TÉJül gadt&i m&it msrfN. C.P. Aspirin DINSDAG 16 JUNI 1936 EERSTE BLAD PAG. 31 HET MOEILIJK PARKET De nieuwe Belgische regeering, die onder leiding van den heer Paul van Zeeland is opgetreden, na onderhandelingen, die heel wat tijd haddon gevergd, komt aan het roer op een tijdstip, dat rie wateren wel zoor bewogen zijn. Het tweede kabinet-Van Zee land vaart als liet ware in het zog van het voorafgaande ministerie van dien naam, en gevoelt thans nog de deining, welke hc: eerste heeft veroorzaakt. De devaluatie, wel ke het bedrijfsleven stimuleeren en in bree* deren kring weder welvaart brengen zou, heeft niet de uitwerking gehad.- welke men daarvan verwachtte. Zij ging bovendien vergezeld van financiccle gestes in zekere hooggeplaatste kringen, die aanleiding ga ven tot de veronderstelling, dat men daar vóór de bui w.ilde binnen zijn, door van do- ze buiteling van het betaalmiddel zooveel mogelijk te profiteeren. De stembus heeft over deze minder se- wenschte dingen een streng doch rechtvaar dig oordeel geveld, on de partijen die geen ongerepten staat van dienst konden vertoon- den gedesavoueerd. De huidige stakingsbe weging, welke België teistert, is min of meer te beschouwen als een tweede volksgericht, dat de daden der overheid veroordeelt. Do waardevermindering van 'tgeld moge tot op zekere hoogte voor de industrie een stimu lans zijn geweest, van hoe weinig omvang deze schijnwelvaart was komt thans duide lijk aan den dag. In vele bedrijven werken de arbeiders tegen loonen, die niet aan het nieuwe prijsniveau zijn aangepast. De onte vredenheid daarover heeft zich nu baan ge broken; zij grijpt bovendien in steeds wijder kring om zich heen. Daarbij is het merk waardig, hoe deze ontstemming, die toch reeds lang in de kringen der arbeiders gist te, aan de aandacht van hun vakbondlei- 'de.rs scheen te ontgaan. Of wilden deze heeren liever niet zien, dat een manoeuvre, waarvan zij dc voordcelcn hoog hadden ge prezen, op een totale mislukking was uitge- loopen? Gevolg van dit slappe contact tus- schen arbeiders en vakbonden is geweest dat elementen, wien het louter om het zaai en van onrust te doen is, zich van dit sociale conflict hebben meester kunnen maken. De nieuwe Belgische regeering treedt der halve wel op in een zeer zorgelijke periode. De combinatie van het Volksfront, dat in Frankrijk de lakens uitdeelt, heeft daar aan iden arbeidenden stand zulke belangrijke consessies gedaan, dat dc Belgische overheid daarbij niet te verre kan achterblijven, wil zij tot spoedige beëindiging der voor de .volkswelvaart zoo ruïneuse conflicten ge raken. Daarbij staat zij voor tweeërlei eisch van de zijde der vakbonden. Eerstens wenscht men aanpassing van het loon aan den nieuwen levensstandaard, doch ten tweede wil zij van het stakings- élan profiteeren om op het voetspoor der Fransche- arbeidersbeweging ook andere yoordeelen in de wacht te sleepcn, zooa'.s Verkorting van werktijden in zekere bedrij ven, die liooge eischen stellen aan het licha melijke weerstandsvermogen der arbeiders, betaalde zomervacanties, enz. Het is duide lijk dat door deze maatregelen de produc tiekosten der Belgische industrie aanzien lijk moeten worden verhoogd, en dat een en ander onherroepelijk een terugslag moet vin den in een toeneming van de levensduurte. De „voordeelcn der devaluatie" zouden op deze manier niet alleen geheel verdwijnen, doch nog in hun tegendeel kunnen verkee- ren. Van Zeeland verkeert derhalve in het moeilijke parket, dat er aan de staking zoo ,-spoedig mogelijk een einde moet worden ge maakt, mede om het uitbreken van ongere geldheden, waarvan liet Duitsche gebied reeds eenige symptomen heeft aan den dag gelegd, tegen te gaan.Om deze pacifi catie te bereiken zal men concessies moeten doen, doch deze zal men ter andere zijde zoo zuinig mogelijk moeten uitmeten, om bet economisch evenwicht niet in gevaar te brengen. Voorwaar geen benijdenswaardige taakl Het huidige kabinet is voorshands bij Onze zuiderburen nog weinig populair. Het ziet zich, evenals het Fransche, reeds dade lijk voor een opdracht gesteld, welke be slissend voor zijn prestige moet zijn. En de stok van de oppositie der extreme groe peeringen staat intussclien reeds achter de deur- - - Buitenland IDE BELGISCHE STAKINGSBEWEGING De toestand wordt steeds moeilijker Verschillende industrie-centra liggen stil Italië blijft zich bewapenen 't Nationale directorium der Fascistische partij is te Rome bijeen geweest onder voorzitterschap van Adelphi Serena. Besloten werd, dat zij, die als vrijwilli gers de campagne in Oost-Afrika hebben meegemaakt, lid van de partij zullen kun nen worden. Voorts zullen 100.000 geweren geschonken worden aan de jonge fascisten, terwijl er in elke provincie-hoofdstad kazernes zullen .worden gebouwd. Van 17 Mei tot 11 Juni hebben volgens Serena 530.000 fascisten om toelating tot de militie verzocht. De chef van den staf der militie deelde mede, dat hij 778 bataljons Zwarthemden zal kunnen samenstellen, te verdeelen in overeenstemming met de voor oorlogs- of vredestijd gestelde eischen. Kort Nieuws In de Russische goudvelden aan dc rivier Öe Lena zijn twee goudklompen opgedolven, waarvan de één drie kg. woog en de ander ruim 2 kg. Het aantal stakers te Madrid wordt ge schat op 120.000, verdeeld als volgt: in Je bouwvakken en aanverwante industrieën 75.000 en de overige 15.000 in confectie- en houtindustrie en onder personeel van cen trale verwarming en liftbediening. Een ernstige ontploffing, waarschijnlijk veroorzaakt door de ontbranding van jacht- munitie, heeft een gedeelte van het jager huis te Sofia verwoest. Verscheiden perso nen liepen verwondingen op. Men vreest, dat zich nog verscheiden slachtoffers onder de puinen bevinden, o.a. een aantal leerlin gen, die schietoefeningen hielden in het sousterrain van het gebou\y. De staking in de haven van Antwer pen is nog steeds algemeen. In de gister middag gehouden zitting van den ge meenteraad is besloten een bespreking over de haven tot later datum uit ta stellen om de onderhandelingen niet te schaden. Over deze onderhandelingen kunnen wij meedeelen. dat in de ambtswoning van den gouverneur van de provincie, baron Holvoet, een vergadering plaats had. waaraan deelnamen minister De- lattre, de gouverneur en verdere perso nen, die invloed op de stakers kunnen uitoefenen. Staking in de metaalindustrie? In een bijeenkomst der afgevaardigden van de metaal fabrieken, die Maandagavond to Charleroi plaal's vond, werd besloten aan dc patroons de eischen der vakvereenigingt- commissie voor te leggen. De afgevaardigden ■waren na afloop dei bijeenkomst unaniem van meening, dat in alle fabrieken, die de voorgelegde eischen niet zouden inwilligen, een staking zou uit breken. De toestand in dc mijncentra De staking in de mijnindustrie is volledig in de Borinage, het centrum, de streek van Charleroi en het bekken van Luik. Alleen voor de Borinage schat men het. aantal stakers op 20.000. doch in het gebien van Luik bedraagt liet aan'al stakers meer clan 100.000, gezien het feit, dat de metaal bewerkers en de arbeiders in openbaren dienst zich bij de beweging hebben aange sloten. Tot nu toe is alles betrekkelijk kalm vcr- loopcn, alleen te Luik hebben zich enkele ops'ootjes voorgedaan. De stakers hebben daar nl. gepoogd het tramverkeer stop te zetten tusóhen Luik en Herstal. De Rijkswacht is ter plaatse aangekomen Ook in het centrum van Luik hebben zrh ongeregeldheden voorgedaan, daar een groen stakers het personeel der groote warenhui zen trachtte op te ruien. De politie moest ingrijpen. Te Scraing is de staking volledig in de fabrieken Tubes de la Meuse en bij Cocke- rill. De Rijkswacht is in de gewesien, waai de staking hecrscht. aanzienlijk versterkt. Maandagochtend is er staking uitgebroken in de werkhuizen der maatschappij Carels, de scheepsbouw- en sclieepsherstcllingmaat- schappij te Gent, waar 1200 arbeiders In dienst zijn. Het geschil betreft een loonkwestie; er wordt nl. een minimumloon van 4 frank per uur gevraagd. Men is in syndicalistische kringen te Gent van oordeel, dat, indien het geschil nie' mocht worden bijgelegd de staking in de Gentsche metaalnijverheid algemeen zal worden. Van Zeeland beraadslaagt Van Zeeland beeft eon delegatie van de centrale commissie der Belgische industrie ontvangen voor het houden van een bespre king over den stakingstoestand. Van Zeeland wil een bijeenkomst tot stand brengen van de centrale werkgevers- en werknemersorganisaties, teneinde de basis te leggen voor een beëindiging van de slaking. Tusschen de Socialisten en de Communis ten zijn op initiatief van den algenieenen raad der Belgische Socialistische Werklie denpartij onderhandelingen onder oogen ge zien, teneinde wederom de kwestie van samenwerking te bestudeeren. In de provincie Luik is een socialistisch- communïstische coalitie in den provincialen raad ontworpen. De voorstellen, die Jacque- motte, de leider der Belgische communisten daartoe heeft gedaan, worden thans door de socialisten bestudeerd. De vrede in China bewaard Tsjang Eai Sjcks succes Het terugtrekken der Kwantoeng-troe pen uit Zuid-Hoenan wordt als een eer ste belangrijk succes der vredespolitiek van Tsjang Kai Sjek beschouwd. De toegevendheid van den Kantonnee- sehen generaal Tsjeng Tsji Tang, die blijkt uit zijn medeedeling, voor de vreedzame regeling van het incident nog meer on derhandelaars naar Nanking le ziullen zenden, wordt toegeschreven aan de ern stige meeningsverschillen tusschen zijn generaals, van wie verscheidene, o.a. ook de chef van den generalen staf, hun ontslag htbben genomen, alsmede aan de verkla ring van zijn naar de grens van Foekion en Kiangsi gezonden troepen, Nanking !-e willen gehoorzamen. Aan den anderen kant heeft Nanking de gebruikelijke maandelijksche betaling van 600.000 dollar aan Kwantoeng rn'et gestaakt Na de besprekingen te Kanton is de op perbevelhebber van Kwangsi, generaal Lit Soeng Jen, naar zijn hoofdkwartier terug gekeerd. Waarschijnlijk zal hij den meer hardnek- kigen maarschalk Pei Tsjoeng Hsi tot toege ven kunnen bewegen. Het incident wordt waarschijnlijk met on derhandelingen over een compromis geslo ten. waarbij financiecle kwesties een gewich- tige rol spelen. Ontploffingsramp in Estland Laboratorium in de lucht gevlogen In dc nabijheid van Reval (Estland} is het laboratorium van de munitieopslag- plaatsen in de lucht gevloecn. Ook eenige depóts van ontplofbare stoffen werden ver- Een uitbrekende bosrbbrand kon spoedig gebluscht worden, zoodat de in bet hosch gelegen opslagplaatsen gespaard bleven. Tot in een omtrek van vier kilometer sprongen de ruiten. I-Iet aantal dooden wordt op 25 geschat. Daarbij zouden verscheiden reservé-officie ren zijn. E2BEZ22 Uw gezondheids DE FRANSCHE STAKINGEN VERMINDEREN HET EINDE IN ZICHT? Te Parijs en naaste omgeving zijn 60.000 personen nog steeds in staking, van wie 32.000 employé's van groote warenhuizen. 220.000 arbeiders hebben gisteren hun sta king beëindigd. In de het moest door de staking getroffen streken hebben 63.000 personen bet werk hervat. Er zijn nieuwe overeenkomsten gesloten met name voor de drukkers van fotografi sche opnamen. De afgevaardigden van het personeel van vier belangrijke verzekeringsmaatschappijen hebben toegestemd in arbitrage vanwege 't Departement van Arbeid. De ontruiming der gebouwen geschiedt in volledige kalmte. Ook in de leerbewerkingsindustrie is over eenstemming bereikt, doch de Parijsche bootwerkersstaking duurt nog voort, al kan worden medegedeeld, dat bij de onderhan delingen goede voortgang wordt gemaakt. De huisschilders zijn nog ftiet tot over eenstemming met hun patroons gekomen. In de provincie wordt eveneens geleide lijk liet werk hen-at. Te Vienne zijn de ar beiders in de schoen- en in de textielindus trie in staking gegaan, terwijl te Sarguc- mines 2000 arbeiders in de pottenbakkers industrie het werk hebben neergelegd. De groote warenhuizen Een delegatie uit 't bestuur van de C.G.T. heeft een bezoek gebracht aan de groote warenhuizen, waar zij de stakers de ver zekering hebben gegeven van de solidariteit der arbeiders. Jouhaux heeft eenigen tijd zijn besprekin gen op het ministerie onderbroken om en kele warenhuizen te bezoeken. Hij sprak 't personeel toe en deed het zekere toezegffin- gen ten aanzien van dc arbeidsvoorwaarden. Sancties of geen sancties? Donderdag legt Eden een verklaring aL In antwoord op in het Brtische Lager huis gestelde vragen heeft E d en medege deeld, dat hij Donderdag tijdens het debat o\er de buitenlandsche politiek een verkla ring zal afleggen, waarin het standpunt der Bri'ische regeering uiteen wordt gezet ten aanzien van de collectief te voeren actie op de bijeenkomsten van den Volkenbondsraad en de Assemblee. De berichten, als zou Eden aftreden, tengevolge van Chamberlains rede tegen de sancties worden officieel gedemen teerd. Er is zelfs reden om aan te nemen, dat het standpunt van Chamberlain door Eden wordt gedeeld. Men verwacht, dat Eden tijdens het debat over de buitenlandsche politiek, dat a.s. Donderdag zal plaats hebben, een der be langrijkste redevoeringen uit zijn loopbaan zal uitspreken, en dat hij daarin de huidige onzekerheid ten aanzien van de Britsche politiek nopens de sancties volkomen zal ophelderen. Baldwin heeft in het Lagerhuis medege deeld, dat in Mei van het volgend jaar. direct na de kroningsfeesten, te Londen een rijksconferentie zal worden gehouden. De toestand van Europa „Ernstiger dan in 1914" De Britsche minister van oorlog. Duff Cooper, heeft, het woord voerend aan een banket, verklaard, dat de toestand in Europa veel ernstiger is dan in 1914 en dat er niemand is, die eenige kennis van de situatie heeft, die dit feit zou willen twisten. Duff Cooper critiseerde heftig de pacifis tische houding van sommige kringen. Hun redevoerigen, zeide hij, zijn veel gevaar lijker dan gifgassen. De minister wees op de noodzakelijkheid voor Groot-Briftannië een leger te bezitten dat de verdediging des lands zal kunnen verzekeren. Voor de verdediging van Londen tegen luchtaanvallen zijn reeds 10.000 man noodig. De pacifisten meenen nochtans jongelie den te moeten aansporen, zich niet aan te sluiten bij de luchtafweergroepen van het territoriale leger. Nog steeds terreur in Palestina In Palestina wordt de terreur door de Arabieren met onverminderde kracht ge ltandhaafd. Reuter verneemt uit Joodsclie bron, dat de directe schade, die sedert den aanvang der troebelen aan bezittingen is toegebracht ongeveer 150.000 pond sterling bedraagt. De wanordelijkheden hebben waarschijn lijk de regeering een even hoog bedrag ge kost. Egypte en het Int. Arbeidsbureau Ofschoon de Britsche regecring er bezwa ren tegen heeft, dat Egypte tot den Volken bond zou toetreden, schijnt er te Londen geen bedenking tegen te bestaan, dat Egyp te evenals verschillende andere niet-VoIken bondsstaten lid zou worden van het Inter nationaal Arbeidsbureau. De Egyptische regeering heeft daarom besloten tot deze internationale arbeidsorganisatie toe te treden. KOLONEL DE LA ROCQUE IN SYNAGOGE Kolonel de la Rocque. de leider van de beweging „Croix de Feu" heeft een herden kingsdienst voor tijdens den oorlog gevallen joden bijgewoond in de groote Parijsche synagoge. Na afloop publiceerde hij een communiqué, inhoudend, dat zijn beweging hiermede haar eerbied betoont voor godsdiensten en afkeerig staat tegenover leerstellingen van haat die verdeeling on der de Franschen dreigen te brengen. Buiten de synagoge werd kolonel de la Rocque door jongelieden met gebalde vuist uitgejouwd. VEERPONT OP DE DONAU GEKAPSEISD Zestig menschen te water! Nabij Boedapest is op de Donau een veer pont omgeslagen en gezonken, vermoedelijk tengevolge van overbelasting, daar er zich CO personen aan boord bevonden. Het ongeluk geschiedde -tegen midder nacht. Omstreeks 1 uur waren er zes dooden geborgen; twintig opvarenden bevonden zich in veiligheid; de overigen werden vermist. De opvarenden waren tram-employé's, die an een feestje terugkeerden. Het Dardanellen-vraagstuk Turkije's desiderata Over het Turksche ontwerp voor de nieu we conventie inzake de zee-engten, ter ver vanging van de overeenkomst, die bij het verdrag van Lausanne is vastgesteld, wordt van officieuze Turksche zijde het volgende medegedeeld: Het eerste deel betreft de algemeene vei ligheid van Turkije. Daarbij worden dc artikelen inzake de demilitarisatie van de zee-engten opgeheven; wordt absolute vrij heid bepaald voor de handsscheepvaart en wordt een verbod opgelegd aan burgerlijke en militaire vliegtuigen, om over de zee engten te vliegen. Het tweede doel betreft de veiligheid der zee-engten. Hierbij wordt 14.000 ton vastge steld als limiet der tonnage van buiten landsche oorlogsschepen, die door de zee engten mogen varen en wordt een verbod van doortocht opgelegd aan onderzeeboolen. Het derde deel heeft betrekking op de veiligheid op de Zwarte Zee. De marine vaartuigen van de landen, die niet aan deze zee grenzen, zullen baar alleen mogen be varen voor een Beleefheidsbezoek aan de omliggende staten. Zij mogen geen enkele bedreiging vormen voor de vloten der aan de Zwarte Zee grenzenden staten en aan eskaders van een globale tonnage van meer dan 2S.OOO ton zal de toegang worden ont- Z0Dc doortocht van vreemde oorlogsschepen is onderworpen aan de verplichting, een maand tevoren hiervan kennis te geven, teneinde machtiging voor doortocht van d~ Turksche regcering te verkrijgen. Italië alzijdig In gezaghebbende Romeinsche krin gen bevestigd men, dat Italië te Mon- treux niet zal deelnemen aan de zec- engten-conferentie, evenmin als aan de plannen tot samenwerking in Europa, zoolang de sancties voprtduren. Schuschniggs politiek ongewijzigd Ter gelegenheid van 'den dertigsten verjaardag van de stichting van den Neder-Oostenrijkschen boerenbond, heeft Schuschnigg een redevoering gehou den, waarin hij o. m. verklaarde, dat men geen sensaties moest verwachten in de Oos- teurijksche politiek. Een ding is zeker, aldus Schuschnigg, wij zullen ernaar streven, alle krachten van het land te vereenigen, welke de onafhqn kelijkheid van Oostenrijk erkennen en voor wie het vaderland iets beteekent. Maar wij willen ons in het geheel niet laten afbren gen van den door Dollfuss aangegeven weg. noch door rechts, noch door links. Aan het slot van zijn rede zeide Schusch nigg nog: Het Oostenrijksche hoerendom vormt een waarborg voor de handhaving van de onafhankelijkheid van Oostenrijk. GOEMBOES ZOO GOED ALS HERSTELD De Hongaarsche minister-president Goem- boes. die volstrekte rust moest houden, is thans reeds zoodanig op krachten gekomen, dat hij binnenkort voor volledig herstel naar zijn landgoed in de nabijheid Boedapest zal kunnen gaan. De laatste dagen heeft Goemboes reeds dagelijks bezoeken ontvangen van minis ters en met liem in contact staande poli tieke personen. Thans kan definitief verwacht worden, dat de minister-president na zijn zomer- vacantie de regeeringszaken in vollen om vang hervatten zal. EEN RUPSENPLAAG IN CANADA Eenige districten van noordelijk Ontario worden door een ongekende rupsenplaag ge teisterd. De insecten vormen een uitgestrekt golvend groen kleed. Zij vernielen den jon gen aanplant, vreten boomen en struiken kaal, stagneeren het weg- en treinverkeer en verjagen de vacantiegangers uit hun zomerhuisjes. Sommige plekken van de spoorrails zijn zoo dik met rupsen bezet, dat de wielen slippen. In horden kruipen de rupsen over De misleidende circulaire Over het antwoord, dat B. en W. van Rot terdam aan het raadslid Nivard gaven, schrijft het Kath. Schoolblad o. m.: Eerlijk gezegd: we vinden dit antwoord uitermate vrij. Een ander woord ware hier misschien beter op zijn plaats. Als nu de circulaire nog gezonden was aan ouders, die bij het gemeentebestuur be kend stonden als voorstanders van het openbaar onderwijs, dan was er misschien iets voor de houding van Wethouder Rat- té te zeggen. Maar nu de circulaire ook aan andere ouders is bezorgd, verandert dit de zaak geheel, 't Is voor zoover ons bekend nog bij geen enkel wethouder in Nederland, boe rood hij moge zijn, opge komen om op dusdanige wijze propagan da te maken voor de openbare school. Als dergelijke propaganda behoort tot de wettelijke heheersplicht van B. en W. dan hebben tal van Wethouders ern stig te kort geschoten. Goed beschouwd zouden alle wethouders R.K., A.R., C.H of Liberaal zulke circulaires hebben moe ten verzenden. Nooit van gehoord! En als de Wethonder het dan doen mag. wat we allerminst toegeven, dan brengt de financieele gelijkstelling mogelijk dat hij het ook doet voor de Bijzondere school. Maar daarvoor zullen we toch voorloopig wel passen, denk ik. 't Laat ste woord over de gestes van dezen pro pagandistisch aangelegden houder der Wet zal nog wel niet gesproken zijn. 't Is al te fraai. Wij hebben er niet anders over geschre ven, De Rotterdammer De Nieuwe Haagsche Courant De Nieuwe Leidsche Courant De Nieuwe Utrechtsche Courant Dordtsch Dagblad MEDEDEELINGEN REISBUREAU LIBERTAS'- Het doet ons genoegen op te merken, dat ons reisbureau de belangstelling heeft van velen onzer lezers. Niet alleen moch ten wij reeds verschillende inschrijvingen voor diverse één- of meerdaagsche tochten boeken, doch de vele inlichtingen die ons telefonisch of schriftelijk ge vraagd worden, wijzen er op, dat meer deren bij het vaststellen van hun a.s. vacantieplannen allereerst overwegen, wat de diensten van „Libertas" hen bieden kan. Reeds hier en daar hebben zich grootere en kleinere groepjes onder onze lezers gevormd, die met elkander een reis willen ondernemen en zich hier toe met ons bureau in verbinding stellen. Gaarne zullen wij natuurlijk ook andere clubjes van dienst zijn. Juist door het zich aansluiten bij elkander wordt het U mogelijk gemaakt voor betrekkelijk wei nig geld, een reis te maken naar een streek, waar U wellicht niet zoo spoedig zoudt komen wanneer U deze tocht geheel alleen zoudt moeten ondernemen. De groote vragen welke trein, welke autobus moet ik nemen, waar moet ik overstappen, in welke hotels moet ik overnachten, hoeveel vreemd geld moet ik medenemen om alle betalingen te kunnen doen, enz., vragen die iederen reiziger steeds weer kwellen, leveren U geen moeilijkheden meer op. Slechts het genieten is voor U, de zorgen zijn voor ons. Wij stellen voor iedere reis een leider ter beschikking, die volkomen op de hoogte is met alle bijzonderheden van de streek die doorkruist wordt, die in de hötels alles voor U regelt, U bij het pas- seeren van de douane ter zijde staat, zoodat U letterlijk nergens voor te zor gen hebt, dan voor het zenden van een ansichtkaart aan achtergebleven vrienden en kennissen. Wij willen vandaag speciaal eens wijzen op onze schitterende reis door het Sauer- land. een der meest boschrijke Duitsche middelgebergten, n.l. onze REIS 0 waarvan het fraaie, afwisselende pro gramma als volgt luidt: 1 e Dag: Vertrek van Rotterdam 7.00, van Den Haag 7.30, van Leiden 7.50, van Utrecht 9.00, telkens vanaf onze kantoren. Van 'Utrecht volgt onze weg langs vele fraaie buitenplaatsen naar Zeist. Verder via de Pyramide van Austerlitz, door de Gel- dersche vallei naar Ede. Vandaar dwars over de Veluwe naar Arnhem. Voorbij Zevenaar bereiken wij nu spoedig de Duitsche grens, vanwaar wij onze tocht voortzetten via Em merich naar Wesel, de oude Hanzestad met monumentaal stadhuis van 1390. Alhier wacht ons de lunch. 's Middags volgt eerst een tocht door het ge weldige Westfaalsche Industriegebied, via Oberhausen en Bochum naar Dortmund, waarna wij bij Schwerte het Sauerland bin nenrijden. Van hier naar de schitterende stad Iserlohn, alwaar wij overnachten. 2e Dag: Prachtige rondtoer door het Sauer land. Allereerst naar het schildeiachtigs stadje Altena, waar wij de oude uit de twaalfde eeuw dateerende burcht bez'chtigen. Vanhier vervolgen wij onzen weg door het praentige Lennetal naar Werdohl. Hier gaan wij een 120 M. stijgen naar he: plaatsje Neuenrade, vanwaar we over de hoogvlakte trekken naar de Sorpetalsperre, een eerst e-kele jaren geleden aangelegd stuwmeer. Daarna via Neheim naar de Möhnetalsperre, waar we de lunch gebruiken. Wij bevinden ons hier aan een der grootste Duitsche Stauseeën. waarvan de aanleg 21 millioen Mark gekost heeft. 's Middags een prachtige rit door het Arns- berger Wald. naar het oude stadje Arnsberg. wel eens „die Perle des Sauerlandes" ge noemd. Wandeling over hobbelige keien, door hellende, nauwe straatjes. Vanhier over de aardige stadjes Plettenberg en Lüdenscheid terug naar Iserlohn. 3 e D a g: Allereerst bezoeken wij Hagen, een stad, die zich in enkele jaren tijds ontwik keld heeft tot een modern industriecentrum. Vandaar via het oude stadje Wetter aan de Harkortsee, Witten en Hattingen naar Essen, waar wij het Grugapark bezoeken. Wederom door het industriegebied naar Wesel. (Lunch). Langs de linker Rijnoever over het uit het Nibelungenlied bekende stadje Xanten en Kleef naar Nijmegen. Over de nieuwe Waalbrug naar Arnhem Vanhier via Wageningen, Rhenen, langs de Zuid Utrechtsche heuvelrug naar Utrecht, vanwaar we via Leiden, den Haag en Rot terdam onze diverse woonplaatsen weer be reiken. Kosten, incl. alles 22.— p. p. REIS O Wij vestigen nog eens speciaal de aandacht op deze reis, naar twee merkwaardige plaat sen in Nederland, die in zoo verschillende opzichten, dank zij hun vrij geïsoleerde lig ging, hun eigen karakter nog zoo sterk be waard hebben. Hoe zal dit alles veranderen, wanneer Marken eenmaal dank zij de droog legging der Zuiderzee, tot het vaste land zal behooren en de stoere visscherman zijn oude beroep vaarwel moet zeggen om zijn bestaan te zoeken in landbouw of industrie. Wij mochten van verschillende kanten ver nemen dat er belangstelling voor deze mooie tocht bestaat. Er zijn nog enkele plaatsen beschikbaar. Men geve zich dus s.v.p. zoo spoedig moge- Kosten, incL koffie, lunch en thee 5 p. p. In 't kort vermelden wij nog even het programma voor de eerstvolgende reizen: REIS O REIS O NAAR DE WIERIXGERMEER Vrijdag 26 Juni Kosten, incl. koffie, lunch en thee 5.75 p. p. Onze eerste reis naar de Wieringermeer is een groot succes geworden. Zeer vol daan keerden allen huiswaarts, na een heerlijke dag. Wij hebben dan ook ge meend deze reis zoo spoedig mogelijk te moeten herhalen. De aanmeldingen hier voor beginnen reeds binnen te loopen. REIS 0 NAAR HET CHR. NATIONAAL ZENDINGS- FEEST op het landgoed „Raaphorst" bij Wassenaar, d.d. 1 Juli a.s. Voor deze reis verwijzen wij naar het geen in onze bladen d.d. Zaterdag 13 Juli j.l. vermeld werd. Kosten vanaf Dordrecht 1.65 Rotterdam f 1.20 Utrecht 1.95, incl. entree en programma. REIS 0 NAAR DE RIJN' EN HET AHRDAL Dinsdag. Woensdag eu Donderdag 14, 15 16 Juli. Kosten incl. alles 23.50 p. p. REIS 0 NAAR HET BERGISCHE LAND Donderdag, Vrijdag en Zaterdag 16. 17 en 18 Juli. Kosten incl. alles 23.— p. p. REIS 0 NAAR DE GROTTFN VAN REMOU- CHAIVIPS. Dinsdag. Woensdag en Donderdag 21, 22 en 23 Juli. Kosten incl. alles t 23.p. p. REIS 0 NAAR GENT. BRUGGE OSTENDE. Donder dag, Vrijdag en Zaterdag 16, 17 en 18 Juli. Kosten incl. alles 22.50 p. p. Wij wijzen nog eens op 'de mogelijkheid vont de deelnemers aan onze reizen een gemeen schappelijk paspoort samen te stellen, waar* voor de kosten gering z\jn. Alle correspondentie de reizen betreffend, uitsluitend te voeren met Reisbureau „Libertas". Goudsche Singel 105. Rot terdam, tel. 22490. Storting van qplden uitsluitend op girorekening 27^855 van bovengenoemd bureau.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3