc" houden mill* tairen de belangrijke fabrieken in de omga* ving van Luik bezet Het aantal stakers Het socialis'iscbe dagblad „Le Peuple" raamt het aantal stakers in geheel Bel gië op 350 tot 400.000 man. Naar een acooord? Na de laatste bijeenkomst tusschen ver* Iegenwoordigers van patroons en werkne mers, gepresideerd door minister-president! Van Zeeland, is een ontwerp-accoord tot Stand gekomen van den volgenden inhoud: I-Iet loonminimum van den volwassen ar beider ln vollen dienst bedraagt 32 francs, bij een werktijd van 8 uur per dag. Op korten termijn wordt 'n vacantle vanB dagen ingesteld, de werktijd zal progressief verminderd worden tot 40 uur in de gevaar lijke en ongezonde industrieën. Daar de gedelegeerden geen mandaat had den gekregen, konden zij zich slechts ver hinden, dit ontwerp aan hun. .organisafies voor le leggen. De ministerraad is na het tot stond komen van dit ontwerp bijeengeko men. In een officieele mededeeling wordt de hoop uitgesproken, dat de voorgenomen: maatregelen tot ontspanning zullen leiden. Men meent, dat het werk Maandag zou kunnen worden hervat. DE FRANSCHE LIGA'S WORDEN ONTBONDEN Zal dit veel veranderen? eD Fransche ministerraad heeft gis teren een viertal decreten aangeno men, waarbij de nationalistische liga's worden ontbonden, met name de Vuur- kruisen van kolonel De Ia Rocque, de Patriottische Jeugd van Tailtinger, de Solidarité Franqaise van Jean Renaud en de Francisten van Bucard. Naar aanleiding van dit besluit hebben verschillende liga-leiders hun meening over dit verbod uitgesproken. De Saivre, een van de adjudanten van Taittinger, herinnerde eraan, dat de Patriot tische Jeugd sinds November van het vorig jaar is omgevormd tot een politieke partij, de Nationale Volkspartij, welke partij a.i Zondag een congres zal houden. Het ontbin dingsdecreet, zoo zeide hij, laat ons volko men koud. Kolonel De la Roque van de Vuurkruisen heeft tegenover de „Intransigeant" ver klaard, dat hij zijn vrienden heeft verzocht kalm te blijven en zich te wachten voor iedere opwinding, totdat van officieele zijde nadere m ededeelingen zullen worden daan. Interpellaties in de Kamer Xavier Vallat en Ybarnegaray, die bij de debatten in de Kamer over de strijdhonden de aandacht hebben getrokken en verklarin gen hebben afgelegd ten gunste van een nationale verzoening, hebben een interpella tie ingediend aangaande de ontbinding van dc strijdhonden. De ontbinding der nationalistische bonden zal practisch niet veel gewicht in do schaal leggen, aangezien de rechtsche groepen zich reeds lang op zulk een gebeurtenis hadden voorbereid, en er wel zorg voor zullen dra gen, dat hun ideeën in nieuwe vereenigingen en bonden opnieuw belichaamd worden. Een maatregel ais deze eigent zich er echter bi zonder toe, de verbitterdheid te doen toene men. Men zal ongetwijfeld in nationale krin gen erop wijzen, dat de regeering-Blum be ter zou hebben gedaan revolutionaire exces sen, als het wederrechtelijk bezetten van fabrieken, tegen te gaau. Tot zulk een houding konden Blum en de zijnen blijkbaar niet de noodige moed op brengen Zware brand nabij Brussel Een benzine-zee in vlammen! In een fabriek te Vorst, nabij Brussel is gistermiddag tengevolge van eon ontploffing brand uitgebroken. Een half raillioen liter benzine bleek in lichter laaie te 6taan. Tweo arbeiders ontsnapten als levenoe toortsen uit den vuurpoel. Zij liepen zware brandwon den op. Vermoed wordt, dat er nog twee le den van het personeel in de brandende fa briek zijn. Het personeel dat zich in de kan toren bevond, moest langs de ramen gered worden, evenals een tiental arbeiders, die in óe fabrieken werkzaam waren. De Duitsche rijksminister voor kerkelijke aangelegenheden, Hans Kerrl, heeft zijn werkzaamheden om gezondheidsredenen moeten onderbreken. Hij lijdt aan een ern stige leverkwaal, terwijl ook zijn hart niet in orde is. In geheel Frankrijk neemt de stakings beweging gaandeweg af. In het geheel sta ken er thans nog 248.300 personen. O AN HELPEN WIJ ELKAAR! N.V. DORDRECHTSCHE ASPHALTFABRIEK ORANJESTRAAT 11 DEN HAAG H. LANG ZOON ULFT (Gld.) RIETMEUBELFABRIEK „INDUSTRIA" Opgericht 1875. TcL 213. Rietmeubelen voor serre's, terrassen, schepen, zie kenhuizen, sanatoria, etc» Levering door den hands) voor Teakhout N.V. ».h. D. MATAK FONTEIN HARLINGEN.TEL.22a

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2