yhnilda a 0! die zenuwhoofdpijn! AKKERTJES DAGERAAD DINSDAG 16 JUNI 1936 DERDE BLAD PAG. 91 LUGUBER BEDRIJF Van het A.N.P. ontvingen we hedenmorgen een verslag van het voorspel der Waalbrug feesten: één in toon en stijl gehouden be schrijving van de begrafenis, juister gezegd, de crematie, van de oude gierpont. „Natuurgetrouw" werd volgens het verslag deze lijkverbranding uitgevoerd; de muziek speelde treurmarschen, de deelnemers pleng den tranen, de lijkbidders waren in groote stijl; .alleen werd het rouwbeklag verstoord door losbandigheid van sommige deelnemers, die de ceremonie niet ernstig genoeg speel den en uit de toon vielen. We zullen dit onstichtelijke bedrijf niet nader omschrijven; ook de grove taal, waar door het verslag natuurgetrouw! ont sierd wordt, niet overnemen; noch één of meer stuitende foto's plaatsen; we spreken slechts onze groote teleurstelling uit over het-feit, dat de Nijmeegsche overheid een dergelijke lugubere vertooning toeliet en dat de Waalbrug-Commissie er aan mee deed. ;Een verslag, dat eindigt met de woorden ,,na zooveel droefenis zochten en vonden de studenten troost in hun corpsgebouw", doet aan profanie denken: een lijkstatie mag en kan in een Christelijk land niet als comedie- object dienst doen. BINNENLAND De glasfabriek te Leerdam Directie en commissarissen der glasfa briek „Leerdam" v.h. Jeekels, Mijnssen en Co.i deelen mede, dat aan de directie is ver leend de, ingevolge besluit van de op 25 Mei 1936 gehouden algemecne vergadering van aandeelhouders benoodigde machtiging totvervreemding van roerende en onroe rende zaken der vennootschap conform het aan de voornoemde algemeene vergadering .van aandeelhouders medegedeelde plan. Directie en commissarissen stellen er prijs bp, hieraan toe te voegen, dat zoowel in de vergadering van commissarissen als in de vergadering van houders van prioriteits- aandeelen, na uitvoerig overleg, volledige overeenstemming is bereikt. fïet gepleegde overleg heeft tot resultaat gehad, dat ten aanzien van ecnige punten, waaromtrent nog desiderata bestonden, o.a. de sociale structuur, eveneens bevrediging werd verkregen. In verband met het bovenstaande kan nog worden medegedeeld, dat met in- gang van 15 Juni 1936 ruim honderd ar- helders meer te werk zijn' gesteld. In den loop van deze week zal dit aantal nog worden vermeerderd in afwachting yan verdere uitbreiding. Naar het Ilbl. melde, heeft mon dadelijk weer arbeiders aangenomen, zoodat het aan tal van 400, dat verleden week werkte in middels tot 550 is gegroeid, terwijl er aan wijzingen zijn, dat zeer spoedig weer on geveer 900 menseden' blijvend'werk zuilen .vinden aan de glasfabriek. Het bedrijf wordt voortgezet door een hparte N.V., die garant is dat allen credi teuren, dus ook den obligatiehouders van Leerdam, voor de volle 100% zal worden uit betaald. De financieele positie van die N.V. is zoo danig, dat zij in staat is het bedrijf voort te zetten, zonder hulp van de regccring of concurrecrende ondernemingen. De namen van degenen, die in de nieuwe combinatie zitten, bieden een voldoende waarborg, dat alle financieele verplichtingen prompt zul len worden nagekomen, en dat voldoende bedrijfskapitaal aanwezig is, zoodat Leer dam als zelfstandig bedrijf zal worden voort gezet. Het visscherij«conflict te IJrauiden Alle Egmondsche werklooze visschers weigeren te varen Maandagmiddag heeft het gemeentebe stuur van Egniond aan Zee alle werklooze visschers een verklaring voorgelegd of zij, in verband met de staking in het visscherij- bedrijf te IJmuiden, genegen waren te varen. Alle 173 werkloozcn hebben ver klaard, dat zij daartoe niet bereid zijn. Door dit te verklaren hebben zij zich uitgesloten "in allen sjcun. Tc IJmuiden kwamen er hij de gemeen- teliike arbeidsbeurs verzoeken in van de directies der V.E.M. en van do reederij Groen om werklooze visschers. Tengevolge daarvan zullen aan 200 wcrkloozen ouroe- pingskaartcn worden uitgereikt. De werk looze visschers hebben Maandag nog ge woon gestempeld. Zij zullen vandaag nog uitkeering ontvangen, welke geldt voor de afgeloopen week. Verwacht wordt, dat de uitsluiting van den steun spoedig zal af komen en zal gelden met ingang van Maan dag. Het stakingscomité heeft reeds een eer ste uitkeering kunnen doen. De hoofdbe sturen der vier betrokken werknemersorga nisaties houden geregeld voeling met elkaar ver den toestand. De beide vischhandel-verecnigingcn te IJmuiden vreesden een maand geleden reeds, dat het tot een conflict zou komen en hebben toen aan de betrokken ministers èrz.ocht het contingent vreemde visch te willen verhoogen. wanneer het conflict zou uitbreken. Daarop werd afwijzend be schikt, daar de Regeering zich dan partij zou stellen in het conflict. De binnenkomende visschers hebben zich allen bij de stakers aangesloten. N**" °3 stoomlreilers zijn er op zee. Katwijksche loggers naar zee De Katwijksche motorloggers blijven, naay ij vernemen ondanks de staking te IJmui den, de trawlvisscherij uitoefenen en zijn dan ook woer naar zee vertrokken. Officiecle Berichten ONDERSCHEIDINGEN Toegekend is de aan de Orde van Oranje- Nassau verbonden nero-medaille. in brons, aan 'H. S. Geraats te H. Kop te Slledrt LEGER EN VLOOT Eervol ontslag is verleend uit den mil. diei.o.. aan den res.-le-luit. Ir H. U. van Gelder Hii is in gelijke functie benoemd en aangesteld bij de genietroepen. RIJKSGEBOUWENDIENST Eervol ontslag ls verleend aan H. .T. Kockx, bouwk. inspecteur van 't Lager Onderwus te Den Haag. Als zoodanig is benoemd W. Witte- veen, te Den Haag. P. T. T. Aan den referendaris der PTT, W. A. Kloos terboer. directeur van het PTT-kantoor te Hee renveen is eervpl ontslag verf RIJKSVERZEKERINGSBANK Uit de Antirev. Partij ANTIREVOLUTIONAIRE LANDDAG In den schoonen tuin van „Artis" te Amsterdam Dr. Colijn onder de sprekers De groote Landdag uitgeschreven door de Centrale A. R. Kiesvereeniging „Neder land en Oranje" te Amsterdam, met mede- 'king van 't Prov. Comité van- A R. K-ies- vereenigingen in Noord-Holland helooft een buitengewone gebeurtenis te worden. Nu reeds staat vasi. dat duizenden op 4 Juli hopen op te trekken naar Amsterdam. Heel het land door vormt men reisgezel- schappen om gezamenlijk naar den Landdag ie gaan. De prachtige zomertuin van Artis kan vele duizenden bevatten en de'redevoeringen der sprekers, vanaf een hoog podium, zullen door middel van luidsprekers door ieder te volgen zijn.- 't Wordt waarschijnlijk een schoone.onver- gëtelijke dag. Na al hetgeen we over dezen Landdag reeds meedeelden geven we hier nog even het lijstje van de sprekers. 's Morgens te 11 uur wordt de Landdag ge opend door den heer J. Deutekom, voor zitter van de Centrale A. R. Kipsverecniging te Amsterdam. Verder zal in de morgensa menkomst het woord worden gevoerd door den heer Chr. van den Heuvel, lid der Tweede Kamer en ds. W. B ij 1 e v e 1 d, pre dikant van de Chr. Geref. Kerk van Haarlem- Centrum. Tot half drie wordt pauze gehouden; de bezoekers van den Landdag hebben recht op vrije wandeling in den tuin van Artis. De middagvergadering wordt geopend ooor Prof. Mr. V. H. Rutgers; daarna spreekt de oud-minister J. J. C. v. D ij k. En dan is het oogenblik gekomen, dat onze minister president dr. H. C o 1 ij n de duizenden zal toespreken. Onnoodig te zeggen, dat vooral naar zijn woord met groote spanning wordt uitgezien. Ds. J. Fokkema, predikant van de Ned. Herv. Gemeente te Amstelveen, hoopt een slotwoord te spreken. Te ongeveer hali vijf wordt de Landdag gesloten. Uit alles blijkt dat de Amsterdamsche pro- paganda-commissie rusteloos in de weer is om alles tip-top in orde te krijgen. Natuurlijk zal ook gemeenschappelijk den gezongen. Patrmonium's Muziekcorps zal de zang begeleiden en de samenkomsten verder opluisteren. De kern van ons Anti-revolutionaire volk trekt 4 Juli naar Amsterdam. En van heeler harte onderschrijven wij de opwekking van de propaganda-commissïe: Kom in ons midden en zing mee! Sterk Uw hart, verfrisch Uw overtuiging! Wees paraat in den strijd voor het Ko ninkrijk Gods in het publieke leven! DE VERGADERING IN HET KUYPERHUIS Verklaring van den heer J. Schouten De heer .T. Schout en, tijdelijk voorzit ter van het Centraal Comité van A. R. Kies- eteenigingen, verzoekt ons opname van het olgendc: Doordat ik van Zaterdagmiddag tot heden morgen uitstedig was en verder zoowel van morgen als vanmiddag was bezet met een vergadering, kon ik eerst laat in den mid dag kennis nemen van het stuk „Uit de A. R. Partij", voorkomende in de Nieuwe Rotterdamsche Courant van Zondagochtend 14 dezer. Dientengevolge was het mij tot mijn leedwezen niet mogelijk hedenmorgen aanstonds op dit stuk te reageeren. Gaarne deel ik naar aanleiding daarvan het onderstaande mede: lc. dat ik Vrijdagmiddag 12 Juni j.l. een ergadering had met delegaties van de Kamerkieskringcentrales der A. R. Partijen dat deze vergadering een vertrouwelijk ka rakter droeg; 2o. dat. de N. R. Ct. in het bovengenoemde stuk een voorstelling van den loop van za ken en van de beteekems der besprekingen in die vergadering heeft gegeven, welke geheel in strijd is met de werkelijkheid; 3e. dat de mededeelingen over die vergadu- ing, in dat stuk gegeven, een zeer gewron gen en verwrongen karakter dragen, zoodat zij. zacht uitgedrukt, niet in overeenstem ming zijn met de waarheid; 4e. dat enkele dier mededeelingen bewij zen, dat de schrijver van genoemd stuk „da klok heeft hooren luiden, maar niet weet aar de klepel hangt"; 5e. dat, ten bewijze van sub 4, door mij in die vergadering niets is gezegd over de voornemens van de Regeering met betrek king lot een Kamerontbinding en het tijd stip van de e .v. verkiezingen, om de zeer eenvoudige reden, dat de Regecring omtrent haar voornemens in het algemeen en die te dezer zake in het bijzonder aangenomen voor een oogenblik, dat zij daaromtrent voor nemens heeft mij vanzelfsprekend geen inlichtingen verschaft; (ie. dat door mij in die vergadering wel is gezegd: a. dat m bewogen tijden als de tegenwoordige de organisatie van de partij steeds paraat moet zijn; b. dat het in ver band daarmede zeker zaak is reeds vroeg et'a.s. najaar de geheele organisatie m gereedheid te hebben; e. dat het. ook al heeft alles op politiek gebied in ons land een maal verloop, wcllich't mogelijk is. in ver band met de voornemens der Rege.e.ring tot p(u'tiëele grondwetsherziening, dat de ver kiezingen in het volgend jaar wat vroeger zullen plaats hebben; 7e. dat liet mij ten zeerste bevreemdt, dat een blad als de N, R. Ct. aan een stuk, als lat hetwelk het Zondagmorgen heeft opge nomen, een plaats geeft alvorens bij mij t«a in formeeren; Se. dat een informatie er het blad voor jou hebben bewaard: a. een stuk op te ne men over een vergadering, welke een v e r- ii w e 1 ij k karakter droeg; b. een stuk op te nemen, dat voor wat de feiten betreft voor een belangrijk d voor wat de strekking a a n g heel in s t r ij d is met w e r k e 1 ij k- heid en waarheid. J. SCHOUTEN, tijdelijk voorzitter van het Centraal Comité van A. R. Kiesvereeniging! Maandagavond, 15 Juni 1936. UIT DE PERS Eervol ontslag met strafvonnis De vragen van het Tweede-Kamerlid Van der Heide over het eervol verleend ontslag aan den burgemeester van Ambt-Harden- berg, die kort daarop wegens frauduleuze handelingen tot anderhalf jaar gevangenis straf werd veroordeeld, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken uitvoerig en al thans voor een deel bevredigend beant woord. Maar voldaan over het verloop van deze zaak is feitelijk niemand. De passage, waarover bijna alle bladen vallen, is deze, waarin de Minister ver klaart, dat hij in allerlei geruchten en be richten en ook in de te zijner kennis geko men voornemens van de zijde der Justitie, niet zoodanige aanwijzingen kon vinden, dat hij ook maar cenigszins het bestaan kon vermoeden van feiten, als welke achteraf voor den rr-chler naar voren zijn gekomen. De bondigste critiek hierop is geleverd door het Handelsblad, dat schrijft: Wij begrijpen van dit standpunt Diet veel. De burgemeester had op 5 Decem ber 1935 ontslag aangevraagd. Dit is hem ten slotte op 13 Maart 1936 met ingang van 1 April daaraanvolgend eervol ver leend. En op 21 April volgt het straf vonnis. M.aw., vóór de datum, waar op het „eervolle" besluit tot stand kwam. moet de Justitie al bezig zijn geweest met de strafvervolging. Dat had voor den minister van Binnenlandsche Zaken aan leiding moeten zijn. in elk geval nog even te wachten met het eervol-ontslag-be- ZONNEBRUIN voorkomt zonnebranc ij en bronst en bruint Uw huid prachtig kWSrr, SOct.Tub* 60ct FVxon 90ct (Adv.} sluit. Sedert het verzoek om ontslag wa ren er veertien weken ver'.oopcn. De paar weken, die er nog mee hadden heenge gaan, eer de rechterlijke uitspraak zou vallen, hadden daar toch nog wel bij ge kund! Wetende, dat er een straf proce dure gaande was, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken het ontslag-besluit zeer zeker te vroeg laten komen. Want als ten gevolge van allerlei andere fac toren de burgemeester niet langer als ge zagsdrager te handhaven was, zou in de gegeven omstandigheden de voor de hand liggende oplossing geweest zijn hem dan zoolane te schorsen tot de rechterlijke .beslissinc zou zijn gevallen. Intusschcn is het plicht van den minis ter van Binnenlan«ische#Zaken de begane fout alsnog te herstellen. Er zit o.i. niets anders op dan het uitlokken van een nieuw K. B., om het oude, ten minste wat de eervolle kwalificatie van het ontslag betreft, ongedaan te maken: althans in dien ook in hooger beroep de strafschul- digheid van den persoon in kwestie blijkt. Overigens steekt de onverdiend zachtzin nige behandeling, die de ex-burgemeestet van Ambt Hardenbcrg heeft ondervonden, wel heel sterk af tegen het onrecht, dat destijds den rijksbouwmeester Vrijman is aangedaan, en dat men nog altijd niet heeft goedgemaakt. Hier heeft men wel te doen met een al zeer bedenkelijk meten met twee matenl Zondag cn Kerkbezoek Naar aanleiding van hetgeen wij schreven over de Bondsvergaderingen op Hemel vaartsdag merkt de (r.k.) Residentie bode op: Zij, die zich herinneren, dat de Protes tant sche pers steeds vergaderingen enz. op Zondag scherp afkeurt, zouden hier misschien-willcp vragen of er niet sprake is van een frontverandering. Maar dan vergeten ze, dat hier niet sprake is van een Zondag, maar van Hemelvaartsdag en dat de Protestanten onderscheid plegen te maken tusschen Zondagen en andere kerkelijke feestdagen. Toch kan hier wel, naar analogie, ge redeneerd worden, dat dan een der argu menten welke de Protestantsche pers pleegt aan te voeren tegen vergaderingen op Zondag, zijn kracht verliest. Men keurt de Zondagsvergaderingen immers af, óók omdat ze aanleiding zouden zijn tot verwaarloozing van het kerkbezoek. Hier wordt nu beweerd, dat degenen die zulke bijeenkomsten bezoeken, juist niet behooren tot de verwaarloozers. Wij voor ons hebben de stellige over tuiging dat het bij de Katholieken ook zoo gesteld is. De velerlei georganiseerden die op Zondag vergaderen, zullen niet be hooren tot hen, dié hun Zondagsplichten niet waarnemen. Wij zouden dat laatste niet gaarne tegen spreken: maar de Resb. heeft daarmee geen enkel bezwaar tegen het vergaderen op Zondag weggenomen. Onverminderd blij ven deze gelden. Wij wijzen slechts op déze factoren: le de vergaderingen der jongelingen dra gen een hoog-geestelijk karakter; ze trek ken op uit de dagelijksrhe sfeer; 2e niet zonder reden zegt de Catechismus' het vierde gebod wil, dat ik, inzonder heid op de Sabbath, dat is op de rust dag, tot de gemeente Gods naarstiglijk ko- me; (in onderscheiden kerken is dan ook Pinkstermaandag geen dienst) en 3e wie op Zondag nationale vergaderin gen houdt, schaadt de Zondagsrust van ver voerpersoneel en zakenmenschen; misbruikt dus niet alleen zelf de Sabbath maar dwingt anderen tot Zondagsarbeid. Wat wij schreven, verzwakt daarom onze argumenten tegen het vergaderen op Zon dag niet in het minst. En het verheugt ons, dat de Resb. zelf schrijft: Als we dit constateeren. willen we ech ter geenszins beweren dat het nu bepaald aanbeveling zou verdienen, „alsmaar" op Zondag te congrosseeren. Integendeel, voor de Zondagsheiliging zou het zeker wel wenschelijk zijn, dat menige verga dering, voor zoovpr dat gevoegelijk kan. naar de vrije Zaterdagmiddag verlegd werd. Indertijd is die vrije middag ook dóarom met vreugde ingehaald, maar of hij in de practijk veel voor vergaderen bestemd wordt, betwijfelen wre. GEMENGD NIEUWS VERDWIJNENDE WIEKEN Men meldt ons uit Babiloniënbr De mooie Broeksche Watermolen zal vallen onder sloopershanden, waardoor een brok na tuurschoon verdwijnt. De molen is vervangen door een electrisch gemaal. ROFFELRIJMEN EEN MOEDIG MAN Twee dagen en drie nachten Slikt Frank al aspirnen. Het meelij-met-z'n-eigen Is niet om aan te zien! Dan vaart er plots iets dappers In zijn bewogen bloed: Hij zal 'em laten trekken, Die kies! het zal, het móét! Zoodra hij op de knop drukt Bij tandarts Van der Meer ls alle pijn verdwenen! Heusch, op z'n ivoord van eer. En tóch. zal het gebeuren! Denkt Frank, met fier gevoel En weldra ligt hij lillend In d' operatiestoel. „Envraagt de dokter vrindlij k Frank klappertandt cn lacht: ,,'k Heb hier een kwaaie rakker Die op de beulsknecht wachtV* De dokter klopt en prikt es, Hij legt z'n priempje neer En zegt: Van 't heele zaakje Deugt waarlijk weinig meer. De voorste tanden gaan wel De bovenste zijn best. Als jc een heel gebit neemt Dan steunen die de rest." Frank licht zich opgemonterd Half van de pijnbank op: „Wat kost zoowat zoo'n grapje ,Jk denk een honderd pop." jDa's weinig!" zegt de lijder. Dat is het inderdaad", Zegt dokter, „maar ik raad je: Neem een metalen plaat!" „Hoezoo? Is dat goedkooper?" ,,'t Kost een geel briefje meer Maarabsoluut geen bijsmaak! Dat is wat waard, meneer!" Frank vraagt naar meer finesses En praat geanimeerd Totdat er een half uurtje, Een uur is gepasseerd. Dan zegt hij: „Excuseer me, Ik neem nu geen besluit, Maar 't lijkt me 't allerbeste: De heele boel er uit! Ik zal er over denken, En heb ik éven tijd Dan trek je 't heele zaakje M'n kiespijn ben ik kwijt!' Frank huppelde naar huis toe. Een maand denkt hij al: fijn Dut ik voorloopig gratis Verlost ben van de pijn! (Nadruk verboden) LEO LENS WOENSDAG 17 JUNI HILVERSUM I 187f M. NCRV-Uitzcnding. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.159.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst door Ds. H. M. Ploeger. Ger. Pred. te Culemborg. 11.00 Harmonium, sopraan en alt. 12.30 A'damsch Kamermuziekkwartet. 3.15 Or gelspel. 3.003,45 Viool en piano. 4.00 Gram.pl. 5.00 Kinderuur. 6.00 Gram.pl. 7.00 Berichten. 7.15 Lanabouwpraatje: „Enkele aardappelziekten" door H. Bou- m a te Apeldoorn. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Arnhemsche Orkestvereen. 9.00 Prof. Mr. V. H. Rutgers geeft enkele indruk ken van het Calvinisten-congres te Ge- nève. 9.30 Vervolg concert. (Om 10.05 berichten ANP.). HILVERSUM II 301 M. VARA-uitzendingr. 8.00 Gram.pl. 9.30 Keukenwenken. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 „Orvitropia", voordracht en lezing over Bellamy. 12.00 1.45 De Flierefluiters en zang. 2.00 Ka mermuziek. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Orgelspel. 6.25 Causerie over de a.s. zonsverduistering. 7.40 „Fo tografie van de Hollandsche molen". 8.03 Nieuwsber. ANP. 8.15 „Op naar het Ar- tis-Festival". 8.25 De Bohemians. 9.00 Re vue-uitzending. 10.15 Nieuwsber. ANP. DROITWICH 1500 M. 12.05 Orgelspel. 12.35 Orkest. 3.10 Pianorecital. 3.35 Stedelijk Orkest Bournemouth. 5.05 Kwintet. 6-50 Koorconcert. 7.10 Zoölogische causerie. 7.50 Kwintet. 8.50 BBC-Orkest. 10.20 Ko mische dialoog. 10.40 Orkest, RADIO PARIS 1648 M. 11.20 en 2.50 Orkest- concert. 5.50 Orkestconcert. 8.20 Vioolre cital. KEULEN 456 M. 12.20 Orkestconcert. 4.50 Orkestconcert. 8.35 Rijkszending: Die fiiesische Herrin. 10.5012.20 Omroep- kleinorkest. BRUSSEL 322 cn 484 M. 322 M.: 2.20 Gr.pL 1.20 Klein-orkest. 6.20 Kamermuziek. 8.20 Omroeporkest. 484 M.: 12.50 Klein-orkest. 5.40 Omroep orkest. 8.20 Symphonieconcert. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 9 05 Rijks- zending: Die friesische Herrin. 9.35 Blaas- concert. 10.50 Pianorecital. 11.20 Omroep- Amusements-orkest. Ernstig motorongeluk Motorist en duo-passagiere zwaar gewond Maandagavond omstreeks 9 uur heeft op den hoek van de Julianalaan en Paltzerweg de grens van de gemeenten B i 11 h c v,. De Bilt een ernstige aanrijding plaats gehad tusschen een personenauto er motorrijwiel. De motorrijder, de heer M. uit Baarn, kwam de Julianalaan afrijden in de richting Bilt- hoven, met zeer groote snelheid. Hierdoor bemerkte hij te laat dat uit de richting Bosch en Duin een personenauto naderde. Een botsing was onvermijdelijk. De aanrijding was vrij hevig; de motorrijder en zijn duo- passagiere werden tegen den grond geslagen. Met zware verwondingen zijn zjj per zieken auto naar de Rijksklinieken te Utrecht ver- De politie van Bilthoven heeft beide voer tuigen in beslag genomen en proces verbaal opgemaakt. OPICHTING VAN VEILING- VEREENIGNGEN Zooals we hebben gemeld heeft de politie te Naaldwijk in samenwerking met die ie Zwyndrecht dezer dagen drie personen arresteerd, die de veilingvereenigingen beide plaatsen hadden opgelicht door verval- sching van fustbonnen. Het blijkt thans, dat ook aan de veiling- vereeniging „Westerlee" te De Lier getracht is de truc toe te passen. Daar werden n.l. 3 ledige kisten ingeleverd en één van d> lichters, zekere P. van W., maakte er 315 Doordat de betaalmeester evenwel niet aan wezig was werd het geld niet uitbetaald zoodat de truc geen succes had. De man den volgenden dag terug te zullen komen, doch hy vond het blijkbaar beter dat niet te doen. CONTROLEER DE BOTER- COLPORTEUBS! Te Hoek van Holland liet een boter- handelaar, die van elders was gekomen, een aantal colporteurs er op uittrekken om nieu we klanten te winnen. Er werden pakjes boter verkocht, goedkooper dan bij andere handelaars. De politie kwam echter tot de fmaar daartegen zijn immers die "AKKERTJES" een ware uitkoms t Ondervindt 't zelf en neem 1 of 2 AKKER.CACHETS ontdekking, dat het aangegeven gewicht der pakjes soms lang niet werd gehaald, waarom tegen den koopman proces verbaal werd op gemaakt en de boter in beslag genomen. OMKOOPING DOOR EEN WETHOUDER De heer R. B„ wethouder der gemeente Wier den (O.), die door de rechtbank te Almelo werd veroordeeld tot f 300 boete cn uitsluiting van het actief en passief kiesrecht: voor den tijd van 5 jaar omdat hij in Sept. 1935 heeft getracht een raadslid door toe zegging van een bedrag van circa f 500 te bewegen bij de wethoudersverkiezing op hem te stemmen, is van dit vonnis in hoogst beroep gegaan. Door de gemeente-politie te Apeldoorn is gearresteerd de ongeveer 40-jarige A. S. administrateur van het Algemeen Aldeelings Ziekenfonds (A.A.Z.A.), verdacht van verduis tering. Controle der boekhouding bracht een tekort van ongeveer f 1.U00,aan het Licht.. EEN SLUWE OPLICHTER GESNAPT De Almelosche polite is er in geslaagd eert oplichter te arresteeren, die in verscheidene plaatsen van ons land zijn buitengewoon sluwe practijken uitoefende en het laatst in A Irae- lo zjjn slag sloeg. De gearresteerde reisde per taxi het land door, natuurlijk zonder te beta len. In verscheidene plaatsen stelde hij agen ten aan voor zijn papierhandel, welke in werke lijkheid niet bestond en verdween dan plotse ling, na de agenten van een borgstelling ont last te hebben. Ook in diverse hotels heeft hij zonder te betalen gelogeerd. Te Almelo heet-t hij een aantal winkeliers opgelicht. Hij be- 6prak hier n.l. een pension en liet kaartjes drukken met valschen naam met het adres van het, te goeder naam en faam bekend staand pension. Met deze visitekaartjes wist hij winkeliers te bewegen goederen af te geven. Hij was do politie nog byna ontsnapt, doch werd juist ge arresteerd toen hij op het punt 6tond Almelo per taxi te verlaten. Feuilleton door H. KINGMANS Hilligje, hoewel verhinderd te gaan, was getroost door het. lezen uit het Woord Gods. Neen, de Heere was niet aan plaats of tijd gebonden, al was de normale gang, dat de gemeente samenkwam. Gode zij lof! kon dat voortaan in Groningen storeloos geschieden. j De dageraad is aangebroken", had Roelf Ketel gezegd. Aan den avond van dien gedenkwaardigen dag. waarop in menig huis God dank werd gebracht voor Zijn uitredding, werd in de kleine woning in dc Gelkingcstraat de eersteling geboren en drukte moeder Ketel het flinke knaapje aan haar hart, terwijl Munco zich boog over Hilligje, die zwak, maar stralend, daar neerlag. t- i i i-i Hij zal Mcnno heetcn, moeder", zeide hy. „En het heerlijkste van alles is nog, dat hij in de kerk kan worden gedoopt door een geordend predikant. Iloe anders dan toen wij trouwden! HOOFDSTUK IX Over de brug, die Keulen verbond met de overzijde der rivier, reden stapvoets twee ruiters. Zij kwamen uit de richting \an Maastricht. I-Iet was ruiters en paarden aan te zien, dat zij vermoeid waren. Ook waren zij zeer bestoven. Guislain le Billy, die ondanks zijn vermoeidheid oog had voor het schoonc panorama: dc snelvlietende Rijn, aan wiens oevers de mooie stad met dc vele torens oprees, kon een Lreet van bewondering niet inhouden. Hij had iets van zijn meester, die ccn beminnaar der schoonc kunsten was. Den anderen, ruiter, een gewoon, klerk van den graaf .Van Rennenburg, kon het heele panorama niet schelen. Hij was met dit gedeelte van den tocht slechts matig ingenomen en begreep ter wereld niet, wat Bailly had bewogen, van het graafschap Rennenburg naar Keulen te reizen. Het was in elk geval niet in het reisprogramma opgenomen. Op het eind van Mei hadden zij Rennenburg, die toen met de stad overhoop lag en te Winsum vertoefde, verlaten om naar Ville te reizen, om baron de Ilamal te bezoeken en vervolgens het graafschap Hen nenburg, op welke drie plaatsen Bailly zaken voor zijn gebieder had te behandelen. De weg leidde dan naar Utrecht, waar Rennenburg zou arriveeren, doch Bailly had verkozen, eerst nog Keulen le bezoeken. pe bediende wist ter wereld niet, waarom deze omweg moest worden gemaakt cn wat Bailly in Keulen had te doen. Even wel bevroedde hij niet, dat de geheimschrijver dat zelf ook niet wist. De barones de Ilamal had hem dien tocht aangeraden, nu bij toch in het Limburgsche zou vertoeven. Het was niet onmoge lijk, dat hij iets gewaar kon worden van de vredesonderhande lingen, die er gaande waren en die, zij wist het met groote zekerheid, niet dan een wassen neus beteekenden. Sinds enkele maanden waren te Keulen vertegenwoordigers van den Paus, van den Duitschen Keizer, van Koning Filips van Spanje cn van dc Algemeene Staten bijeen, om de gesclui- llcn tusschen den Koning en zijn erflanden ontslaan, 'e ver effenen en tot een bevredigende oplossing te brengen. De be kendste afgevaardigden van den Koning waren de hertog van Terranova en de proost van de St. Marie te U'recht, Fonck. Hot getal afgevaardigden der Staten was zeer groot. Dc barones de Hamal had Bailly verzekerd, dal er gepn schot in de onderhandelingen zat; dat zij trouwens o< «liefs zoudan uitloopen, daar zoo goed als alle afgevaardv-1 lor Staten geleidelijk naar de partij" van dén Koning li» •"n de ver tegenwoordigers van den Koning zagen zeer goeu m, dut vau een verzoening geen sprake kon zijn. zoodat zij en passant hun best deden, de scheuring tusschen de Noordelijke en Zuidelijke Nederlanden zoo groot mogelijk te maken. Verheffend kon Bailly dat alles niet vinden, moiar hij troostte zich met de gedachte, dat er nu eenmaal geen anderen weg openstond. Terugkeer tot den Koning was bovendien geen verraad. Hij was er zeker van, dat zijn meester en thans ook zoo over dacht. Wel had de Graaf Van Rennenburg dc Unie van Utrecht aanvaard, doch lat was alleen geschied onder den drang der omstandigheden. Mede door zijn toedoen was zijn meester rijp geworden tot terugkeer naar Spanje, hoewel Bailly niet steeds de daden en woorden van den Graaf volgen kon. Recht door zee was Rennenburg nooit gegaan, zoolang hij hetn kende. Maar zooals de laatste maanden was het Bailly nog nooit opgevallen. Met burgemeester Hillebrands sprak hij in roerende taal over de Unie cn wanneer deze vertrokken was, vloekte hij het lot, dat hem in zulk een benarde positie had gebracht en oordeelde hij, dat de Zuidelijke Nederlanden ver standig gedaan hadden. Terwijl de beide ruitere over de kade langs den Rijn reden, om een berberg te zoeken, naderde een lange gestalte, die ongetwijfeld aan een edelman toebehoorde en die Bailly meende lc kennen. Hij vergiste zich, naar even later bleek, niet: de Gentsche edelman Jacques Caudenhoven, een vroegere luitenant en vriend van Rennenburg. Hij hield zijn paard in. „Caudenhoven!" De aangesprokene keek verrast op. „Alle heiligen bij elkaar, Bailly! Wat ter wereld kom je in Keulen doen?" En zij schudden elkaar de hand. „Ik ben op weg naar Groningen en had een mooie gelegen heid, Keulen eens te gaan zien." De ander glimlachte. „Weet de Prins van Oranje, dat jc hier bent?" vroeg hij dan, Bailly onderzoekend aanziend. „Niemand weet liet. Zelfs mijn meester, de Graaf Van Hen nenburg, niet." „Je verkeert toch zeker niet in de meening, dat je mij van alles kunt wijsmaken?" „Ik verzeker je op mijn woord van eer, dat ik de waarheid zeg. Over enkele dagen trekken wij weer verder. Kunt ge ons een goed adres voor logies verschaffen?" „In de herberg, waar ik vertoef, is nog plaats genoeg. Er wordt voortreffelijk bier geschonken." „Dan nemen wij daar onzen intrek, Jean", zeide Bailly tot den bediende, die met een norsch gezicht het gesprek tusschen die beiden had aangehoord. ,.'t Wordt tijd", mopperde hij. „Ik bon óp van vermoeid heid." Caudenhoven schaterde het uit. „Even den hoek om", zeide hij dan, „en je kunt een paar dagen uitrusten, om dan naar Groningen te gaan. Iloe maakt de Graaf het in Groningen?" „Wat zal ik zeggen?" vroeg Bailly. „Niets, mijn waarde, 'k Hoor het al. Wie 't sclihikkclijkste cr van zwijgt, heeft 't beste er van gezeid." „Nou, nou, zóó erg is het niet", lachte Bailly. „Zijne Genade kan het in Groningen beter vinden dan ik, dat is zeker. Maar wat doe jij in Keulen?" „Ik ben hier met bescheiden gekomen voor den Hertog van Terranova; bescheiden van den Hertog van Panna." „Ben je weer in Spaanschen dienst?" „Ik ben een Zuidelijk-Nederlandcr. Dat antwoord is zeker voldoende? Je zult wel op de hoogte zijn met den gang van zaken." ,,'k Heb je begrepen. Is het hier?" Zij stonden voor een groot huis met een uithangbord, waarop een adelaar stond afgebeeld en daaronder de woorden: „In den adelaar." „Hier is het. Een voortreffelijk logies." (Wordt vervolgd),

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9