DR ABR. KUYPERSTICHTING Woningbureau VISSER Co, ZATERDAG 13 JUNI 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland VOLKSFRONT EN „VRIJHEID" .„Bedankt, kameraadV* t Alen schrijft ons uit Parijs dd. 12 Juni: Men went aan alles. Het valt niet meer op, wanneer men op de werkplaatsen en in de fabrieken de stakers ziet kaarten of dansen od de muziek van een harmonica, of wanneer men in de winkels, ja zelfs in de grootste modemagazijnen de veraoop- sters voor de ramen ziet borduren en pra ten, praten... nu al dagen lang. De ver veling gaat den stakers parten spelen, even zoo goed als het publiek op straat nauwe- welijk nog een blik naar binnen werpt in de gesloten magazijnen. Slechts wanneer in bedrijven, waarin tot nu toe werd ge werkt, de arbeid wordt neergelegd en de deuren dicht gedaan, vermag dit eenige be langstelling te trekken Zoo werden hedenmorgen de kellners en bediensters in de restaurants tot staking op gewekt. Vooral in een stad als Parijs, waar het aantal van hen, die geregeld buitens huis hun maaltijd gebruiken, aanmerkelijk grooter is dan in de meeste andere plaatsen, is dit uiteraard een factor, die niet mag worden onderschat. Toch komt het ons voor. dat men de staking in deze bedrijven niet lang zal volhouden. Zij, die het werk had den neergelegd, konden tot nu rekenen op de sympathie van een groot deel der bp- volking. Het moet toegegeven, dat de roode kleur en de gebalde vuist thans de meest populaire symbolen zijn. Maar hieruit volgt reeds, dat de gemiddelde Parijzenaar een blik heeft, dio weinig verder reikt dan de lengte van zijn neus. Hij laat zich opwar men door revolutionaire leuzen, beweert zijn leven te willen opofferen in den strijd teeen de twee honderd families, die de fi- nancieele teugels in handen zouden hebben, maar nauwelijks komt men aan zijn boter ham. althans aan het Parijsche equiva lent. want boterhammen zijn hier onbe kend, of de draai wordt gemaakt. Gaat men dan ook den arbeid neerleggen in de voedingsbedrijven, dan is het merkwaardig om te zien, hoe spoedig de geestdrift voor de stakers luwt. Dit verschijnsel was to constateeren bij de Hallen, die spoedig weer geopend moesten worden, en als we ons niet sterk vergissen, zal het, zij het ook in mindere mate, evenzeer zijn vast te stellen in het restaurantbedrijf. Het Volksfront heeft den verkiezingsstrijd gewonnen met de leuze: „Vrijheid, brood, vrede!" De keuze van de beide laatste woor den valt te begrijpen. Maar is het geen overbodige weelde, in dit land, waar op elk staatsgebouw naast de gelijkheid en de broederschap ook de vrijheid op de muren staat geschilderd, dit woord nog eens af zonderlijk in een program op te nemen? Wordt zoodoende niet de gedachte gewekt, dat in dit land der klassieke revolutie var vrijheid niet veel te merken viel? Inderdaad was tot nu van het bestaan van een vrije pers en van andere politieke rechten zelfs in Frankrijk niet/veel te merken. De invloed b.v van de grootindustrie en van buiten- landsche machten, die met geld wisten te 6mijten, was onmiskenbaar. Het was dus zoo vreemd niet, dat 't Volks front op deze wondeplek de vinger legde. Doch men mag zich met reden afvragen, of dit volk, dat een kruistocht naar de vrij heid onderneemt onder roode vaan, niet bezig is te vallen in Charybdis, nu het de Scylla vermijden wil. We hebben gezien, dat de eigendom niet veilig meer is. Het is niet minder dan belachelijk, dat de di recteur der grootste onderneming het veld moet ruimen voor den jongsten bediende, die een stoel pakt en zich voor de deur der fabriek neerzet, waarbij de werkzaamheid der politie in toekijken bestaat. Vergissen we ons niet, dan zullen we spoedig mede- deeling moeten doen van het verbieden der fascistische organisaties, terwijl men de communisten duldt, ja zelfs grooten invloea geeft op de regeering. Ligt het aan ons, dat door al deze verschijnselen ons vertrouwen in de vrijheidsliefde van het Volksfront met bijzonder groot is? Intusschen, behalve naar de rijkdommen der Fransche geldkoningen streven de lei dende partijen ook naar het bezitten van een ruim hart. Al is de „fraternité", de broo derschap, ditmaal niet in het revolutionair program vermeld, dit neemt niet weg, dat ieder, die een kleinigheid offert in de ta1- rijke collectes voor de stakers, zich een „merci, camarade" hoort toevoegen, waarbij de collectant een gebalde vuist toont, het geen niet als onvriendelijkheid moet op gevat. Door deze, al of niet op prijs ge stelde amicaliteit wordt, zoo niet het wezen, dan toch de schijn eener ware democratie gered. De werkwilligen worden tot „vrijheid" ge dwongen. Het Volksfront gaat nog verder, en bombardeert ook hen tot „kameraad", die niet dan na lang aarzelen hun 5 cen times in de bus werpen. In dit land was onder het oude regime voor geld alles mo gelijk. De nieuwe regeering is echter „nog voordeeliger'. De zitting van den y olkenbondsraad De Volkenbondsraad, die op 20 Juni bijeenkomen, zal de volgende agenda-punten behandelen: 1. Het Abessijnsch-Italiaansch conflict; 2. het Locarno-conflict; 3. de vestiging der Assyriërs, die uit Irak geëmigreerd zijn; 4. het rapport over de laatste bijeenkomst van de slavernij-commissie. ledar* automobilist ken u dadelijk vertellen, hoeveel kilomeier per uur zijn wagen haalt, maar slechts weinigen weten, hoeveel meier ze wel noodig hebben om met die vaart te stoppen! DE BELGISCHE KABINETSCRISIS Van Zeeland aanvaardt nieuwe opdracht De heer Paul van Zeeland heeft, van koning Leopold opnieuw opdracht gekregen tot het samenstellen van een nieuw ministerie, welke opdracht door hem werd aanvaard. Op verzoek van den Belgischen koning heeft de heer Van Zeeland gistermiddag en •avond de besprekingen inzake de kabinets formatie voortgezet. Met de socialis ische politici heeft hij naar verluidt, besproken de aanpassing der arbeidersloonen aan den huidigen index, veertig-urige arbeidsweek en betaalde va canties. Ook de stakingsbeweging werd on der het oog gezien. Het schijnt, dat thans wederzijds conces sies hebben plaats gehad. Zoo zouden de so dalis en hun eisch, dat een der hunneu eerste-minister zou moeten worden, hebben ten varen. Naar verluidt, zou de heer Van Zeeland in overleg met den koning zijn oorspronkelijk programma hebben gewijzigd. FRANSCHE STAKINGS BEWEGING NEEMT AF SAMENSCHOLINGEN WORDEN VERBODEN De Kamer aanvaardt 40-urige arbeidsweek Op verschillende plaatsen in Frankrijk is gisteren door de stakers het werk weder hervat; men zegt dat 199 000 stakers weder naar de werkplaatsen zijn teruggekeerd. De meeste café's en restaurants te Parijs zijn heropend. Ook een groot aantal grondwerkers en timmerlieden is weer aan het werk gegaan. In de provincie was, ondanks bet feit, dat bij een groot aantal nieuwe bedrijven staking uitbrak, eenige vermindering te constateeren. Te Rijssel hebben 23.000 ar beiders het werk hervat; tevens kwam er aan de staking in het. mijngebied vanDouai thans volledig een einde. Er is verder overeenstemming bereikt bij de Algemeene Maatschappij van Brandver zekering, waardoor een staking is voor komen; voorts is het werk hervat bij de warenhuizen met eenheidsprijzen. Te Valenciennes zijn 50.000 arbeiders weer aan het werk gegaan. Daarentegen is de stakingsbeweging thans overgeslagen op Sedan, waar 4000, Montbeliard waar 2000 stakers zijn en St Nazaire en Nantes, waar de havenarbeiders het werk hebben neer- ïlegd. De slagersjongens van Parijs zijn tot over eenstemming met hun bazen gekomen, die hun eischen hebben ingewilligd, zoodat het werk zal worden hervat Verbod van samenscholingen De minister van Binnenl. Zaken, Salengro heeft bespreking gevoerd met Blum en ver- olgens met den prefect van politie Lan- Men is besloten een verbod van sa menscholingen uit te vaardigen. De Kamer en de verkorte arbeidsweek In de Fransche Kamer heeft de oud minister van financiën Paul Reynaud, een rede gehouden, waarin hij constateerde, dat de Regeering een loonsverhooging van 35 pet voorstelt, terwijl overal elders de loonen verlaagd worden. Frankrijk zal daar door volgens hem gedwongen zijn, in een gesloten economisch stelsel te leven. De regèering heeft slechts met de vertegen woordigers van de groote ondernemingen onderhandeld. De kleine geïsoleerde bedrij ven zullen echter door de concurrentie ten gronde gaan. Tenslotte zeide Reynaud, dat de arbeiders van de voorgestelde wet geen voordeel zul len hebben en dat de autarkie het land zal vermoorden. In zijn antwoord aan Reynaud verklaarde Blum, dat Reynaud, evenals de dokters van Molière, zijn best deed, om het aantal namen der ziekte te vermeerderen, ten ein de den zieke daarmee angst aan te jagen. Volgens Blum bestond er geen ver band tusschen de prijzen der levens middelen en de salarissen. Het bewijs hiervan is, dat sedert een jaar de sala rissen naar beneden zijn gegaan, de levensmiddelenprijzen toch zijn blijven stijgen. Volgens Blum worden de prijzen der levensmiddelen verhoogd door de alge meene onkosten. Wanneer de Regeering er in zal slagen, het economische leven te verbeteren, zullen de algemeene on kosten in verhouding minder groot zijn. Blum verklaarde geenszins van plan te zijn, zich in het dilemma van de autar kie te begeven of in dat van een deva luatie. Blum wees er nog eens op, dat de invloed der buitenlandsche elementen op de vak- vereenigingen nog was vergemakkelijkt door den geringen weerstand van de m< schen in verband met de lange regeerinj crisis. Blum vroeg den leden van de Kamer zich tegen dezen toestand te verzetten en zeide, vastbesloten te zijn de orde in de straten te handhaven. De Kamer heeft met 385 tegen 175 stem men het wetsontwerp inzake de instelling eener 40-urige arbeidsweek in zijn geheel aangenomen. In de volgende Kamerzitting, die Dinsda: zal worden gehouden, zullen de groote commissies worden ingesteld. Kort Nieuws De keizer van Ethiopië, Haile Selai heeft regelingen getroffen, om 17 .Tuni uit Londen te vertrekken naar Vevey, in Zwitserland, waar hij een chalet heeft. Het Fransche pantserschip „Lorraine" is in botsing gekomen met den torpedoja; „Foudroyant", die van voren boven de torlijn zwaar beschadigd werd. De torpedojager heeft zich op eigen kracht naar Cherbourg begeven, waar hij zal wor den gerepareerd. Noordhollandsche Maatschappij van Gevestigd te OUDKARSPEL Brandwaarborg- 1816 Directie: EECEN STORM- en GLASVERZEKERINGEN Een gunstige reputatie van meer dan 'n eeuw ACTIEVE AGENTEN wordt gaarne aanstelling verleend. (Ado.) DE BELGISCHE STAKINGSBEWEGING ZIJ BREIDT ZICH AANZIENLIJK UIT! De toestand in de Antwerpsclie haven is nog steeds ongewijzigd. Men gaat ondervin den. dat de gevolgen van de staking niin prettig zijn; het economisch leven ligt stil. Bovendien zou naar de „Libre Belgiquc meldt, de Straatsburgsche Kamer van Koop handel er bij de Fransche regeering op hebben aangedrongen op uitbreiding tot de Nederlandsche havens van de opheffing van de surtaxe d'entrepot, waarvan alleen de haven van Antwerp -n sedert 1921 profiteert. De Libre Belgique ziet in de Antwerp- sche staking een argument in het voordeei van den wensch van de Kamer van Koop handel te Straatsburg. Zij meent aan dit bericht te kunnen toevoegen, dat de Belgi sche regeering van zins is bij de Fransche regeering tegen het inwilligen van een der- gelijken wensch te pro'es'eeren. In het Luiksche industriegebied heeft ie staking zich plotseling ten zeerste uitge breid. In het algemeen eischen de arbeiders eer loonsverhooging van 20 pCt.. een 40-urige werkweek en pensioen op 50-jarigen leef tijd. De arbeiders in de metaal-industrie staan voor een staking. De heer Van Zeeland en de minister van binnenlandsche zaken hebben over den toestand geconfereerd, waarna een communiqué is ui'gegeven, waarin o.m. wordt gezegd, dat de rogeering zich tegen alle bezetting van fabrieken en mijnen met de grootst mogelijke ener gie zal verzetten. Intusschen hebben 17.000 mijnwerkers in het bekken van Luik don arbeid neerge legd en hebben Vrijdagmiddag, naar Lc Peuple weet te melden, zonder de minste voorafgaande waarschuwing ook de arbei ders van de nationale wapenfabriek >e Herstal de staking afgekondigd en de ge bouwen bezet. Zij weigeren beslist da fabriek te verlaten. De staking is algemeen in de mijnen te Herstal en in talriike mijnscha-*'-- ten te Wandre, Chératte. Montegnée, Flé- malle, Saint Nicolas, enz. Te Seraing wordt echter nog gewerkt mot uitzondering van twee schachten. Te Bois d' Afroy is een mijn gedurende twee uur bezet geweest door de s'akers, die ze vervolgens weer hebben ont ruimd. De gendarmerie is te Flémalle en te Here'al preventief opgetreden en bewaakt de schachten en de gebouwen van de aldaar gelegen mijnen. Ook het Henegouwsche industriegebied wordt meer en meer door de staking aan getast. DE SPANNING IN NOORD-CHINA KANTON TREKT ZIJN TROEPEN REEDS TERUG Naar het thans schijnt, zal een bur geroorlog in China nog kunnen worden vermeden. De leiders van Kwantoeng en Kwangsi hebben hun troepen bevel gegeven, zich uit de provincie Hoenan terug te trekken. Wel blijkt een treffen tusschen het Kwangsi-leger en de Nanking-troepen ten Zuiden van Hengtsjau te hebben plaats gehad, doch dit was, volgens latere berichten, slechts een schermut seling, waarbij het hoofdkwartier van de troepen van Kwangsi en Kwantoeng niet betrokken was. Het Duitsche nieuwsbureau meldt intus schen uit Shanghai, dat de Nanking-troepen de tot dusver ten Noorden van Tsjangsja ingenomen defensieve stellingen verlaten hebben en in Zuidelijke richting Hoengtsjau tot Lelyang zijn opgerukt. De vliegtuigen der Nanking-regeering hebben boven Kiyang, dat op het oogenblik het hoofdkwartier der Kwangsi-troepen is. biljetten uitgeworpen, waarin de Zuidelijke troepen tot bezinning worden gemaand. De Zuidelijke troepen trekken zich thans terug, om botsingen met de Nanking-troe pen te vermijden. Dc opperbevelhebber der Kantonneesche strijdkrachten, generaal Tsjen Tsji Tang. heeft aan den president der Chineesche re publiek, Lin-Sen, een telegram gezonden, waarin hij mededeelt, dat hij onder den in druk van de bemiddelingspogingen van de centrale regeering zijn voorloopig naar T Noorden gerichte expeditie in het belang van een eenheidsfront met de centrale re geering heeft gestaakt. De Nanking-regee ring diende echter eindelijk eens alles in het werk te stellen, om zoo spoedig moge lijk tot een krachtige buitenlandsche poli liek tegenover Japan te komen. Uit het telegram van generaal Tsjen Tsji Tang aan president Lin-Sen alsmede uit een aantal berichten uit Kanton, blijkt, dat inderdaad de geestdrift in Kanton voor deze militaire wandeling naar het Noor den verflauwt. Een der voornaamste oorza ken van deze bezinning zal wel zijn de ge weldige prijsstijging, welke zich alreeds in dat gebied openbaart, als gevolg vat ernstige koersdaling van liet geld. Naar Reuter uit Shanghai meldt, wordt algemeen aangenomen dat Tsjeng Tsji Tang. de opperbevelhebber der Kwantoeng troepen, het initiatief heeft genomen bij de ontruiming van Hoenan en dat zijn bond genoot van Kwangsi, generaal Li Tsjoeng Jen, dus wel genoodzaakt was hetzelfde te De houding van een aantal andere militaire chefs van Kwangsi blijft in tusschen nog twijfelachtig. De twee dracht, welke zich nu reeds onder de Zuidelijke commandanten openbaart, zal wel niet vreemd zijn aan do onver wachte beslissing van het opperbevel, om terug te trekken. Ook wordt vernomen, dat een deel der troepen aan het muiten sloeg, toen zij bemerkten dat zij niet tegen Japan ten strijde werden gevoerd, maar tegen eigen landgenooten. En tenslotte schijnt het verschijnen van de bombardementsvliegtuigen van Nanking boven de Kantonneesche stellingen en d' bedreiging van een bombardement door deze luchtmacht, welke veel sterker is dan hetgeen de Zuidelijke legers aan luchtstrijd krachten bezitten, ook niet zonder indruk gebleven te zijn op de militaire geestdrift der Zuidelijken. Wat er van zij, feit is, dat de terugtocht der Kanton-troepen uit Hoenan begon nen is. DE ONLUSTEN IN PALESTINA Commissaris van politie gewond Een delegatie naar Londen De Engelsche commissaris van politie te Jeruzalem, Alan Si grist, is uit een hinderlaag door Arabieren beschoten daarbij in de borst gewond. Hij moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. Een der beide aanvallers is gedood. Te Haifa zijn weer eenige bommen ont ploft, zonder evenwel ernstige schade aan te richten. Ook te Hebron hebben opnieuw schietpartijen plaats gehad. De politie be antwoordde het vuur. Eenige personen wer den gewond. In het station Kalkiyeh, nabij Toelkarem, is gisteren een bom in een wa gen geworden, waardoor 14 joden werden gewond. Naar Londen is een Arabische delegatie vertrokken, bestaande uit Jamal Hoessein als vertegenwoordiger der mohammedanen en Sjibly Jamal en Izzat Tannoes als ver tegenwoordigers der Arabische christenen Het doel van dit bezoek is de organisatie van de propaganda voor de zaak der Ara bieren in Palestina. Het mandaat Z.W.-Afrika De Zuid-Afrikaansche regeeringscommis- sie. die een onderzoek heeft ingesteld naar het probleem van het mandaatgebied Zuid- West Afrika is unaniem tot de conclusie gekomen, dat een hervorming moet worden aangebracht in de wijze, waarop dit gebied wordt bestuurd. Zekere leden der commissie zijn van deel, dat deze hervorming moet bestaan in het plaatsen van het gebied onder 't directe gezag van het parlement van Kaapstad. De intensieve propaganda, die door de Duitsche bevolking in deze streken gevoerd wordt, is van dien aard. aldus het door de eomm sie uitgebracht rapport, dat het Duitsche volksdeel zich thans, onder buitenlandsche leiding, heeft georganiseerd tot een krach tig geheel. BEGRAFENIS ONDERNEMING N V. BEGRAFENIS ONDERNEMING W. J. INNEMEE ZONEN GEMENGD NIEUWS Colportage-relletjes in den Jordaan Te Amsterdam werd Vrijdagavond in de Jordaan weer door dc N.S.B. gecolpor teerd voornamelijk in de Westerstraat, het Marnixplein en in de Marnixstraat voor de Nieuwe Willemstraat, 'tgeen tot gevolg had dat groote groepen tegenstanders op de been waren. Hoewel de atmosfeer min of meer geladen was. kwam het niet tot ernstige vechtpartijen. Kort na half tien deed zich echter, toen de colporteurs der N.S.B. naar het kringhuis aan den Adm. de Ruytenveg trokken, waarbij zij achtervolgd werden door tal van andersdenkenden, van wie het meerendeel op oe fiets was, in de De Clercqstraat zich een ernstig incident voor. Een agent van politie, die hier op zijn rij wiel reed, moest plotseling stoppen en rem de daartoe uit alle macht. Op hetzelfde oogenblik sprong een 19-jarige bewoner van de Nieuwe Leliestraat op hem toe en gaf hem een paar stevige klappen op het achter hoofd. De agent greep zijn aanvaller beet en raakte met hein slaags. Terwijl hij zijn tegenstander trachtte te overmeesteren, sprong een 32-jarige bewoner van de Lin- nstiaat van zijn rijwiel, tilde dit omhoog en gooide dit boven op den agent. Het zou er voor den politieman minder mooi heb ben uitgezien als niet twee andere agenten te hulp waren gekomen. Door deze verster king werd het pleit in het nadeel van de Jordaneezen beslecht. Beiden werden naar het bureau Marnixstraat overgebracht. De aangevallen agent heeft zich niet ernstig bezeerd. Ook in de vooravond is er nog een vechtpartij geweest op de Nassaukade hij de Kinkerstraat en wel tusschen een aantal Uit de Antirev. Partij VERSLAG VAN DE WERKZAAMHEDEN IN 1935 Tal van boeken en geschriften werden aangeschaft Wij ontvingen het jaarverslag over 1935 van de Dr. Abr. Kuyperstichting. Er blijkt uit, dat door velen een beroep werd gedaan op de stichting om door toezending van lectuur of door het verstrekken van voorlichting en advies leiding te geven te midden van de vele vraagstukken, waarvoor het politieke en maatschappelijke leven plaatst. De verrichtingen van de stichting waren niet alleen omvang rijk maar ook veelzijdig. Opgemerkt wordt, dat er nog altijd velen zijn, die een beroep doen op de Kuyperstich ting voor het verstrekken van eenvoudige propagandalectuur in den vorm van strooi biljetten en dergelijk». De aandacht wordt er daarbij op gevestigd, dat het niet tot de taak van het bureau der Kuyperstichting behoort door het verspreiden van verkie- zingslectuur of door het verstrekken van ver- kiezingslectuur aan de kiesvereenigingen een actief aandeel te nemen in den stembusstrijd. Het ware wellicht wenschelijk, dat er tus schen het Centraal Comité en de Kuyper stichting ee duidelijker taakverdeeling plaats vond dan tot dusver, althans wat be treft de propagandalectuur. De bibliotheek Evenals in vorige jaren is ook in 1935 de bibliotheek met tal van boeken en geschriften aangevuld. Aangeschaft werden in totaal 229 geschriften. Omtrent tal van onderwerpen werd gedu rende 1935 in min of meer uitgebreiden vorm voorlichting of advies verstrekt. Er werden 2183 kleinere of grootere lectuurdossiers af gehaald en verzonden (v. j. 2046). Meer dan in vorige jaren moest aandacht worden besteed aan het onderhoudswerk. Dit gold ook voor het Kuyperarchief. dat steeds meer voor historische doeleinden wordt ge bruikt. Tusschen het Verband van vereenigingen van Antirevolutionaire gemeentebestuurders in Nederland eenerzijds en het Centraal Comité en de Kuyperstichting anderzijds werd een personeel contact gelegd doordat een vertegenwoordiger van elk van beide lichamen in het bestuur van het Verband zitting heeft. Wetenschappelijke studie Moesten wij in het vorig jaarverslag mede- deelen. dat de onderhandelingen inzake het voorzetten van de publicatie van de corres pondentie van Mr. Groen van Prinsterer nog niet tot tastbaar resultaat hadden geleid, ook thans kunnen wij nog niet op positief succes bogen. Een definitieve regeling ter zake was aan het einde van 1935 nog niet bereikt. Intusschen hebben de talrijke besprekingen namens het Bestuur der Kuyperstichting met de verschillende, bij deze publicaties betrok ken personen toch wel geleid tot het opstel len van een voorstel, hetwelk uitzicht opent op een weer vlot worden van deze publi catie. Krachtens dit voorstel zal deze publi catie, mede door middel van steun van de Kuyperstichting, binnen een niet al te groot aantal jaren kunnen worden voltooid, terwijl tevens in het jaar 1937 ter gelegenheid van de honderdste herdenking van de geboorte van wijlen Dr. A. Kuyper een afzonderlijke uit gave van de correspondentie tusschen Dr. Kuyper en Mr. Groen van Prin sterer, door bevoegde hand verzorgd, het licht zal kunnen zien. Van Dr. Dooyeweerds, met steun van de Kuyperstichting tot stand gekomen werk over de Wijsbegeerte van de Wetsidee ver schenen in 1935 twee zeer omvangrijke dee- len. Met een laatste deel, dat binnen niet langen tijd volgen zal, zal deze grondleggen- de arbeid voorshands zijn voltooid. Het maandschrift Van het maandschrift der Kuyper-stichting „A.R. Staatkunde" verscheen de elfde jaar gang. De medewerking was uitstekend. Echter mochten pogingen om het aantal abonnementen op te voeren niet tot resultaat hebben, dat het aantal lezers vermeerderde. Tegenover de winst van nieuwe abonné's stond een verlies tengevolge waarvan het aantal abonnementen vergeleken bij het vorig jaar resp. 44 en 21 daalde. Oo 31 December 1935 bedroeg het aantal betalende abonné's van de maandelijksche éditie 1041, van de driemaandelijksche 396. Een krachtig beroep wordt gedaan op A.R. Kiesvereenigingen, Ar ja en Prop. Clubs en andere organisaties om het abonnementental op te voeren. Een geschenk De Stichting ontving dezer dagen van No taris Mr. P. Loeff te Koudekerke (Z.) ten geschenke een groot cylinderbureau, hetwelk vroeger eigendom is geweest van Mr. G. Groen van Prinsterer. Door medewerking van Ds. A. C. Hey te Koudekerke werd het bureau aan de Kuy perstichting aangeboden. Het bureau is van respectabele afmeting, n.l. 2.15 M. lang en 1.13 M. breed. A.R. J.A. Bij het bureau der A.R.J.A. zijn verkrijg baar de studie-schetsen, verschenen in het laatste nummer van „Arja" „Revolutionaire richtingen in hun eenheid en onderscheidin gen" I (Algemeen gedeelte) cn II (Toepas sing). In het eerstvolgend nummer verschijnt een studie-schets van de hand van Dr J. W, Noteboom, directeur van de Dr A. Kuy- persticf ting, over het onderwerp: „Het recht van opstand". Al deze schetsen zijn verkrijgbaar door storting van 10 ct per ex. op gironummer 184519 van E. v. Rullen. Aal ten. De heer F. de Boer, het nieuw gekozen bestuurslid der A.RJ.A.. heeft een studie- schets samengesteld over bovengenoemd on derwerp. De schets geeft een duidelijk en populair overzicht over deze moeilijke en belangrijke materie. De schets, die 22 getypte folio's beslaat, is onderverdeeld in 4 hoofdstukken, nl.: 1< Grepen uit Barths theologie. 2. Brunner te genover Barth. 3. Grondprobleem: Natuur en genade. 4. Wijsgeerige motieven. Ten be sluite. u De schets is voor allen verkrijgbaar te gen betaling van 1 op gironummer 197130 van F. de Boer te Aalten. Voor kiesvereenigingen. die dit onder werp wenschen te behandelen is deze soli ets zeer aan te bevelen. N.S.B.-ers en politieke tegenstanders, waar bij ook enkele vrouwen betrokken waren. Een van deze liep een bloedende hoofdwonde op, welke echter niet van ernstige aard was. Een andere vrouw werd door de politie aan gehouden op vermoeden dat zij een heer eenige klappen had toegediend. Aangezien dit echter niet positief kon worden vastge steld is zij na verhoord te zijn, vrijgelaten. In een onzer vaderlandsche dorpen zou dezer dagen een huwelijk vol'rokken wor den. Toen men in het gemeentehuis was ge komen, ging de zuster van de bruid, drageu- de een groote witte hoed, op de plaa's van da bruid zi'ten. waarop haar moeder met snerpende stem door de zaal liet klinken: ..Stommeling, daar mot jij niet zitten, daar mot je zus zitten" De jongedame, tot wie dit hartig woordje was gericht, ging kalm van plaats verande ren. Na dit korte intermezzo las de ambte naar de stukken voor en teekenden de ouders van de bruid. Toen de ouders van den bruidegom zouden fee.kenen, bleek do meoder afwezig. De man, hierover gevraagd, deelde mee. dat zijn vrouw thuis gebleven was. omdat zij, één dag er uit zijnde, drie da gen ziek zou zijn. Het huwelijk kon daarom niet doorgaan, tenzij de vrouw in de woon plaats van den bruidegom geteekend had Dit was niet het geval, waarom de juffrouw met de groote witte hoed den ambtenaar vroeg, of het mogelijk was de vrouw per lu xe auto te halen. Natuurlijk kon dat! Het geheele gezelschap verliet het gemeen tehuis en keerde naar huis terug. Thuis ge komen is men maar een beetje gaan fuiven terwijl de juffer met de eron'e witte hoed en de vader van den bruidegom met een afge huurde bus moeder de vrouw gingen halen. En zoo gebeurde het dat 's middags om kwart over vijf uur het huwelijk voltrokken DOODELIJK AUTO-ONGELUK Te Els peet (Gid.) heeft op het kruis punt bij hotel De Zwaan een ernstig onge luk plaats gehad, waarbij de 44-jarigp mon teur J. van Kampen, werkzaam bij de ver armingsindustrie W. J. Gro'enhuis te Apeldoorn, om het leven is gekomen Dpzp was per motorfiets naar Elspeet gereden vnnr hiet verrich'en van werkzaamheden op het landgoed Refusion Op het genoemde kruis punt is v K. aangereden door een auto van de familie s' Jacob te Staverden en vrijwel np slag gedood. Het slachtoffer, dat als een eer kalme rijder bekend staat, was gehuwd ii vader van twee kinderen. GEEN MOTORGERONK ONDER DE PREEK Tijdens de godsdienstoefeningen in de Doopsgezinde kerk te Giethoorn, welke ia het centrum van het dorp is gelegen, pas sreren herhaaldelijk mo'nrbootjes waarvan het motonreror k storend op den dienst werk te In verband met een ter zakp door den kerkeraad ingediend verzoek heeft het ge- itehestuur thans bpsloten aan de ver gunningen voor het varen met bedoelde bootjes de voorwaarde te verbinden, dat 'en tijde dat de godsdienstoefeningen worden gehouden de motor in de omgeving va^ boj kerkgebouw moet worden stopgezet. bosch en duin zee en stad, promoveerde Den Haag tot de ideale woonplaats. Laat Makelaarskantoor A IJ. voor hel ideale huis zorgen. Wij hebben meer dan 800 huizen vonr U ter keuze te huur of te koop. In élke omgeving, naar ieders smaak. Makelaarskantoor Algemeen Beheer Den Haag, L. v. Meerderv. 259, Tel. 333278 WENDT U bij het ZOEKEN NAAR EEN WONING TOT ONZE KANTOREN te Den Haag: Stationsweg 21, Tel. 112110 te Rotterdam: Matbenesserweg 27a, Telef. 30388 te Delft: Oude Delft 245, Telefoon 618 *e Lelden: Stationsweg 18, Telefoon 2275 BEKOORLIJKE Arnh straat 3 - VELP - Telef. 3653 WONINGEN IN ELK EN PRIJS Betrouwbare Adviezen Grootste service NAARDEN-BUSSUM ZOEKT EF.N WONING? EEN VILLA? EEN WINKELPAND? BELEGGINGSOBJECTEN? WENDT U tot Makelaarskantoor ,,'T GOOT" B.VAN LEEUWEN, Gen. de la Reylaan 21 BUSSUM Telefoon 5463 WONINGGIDS GRATIS OP AANVRAGE

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2