waar WERK K. J. BOS ZOON DE ROTTERDAMMER-MARSCH DINSDAG 16 JUNI 1936 EERSTE BLAD PAG 2 Zij acht de instelling van een Kamer voor het bedrijfsleven naast de Eerste en Tweede Ka mer bovendien een sprong in het duister, omdat de desbetreffende denkbeelden nog in wording zijn. Bijzondere organen van bedrijfsvcr'ege.i woordiging zijn nog niet geschapen en een Kamer voor het bedrijfsleven zou van zoo danige lagere openbare organen toch do overkapping moeten zijn Men zou zich dus moeten bepalen tot het openen van de mogelijkheid in de grondwet om een Ka mer voor het bedrijfsleven in te stellen De grondwet echter behoort in breede trek ken te geven een beeld van den Nederland- sehen s'aatsbouw: dit beeld zou aan weerge- ving der werkelijkheid inboeten, indien hot op een zoo gewichtig punt als het parle ment geen concrete omlijning gaf Wel acht dc commissie goede gronden aan te voeren voor het nader a a n w ij- zen van een weg in de grondwet voor organen, die, blijvend op het eigen terrein van het be- drijfsleven,regelend zullen kun nen optreden. De behoefte aan bedrijfs regeling wordt sterk gevoeld in steeds breederen kring. Zij hangt samen met de omstandigheid, dat de bedrijven meer en meer, naast privaatrechtelijke zijden, een openhaar karakter gaan vertoonen, in toe nemende mate worden gezien als een maat schappelijke factor van organischen aard, welke het algemeen belang dient. Door de jongste ontwikkeling van het crisisrecht is dit proces nog versneld. Juist dit organische karakter maakt het wenschelijk, in de grondwet eenige voorschriften op te nemen. Juridisch zou het bestaande artikel 194 voor zulk een bouw reeds ruimte bieden. Echter is het artikel te onvolledig voor voldoende ordening van zoo groot maat schappelijk belang. Deze regeling kan het best worden opgeno men in een afzonderlijk hoofdstuk. Revolutionaire vertegenwoordigers In de latere jaren heeft zich in ruimeren kring de overtuiging ge vormd, dat niet behoort te worden geduld, dat een volksvertegenwoor diger onwettige middelen en wegen aanpryst of bevordert. De comm. meent, dat een lid der volksverte genwoordiging, dat zich daaraan schuldig maakt, van zij n lid maatschap moet kunnen worden vervallen ver klaar d. Van den arbeid der staatscommissie, inge steld bij Kon. besluit van 12 Februari 19b t is bij de opstelling van het hier nevengaand wetsvoorstel een dankbaar gebruik ge maakt. Echter wilde de staatscommissie van 1934 alleen treffen de vertegenwoordigers, die in en buiten de vertegenwoordigende lichamen in hun hoedanigheid blijk gaven van ontoelaatbare revolutionaire strevin gen, het hiernevensgaand voorstel richt zich ook tegen hen, die niet qualitate qua optreden. In tegenstelling met de oplossing van de staatscommissie van 1934 die gebonden was aan de grenzen, in de grondwet gesteld, zal in den gedachtengang der commissie de opengevallen plaats niet wor den vervuld. De vervallenverklaring zou van haar krachtigst effect worden be roofd, indien het onwettig streven tot uit drukking zou blijven komen. Ongetwijfeld kan het gevolg zijn, dat de desbetreffende staatkundige groep buiten haar schuld, door dat de afgevaardigde uit den band gespron gen is, in haar representatie wordt getrof fen. Maar in het algemeen moeten de kie zers weten, wie zij afvaardigen, en daarvan ook het risico dragen. Bovendien zal. als zulk een afgevaardigde geen lid van dc Ka mer meer zal zijn, de innerlijke kracht van die groep eer worden vergroot. Anderzijds zal van de ontworpen bepaling een groote preventieve werking uitgaan. In de derde plaats wees de staatscommissie van 1934 de afdeeling voor de geschillen van bestuur van den Raad van^State aan als het orgaan, dat de vervallenver klaring van het lidmaatschap zou moeten uitspreken. Volgens de commissie moet bij een zoo belangrijke uit spraak de Raad van State in zijn vollen om vang tot oordeelen worden geroepen. De Algemeene Rekenkamer De commissie beantwoordt bevestigend de vraag, of het staatsbestuur schade zou lij den. indien de Algemeene Rekenkamer werd afgeschaft en de controle over de rijks inkomsten en -uitgaven in het departement van financiën werd geconcentreerd. Het bestaande stelsel van comptabiliteit biedt het voordeel van controle door een orgaan, van de regeering volkomen onaf hankelijk. Dit kostbaar goed mag niet wor den prijs gegeven voor een luttele bezuini ging. Evenmin geeft de commissie in overwe ging, in de grondwet de mogelijkheid te ope nen. dat de Alg. Rekenkamer zal bestaan uit één lid. Zij hecht aan de collegiale samenstel ling .omdat de rekenkamer daardoor krach tiger weerstand zal kunnen bieden aan wenschen van de regeering. De procedure van grondwetswijziging De commissie acht het in verband met het partieele karakter der ondernomen herzie ning aangewezen, geen fundamenteels wijzi gingen in dit hoofdstuk in overweging te nemen. Niet steeds eenstemmigheid Sommiee leden hebben bij afzonderlijke riota afwijkende meeningen doen blijken om trent bepaalde on dei-werpen Uit het niet in afzonderlijke nota's neer leggen van afwijkende meeningen ten aan zien van andere onderwerpen mag niet wor de afgeleid, dat daaromtrent eenstemmig heid heeft geheerscht of dat alle leden zich ibij de gevallen beslissing hebben neergelegd. ONTWERP VAN WET De commissie heeft opgesteld een ontwerp van wet tot het in overweging nemen van een voorstel van verandering van de grond wet. Drukpersvrijheid Volgens dit wetsontwerp wordt aan art. 7 der grondwet, luidende: „Niemand heeft voorafgaand verlof noodig, om door de druk pers gedachten of gevoelens Ir openbaren, behoudens ieders verantwoordelijkheid vol gens de wet", een lid toegevoegd, luidende.: „De wet kan regels stellen, volgens welke een bepaalde uitgave wegens nader bij de wet te omschrijven grove inbreuk op de openbare orde tijdelijk kan worden verbo den". Inkomen van de Kroon Art. 22 der grondwet bepaalt het jaar lij ksch inkomen van den Koning ten laste \an 's rijks kas op 1.200.000. De commissie stelt voor om dit bedrag te brengen op f 1.000.000 en om te laten verval len het tweede lid van art. 22, bepalende, dat het bedrug binnen twee jaar na een troonsbeklimming voor den duur der regee- ring van den nieuwen Koning bij de wet kan worden gewijzigd. Het eerste lid van artikel 24 wordt ge- „De Koning en de leden van het Koninklijk Huis, genoemd in de artikelen 26, 28 en 28a zijn vrij van alle personeele lasten." Dit vloeit voort uit het voorstel om een in komen toe te kennen ook aan den gemaal van een regeerende Koningin en aan den gemaal van een prinses, vermoedelijke troonopvolgster. Art. 26 wordt gelezen: „De gemaal van een regeerende Koningin geniet uit 's Rijks kas een jaarlijksch inko men van 200.000. Hij behoudt dit inkomen na overlijden van de Koningin gedurende zijn staat van weduwnaar. Een Koningin geniet, na overlijden van den Koning, uit 's rijks kas een jaarlijksch inkomen van ƒ200.000 gedurende haar we- duwlijken staat." Artikel 2S wordt gelezen: „De Prins van Oranje geniet uit 's rijks kas een jaarlijksch inkomen van ƒ200.000, te rekenen van den tijd, dat hij den ouderdom van achttien jaren heeft vervuld. Dit inkomen wordt gebracht op ƒ400.000 na het aangaan van een huwelijk, waartoe bij dc wet toestemming is verleend." Na art. 2S worden twee artikelen inge voegd, luidende: „De dochter des Konings, die de vermoede lijke erfgename is van de Kroon, geniet uti 's rijks kas een jaarlijksch inkomen van ƒ200.000, te rekenen van den tijd, dat zij den ouderdom van achttien jaren heeft ver vuld. Indien zij een huwelijk aangaat, waartoe bij de wet toestemming is verleend, geniet haar gemaal uit 's rijks kas eveneens een jaarlijksch inkomen van ƒ200.000. Hij be houdt dit inkomen na overlijden van de Prinses gedurende zijn staat van weduw- Na het overlijden van haar gemaal geniet de Prinses, zoolang zij ongehuwd blijft, een jaarlijksch inkomen van 400.000. Dc inkomens, bedoeld in dit artikel, blijven bestaan, ingeval later een Prins van Oranje geboren wordt." Zittingsduur Kamers Aan het derde lid van artikel 73 wordt een volzin toegevoegd, waardoor de zittings duur, voor de na een ontbinding gekozen Kamers, voor de Tweede Kamer een termijn van vijf, voor de Eerste Kamer van zeven jaar niet overschrijden mag. Ministers zonder departement In art. 77 worden wijzigingen gebracht, waardoor o. m. bepaald wordt, dat de ko ning ministers benoemen kan, die niet be last zijn' met de leiding van een ministe rieel departement. Uitsluiting verkiesbaarheid lid der Tweede Kamer Ten aanzien van art. 83 doet de com missie een voorstel, waarin de volgende ge dachtengang tot uitdrukking wordt ge bracht: De tegenwoordige redactie van artikel 85 sluit van de verkiesbaarheid voor het lid maatschap van de Tweede Kamer uit bede laars. landloopers en gewoonte-dronkaards, maar laat toe personen, die wegens het be gaan van een ernstig misdrijf tot een vrij heidsstraf van meer dan een jaar zijn ver oordeeld. Het motief voor de aanvulling in 1922 van den oorspronkelijken tekst van liet artikel, waardoor de huidige redactie in dc grondwet is neergelegd, was, dat anders wellicht bedrijvers van politiek straf bare feiten, als b.v. opruiing of een misdrijf tegen de veiligheid \an den Staat, die tot een dergelijke zware straf waren veroor deeld, uitgesloten zouden worden, hoewel zoodanige personen wellicht uit idealistische overwegingen hebben gehandeld. Dit motief is, naar het oordeel van de commissie, wei nig afdoende. Van ieder aanstaand lid van een vertegenwoordigend lichaam mag wor den verwacht, dat hij zich niet in een po sitie brengt, die tot het opleggen van een zoo zware straf aanleiding zou kunnen ge ven. onverschillig het meer of minder po litiek karakter van de strafbare handeling. Wijziging van het artikel op dit punt wordt door de commissie voorgesteld. Geen staatssecretarissen Bij art. 95 beantwoordt de commissie ont kennend de vraag, of de invoering van het ambt van staatssecretaris, lid van het ministerie, wenschelijk is. Wel stelt zij voor, im art. 95 d'é gelegenheid te openen, dat niet alleen ambtenaren, doch ook andere personen den minister in de Staten-Generaal kunnen bijstaan. Aan bei de categorieën ware bovendien de bevoegd heid te verleenen, den minister te vertegen woordigen, zoodat 's ministers aanwezig heid niet steeds vcreischt zal zijn. Een gelijke verandering ware aan te bren gen in art. Ill ten aanzien van de regee- ringscomniissarissen. Minister en Kamerlidmaatschap In art. 97 stelt de commissie voor, om het ministerschap en het kamerlidmaat schap onvereenigbaar te verklaren, maar tevens om te bepalen, dat een minister, bij een verkiezing tot lid der Staten-Generaal gekozen, ten hoogste drie maanden na zijn toelating het ambt van minister en het lid maatschap der Staten-Generaal vereenigen In art. 93 wordt voorgesteld, de parle mentaire onschendbaarheid voor ministers en Kamerleden op te heffen ter zake van opruiing of schending van geheimen. De commissie teekent hierbij aan, dat zij zich de vraag heeft gesteld, of niet het tot uiting brengen in het parlement van een onwett'g dreven mede zou kunnen wor den tegengegaan door opheffing van de parlementaire onschendbaarheid. Voor op- heffinc acht zij geen voldoenden grond aanwezig, maar betreffende opruiing en schending van geheimen kon het optreden van den voorzitter ni=»t zo» liclit het gezag van de strafwet verhangen. Op dezen grond wil de commissie ter zake van opruiing of schending van gehei men een uitzondering maken op het begin sel van de parlementaire onschendbaarheid. Vervallenverklaring lidmaatschap Prov. Staten en Gemeenteraad In art. 128 wordt voorgesteld, dat ook de leden der provinciale staten van hun lid maatschap vervallen kunnen worden ver klaard wegens een onwettig streven. Soortgelijke wijzigingen worden voorge steld in art. 143 (leden van den gemeente raad). Het langer onder dc wapenen houden van dienstplichtigen Artikel 187 wordt gelezen: „Wanneer in geval van oorlog, oorlogs gevaar of andere buitengewone omstandig heden dc dienstplichtigen door den koning geheel of ten decle buitengewoon onder de wapenen worden geroepen of gehouden, wordt onverwijld een voorstel van wet aan de staten-generaal gedaan, om het onder do wapenen blijven der dienstplichtigen zoo veel noodig te bepalen". Naar men weet heeft de Regeering zich in Maart j.l. op het standpunt gesteld, dat de onverwijlde indiening van een wetsont werp niet noodig was voor het onder de wapenen houden van dienstplichtigen, die in werkelijken dienst zijn. Het oude art. voorzag n.l. slechts In die gevallen, waarin dienstplichtigen niet in werkelijken dienst zijn. Decommissie meent dat het art. gewijzigd móet worden in dien zin dat het op beide gevallen betrekking heeft. Additioneele artikelen Dc additioneele artikelen worden gelezen: Artikel II. De in het vierde lid van arti kel 90 der Grondwet bedoelde wet kan geen pensioen verzekeren aan weduwen en wee zen van gewezen kamerleden, die voor" 1 Januari 1921 afgetreden of overleden zijn. Artikel III. Het nieuwe derde lid van art. 90 laat de pensioenen van reeds afgetreden leden onverkort. Later aftredende, leden ontvangen een pensioen van 150 's jaars voor elk jaar, gedurende hetwelk zij voor de afkondiging van de bepaling lid der Kamer waren, tot een maximum van 3000. Is het aldus ver kregen bedrag lager dan 2i00, zoo wordt voor elk volgend jaar 120 toegevoegd, tot dat 2i00 is bereikt. De pensioenen, bedoeld in dit artikel, kunnen worden gewijzigd bij een wet. Het ontwerp dier wet moet zoowel door de Tweede als door de Eerste Ka mer der Staten-Generaal worden aange nomen met de stemmen van twee der den van het aantal leden, waaruit de Kamer bestaat. DE MINDERHEIDS NOTA'S Vrijheid van drukpers Het rapport is vergezeld van een minder heidsnota, onderteekend door de leden der Staatscommissie Albarda, G. v. d: Bcrgh, Joe- kes en Kranenburg. Zij zijn tegen herziening van art. 7 be treffende vrijheid van drukpérs. Dat het tijdelijk verbod van een bepaalde uitgave, waartoe het voorstel der commissie de mogelijkheid opent, gecii maatregel van preventieve censuur zou zijn, komt hun voor een gewrongen uitlegging en een gezochte constructie te zijn. Benoeming van Staatssecretarissen De leden Aalberse, Albarda, Van den Bergh, De Geer, Jockes, Kranenburg en Anema hebben een nota geschreven, omdat zij het gewcnscht achten, in de Grondwet de mogelijkheid open te stellen voor de benoeming niet alleen van Ministers zonder portefeuille, maar ook van staatssecretarissen. Zij stellen zich deze positie voor als die van onder-ministers. Zij bohooren dus tot het ministerie, waarmee zij op- en aftreden. Zij kunnen dus ook, anders dan de direc teuren- generaal door dc Kroon naar welge vallen worden ontslagen. Om twee redenen wordt de mogelijkheid van de benoeming van Staatssecretarissen gewenscht geacht; allereerst de groote uit breiding welke dc Staatstaak in de laatste kwarteeuw heeft gevonden, waardoor het aantal Ministeries werd vergroot. De Staats secretarissen zouden in de plaats komen van de nu bestaande Directeuren. Een staatssecretaris treedt met het minis terie af. Is hij zeer kundig en geschikt ge bleken, dan kan hij in het. volgende minis terie weder worden opgenomen. Maar dit is niet noodzakelijk. Een directeur-generaal daarentegen blijft, welke minister er ook optrede. De verhouding tusschen minister en staats secretarissen en dezer positie in het minis terie zal regeling moeten vinden in het re glement van orde van den ministerraad. Genoemde leden der staatscommissie ad viseeren daarom, in de grondwet na artikel 77 op te nemen een artikel 77bis, aldus lui dende: „de Koning kan aan een ministe rieel departement staatssecretarissen benoe men en die naar welgevallen ontslaan. Hun verantwoordelijkheid wordt geregeld door de wet." Revolutionaire volksvertegenwoordigers Van de leden Albarda, van den Bergh, Joekes en Kranenburg is er een nota met betrekking tot de mogelijkheid, dat van het lidmaatschap van de vertegenwoordigende lichamen worden vervallen verklaard revo lutionaire volksvertegenwoordigers. Voor zoover het ontoelaatbare uitingen betreft iu de Kamer, hetzij in woord of in geschrift, is het volgens deze leden, krach tens dc reglementen van orde der Kamers de taak van den voorzitter, dc orde te hand haven en uitingen in strijd met dc open bare orde tegen te gaan. De opeenvolgende voorzitters van de Kamers hebben deze taak steeds niet groote nauwgezetheid vervuld. Er bestaat geen behoefte aan een ander orgaan Voor uitingen hinten dc Kamers zijn de leden van het parlement, evenals ieder an der, strafrechtelijk verantwoordelijk. In een aantal gevallen kan als bijkomende straf door oen rechter ontzetting van het kies recht of van de verkiesbaarheid worden uit gesproken. als gevolg waarvan in heide ge vallen krachtens art. S3 der grondwet het lidmaatschap van de Kamer een einde neemt. Alleen door een uitspraak van den rechter, kan, met inachtnemnig van een objectieven, in de strafwet omschreven, maatstaf worden bepaald of iemand dit geldt ook voor leden van de Volksvertegenwoordiging zich schuldig heeft gemaakt aan opwekking tot gebruik van onwettige middelen. Genoemde leden geven in overweging, hel door de commissie voorgestelde artikel 96, lid 2, niet in de grondwet op te nemen. Schadeloosstelling Tweede Kamerleden De leder der staatscommissie van den Bergh, van der Heyden en Kranenburg heb ben een nota opgesteld betreffende de scha deloosstelling van Tweede Kamer-leden. Genoemde leden der staatscommissie mee- uen, dat het algemeen belang beter zal wor den gediend, als de schadeloosstelling, in plaats van tot ƒ4000, tot 4500 wordt ver laagd. Het verslag is ter Landsdrukkerij verkrijgbaar gesteld. ONDERWIJS EN OPVOEDING Utrechtsche Universiteit Van het breed opgezette plan der feesten tot herdenking van liet 300-jarig bestaan der Rijksuniversiteit te Utrecht was het eerste punt «en hulde van de de burgerij, bestaande in de aanbieding van een staatsie karos voor het Utrechtse he Studenten Corps Deze plechtigheid geschiedde door den bur gemeester van Utrecht Mr. Dr. G. A. W. ter Pelkwijk en in aanwezigheid van eenige autoriteiten. Als blijk van dc steeds gehandhaafde goe de verhouding tusschen burgerij en studen tencorps droeg de burgemeester namens meer dan duizend Utrechtenaren, wier na men in een gouden hoek zijn ojigeteckenJ, 't nieuwe senaatsrijtuig over De rector vun het corps, de heer Drost .dankte voor dit geschenk, en gaf de verzekering, dat het Corps ook in de toekomst den band met overheid en burgerij zoo hecht mogelijk zal houden. Dc plechtigheid werd besloten met het zingen van het „Io Vivat". Het gezel schap begaf zich vervolgens naar het feest terrein, het in den ouden toestand herscha pen Vredenburg, waar wethouder Bckker de kei-mis opende. Lijst vau geschenken Van de provincie Utrecht: een schilderij van Jacob de Wit voor de sonaats zaal. Gemeente Utrecht: het perceel Trans No. 8 voor universiteitsmuseum. Ütrechtsch Universiteitsfonds: zeven gobelins voor het groot-auditorium, ontworpen door Willem van Konijnenburg en vervaardigd op de wcefatelicrs van Se- mey en mevr. Laman Trip, resp. bij Pan der en dc Kon. Ned. Weefschool te Den Haag. Echtgenooten van curato ren der universiteit: zitting en rug van den rectorstoel naar ontwerp van den heer Reuter en door de schenksters zeiven uitge voerd. Echtegenootcn der hoogleeraren: een console-klok, een lichtkroon en een wand bord, alles voor de wachtkamer der hoog leeraren. Ütrechtsch Studenten-Corps: spreekgestoelte voor liet groot-auditorium; JUtr, Vrouwel. Studenten-Vereeniging. een geborduurde universiteitsvlag; Unitas Stu- Idiosdrüm Bheno Traiectina: curatorenstoe- jlen voor het groot-auditorium. Van het niet- j wetenschappelijk personeel: twee vazen van 'iDelftsch aardewerk van Adriaan Pijnacker (gestorven 1707), voor de senaatkamer. Oud studenten en studenten: gebrandschilderde glazen van Joep Nicolas voor het groot- ditoriüm, kast van palisanderhout met pullen en instrumenten. EERE-DOCTORAAT Dr. J. D. BIERENS DE HAAN De Senaat der Universiteit van Amster dam heeft besloten, het eere-doctoraat in de faculteit der Letteren en Wijsbegeerte te verleenen aan den heer dr. J. D. Bierens de Haan te Aerdenhout, bekend schrijver van wijsgeerige studiën. INAUGURATIE Prof. Dr. JAN SMIT Gisteren heeft Dr. Jan Smit het ambt van hoogleeraar in de microbiologie aan de I.andbouwhoogeschool te Wageningen aanvaard met het uitspreken van een rede over „Tot stof zult gij wcderkceren". De in houd van deze rede lag niet op het gebied, dat men door deze woorden zou vermoeden, doch was een beschouwing over den kring loop der grondstoffen in verband met het vergaan der levende schepping. PROMOTIE Dr. H. MULDER Heden promoveerde te Groningen de heer H. Mulder, aldaar, tot doctor in de let teren en wijsbegeerte op een proefschrift ge titeld: „Cognition and volition in language". Dr. Mulder werd in 1878 te Ten Boer ge boren. Hij koos aanvankelijk de zeemans loopbaan. Na jarenlang op Engelsche zeil schepen ter koopvaardij gevaren te hebben, vestigde hij zich als stuurman op de mail booten van de maatschappij Zeeland te Vlissin gen. Nadat hij middelerwijl de acte Engelsch M.O.A. behaald had werd hij in 1913 als leeraar aan het Willem Lodewijk-Gymnasium te Groningen verbonden. In 1917 volgde de acte M.O.B., in 1924 het doctoraal examen. Intusschen werd hij tevens achtereenvolgens leeraar aan de Chr. H.B.S. te Leeuwarden en te Hoogeveen, en sedert 1920 aan de Chr. H.B.S. te Groningen, bovendien 1 Jan. 1927 assistent voor moderne talen aan de Rijks universiteit te Groningen (voor nieuwer En gelsch en fonetiek). Voorts is hij reeds jaren lid van de examencommissie voor de middel bare acte A. Aan de stellingen van Dr. Mulder ontlee- enn we het volgende: „Het gezag is gen on misbaar element bij alle werkzaamheden welke door twee of meer personen gezamen lijk moeten worden verricht". „De globalisatie-methode is wel bruikbaar voor het aanleeren van de uitspraak, maar niet voor de syntactische en idiomatische vorming der leerlingen". „Het gelijktijdig aanleeren van drie of meer vreemde talen geeft aanleiding tot al lerlei stoornissen". ONDERWIJSBENOEMINGEN Ter A a (U.) School m. d. Bijbel. Tot on derwijzeres: mcj. C. G. Sn a au w, onderw. aan de Chr. School t.. Pijnacker. Ferwerd. Chr. U.L.O.-School. Tot hoofd (vac. J. Ketellapper): de heer II. V i ss c h e r, onderw. Inst. Brandsma te Bussum. Hengelo (G.). Chr. School Varssel. T«t hoofd: de heer D. Huizen, onderw. Ned. Ilerv. School te Apeldoorn (beh. disp.). Rotterdam. Dr Kuyperscholen. Tot hoofd (vac. Grashoff): de heer F. JI el der man, onderw. aan die scholen. Examens Promotie*. Lelde n. Bevorderd tot doctor schrift set Held: ..Zending en ssendl-ngsondcnvi j.« Nedeiiandsch Nieuw Guinee", de lieer L. an Asperen, gcb. te Leiden, Hoogste stand te Parijs 766.4. Laagste stand te Malinhead 752.1. Stand vanmorgen halftwaalf 765.2. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige Zuidwestelijke tot Zui delijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer overdag. ALGEMEEN WEEROVERZICHT De hooge drukking uit het Zuidwesten ver plaatst zich naar het vasteland en de depres sie in het Westen schijnt van minder betee ken is dan gisteren moest worden aangeno men, zoodat eenige verbetering van het weer is te wachten. In Scandinavië is de warmte nog toegenomen en naar het Noorden uitge breid; in Zuid-Noorwegen valt nog lichte regen. In Duitschland klaarde de lucht op en zal de temperatuur verder stijgen; ook Zwitserland heeft fraai weer, evenals mid den- en Oost-Frankrijk. In Ierland en Schot land valt plaatselijk regen; ook in Engeland en West-Frankrijk is de lucht zwaar wolkt en valt nog regen in het Westen, het bleef daar nog koel. Aangezien de hooge drukking zich nog verder over de Oostzee uitbreidt en de ba rometer in de Golf van Biscaye daalt, zijn meer Zuidelijke winden met afnemende be wolking en hoogere temperatuur te wachten. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 16.8 C. 17 JUNI •Zonsopgang 4.39 uur, zonsondergang 9.23 uur Maan op vm. 2.47 uur, onder nam. 7.54 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 17 JUNI Van 's avonds 9.53 uur tot 's morgens 4.ÜÜ uur ACADEMISCHE EXAMENS Amsterdam. Vrije Universiteit. Gesl.: Theologie: propaei ex.. de heeren J. Hnitsina te Niekerk (Gron.). J. E. Plas te Noorder Hooge- brus. S. Roosjen te Dieren (cum laude) Th. Oostra te Nieuwer-Amstel, H. van Rhijn te Leiden. Geel. Rechten: doet. ex.. mej. H. M. Preaser. en de heeren C. J. Ph. von Mühler cn J. H. Marinus (cum laude). Indologie: taalk. doet. ex., de heer P Reinking Utrecht. Gesl.: Rechten: cand.ex., do heer F. J. Verzijl. Theologie: kerkel. voorber. ex.. de heer N. G. H. Kroneman. Wis- en Natuurkunde (hoofdvak Plantk.): doet. ex., de heer F. Tjallinger; ld. (hoofdvak Scheik.): doet. ex., de heer J. J. Lchr: ld. (K): cand.exde heeren J. A. M. v. d. Vrlng en R. Bakhuizen van den Brink: id. (H): cand.ex., de heer A. F. C. Rutgers: id. (F): cand.ex., de heer E. G. Elias: idi (G): cand.ex.. de heer M. C. v. Duin: id. (L): cand.ex.. m-J. A. M. v. Buuren en de heer C. Felix: id. (D): cand.ex.. de heer J. W. Schouten. Amsterdam: Gesl.: Geneeskunde: doet. E. M. Kop: en de heeren B. v. d. Wall Perné, A. J. M. Kroger en L. H. Levie. Sociale Geographic: cand.ex., mej. J. G« RUnooij en do heer G. J. Kriste. hledcnis: doet. ex.. de heer H. Harms. Bijl, P. Dorr .an der Hul. EINDEXAMENS KWEEKSCHOLEN Alkmaa r. Rijkskweekschool. Gesl. de da. Ris, N. Schermerhorn, L. Zlnkerweg. C Termat, C. Al< eerman cn D. Brc Ned. Hcrv. Kweekschool Jan i. Gesl.: J. Franken. H. Gerritsen G. Meyer. Amcrongen; GUNNINGEN De Rijkswaterstaat heeft de volgende wer ken gegund: ITct vervaardigen van een brug voor ge woon verkeer over het Zcderikkanaal bij Vianen in den rijksweg no. 26 gedeelte Via- nen—Waarden burg, bij overeenkomst aan de N.V. Ned. Dok Mij. te Amsterdam voor f 40.040 Het maken van een gedeelte aardenbaan op den rijksweg no. 4 gedeelte Amsterdam Sassenheim aan L. P. van der Geer en A. Th. Stuifzand te Leiden voor f 133.800. Voor liet maken van een weelichaam, een vaste brug, een duiker, de bestraling van den rijweg en het leggen van een rijwielpad op het gedeelte van den weg Spijkenisse Brielle. was laagste inschrijver de heer A. C de Graaf te Rotterdam voor f 71.111. DE RIJKSSTRAATWEG TE ALPHEN B. en W. van Alphen a. d. Rijn hebben 'de verbreeding van den Rijksstraatweg onder die gemeente zulks in samenwerking met het Rijk gegund aan de firma Gesman en Zoetemeijer aldaar voor f 50.390. BOUW VAN EEN STADSSCHOUWBURG TE ARNHEM De gemeenteraad heeft na een lange mid dag- en avondvergadering besloten, met 25 tegen 7 stemmen f 545X30.te voteeren voor den bouw van den nieuvten stads schouwburg, in de plaats van den in 1934 afgebranden schouwburg. t HOUTHANDELAARS ROTTERDAM, HOUTLAAN 19 TELEFOON 21300 (2 lijnen); (Adv.) Spoed met de inschrijving gewenscht! Zaterdag a.s. wordt de inschrij- v i n g voor den „Rotterdammer- Marsch" officieel gesloten. Uit de mededeelingen, die wij van tijd tot tijd publiceerden is wel gebleken hoe groot de belangstelling voor dezen marsch is. Maar nu doet zich een typisch Hollandsche eigenschap gelden: men wacht graag tot het uiterste nippertje met de officieele inschrij ving. Vele vereenigingen die ons enthousiast schreven mee te doen, moeten de formalitei ten, verbonden aan de inschrijving nog ver vullen. Dat is jammer, omdat het de taak van het wakkere „Excelsior"-bestuur onnoodig vi Wacht men inderdaad tot den 20slen dan moet de gehcele administratie in enkele da gen tijd worden verwerkt Daarom doen we een vriendelijk verzoek aan de corpsen, detachementen en vereeni gingen zoo mogelijk omgaand de inschrijving in orde te maken. Dat geldt ook voor de individueele loopers. Hoe schrijft men in Vele van hen schrijven een brief: „Hierbij geef ik mij op als deeinemerenz." Dit geldt niet als inschrijving. Als inschrijver geldt ieder die het be drag der administratiekosten (inschrijf geld) per giro overmaakt op No. 232133 ten name van de Chr. Gymn. Vereen. „Excelsior" te Delft, of het bedrag per postwissel zendt aan den heer J. J. Zuur, Molslaan 100 te Delft. Ook zij die reeds schreven: we doen mee, gelieven dat te doen. Om nog eens te herhalen: het Inschrijf geld bedraagt voor de hoofdmarsch (35 K.M.) 50 cent per persoon, voor de jeugd- mnrsch (20 K.M.) 30 cent per persoon. Wie als vereeniging of groep tijdig in schrijft (gireert!) krijgt ook tijdig het benoo- digd aantal slartkaarten toegezonden, waar op aan de loketten der Ncd. Spoorwegen een vervoerbiljet tegen sterk gereduceerd tarief kan worden verkregen. Individueele loopers kunnen op vertoon van giro- of postu isselstrook de startkaarten afhalen aan de loketten van de V.C.P. Vóór-programma's uitverkocht Onóanks de vrij groote oplage is het vóór programma ..uitverkocht". Aan verzoeken om toezending kan dus he laas niet meer worden voldaan. Inderhaast is nu nog een uittreksel van de voornaamste voorwaarden vermenigvul digd, dat op aanvrage nog zal worden toe gezonden. Op enkele telkens tenigkeerende vragen antwoorden we nog even: De start heeft plaats Zaterdag 27 Juni te 2.30 uur n.m. voor den hoofd marsch en te 4 uur n.m. voor den jeugdmarsch. 'Alle deelnemers worden 's avonds te half tien in de Stadsdoelen te Delft terug ver wacht, waarna direct de prijsuitreiking zal geschieden. Beste reisgelegenheid is: de trein. Wie per fiets komt vindt in de Doelen ge legenheid tot rijwielstalling tegen 5 cent. De laatste loodjes De laatste loodjesu weet er alles van! Uit tal van enthousiaste brieven blijkt ons, hoe er allerwege in den lande getippela' wordt. Het heerlijke weer lokt daar ook wel toe uit! Er zijn groepen we denken aan het Kerkkoor „Licht in Lijden" te Rotterdam voor wie de 35 kilometertjes een heele pres tatie zullen zijn. Anderen draaien er hun vinger niet voor om. Zoo kwam de Oranjegarde te Rotterdam het „Vóór-programma" maar even te voet uit Delft halen. Dat spaarde portkosten uit. Enkele studenten uit Sliedreelit kwamen per fiets meedeelen, dat ze zouden mce- loopen. Een der opmerkelijke inschrijvingen luidt: „Hiermede zie ik mij gedwongen U te be richten, dat mijn vrouw ook mee wil doen met De Rotterdammer-Marsch, zoodat ik U beleefd verzoek haar te noteeren als deel neemster en daar ik als haar eega niet ach ter mag blijven ook mij op het lijstje te plaatsen!" Of er ook enthousiasme is! Mannen volgen hun vrouwen als liefheb bende schutspatronen, quasi als „slachtof fer" maar natuurlijk in werkelijkheid met de grootst mogelijke animo. We beloven plechtig bij wijze van uitzon dering dezen eega naast het „kruis van ver dienste" ook de rol pepermunt te zullen of- freeren die anders door oe firma Ten Hope alleen beschikbaar is gesteld aan dames en jongeren. En man en vrouw ontvangen als alle deelnemers het verkwikkende Trannos- scn voet bad, welwillend door dc N.V. Droge rijen-Mij beschikbaar gesteld. En nu allen de beslissende stap gedaan en het inschrijfgeld gestort. Wij weten wel, dat men aan ons vriende lijk verzoek zal, voldoen dit zoo spoedig mogelijk te doen. Militaire detachementen, B.V.L. en Burger wacht: toont U paraat! Vereenigingen en particuliere loopers meldt U spoedig. Doe het n u Inschrijving tof 20 Juni: J. J. Zuur, Molslaan 100

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2